12844 Dinsdag 7 Januari. A0. 1902. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit de „Staatscourant." FEUILLETON. De Tweelingbroeders. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maandenS f 1.10.1 "Buiten Leiden, per looper en waar agenten geToetigd r(Jn 1.80 i Franco per post I 1-85- PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Voor de ongclukkigen in de concentratiekampen. Het bestuur der Loidsohe Collectanten-Ver- eeniglng „Zuid-Afrika" neemt beleefdelijk de vrijheid de Leidache Burgerij te herinneren aan do tweede collecte ten behoeve In de eerste plaats van de concentratiekampen, als eenmaal de oorlog geëindigd zal zijn. Deze collecte zal gehouden worden op aan- ttaanden Woensdag (den tweeden Woensdag in de maand) den 8sten Januari. Wjj z(Jn werkelijk verrast geworden door de groote opbrengst van de eerste collecte, en met een opgewekt hart zullen onze colleo- tanten, zoo (fames als heeren, by vernieuwing hun rondgang doen. Aanbevelen doen wj) deze collecte niet. Hier kan alleen een gave ontvangen worden al8 vrucht van liefde en barmhartigheid. Het Bestuur voornoemd: W. Pera, voorzitter. P. v. Driel Bzn., secretaris. W. F. K. Versteeg, penningm. G. B. Z. schlatmann. Leiden, 4 Jan. 1902. Leiden, 7 Januari. In hot „Volkshuis" alhier hield gisteravond de heer E. von Saher, directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, een voor dracht over do Hindoe-monumenten op Midden- Java, toegelicht door zorgvuldig gekozen afbeeldingenplattegronden, doorsneden,photo- graphieën van tempelgroepen, afzonderlijke tempeltjes, nissen, beelden, friezen. Het was een genot den man, die gezien en begrepen had, vol vuur te hooren gewagen van de geweldige scheppingen der Indische bouw meesters uit de achtste eeuw. Dank zU zijn levendigheid en warmte, gelukte het hem by zijn boorderB een voorstelling "te wekkon van de verschijning van den Boroboedoer, de reus achtige door den tijd donkerbruin geworden •teenmass», in het prachtige Kedoe, by de samenvloeiing van twee rivieren, den Merapi tot achtergrond, iu het felle, warme licht der tropen. Eenvoudige opmerkingen, vastgeknoopt aan de beschryving der monumenten, moeten by dezen en genen het begrip hebben gewekt hoezeer landaard, klimaat, karakter van den godsdienst, die het schoppen van deze reuzen- tempels bezielde, tot deze hoogst èigenaardige bouwkunst drevengeen willekeur, lnneriyke noodzakeiykheid, steunende op practlsche en Ideèele gronden, dreef tot zulke uitkomsten. Aan de aanwezigen om te getuigen van het ongeiyk der afwezigen. Omtrent het verkeer op het Ryks- telegraaf kantoor hier ter stede valt het navolgende mede te deelen. In het afgeloopen jaar werden verzonden 88,530 regeerings- en byzondere telegram men, togen 38,900 in het jaar 1900. Ont vangen werden 43,406 regeerings- en bijzondere telegrammen, tegen 43,624 In het jaar 1900. Opgenomen en verder geseind 4608, tegen 2760 in 1900. De groote vermeerdering van opgenomen ®n vorder geseinde telegrammen is veroor zaakt, doordat sedert den lOden Mei jl. de telegrammen van en voor de telephoonkan- toren Katwyk aan den Ryn, Oegstgoest, Ryn8borg, Valkenburg en Wassenaar door het Rykstelegraafkantoor worden opgenomen en verder geseind. Per telephoon werden behandeld 18,988 gesprekken, tegen 16,104 in het vorig jaar, terwyi het aantal telegrammen, per telephoon aangeboden, 9041 bedroeg, tegen 8999 in het vorig jaar. Bij het overbrengen van de baar uit het sterfhuis van Z.Exc. baron Galvagna, in le ven Italiaansch gezant bij ons Hof, naar den rouwwagen en van daaruit naar de kapel op het kerkhof zullen de minister van buiten- lancbche zaken en drie leden van het oorps diplomatique, de hoogsten in graad en de oudsten naar rang, de slippen van het lijk kleed dragen. De stoet zal voorafgegaan en gevolgd worden door militair geleide, terwijl op den rouw wagen in rijtuigen o. a. zullen volgen de ver tegenwoordigers onzer Koninklijke Familie, de minister van binnenlandsche zaken, de Commissaris der Koningin, de gouverneur der residentie, een deputatie van het ooilege van B. en Ws., de gezanten, enz. Hare Majesteit de Koningin zal zich bij de begrafenis van baron Galvagna doen verte genwoordigen door den luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis, en den luit.-kolonel baron Van Tuyil van Serooskerken, adjudant van H. M.; H. M. do Koningin-Moedor door den intendant van Hr. Ms. Huis, jhr. De Ranitz, en Z. K. H. de Prins door luit. ter zee 1ste kl. jhr. O. Hooft Graafland, tijdelijk adjucUnt van Z. K. H. H. M. de Koningin-Moeder dejeuneerde hedon by H. M. de Koningin. Donderdagavond 16 Januari, 13 Februari en 13 Maart verleenen de minister van buiten- landsche zaken en baronesse Melvll van Lynden receptie. Het Bestuur der Nederlandsche Vereenl- ging voor Wetteiyke Bescherming der Arbei ders verzoekt vereenlglngen en werkgevers, die in het binnenkort regelmatig te verschynen .Bulletin der Internationalen Vereinigung für gesetzlichen Arbeitersohutz" mededeelingen wenschen te doen, zich daartoe op te geven by den Secretaris der Nederlandsche Afdeeling mr. W. H. A. Elink Schuurman, Bosboom- Toussalnt-8traat 71, Amsterdam. Volgens „De Verzekeringsbode" ls be noemd tot directeur van een door de Eerste Nederlandsche Verzekeringmaatschappy op bet Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken te '8 Gravenhage voor de drie Noordelijk© Pro vinciën opgericht Bykantoor de heer J. 3. Kraua te Groningen, dientengevolge aftredend als inspecteur der Nieuw-Yorksche Mutual Life Insurance Company voor de drie Noordelyke Provinciën. Voor de verkiezing voor den gemeente raad te 's Gravenhage in de districten II en III bleken gisteren te 4 uren ten raadhuize officieel te zyn candidaat gesteldIn district H de heeren dr. A. N. Erkelens en dr. T. van der Hoorn; in district III de heeren C. Lely en M. de Mos Jz. Er gaat te Dordrecht een gerucht, dat genoeg vasten vorm schynt aangenomen te hebben om to vermelden, en volgens hetwelk de heer Hidde Nyland, nu er twee jaren zonder resultaat zyn voorbygegaan in zake zyn aanbieding van het Zuidafnkaansche Museum, voornemens zou zyn, de geheele verzameling van de Parysche tentoonstelling, met boeren woning en al wat daar later bygekomen is, elders to doen plaateen, waar men hem gast- vryheid zou aangeboden hebben. DC.) De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende rondschryven gezonden aan de Gedeputeerde Staten der provinciën: Yolgen» art. 28, eerste lid, der Woningwet, stelt in gemeenten, die meer dan 10,000 zielen tellen, alsmede In gemeenten, wier zielental in de laatste vyf jaren met meer dan een vyfde ls toegenomen, de Raad, behoudens ▼ry8telling van Gedeputeerde Staten, een plan van uitbreiding vaat, waarby de grens wordt aangewezen, die in de naasto toekomst voor den aanleg van straten, grachten en pleinen is bestemd, terwyi volgens artikel 28, laatste lid, by algemeenen maatregel van bestuur voorschriften moeten worden gegeven betref fende de Inriohting van plannen van uitbrei ding overeenkomstig dit artikel. Ik heb de eer uw college te-verzoeken my, zoo noodig na raadpleging van de besturen van eenige belangryke gemeenten en soo mogeiyk vóór 1 Maart 1902, te dienen van advies omtrent de vraag, welke voorschriften, als bedoeld by algemeenen maatregel van bestuur, zouden zyn te geven. Gisteravond dineerden by H. M. de Ko ningin-Moeder de leden van het bestuur van het sanatorium „Oranje-Nassau's-Oord." N8ar wy vernemen, heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden vergunning gegeven om het ln aanbouw zynde stoomschip voor den Konlnkiyken West Indischen Maildienst „Prins der Nederlanden" te noemen. (N. R. G Door den Raad der gemeente Vlisslngen ls de telephoonconces8ie ten behoeve van de Algemeens Telepboon-Maatschappy voorheen Ribbink Van Bork Co. tot 1 Januari 1937 verlengd. Bedankt la voor het beroep naar de Geref. Gem. te Harmeien door da. W. M. Meynen, te Winsum. Op 68-jarigen leeftyd ls te Doorn over leden de heer L. W. 0. Bervoete, van 1 Juli 1881 tot 1 Juli 1899 geplaatst te Amsterdam als keurmeester lste klasse aan het magazijn van militaire kleeding. Voor de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en in de aardrykskunde (vacature dr. H, P. B. Plomp), aan het gymnasium te Assen worden aanbe volen de heeren dr. C. G. N. de Vooys, te Hoorn, en B. van Halteren, litt. doota. te Groningen. De kapitein H. A. Ruyeoh Lehman do Lehnsfeld, van het 3de regiment vesting-art. en gedetacheerd by het 2de regiment vesting artillerie, ia sedert 3 Jan. jl. definitief inge deeld by laatstgenoemd regiment en belast met het commando over de 8de compagnie van dat regiment. De lste luit. C. M. B. Wiedemann, van het 2de reg. inf., wordt binnenkort bevorderd tot k&pltein. (D) De ln 1901 door de Regeering gegeven voorschriften nopena de statistiek van het armwezen hebben hier en daar aanleiding ge geven tot bezwaren, die den minister van binnenlandsche zaken hebben doen besluiten, die voorschriften, te beginnen met de statistiek over 1902, te wijzigen. De onderscheiding der bedeelden naar den duur der bedoeling vervalt ten aanzien van de ondersteuning met geneeskundige hulp en in natura, voor zoover daaronder niet begrepen zyn levensmiddelen of brandstoffen. Eveneens vervalt de onderscheiding van Inwonende minderjarige en inwonende meerderjarige kin deren, uit eigen hoofde ondersteund. Voortaan zal er in deze rubriek slechts sprake zyn van kinderen, uit eigen hoofde ondersteund. De voor een en ander vastgestelde modellen worden mitsdien door andere vervangen. Met het oog op de moeiiykheid, om be trouwbare gegevens te verkrygen, voor zooveel aangaat de behoeftigen, welke alléén met genees- en heelkundige hulp worden onder steund, ia de minister voornemens, de centrale commissie voor de statistiek uit te noodigeD, dat punt te onderzoeken en hem daaromtrent van advlea te dienen, ten einde, zoo mogeiyk, de bezwaren te ondervangen. Daarvoor ia evenwel kennis van de bepalin gen nopens het toekennen van deze hulp en van haar boeking noodzakeiyk. Voor zooveel de burgerlyke en gemengde armbesturen betreft, verzoekt de minister Gedep. Staten door hun tueschenkomst van een en ander in kennis te worden gesteld. Voor zooveel het de kerkelyke en particuliere armbesturen aangaat, verzoekt de minister Gedep. Staten, hen, namens hem, beleefdeiyk uit te noodlgen, het verlangde vóór 1 Maart a. s. aan de gemeentebesturen te zenden, waarna hfi al die bescheiden vóór 1 April a. s. van hun college te gemoet ziet. Het etoom8chip Ambon", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Jan. Kaap Carvoeiro; de „Kanzier" (thuisreis) passeerde 3 Jan. Las Palmas; de „Priam", van Amster dam via Glasgow naar Java, passeerde 5 Jan. Gibraltar; de „Soestdyk", van Rotterdam naar Newport-News via Nieuw-York, passeerde 6 Jan. Lizard; de „Statendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 6 Jan. Pranlepoint; de „Lawoe" arriveerde 6 Jan. van Rotterdam te Padang. Lisse. Vermoedeiyk In den vorlgen nacht is ingebroken in de bloembollenschuur van de firma R. R. Maathuis Co. alhier. Do dader of daders namen mede een heeren- en een damesfiets. Ook verschaften zy zich toegang tot het kantoor, alwaar zy een bureau open braken, vermoedeiyk door middel van een tuinschaar, eigenden zich eenige postzegels toe, smeten papieren en andere voorwerpen door elkander over den vloer, poogden de brandkast te openen, doch slaagden niet en verwyderden zich daarna. Tot nog toe ls geen «poor van de dadera te ontdekken. Oudslioorn. Het vorig bericht betreffende de patroonevereeniging in de bouwvakken voor de aan elkander gelegen gemeenten AlfenOudshoorn en Aarianderveen l.z. als zou zy ten doel hebben, meer samenwerking by aanbestedingen te verkrygen, kan thans worden aangevuld met de mededeellng dat doel en strekking dier vereeniging ls alleen om de algemeene belangen van het bouw vak te bevorderen door kunstbeschouwingen en het houden van lezingen in het bouwvak, hot houden van vergaderingen, enz. Stussenheiin. Van hoeveel Invloed deze zachte winter met zyn overvloedigen regen ls op de ontwikkeling der hyacinten, kan hieruit biyken, dat sommige vroege soorten, o. a. de Witte Tuyl, nu reeds moeten worden losgedekt, cL i. van dek verminderd, om den vluggen groei eenigszlna tegen te gaan. Wassenaar. Gisteravond hield de R-K. Kiesvereeuigmg „Recht en Plicht" haar ge wone jaarvergadering in hot lokaal van den heer A. W. Beyersbergen. Aanwezig waren 87 leden. De secretaris bracht verslag uit over den toestand en dt .vorkzaamheden van het afgeloopen jaar. De penningmeester deed eveneens rekening en verantwoording. In de kas was een ruim batig slot. Tot afgevaardigden voor de centrale vergadering werden gekozen de heeren J. J. Grover®, H. van Wissen, A. Knynentmrg Azn., J. van der Hulst en tot hun plaatsvervangers H. H. van der Plag, J. Kouwenhove.il, G. Ruigrok van de Werve en J. Kloosterman. De voorzitter hield een lezing over „het Socialisme" en de heer J. J. Grever8 hield een „praatje" over „Gezellig heid." Na afloop der vergadering werden een 24-tal fraaie pryzen verloot. De meeste hier van werden getrokken door de aanwezigen. Kon. besluiten. Benoemd tot betaalmeester te Assen, J. F Heemskerk, thane ia gelijke betrek king te Tiel. Pensioen verleend aan F. Klymeij ƒ111. G. Lamphen ƒ210, P. G. Prop ƒ174, A. Njjhoff ƒ115, H. Groenewoud ƒ354, J. Verdijk ƒ64, A. Somere ƒ1465, C. A. Backer Overkeek, wed. mr. J. Ger- deaier, districtsschoelopzieaer, ƒ600; A C. M. Broees, wed. J. Mekenkamp, onder-directeur dei telegraphie, ƒ600; M. Arensman, wed. M. Schtrpe- ni89e, poetbode, ƒ245; G. C. L. Kroon, wed. W. J. L. Peelmans, brieveabesteller, ƒ360; E. Fiet, dochter uit het huwelijk van wijlen den brieven besteller R. Fiet met wylen B. C. of D. ter Haar,/63. De ministers van marine ea van koloniën verleeneD deze week geen audiëntie. Zee- en landmacht. De luitenants ter zee der 2de kl. F. A. de Koning en R. P. C. Spengler zijn met 6 dezer respectie velijk op uou-activiteit gesteld en gedetacheerd aau boord van Hr. Me. schoener „Delfije." De luitenants ter zee der 2de kl. R. L. Djjkliuis en F. H. Staverman worden met 16 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid der lste kl. dr. C. F. Hninme wordt 10 dezer lydelijk gedetacheerd in de directie der marine te Willemsoord. De luit. ter zee der lste kl. R. F. v*n Brakel Schimmel, dienende aan boord van Hr. Ma. wacht schip te Willemsoord, wordt met 9 dezer op non activiteit gesteld en vervaDgen door den luit. ter zee der l»te kl. J. P. Gnepiu. De luit. ter zee late kl. J. H. O. van den Bosch, de officier van gezondheid der lste kl. dr. J. Bijl en de o ficier van gezondheid der '2de kl. L. van Ltesa, allen uit Oest-Indië in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. „HET NEDERLANDSCH TQONEEL". Laboremus, van Björnstjerne Björnson. Daarna: I>e Nazomer. Met een somber gezicht komt Wisbyop van rechts. „Bouwmeester, Bouwmeester", vertelt me myn buurman. Fanfare, een meneer met een krans, da verend applaus, Bouwmeester buigt, buigt nog eens, de krans wordt in veiligheid ge bracht en Met een somber gezicht komt Wlsby weer op van rechts. De figuur van Wisby is een ongelukkige ln dit stuk. Bouwmeester maakte wel wat er van te maken was. De rol zelve in het stuk viel niet goed te maken. Langfred, ja, Björnson zou tevreden geweest zyn als hy gisteravond Royaarde gezien had. Zoo gespseld is zyn Langfred geen ziekeiyk- artistlekerlge phrasenmaker, geen moderne aansteller, maar een hartstochteiyk kunstenaar, een groot mensch. Björnson ie om dit stuk bespot en op de han den gedragen. „Er wordt", zoo hebben enkelen gezegd, „ln dit stuk geen verstandig woord gesproken en bovendien ia de toestand on- mogeiyk." Boem I Björnson afl „Enkel gevoel, enkel passie, enkel ziel", hebben anderen gelispeld. 38) De milllonnair stond op om te gaan. Hy gevoelde zich zeer opgewekt; een zware last was van hem afgewenteld, daar het onder houd zoo kalm was verloopen; want hy had meer scherpe verwyten van zyn broeder verwacht. H(j stak zyn hand uit; doch Stephen schudde het hoofd. „Nog niet, John", zol hy. „Ik wil daarmee wachten, tot ik een weinig meer van Clement Hansell weet." Het noemen van dien naam scheen John plotseling op een gedachte te brengen. „A propos", zei hy, „als je komt, zal je natuuriyk aan den bediendo een naam hebben op te gevenik geloof niet, dat het goed is, je eigen naam dan te zeggen." „Waarom niet?" „Ochje procesls nogal bekend geworden", stamelde de millionnalr. „Ze hebben misschienje naam onthouden." „Ik wensch geen valschen naam aan te nemen, als ik kom by mijn broederhy, Wiens bedrog my tot een misdadiger heeft gemaakt 1 Ik zal my aanmelden als Stephen Alison." John Alison, wiens moed was toegenomen, daar hy zyn broeder meer „voor rede vat baar" vond, dan hy had verwacht, begon stouter te worden. Stephen was toch niets meer dan oen voorwaardeiyk ontslagene, tonder geld of vooruitziohten, en hy sou zeker om zulk een kleinigheid de toekomst van vrouw en kind niet op het spël zetten. De millionnair nam een geheel anderen toon aan en zei: „Als je wilt, dat ik doe, wat ik je heb beloofd, moet je niet ln myn huis komen onder den naam, dien oen veroordeelde heeft gedrageneen naam, die in de registers der politie staat. Dat wil ik niet hebben 1" „Ik zal komen, zooals ik gezegd heb", antwoordde Stephen trotsch. „Je kunt my ontvangen of niet, net zooals je wilt. Ik zal naar jou vragen onder je valschen naam, maar ik koni onder myn eigen." „Dan behoef je in 't geheel niet te komen I" riep de millionnair toornig. „Ik zal je niet ontvangen." Hy kon moeilyk zyn opkomende drift beheerschen; by was geweldig boos, zich gedwarsboomd te zien, nu hy alle moeiiyk- heden overwonnen waande. „Ik kom toch," sprak Stephen. „Dan zullen de bedienden je zeggen, dat meneer Hansell niet thuis is." Stephen, die was opgestaan, stapte op zyn broeder toe, zag hem viak in het gelaat en zei „Dan zal ik vragen naar John Alison I" 't Was een bedreiging, die Stephen nooit ton uitvoer zou hebben gebracht. Hy had allen lust naar wraak verloren, maar zyn trots kwam in verzet, nu zyn broeder hem durfde herinneren aan zyn misstap, een mis stap, welken h\j nooit zou hebben gedaan, zoo die broeder zelf niet een schurk was geweest. Doch de bedreiging verschrikte den ryken man. Hy gevoelde, dat hy een verkeerde manoeuvre had gedaan; dat hy zichzelven afhankeiyk had gemaakt van zyns broeders welwillendheid. Zwygend dacht by een poosje na over het lastig dilemma. Hy was machteloos, en het besef dier machteloosheid vuurde zyn woede aan. Met een blik vol haat zag hy Stephen in do oogen en wilde een scherp antwoord gevendoch plotseling bracht hy de hand naar zyn hart en viel achterover tegen het bed. In een oogwenk was Stephen naast hem. „Johnl" riep hy; „John, wat scheelt er aan Ik ik meende het zóó niet. Je ge heim ia veilig by my." John Alison maakte een afwerende be weging en richtte zich op. „Geef my wat brandewyn gauwl Het is myn hart. Ze hebben my wel gewaar schuwd. 01" Hy kon zich niet meer staande houden; hy viel nu op het bed neer en Stephen zag, dat het angstzweet op zyn gezicht parelde. „BrandewynI" hygde hy, „gauwl" Stephen greep zyn hoed, snelde de trap af en de straat op, naar de tappery aan de overzyde. Hy liet zich vlug een fleschje bran dewyn geven en spoedde zich terug. Op het punt, de huisdeur achter zich te sluiten, kwam een krantenjongen voorby, die luid schreeuwde: „Vreeselyke misdaad ln Grosvenor Placelord Charlton vermoord I" Deze woorden troffen Stephens oor als een donderslag. Verbysterd, duizelend van ontroering duwde hy den jongen een geld stuk iu de hand en nam een krant. Toen stormde hy de trap op naar zyn kamer. Hy hoorde een dof gekreun; naar het bed gaande, trok hy de kurk van de flesch en hield die aan zyns broeders lippen. Een paar droppels kwamen in zyn mond; de millionnair deed een wanhopige poging om zich op te richten en te drinken, maar de inspanning was to groot voor hem. Met een blik vol doodsangst en benauwdheid zag hy zyn broeder aan j een gerochelen hy viel achterover Doodl XXVI. De heer Sampson Gaygold zat in zyn privaat kantoor in een van de nauwe straten tusschen het Strand en de Theems. Gaygold was een dik, klein mannetje van ongeveer vyf en dertig jaar, met een dunnen, blonden knevel, groene oogen en een vetten glimlach. Gaygolds vader was een Pool geweest, Smolensky genaamd, die als kleermaker naar Engeland was gekomen. Hy bracht het tot eersten coupeur by een firma in het Westend, trouwde en mocht zich verhengen in de ge boorte van een zoon. De Pool liet het niet by het knippen van laken, maar bemoeide zich ook met de coupon- schaar en begon een beetje voor geldleener te spelen. Omstreeks den tyd, dat zyn zoon vyftien jaar was, beging Smolensky een leelyke vergissing, welke hem de eer verschafte, kennis te maken met de Bntsche justitie Deze kennismaking kreeg terstond zoo'n innig karakter, dat hem een plaats werd aangeboden in een gelegenheid, waar men kost en inwoning, kleeding, enz. gratis had. De be doeling was, dat hy vyf jaren de gast zou blyven van de Britsche Regeering; maar hy stierf reeds na ©en verbiyf van achttien maanden ongeveer in de gevangenis. Twee jaar later hertrouwde do weduwo van Smolensky, en haar zoon, die bediendo in een groot handelshuis was, moest zijn eigen weg zoeken. Hij ontmoette toevallig een jongmensch van gelijke beweging, wiens vader een „voorschotbank" er op na hield, en deze tak van bedrijf trok den jongen Pool onweerstaanbaar aan. Hij werd in de zaak opgenomen en bleef daar verscheiden jaren. loen hij acht en twintig was, vond hij op de een of andere manier kapitaal en be sloot, de dingen nu eens grootsck op te vat ten. Hij verliet het Eastend en trok naar het westen, opende een kantoor aan het Strand, met een koperen naamplaat: Sampson Gaygold Co.", en adverteerde links en rechts, dat hij bereid was, geld te leenen aan edellieden en anderen, op het bloot© onderpand van hun handteekening. Des vaders handelsgeest verloochende zich in den jongen Pool niet; hij liet zich al gauw in met transacties, die het licht niet konden zien, en de betere soort qlicnteele iLaaAte langzamerhand plaats voor minder allooi. Door overschatting van eigen slim heid had hij zich wel eens vergaloppeerd en leehjk geld verloren. Hij verklaarde dit als een gevolg van zijn „recht-door-zee-gaan", en jaloersch op het fortuin, dat zijn edele collega's zich wisten te verwerven, had hij nu in den laatsten tijd een plannetje be dacht, dat tamelijk veilig was en toch mooie inkomsten beloofde. Het idee was zoo eenvoudig als het maar kon. Het bestond daarin, dat hij eenige lok vinken gebruikte, heeren, die relaties aan knoopten met jongelui, die veel geld noo dig hadden en rijke bloedverwanten er op na hielden. Die jongelui werden er toe ge bracht, geld te leenen onder zulke omstan digheden, dat ze gevaar liepen, wegens frau de of valschheid iu geschrifte vervolgd te worden. De vrees voor een aanklacht bracht de slachtoffers of hun familie er toe, te be talen, zonder te twisten over het bedrag, dat do edele „directeur" van de „voorschot bank" eischte. {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 1