tf. 12834- Dinsdag 34 Ï5ecember. A#. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. mf Bladen. fietL-Zuidalrikaansclie Vereeniging. Op Nieuwjaarsdag NIEÜWJAARSWENSCHEN LEIDSCH DACBLAD. PRIJS DEZER. COURANT» .Voor Leiden per 8 maandonSIS.! T J f iBuiton Leidon, per looper en waar agenten gevestigd zyn i 'Franco per post 2 1-65- PRIJS DER ADVERTENTLËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het lncasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Dit noiumer bestaat uit DRIE <"V foï V1 V-"'-— t r Eerste Blad. Op de belde Kerstdagen ral bet pKeldscU Pagblad" niet verschijnen. Afd. Leiden m Ometreken. Ontvangen b« den Penningmeester, Zoeter- Koudsche Singel tl Door bemiddeling van het Letdsch Dagblad Opgohaald door P. Blom op de jaarverg. ran het ziekenfonds „O. B." van de scheep- makersgezellen van de werf ,De Dageraad" te Woubruggef 6 95 Gecollecteerd door Nico op de ver- laarpartl) van Oom Daniel 1.90 Op een gezellige verjaarpartU van onze Bet»l-375 Gecollocteerd op de bruiloft van Kaatje 1.28 Gecollecteerd op het.partijtje van Tan en Mie9.11 Opgehaald op den verjaardag van tante Rons,0.33 Gecollecteerd door drie vriendinnen op een gezelligen avond1.37 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. verschijnt het Leidsch Dagblad des morgens te nclit uren. Met do laatste belichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de *d 25 Cents per advertentie. Bulten Lelden wonendan kunnen postwissel 'jenden en do advertentie op het strookje schrijven. Tot Zaterdagavond zes oren nou- geboden, worden deze berekend ad 25 Cenls; na dien tijd ad 50 Cents. Van Vrede en van Welbehagen. Hoe, nu Kerstfeest vieren 1 't Is *00, de tijd is er, maar de tijdsom standigheden Het is voor de eerste maal in de nieuwe eeuw, die den oogst zou moeten binnenhalen „van den arbeid harer voorgangster, welker hand de fatkei der verlichting zoo fier om- ihoog hield, dat de Christenheid wordt saam geroepen in haar bedehuizen, om nieuwe ver kwikking te vinden in de heerlijke klanken van het oude lied, en hoe droevig moet het ons wel stemmen Kunnen wij wel gehoor geven aan de uit- üoodiging, als wij bedenken hoe ver van de aarde de Vrede schijnt geweken, en hoe wei nig welbehagen de menschen aankweek en on der elkander? Is hot wel mogelijk, niet ge- ibukt te gaan onderden last van het leed, jdat menschelijke hartstochten, mcnschelijk 'légoïsme verwekken in den boezem der volken in den schoot der maatschappij? Wat blijft er over van de schoone iilusiën, waarmede jwij ons hebben verkwikt, telkens wanneer Christus' geboortefeest ons weer een beeld 'voortooverde van de schoonheid van het 'Evangelie der Liefde i Wij werpen de blikken rondom ons, en 'overal is het nacht; wij zien geen uitweg, langs welken wij onze schreden hebben te rich ten om het Land van Belofte te bereiken, waar geen strijd meer zijn zal, waar alle (Verschil in menschel ijk denken zich zal oplos- isen in die éénige harmonie: Ecre zij God in "den Hooge Bitterheid vervult ons bij de gedachte aan I'd at volk van Christenen, dac op deze dagen imede opgaat tempelwaarts, om den Engelen- ,'zang aan te heffen, terwijl het bezig is al zijn .krachten in te spannen om een ander vd k 'van Christenen, dat met onbezweken moed ;cn met wanhopige regarding zijn nationale [Vrijheid verdedigt tegen oen reuzenmacht, jdoor de afschuwelijkste ;middelen ten onder te brengen en niet zonder reden stellen wij <de vraag: Als dat nu de uitkomst is van een zóó lange toepassing van het Christelijk be ginsel, Tioe gering is dan de invloed, dien het oefent op der menschen handelingen Vrede op aarde, en een lange, snerpende angstkreet stijgt op uit die gevloekte kampen, Waar vrouwen en kinderen, waar grijsaards en zwakken zijn opgehoopt, om hen tc doen sterven van ontbering 1 Vrede op aarde, en uit allo streken worden zij heengezonden, mannen en paarden, met overvloed van het moderne wapentuig, om het uitroeijngs-pro- ces wat fce verhaasten en aan de overmacht ecnor groote natie de zegepraal te ycrzc- koron. De gruwel der verwoesting is gegaan over twee landen, door de werkzaamheid van een trouw volk vruchtbaar gemaakt en met vriendelijke bouwhoeven bezet, evenals in de oude dagen, toen Israël en Juda door vreemde horden werden platgetreden; en het zijn niet heidensche Assyriërs ^n Babyloniërs, die de brandtoorts zwaaiden en de bewoners wegvoerden in ballingschap, maar Christe nen, die luisteren naar de prediking van het woord van den Vredevorst 1 En och, niet in deze dagen alleen is er oor zaak van kommer, die geen troostend ant woord durft hopen op de vraag: Wachter, wat is er van den nacht? Zoo vóór als na do komst van den Menschenzoon was de ge schiedenis van ons géslacht een droevig ver haal van bloed en van tranen, een somber tafereel van geweld en van rechtsverkrach ting. Wordt de strijd niet gevoerd met zwaard en vuurmond, dan bezigt men het wa pen der zoogenaamde economische eisohen, om den verbroederenden invloed van het vol- kerenverkcer tegen te houden en bouwt men de scheidingsmuren der nationale belangen al hooger en hooger. In den boezem der vol ken wordt de botsing der grocpenbelangen steeds heftiger en proclameert men, met toe- nemenden nadruk, den klassenstrijd als het eonig middel om maatschappelijke misstan den te doen verdwijnen. Dalen we nog die per af, dan zien wij de individuen voortge jaagd door do begeerte naar eigen voordeel, elkanders welzijn bedreigen in naam der con currentie allerlei middelen aanwenden, die de grens van het zedelijk verdedigbare te buiten gaan, zijn wij getuigen van de heerschap pij derzelfde begeerlijkheden, die in het groot do oorlogen doen ontbranden en de natiën dwingen, zich gewapend te houden tot ver weer tegen een immer mogelijkën aanval. Er wordt gezegd, dat er een pessimistische strooming door de menschheid gaat, die voor de uitingen van gulle blijdschap weinig ruim te overlaat. Voorzeker, wie de feiten van het maatschappelijk leven, wie den loop der we reldgebeurtenissen gadeslaat, kan zich moei lijk losmaken van een stemming, die feest vreugde uitsluit. We zijn gelijk aan den zee vaarder, die in stormnacht zijn koert, moet vervolgen en misschien wel het lokkend kustlicht ziot, maar och, zoo ver en zoo moei lijk bereikbaar l En toch, het is erl Al werpen woedende golven het vaartuig nu en dan in de diepte, zoodat het licht uit het oog verdwijnt, onwrikbaar staat het clanr op dan toren, aan welks voet de branding raast. Als iemand reden heeft om te vertwijfelen, dan zijn het zeker wel de kloeke strijders in Zuid-Afrika, die langer dan twee jaren het hoofd bieden aan de overmacht en alles heb ben prijsgegeven, vrouwen en kinderen heb ben achtergelaten, ora de onafhankelijkheid van hun duur verworven vaderland te hand haven erf in een laatste worsteling te sterven. Doch niet zij laten den moed zinken, noch veiöiezen hun geloof. Evenals in onze ker ken, zal in hun laager of achter het rots blok waar zij zich verzamelen, het ,,Eere zij God!" worden aangeheven, maar veel inni ger dan wij het kunnen doen. Zij, die veel ge leden hebben, zijn vuriger in hun geloof en vaster in hun hoop. Dat voorbeeld is beschamend. En, indien, het niet door hen werd gegeven, wij zoudon het evengoed ontvangen van .zoovele groot se he figuren uit den voortijd, die ook te midden van duisternis het licht bleven zien en er hun hart voor ontsloten hielden. Ook is het niet waar, dat wij geen ant woord krijgen op do vraag naar de uitwer king van den christelijken geest op de gevoe lens en de daden der menschen. Zelfs deze ruwe tijd geeft het met volkomen duidelijk heid. Is er niet iets zeer verheffends in het al- meen medelijden, zich hier uitende in scher- pj protesten en betoogingen, ginds, meer vruchtbaar, in een nooit te voren zoo stork gebleken offervaardigheid, elders in, wel is waar machtelooze, maar toch als openba ringen van wat er leeft in do gemoederen zeer to waardecren pogingen tot werkdadige tusschenkomst Al zou het moeten gebeuren, dat ten slotte het onrecht triomfeert, eooals maar al te vaak het geval is geweest en nog dikwijls zijn zal, niettemin $aat die edelo aandrift, die den verdrukten broeder de hand wil reiken en het hart toewijdt, niet verloren. Dat is het eeuwige, dat do razer nij en van den hartstocht overleeft, om dat het uit God is, dat is mede do grond slag van het geloof, dat de Vrede op Aarde geen droombeeld is en het Godsrijk geen illusie. Zonder strijd geen overwinning, en de in onze dagen herhaaldelijk uitgesproken woor den: Oorlog tegen den oorloghebben we in den ruim8tcn zin tot onze leuze te maken. De Kersthymne drukt haar uit met onover trefbare duidelijkheid. Wij, die weinig vermogen, beginnen we met in eigen kleineren kring welbehagen aan to kweeken, met onz© betrekkingen tot de broeders en zusters in onze omgeving te hei ligen, christelijk te maken. Indien ieder dat deed, en met vol'len ernst er naar streefde om het meer en meer te doen, dan zou het egoïs me op den achtergrond geraken en weldra ook de maatschappelijke strijd zijn scherpte verliezen. Verschillen van meeningen en van belangen zouden door overleg en door too nadering vereffend worden. Als iedereen dat deed, en minder dan dat mogen christenen niet tot taak zich stel len, dan zou diezelfde geest ook regeerders en staatslieden bezielen, loven geven aan wat nu nog dood© vormen zijn; landhonger en hoerschzucht zouden geen vat hebben op de internationale betrekkingen, scheidsgerich- ten de eischen van het ultimatum én de bru taliteiten van het kanon vervangen Laten wij niet zeggen, dat dit ijdelc ver wachtingen zijn. De christelijke geest heeft zich in den loop der tijden niet onbetuigd ge laten, en moeten wij, onbevangen oordeclen- de, niet erkennen, dat hij juist in deze bange dagen zich krachtig doet gelden Ziet eens, het licht is er, en wij worstelen om het te bereiken. Hoe krachtiger wij stre ven, des te spoediger kunnen wij ons in het schijnsel verheugen. En dan is er nog wèl een oorzaak van blijdschap te vinden in den En gelenzang, wèl een retjen om het Kerstfeest opnieuw te vieren in h[it geloof, dat het voor de toekomst een wisser werkelijkheid geeft, dan da feiten van het vluchtig heden. Ot'üolool© K©u»is«yevÏD{j, Art. 18 der Militiewet luidt als volgt: Voor de militie wordt ook ingeschreven of wordt opnieuw ingeschreven: lo. ieder minderjarig mannelijk Nederlander, die 1 den laten Januari van liet jaar, volgende,op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van bet 21ste levensjaar zijn verblijf binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgis gevestigd heeft; 2o. ieder minderjarig mannelijk Nederlanderf wiens vader, moeder of ""ogd na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waai in do minder jarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór bet intreden van diens 21ste levensjaar zijn of haar woonplaats binnen het Rjjk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België gevestigd heeft; 80. ieder mannelijk minderjarige, die na den lsten Januari van hot jaar, volgende op dat, waarin hjj het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. omschreven gevallen ver keert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen, hierboven onder 2o. om schreven; 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander, die na den 1st on Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hjj het 18de levensjaar volbracht, en vóór hot intreden van het 21ste levensjaar zijn woonplaats binnen het ltjjk, in het Duitscbe Rijk of in het Koningrijk België gevestigd of er woon plaats verkregen heeft; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den lsten Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 2lste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder 4o. omschreven gevallen verkeert; 60. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den lsten Jauuan van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, on .vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Bierbj) gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrij ving of de inschrijving opnieuw moet gescbiedeu en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de eerste zinsnede van art. 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter insohrijving of ter inschrijving opnieuw yan hem, die volgons de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, ge schiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangeu van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen bet Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk België. De inschrijving geschiedt in het register betref fende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zyn leeftijd behoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste ƒ100 wordt gestraft de over treding van de artt. 16 en 18. Leiilcn, 24 December. Het stoffeiyk overschot van wijlen dr. Th. B. Yan Wettum, in leven loeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens, alhier, zal Donderdag-morgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. De ïykstaatsie zal daartoe om halftwaalf het sterfhuis, aan den Zoeterwoudschen Singel, vorlaten. In een alhier gehouden vergadering van een desbetreffend comitó Ik definitief bosloten, om een monument te doen plaatsen op het graf van wyion dr. H. G. Hagen. Uit hot comité, dat uit ruim twintig personen van verschillenden stand bestaat, is een bestuur gevormd, bestaande uit de heeren ds. M. van Kleeff (voorzitter), 0. Goekoop, A. van der Harst, dr. A. Hartevelt H.Cz., J. M. van Houten, J. 0. Zaalberg Jr. en mej. Simon Thomas (secretaresse). In het begin van het volgend jaar aal een aanvang gemaakt worden met het inzamelen der gelden voor dit doel. Voor het examen M. O. K XII en Q, Boekhouden, te 'b Gravenhage, slaagde gisteren de heer J. A. W. Aalbersberg, van Leiden. HU is leerling van den heer A. H. van den Oever. B(J de derde opvoering gisteravond van de kinder-operette „De Tooverrlng" was de Schouwburg op alle rangen weder goed bezet. De geschonken by val wat andermaal groot, wat trouwens niet te verwonderen is, daar elke opvoering by de vorige vooruitgang aan toont. Een vierde voorstelling zou misschien ook nog een groot publiek trekken maar, zegt het spreekwoord, alle goede dingen be staan in drieön. Dus wordt het hierbu gelaten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gebrulkton gisteren het middagmaal by H. M. de Koningin-Moeder. Op de voordracht voor de betrekking van directeur der gasfabriek te Woerden komon voor de heeren Van der Hoeve, te Oud-Beier land, eu Koenraads, te Utrecht. In tegenwoordigheid van de Vorsteiyke familie wordt hedenavond ten Hove te fs 'Graven hage, het Kerstfeest ingewyd mot het houden van een met kostbare geschenken versierden kerstboom In een der benedensalons van het Koninklijk Paleis. DaarbU zyn genoodlgd de dames en heeren van don dienst van de Vorstelijke personen, benevens een 7 tal kinderen van leden der Hofhouding. Het drietal ter benoeming van eon predikant by de Hollandscho gemeente te St.-Potoreburg bestaat uit de predikanten dr. L. Knappert te Assen, F. C. A. Pantekoek to Tiel en J. C. Voorduin te Naarden. Deze zijn uitgenoodigd tot het vervullen van twee predikbeurten, éó;i in de Hollandsche en één in de Hoogduitscho taal, resp. in de maanden Januari, Februari en Maart. Naar w(J vernemon, zal de vice-admiraal F. K. Engelbrecht in het aanstaande voorjaar den dienst met pensioon verlaten. NR. G „Het N. v. d. D." deelt mee, dat, óók als 't verzoek aan den R.iad van Delft, om verlof, wordt afgewezen, de heer Ter Laan z\ju kiozors in hot district Hooggaand niet zal teleurstellen. De heer Seret, lid der Tweede Kamer, is Hjdonde aan influenza. HU had ook gisteren nog voortdurend koorts, doch zyn geneesheer acht den toestand zonder gevaar. De luit. tor zee 2de kl. J. O. Kolkmeyer wordt met 1 Januari a. a. bevorderd tot luit. ter zee 1ste klasso. De president van 't Haagsche gerechts hof, mr. J. J. van Geuns zal Maandag a. s. na en ter gelegenheid van de ingebruikstelling van 't nieuwe Paleis van Justitie in het Voorhout to '8 Gravenhage den Minister van Justitie mr. Loeff, diens ambtevoorganger mr. Cort van der Linden, de ledon van 't gerechts hof en van andero takken der magistratuur aan een feestmaal te zynen huize vereenigen. „De Tijd" meldt, dat Z. H. de Paus heeft benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten don heer A. de la Mar, te Amsterdam, die als agent voor de advertenties tot „De Tyd" sedert eenlge jaren in betrokking staat. In naam van den Paus heeft voorts de patriarch van Jerusalem, grootmeester der Oido van het H. Graf, mevrouw A. de la Mar Colago in laatstge noemde Orde opgenomen. De minister van marine woonde gister avond de liefdadigheidsvoorstelling der adel- borstenvereeniging „Thalia" te 's Gravenhage bU ton behoeve dor Prins-Hendrik Stichting, waarvoor eon collecte weid gehouden, die ruim f 700 opbracht. Het stoomschip „Amsteldyk" arrl- veordo 22 Deo. van Nleuw-York te Nowport- Nows; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, passeerde22 Dec. Gibraltarde „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 22 Doc. Wight; da „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 22 Dec. te Suez; de „Salak" arriveerde 23 Dec. van Rotterdam te Padang; de „Statendam" arriveerde 22 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bogor", van Christmas Eiland naar Stettin, vertrok 22 Doc. van Dartmouth; de „Prins Willem V", van Amstordam naar Paramaribo, passeerde 21 Doe. St.-Michaels. Alfen. Een Rfiks- en Provinciale-Premie- keuring van stieren boven den leeftyd van 1 jaar, en van plnkstioren benedon den leoftyd van l1/, jaar, uit de gemeenten Alfon, Hazerswoude, Aarlanderveen, Leiden, Leider dorp, Zooterwoude, Woubrugge, Oudshoorn, Leimuiden, Rynzaterwoude, Ter-Aar, Alke made en Koudekerk, zal gehouden worden te Alfen, op Woensdag 16 April 1902, 's yoorm. halfelf. Katwijk. De Jongedochters-vereeniglng: „Bidt en Werkt" heeft de vorige week de vruchten van haar arbeid aan do behoeftige» den gemeente uitgereikt. Aan meer dan 20 gezinnen werden niet minder dan 111 etuka gemaakte kledingstukken, van alterlei raort, ter hand gesteld. Doze vereeniging, die het ge heeld jaar door wekeiyks vergadert en ruim 80 leden telt, maakt zich ongetwijfeld by velen der behoeftigen bemind, door de zoo royale ultdeellogen in dezen tyd des jaars. Hot zal ongetwyfold onnoodig zyn te zeggen, -dat zy zich by voortduring in den steun dor meergegoeden aanbeveelt. Een zoo groot getal dames kan in een jaar heel wat afwerken, als er maar voldoende geldon zyn om de stoffen aan te koopen. Hazerswoude. Gisteravond had de buiten gewone ledenvergadering plaats van de ver eeniging tot „Werkverschaffing", waarin volgens het oproepingsbriefje, de ongegronde klachten zouden worden behandeld, door sommigen tegen de vereeniging ingebracht. Van den eerwaarden heer Klompó, R -K. pastoor alhier, was ingekomen een sympathie betuiging en tevens de toezegging van ver dubbeling zyner jaarlykache bydrage. Ook de heer A. W. Straathof sprak schriftoIUk zyn waardeering uit met het streven der „Werk verschaffing" doch een ander schreef, dat „ongegronde" klachten niet behoefden to worden besproken of onderzocht. Om die reden verscheen hy dan ook niet ter ver gadering en bedankte voor zyn lidmaatschap. De voorzitter, de heer J. Gaarkeuken, opende de vergadering, die vry talryk was en ook vereerd werd door de tegenwoordigheid van onzen burgemeester. Hy schetste op de hem eigen gezellige en onderhoudende wyze het ontstaan, do oprichting, het doel en stroven der vereeniging en de vele moeiten en zorgen, welke het bestuur geheel belangloos ten offer- brengt aan deze goede zaak. Om het verloop en de uitkomsten te kunnon nagaan, gaf hy een statistiek ter vergelyking, waarvan de uitkomst was, dat de vereeniging in haar elfjarig bestaan had ontvangen aan contributie ƒ8219 en uitgegeven 14,315.626. Die contri butie getuigt van de goedo gezindheid dei Hazorswoudscbe burgery maar die ƒ14,315.625, die uitbetaald Ie aan loonen, aan den arbeider, waar is al dat gold gebleven? Dat ls terug gekeerd of govloeid in don winkel van den bakker, den kruidenier, den steenkolen- en turfhandelaar, den klompenmaker enz. of In de handen van den hulsbaas en diaconie en armkaa zyn er wel by gevaren, dat *e zooveel minder armlastigen kregen te bedeelen. Men brengt tegen de „Werkverschaffing" in, dat zy geschikte werkkrachten aan den werkgever onttrekt en door haar by de jonge lieden de lust vermindert om by den boer op het land te werken. Dat is geheel uit do lucht gegrepen, want by den boer verdient een arbeider f 7.50 per week en by de „Werkverschaffing" f 4.80 of hoogstens f 5.40. Er zyn geheel andere oorzaken voor die verminderde aanbieding van arbeidskrachten op het land. De voorzitter noemt tal van per- 4 sonen, die van 't landwerk naar de boom- kweekery zyn ovorgegaan en nog weer tal van andoren, die een betrekking als politie agent of veldwachter ln de stad of elders ten plattelande hebben gezocht en gevon Ion en dit ls niet te verwonderen, als men eens nagaat, zooals de heer Gaarkeuken dat gedaan heeft, hoe menschwaardig of liever nlet- menschwaardig het bestaan is vaneen arbeider, die voor zichzelven, vrouw en kinderen f 7.50 per woek thuis brengt. De heer K. van den Berg, hoofd eener byzondere school, tevens bestuurder van de „Werkverschaffing", verkrygt nu het woord en noemt do vereeniging een zegen voor de ge meente. Die 3219 contributie, zegt hy, getuigt wel van do goedgeefschheld der burgorymaar die 11,000 is elgoniyk een cadeau van do vereeniging en een protest tegen do toestan den, die hier op arbeidersgebied bestaan. Als Hazerswoude meer aan verkeerswegen lag en niet zoo geïsoleerd als nu het geval is, dan zou ook hier de socialistische invloed zich doen gevoelen en dan dan zou de arbeider die 11,000 ln het aangezicht der ingezetenen werpen. Misschien ls er ook ln deze gomeento reeds een enkele, die aan dien invloed niet geheel ontkomen ie. Daarom wordt het tyd te zoeken naar middelen, om dergeiyke toe standen te verbeteren. Een arbeider moet aan zyn patroon nïot alleen geldeiyk, maar ook zedelijk verbonden zyn en een werkman, die zyn kracht en ge zondheid voor zyn werkgever ten boste geeft, moet daarvoor wederkeerlg ook de achting en waardeering genieten, waarop hy aansprsak mag maken. Wat zien wy echter? By lang durige droogte bidt men om regen eu als de weldadige droppels het Jand komen bevochti gen, zendt men uit dankbaarheid den arbeider zonder loon naar buis, omdat in den regen niet voortwerken kan. Hoe menigeen goeft zyn volk gedaan, zoodra hU het maar eenlgs- zlns zonder kan doon! De hoer Van den Berg geeft zulken den raad, de geschiedenis van Boas eens ln den bybel na te lezen en to zien, hoo die vrome man voor zyn arbeiders zorgde. Nadat de heer Gaarkeuken den spreker voor zyn sympathieke rede bedankt heeft, komen nog onderscheidene sprokers hun waardeerin# betuigen met het streven van het bestuur der „Werkverschaffing"; maar geen enkele steïü doet zich hooren, om de veroenlging aan klagen; integendeel goeft de geheele vsi gaderiDg door luide by valsbetuiging te kennen dat zy in het bestuur en zyn waardiger voorzitter eon oabofvwiid rertrouwen stelt ei wenscht, dat op don tot hiertoe betreden weg zal worden voortgegaan. Nieuwkoop. Zondag wa3 het 25 geleden, dat de Zeoreerw. heer C. Bouman pastoor van Nieuwkoop werd. Van de vier en twintig pastoors, die na de Hervorming lo de archie ven der parochie worden vermeld, is pastoor Bouman slechts de tweede, die vyf en twintig Jaren onder de Nieuwkoopers verWyven mooht

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1