12832 2Tatex*dag; 251 December. A#. 1901. - feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. BLOEMEN. PRIJS DEZER COURANT: <Voor Leidon por 8 maanden<«8 1.10.' ,/Buiton Leiden, per looper en waar agonten gevestigd «Un l*80 r Franco per post1.65' PBIJS DER ADVERTEKTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. ledore regoi meer f 0.17}. Grooter. letters naar plaatsruimte. Voor liet lncasseeren Luiten de stad wordt f 0.05 berekend. lit nommer bestaat oit DRIE Bladen. Eerste Blad. Keü.-Znidairikaanselio Verceniging. Afd. Leiden en Omstreken. Cntvangon b\j den Penningmeester, Zoeter- woudsche Singel 41 Door bemiddeling van hot Leidsch Dagblad: Gecollecteerd op het jaarfeest dor Chr. Tongelings Vereeniging „Dient den Heerte Warmond voor de vrouwenkampen in Zuid- tfrika Gecollecteerd op „Patrimonium" te Bassenhelm3.10 Gecollecteerd voor de Boeren ter gelegenheid ran de 40 jarige echtver- eeniging van J. R. B. en J. Z. B. 8. Gecollecteerd op een gezelligen avond 2.37 Van de Meisjea-vereeniging „Dor cas" to Sa88enheim, gecollecteerd op haar jaarfeest1.61 Opgehaald op de fuif van Chris. 1.18 Opgehaald voor de Boeren onder hot zingen van „Piet Hein". 0.63 By dragen kunaen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Vergaan, weggevaagd uit tuinen en vel den, de vriendelijke, bekoorlijke bloemenEcha- ren door c j toovermacht van lento-adem en lente-lucht tot een zonnig aanzijn giwekt vernietigd door teisterende winden en Btormen. Wel zijt ge 't beeld van schoonheid's korstondigen bloei, en vergankelijkheid: een spanne tijds van z ij n en n i e t-z ij n. Hoe overtuigt ods de aanblik van winterscke sier en kleqrlooze velden, dat het lentekleed der schepping geen bruidskleed zou zijn, zon der uw eindeloos varieerende tinten en. kleu ren,..uw stille, schoonheid van onnoembare schakeering, altijd het monschenhart weer boeiend en betooverend, zonder misleiding zonder wreede ontgoocheling. Waar de kin deren der aarde hun voet hebben gezet, daar verscheent gij als een vriendelijke vertroos ting op hun lijdensweg. Uw vluchtige, maar met elk lente-ontwaken herfevende schoon heid, spreekt ons van een schoon, in ideoa.1- gestalte bloeiende in de diepe verborgenheid van ons geestesleven.,, Peinzensmoede" mocht in roerenden weemoed een dichter de klacht slaken, dat ge zielloos en lieflijk en reedloos wreed" zijt, natuur 1 uw zielloosheid zielt en verheft toch zoo menigmaal; uw re deloosheid is nimmer onze redelijkheid een ergernis en aanstoot geworden, in uw bloe menweelde allerminst, die het zesdaagsch werk doet schitteren in onbeschrijvelijk heer lijkheid. Wijzende op de bloeiende veldleliën, proes eenmaal! de Zoon des Menschen haar schoonheid boven Salomo's heerlijkheid en wien het voorrecht ton deel viel boven onzen Noorschen bloeanenschat do overweldigende schoonheid der tropische flora te mogen zien echibtcre-n in weergalooze pracht, dien dringt het woord van den koninklijken zanger der oudheid naar de lippon, dat in de Mis van Baeh, niet minder treffend, wordt herhaald in dat: ple'ni sunt coeli et terra gl or i a e j us. 1) Een bloemis daar iets teederders en lieflijk, rs voor onze verbeelding, dan dat wondere kunstwerk, dat gloed en leven brengt voor oog en hart, waar ze onze uitgestrekte grasvlakten en eindeloos golvende duin- en heuvelruggen tot groei- en blocipla-ats heeit uitverkoren. Hoe kiest bij voorkeur de poëzie dikwerf haar beelden uit het bonte, beval lige bloemenleven; de roos om haar gl- ïen- de schoonheid, de lelie om haar jonkvrouwe lijke gratie, korenbloem en vergeet-mij-niet ora haar kleur van vriendschap en trouw, het modeliefje om uitdrukking te geven aan stille nederigheid, reinheid en eenvoud. Hoe ontlokt een plotseling eenzaam opdui- Icendo bloem, een eersteling der lente of een den herfst troteeerend zomerkind een kreet van verrukking aan den mond van een kind, dat zich onbewust getrokken gevoelt tot de weerlooze zwakheid eener bloem 1 En waar zich de rohoonen van ons geslacht en van onze eeuw bij voorkeur sieren met bloe men, door een kunstvaardige menschenhand als zwakke nabootsing harer natuurzusters voortgebracht, daar tooien zich de donker- huidige vertegenwoordigsters van onbe schaafde volken, als de bekende Tonga's cn ♦Samoa's van Australië, met kunstig gevloch ten slingers van levende, echte bloemen, waar mede haar geboortegrond in rijken overvloed prijkt. Een volk in zijn kindsheid, onwetend en onbewust nog van al de zegeningen onzer beschaving gelukkig zeggen wij tooit zich nog met bloemen, aan kinderen gelijk, die het leven nog geen eischen stellen, maar het leven oener bloem vluchtig en zorgeloos. Het reine en viekkelooze, dat de bloem ver- jUed do molati van Java ea do lotus der Indiéra zelfs een reuko van heiligheid verkrijgen en behouden. En als om den rusteloos zoekenden en dolenden koning der aarde ook naar de stille, onherbergzame hoogten zijner woon plaats te lokken,schittert op de naakte vlakten en rotswanden der Alpen in rijke verscheidenheid, een bloemenkleed, niet met dat der lage streken te vergelij ken. Daar boeit het Edelweiss het oog van den stouten bergbeklimmer, daar praalt in het smetteloos blauw van den Italiaanschen hemel de Eritrichium, den eerenaam van koningin der Alpen ten volle waardig. Veel sterkere gewas sen zouden op haar plaats moeten bezwijken zij wassen en bloeien in schier onovertrof fen schoonheid, als ware geen beter plekje ter wereld to vinden en zij verlevendigen het b&old onzer gedachte, dat op de eenzame hoog ten van het menscholijk leven, ver boven den rusteloozen stroom van 's werelds jagen en slaven, de bloemen van duurzaam genot, vrede en vrijheid, aanbidding en geloof bloeien cn geuren in onvergankelijke schoon heid en kracht. R. K. A. v. Unen. 1) Hemel en aarde vol van Uw heer- 1 kheid. Leiden, 21 December. In den Schouwburg alhier had gister avond de tweede opvoering van de kinder operette in vier bedrijven „De Tooverring" door de leerlingen der Burgerzangschool plaats. Ook thans weer was de belangstelling ver bazend groot en het behaalde succe3 volstrekt niet minder dan den eersten keer. 't Was woer een mooie avond. De directeur, de heer C. B. Duyster, werd voor zijn moeiten beloond en naar verdienste gehuldigd met een fraaien krans, waarvan bloemen en linten in de stadskleuren. Deze werd hom na het derde bedrijf namens leer lingen en allen, die medewerkten tot de op voering der operette, aangeboden door den heer George v. d. Werfj die daarby eenige woorden van sympathie voor den bekwamen leider sprak. H"U hoopte, dat de heer Duyster nog lang moge gespaard biyven voor onze Burgerzangschool. Zooala zich denken laat, •weerklonken na deze hulde daverende bijvals betuigingen zoo van de zijde der leerlingen als van die van het publiek. „De Tooverring" heeft al heolwat menschen naar den Schouwburg gelokt; maar er zullen Dog wel stadgenooten z(Jn, die de opvoering niet bygewoond hebben en er, na al het goede, dat zo er van gehoord en gelezen hebben, nog van willen profiteered Welnu, die gelegenheid bestaat voor hen nog, want een derde opvoering heeft a. s. Maandagavond plaats. Die derde uitvoering is echter beslist de laatste. Het „Vryzinnig Zangkoor", zangvereenl- ging ter beoefening van gewUde muziek alhier, gaf gisteravond zijn negende uitvoering. De voorzitter, de heer De la Court, opende de bijeen komst met er op te wUzen dat zeven der vorige uitvoeringen in „Zomerzorg" hadden plaats gehad, doch dat ditmaal de groote zaal van het „Volkshuis" was gekozen, welke hy hoopte dat aan de eischen van hot koor en de bezoekers zou voldoen. Verdor weos spr. op den vooruit gang van het koor, getuige dat het In April van dit jaar op een wedstryd te Rotterdam een tweeden prys in de eerste afdeeliog be haalde. Die medaille kon echter jammer genoeg niet aan de banier gehecht worden, omdat de vereeniging zoo iets niet bezit. Spr. was erkenteiyk voor den steun, welken het koor ondervonden had, maar hoopte dat het aantal begunstigers steeds meer moge toe nemen, want die zyn Immer, in het belang van de oefeningen en uitvoeringen, welkom. Ten slotte wenschte hy allen, die de zaal boneden en op het balkon geheel vulden, oen genoegiyken avond. Hst programma gaf tot de vervulling daar van aanleiding. De eenvoudige, stichteiyke liederen werden op schoono wyze voorgedragen en vonden zeer veel by val, niet het minst de beide nommers: Haydn's „De stervende Ver losser" en Kerpsr's Voorjaarsbezieling", waar mede de vereeniging uit genoemden pryskamp zoo mooi te voorscbyn kwam. „Rust u ten stryd" moest gedeeltelyk herhaald worden. Welwillends medewerking aan deze uit voering verleenden de heei en Prinsenberg(viool), Kres, werkend lid (orgel) en J. Henri Berkel- jon, eerelid (piano). Het samenspel, dat deze heeren in de door hen vertolkte composities boden, valt zeer te pryzen en hun optreden vond zooveel succes dat de heer Prinsenberg, die pas eergisteren was aangezocht de taak te willen komen vervullen van een ander, die als viool-solist zou optreden, genoodzaakt werd nog iets ten beste te geven, waartoe hy Mann's „Andante" koos. De kennismaking met den hssr Kros als organist en componist van een Fantasie voor viool was eveneens welkom, evenals hst spel van den heer Berkeljon. Den heer Rank komt ook nu een woord van erkenteiykheid toe voor zyn uitstekende leiding als directeur. By Gemeenteraadsbesluit van 25 Jan. 1900 werd aaa commissarissen der gasfabriek een som van 5000 ter beschikking gesteld ter verkryging van plannen met opgaaf van kosten van installatie en exploitatie voor de oprichting eener fabriek van electriache stroom- levering in de gemeente Leiden. Door de com missie der stedeiyke gasfabriek werd boven- bedoold onderzoek opgedragen aan de heeren N. W. van Doesburgh, directeur der gasfabriek alhier, en H. Doyer, electrotechnisch inge nieur, chef van een Electrotechnisch Bureau te Delft. Deze heeren hebben die opdracht aanvaard en het resultaat van hunne onder zoekingen en overwegingen, neergelegd in een lyvig rapport, den Raad aangeboden. Op den voorgrond wordt geplaatst, dat, indien te Leiden electrische energie algemeen verkrygbaar wordt gesteld gemeente-exploi tatie verkieslijk is, o. a. omdat de mogeiyk- held niet is uitgesloten dat in de toekomst eene ernstige concurrentie tusschen gaa en elactriclteit zou kunnen plaats hebben. Boven dien zullen gasfabriek en fabriek van elec- triciteit onder één beheer kunnen staan en op één terrein geplaatst worden, wat tot groote besparing van exploitatiekosten zal leiden. Behalve voor het verschaffen van licht zou de op te richten electrische centrale dienst baar kunnen gemaakt worden voor het leveren van energie voor krachtsoverbrenging, waar van in een stad als Lelden stellig veel ge bruik zou worden gemaakt. Al meent het rapport, dat de bestaande paardentram met het oog op de hooge kosten er wel niet toe overgaan zal, het gelooft toch, dat in de toe komst de electrische tractie ook voor wyk- en buurtverkeer zal worden gebruikt. Eene vergelijking van den prys van hot gas en van de electriciteit leert, dat die van electrisch gloellicht ongeveer tweemaal hooger la dan van het gewuiio gaslicht en vele malen hooger dan van hot gasgloeilicht. Hierby wordt echter opgemerkt, dat er ernstig gezocht wordt naar een electrische gloeilamp die minder stroom zal verelschen, terwyi ook by het doen eener keuze nog andere omstandigheden dan do kosten den doorslag zullengeven (sterker licht, reinheid, minder luchtbederf, vermin dering van brandgevaar). Met het oog op de ateéds toenemende be hoefte aan licht en het telkens meorder ge bruik dat van gas voor verwarming gemaakt wordt, meent men dat de electrische cen trale geen groote af breuk aan het gasverbruik zal doen. De conclusie van het uitvoerig on weten- schappeiyk rapport ia dat het in het belang dor gemeente ls een centraio to bouwen be scheiden in eersten-opzet, maar vatbaar voor ruime uitbreiding en volgens oon systeem, dat voor zoover dit thans is te voorzien, by uitbreiding do minste bezwaren «al opleveren. Twee systemen komen in aanmerking een geiykstroom centrale en een draaistroom-cen trale. Op verschillende gronden wordt voor Leiden aan de laatste de voorkeur gegeven. De kosten worden geraamd voor den eersten bouw op 520,000 terwyi tevens b(J de eerste uitbreiding een som beschikbaar zal moeten worden gesteld van ƒ230,000. De heeren Van Doesburgh en Doyer eindi gen met als hun overtuiging uit te spreken, dat Leiden, door zonder uitstel tot den bouw eener electriciteitsfabriek voor draaistroom te besluiten, den eersten stap zal zetten op een weg, die aanvankeiyk voor de gemeente van weinig voor- of nadeel zal zyn, maar die na verloop van jaren zal biyken de weg te zyn geweest, die geleld heeft tot dezelfde goede resultaten op electrisch gebied, als waarvan de gasfabriek in Leiden op baar gebied reeds geruimen tyd biyk heeft gegeven. Een oeputatie van hoogleeraren der Leidsche Universiteit werd In particuliere au diëntie door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen en heeft op het behoud van het Ethnographi8ch Muaeum in Leiden aange drongen. H. M. de Koningin deed gisteren te 's-Gravenbage dengebruikeiyken middag-rytoer met H. M. de Koningin-Moeder, die zich ten paleize in het Noordeinde bevond. De OostenrUksche gezant te '6-Graven- hage, de heer Ocolycsanyi, is gisteren met zyn familie naar het zuiden van Frankryk ver trokken. Op de aanbeveling voor directeur der gasfabriek en drinkwaterleiding te Schiedam is geplaatst dr. W. H. van Rietschoten, directeur der gasfabriek en eleotrischo centrale te Lopron (Odenburg), Hongarye. In den aanvang van de zitting van gister avond heeft de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari aan den heer W. van Erkelens, hoofdcommies ter griffie van de Tweede Kamer, eervol ont slag is verleend, met dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten, door hem in zyn be trekking bewezen, en zyn benoemd tot hoofd commies J. A. Jungmann, thans commies, en tot commies J. G. Pippel, thsns adjunct commies. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond in Hare Loge in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage de voorstelling by van de Koninklyko Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneei", die „Molière'» „Ver liefden Twist" en „Belachelyke Hoofsche Juffers" en „Meinacht" van De Musset opvoerde. De Nederlandsche gezant te Parys, jhr. De Stuers, zal ter gelegenheid van de komst dor artisten van „Het Nederlandsch Tooneei", op Vrydag 27 December een soirée geven, waarop genoodigd zijn de daar optre dende artisten der Kon. Vereeniging, do te Parys aanwezige leden van den Raad van Beheer, de heer Van Korlaar, directeur gérant, en de heer De Leur, regisseur, benevens de 80clótaire8 van het Thóatre frangais. (N. v. d. D.) De Toorop-tentoon8telüDg in de Secession te Weenen heeft groote belangstelling gewekt. Van de aldaar tentoongestelde werken zyn er enkele verkocht. Zoo blijft o. a. het origineel van Toorope portret van dr. W. Doorenbos in Weenen achter. Na Nieuwjaar zullen de wekeiykeche conferentiön van H. M. de Koningin met Ministère weer hervat worden. Het ontslag van den heer Mieling ala Directeur der Landsdrukkery zal, naar men meldt, ingaan op 1*. Mei 1902. Weldra kunnen te gemoet worden go- zien de reeds gedeeltelyk vermelde verande ringen en verplaatsingen In hel Nederlandsch corps diplomatique buitenslands. In een der zalen van de eoclötelt „Ver eeniging", te Haarlem, zal op Maandag 30 Dec. a. 8. de 62ste algemeene vergadering gehouden worden van de vereeniging van hoofden van R -K. scholen in het bisdom Haarlem. Buiten de punten van huishoudelyken aard komt aan de orde een zeer actueel onder werp ter bespreking: „het Herhalingsonder- wys", in te leiden door den heer M. H. Tua- huizen van Haarlem. De minister van oorlog heeft bepalingen in het ieven geroepen tot regeling van de be taling en de geneeskundige verpleging van burgerper8onen op daggeld in dienst genomen tot het verrichten van werkzaamheden in kazernes en aanhoorigbeden, die door nood zakelijke afwezigheid of door ziekte verhinderd zyn hun dienst to verrichten. By noodzakeiyke afwezigheid wegens ver plichten schutterlyken dienst wordt door den burgerpersoon, als bovenbedoeld, die niet vry- willig bU de schuttery dient, genoten ge deelte van het loon, dat hem zou toekomen, indien hy niet afwezig ware geweest. ËjJ ongesteldheid, ontstaan in en door de uitoefening van den dienst, gestaafd door een bewys van een officier van gezondheid, wordt het volle daggeld genoten, van en met den dag, dat de betrokkene niet meer te werk is kunnen komen. By alle -andere ziekten, mits niet het gevolg van losbandig gedrag en gestaafd door een bewys van een officier van gezondheid, wordt het halve daggeld genoten te rekenen van en m'et den eersten vollen werkdag, waarop de betrokkene om voormelde reden niet te werk ls kunnen komen. Toekenning van daggeld by afwezigheid wegens ziekte zal niet langer plaats hebben dan gedurende hoogstens drie maanden. Is de betrokkene daarna nog ziek, of voor het werk ongeschikt, dan zal hy worden ont slagen. Als hoofdredacteur van „De Indische Gids" zal in de plaats van den heer R. A. van Sandick optreden de heer J. E. de Meyier, te 's Gravenhage, oud directeur van B. O. W. in Ned.-IndiÖ. Do heer Antoon Bouman, violoncellist te 's Gravenhage, is, als opvolger van Oskar Eberle, beaoemd aan de muziekschool van Toonkunst te Rotterdam. NH. C Aalsmeer. Alhier is f 550 gecollecteerd voor de concentratiekampen. Bodegraven. De afdeeling Bodegraven en Omstreken van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw hield Donderdagavond al hier oen openbaro vergadering, die niet tal rijk bezocht was. Wel was dit jammer, want de heer J. Kooiman, van Amersfoort, heeft op deze vergadering een lezing gehouden, die bepaald interessant was, vooral voor de landbouwers, dio veel kippen houden. Op zeer onderhoudende wijzo heeft de heer Kooi man, die sinds jaren studio gemaakt heeft van de kippenfokkerij cn van alles wat daar op betrekking heeft, aan zijn hoorders vele wetenswaardige zaken op het gebied van pluimveeteelt medegedeeld. Spreker toondo met cijfers aan op welk een lagen trap de eie- renproductie der kippon in ons land staat, in vergelijking met anuere landen. Een go- volg hiervan is, dat or jaarlijks 70 millioen eieren uit het buitenland worden ingevoerd. Door onvoldoenden fok in het binnenland worden Italiaansche hoenders bij duizend tallen in Nederland ingevoerd en zijn niet zelden aanleiding tot een besmetting van den pluimvcestapel over het geheele land, cvó tot op den huidigen dag in diep verval ver keert. Spreker deelde het coo cn ander mede over het voederen der kippen, over het uit broeden der eieren, ook het kunstmatig uit broeden door middel van een broedmachine, ovor valnesten, over ziekten der kippen en over de middelen om deze te voorkomen of te genezen. Aan het einde zijner lezing ge komen, wekte spreker zijn hoorders op om alhier op te richten een onderafdceling van de Vereeniging ter bevordering van de pluimveehouderij in Nederland". Dczo vereeniging stelt zich ton doel den aan fok van hoenders, eenden, kalkoenen, slacht- konijnen, enz., aan te wakkeren, de eier- en vlecschproductie fce verhoogen en den handel, aan dezen tak van vodksbestaan verbonden* te bevorderen. Wij gelooven dat do heer Kooiman niet zonder succes alhier heeft gesproken, cn hopen binnenkort medo te kunnen deelen, dat er zich hier oen onderafdecling van ge» noemde vereeniging heeft geconstitueerd. Voor de aangifte ter inschrijving vooi de Nationalo Militie zal alhior meer be paald zitting worden gehouden op Woensdag 15 Januari 1902, des morgens te 10 uren. llazorüwoudo. Een belangryko vprtwering is hier tot stand gekomen. Sinds tel jareo werd door ingelanden van don L .schen polder, waarvan de moest on ook lunderyen in pacht of in eigendom hebben in den aan- greüzondon Riotveldschon polder, het groot ongerief gevoeld, dat geen enkel middel van gemeenschap bestond tusschen die twee ter reinen. Integendeel een kado scheidde de beide polders en by hot vervoer van mestspecie moest steeds overschepmg plaats hebben,' waardoor niet alleen belangrijke onkosten, maar ook telkens een aanzienlyk mestverlies werd veroorzaakt. Aan dien on houd baren toe stand is nu een «inde gemaakt. Ingelanden brachten het door eendrachtige samen wei king en gemeenschappeiyk overleg zoo ver, dat een verlaat of 6luisje in de kado weid gebouwd, waardoor de aan weerszijden gelegen vaar waters nu voortaan met eikaar kunnen coin- municeeren. Ook in het toekomstig onderhoud is voorzien en tegen verval gewaakt door de stichting van een fonds, waaruit eventueels onkosten van reparatie als anderszins kunnen worden bestreden. Dit alles is zeer gewoon en getuigt alleen van het goede inzicht en het welbegrepen belang der ingelanden van den Hoornschen polder en ware het niet, dat hier een daad van piéteit te vermelden viel, dan zou wellicht de overigens zeer nuttige zaak niet tot algemeene bekendheid zyn geraakt. Maar wat is het geval? Een der ingelanden, mejuffrouw G. van der Vlies, die by den aanleg van het sluisje niet ge ïnteresseerd was, bood evenwel aan, oen aan- zienlyke som daaraan by te dragen, uit achting en eerbied voor do nagedachtenis van haar overleden oom, wijlen mr. Cornelia van der Vlies, in leven burgemeester van Hazerswoudo en gedurende langer dan 25 jaren voorzitter en secretaris van den Hoornschen polder. Een voorwaarde, die mejuffrouw Van der Vlies by deze schenking stelde, was, dat do naam van haar algemeen geachten overleden bloedver want aan het sluisje zou worden verbonden, In een vergadering van ingelanden, waarin do groote verdiensten van den sinds jaren ver scheiden voorzitter in herinnering werden gebracht, besloot men de aangeboden bydrage met respect voor de geefster te aanvaarden en het sluisje den naam te geven van „Meester Cornelia van der Vlies sluisje", terwyi het fonds, waarvan zooeven melding werd gemaakt, den naam zal dragen van „Meester Cornells van der Vlies slulsjo-fonds". Door het college van notabelen der Ned.-Herv. Gemeente is als kerkvoogd herkozen de heer P. Noordam en gekozen de heer J. Dekker ln plaats van den heer C. Do Bruin, die mede aan de beurt van aftreding was. Een kind, dat even een boodschap ging doen, brak door de gladheid een been on een fietsryder, die op den Gemeeneweg voor een wagen moest uitwyken, viel door dezelfde oorzaak op zyn knie en moest met gescheurde pantalon, gewond been en beschadigd rywiel, zoo goed en zoo kwaad als hy kon, de reis te voet voortzetten. Hoewel eerst word gevreosd, dat het bestuur van do vereeniging „Nut on Genoegen", wegens do genomen beslissing in zake ver- andoring van vergadorzaal, zyn mandaat zou neerleggen, kunnen we nu mededeelen, dat het na rype overweging besloten hoeft aan te biyven. Katwijk. De liefhebbery voor herhaling» onderwys in deze gemeente is niet groot i slechts één leerling heeft zich daartoe aange meld en dat op een bovolkmg van ruim 8000 inwoners l Of de Katwyksche jeugd dan zoo' ontwikkeld is? Daarop zouden heeren opvoe ders der jeugd wellicht beter een antwoord kunnen geven. Katwyk aan don Rijn. Maandag a. s. des avonds van 7—8 uren zal in de consistorie kamer der Ned.-Herv. gemeente alhier oen verkiezing plaats hebben voor twee leden van het college van notabelen dier gemeente wegen» periodieke aftreding. De Geref. Jongolin* oroenlging albier hoopt op 2den Kerstdag avonds te 6 uren oen openbare vergadering fe houden. Ver schillende voordrachten, samenspraken en improvisaties zullen worden gehouden, terwijl voor de beste dee.'nemerB degeiyke boekwerken als pryzen zyn beschikbaar gesteld. Bovendien heeft de zangvereeniging „Halloluja" haar medewerking toegezegd en zullon haar ledon •enige nummers ten gehoor* brengen. D«i vergadering, die voor ieder toegankeiyk ls, zaf geleid worden uoor ds. H. Meyerlng, predikant der Geref. gemeente, dio beidon verooniginge.T) een warm hart toedraagt. Door Gedeputeerde Stoten dezer previa cie is aan de gemeente Katwyk vow de jareft 1902 en 1903 vrystelling verleend tot bel. geven van onderwys in het vak j, vermeid onder letter j in artikel 2 der wet op hol jager onderwys.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1