No. 12826 LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 14 DECEMBER. - VIERDE BLAD. Anno 1901. ^©TULiileton. De Tweelingbroeders. TWEEDE KAMEB. By da voortzetting der beraadslaging over ét afdeellng Lager Onderwas bepleitte de heer We Waal Maletijt pensionneerlng en trakte- (mentsverbetering ook voor onderwijzers der 'bijzondere scholen, en achtte b(J de Leer- jplichtwet, zooale ze daar ligt, onhoudbaar; I slechts de zeer ernstige gevallen van school- i verzuim dienden gestraft, i De heer Hekelingen protesteerde tegen het Isfhankelük maken van bedeeling van het 'bezoek der bijzondere school, waardoor de i arbeiders gedwongen worden, hun kinderen ^van de openbare school af te nemen, i De heer Ketelaar drong aan op een onder- wijzerspensioenfonds en op subsidie voor scholen voor achterlijke kinderen, onafhanke lijk van de onderwijsreorganisatle. Spr. vroeg den beer Melchers of deze de Leerplichtwet zon willen zien ingetrokken, bepleitte steun aan de cursussen voör de hoofdakte en be palingen in het belang der hygiëne, ook voor bijzondere scholen by den bouw van school lokalen. De heer De Ridder wilde den verklaringen der schoolopzieners in zake Leerplichtovertre- jiingen vollediger bewijskracht geven. De Minister van Binnenlandschc Zalcen |antwoordde in zake den heer Ter Laan, dat 1 artikel 36 dor Schoolwet den onderwijzers ver- jbiedt, ambten en bedieningen te bekleeden, Jzoodat de heer Ter Laan doet wat hU niot ixnag, en In delicto ia; een regeling der positie (van provincie- en gemeenteambtenaren by (benoeming tot Kamerlid zal de Minister in overweging nemen; omtrent de vragen, door den heer Schaepman gesteld, is nooit dublum {geweest; de Minister is bereid eventueel steun (aan scholen voor achterlijke kinderen te ver- iieenen; niet het Rijk, maar de ouders, het j bestuur der bijzondere scholenhun consciën- |tie heeft hygiënische eischen te stellen voor j den bouw van bijzondere scholende Minister (zal de Leerplichtwet in den geest van z\jn (ambtsvoorganger, niet te hardhandig in het begin uitvoeren; ongewijzigd zal de wet niet Ikunnen bleven. v Nauwkeuriger gegevens moeten echter afge wacht, om te weten of er reden is tot wijzi ging of intrekking der wet. De heer Melchers verklaarde den heer Ketelaar, dat de sociaal-democratische partij meent, dat, nu de Leerplichtwet er eenmaal Is, zi) niet moet worden ingetrokken, maar uitgevoerd. Bij de afdeellng Arbeid werden de beraad slagingen over de begrootlng van Binnen- landsche Zaken geschorst. Zitting van Vrijdagavond te 8 wen. Aan de orde is hoofdstuk VIII (Oorlog) der Btaatsbegrootlng voor 1902. De algemeene beraadslaging wordt geopend. De heer Melchers wijst, met het oog op het aanetaand Kerstfeest, op de schrille tegen stelling tu8schen het Christendom en don nu 'te verrichten arbeid. Van de Christelijke partyen is z. i. £een verwezenlijking te verwachten van het „vrede op aarde" biykens do opdi'U- .Vlng dezer begrooting. Het militarismo neemt schrikwekkende afmetingen aan; elk jaar Tworden 12,600 millloen in de wereld aan de (defensie besteed. Maar, erkennend dat het militarisme is een moloch, wil men er niot tegen optreden, zich achter de Grondwet ver- schuilend. De oorzaken der kwaal zocht spr. iln den belangenwedstryd der volken, samen hangend met hot kapitalistisch stelsel der maatschappy. De oorlog in Zuld-Afrika is het gevolg van achteruitgang in economischen zin. {Veroordeelt men den oorlog, dan moet men ihet kapitalisme veroordeelen. De organisatie 'van het proletariaat ia de beste waarborg voor de komst van den vrede in de toekomst. Spr. en de zynen kunnen deze begröotïng met aanvaarden, omdat het leger geen democratisch karakter draagt, maar slechts bestemd is om 'tegen den wil des volks te worden gebruikt. De mlllloenen voor hot leger moesten voor .sociale doeleinden worden bosteed. I De heer Verhey heeft 's ministers optreden 'niet met onverdeelde sympathie begroet wegens ;zyn richting ton aanzien dor organisatie onzer jdefensie. Spr. betreuide dat blykens dez9 be grooting, de sterkte van het biy vend gedeelte by de onbereden korpsen aanzieniyk wordt op gevoerd. Hy komt op tegen de vastlegging van i (jen tyd van opkomst en van de periodes van 'dienst voor het Reserve-kader. Opheffing van hot Reserve-kader door belemmerende bepalin gen in het leven te roepon, achtte spr. een beslist nadeel voor het land. Hy betoogde dat de minister tegen het voorbereidend militair onderwys is, omdat het op den diensttyd wordt verhaald, iets waar spr. Juist voor was. Spr. vraagt den minister waarom geen legororga- nisatie by de wet is te wachten, waar geleideiyke uitvoering van een plan door een wet niet verhinderd wordt. Spr. vroeg of de minister de vesting-artillerie mobiel wil maken, en hoe hy den landstorm wil inrichten. Voorts achtte hij eon commissie van onder zoek omtrent de quaestie van bezuiniging gowenscht, ook reeds omdat zij aL.ians voor eenigen tijd do stemmen zou smoren, die voortdurend om bezuiniging opgaan. Ónder zocht zou kunnen worden, of de defensie- premie voor ons land niet verkleind zou kunnen worden door instelling van een de partement van landsdefensie. Hoewel licht punten ziende in de voorgedragen subsidies voor weerbaarheid en gymnastiekverbond, aarzelde 6pr. met dezen minister do reis te beginnen. De heer Duymaer van Twist dankto don Minister voor do bepalingen ter beperking van nachtpermissie en betreffende het bij wonen van godsdienstige oofeningen, maar ia ontevreden over 's Ministers antwoord in zake den drankverkoop in de cantinos, even eens over 's Mninsters antwoord, dat het te- rugkceren van do militairen van verlof in de kazernen, des Maandagsoclnencs oen be langrijk nadeel voor den dienst zou hebben. Spr. stelde volkomen v rtrouwen in dezen Minister, ook wat dc uitvoering der leger- wetlen betreft. Maar hij dringt in do eer ste plaats ernstig aan op wijziging der trak tementen van do officieren. Een tweede lui tenant houdt bijv. na zijn noodzakelijke uit gaven per maand /4.50 over. V'or de gehuw den acht spr. den to^tand zeer ongunstig. In de tweede plaats drong ook hij op bezui niging aan, o. a. op het verschieten van losse patronen, invoering van gasgloeilicht in do kazernes, enz. Voorts zotte hij uiteen dat onder de tegenwoordige omstandigheden de kadervorming niet is verzekerd. Ook hij waarschuwde togen het vastleggen van de opkomst van het reservekader, betreurend do liquidatie van het bureau van den hoofd officier van dat kader. Do heer Van Karnebeek constateerde te genover den heer Melchers, dat onder de toe nemende macht van do d.-imccratio in vele landen, het militairisme er ni i is op ach teruitgegaan. Onze defensie-maatregelen strekken niet verder dar. tot behoud van het vaderland. Om ons weerbaar to mako.i, zal noodig zijn verzwaring van lasten. De taak der Kamer is, toestaan at nogdig is waken tegen verspilling. Z. i. zou do bezuinigings- oommissie er oen moeten zijn van deskundi ge gezaghebbende, niet alleen tot inlichtiDg, maar ook tot steun d. regecring. Spr. wees, in verband met bezuinigingen op sommige onnoodige promoties; proeinoming met ccn rijschool van do bereden artillerie; de oplei ding van cavalcrie-recruten op do depots. Ook keurde hij af, dat Don Haag en Amster dam als garnizoenen voor artillerie en ca valerie worden aangewezen. Wat betreft de uniformverandaving, neeml men den meest kostbaren weg, namelijk een proef met veldtenue met behoud daarnaast van dc korte jas. Ook op dc duurte van ons kader wees hij. Met groot leedwezen hoeft hij het uitstel van het verhoogde contingent gezien en geeft uen minister alsnog partieele contingents-vcrhooging in overweging. Met het oog op den gewenschten,snollen aanmaak der snelvuurkanonnen, gaf spr. oen leening in overweging, evenals met do geweren. Hij bestreed ten slotte den heer Duy.-taer van Twist in diems verlangen betreffende do Zondagsvorloven. De vergadering werd verdaagd tot heden ochtend tien uren. Hazerswoudo. Met een opwekkend woord en een leerzame voordracht opende de nieuwe voorzitter van „Nut on Genoegen", de heer Ng. van den Toorn, do eersto uitvoering in dit seizoen. Wol betreurde hy het, dat do afgetreden voorzitter, do heer A. II. Goldberg, z(jn betrekking wegens drukke werkzaam heden had moeten neerleggen; maar aan den anderen kant verblyddo hy zich vreer, omdat er toeneming van het ledental viel te consta- teeron. Eveneens noemde hy het een opbeu rend verscbynael, dat het bestuur van „Con cordia", van Koudekerk, aan de .uitnoodiglng der vereoniging had gehoor gegeven en, ondanks de ongunstige weersgesteldheid dezer dagen, een contra-bezoek kwam brengen aan den nederigen tempel van Melpomene en Thalia te Hazerswoudo. Met een enkel woord willen we melding maken van het uitgevoerde programma. „Kees de 8choonpootser" bracht het er goed af, hoewel hy biykbaar zyn stemorgaan spaarde, om den „nieuwen burgemeester van Lummel- dorp" flink te kunnen „inhaolen". Het wel komstlied werd uitmuntend gezongen en vooral de herhaoldeiyk invallende bas maakte een aangenaam effect. Als men zich voortaan wat meer in die richting wil bewegen, zal men het publiek een grooten dienst bewyzen en de krachten zyn voldoende aanwezig. De rol van Drentsch burgemeester was aan den rechte toebedeeld en vooral, toen de volgzame herkauwer op do planken kwam en men den corpulonten waardigheidsbekleder aan het lyntje had, was do hilariteit.algemeen. Over den „snijder van Stillenburg" en de „politieverordeningen" xullenwo niet opzette lijk do loftrompet steken. Wat de heer S. te zien en te hooren geeft, is natuur en kun3t te gelijk, zooals het ook beliooxi. Men lacht bij zijn optreden, bij zijn heengaan, bij zijn spreken en bij zijn zingen; zelfs als hij een enkele fout maakt. Dat mag hij doen, om dat hij het is. Probeer niet, het na te doen; want men bemerkt het onmiddellijk en ge lijdt echec. Ook het „geheimzinnig logement" en „de gezellige kamer" vic-.n in den smaak doch waar zoovelen aan retzelfde stuk werk zaam zijn, gaat het niet aan, den een te prijzen en den ander te laken. Men let dan liever op het geheel. En dan zog ik alweer: studeeren, re peteeren, a. eeren en musioöe- ren, veel en nooit genoeg; dat is de weg, om zwakken tot sterkon en onbec-révenesi tot geoefende spelers te vormen. Dat begrijpen vooral de beide heeren musici; Michaëlis en Maul, die, van 's-Gravenhage gekomen, uen ganschen avond met hun piano- en vioolspel tot een waar succes maakten; doch door hun optreden van eertijds en thans voldingend bewijzen, dat hun leus steeds „excelsior" blijft. Öngaarne misten we do oudere leden ach ter den katheder. "Van bon hebben we vaak ernstige en aandoenlijke voordrachten ge hoord, die tot hart en versland spraken. Het zal toch de bedoeling niet zijn^ den naam der vereeniging, dien zij tien jaren heeft mogen dragen, cerstddags om te koeren en te schrijven „Genoegen en Nut?" In „Salvatori" zal op Dinsdag, den 24sten December a. s., des avonds te 7 uren, een algemeene vergadering worden gehouden met de leden van de vereeniging van „Chris telijke belangen dor Hervormde1 Kerk." Voor hen, die verplicht zijn zich aan te geven voor do nationale militie 7.1 daartoe gelegenheid bestaan op 14 .T-nuari 1902, des voormiddags te 9 uren, tor gemeente-secre tarie. Katwyk. Do schietveroenlging „Prins der Nederlanden", alhier, heeft thans ontvangen de door het Ryk beschikbaar gestelde geweren M. 95. Zoodra nu ook een schietbaan zal zyn aangewezen, hoopt men met de praotlsche oofeningen aan te vangen. Het ledental neemt voortdurend toe en is thans reeds tot 32 geklommen. -- Nu de haringvis8chery is afgeloopen en voor velen niet ongunstige resultaten heeft afgeworpen, krygt men het by den Burger- lyken Stand weder als gewooniyk druk met de huweiyken. Hoeft de visacher een goed jaar en zyn de donkere dagen voor Kerstmis daar, dan brengt hU zyn lang gekoesterde plannen in volvoering en meldt zich met zyn uitverkorene aan by den ambtenaar van den Burgeriyken Stand om „opgeschreven" te worden, nadat hy zich vooraf by dien ambte naar heeft vergewist of hy „klaar kon komen". Gisteren maakte die waardigheidsbekleder eon vyftal paartjes gelukkig. Op Dinsdag 17 December a. a. bestaat ten gomeentehuize te Katwyk a/d. Ryn, en ten huizo van den heer D. Zwanenburg, lid der Schoolcommissie, te Katwyk a/Zee, dos voormiddags van 10 tot 12 uren, gelegenheid tot het doen inechryven van leerlingen, die van het herhallngaonderwys wenschen gebruik te maken. In de toelating van leerlingen tot de scholen voor gewoon lager onderwys komt met 1 Jan. a. s. een verandering; had deze tot heden tweemalen per jaar plaats, voortaan zal zulks één keer geschieden en wel jaariyks met 1 Januari; de leerlingen moeten op dien dag den zesjarigen loeityd bereikt hebben of vóór of op 1 Juli van dat jaar dien leeftyd bereiken. Noordwijkorhout. In het nommer van ji. Zaterdag kwam voor het verslag der laatste vergadering van onze afdeeling van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Gezelligheid was de grondtoon, doch disso nanten volgden later en daar deze dienen harmonisch te worden opgelost, het volgende. Do geheole week heeft het gestormd, geregend, gehageld, gesneeuwd. En het was geenfat- soenlyke sneeuw, het waren niet van die aardig dwarrelende donzige vlokjes die soms ietwat brutaal, maar toch zoo allerliefst op het puntje van een mooi neusje kunnen komen uitrusten, neen, sneeuw wa3 het, zoo maar uit de lucht vallend en flop I eiken neus die zich buiten waagde, met zyn onmiddellyko omgeving in eens heelemaal bedekkend. Alles werd sliknat. De boomen druipend, de straatkeien glimmend, de wegen by eiken druk een plasje rykor wordend. Eensklaps werd de lucht helder en toen zelfs sterretjes flonkerden, voorspelden vlugge weerprofeten, dat op zooveel'ruwheid strenge vorst zou volgen. En werkeiyk Bcheen of ze ditmaal geiyk zouden hebben. De plasjes werden minlatuur-giybaantjes, de keien ge- vaai ïyk glad. Dientengevolge stelde voorzichtig heid tot gebiedenden eisch het scherpzetten der paarden. Donderdagmorgen vroeg was het dan ook druk in de nabyheld van de hoefstallen onzer beide smederyen. Maar weer werd het avond •n donker de lucht. Wat we gepasseerd achtten, kwam per keerende terug. De weerprofeten hebben hun naam geen oneer aangedaan. Glstoren, Vrydag, was alles weer sliknat. Maar nu het den smids zoo was meegoloopen, zou men meenen, dat hun opgewektheid evenredig moest zyn aan het behaalde voordeel, en dit was niet het geval. Niet alleen was hun blik, zoo mogelgk, nog zwarter dan hun omgeving, maar zelfs in don toon, waarop zy do meer of minJer edele patiënten de guwone Uefhedon als: „ho bonk!" en „sta knol!" toefluisterden, lag bitterheid. Dat moest een oorzaak bobben on dezo wcnschendo op to sporen, toog ik op onder zoek uit. Myti eerste bezoek gold natuurlyk myn vriend en buur Janus. Eerst wilde hy niets zeggen. Nu was hy in den laatston lyd een beeije kool en daarom had Ik me voorbereid. Door Johan Schmier, don bekenden opora- zanger, had ik indertijd hooien voordragen: „Het gebroken glas", een van Van Alphen'a welbekendo strofen: Heeft Keesje, zei ze, iets misdreven; Wat scheelt or aan?" had ik niet veel te wyzigen en lang ge noeg gerepeteerd, om me onwooralaanbaar te mogen rekenen. Op het licht ontvankeiyk gemoed van myn vriend misten zy dan ook hun uitwerking niet. Do belangstelling mynerzyds roerde hem diep, zoodat ik spoedig wist, wat ik weten wiido en alleen de overweging, dat hy mogeiyk zou afgeven, behoedde my voor een krachtige omhelzing. Toch deed hy my een oogenblikschrikken. „Een hageschaar, een rechte vyftand, een kromme vfiftandl" brulde hy, zoodat ik wer keiyk meende, dat er éón van de vUfaanhet kuieren was. Doch spoedig vond ik het rechte spoor, wat my in staat stelde myne diagnose te maken en een hoogen graad van ontevre denheid to conatateeren. By zyn collega heb ik dezelfde symptomen waargenomen en ver dere onderzoekingen brachten aan het licht, dat niet alleen smids, maar ook andere nering doenden door dezelfde ziekte waren aangetast en deze ïeeds afmetingen heeft aangenomen, die recht zouden geven van een epidemie te gewagen. Gelukkig is tevens de baccil, die haar vor- oorzaakte, die dus one vereenigingeleven met verderf bedreigde, en waarvan de wetenschap. pelyke naam luidt: Ontrouw van het bestuu* der afdeeling, in den aanhef bedoeld, aan zyn beginsel „Begunstiging van neringdoend* leden", gevonden en we twyfelen niet of ooi* een heilaanbrengend serum zal niet lang op zich laten wachten. Noordwyk. Zooals uit ons raadsverslag reeds biykt, zal de nieuw benoemde burge-, meester, baron E. L. van Hardenbroek, a. s. Dinsdag geïnstalleerd worden. Ook voor de schooljeugd zal de dag der „biyde inkomste* niet onopgemerkt voorbygaan. In den voor* middag van Woensdag a. s. zullen alle school kinderen door den nieuwen burgervader wor den onthaald, terwyi voor de armen eu behoeftigen dozer gemeente in den loop dierzelfde week een algemeene bedeeling in 't uitzicht is gesteld. Oudslioorn. De heeren H. Niekerk en J. H. van den Berg zyn voor het dienstjaar 1902 aangewezen voor de schattingen der huurwaarde voor de personeele belasting. ltyusbuig. Maandag 16 Doe. zal door da Afd. „Rynsburg" der Algem. Vereeniging van Bloembollencultuur des avonds een vergadering gehouden worden ten huize van den heer H. Coster. Onder de puüten van behandeling komen o. m. voor: Beschryvingsbrief en uit- keering van premie by diefstal van bloembollen. Ter-Aar. Met goedkeuring van don lieer Inspecteur te Alfen zal de zitting tot ontvangst van directe belastingen in deze gemeente gehouden worden in doze maand op Dinsdag den 24sten December a. a. ten gomeente huize. Met het oog op den invallenden Kerstdag is deze zitting vervroegd. Wail dings veen. De Geref. Jongedochtera- vereeniglng „Martha", alhier, stelde Donderdag II. donateurs en donatrices in de gelegenheid om een overzicht te nemen van haar werk* zaamheden in 't afgeloopen boekjaar. Ruim 183 stuks kleeding8tukken van allerlei aard voor armen en behoeftigen lagen ter be' zlchtlglng ln de consistorie der Ger. Kerk.v Wy wenschen de zoo nuttige Vereeniging alles goeds toe op haar verdoren levensweg. Wellicht elscht het de noodzakelijkheid, maar toch moeten wy met leedwezen ver melden, dat opnieuw een 70-tal boomen zullen verdwynen uit de fraaie laan in den Zuid- plaspolder. Die laan wekte niet zonder reden, de bewondering op van allen, die des zomers, 'tzy per flets, 't zy per rUtuig een toertje maken door onze omstreken, 't Zou inderdaad jammer zyn, dat die laan nog verder werd geschonden, 't Is echter te vreezen I Donderdag 19 Dec. moeten weer tien personen verschenen voor do Commissie tot wering van Schoolverzuim. Warmond. Do heer G. v. d Borg vierde alhier onder vele blyken van belangstelling zyn 90sten verjaardag. Door oen Comité, be staande uit do heeren C. Noderburgb, L. Pa- pöt en P. Paardekooper, was voor hem met een lyst by eemge gegoede ingezetenen rond gegaan, waardoor zy in slaat waren gesteld hem het niet onbelaugryke bedrag van 100 ter hand te stellen. Dat dit in dunk werd aan-^ vaard behoeft geen vorder betoog, als men weet, dat hy in de behoeften van zyn, alhoe wel niet groot, huisgezin door zynschoenma- kersbodryf voor 't giootste deel moet voor-' zien. Hy geniet niettegenstaande z'yn hoogs jaren een uitstekende gezondheid, en volgens eigon getuigenis is hy nog 't beste, als hy maar iets te werken heeft, wat hem dan ook van harte gegund wordt. WE8T.IKDLË. SURINAME. Tot commies op het Postkantoor te Para maribo is benoemd: de klerk H. J. Rack; tot leeraar aan do openbare school voor uit-* gebreid lager onderwys aan de Gravenstraat te Paramaribo: de heer A. Hola. De leden der Coppename-expedilie ver lieten 28 Aug. het kamp aan den voet van de Raleighvallen en keerden aldaar 21 Oct. terug. Den 3den Nov. kwamen zy behouden te Paramaribo aan. Te Copenorissie werd door eenige boschnegers, die vreesden geen belaling, te zullen krygen voor verrichte diensten, een; oogenblik getracht een deel der expoditie aan te houden. Van edele motalen word geen spoor ontdekt. De gezondheidstoestand is uit stekend. 10) Sergoant Gannett en sergeant Verity had- j leu samen al menige moeilijke zaak behan deld. Niemand kende beter dan zy beiden de zwarte plekken in het hartje van Londen; doch een veeljarige aanraking met misdadigers had in William Verity het geloof aan hot hetero in den mensch niet gedoodGannett daarentegen was een pessimist. ZJ hadden al menigmaal daarover gedisputeerd, en h.t was altijd een bittere teleurstelling voor Verity, als een ox veroordeelde, in wien hij vertrouwen had gehad, een nieuwe misdaad pleegde en daardoor Gannett in dions sombere meoning over het menschdom versterkte. „Jij bent mal weekhartig, William", placht Gannett te zeggen; „je hadt dominee moeten worden in plaats van politieman. Zoodra er 'een vrouw of kind in het spel Is, ben jy net zoo sentimenteel nis een schoolmeisje, dat romans leest." „Ik kan 't niet holpsn, Jack", zei Verity dan; „ik heb de vrouwen 011 kindoron gezien van de mannen, waarop wy jagen als op wild ik weet, hoe ze lyden, terwyt de mannen hun tyd uitzitten, en jy weet net zoo goed ais ik, Jack, hoe moeilyk hot is voor een man, die eenmaal in onze handen is geweest, op een eerlyke manier aan den kost te komen." „Ik zeg maar," beweerde Jack dan: „een dtef blyft een dief, tot hy het bewys geeft, dat hy een ooriyk man is." Dit stemde de ander natuurlyk niet toe. Stephen Alison lui om meer dan één I reden de belangstelling van sergeant Verity opgewekt. Hy had hem gekend, vóór hy de zwakheid beging, waarvoor hy gestraft was, en hy was in zyn woning buiten ge- woest om een onderzoek in te stellen, Daar zag hy de vrouw, die de vroeselyke slag trol; het lieve meisje, dat onbekend bleef met haars vaders schande. Hy vond hot een akelig, wreed denkbeeld, dat dit vroolyko, onschul dige kind een vader in de gevangenis zou hebben. ,'t Deed my zeer," vertelde hy naderhand, „de misdaad te moeten bewyzen, die een goed echtgenoot en liet hebbend vader aan vrouw en kind ontroofde." Toen Alison op vrye voeten was, hield Verity hem in het oog; hot verbaasde hem, dat de man niet naar de zynen terugkeerde, doch hy giste do reden, daar hy ontdekte, dat ze een onderkomen hadden gevonden by bloedvorwanten. Toen Alison vergat, zich op het politie bureau aan te melden, vroeg de sergeant verlof, hem te bezoeken. Hiertoe werd hy vooral gedreven door de herinnering aan de vrouw en dochter in het vriendeiyk buiten- vorblyf, maar ook door het denkbeeld, dat Alison, wien het waarschyniyk aan geld en middelen van bestaan ontbrak, hem kon helpen by het vangen van een bende, die tot dusver aan de handen der politie wae ontglipt. Hy had hiervoor iemand noodig, die in doen en laten een gentleman was, ook naar het ulteriyk, en toch iemand, dio zonder wan trouwen door de leden der bende zou worden ontvangen. Zoo Alison had toegestemd, zou hy hem voorzien hebben van geld, en als het plannetje was gelukt, zou de man genoeg gekregen hebben, om een nieuw leven te beginnen want de detective was overtuigd, dat men, eenmaal dezo bendo in handen hebbende, op liet spoor zou komen van misdadigers, voor wier aanhouding aanzionlyke premién waren uitgeloofd. Gannett en hy behandelden samen dit zaakjo, doch Gannett was er tegen geweest, Alison's medewerking te vragen. „Als een heer den verkeerden weg opgaat en in de gevangenis raakt", had hy gezegd, „komt hy er nog ergor uit dan oen gewone boef." Terwyi de beide sergeants samen voortliepen, vroeg Gannett: „Wel, had hy een vertelseltje klaar?" „Hy vertelde my de waarheid," antwoordde Verity. „Hy was naar buiten geweest om vrouw on dochter te zien, en had om den datum van aangifte niet gedacht." „KomaanI.... En hoe zag zyn kamer er uit?" „Arm, heel armzoo iets van vyf shillings in de week." „Eil En jy beweert, dat hy zyn best doet, op het rechte pad te blyven? Hy woont in een krot, maar gaat uit ais een meneer gekleed en dineert ln een restaurant, waar je al een sovereign betalen moet, zoodra ze maar naar je kyken, en de keliner minstens een halve kroon verwacht als fooi." „Er is niets misdadigs in, te eten in een restaurant en een rok te dragen!" „Hoe verklaarde hy, dat je hem met den hertog samen hadt gezien?" „Dat kwam by toeval, en hy ging weg, zoodra by kon. Dat heb ik zelf gezien." „En wat zei hy, toen je hem vroeg, ons t® helpen?" „Hy was verontwaardigd. Maar daarin is immers niets vreemds, Jackl Hy ls een heer." „Nu, jy hebt je idee, en ik hot myne. Ik geloof, dat hy by de bende behoort, en dat jy je hebt laten beetnomen. Enfin, hy zal zich vandaag aanmelden, en ik zal hem eens opnemen, als hy het bureau verlaat. Dat loopen in deftig toilet staat my niet aan; het ruikt my te veel naar het oude Bpelletje Weet je wel, met wieu hy praatte in don restaurant?" „Nu?" „Met Jack Darvell." Verity's gezicht betrok. „Dat spyt my voor hem", zei hy, „maar 't bowyst nog niets." „Wat!" riep Gannett. „Je hebt my her- haaldeiyk gezegd, dat je geloofde, dat Darvell mee in het komplot was by het schandaal van de renbaan, waarvoor Alison werd ver oordeeld, en nu je die twee samen ziet, geloof je, dat het niets is INu, Ik ga naar liet bureau; ik zou niet graag je protégé misloopen, als hy komt." De collega's namen afscheid en gingen elk zyns weegs. VII. 's Morgens na de ontmoeting met „een oud vriend" in dsn deftlgen restaurant zat meneer Jack Darvell in de kamer, die hy graag zyn „studeervertrek" noemde. Hy rookte een sigaret en trachtte inspiratie te vinden in het plafond. Men zag in deze „studeerkamer" -geen andere boeken dan eenige werken en tyd- schriften over sport. Jack Darvell was bekend in breeden kring. Hy had een goed voorkomen, uitstekende manieren en kleedde zich naar de laatste mode, zender een haarbreed de grenzen van den goeden smaak te overschryden. Nooit was een haartje van zyn baard in wanorde. Hy glimlachte altyd en was nooit uit zyn humeur. Uitwendig en naar den schyn bezat hy allo eigenschappen, die men in een „gentleman" mocht eischen. Doch deze man was als de gepleisterde graven. In heel Londen vond men geen go-' wetonloozer schurk. Niemand wist zich good te herinneren, wannser Jack Darvell voor het eerst een beroemdheid werd in sportkringen, en niemand kon wtwoordon op de vraag,- waar hy eigoniyk vandaan was gekomen. Hy verschoon '•oor het eerst in de renbaan voor zoover de oudsten van het sportvolk zich konden herinneren, in gezelschap van twee jonge heeren, bekend als „gelukkigs" kaartspelers, en een Amerikaan, die goou al te bes r.n naam had. Zyn gemakkelykheid in den omgang en zyn joviale manier trokken de aandacht van oude rotten, die in hem een nuttig bondge.' noot zagen om jongelui te bodotten, ryke vreemdelingen te lokken naar een club, om te soupeeren, en ze vervolgens mee te troonen naar de kamors van kapitein Dinges of lord. Zoo en-Zoo, waar een partytje werd gemaakt om hoogen inzet. Er waren allerlei verhalen omtrent hem' in omloop. Mon was, onder meer, overtuigd,' dat hy betrokken waa in een oplichterU, waarvan een jonge gek by de races het slachtoffers werd, die, onder den invloed van veel wyn, wissels uitgaf tot een hoog bedrag. Maar de man, met wien Jack dit zaakje had gedaan, - zekere Stephen Alison - gaf d», politie niet de minste aanwyzing om zya medeplichtigen op het spoor te komen. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 13