LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 4 JANUARI. DERDE BLAD. Anno 1902. f' 77 No. 12842 Officieele Kennisgeving. Een Electriciteitsfabriek te Leiden. Tweed© Kamer. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. De Tweelingbroeders. kennisgeving. ÏBSClirUYiog voor do fillllllo. Burgomocster en Wethouders van Leiden, Golet op artikel 17 der Militiewet 1901; Herinneren belanghebbenden bij deze voor de erde maal hun verplichting tot het doen van angifte ter inschrijving voor de militie, in de ïaand Januari 1902. De bepalingen der bovengenoemde wet, wie wel n wie niet voor do militie worden ingeschreven, raar de inschrijving moet geschieden, wanneer de langifte ter inschryving behoort te worden gedaan op wieu do verplichting tot het doen van de iangifte rust, zyn vermeld in de artikelen ld, I4j 5, 16 en 18, welke wij in het „Loidsch Dagblad ran 20, 21, 23 en 24 Dec. hebben medegedeeld. Voorts worden belanghebbenden verwittigd, uat ;ot do bovenbedoelde inschryving meer bepaald '.itling gehouden zal worden op het Raadhuis kamer No. 9), alhier, van des voormiddaga half- iien tot des namiddags drie uren. op Donderdag 2 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter A, B of L; op Zaterdag 4 Januari, voor hen wier familie- laam aanvangt" met de letter D, E, F of G; op Dinsdag 7 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter H, I, J of K; op Donderdag 9 Januari, voor hen wierfamilie- j. naam aanvangt met de letter L, M of N; 3 Zaterdag 11 Januari, voor bon wier familie naam aanvangt met de letter O, P, Q of R; op Dinsdag 14 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter S, T of U; op Donderdag 16 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter V, W, X, Y of Z; pullende van elkeen, die tot de aangifte verplicht Is, oeD uittreksel uit het geboorteregister betref fende den in te schryven persoon worden ge vorderd. In het door de heeren N. W. van Does- burgh, directeur der stedelijke gasfabriek al hier, en H. Doyer, chef van een electrotech- cisch bureau te Delft, omtrent bovengenoeni- de zaak uitgebracht rapport, bespreken zij 'de gemeente-exploitatie der electrische cen trale. De vraag of het verkieslijk zal zijn, indien het wenschelijk werd geacht, dat te Leiden telectrische energie in meerdere of mindere inate algemeen verkrijgbaar wordt gesteld, jftit van gemeentewege te doen geschieden, lis door de commissaris van de gasfabriek ■teeds in toestemmen den zin beantwoord. In het kort volgen hier enkele argumenten jroor gemeente-exploitatie. la. De gemeente is in het bezit eener bloei ende gasfabriek en al moge er in den tegen- zwoord igen tijd van een ernstige concurrentie tussc.ben gas en elcctriciteit geen sprake zijn, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zulks in do toekomst wèl het geval kan zijn. 2o. Het verkrijgbaar stellen van electri- Bchen stroom zal door een gemeente eerder algemeen kunnen geschieden dan door een .maatschappij, daar de laatste veel meer dan de eerste winstbejag in het oog houdt. De /gemeente zal zich zonder bezwaar gedurende dc'eerste jaren van haar exploitatie met dek king harer onkosten en een matige rente kunnen vergenoegen. 3o. Een overzicht van Engelsche electrici- teitsfabrieken leert, dat bijna zonder uitzon dering der gemeenten voordeeliger exploi- teeren dan de maatschappijen en den stroom /dan ook tegen lageren prijs beschikbaar stel len. 4o. Een argument is ook de moeilijkheid ;van het opmaken van goede concessie-voor gaarden, vooral waar het een zaak geldt, die *oo bezwaarlijk laat voorzien wat over eeni ge jaren haren omvang zal zijn. Bo. Voorts pleit voor gcmeente-exploita- ifcie ook het voortdurend werkzaam zijn op gemeente-terrein (opbreken, herstellen en onderhouden van straten en pleinen). Verder wordt betoogd, dat het brengen ?ran de fabriek voor electrischen stroom op het terrein van een onder één beheer met de gasfabriek tot een besparing der exploi tatiekosten zal leiden. Een eerste besparing zal reeds zijn, dat ;yoor de electrische centrale geen brandstof j afzonderlijk in reserve behoeft tc worden gehouden, en een bergplaats voor kolen dus ^niet noodig is; bovendien zullen de stoomke tels voor een deel met afval van brandstoffen (cokes uit sintels gezocht, uitziftsels van co- kes) kunnen worden gestookt. De beide fa brieken zullen voor een deel dezelfde artike len in magazijn moeten hebben. Het rceerve- personeel kan tot een minimum worden be perkt; voor bewaking van terrein, portier- dienst en schoonhouden van lokalen zullen dezelfde personen dienst kunnen doen. Voor toezicht in beide fabrieken zijn geen afzonderlijke personen noodig. De admini stratie kan, in de eerste jaren althans, in hoofdzaak door het personeel der gasfabriek worden gehouden; voor de nieuwe instelling zullen hoogstens één of twee afzonderlijke klerk-meteropnemers noodig zijn. Indien de fabrieken onder één beheer worden gebracht, zal het bedrijfskapitaal aanmerkelijk lager kunnen zijn dan de som van de twee kapita len, die de bedrijven gescheiden, zouden ver- eischen. Eindelijk moet de directie van de gasfa- briek geacth worden het beste in staat te zijn om vraagstukken betreffende lichtverdeeling te bcoordoclen, en deze soort van vraagstuk ken zullen bij levering van electriciteit, in den eersten tijd althans, op den voorgrond treden. Indien de electrische oentrale op het ter rein der gasfabriek gebouwd wordt, zal het een groot voordeel zija, dat de stroom voor boido fabrieken door dezelfde ketels kan wor- don geproduceerd. De gasfabriek heeft voor de voortstuwing en de zuivering van het gas gedurende 24 uren per etmaal stoom noodig; verder gebruikt zij bij tusschenpoozen stoom voor het oppompen van water, ammoniakwa- ter en teer. De totale hoeveelheid stoom, die de gasfabriek gebruikt, is niet groot en zon der bezwaar kunnen de stoomketels van de electriciteitsfabriek zoodanig gekozen wor den, dat zij in de gcheele behoefte van stoom voorzien. Het electrische gloeilicht geeft een aange naam rustig licht, het geeft geen aanleiding tot luchtbederf of noemenswaardig tot tem- peratuiiTverhooging; o.j goeden aanleg i3 het brandgevaar minder dan bij eenige andere kunstmatige verlichting; het kan gemakke lijk worden ontstoken en gebluscht. Hierbij moet nog worden gevoegd, dat gloeilichten, zoowel wat geleidingen als lam pen betreft, beknopt zijn en dus gemakkelijk overal kunnen worden aangebracht, ook in alle standen van de lamp. Hierdoor is deze lamp even goed geschikt voor decoratieve doeleinden, als voor het verlichten van ruim ten, waar bezwaarlijk olie- of gaslampen ge bruikt kunnen worden. Om zijn goodo eigenschappen is het elec- trisch gloeilicht aan te bevelen voor zieken zalen; voor lokalen, waar veel personen bij eenkomen, als theaters, vergaderlokalen, voor eetzalen, voor vertrekken, waar men slechts korten tijd behoeft te ver toeven als slaapkamers, toiletkamers, corri dors, privaten, kelders, enz.; voor plaatsen waar licht brandbare stoffen (meel, papier, spiritus, petroleum enz.) behandeld worden; voor lokalen, waarin artikelen behandeld worden, die gemakkelijk tot bederf overgaan; voor winkelkasten; voor winkels, waarin ar- ii/:e verkocht worden, waarvan de kleu ren gemakkelijk worden aangetast, enz. Voor schrilf- en toekentafelverlichting, voor ver lichting van zetterijen enz. is het gloeilicht zeer doelmatig, aangezien het nagenoeg geen warmte uitstraalt. Waar op enkele punten lichtbronnen van groote sterkte vereischt worden, is het elec- trisch booglicht het mee.t doelmatig; dit licht heeft een witte kleur, waardoor het van alle kunstmatige verlichtingawijzen het zonlicht het meest nabijkomt. Het ia bijzonder geëi gend voor het verlichten van groote werk plaatsen, van stationsgebouwen, van maga zijnen, van straten met druk verkeer, plei nen enz. Het is niet mogelijk zoo wordt verder in het rapport gezegd eenige zekerheid te krijgen wie zich, ingeval en van gemeente wege een electrische centrale wordt gebouwd, zullen aansluiten; er zijn echter genoeg gege vens, die aanduiden, dat binnen een betrek kelijk korten tijd een aantal afnemers zullen worden vorkregen. Van inrichtingen, waar reeds van cloctriciteit gebruik wordt ge maakt, zouden er enkelen gaarne haar instal latie opruimen en zich aan een centrale in richting aansluiten. Andere zullen het in ernstige overweging nemen om zich hetzij voor reserve, hjtzij bij een uitbreiding hun ner inrichtingen aan het gemeentenet te ver binden. Het is te verwachten, dat de eerste afne mers in Leiden den electrischen stroom voor het verkrijgen van licht zullen aanwenden. Behalve enkele partiouliere woonhuizen ko men hiervoor in aanmerking: ue ziekenhui zen, het tooneel van den schouwburg, het abattoir,, het stationsgebouw van de Holland- eche IJzeren-spoorweg-Maatschapi j, de so ciëteiten; verder sajet- en deken fabrieken en meelfabrieken, uit een oogpunt van vermin dering van brandgevaar; fabrieken van ver duurzaamde levensmiddelen met het oog op reinheid en heb vermijden van luchtbederf; en gebouwen, waarin, hetzij doordat er veel trillingen in worden opgewekt, hetzij door veel stof, het gasgloeilicht bezwaarlijk kan worden toegepast. Voor straatverlichting met booglampen komen in aanmerking: het stationsplein, do Stationsweg, do veemarkt, de Haven en enkele plaatsen in de nabijheid van beweegbare bruggen. Leiden, 4 Januari. De Engelsche mail met berichten uit Oost- Indië wordt hedenavond alhier verwacht. De volgende It.-K. geestelijken zullen in 1902 hun 50-jarig priesterschap vieren: R. Nicoloes, pastoor te Margraten; J. P. O. H. Voragen, past. te Vaals; P. H. Horsmans, past. te Klimmen en L. F. J. H. Schrijnen, pastoor te Velden; hun 40-jarig priester schap: L. H. Ham ackers, pastoor te Vlo drop; J. W. H. Willems, pastoor te Schim- mert; L. H. J. Rutten pastoor deken te Sittard; J. G. Damon, pastoor te Roggcl en de hoogeerw. heer mgr. C. P. Marres, past. doken te Venloo; hun 25-jarig priesterschap: J. Jeuken, pastoor te Helden; Cl. A. G. Ot- ten, pastoor te Wansum; J. M. A. de Wever, pastoor te Merkelbeek; J. T. W. H. Dirix, past. te Berg; P. A. de Bruyn, pastoor tc Holtum; J. A. H. Wouters, past. te Meiel, en de weleerw. hooggel. heer dr. P. Man- nens, prof. van het seminarie te Roermond. Het eerste nummer is verschenen van ,,Ons Vakblad", officieel orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Mi neraalwater-fabrikanten en Bierhandelaars. Het hoofdbestuur van den Bond bestaat uit de heeren: C. Visser te Groningen, voor zitter; D. J. J. A. de Leur te Utrecht, vice- voorzitter; J. Regeur te Leiden, 2de secreta- ris; J. D. Dicker te Amsterdam, 1ste pen ningmeester; P. Mesch te Utrecht, 2de pen ningmeester; Henri Duynstee te Gouda, J. Otter Sr. te Alkmaar, J. Wieringa te 's-Gr .- venhago, commissarissen; J. A. Aukes le Haarlem. (Ged. Oudegracht 128), 1ste secre taris. Bij den Bond zijn de volgende vereenigin- gen als gewone leden aangesloten: Alkmaar, secretaris J. Otter Sr.; Amster dam, secretaris W. Capellc; Gouda, secreta-- ris J. J. v. d. Werke; Haarlem, secretaris Theo P. v. Berkum; j len, secretaris A. D. UI jee; Middelburg, Vlissingen (Ver. Walche ren), secretaris G. P. W. Maarleveld to Mid delburg; Utrecht, secretaris A. Imhoff. Terwijl sinds do laatst gehouden Bonds vergadering nog als gewone leden zijn toe getreden de verecnigingcn te Groningen, so- cretaris B. L. Boeldma; en Den Haag, secre taris J. Wieringa. Mr. A. Loudon, chef der afd. Nijverheid enz. bi) bet Departement van Koloniën, die besterad is om in Ned.-Indië de uitvoering der Mijnwet verder voor te bereiden en te regelen, zal met de eerste scheepsgelegenheid in het begin van Februari de reis aanvaarden. Het schilderij „De Nachtwacht" is gister ochtend uit het verlichtingsproeflokaal op het Museum terrein te Amsterdam naar het Ryks museum overgedragen, waar het doek In de groote platte kist in de vestibule links verblijft, om van daar heden weder in de eere-zaal geplaatst te wordon. Ook thans werd de kostbare schat door 10 mannen onder toezicht van den directeur door de Jan Luyckenstraat met twee rustpoozen overgebracht. Het instructiescbip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Scholten, is 2 dezer van Las Palmas ver trokken. (St. Crt.) De luitenant ter zee 2de klasse by de Konlnkjyke Noderlandsche Marine-reserve G. onderzoek. De inspecteur vroeg om een portret van den vermiste. Dit werd hem ter hand gesteld, en de man ging heen met de belofte, dat hy 's avonds terug zou komen om den graaf in te lichten over hetgeen de politie had mogen vernemen. De gravin, die den geheelen namiddag uit geweost was, kwam kort na zessen thuis, en ze vernam van de kamenier, dat er iets geheimzinnigs aan de hand was met haar zoon. Zy vroeg dadelyk baar man -daarnaar, en de graaf trachtte haar gerusc te stellen. Er werd enkel een onderzoek gedaan naar iets, dat scheen gestolen te zyn, verzekerde hy. De gravin, verlicht door de raededeeling, dat er niets ernstigs te doen was, bleef kalm zitten tot ongeveer zeven uren; toen belde zy om de kamenier en gaf die haar eigen sleutel van de brandkast, met last, de juweelon- doos te halen. Ze moest dien avond naar een party en wilde iets uitzoeken om te dragen. Hot meisje ging naar de bibliotheek, opende de houten deur en stak den sleutel in het slot van de brandkast. Er was een der bedienden In de kamer, en zy pauzeerde even om met den man te spreken over het onderwerp, waarvan allen vol waren. „Misschien is zyn lordschap wel vermoord," zei de kamenier. De man lachte. „Dat zou ik niet denken. Hy is een rare, hoorl Hy zal aan den zwier gegaan zyn en wel weer boven water komen." Onderwyi had het meisje het slot van do brandkast open gemaakt. Zy trok do deur naar zich toe en wilde in de kast gaan om de doos te krygendaar staarde een wit gelaat haar aan uit de duisternis. H. Nlermans en de adelborst 1ste kl. by die reserve J. A. Bientjes worden geplaatst eerst genoemde met 7 dezer aan boord van den monitor „Relnler Claeszen" en laatstgenoemde met 15 dezer aan boord van het inatructie- ■chip „Gier". (St. Oit.) By beschikking van den minister van oorlog is de eerste luitenant-adjudant K. G. A. Muller van het 2de regiment infanterie eervol ontheven van zyne betrekking van adjudant en op genoemden datum ingedeeld by de koloniale reserve. De leeraren aan het gymnasium van Am sterdam, die deelgerechtigd zyn ln het ryka- pen8ioenfonds voor burgeriyke ambtenaren, hebben aan don minister van flnanoiën adhaesie betuigd met het adres van den directeur en de leeraren der ryks H. B. S. te Heeren veen, waarin deze den minister verzoeken, dat or een regeling getroffen worde, waar by het pen sioen der weduwen en minderjarige weezen der ambtenaren aanmerkeiyk worde verhoogd. Hillegom. De loteling H. G. van Liorop, aan wien No. 2 by de loting was ten deel gevallen en die een herkeuring had aange vraagd, is voor den dienst ongeschikt ver klaard, zoodat de loteling W. Kleyn, getrok ken hebbende No. 26, thans dienstplichtig is. Den 8sten Januari a. s., des avonds te 7 uren, zal in de Gereformeerde Kerk aan den Stationsweg alhier een lezing wordon go- houden over toestanden in Zuld-Afrika, waarby als sprekers zullen optreden de heer Kloppers en een Afrikaander, by welke golegonheid ten bate van de vrouwenkampen tien cents entróe betaald moet worden. Katwijk. Hot aantal kielvaartulgen van Katwy'k8che reeders, dat de trawlvisschery zal uitoefenen, bedraagt voor dit jaar 10; de be manning dier vaartuigen, liggende in Vlaar- dlngen, is reeds aangemonsterd. Maandag a. s. zal de eerste uitzeilen. Gedurende het jaar 1902 is van gemeente wege met de verplicht gestelde gratis vaccinatie en de doodschouw belast de heor J. Hueling, arts alhier. De beide lotelingen dezer gemeente J. B. van den Berg en C. Caspers, die van de uitspraak van den Militieraad in hoogor beroep waren gegaan, zyn thans door Ged. Staten voor den dienst afgekeurd. Lisse. Van de twee lotelingen, die aan een herkeuring weiden onderworpen, is H. Mens thans afgekeurd en D. de Klerk andermaal geschikt bevonden. Opmerking verdient, dat de laatstgenoemde, die zyn kameraad aan spoorde een herkeuring te vragen, thans in z\jn plaats zal moeten dienen. By den Burgerlyken Stand werden in 1901 ingeschreven 176 geborenen en 90 over ledenen, terwyi voltrokken werden 40 huwoiyken. Over 1900 bedroegen deze cyfers respec- tieveiyk 163, 82 en 30. Sassenhoim. De loteling C. J. Rotteveel, die "een herkeuring by Ged. Staten had aan gevraagd, is voor den- dienst ongeschikt be vonden, zoodat nu do loteling J. D. Papen- drecht zal worden opgeroepen. Tot bestuurslid der Roora6ch-Katholieke kiesvereeniging is gekozen de heer L. B. Roozen alhier. Over het jaar 1901 zyn aan het telegraaf kantoor alhier 2038 telegrammen behandeld, waarvan 944 verzonden en 1094 ontvangen. Waddingsveen. Een hoogst ernstig onge luk had hier Vrydagmorgeu plaats. De arbeider K., werkzaam by den heer v. d. B geraakte met zyn hand In de stroosnymachine. De geheele hand met een deel van den arm werd het lichaam ontnomen. In de vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim werden tot voor zitter en tot secretaris herkozen de heeren C. Jongenburger en H. van Drimmelen. Slechts 5 van de 16 ouders of verzorgers waren opge komen, om zich over 't verzuim hunner kinderen te verantwoorden. Voor de Geref. kerk zal een nieuw orgel worden aangekooht. Een commissie is reeds benoemd om gelden by elkander te zamslen. Zooterwoude. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 101 personen; in de overlydensregisters werden ingeschreven 62 personen; 16 huweiyken werden voltrokken. Op 8, 9 en 10 Januari a. 8. zal er in deze gemeente gelegenheid zyn tot kostelooze inenting en herinenting voor do ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den gemoente geneesheer aanmelden. Met een wilden angstschreeuw deinsde zy terug. De knecht schoot toe; ook hy zag nu het doodsbleeko gelaat. „Groote hemel!" riep by, „'tls z\jn lord schap I" Een blik was voldoende om hem te over tuigen van de vreeselyke waarheid. Toen, getroffen door een panischen schrik, liep by den gang in naar de huisdeur, die hjj opende. Hy keek naar buiten en zag een politie-agent aankomen. „Kom hierl Kom hier l" riep hy. „Lord Charlton is vermoord I Ik heb het ïyk ge vonden I" De agent volgde den knecht in huis. Een jongmenscb, dat juist passeerde, had het zenuwachtig uitgeroepen nieuws van den knecht opgevangen. Het was een by-de-hand jongmonsch. Hy riep het eerste het boste rytuig aan en beval, hem vlug naar het bureau van een avondblad te brengen. Hy had iets te verkoopen, en hy verkocht het nieuws goed. Een half uur later liepen de krantenjongens in Fleetstreet en 't Slrand te schreeuwen: „Vreeseiyk treurspel in Grosvenor-Place. Eon lord vermoord 1" Byzonderheden waren er niet; want er was geen tyd geweekt, zo te verzamelen. Al wat het blad kon vertellen, was, dat lord Charlton vermoord gevonden wa8 in het huis van zyn vader, graaf van Powick. By het ter perse-gaan was het onmogelyk geweest meer te vermelden. Maar bet sensatie-bericht was al voldoende. Met rauwe, heesche stemmen bleven ze het uitschreeuwen in do drukke straten en do stille squares, en menige stuiver werd ge offerd om zich te overtuigen, dat het workelyk in de krant stond. Indische Rekening 1899. Ter goedkeuring is aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten, en uitgaven in Ned.-Indië over 1898. Daaruit biykt, dat de ontvangsten hebben bodragön; f 132,432,185, do uilgaven f 160,709,404, zoo dat de dienst sluit met een nadeelig saldo van f 18,277,269. Dit tekort zal worden gedekt .uit het over schot van de leening Yan 1898, waarna van de opbrengst dier leening nog f 14,236,780 be schikbaar biyft, of f 12,500,000 meer dan volgens een vroeger gemaakte berekening. Atjcli eu l>jauil>i. Biykens by de Regeering uit Indlë ontvangen telegraphische berichten zyn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande, in de Nederlandsche Staatscourant van 4 December by de kryg6verrichtingen: o. in Atjeh en Onderhoorigheden, aan zyn wonden overleden de sergeant F. C. Kruyt (no. 34220), en gewond de wachtmeester F. O. Ebren (no. 46077), de sergeanten A. J. Kooper (no. 29877), en L. Kattekamp (no. 34634), de cavaleristen Z. Arlar (no. 44809) en P. J. H. Spindlegger (no. 49546) en de fuseliers A. de Wispelaere (no. 50273), A. Braun (no. 51003) en A. J. M. van den Steene (no. 47916/2863); b. in Djambi, gewond de sergeanten J. E. Berelter (no. 36170), C. m. W. Deetman (no. 52644) en Chr. Knoop (no. 48118/2409) en de ziekenverpleger A. van den Heuvel (no. 32966) en licht gewond de fuselier H. van Dyken (no. 50968) en O. Pietrowsky (no. 50631). (Sis. Cf.) De voetbalmatch van de L. V.-V „Perseus" tegen de L. A. Y. „Sportman" zal van Zondag 6 Januari uitgesteld worden tot Zondag 12 Januari. Zondag 6 Januari, van halftweo tot halfvier, zal by goed weder de Leidsche voetbalvereeniging („L. Y.-Y.") een maich spelen tegon de Haarlemsche voetbalvereeni ging „Voorwaarts" op het terrein der laatst genoemde vereeniging te Haarlem. Gisteravond om kwartier roof negenen wilde een oude man, Van Oosten genaamd, een emmer water scheppen in het Levendaal tegenover de fabriek van verduur zaamde levensmiddelen van de firma Van Hoogenstraaten. Door de duisternis stapte hy mis, want hy meende nog een treo te moeten doen. Hy werd gered door een apothekers- knecht, die daar juist op dat oogenblik voorbij kwam. De D uitsche kanonnenfabrikant Friedrich Krupp is in Den Haag aangekomen in het „Hotel des Indes", alemede de heor Hauptmann von Drebben, wier komst in ver band moet staan met de beproeving van de nieuw aan te schaffen snelvuurkanonnen. Naar wy uit goede bron ver- nemon, moet de Belgische minister van land- bouw voornemens zyn de kantoren Stroobrugge (Zeeuwsch-Vlaanderen westeiyk deel) en Zand vliet binnenkort onder do gewoüe voorwaarden' open te zetten voor den invoer van hoenders en ander pluimgediorte. (N. R. C.) De telephoondienst tussclien Parys en Turijn is Woensdag Ingewyd met een gesprek tusschen den burgemeester van Turyn en den prefect der Seine. Denzelfden dag werd de lyn Parys Milaan geopend. Woensdag alleen zyn te Lond«r 39 nieuwe pokkeniyders in de hospitalen op genomen. De Zwitserscho weervoo rspcllei Jules Capré belooft voor het begin van Jan. een reeks van depressies, met veel wind, ra gen en sneeuw, welke met afwisselingen van zuid- en noordwestenwinden de goheele maand ongeveer zullen voortduren. De minst aangename dagen zullen van 911, 1519, 2426 Januari zijn. Geen vorst van beteeke- nis; deze komt volgens dezen weerprofoet eerst tegen Maart, n strijd met andere ..des kundigen", die haar ai in Januari verwach ten. Over 4 weken "uilen we daar... meer van weten 1 XXLV. In de ontsteltenis, veroorzaakt door do griezelige ontdekking van lord Chariton's lijk in de brandkast, word al het andere vergeton. De meid vloog zenuwachtig gillend naar de dienstbodenkamer en de knecht snelde naar boven, om den graaf het vreoselyko nieuws mee te deolen. De graaf wilde eerst niet gelooven, dat zoo iets gebeurd kon zyn. Bevond, met knikkende knieën, ging hy naar de bibliotheek, maar toen hy zyn zoon daar zag liggen, begaven de krachten hem, on men moest hem naar zyn kamer teruggeleiden. Een dokter, dio spoedig gehaald werd, con stateerde, dat de dood liet gevolg moest zyn van een slag met oen hard voorwerp, waar door schedelbreuk was veroorzaakt. De politie agent, dio binneugeroepen was, stuurde een boodschap naar hot bureau, en bleef op post in de bibliotheek, waar niemand binnen en niets van plaats veranderen mocht, eer zyn chof er was. De inspecteur, die eenige uren te voren in huis geweest was, verschoen spoedig weer. Nadat hy den dokter gesproken en een kort rapport van hom gekregen had, gaf hy verlof, hot lyk naar een andere karner to brengen, en begon met den agent oen zeer nauwkeurig onderzoek in de bibliotheek. 'tWas duideiyk, dat lord Charlton hier in hui9 vermoord was; do doktor was van oordeel, dat hot ongeveer tusschon één en twee uren in doe nacht gebeurd moost zyn. (TFordf vervolgd 85) „Neen. Myn idoe is, dat het horloge werd opgepikt door iemand, die geld noodig had, en die het verpandde, de vlugste manier om j aan zyn doel te komen A propos, ik zou J den kamerdienaar nog wel eon vraag willen 'doen; als hy die kan beantwoorden, zal't ons j.jan groot nut zyn. Ik zal hem nog een3 hiér laten komen." 9 De inspecteur wensebte van den knecht te weten, of lord Charlton, behalve het horloge, nog voorwerpen van waardo by zich had gehad. De knecht gaf eon beschryving van de ;_TQanchet- en overhemdsknoopon, welke de lord droeg. Gevraagd, of zyn meoster veel geld by zich had gehad, antwoordde hy ontkennend, zyn lordschap had hem den vorigen namiddag twee biljetton van vyftig |pond meegegeven, om te wisselen voor klein ;papior. Hy was uitgegaan, maar niet geslaagd, ;en toen had de jonge heer gezegd: „'t Komt jèr niet op aan; dan zal ik het er zonder doen." Voor zoover by wist, had de lord do biljetten weor gedaan in een klein geldkistje, jjöat hy in een lade op zyn slaapkamer be waarde 't Was wel waarschynlyk, dat zyn meester dit gedaan had; want hy had, eer hy pitging, zich nog overtuigd, of hy die lade •Wei gesloten had. De inspecteur dacht even na; toen sprak hy: Is natuurlyk bekend, dat lord Chariton *4? Van clubs' Waar 0111 een hoogen inzet Wordt gespeeld, 't Is niet onmogelyk, dat zyn lordschap thuis is gekomen, om dit geld uit die lade te halen, eer hy naar een speelclub ging. Dat verklaart misschien zyn verschynen en verdwynen." De oude graaf slaakte een zucht van ver lichting. „Zeker," zei hy, „dat zal het geval ge weest zyn." „Maar," vervolgde de politieman, „waarom keerde hy dan niet terug? Vergunt u my, dat ik in de kamer van zyn lordschap eens ga zien, of er ook eenige aanwyzing is?" Vergezeld van den kamerdienaar, ging de inspecteur naar lord Chariton's kamer. De knecht woes de lade aan. Ze bleek niet meer op slot. „Dat bevestigt uw veronderstelling!" riop de kamerdienaar uit. „Hy moet hier terug geweost zyn; ik durf er wel een eed opdoen, dat de lade gesloten was, toen hy naar het diner ging." „Er zal zeker geen middel zyn om de nummers der bankbiljetten te krygen vroeg de lnspöcteur. „Dat denk ik niet; doch ze zyn wel te vinden; want zyn lordschap schreef zyn naain op don achterkant." „Zoo! Als hy aangevallen en beroofd is, terwyi hy die biljetten by zich had, zullen we er spoodig meer van hooren. Ze zullen wel begonnen zyn met die papiertjes te wis selen." Do inspecteur keerde terug naar de biblio theek en deelde den graaf mee, wat hy ont dekt had. Hy twyfolde er nu geen "oogenblik meer aan: lord Charlton was thuis gekomen om dio bankbiljetten. Doch het boloonen van het horloge door een vreemde en het uitbiyvon van den jongen man rechtvaardigde een onraiddeliyk scherp

Leidsch Dagblad | 1902 | | pagina 9