No. 12838 LEIDSCH DAGBLAD, DINSDAG 31 DECEMBER. - TWEEDE BLAD; Anno 1901. PERSOVERZICHT. s li Burgerlijke Stand van Lelden* „Een Reservist" «egt in De Nederlander over het vloeken in hot 1 e g o r (zio vorig 'Overzicht): Naar aanleiding van het ingezonden stuk je van ,,Een Dorpspredikant" zij het mij ver gund uit eigen ervaring een enkele opmer- iking te maken. In een der reglementen, waarvan het J(Hv rer Majesteits uitdrukkelijk verlangen is, dat hiervan niet worde afgeweken," komt ook een bepaling voor, waarin het spreken van godslasterlijke taal streng wordt verbo den. Maar, helaas, het gaat met dit voor schrift als met zoovele andere: het wordt niet gehandhaafd, en kan dit ook wel? Ik heb acht maanden gediend, maar heb nimmer van straf voor een dergeflijk feit gehoord, of 't moet zijn in verband met een ander delict, bijvoorbeeld beleediging van ondergeschikten, 't Is dan ook zoo ingewor teld in de kazerne, dat, wilde men het straf fen, men dan zonder overdrijving zeker twee derden van het kader onmiddellijk beet zou kunnen krijgen. Eén ding heeft mij in het genoemde stuk .verbaasd, n.l. de mededeeling, dat dö offi cieren „hoogst zelden" (,,of nooit" lijkt den schrijver ook wel wat kras) vloeken. Ja, was dat eens waar I Ik mag natuurlijk geen oordeel vellen over een korps, dat ik niet ken, maar het lijkt mij sterk. Waar ik gediend heb, was dat heel landers; zou die mededeeling soms voortgeko- jmen zijn uit de zeer ware bekentenis, dat men er zoo aan gewent, dat men 't niet moer hoort, ja zelfs er aan mee gaat doen? Ik kwam uit de studentenwereld in de kazerne, maar ik kan u verzekeren, dat den eersten dag het mij een voortdurende pijni ging was zulk vloeken te hooron, maar o, men went er zoo aan, als men 't hoort bij 'de reveille, en als men het hoort bij het avond appèl, en men mag jonge menschen, die niet veel woorden tot hun beschikking heb ben en zich het vrceselijke van vloeken niet realiseeren, niet te hard vallen, als zij na afloop van den dienst met een vocabulaire thuiskomen, waar.de ouders van rillen en be- .ven. Do meest gangbare vloek wordt gebezigd yoor alles, tegen alles, in eiken vorm. Maar hoe dit nu te verandoren? Nu, bij de tegenwoordige toestanden heb ik er niet veel .vertrouwen op. Geen reservekader, geen per soonlijke dienstplicht, geen regiement helpt' hiervoor. Het zit 'm in den geest van het leger._ Hoeveel militairen voelen iets van het Hei lige van hun taak, zooals die onlangs door den afgevaardigde van Tietjerksteradeel in de-Kamer is ontwikkeld (de e e n i g c opvat ting, die aan het leger recht van bestaan geeft)? Het Dationaüc bewustzijn is bij som migen er, helaas, te—veel uit. Do kazerne is voor vele miliciens een tuchtschool, voor vele vrijwilligers een rijkswerkinrichting. Werkelijk, in theorie ben ik het met den heel Talma geheel eens, maar ach, hoe weinig beantwoordt vaak hier het leven aan het dog ma. Als de officieren vloeken, dan doen de ser geants het ook, en dan de korporaals en dan ,'de miliciens en deze brengen die afschuwe lijke gewoonten weer in de burgermaatschap pij. waar zij toch al niet onbekend is. i Neen, laten de officieren zich weer hun roeping als verdediger van het door God aan de Vaderen tocbetrouwde erf bewust worden; laten zij door woord èn voorbeeld zich toonen mannen van moraliteit en van eer, en ge zult eens zien, of dat zich niet zal voortplanten ook naar de lagere graden. Het vloeken is maar niet iets, dat met zoo veel dagen arrest of zooveel nachten politie kamer is uit te roeien, het is een uiting van den geest, die heerschende is, en die ten ver- derve voert van leger en van nationaliteit. Intusschen zij ieder (en in zoover kan per soonlijke dienstplicht en reservekader hefl- pen), die in dienst moet, op zijn hoede, dat 'hij zich in de sleur niet laat moes/ieepen, maar veeleer döör persoonlijk optreden zich cr krachtdadig tegen verzet. Protootie in Nederland en invoer rechten in Amerika. In een opstel in het Weekblad voor Bloembollencultuur over dit onderwerp, wordt op den voorgrond ge steld, dat de bloembollenhande-laren niet haar protectie verlangen. Maar welverlangen zij, dat hun industrie en handel niet worden benadeeld door eventueele protectie van an dere industrieën. En dat zou nu kunnen ge beuren, indien bijv. ten bate van do Ncder- landsehe meelfabrikanten een invoerrecht werd geheven van Amerikaansch meel. Ging men dan, als représaille-maatregel gelijk onlangs reeds een Amerikaansch vakblad dreigde in Amerika de Nederlandsche bloembollen per gewicht belasten, dan zijn wij, zegt de schrijver van dit opstel vooral voor onze goedkoopo soorten, verkou den, want uit het oogpunt van tegen-raaat- rege^en kunnen wij verwachten, dat niet do goedkoopste, doch de duurste soorten als grondslag genomen worden, en dan kunnen wij wel inpakkcti. Ik geloof zoo Vervolgt hij gerust té kunnen voorspellen, dat Amerika voor ons vak nog een groote toekomst belooft; hoewel de verzending daarheen reeds zeer belangrijk mag genoemd worden, zal die zeker in de eerstvolgende jaren nog veel kunnen toene- men2 doch dan moet die zoo min mogdlijk be lemmerd woTden. Onze Regeering, die nationalen arbeid wil bevorderen, heeft allicht van die zijde de zaak nog niet bezien en daarom acht ik het nuttig en noodig, dat nu reeds van een der welvarendste deelen van ons land een krach tige beweging uitgaat, opdat de bestaande nationale arbeid niet vernietigd wordt voor «en welvaart, die nog teer twijfelachtig ia. Daarbij ia het onxe plicht te zorgen, dat bij 4» staak bvofrare ubeidstaoA, mest en andere zaken, ons vak kan blijven ge tuigen van nationalen bloei. Want nationaal mag ons vak zeker boven vele genoemd, niet alleen, dat tal van lieden in N.- en Z.-Hol land daarin hun bestaan vinden, maar men ondorzoeke eens naar de tatlooze schepen die den koemest uit Overijsel en Friesland hier heen voeren; verder is ona verbruik van boekweitdoppen zeker voor andere provin ciën van belang, terwijl kisten- en papier fabrikanten, hout- en ijzerkandelaars gewis rekening houden met ons vak. Naar aanleiding van het artikel van mx. A. Kerdijk over .Minister Kuyper en de Leerplichtwet" werd hij door verschil lende kerkelijke bladen heftig aangevallen. Hij antwoordt hierop in Het Volksblad. Mr. K. ontkent daarbij do vergelijking van dr. Kuyper's houding ten deze met die van vele liberalen, onder wie mr. Kerdijk zelf, die zich bij de schoolwet-Mackay van 1889 hebben neergelegd, ofschoon zij haar scherp bestre den had. Hij stemt toe, dat zij dat óók deden omdat zij gekant waren tegen het beginsel der wet. Maar een onoirbaar spdlcn met woorden dunkt het hem, de^ toen gevoerde beginsel-oppositie, die vrucht van inzicht in 's volks belang, niet van rechts-inzicht was, gelijk te stellen met die van den lieer Kuy per tegen de Leerplichtwet. Het recht van de overheid op dit gebied betwistend, zoo vervolgt de schrijver zag dr. Kuyper in de uitoefening van dat aangematigde overheidsrecht een krenking en een vernietiging van het recht der ouders. En nu vat ik, inderdaad, niet, hoe diezelfde man, vol van heb besef zijner aansprakelijk heid in zijn huidig ambt, aldus redeneerein kan: ik laat voorshands dat gruwelijk on recht voortbestaan te mijner verantwoorde lijkheid, om, na eenige ondervinding om trent de werking van de wet, te beslissen, of kan worden volstaan met wijzigingen in de regeling van het onrecht, dan wel of Het noodzakelijk is aan Het onrecht zelf een eind te maken. Mij integendeel komt het voor, dat zulks oveïmorgen evengoed zou moeten ge-- schieden als morgen en morgen evengoed als Heden. Zie, als men mij aantoont, dat, wat ik niet vat, toch zeer goed to vatten is> dan strijk ik dadelijk de vlag met Herroeping van hetgeen ik schreef. Ten slotte bekent mr. Kerdijk, xlat hij faal de, waar hij verklaarde slechts twee verkla ringen te kunnen vinden voor de houding van den heer Kuyper: „Thans zie ik een derde als mogelijk. Deze namelijk, dat hij nu van oordeel is, met zijn beginsel-oppositie destijds te ver to zijn ge gaan, zoodat hij bereid is in hoofdzaak haar te herroepen. Yoor zoodanige wijziging van oordeel, die niets meer bewijzen zou dan de feilbaarheid zelfs van den sterkstcn mensche- lijken geest, zou ik mij waarlijk n:~t verme ten hem te laken. Integendeel zou hij daar voor van mijn kant slechts een oprecht mcend eere-saluut te wachten hebben." De Residentiebode schrijft o. m.: Als het weer niet weet, wat het doen zal, vriezen of dooien, dan zegt men aan den vulpen Yeluwzoon: ,,'t Luustert." Hetzelfde mag van het antwoord gezegd wor den, dat mr. Kerdijk geeft op de bestraffing, hem van verschillende zijden toegediend, naar aanleiding van zijn liefdeloos alternar tief, aan minister Kuyper gesteld in ver band met diens loyale houding in zake Leer plicht. Blijkbaar zit de heer Kerdijk met het geval ietwat verlegen. Zelf doorgaans hoewel hartstochtelijk loyaal combattant, gevoelt hij, dat hij te ver, veel te ver is gegaan door don premier geen keus te laten tusschen óf moedwillige overdrijving eertijds, óf flauwhartigheid nu. Thans komt hij met een derde mogelijkheid aandragen, welke plaats openlaat voor hoog achting ten opzichte van het karakter van onzen premier. Gevoelt de heer Kerdijk niet, dat het ,,un Ministre Jacobin n'est pas toujour^ un Jaco bin Ministre" niet altijd: lo.galleen op Jacobijnen en tutti quanti toepasse lijk behoeft te wezen; 2o. in s.ualcnden zin dient gebezigd en begrepen te worden? Gevoelt de heer Kerdijk niet, dat een ande re de taak is van den partijleider, die del scherp omlijnde beginselen forsch moet voor opstellen; een andere de plicht van den ver antwoordelijken „dienaar der. Kroon." Yan de Kroon, die staat boven de partijen en welker roeping het is, noch deze te dienen als „vliegwiel", noch haar te tooien als „or nament" maar die in het zenith van den staatkundigen bouw alle lijnen moet te zo men brengen en als „sluitsteen" moet ver binden tot de macht van den pijlenbundel, welke het attribuut is van den Nederland- schen Leeuw 1 Het nieuwe reglement van orde voor den Raad van Ministers geeft Het Va derland aanleiding tot enkele opmerkingen, waarbij in de voornaamste plaate nadruk wordt gelegd op de bepaling, dat het regle ment door de Kroon wordt vastgesteld en ge wijzigd. Ging vroeger het initiatief ten deze uit van den Ministerraad, thans hebben wij een ko ninklijk besluit, waarin de Kroon zichzelve, afgescheiden van haar ministers, initiatief voorbehoudt. Deze gedachtengang, "waarin de kiem kan liggen van een scheiding tusschen Kroon en ministers, schijnt aan Het Vader land niet zonder bedenking verkieselijk bo ven den thans veriatenen, waarin de minis ters tot de Kroon kwamen met een voorstel, dat zonder deze niet van kracht kon worden. Maar zij, die voor dit nieuwe koninklijk besluit de verantwoordelijkheid dragen, wa ren klaarblijkelijk van oordeeS, dat het hier een zaak geldt enkel tusschen Kroon en Ka binet. Ton opzichte van de benoemingsvoordrach ten vreest Het Vaderland, dat de invloed van de hoofden der departementaal van Algemeen Bestuur elk afzonderlijk zal gaan tanen ten bate van den invloed van gansch den Raad of van den man, die daarin nummer één is. Voorts geeft het voorzitterschap vooi* on- bepaalden tijd aan den aldus benoemden pre sident een zeker overwicht, waarom het blad meent, dat in de Staten-Gcneraal de vraag zal gewettigd zijn, of dr. Kuyper een derge lijk officieel overwicht ia deelachtig gewor den, „een overwicht, dat onvermijdelijk den invloed der overige ministers ten nadeelel moet komen en daarmede ons stelsel van col lectieve verantwoordelijkheid, voor allen ge lijk, niet anders dan schaden kan, een over- - wicht, dat indruischt zooal niet tegen de let ter, dan toch tegen den geest van art. 54 delr Grondwet: de ministers zijn verantwoorde lijk, een artikel, dat alle ministers scheert over één kam en van geen officieel onder scheid tusschen hen weten wil. Mocht men nog twijfelen of metterdaad een dergelijk overwicht is bedoeld, men leze er het nieuwe art. 4 op na. Vroeger kon de voorzitter den Raad bijeenroepen, als hij* dit noodig oordeelde, maar ook elk lid kon daar toe hem nopen. De bevoegdheid van den voor zitter is in heb nieuwe reglement behouden, maar één lid van den Raad kan hom tot bij eenroepen nu niet meer dwingen; thans moe ten het er minstens twee zijn. Do voorzitter, ook de voor een bepaalden tijd aangestelde, op dit punt gelijkgesteld aan twee zijner ambtgenooten, is er sterker bewijs noodig voor de stelling, dat wij wc rke- lijk een nieuw reglement hebben gekregen^ dat in ons staatsrecht buiten Grondwet en wetten om wijziging van boteekenis heeft aangebracht Verliezen vairiet Enplsche leger, eooals die voorkomen in Daily Graphic". Datum. 1 i CD *0 a 0 O il O 11 23 Dec. 1 - 4 2* 22 17 25 65 72 34 28 2 23 2 18 30 68 40 4 16 31 Totaal Gemeenteraad van Bodegraven. Aanwezig allo Raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. Opening der vergadering. Le zing der notulen on goedkeuring daarvan. Ingekomen zijn: le. procesverbaal van "op name der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat in kas is een saldo van f 2539.88. 2e. missive van Gedep. Staten houdende goedkeuring dor ingediende begrooting voor 1902. 3e. id. waarbij goedge keurd worden teruggezonden: a. het suppletoir kohier van den hoofdelijkon omslag dienst 1901, b. raadsbesluit tot af- en overschrijving op den dienst 1901, c. het besluit tot aangaan van eene gcldleening voor de van G. Molenaar aange kochte eigendommen. 4e. id. waarbij dispensa tie voor twee jaar wordt verleend van het geven van gymnastiekonderwijs aan school B. en C., terwijl inmiddels het gemeentebestuur wordt uitgenoodigd maatregelen te ncinon tot invoe ring van dit onderwijs, waar dat volgens het inzicht van Gedep. Staten kan gegeven wor den. 5e. kennisgeving van den heer Inspecteur der Telegrafie, dat met ingang van 1 Januari 1902 het telefoonkantoor te Nicuwerbrug op Zon- en feestdagen geopend zal zijn vaD 7.30 tot 8.30 v.m. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 6e. een request van de afd. Langeruigeweide van 't Groene kruis te Waarder, te kennen ge vende dat te Nieuwerbrug een depot is geves tigd van vorplegingsartikelen voor onvermogen de inwoners van Bodegraven van af do Niouwerbrug tot den Weiweg en dat zij sub- sidio verzoekt. Wordt besloten afwijzemd te be schikken op dit verzoek, wijl in dat gedeelte van Bodegraven slechts enkele onvermogende gezinnen wonen, die in elk geval ook door de twee te Bodegraven bestaande veroenigingen van gelijke strekking kunnen geholpen worden, terwijl laatstgenoemden ook geon subsidio krijgen. Overgegaan wordt tot benoeming van een ge meentegeneesheer. Mot 10 stemmen wordt ge kozen Dr. G. de Niet. Met algemeene stem men wordt daarna benoemd tot gemeente- verloskundige mej. Zwart-Brouwer. Eveneens met algemeene stemmen wordt tot apotheker, belast met de levrantio der geneesmiddelen voor de armen, benoemd de heer K. Douwes Dekkor, wanneer ZEd. kan goedvinden eene reductie toe te passen van het afwegen van alle recepten die volgens het zoogenaamde ar- mentarief van v. Ledden Hubebos bereid wor den benovens eone vermindoring te brengen in de bereiding9kosten der recepten boven do 1000. Door den heer Van 't Riet was voorgesteld om het tarief zoodanig te regelen, dat voor alle recepten, die meer dan 1000 zouden geleverd worden, werd betaald 2/3 van de geheolo kosten, dus ook van de grondstoffen, welk voorstel echter werd ingetrokken, nadat de heeren do Niet on Turkenburg hierover het woord had den gevoerd. Berichten over Rijnland'» boezem, gedurende de woek van 2228 Dec. 1901, 8Un i v*n den boezem té Letdeo. Idem te Oude 'Weterini; Werldog dor atoomgcmolén Witorloozlng Ungt nttuurlu«eii we,.-. Wfctorinlatlug Begeoval la mM 22 Dec. 23 Doc. 24 Doc. 25 Deo. 26 Dec. 27 Dwj 28 Deo. 61 59 (8 61 44 46 61 A.?. 59 59 55 46 it 42 48 om.—A.P. öpaarndam 79 u., Holfirog 791/f a*. Good* 69.25 a., Katwijk 451/4 u. Spuarndam 10 a„ 8 o* Qoadj 41/, u., Kr.hrjk 33'/j o. Door d» sluit to Goad* u. 20. Een Jaeobijn, tot minister gewordk% ia niet «ea Jacobijntch minister. De heuvelkling weergalmt de trenrm&ar door hei [dal De woadstroom mengt *jjn toon in 't «omber lyk- [geschol. En stilte en 't klokgeluid doen 't hart ia rouwe [weenen; Met al zjjn offert zonk het jaar ten grave mee, Wat bracht het met èen dood wie gingen? Wel [of wee? Ia boa da jongste stond met vrede of sohrik [vectchenen? Een laatete klokslag eindt den laat- [eten middernacht, Een laatst vaarwel, het slot van [vreugdbetoon en klacht, Wordt op den killen wind bet [luohtruim doorgedragen; Yan de ijzeren lip der klok roept [haar metalen tong, Die reeds zoo menig eeuw der jareo [doodlied zoog, Dat weder van een jaar het sterf uur had geslagen. 8. Een l$kttaen dekt hun graf, hun vonnis ie ge- [veld; Maar de eigen klokslag, die het eind des jaars [ons meldt, Zegt, dat een nieuwe tijd oos werd van God Igegeven Eéu klokslag spreekt van dood, van oordeel, van [behoud. Haast daagt de morgen weer en roept in gloeiend [goud Tet rtailrlifrd en gebed wie 't wordend jaar beleven Daarna wordt besloten, de balans en schok*, op do gebruikob'jKe wijze te verhuren aan J Zaal. Omtrek de verhuur van de asohsohuur wordt besloten deze niet meer te verhuren, om dat de gemeente zelf geen voldoende borging voor verschillende materialen heeft. Vooraf was medegedeeld dat de tegenwoordige huurder bereid is om do huur van f 25.op f 30.— te brengne, terwijl met het idee van den heer Vat Dam, om de aschschuur publiek te verhuren, geen der Raadsleden zich kon voreonigen. Vervolgens komt ter tafel de door Gedepus teerde Staten teruggezonden verordening tot regeling der jaarwedden van do onderwijzers, welke geen instemming heeft kunnen vindon bij dat college. Gedep. Staten wenschon do 5 jaarlijk8che verhoogingen voor hoofden vaD school A, B en C te brengen op f 100 in plaats, van op f 50 en tevens 5 vierjaarlijksche verhoo-, gingen van f 50 voor de onderwijzers, in plaats van vijfjaarlijksche zooals door den Raad was vastgesteld. B. en adviseeren om do vaBt- gestelde regeling nogmaals onveranderd aan Gedep. Staten voor te dragen, daar zij zich niet kunnen vereenigen met de motieven en de ontworpen regeling van dat college. Waar Gedep. Staten betoogen dat circa f 750 meer subsidie wordt genoton, stellen B. en Ws. daar tegenover eene uitgaaf van f 7G4, ingevolge de niouwe regeling, zoodat van overhouden geon sprake kan zijn. Ook is de meerdere subsidie ver leend mot het oog op do meerdere kosten, die do nakoming van de Leerplichtwet vorderde, en be halve dat ook met het oog op eene verbetering van de minimum tractomenten der onderwijzers. Wanneer de regeling van God. Staten wordt gevolgd, zal de gemeente thans eene verhoogde uitgave aan tractomenten hebben van f600, terwijl over 4 jaar dit bedrag zal stijgen tot f 900, torwijl de subsidio van f 750 niet ver hoogd wordt, zoodat er behalve de kosten der leerplichtwet reeds een flink tekort is. Dat verwisseling van personeel voorkomen kan wor den door verhoogde tractomenten, kunnen B. en Ws. niet toegeven. Do Raad vereenigt zich eenparig met het advies van B. en Ws. Daarna wordt gelezen een adres van bewo ners in de Meyo, die verzoeken om den Kerk- weg in onderhoud over te nemen. B. en Ws. stellen voor om te voldoen aan hun verzoek, wanneer daarvoor jaarlijks wordt betaald f 0.15 per meter. De Voorzitter deelt mede dat 30 eigenaren van 39 perceelen belast zijn met het onderhoud van dien 764 meter langen weg, dat 't leggen van een paardenspoor bet nood wendig gevolg zal zijn van overname door de gemeente, dat do kosten van dit paardenspoor en onderhoud zullen zijn f 275 per jaar, waar- aan door eigenaren wordt bijgedragen f 118.10, zoodat voor de gemeente overblijft f 161.90. De heer Boor wenscht dat ook het gras van do bermen aan de gemeente zal komen en dat slechts opgaande boomen geen knotwilgen - in 't vervolg mogen geplant worden, omdat dit voor 't drooghouden van den weg beter zal zijn. Verschillende Raadsleden voeren over liet. voor- stel het woord, dat ten slotte met algemeene stemmen wordt aangenomen. De heer Van 't Riet. hield zich buiten stemming. Vervolgens komt in bespreking de vraag of het nieuw te bouwen ziekenhuisje zal worden opgetrokken geheel nieuw of met gebruikma king van materialen van de af te breken oude sohool't eorste zal f 2000, 't laatste f 1300 kosten. De heer Okkers, De Niet en Rollman ziju voor geheol nieuwen opbouw, do booren V an 't Riet en Batelaan zouden stemmen voor den minder kostenden bouw. Ten slotte wordt met algemeene stemmen besloten het ziekenhuis t* doen bouwen voor f 1300. Aan de orde is daarna de behandeling dor re clames tegen den aanslag in den hoofdelijken> omslag. In besloten vergadering worden deza besproken en na heropening vastgesteld dat een der aanslagen gehandhaafd blijft en do overigen iets verlaagd worden. Vervolgens is aan de-orde het punt der agen da waterleiding. Naar aanleiding van de te voren gedane mededoelingen wordt voorgesteld om proefboringen te doen plaats hebben onder- toezicht van don ingenieur J. Schotel, om bij gunstigen uitslag van deze boringen aan te koopen een stuk land van den her L. Boer. en om daarna genoemden ingenieur op to dragen het maken van een avant-ïjrojet. Dit voorstel wordt verworpen mot 6 tegen 5 stem men. Tegen stemden do heeren Van t Riet, Van Dam, De Kruyf, Batelaan, Rollman on Yeelen- turf. Daarna wordt alsnog op verzoek van Gedep. Staten wijziging gebracht in het ter vorige ver- gadering genomen besluit tot af- on overschrij ving dienst 1901. Uitgeloot worden van de goldlcening ad f 20000 de aandoeln 8 en 69. Niets meer aan do orde zijnde wordt de ver gadering gesloten. tttrst* huwelijksafkondiging van 29 Deo. P. Snik jm. 24 j. en J. C. Geenjaar jd. 20 j. P. de Graaf w. 38 j. en 8. de Vos. w. 39 j. G. C. Alkomado jm. 27 j. en A. M. Visser jd. 22 j. J. H. d'Haeno jm. 25 j. on M. Schlagwein jtL 19 j. C. van de Griendt jrn. 30 j. en J. M. O. Engelerdt jd. 31 j. F. W, C. de Grave jm. 31 j. en J. A. van Reneeso jd. 23 j. W. van Duurcn jra. 23 j. en 8. M. Wallenburg jd. 26 j. j HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. Slootweg geb. Schouten, tL C. Dokker geb. van dor Moren, z. F. Saarloos geb. Rood* zand, z. en d. C. Zeestraten gob. Stassen, d. M. Granneman gob. Bcers, d. A. Jonge- jana geb. Schoono, d. C. A. van Donselaar geb. Avis, d. 8. J. Bokhorst geb. Trommel, z. S. de Gier geb. Café d. L. J. Smit geb. Flipse, z. J. de Vette geb. Bart, d. Overleden: M. Braat, 59 j. J. Noor loos, 74 j. H. C. Hogorwerf, 4mnd. T. Doeswijk geb. Meiman, 68 j. NOORDWIJK. Geboren: Alida, d. v« J. Vink en J. flazenoot. Gerlof, z. v. A. Vorwey on O. van Vloten. Leendert, z. v. D. van Boelen en N. van dor Lnijt. Theodo- rus Stephanua, z. v. P. Tb. Rietmeijer en G. Vliet Vlieland. Ondertrouwd: Ario van Roon, 25 j., e* Maria Hogervorat, 24 j. Getrouwd: Cornelia Waasdorp ea Maartje Cramer. Overleden: Elisabeth Heemskerk, 69 j.t wed. v. A. Brekelmans. Christiaan van Bee- len, 4 w. WASSENAAR. Overleden: P. W. Zandvliet, d. 10 m. J. A. M. Bakker, d. 7 w. Geboren: Willem, z. v. G. J. v. d. Stoel cn H. Nell. Cornofis, z. v. M. Nell en A. Noll. Gorrit, v. O. J. Goedhart en A. A. van der Stoel. Quirinus Johannes, z. v. J. Paardekooper en M. Gordijn. Pioter, z. v. P. van der Marei e» T. van Santen. An- thonius Johannes, e. A. Schraraa en M. Juf fermans. Ondertrouwd:. A. van Noord en M, Kanncaburau

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 5