fr, 12837 Maandag 30 December. A#. 1901. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. N1EÜWIAARSWENSCHEN miietori. De Tweelingbroeders. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: {/'Voor Leidon por 8 maandonS S f ^Puiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zfln 1.80 i Franco per post - -1.6 L.65- PRIJS DER ADVERTEPTTIÈN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Op Nieuwjaarsdag verschijnt het Leidsch Dagblad des morgens ie acht uren. Uet de laatste berichten en telegrammen Worden in dit blad ook opgenomen de td 50 Cents per advertentie, welke tot morgen(Dinadag)avond zes uren worden In gewacht. Buiten Lelden wonenden kunnen postwissel zenden en do advertentie op het strookje achrüven. Oflioloelo iieuulsgeying, KENNISGEVING. Inschrijving voor de Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 17 der Mihtiewet 19U1; Hennueren belanghebbenden bij deze voor de %weede maal hun verplichting tot het doen van •aogitte ter inschrijving voor de militie, in de maand Januari 1902. De bepalingen der bovengenoemde wet, wie wel •n wie met voor de militie worden ingeschreven, waar de inschrijving moet geschieden, wanneer de aangifte ter inschrijving behoort te worden gedaan en op wien de verplichttng tot het doen van de aangifte rust, zijn vermeld in de artikelen 13, 14, 15, 16 en 18, welke wij in hot Leidsch Dagblad" van 20, 21, 33 en 21 Dec. hebben medegedeeld. Voorts worden belanghebbenden verwittigd, dat tot de bovonbedoelde inschrijving meer bepaald zitting gehouden zal worden op het Raadhuis (kamer No. 9), alhier, van des voormiddaga half- tïen tot des namiddags drie uren. op Donderdag 2 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter A, B of C; op Zaterdag 4 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter D, E, F of G; op Dinsdag 7 Januari, voor hen wier .familie naam aanvaogt met de letter U, I, J ot K; op Donderdag 9 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter L, M of N; op Zaterdag 11 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter O, P, Q of R; op Dinsdag 14 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met do letter 8, T of U; op Donderdag 16 Januari, voor hen wier familie naam aanvangt met de letter V, W, X, Y of Z; zullende van elkeen, die tot de aaügifte verplicht is, een uittreksel uit het geboorteregister betref fende don in te schrijven persoon worden ge vorderd. Leiden, 30 December. De op 6 Dec. j 1. door den gemeenteraad alhier vastgestelde verordening tot regeling van de jaarweddon der leeraren aan de hoogere burger school voor jongens, ter goedkeuring aan den minister van blnnenlandache zaken toe gezonden, werd door dezen teruggezonden met de opmerking, dat omtrent verhooging der jaarwedden de inspecteur van het middelbaar onderwijs worde gehoord over de geschikt heid en de plichtsbetrachting der betrokken leeraren. De minister meent, dat een der groote voor- deelen van een regeling als die, welke ln de verordening ia vastgesteld, is, dat zy op doel treffende wijze de gelegenheid opent om een leeraar tot ernstiger plichtsbetrachting te kunnen opwekken. De gegrondheid van 's ministers opmerkingen ten volle beamend, geven B. en Ws. den Raad nu ln overweging art. 2 dier verordening alsnog aan te vullen met de volgende be paling: Alvorens de ln het 4de lid van dit art. bedoelde periodieke verhoogingen worden toegekend, hooren B. en Ws. den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs omtrent de ge schiktheid en de plichtsbetrachting van den betrokken leeraar. Diens advies wordt door hen aan den gemeenteraad overgelegd. Voor de vacature, ontstaan In de com missie van het stedelijk museum „De Lakenhal" door het bedanken van dr. W. Pleyte, is een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren prof. dr. P. J. Blok en dr. 3. G. de Vries. De Commissie van Financiën deelt mede, dat zy tegen do in haar handen gestelde rekening van hot College van Vrouwen-kraam- moeders over het jaar 1900 geen beden kingen heeft. Zy adviseert die rekening goed te keuren: in ontvangst ad ƒ2158.516, in uitgaaf ad f 1757.93s, sluitende met een batig saldo van f 400.58. Tegen inwilliging van het desbetreffend verzoek van het kerkbestuur der St.-Petrus- kerk, alhier, bestaat noch by de Commissie van Fabricage, noch by het college van B. en Ws. bezwaar. Reeds by Raadsbesluit van 19 Maart 1857 werd een gedeelte van de voor malige Plaatsteeg aan het Kerkbestuur ten gebruike afgestaan. Werd ook thans weder het gedeelte, waarover het Kerkbestuur nu in het belang der openbare veiligheid wenscht I te beschikken voor het maken van een uit gang, in gebruik gegeven, dan zou door dat gebruik, tot welks opzegging wel nimmer zou worden overgegaan, voor de gemeente toch alle waarde van haar eigendom ver loren gaan. Met de Commissie van Fabricage kwam het B. en Ws. daarom gewenscht voor aan het Kerkbestuur in overweging te geven in plaats van het gebruik van het op ditoogen blik benoodigde, liever den eigendom van de geheele voormalige Plaatsteeg van de ge meente te verzoeken, aan wolk advies biykens het thans ingediend adres werd gevolg ge geven. De köopprys zal dan, ln overeenstemming met hetgeen in andere gevallen by verkoop van grond in liet centrum dor stad geschied is, naar het inzien van B. en We. op f 5 per M1. behooren te worden bepaald, tegen welken prys by het Kerkbestuur geen bezwaar bestaat. Mitsdien geven B. en Ws. In overweging te besluiten den grond van de voormalige Plaatsteeg, kadastraal bokend onder Sectie G No. 1404 gem. Leiden, te verkoopen aan het kerkbestuur der St.-Petruskerk alhier tegen een kooppry» van f 6 per M*. Bedoeld adres luidt aldus: Het Kerkbestuur der St.-Petruskerk te Lelden neemt by deze de vryheid zich met verzoek te wendon tot het Edelachtbare bestuur der gemeente Leiden, om vergunning te hebben tot het in gebruik nemen der grond gelegen naast de kerk bekend Sectie G. No. 1404 om daarop te kunnen bouwen een uitgang van uit de Kerk, hetgeen noodzakeiyk is om het verlaten der Kerk gemakkeiyker te maken, met het oog op alle gevaren van brand enz., voor welke verbouwing reeds door B. en Ws. vergunning la verleend. Tot het in gebruik nemen van een ge deelte van dezen grond is roeds vroeger gunstig beschikt geworden by Raadsbesluit 'van 19 Maart 1857. Het Kerkbestuur voor noemd geeft dientengevolge aan uw Edel achtbaar bestuur in overweging, daar nu een groot gedeelte dezer vroegere Plaatsteeg reeds bebouwd ia geworden, den grond zoover de kerk reikt tegen een matigen prys te ver koopen, door U Edelachtbare vast te stellen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de heeren J. do Groot en Zonen, te Noordwyk, deelen B. en Ws. mede, dat meer malen reeds, laatsteiyk nog krachtens Raads besluiten van 11 Jufti 1896 en 14 April 1898, strookjes grond langs de Haarlemmertrekvaart door de gemeente zyn verkocht. Ook thans weder kan er, dünkt B. en Ws., geen bezwaar bestaan om deze gedragsiyn, welke gebaseerd wm op bet beginsel, dat de gemeente in het algemeen by het bezit van eigendommen buiten haar territoir geen belang heeft, te volgen en tot den verkoop over te gaan. Het ditmaal door de Commissie van fabricage tegen den eigendomsafstacd aangevoerde be zwaar, dat de gemeente wol eens te eeniger tyd belang zou kunnen hebben by het behoud vsn den eigendom met het oog op een even tueel® verbreediDg of verlegging van den weg, (welk bezwaar dan trouwens evenzeer by vroegere verkoopen van stukken van den berm zou hebben moeten gelden), kunnen B. en Ws. niet deelen, omdat wy de mogeiykheid uitge sloten achten, dat de gemeeDte ooit tot zoo danige verbetering van een weg, zoo ver buiten haar grenzen gelegen en waarby zy zoo weinig belang heeft, zou overgaan. De koopprys zou, evenals in 1896, naar het B. en "Ws. voorkomt, kunnen worden bepaald op f 0.70 per M*., waardoor de koopsom van beide strooken grond, die ieder een oppervlakte hebben van 90 M1., zou bedragen f 126. Mitsdien geven zy. in overweging aan de heeren J. de Groot en Zonen, bloemisten te Noordwyk, twee strookjes grond met hakhout, deel uitmakende van den berm van het jaag pad van Leiden naar Haarlem, kadastraal be kend onder Sectie C. No. 366 gedeelteiyk, ge meente Noordwykerhout, te tarnen groot 180 Mz., in eigendom af te staan tegen beta ling van een koopsom van f 126 en van de kosten van overdracht. De Plaatselyke Schoolcommissie biedt den Gemeenteraad de volgende dubbeltallen aan ter vervtflllng der vacatures, die, ten gevolge van periodieke- aftreding, in haar mid den zyn ontstaan, nJ. de hoeren: Vacature Oppenhelm: Mr. J. Oppenhelm, J. M. Obreen. Vacature Van. Bemmelen: Dr. J. M. van Bemmelen, dr. H. A. Lorentz. Vacature-De Goeje: Dr. M. J. de Goeje, K. L. van Schouwenburg. Vacature Van Hamol: J. A. van Hamel, dr. P. H. Damsté. Onder overlegging van het desbetreffend adres van den heer P. Werkman, houdende verzoek om vryatelling van de betaling van schoolgeld, geven B. en Ws. In overweging aan adressant vrystelling van de betaling van schoolgeld te verleenen over het lste kwartaal van den loopenden cursus voor zyn pupil J. W. van Limborgh, aangezien deze eerst sedert 3 December j.l. tot de Hoogere Burger school voor jongens ia toegelaten. Aangezien B. en Ws. by onderzoek gebleken is, dat de leerling Louis Jacques de Rocbemont, wegens vertrek naar Indië, de openbare jongensschool lste klasse sedert 1 November van dit jaar niet meer heeft bezocht, geven B. on Ws. In overweging aan Mevr. de Weduwe Lulofs de Stoppolaar terugbetaling van school geld te verleenen over do maanden November on December tot een bedrag van f 10. Op het verzoek van den heer H. J. Visser om terugbetaling van schoolgeld voor zyn zoontje Wilhelmus Johannes, dat wegens ziekte de openbare school 2de kl. voor jongens en meisjes sedert Juli j.l. niet meer heeft kunnen bezoeken, geven B. on W. In overweging afwyzend te beschikken, aangezien de verorde ning op de helling van schoolgeld aan de scholen voor Lager Onder wy s alleen by tusschen- tydsch vertrek der leerlingen uit de gemeente teruggave van betaald schoolgeld toelaat. Op de aanslagen In de plaatselyke directe belasting, dienst 1901, van de personen, in een den gemeenteraad overgelegde lyat vermeld, ia afschryving verzocht. B. en Ws. stellen voor die te verleenen op de aanslagen van hen, die de gemeente metter woon hebben verlaten of overleden zyn. Op het verzoek van den heer W. F. van Hartrop te Voorschoten adviseeren zy echter afwyzend te beschikken, aaDgezien de ge meenteraad geen afschryving op de aanslagen van de zoogenaamde forensen toelaat. Tevens bieden zy ter vaststelling aan het 2de Suppletoir kohier der plaatselyke directe belasting voor 1901, met 57 aanslagen, een belastbaar Inkomen van f 103844 en ,een opbrengst van f 801.32. B. en Ws. leggen den Gemeenteraad over een lijst van reclames tegen het primitief kohier der plaatselijke directe belasting voor 1901 en stellen voor: to handhaven de aanslagen van J. F. H. AbendanonD. Albers; W. J. G. Basoski N. Bink Jzn.E. Blom; G. A. Boe; A. K. Bos man; A. G. C. v. Bruggen; W. F. Brugmans; M. v. d. Burg; H. Buurman; W. F. Buys; J. Bijleveld; B. J. Bijnon; M. C. J. Carton; S. H. Coldewey; J. Dingjan; A. van Donko- laar; P. van Driol Bzn.A. Driessen; A. J. Duymaor v. Twist; J. G. H. EgginkA. L. Eiv kelens; F. B. Evers; B. F. Everts; A. F. Fortu- natie; C. J. A. N. v. d. Gent; F. H. Gerrit sen; K. van Ginkol; G. Gouda Quint; W. P. J. Gouda Quint; D. A. Groeneveld; J. G. H, Gunning; E. H. Haarlem; J. B. P. do Haas; P. J. de Haas; C. v. Haastoren; S. P. A. Hoek; W. Hamilton of Silvertonhill Jr.; J. R. A. Hazes; D. W. v. Heeokeren; M. T. v. Heioma; H. P. Hormans; Ph. J. Hoedemaker; J. v. d. Hoek;J. J. v. d. Hook; J. W. Hofstede; J. Hollander; J. Horree; Wed. D. HulstGroen- oijk; E. Hijmans; S. H. J. James; W- M. Jongbloed; N. A. do Joncheero; E. do Jongh; H. Kamerlingh Onnes; Wed. G. W. Karg Doornaar; H. W. E. Klomp; J. J. H. Klomp; Th. Kloppenburg; H. N. Kluyver; G. Knottor; W. H. Kohier; W. M. Kolff; Wod. J. W. Kra merJansen; C. G. O. Kraneveld; R. J. vnn Kregten; J. Lagerberg; M. H. LamanW. F. Laman; F. J. Lisman; P. v. d. Marei; H. Mees; J. H. v. d. Meulen; W. v. d. Meyden; W. Middelberg; M. Meyers; P. E. Nel is; J. M. do Nie; A. J. Nieuwenhuis Jr.; J. W. Nieuwen- huizon Sogaar; A. F. Nuyens; W. J. F. Nuy- ens; J. A. Pommee; E. Rietbergen; M. Riet borgen; H. M. RoelofszK. A. RombachA R. Rooeegaardo; O. M. Rooaegaarde Bisschop; O. D. v. ltossem; B. W. Rutgers v. d. Looft; J. D. Rutgers v. d. Loeff; J. F. do Ruyter de Wildt; A. Rypperda Wieixlsma; F. G. Schalk wijk; J. M. G. Scheffor, J. C. Schoor; J. W. SchwonckH. J. Silvergiotcr Hoogstad; J. A. P. W. Slicher v. Bath; F. Smit; J. VV. Smit; J. v. d. Steen; N. StikkelmanS. v. d. Stok; H. Stuur; J. D. B. Steygor; A- J. Susan; P. v. Sijpveld; G. A. J. Timmers; A. 'iuinbof do Moed; Wed- P. TheyssenMamstra; H. Uiterdijk; O. J. v. Valdoren; J. G. Veenonboa; G. W. v. VelzenH. D. Verdam; J. Verhoog; A. Vermey; J. J. VinkostoynP. Vreem; J. Vriezondorp; M. J. F. de Vrind; M. C. Wille- brands; F. W. J. do Witt Huberts; Wed. E. J. WijntjesSpaanderman; A. H. J. Wijtonburg; G. W. Zandyort; N. A. Zwarts; en to vermis do ren do aanslagen van: J. W. v. Beek met 4.50; P. P. Beenakker mot ƒ1.68; A. v. d. Berg met ƒ0.56; H. v. d. Berg met ƒ0.90; J. Blansjee met ƒ1.69; J C. W. G. Blom met 2.25; M. J. Blom met 7.88; J. G. Brands mot ƒ3.94; F. L. Bruinvis uiec 2.25; A. M. J. v. Campon met ƒ056; P. J Coffrio met 0.90; J. Couvee Az. met 13.50; C. Chrispijn met 1.68; L. Chnspijn met ƒ0 90, D. v. Dissel met 2.25; W. Draayer met 9. J. S. Fano met ƒ6.19; J. Fontein met 34-87 C. Florisson met 1.12; J. Goddijn met ƒ0.56; J. B .do Haas met ƒ0.45; J. Hagen met 2.25; F. Harkink met ƒ1.80; J, C. v. Hartrop mot ƒ1.68; H. Hemerik met 1.69; A. de Hou met ƒ9.N. v. d. Heuvel met 4.50; P. Hille- brand met ƒ0.45; G. Hilienaar met 4.50; J. H. Holswilder met ƒ14.62; J. H. T. E. v. Hunsel met 7.87, J. J. Jansen met ƒ1.80; I. Jasporse met 2.25, G. de Jong met 4.50; M. de Jong met 2.70; H. Kalkhoven met ƒ1.63; P. J. W. Knaap met ƒ4.50; J. de Ko ning met ƒ3.15; J. J. v. Koperen met ƒ0.45; J. J. Koppeschaar met ƒ15.75; J. Labreo mot ƒ1.69; A- D. Langeveld mot 6.85, A. J. Leget met ƒ1.80; W. Meijboom met ƒ0.90; D. Meyer met ƒ1.12; P. Miereniet met ƒ0.90; W. P. Mulió met ƒ16.88; J. Overduin mc', 0.56; J. v. d. Poll met ƒ1.69; J. Reneo met 1.69J. Roem met 9.C. L. de Roon Hertoge met 2.25; Wed. D. E. Siegenbeek v. HeukelomLamrno met 198.C. E. v. Straten mot 0.56H. S. Sucrmondt met 6.75; J. F. Susan met 2.25; F, J. Tbeys met 4.50; A. L. Timan met 2.25; J. M. J. Verhaaff met ƒ1.35; H. H. Vodegel mot 6.75; J. J. Vreeburg met 4.50; Wed. H. VroomHartoveld met 0-56J. G. v. d. Waals met ƒ4.50; H. F. M. Warmeskorken mot ƒ1.69; P. do Wilde Pzn. met ƒ4.50, W. de Zwijger met 0.90. Het totaal der vorenstaande afschrijvingen bedraagt 467.06. Aan het verslag der 6tichting „Het Leidsche Volkshuis" is hot volgende ontleend Meer en meer biykt de Instelling aan haar doel te beantwoorden. Het aantal van degene^ die van het „Volkshuls" gebruik maken, klimt gestadig. De verschillende kringen, die men onder het woord „volk" samenvat, vindt men onder hen geregeld vertegenwoordigd. De lokalen zyn byna iederen avond bezet, sommige zelfs meermalen achtereen op denzelfden avond. Kon hot bezoek der leeBzaal grooter ?yn, de bibliotheek daarentegen wordt druk gebruikt. De muziekuitvoeringen trekken een talryk publiek; de lezingen met lichtbeelden worden goed bezocht; by de overige voordrachten Is de opkomst zeer ongelyk. Het gebouw voldoet aan de goede verwach tingen. Zeer welkome geschenken ontving de stichting tot vriendelyke inrichting der lokalen, meer in het byzonder tot versiering der wanden. De Nederlandsche mail wordt hedenavond alhier verwacht. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 10 en 5 H.L. waren de pryzen f 6 en f 3. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. Prlna Hendrik woonden gistervoormiddag de godsdienstoefening by in de Willemskerk to 's-Gravenhage onder gehoor van dr. Van Nes. Hare Majesteit de Koningin-Moedor was onder gehoor van da. Bourlier in de Fransche kerk. Dr. A. J. Th. Jonker, die 6 Jan. e. k. afscheid neemt van de Ned.-Herv. Gom. te Dordrecht, zal den 19den d. a. v. intrede doen to Heemstede. Op de vergadering van bestuursleden der Antirevolutionaire Propagandaclubs, den 2den Kerstdag te Rotterdam gehouden is, als resul taat der gevoerde besprekingen, de volgende motie aangenomen: Bestuursleden van onderscheidene antlrevo- 28) „Dan zullen we hem een half uur geven om naar bed te gaan. Zoodra hy van de baan is, hebben wy in de bibliotheek geen mensch te vreezen. Er is nooit iomand op, of de ©udolui moeten uit zyn, en die zyn vannacht thuis: dat heeft de meid gezegd aan myn maat." „O," zei Joe pathetisch, „wat is het toch —een geluk voor ons, dat de vrouwen alles doen uit liefde voor een manl Wat zouden wy beginnen zonder do vrouwtjes I" „Zeur nu maar niet over de vrouwen l Denk liever aan óns karwei; daar heb je je heelen kop wel by noodlgl" bromde „de hertog". „We zullen aan de overzyde van het huis heen en weer loopen, jy een beetje voor my je kunt nooit weten, wat er gebeurt. Die bleekneus van een diender heeft me een beetje zenuwachtig gemaakt door dat morrelen met xyn lantaarntje. Ala hy wat meer nachten dienst gehad heeft, zal de aardigheid er wel al gaan. Kyk goed uit je doppend" De mannen scheidden; Huggett slenterde vooruit, met de handen in de zakken. Een man liep langzaam voorby aan de overzyde, maar zyn kyken in de portalen en hoeken der huizen had hem verraden aan ;het geoefend oog van den inbreker. Gelukkig (voor „den hertog" en diens makker, wy'dde de agent alle aandacht aan de zyde der straat, waar hy liep, en lette niet op don overkant. „Je hadt hem gauw geroken," zei Joe, i toen de ander zich weer by bom voegde. „Ik lart k»t ntf gerók" „Neen, je was er haast ingevlogen. Enfin, nu hebben we het eerste half uur geen last: hy heeft een lange ronde." D't Is toch gemeen," zei Joe, op een toon van edele verontwaardiging, „dat ze het ons zoo lastig maken. Wy hebben al genoeg dingen tegen; die extra-verklikkers mochten ze wel thuis laten." De man, wien hun toorn gold, was door beiden herkend als eon van de extra-brigade agenten in burgerkleeding, die gedurende de wintermaanden speciaal in dienst waren om op inbrekers te letten. Ze zyn officieel bekend als „de winterpatrouille", en de heeren be- roepsgenooten van Huggett zien op hen neer met een gevoel van haat, dat enkel wordt overtroffen door hun minachting voor een agent in uniform op vilten zolen. Men kan redeneeren met een dief van be roep, tot men bont en blauw is van het praten, maar men zal hem nooit afbrengen van de meening, dat die gedruischlooze laar zen een inbreuk zyn op de vryheid van den Ëngelscbman en in stryd met het eeriyk spel, waarvan het Britsche volk het mono polie meent-te bezitten. „De hertog" was ook niet in zyn humeur over dien stillen agent. Hy kon dien heele- maal niet gebruiken op dit oogenblik. Zyn plannetje was netjes klaar: ze zouden naar binnen gaan door een venster der beneden verdieping; dat was oen bagatel; do modern© architectuur met al haar uitsteekseltjes aan den gevel kwam hen daarby uitstekend te hulp. De stille agent was weg, en ook de go- wone nachtagent passeerde. Ze zouden geen last hebben van ongewenschte attenties, ter- wyl ze aan het verkennen van de grafeiyke woning waren. Ze waren weer afgezonderd gaan loopen; Huggett, die de voorste was, bleef plotseling staan. De ander kwam vlug naar hem toe. „Wat is er, Joe?" Joe wees met zyn duim naar het huis. Een flauw licht viel door de open dour op het trottoir. Pe mannen kwamen naderby. „'tls do jonge kerel zelfl" fluisterde „de hertog", Joe by den arm grypeDd. „Wat een kansje I Hy heeft de deur wyd open." „Dat deugt niet voor onsl" bromde Joe. „Ben je gek? 'tls zoo mooi als het maar kan. Er is geen levende ziel in de straat Kom maar gauw meel" De mannen staken de straat over en slopen dicht langs de huizen naar de open deur. Eer de jonge lord, die in de open deur was blyven staan, om te genieten van de frissche nachtludst, een beweging makon.of oenig geluid geven kon, was „de hertog" op hem toe gesprongen, had,hem by de keel gegrepen en teruggeduwd in den gang. Joe, die dadeiyk begreep, wat er te doen was, volgde, de buitendeur achter zich sluitend. Toen sprong hy op een bank en draaide het ganglicht uit. „De hertog", die den half bewusteloozen man nog in zyn yzeren vuist geklemd hield, duwde hem voor zich uit in de bibliotheek, waarvan de deur open was. Terzelfder tyd haalde hy het wapen, dat hy by zich gestoken had, uit den zak en sloeg er den lord krachtig mee op het hoofd. Toen de schurk zyn prooi losliet, viel de jonge man als een blok op don vloer. „Die zal zoo gauw niet by komen," zei de inbreker. „En nu gauw aan 't werk. Als we geen gezanik hebben met den sleutel, is het gevalletje zoo mooi, als je nooit hebt byge- woond." Ze luisterdon oen oogenblik, of er ook leven in huis was. Alles bleef stil. Den lord aan zyn lot overlatend, haalde „de hertog" uit den binnonzak van zyn jek ker een blinkenden nieuwen sleutel. Zy open den do houten deur, waarachter de brandkast stond, in een kluis De sleutel ging zonder eenlge moeite in het slot„de hertog" draalde bedaard om, en eon seconde later openden zy de dikke yzeren deur. Het inwendige van de brand kast lag voor hen. „Die is groot genoeg om er rechtop in te staan," zei Joe. „Ja, 't is een echte; ik heb ze meer zoo gezien by dit soort volk. Kom, baal den boel er maar uit. Ik kan do tinnen doos met de juweelen niet zien; die staat zeker op een van de yzeren boorden, achter oude papieren of zoo iets." Joe ontdekte spoedig, dat zyn ervaren vriend goed geraden had. De juweelen be vonden zich inderdaad in een oude, gedeukte, tinnen doos, een voorwerp, waaraan men volstrekt geen waarde zou. hebben gehecht, als het niet in een brandkast had gestaan. 't Was een gril van de gravin, dat ze do doos verborgen bield achter oude familie papieren en perkamenten: ze dacht, dat dit veiliger zou zyn, als ooit door inbrekers de brandkast geopend werd. Maar „do hertog" was geen mannetje, dat zich op die manier liet foppen. Zoodra Huggett hem do doos had gegeven, opende by die met een breekyzer, en begeerig fonkeldon zyn oogen, toen hy zag, dat de kostbaarste der familie juweelen er in lagon. Eén voor één opende hy de étui's en staarde op de diamanten, robynen, paarlen en andere kleinoodiën. Hy vulde zyn zakken en die van zyn kameraad, wierp de leego étui's in de tinnen doos, sloot deze en zette haar weer op dezelfde plaat in de brandkast, waarna hy de papieren i voor schoof, zooals ze gelegen hadden Een dergeiyke voorzichtigheid is zeldzaam by inbrekers; doch „de hertog" was een man van ervaring. Hy redeneerde: hoe langer oen diefstal onontdekt blyft, des te langer heeft men den tyd, den buit te gelde te maken, oor naar alle kanten lastige inlichtingen verzonden worden. Toen de doos weer op haar plaats was, keek de inbreker eens rond. „Hier is niets, dat wy zonder gevaar kunnen, meenemen. Wy hebben een mooien haal ge daan en moeten nu de zaak niet boderven." Zyn oogen ontdekten de brandewyn-karaf en de glazen. „Hal" zei by, „dat kunnen we zonder ge-' vaar meenemen." Hy schonk een glas in, dronk het leeg en" smakte met de lippen. „Duivelsl dat is eebt spul, hoort Als ik daarvan genoeg in myn kraag had, sou ik er niet tegen opzien, de kroonjuweelen te stelen. Ook wat hebbon, Joe?" Joe kwam uit de brandkast en bediende zich rijkelijk. „Daar ga je hoorl" En by goot den dranJr in zyn keel of 't water was. Joe ontdekte een kistje sigaren op een't boekenkast. „'tls hier, of je tbuis bent, maatl" Vc\ hij, i^n zakken vol sigaren proppend. \Wvrdl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1