B». 12833 Maandag 23 December. A0. 1901. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Op Nieuwjaarsdag NIEUWJAARSWENSCHEN jfe uiiieton. De Tweelingbroeders. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden. 5 T f 1.10.' ^"Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.80 Franco per post l-®5* PRUS DER ADVERTENTLËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. .erschynt het Lridsch Dagblad des morgens 1e aelit nren. Eet d. laat.te berichten en telegrammen worden in dit blad ook opgenomen de ad 25 Cents per advertentie. Buiten Leiden wonenden kunnen postwissel zenden en de advertentie op het strookje schrijven. Tot Zaterdagavond zes uren aan geboden, worden deze berekend ad 23 Cents; na dien ttyd ad 50 Cents. Offioleele hieunlegeving;, Bargemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van J. C. POPTIE en J. VAN DER öTEEN Jzn., houdende verzoek om vergun ning tot uitbieiding vaü de Brood- en Koek bakker») aan de tioogewoerd No. 64, kad. bekend Sectio D No. 924, door plaatsing van een tweeden heeteluchtoven; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat ©p Zaterdag A Januari a. s., 's voormiddags te halfelf, op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden fegeven om bezwaren tegen dat verzoek in to rengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, P. WAS, Burgemeester. $1 Dec. 1901. VAN HEYST, Secretaris. STIEREN KEURING E N. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Bolland maken bekend: dat ingevolge art. 1 van het in het Provinciaal Blad van 19üU onder No. 5 opgenomen Reglement ter bevordering der veetokkerjj in de Provincie Zuid-Holland, lot het toekennen van premiën voor 8i#bren boven den leeftijd vau 1*4 jaar en voor pinkstieren benoden den leeftijd van D» jaar, jaarlijks keuringen zullen worden gehouden; dat voor deze keurmgen de Provmcio is ver deeld in 14 distncten en voor elk district 1 premie van ƒ150 voor een stier boven uen leoftijd van 1)4 jaar en 3 premiön van 1UU of wel 2ptem'iën van 100 en 2 van 50 voor pinkstieren beueden den leeftyd van 1)4 jaar beschikbaar zijn gesteld, met dien verstande, dat sleohts voor uitmuntende •tieren premiën mogen worden toegekend en dat de toegekende premiën slechts woruen uitbetaald, indien de bekroonde stieren van at de bekroning tot 1 September daaraanvolgende in de Provincie Zuid Holland tegen een springgeld van hoogstens fl beschikbaar zijn gesield; dat in elk district slechts de stieren kunnen mededingen, wier standplaats binnen het district is gelegen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedepuieeide Btaten, volgens art. 5 van het Reglement, hiervan aan een óf meer stierenhouders voor een of meer «tieren afwijking is toegestaan; dat de Gemeente Leiden behoort tot het 10de District samengesteld uit de gemeenten: Alteo, Hazerswoude, Aarlanderveen, Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Woubrugge, Oudshoorn, Leimuiden, Rijneaterwoude, Ter-Aar, Alkeraade en Koudekerk, en dat de keuring in dat District zal plaats hebben te Alfen op Woensdag 16 April 1902 des inoigens te haifelf. 'a-Gravenhage, den 9den December 1901. Do Gedeputeerde Staten voornoemd, PAlTJN, Voorzitter. F. TAVENKAAT, Griffier. N.B. Op denzelfden dag on hetzelfde uur wordt een keuring van Rykewege gehouden, waarbij premiën worden uitgeloold, onder gelijke voor waarden als boven vermeld. Art. 10 der Mllltlewet luidt als volgt: Hij, dis volgens art. 13 behoort te worden inge schreven, is verplicht zioh daartoe by burgemeester en wethouders d«r gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet geschieden, aan te geven tusschen den laten en den Sleten Jannari van het jaar, volgende op dat, waarm hy het 18de levensjaar volbracht. Bij ongesteldheid of afwezigheid van hem, die zich ter ïnschryvÏDg moet aangeven, alsmede in een der gevallen, hierna in do vierde ztnsnede omschreven, rust de verplichting tot het doen der aangifte: indien het een minderjarige betreft, op zyn vader, moeder of voogd; indien het een meerderjarige betreft, die onder curateele gesteld ie, op zijn curator. De verplich ting van vader, moeder of voogd geldt evenwel slechts zoo hij of zij binnen het Rijk, in het Duitsche Rjjk of in het Koninkrijk België plaats heeft. Behoudens de uitzonderingen by de volgende zinsnede gemaakt, rust de zorg voor het doen der aaDgifte uitsluitend op den in te schrijven minder jarige: indien zjjn vader, moeder of voogd niet binnen het Kyk, in bet Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heelt; mdien zijn vader of moedèr of beiden de ouder lijke macht missen; indien bij door zijn vader, moeder of voogd verlaten ia; oi iudien hij ouderloos is of in wettelijkon zin geen vader of moeder beeft en het niet bekendis dat hy een voogd heeft. Hij, die door de bestuurders, in art 22 vermeld, ter mschryving moet worden opgegeven of die in dienst is bij de zeemacht, de marine-reserve en het korps mariniers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen, is tot bet doen van de aangifte niet verplicht.. Voor hem of haar, die tot het doen der aan gifte verplicht is, kan de aangifte geschieden door een ander, daartoe schriftelyk gemachtigd. L>e volmacht blijft onder burgemeester en wethouders barusten. De wijze, waarop van de gedane aangifte moet blijken, wordt door Ons bepaald. Leiilen, 23 December. De opvolger van prof. Jan ten Brink aan de hoogeschool te Leiden, prof. dr. G. Kalf!, zal den löden. Januari a, 8. zyn ambt alhier aanvaarden met het houden eeuerrode ln het groot-auditorium van het Academie gebouw. Namens het Comité voor vervroegde winkelsluiting te 's Gravenhage zijn Zaterdag de heeren Havers, Koekebakker en Foptie op audiëntie geweest by den minister van binnen- landsche zaken, den heer Kuyper. Do heer Havers voerde als voorzitter van hst Comité het woord en zette voor den Minister het doel van de beweging uiteen. De voorzitter wees er op, dat met het par ticulier initiatief in deze niots te bereiken was, en herinnerde er in dit verband aan, dat te Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Groningen en Middelburg de beweging om winkelsluiting langs particulieren weg te verkrygen mislukt was, zoodat alleen een wetteiyk geregelde winkelsluiting de gowenschte verbetering kan aanbrengen. De Minister was met de commissie van oordeel, dat er ln deze iets moest gedaan worden, maar wees op verschillende bezwaren. In Amsterdam zeide de Minister o. a. waren op Zaterdagavond de winkels te 10 uren nog druk bezocht door klanten, omdat anders de menschen op Zondag hongerige magen zouden hebben. Hy dankte dit comité ln het byzonder voor de aanbieding van een dossier, bevattende het voornaamste van hetgeen over deze zaak geschreven en gesproken ls, en deelde mede, dat, hetgeen door het comité werd verzocht, door de Regeering zou worden bestudeerd, er by voegend, dat op den steun van den Minister kon worden gerekend voor wetteiyke regeling. H. M. de Koningin-Mosder woonde gister ochtend in de residentie de godsdienstoefening by ln de Groote Kerk, onder gehoor van den Hofprediker ds. Van der Filer. De Koningin-Moeder dineerde gisteren by het Koninkiyk Echtpaar ten Paleize. Heden is de Memorie van Antwoord op het afdeelingsver8lag der Eerste Kamer over de Indische begrootlng ter rofaddeeling gereed gekomen. Gisteren werd te 'a Gravenhage een buitengewone algemeene vergadering gehou- deu van de PensioenvereenigiDg voor burger- lyke Ryksambtenaren en weduwen en weezen. De vergadering was hoofdzakelijk belegd tot wyziglng van de statuten in het belang van die leden, die gaarne het vormen van afdee- lingen zagen mogeiyk gemaakt. De opkomst was niet gering, doch ter ver gadering werd betreurd dat zoo weinige hoofd ambtenaren door hun aanwezigheid biyk van belangstelling gaven, terwyi toch hun belangen niet minder dan die der andere ambtenaren door de Vereeniging worden voorgestaan. Aan de behandeling der statuten werd, met een kleine pauze, gearbeid van 10 uren 's ochtends tot halfvyt 's namiddags. Zy wer den gewyzigd in dien geest, dat afdeelingen kunnen geslicht worden, terwyi de voornaam ste gedachtenwi8seJmg betroffen de regeling der verhouding dier aideelingen tol het hoofd bestuur. Aan het einde der vergadering brachten eetuge der aanwezigen» achtereenvolgens hulde aan het bestuur voor de warme verdediging van de belangen der ambtenaren en vooral ook aan den voorzitter, baron Van der Feltz, voor zyn uitstekende en onpartydige leiding der vergadering. De Eerste Kamer is byeengeroepen tegen Vrydag 27 dezer, namiddags te 2 uren. De nieuwbenoemde hoofdcommies by de Griffie van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heer J. A. Jungmann, biyft als zoodanig by de bibliotheek der Kamer werk zaam. Ter vervanging van dan hoofdcommies den -heer W. van Erkdens wordt <1 e tot commies bovorderde adjunct commies J. G. Pippel ge steld aan het hoofd van het personeel der Gritfie, dat met een klerk zal vermeerderd worden. Onder leiding van jhr. mr. Rethaan Macaré is te Amsterdam een algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming. In zyn openingswoord bracht hy hulde aan het te vroeg ontslapen bestuurslid mr. H. E. Assor. Uit het jaar verslag van den secretaris dr. Nolen bleek een groote bloei van den Bond. Hy telt reeds 76 Vereenigingen. Het jaarverslag van den pen ningmeester luidde mede gunstig. Ontvangen was f 3833 en uitgegsven f 1033. Mitsdien een batig saldo van f 2800. In de plaats van wyien mr. Asser ls tot bestuurslid gekozen mr. P. Cort van der Lin den. De aftredende leden prof. G. A. van Hame', dr. N. P. van Spanje en F. Kortlang Ez. werden herkozen. Medegedeeld werd, dat een commissie uit het bestuur van den minister van justitie de verzekering ontving, dat hy maatregelen zal beramen om de kinderwetten ten spoedigste in werking to stellen. In een zeer druk bezochte openbare vergadering leidde mr. J. Simon van der Aa de vraag in: „Aan welke eischen behooren de tuchtscholen te voldoen?" en dr. J. Th. de Vi6ser: „Welke doeltreffende maatregelen kunnsn genomen worden tot verzekering eener doeltreffende opleiding van hen, die verwaarloosde kinderen zullen leiden en opvoeden?" Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag in de kapel van het seminarie te Warmond de H. Wyding van het Subdiaconaat toegediend aan de eerw. heeren: J. A. Anne- garn, L. F. M. J. Balet, H. W. van Beek, H. JL Bilars, J. H. Bitter, W. H. de Groot, Th. P. J. M. Hofman, A. H. M. J. Homulle, F. IL Kimman, B. A, Lasance, G. C, J, van Leeuwen, A. J. J. Leusen, J. M. Lucassen, H. J. Maas, J. C. J. Melchers, Q. J. te Msy, J. van Nes, N. H. M. van Reysen, P. Roovers, J. A. Ruhe, J. van Veen, J. Th. M. van Veen, J. J. Vollering, C. M. Wouterlood, J. F. V. M. Zandvliet; en ds H. Wyding van het Diaconaat aan de eerw. heeren; W. L. van Adrichem, C. G. A. van Baaren, A. C. van den Berg, P. R. den Boer, J. H. W. Borsboom, C. Brouwers, H. P. A. van Dyk, H. J. M. Hafkenscheidt, C. M. Jonckbloedt, Th. J. J. de Kok, C. Kors, G. Th. van der Meer, J. M. H. M. Moerel, G. van Niekerk, Th. J. van Noord, C. F. E. Querelle, 0. P. van der Salm, W. J. Slenders, L. Th. M. Snelders, J. de Vlieger, H. B. J. Wamink, W. W. Witteman en P. W. de Wolf. De „Ass. Crt." verneemt, dat dr. L. Knappert, te Assen, geplaatst is op 't drietal voor predikant by de Hollandsche Gemeente te St.-Petersburg, met uitnoodiging daar in Februari te komen preeken. Het stoomschip „Flensburg" arriveerde 21 Dec. van Batavia te IJmuiden; de „Kanzier" (thuisreis) vertrok 20 Dec. van Kaapstad; de „Pr&sldent" (uitreis) arriveerde 20 Dec. te Napels; de „Reichstag" (thuisreis) arriveerde 21 Deo. te Lissabon; de „Ryndam", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Deo. Lizard; de „Amsteldyk" vertrok 21 Dec. van Nieuw-York naar Newport-Nsws; de Amstel- land" vertrok 22 Dec. van Amsterdam naar Buenos-Ayres; de „Amsterdam" vertrok 21 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdam; de Jomina" vertrok 22 Dec. van Rotterdam naar Java; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Dec. te Southamp ton; de „Prins Willem I" arriveerde 22 Dec. van W.-Indlë te HArre. Bodograyon. De Centraio Liberale Kies- vereenigmg in het kiesdistrict Bodegraven heeft zich aangesloten by de Liberale Unie. Hazerswoude. Tot ouderlingen by de Ned.- Herv. Gemeente zijn herbenoemd de heeren J. van Beek en P. de Bruijn en tot diaken de heer L.*Noordam, terwijl de heer J. Dek- keT zijn benoeming als kerkvoogd heeft aan genomen. Tot ouderlingen bij de Gereformeerde kork zijn herbenoemd de hoeren Jac. Koeteier en H. van Beek en tot diakenen de heeren Joh. Vente en G. Windhorst. Nu het nieuwe poetkantoor in gebruik is genomen, kan het niet ondienstig zijn to herinneren dat de kantooruren zijn des voor- middaga van 9 tot 12 uren en dee namiddags van 5 tot 6 en van 8 tot 9 uren. Het bestuur en de leden der Zondags- schoolvereeniging zuLen a.s. Donderdagmid dag te 2 uren met hun leerlingen Kerstfeest vieren in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. Ook de ouders hebben bij die feest viering vrijen toegang. Loidschenüam. De vereeniging tot onder steuning van behoeftigen te Leidschendam esn Yeur, onder de zinspreuk Niemand kent zijn toekomstig lot," herdenkt heden den dag, dat 75 jaren geleden de eerste uitdee- ling van levensmiddelen en brandstoffen aan behoeftigen adaar plaats had. Ter gelegenheid van dezen gedenkdag, ia de commissie, door een ingezetene van Yeur, in staat gesteld behalve de gewone bedeeling door een extra uitdèeiing van vleesch en een gift in geld, aan een 50-tal behoeftige gezinnen een aangenaam Kerstfeest te berei den. W&ssonaar. Gistermiddag hield het fanfare korps een repetitie in de open lucht. Tus schen twaalven en tweeën marcheerden de le den op het buiten ,,Duinrell" onder het spe len van eenige marschen. Het doel dezer re petitie was, zich te leeren gewennen om ook a' loopende te kunnen blazen en trommelen. Waarvoor dit noodig is en dat midden in den winter 1 De zomertijd leent zich beter voor zulke oefeningen. Daar moet dus iets op til zijn. Zou het ook m verband kunnen staan met het éénjarig bestaan, dat zoo on geveer in 't midden der volgende maand ge vierd wordt? Wie weet welke verrassing den gemeentenaren wordt bereid? W oubrugge. De begrooting der inkomsten en ultgaveu dezer gemeente voor 1902, door Gedep. Staten goedgekeurd, beloopt ƒ19,698.46*. Onder de inkomsten is de hoofde-' lyke omslag iets hooger uitgetrokken dan voor het loopende jaar. De nieuwe wyze van heffing treedt 1 Januari in werking. Voor deze gemeente is tot schatter der huurwaarden voor de belasting op hot per soneel, in 1902, aangewezen de heer G. van Egmond, van Koudekerk. Diens plaatsvervan ger is de heer Zwetsloot, wethouder en lid* van het zetterscollege alhier. Uit do „Staatscourant." Kon. besluiten: Aan den luitenant ter zee lste kl. jhr. C. Hooft Graallnnd, tijdelijk ad|udant van Z. K. H. den Prins dor Nederlanden, Hei tog' van Mecklenburg, verlof verleend tot bet aan nemen der teekenen van ridder late kl. van de Huisorde der Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem geschonken door Z. K. tl. den Groot hertog van baksen- vv eimar-Eiseuuch. to. Br. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de vice-admiraal 'F. J. btokhuyzen, eervol ontheven van de betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederi.- lndië, met den datum, waarop hy zijne lunctiën aan zyn opvolger zal overgeven; zulks onder dankbe tuiging voor zijne in die betrokking bewezen diensten 2o. gemelde betrekking opgedragen aan den schout bij-nacht A. P. Tadema, met ingang van den datum, waarop hy die van zyn voorganger zal ovoroemen. De kupt.-luit. ter zee F. M. van Gelsdorp, be last met de betrekking van chef van den staf dor zeemacht te Hellevoetaluis, wordt mei 1 Jan. a.s. eervol van deze betrekking ontheven en vervangen door den kapt. luit. ter zee E. F. F. Bik, die daar toe met 27 Dec. a. s. wordt gedetacheerd in de directie der marine te Hellevoeialuis. Met 28 Dec. a. s. wordt de luit. ter zee 2de kl. H. P. A. Buyeing Damsté, dienende arn boord Hr. Ma. wacbtscuip te Hellevoetsluis, op non- activiteit gesteld en vervaugen door den luit. ter zee der 2de kl. P. J. Lucarjie. Mm. beschikkingen. Aan mr. L. E. Visser, met ingaog van 7 December 1901, op zyn ver zoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit zijn betrekking van secretaris der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens, en als secretaris aan gemelde commissie loege- voegd jhr. mr. T. R. J. E. btoop, adjunct-commies aan het departement van buiienlandscbe zaken- Met ingang van 1 Jannari 1902, de waarneming van den dienst van arrondisseinenls ïogenie in het arrondissement Haarlem tot 1 Maait-1902 opgedragen aan den ingenieur van den Rykswa er- ataat 2de kl. J. P. Wijtenhorst, te Hoorn, en is tot dienzelfden datum aan dien waarnemend ing 20) Men kon de kroeg binnensluipen zonder aan voorbygangers verraden te worden door hot licht van een lantaarn, en wilde men by het heengaan in het geheel niet gezien wor den, dan was er gelegenheid door een achter deur te komen op een plaatsje, van daar op een ander plaatsje en zoo in een netwerk van gangen en stegen, waar enkel een armen bezoeker of een der bewoners iemand zou v kunnen vinden. Geen politie agent waagde het, alleen hier te komen, om naar iemand te „zoeken". Hadden ze hier iets te doen, dan kwamen ze steeds in een groepje van drie of vier, geleid door een speurder, die ontdekt had, waar de gezochte persoon zich ophield. In „Fortunas Wentelrad" gingen de zaken niet erg vlot; want de clienteele behoorde niet tot de lui, die geregelde verdiensten heb ben. Men zag er, ruwe mannen en akelig blëëke vrouwen, jongens met gemeene ge zichten en slordige meisjes, wier gelaat dik- wyls de sporen droeg van een vuistgevecht of scherpe nagels. Ze slopen naar binnen om in stilte iets te drinken; er was geen vrooiyk leven of rumoer. Alleen ate er een straatgevecht werd ge leverd tusschen een clubje uit Jutson-street en een aangrenzende steeg, heerschte er wat opgewondenheid; gewooniyk echtor stond men fluisterend voor de toonbank, vol ontzag voor den kastelein, een stevigen zestiger, met geschoren gelaat sa kroezend grys haar. iiiKtk fed gom Tmmcbe hul* Ia xtfa zaak van noode. Als het wat druk werd, werd hy bygestaan door zyn ega, een vrouwtje van veertig jaar, dat er gedrukt en ziekelyk uitzag. Potkykers had men niet noodig; want er waren onder de klanten verscheidene bekenden van de justitie, die geheimzinnige bijeen komsten met Gooclf hadden in een achter kamertje, by welke gelegenheid de kastelein altyd bereid was, het een of ander te koopon, wat ze graag kwyt wilden wezen, zelfs zilver werk en juweelen. In Gooch'8 kelder waren vaten, die heel wat anders bevatten dan vocht om dorstende kelen te laven. Op het oogenblik, dat ik de vryheid nam, den lezer in dit établissement te brengen, stond meneer Gooch in zyn hemdsmouwen tegen de toonbank geleund, met een mooieo meerschuimen doorrooker in den mond. Hy scheen volmaakt kalm, doch telkens, als de deur open ging, zag hy haastig om, als verwachtte hy iemand. Emdelyk, toen de kroeg byna leeg was, slenterde hy naar een hoek, waar een stevig gebouwd man van ongeveer veertig jaar, in een zeemansjekker, met een bonten muts en een blauwen zak doek om den hals, achter zyn tinnen pot met bier zat. „Hoe laat moet je hem ontmoeten, Joe?" vroeg de kastelein op gedempten toon. „Negen uur." Gooch haalde een mooi gouden horloge uit zyn vestzak. Hy was de eenige man in Jutson-street, die zonder gevaar zoo'n ding kon dragen, en keek er op. „'t Is nu haast halftien," zei hy. ,'t Gebeurt niet vaak, dat „de hertog" over sjjn tyd is. Zou jê niet sens gaan kjjken, af hy Uaujs te?1' „Neen. Ik heb mya orders. Ik moet hier wachten. Als „de hertog" wou, dat ik by hem kwam, zou hjj dat gisteravond wel gezegd hebben. Je kunt er op aan, dat hy hier komt, of Joe Huggott behoefde den zin niet te voltooien. De deur werd geopend, en de inbreker, bekend als „do hertog", kwam binnen, groette met een hoofdknik, vroeg een pintje bier en keek vlug rond, of er ook spionnen in de buurt waren. Toen zei hy; „Mooie avond, Ben. Hoe staan de zaken?" „Stilletjes", zei de kastelein, het bier voor hem neerzettend. „De hertog" begon nu te sprekon met den vriend, die op hem gewacht had. „'t Is alles in orde, Joe." „Voor van avond?" „Ja Je moest nu maar met my naarmyn huis gaan." De laatste klanten waren nu weg; Ben Gooch kwam nader, en „de hertog" zei: „Ik zal 't van avond probeeren, maar 'tis een heel karwei. Alles moet meeloopon. Ik weet, waar de brandkast staat, maar de jonge kerel komt tegenwoordig later thuis dan ge wooniyk, en wy moeten hem eerst zien. Als hy binnenkwam, terwyi wy bezig waren, zou de boel in 't honderd loopen." „Ben je zeker, dat de aap daar zit?" vroeg de heer Huggett. „Zeker. De juweelen van de oude madam zyn altyd in huis, als zy in de stad ia. Dat heeft haar knecht my verteld." „Jat" zei de kastelein; „maar dien heeft zy al twee jaar geleden den bons gegeven." „O, hy ia nog op goeden voet met een van de meiden. Ik zeg je, dat de zaak ge zond is. De aap ligt er, en al wat wy te doen febben, is, kan te pakken. Ik heb een maand gewacht, om niet mis te tasten. Ik had het al lang eer gelapt, als die jonge gek niet op elk uur van den nacht thuis kwam. Je zoudt hem een opstopper kunnen geven, zoodra hy de deur in kwam; maar dat is een beetje gewaagd; want hy komt altyd met rytuig, en dan heb je zoo'n koetsier als potkyker." „Je zei, dat hy altyd een beetje dronken is," zei Huggett; „als dat zoo is, kan je hem gemakkelyk genoeg te pakken krygen." „O ja, ik had het al netjes klaar, als ik maar een vond, dio hem wou meenemen in een cab en hem naar het hospitaal brengen, terwyi wy het zaakje opknapten; maar daar moet je een fijnen meneer voor hebben, en een, dien je vertrouwen kunt. Ik dacht, dat ik hem gevonden had: Stephen Alison, weet je, die met my te Portland logeerde. Maar hy wou niet." „Je hebt toch nog een paar fijne lui aan 't werk, hertog," merkte do kroeghouder op. „Kunnen die 't niet voor je doen?" „De hertog" schudde van neen. „Die niet. Die deugen niet voor het ge- vaariyke werk. Daar moet ik een oud gediende voor hebben," „Nu," zei Benjamin Gooch, „als je het er goed afbrengt, xal ik wel zorgen, dat ik een mooi pry8je maak voor den rommel. Maar als het familiejuweelen zyn, moeten ze naar het buitenland gestuurd worden, waar zo niet bekend zyn. Dat kost nogal wat." „Dat weet ik, man, anders zou ik niet naar je toe gekomen zyn; want jy bont geen Roth schild. Het goedje moet gauw het land uit; ik ben niet van plan, het lang in myn huis te houden." „Best. Doe zooals ik je gezegd heb: breng ze 's morgens vroeg, en ik zal je er het hoogste voor betalen, wat je van iemand anders krygen kunt, en de helft van wat er later overschiet." „Zal js ze het land uit hebben, eer er wat van in de kranten staat?" zei „de hertog". „Zes uur, nadat je hier geweest bent, is; de kerel, dien ik er voor uitgezocht heb, al onderweg, en eer hy weggaat, zyn alle ster nen uit de zetting genomen." „Goed. Dat is dan afgesproken. Maar reken er niet te vast op, dat je my morgen al ziet, of overmorgen. Lk wil mi) niet overhaasten.; Doch als het kan, zullen we het vannacht probeeren en misschien klaarspelen. Kom, Jos, we gaan eens naar het gereedschap kykon. 't Lastigste zal zyn, binnen to komeu.^ De brandkast staat in de bibliotheek, on do juweelen zyn er altyd in, als de gravin ze niet draagt. Ik heb een plattegrond van het huis, maar we moeten vlug zyn." „Wy hebben den sleutel iuimers?" zei Joe lachend. „Het ia toch aardig, dat je diea wasafdruk kreeg, „hertog"!" „Hoe kwam je er eigeniyk aan?" vroeg de kastelein. „Dat doet er niet toe; ik k r e e g den afdruk en ik liet er gauw een sleutel naar maken." Een paar jongens kwamen de kroeg bin nen; „de hertog" schudde hot laatste bier eens rond in den pot en dronk het op. Toen stond hy op en ging heen, gevolgd door Joe. Een eind weegs in ao straat traden ze een smalle gang in en liepen voort, tot ze aan een binnenplaatsje kwamen. Hier ging „de hertog" een opon deur binnen, en Joe volgde we*r in de diepste duisternis. (Wordt vervolgdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1