N\ 12824 Donderdag 13 December. A0. 1901. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. j?*© aiiieton. Ds Tweelingbroeders. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maanden. 5 T" t f 1.10.' K13 uiten Leiden, por loopor en waar agonten gevestigd zfin 1.80 Franco por post 1.65* PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor hot incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 borekend. Namens het Bestuur der Collectanten-Ver- •eniging ZuidAfrika afdeoling Leiden, kan ik niet nalaten onzen harteiyken dank uit te spreken voor de giften ons geschonken, by onze eerste maandeiyksche collecte, alhier go- houden, tot oen bedrag van /"'445 42l/j en tevens voor de welwillende hulp dor dames en hoeren collectanten. Teekenend was het wat een der dametjes ondervond, toen een vlschvioüwtje naar haar zoek wam on zeide: Jullie, loopt u voor de Boeren?" en toen van haar zuur verdiende penningen nog oen zilverstuk in do bus wierp. Cok kon een eenvoudig metselaar haar niet laten paaseeren, zonder zyn penningske ge offerd to hebben. Wat getuigen zulke giften toch van groote hartelykheid en sympathie voor die arme slachtoffers I P. yan Dbiel Bz., Secretaris. Leiden, li December. In de Stadszaal gaf gisteravond do korporaals gymnastiek- en scherm vereeniging „Olympia" de aangekondigde liefdadigheids voorstelling ton voordeel© der Koninklijke Voreenlging van gepensionneerde onderofficie ren en minderen van hot Nederlandsche Leger (ondersteuning aan hulpbehoevende oud-mili tairen en gepenslonneerden vóór de wot van 29 Mei 1877 en hun weduwen). Twee plantengroepen waren ter zijde van het tooneel aangebiacht. Te midden van éón daarvan stond de buste van H. M. de Koningin. Een goed bezet orkest opende de flink be zochte voorstelling en bewees in den loop van don avond nog velo goede dienaten. Daarna heette de president van „Olympia" nllen welkom, betuigde zyn dank voor den Bteun, van zoovelen ondervonden, zette uiteen het doel der Kon. Vereeniging, wees er op, hoe de milddadigheid onzer stad- en landge- nooten ten opzichte van Transvaal die voor eteunliohoevenden te onzent niet in den weg Btaat of benadeelt, en wekte op tot het doen weerklinken van ons geliefd „Wilhelmus", dat ons zooveel omtrent onze vaderen in herinne ring brengt. Het ïj; kost voerde het staande uit en het word staando aangehoord. Het eerste gedeelte van het programma vermeldde voortscolonne geweer; een voor dracht; gymnastiek rek; party saoel en „Tooneelopvoering te Niemansdorp", biyspel in óón bedrijf, dat veel hilariteit veroorzaakte. Na do pauze werden do aanwezigen, die alleszins reden tot tevredenheid hadden, door een „kinderorkosl" onthaald op goede muziek; een aardig, zeer op pry8 gesteld muzikaal intermezzo; een paity dogen; een paar voor drachten; standen, die alt yd in don geest vallen; mooie nummers van bet orkestgym nastiek ringen en tableaux-vivautsEpisode uit den Aijeb oorlog, a. alarm, b. siryd, welke inderdaad oen waardig slot vormden on de toejuichingen ten wHe verdienden. „Olympia" beeft voor een goed doel een zeer goede voorstelling gegeven. Op veler dank heeft deze vereeniging aanspraak. B. en Ws. van Haarlem bevelen aan voor do betrekking van ingenieur by den flienst van openbare werken aldaar, de heoren B A. du Croo, civiel ingenieur by de openbare werken te Mannheim, A. C. Sancties, civ.-ing. te Nymegon, en O. Gunning, lsten luit. der genie te Haarlem. Voorgesteld wordt f 26,000 beschikbaar te Btellen voor een nieuwe brug over de Leidscho- vaart by de Schouwtjes laan. De helft van die kosten worden gedragen door de heeren R. Key en P. Kuiper, die op in de nabyheld ge legen gronden een stratennet aanleggeD. Tot directeur van de Japara Petroleum- My. is in de gisteren te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van aandeel houders benoemd de boer H. H. Hofstra, te Zoeterwoude; terwijl tot commissarissen ge kozen zyn de heeren J. F. van Eyk, fo LeidenW. van Eyk, te Schiedam, en H. Hofstra, te Zoeterwoude. Voor het boekhouden K XII (M. O.) is geslaagd de heerE. J. H. Notermans, van Katwijk a/d. Ryn. -T- De Spaansche gezant by ons Hof, de heer De Baquer, is van zyn buitenlandsch verlof in de residentie teruggekeerd. De opgave van de samenstelling van het Internationaal Hof van Arbitrage, zooals die voorkomt in den nieuwen jaargang van don „Gotka-Almanak", vermeldt nog geen ver tegenwoordigers van China, Griekenland, Luxemburg, Perziö en Turkye. De Italiaansche Opéra schynt nu weer vrèl met 1 Januari a. 8. te Amsterdam te zullen komen. Hot bezwaar van het gebruik maken van de galery, uit een veiligheidsoogpunt, moet uit den weg zyn goruimd. Voor de vacante betrekking van kanton rechter te Dordrecht hebben zich nog slechts drie sollicitanten aangemeld. Te Amsterdam is benoemd tot leeraar in do kennis der natuur aan de kweekschool voor onderwyzers en onderwyzoresen, J. P. Thysse, hoofd eener oponb. lagere school aldaar. Dinsdag zal ook nog ln de afdeelingen der Tweede Kamer worden onderzocht het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accyns op het gedistilleerd. Voor den Raad van State Is behandeld het beroep van A. Westerhof, hoofd eener openbare lagere school te Marum tegen bet besluit van Ged. Staten van Groningen, waarby dit college zich onbevoegd verklaard heeft te beschikken op zyn verzoek om de betrekking van agent der Nationale Levensverzekerings bank te Rotterdam te mogen bekleeden. De koninkiyke beslissing volgt later. Men meldt uit Teineuzeu, dat volgens loopend geruchtje Bolgische regeering by de onze pogingen zou aanwenden om wyziging te verkrygen van de conventie betreffende bet kanaal GentTerneuzen, in dezen zin, dat de schutsluis te Terneuzen op grootere doorvaart- wydte zou gemaakt worden dao de thans in de wet bepaalde 15.75 meter. „Het Centrum" komt terug op zyn bericht over den afbouw der St.-Bavokerk to Haarlem. Het ia waar, dat de Bisschop van Haarlem de begroolirig der som heeft laten opmaken, vereischt voor den verderen afbouw. Maar het ia ook waar, dat op dit oogenblik de geld middelen nog op verre na niet voldoende zyn om den bouw voort te zetten. Het eerste proefnommer is verschenen van „Allen Weerbaar", officieel orgaan van de vei eeniging „Volksweerbaarheid." Redac teur is de hoer H. Tersteeg te Arasterdam, uitgever de heer H. J. C. Roelants te Schiedam. Behalve als officieel orgaan van „Volks weerbaarheid", zal het blad, naar wy in een inleiding lezen, werkzaam z(jn om by de leden het volksvveerbaarheidsdenkbeeld te zuiveren van wanbegrippen, het volks weerbaarheids- ideaal te doen doordringen in het hart en in den geest. Het zal do lauwen, de onverschilligen prik kelen tot verzet of opwekken tot byetand; het zal ben maken tot vyanden desnoods, als ze niet dadelyk vrienden kunnen worden. „En de vyanden zal het trachten te be- keeren 1 „Allen Woerbaar" zal spreken tot Neder- land's jongelingen en Nederland's mannen, van den weerbaarheidsplicht; „het zal spreken tot onze jonkvrouwen en onze moeders van het gevaar van onverschil ligheid en moedeloosheid. „Wy zullen maar één zaak dienen het Nederland8cli Volksbestaan en dit omvat ons gebeele program." Het stoomschip „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 11 Dec. te Marseille; de „Merapi" arriveerde 11 Dec. van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Dec. Kaap St. Vincent; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 11 Dec. Wight; de „Storfond" (Holland-Amerika lyn) van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam, pas seerde 11 Doe. Prawlepoint; de „Bundesrath" (thuisreis) vertrok 10 Dec. van Mozambique. Hnxerswoude. Woensdagavond trad ds. Kalkman, predikant by de Ned.-Herv. Gem. te Woerden, in „Salvatori" op met een lezing over „'sMenschen wil." De vader der leugen, zoo begon de spreker zyn boeiende rede, en de God dor waarheid staan lynrecht tegenover elkaar. Het kind van God moet ook den Booze kennen en zyn gronddwalingen bestudeeren, geiyk het voor een stryder noodzakeiyk is, het karakter en de bedoelingen des vyands te doorgronden. Een der oude dwalingen, door den Satan in een nieuw kleeij gehuld, is het leerstuk van den „Vrijen wil.. In dit verband behandelde ds. Kalkman do gevoelens van Pelagius en de Remonstranten, de geschriften van Luther, daartegeD gericht, en, op den tegenwoordige» tyd overgaande, de grond stellingen van den Italiaanschen hoogleeraar Lombroso, die alle misdadigers wil beschouwd en behandeld zien als zieken, voor wie geen gevangenissen, maar gasthuizen dienstig zyn. Dezo leer Is volgens spreker een leugen en de toepassing er van zou de maatachappy voor misdadigers tot een paradijs, doch voor goedgezlnden tot een hel maken. De wil des menseden is volgens hem noch absoluut vry, noch absoluut onvry. In het eerste geval zou de mon8ch uit eigen bewoging-plotseling van het kwade tot bet goede kunnen overgaan maar in het tweede geval zou hy onverant- woordeiyk zyn voor zyn daden. Art. 14 der geloofsbelydems voor de gereformeerde kerken in Nederland zegt, dat in den monsch juist genoeg overbiyfselen van zyn goeden aanleg zyn overgebleven, om hem te beletten, zich op zyn onschuld te beroepen. Daaraan wenscht spreker zich to houden. Met een zeer toepasselUk dankgebed sloot hy deze byeenkomst, die gewis voor velen aangenaam en leerryk was. Gistermiddag, omstreeks halfelf, werden we plotseling uit onzen rustigen arbeid opge- «chrikt door do rosse flikkering van een paar felle bliksemstralen, onmiddeliyk gevolgd door geweldige donderslagen, die menigeen aan onheilen deden denkon. Enkele uren daarna ontvingen we bericht, dat een der vuurstralen schade heeft aangericht aan een roede van den watermolen van D. H. in 't Rietveld, waar langs hy naar beneden ging, zooals uit het zwartgebrande gras was op te maken, den daar afhangendon en liggenden ketting tot gloeihitte bracht en ln den grond verdween. De molenaar, die de bui zag aankomen en even te voren de zeilen had ingehaald, was dankbaar en verblijd, dat hy dat werk goen paar seconden had uitgesteld. Een onzer dorpsbewoners, die een paar kokosmatten uit zyn tuin naar de werf zag waaien, haastte zich om zyn eigendom weer op de bestemde plaats terug te brengen. Met beide handen een der matten aangrypende, werd hy door den krachtigen stormwind, die ais in een zeil blies, voortgedreven naar de sloot, die zyn erf van buurmans grond scheidt. Het spreekwoord „houd, wat ja hebt" werd door den eigenaar der mat zoo goed ln toe passing gebracht, dat hy het koude bad niet ontzag, maar met een goed gangetje, dwars door de sloot heen, het aangrenzend erf bereikte. Oudshoorn. Op Vrydag, 13 Dec. a. s. des avonds te halfacht zal in het Nutsgobouw alhier als spreker van hot Departement Aifen- Oudshoorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen optreden de heer J. C. Voorduin, predikant te Naardon. De jongelieden, geboren in 1883, bobooien zich ln den loop der maand Januari a. a. aan te meidon ter inschryving voor de nationale militie. Moor bepaald wordt hiervoor zitting ge houden op Woensdag, 8 Januari a. s. van 10 12 uren ter gemeente-secretarie. liypwetering. Alhier is opgericht de „Ryp- weteringsche IJsclub", ton doel hebbende werkverschaffing tot. bevordering van bet ysvermaak. Het ledental bedraagt reeds ruim 60. Het bestuur bestaat uit de heerenJ. van Benten, lsten voorz.; J. v. d. Poel, 2den voorz.; dr. L. J. O. Willinck, lsten secr. J.-van Ityn, 2den secr.; G. Beelen, lsten penningm.; D. C. Los, 2den penningmeester, alsmede C. v. d. Hurt, J. Waasdorp en P. Bloem, commissarissen, 0. Post, bode. De sedert 1 Juni ln werking getreden Coöperatieve Boerenleenbank mag zich in veler belangstelling verheugen. Op 30 Nov 1.1. bedroegen haar ontvangsten f 23,234,95; de uitgaven f 22,400.25. Wel een bewys, dat deze nuttige instelling een flinke toekomst heefk. Ook zal de ln Alkemade bestaande afdeeling van den Boerenbond, naar wfi ver nemen, spoedig uit zyn langdurjgen winter slaap ontwaken. Dat belooft wat goeds voor onze boeren. Saasenlieim. Voor do gemeentewerken en leverantie over het jaar 1902 zyn door B. en Ws. de volgende personen aangesvezeu: J, P. Lagerberg, timmerman; J. Stoute, smid; P. IJaselmuiden, lood- en zinkwerker; H. van Tol, manufacturerC. D. van Goeverden, bulsschilder; H. de GraafF, behanger, en H. Mens, wagenmaker. Valkenburg. Jongelingen, geboren in 1883, moeten zich voor de nationale militie, lichting 1893, doen inschryven. Gedurende de goheelo maand Januari zal daartoe gelegenheid zyn, meer bepaaldeiyk op 14 Januari e. k., des voormiddags te elf uren. Uit de „Staatscourant," Kon. besluiten: Ponsioen verleend aan J. van Asperen, ten bedrage van J 1184 'sjaars; aan den eervol ontslagen inspecteur over de comptabili teit van bet materieel bij 's Rijks werven, C. Admiraal, 2236 'sjaars Met ingang van 1 Januari a. e de inspecteur van administratie bij de zeemacht J. J. van Uiemen, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioeu bepaald op /30ü0 'sjaars; by de zeemacht bevorderd: tot inspecteur van admi nistratie de officier van administratie lste kl. D. G. Krol van der tioek, en tot oificier van admini stratie der lste klasse, de oificier van admnistratie der 2de klasse J. M. Langlois van den Bergh. Aan den luitenant ter zee der 2de klasse by de Kon. Ned. marine-reserve B. M. Barel, met 1 Januari 1902, op zijn verzoek, eervol ontslag veileenduit den dienst. Met ingang van 16 December a. 9.aan den officie» van gezondheid der lste klasse bij de zeemacht dr. G. van Eyeselsteyu vergunning verleend tot bet waarnemen van eeu betrekking buiten hetzeewezen voor deQ tijd van één |aar. onder stilstand van eon- activiteilstriiktomenL en zonder opklimming in do ranglijst; bevorderd tot ollicior van gezoudlieid der lsie klasse bij do zoemacut de o.iictei van gezond heid der 2de klasse F. M. li. Scuinuz. De zilveren eere medaille van de orde van Oranie-Nassau toegekend aan A. P. Tjepkema, deur waarder der directe belastingen te Amsterdam. Beuoemd tot betaalmeester te Middelburg, jhr, J. F- A. van Panhuys, thans in golyko batiokkmg te Assen. IJk en herijk. De „Sts.-Ct." van heden bevat een Kon. besluit vaü 2 dezer, tot regeling vau den herijk der maten eu gewichten in 19U2 en 1903. Daarbij ia hot volgende bepaald: lo. De maten en gewichten moeten in het jaar 1902 of 1903 worJen onderworpen aan den herijk, bedoeia bij artikel 15, htt. A der wet vau 7 April löt>9 („Stsbl." No. 57): 2o. De heruk heeft plaa's binnen het tijdvak, dat aaovangt op 1 Januari Jdü_' en eindigt op 1 September 1903; 3o. Aan Gèd. Staten der provinciën wordt opge dragen bet tydstip te bepalen, waarop de herijk voor elko gem eeu to binnen het onder 2o. gouoemdo tydvak zal geschieden. Vroeger is reedo gemeld, dat het goedkeuring- merk, gedurende het jaar 1902 te bezigen, zal zyn: voor maten en gewichten, de letter in den gewonen schrijfvorm, en voor gasmeters do Koninklijke kroon. TWEEDE KAMER. Begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken meende, dat het onbiliyk ware, den burge meester, uit de~ ingezetenen benoemd, aan een touwlje te laten leiden door een secretaris van buiten; het is niet bepaald noodzakeiyk, ambtenaren van den Burgeriykea Stand uit de ambtenaren ter secretarie te benoemen; verlichting van de drukkende werkzaamheden der burgemeesters, die m groote steden zoo veel stukken moeten teekeuen, is by den Minister ln onderzoek. De overige punten zal hy fn overweging nemen. Deo heer Fokker, die evenzeer aandrong op traktementsverhoging der ambtenaren ter provinciale griffie van Zeeland, waar zooveel kleine gemeenten zyn, antwoordde de Minister, dat het werk in Zuid Holland, waar veel groote gemeenten zyn, veel zwaarder is; den heer Mutsaers, dat hy pc cooniyk den toestand der meubiieering van het Gouvernementshuis te 's Hertogenbosch w:L onderzoekenden heer Schaper, die het gesticht HoogbulJen liefst tot een R;jksinricht.ng \7ilde maken om meer gelegenheid tot verpleging van on- en min vermogende drankzuchtigen te scheppen, ver klaarde de Minister, dat hier te lande nog te weinig ervaring omtrent ait punt bestaat om nu reeds te zeggon: bet particulier initiatief is onvoldoende; tegen geluidoiyke verhooging van het subsidie bestaat goen bezwaar. De hoer Lohman verklaarde zich tegen Ryks- inrichlingen lot herstel van drankzuchtigen. Do heer Goeman Borgesius sloot zich hier by aan, daar in particuliere gestichteu do energie en het weerstandsvermogen der verpleegden beter ontwikkeld kunnen worden." Den heer Ter Laan werd geleideiyke ver- hooging toegezegd van het subsidie lot drank bestryding. Voorts verklaarde do Minister nog in antwoord op betoogingon der heeren Helsdin- D Zy wandelden naar hot hotel, en Tom babbelde over zyn dochter; doch Dennis Avory luisterde maar half en antwoordde verstrooid. Hy kon hot niet uit zyn hoofd zetten, dat het Clement Hansell was geweest, die go Bpionneerd had in het bosch, terwyi hy van May Alison afscheid nam. IV. Lobelia Cuffs was bezig, de stoep te vegen voor perceel No. 10 Exton-street, met buiten gewonen yver. Als de treden van de stoep haar ergste vyanden waren geweest on de bezem een geweldig wraakmiddel, had Lobelia biet harder kunnen to werk gaan. Lobelia Cuffs was een jeugdige schoone van Vyftion jaar, met een gezicht, dat zeker vyf jaten te oud voor haar was, een japon, ver scheidene centimeters te kort, en een paar Jaarzen, twee nummers te groot. Lobelia had zich dien morgen verslapen en dientengevolge veel meer genoten van haar tantes scherpe tong dan de jongedame kon verdragen. Buitendien had tante, die geen tegenspraak kon dulden, haar gedreigd met klappen, welke beleediging een byzonder zwaar karakter kreeg, "wyi ze gedaan werd ln tegenwoordigheid van den heer James Chipchase, in het huur- koetsiersgilde bekend als „Fyne Jimmy", vregens zyn xwierige kleeaing. Zyn vader, de Mid# Sam Chipchase, die zya eigen huurrijtuig reed, placht zyn hoofd te schudden, als hy Jim zag uitgaan, maar toch was hy trotsch op zyn telg. Het eenige, wat hy niet kon uitstaan, was Jim's air van meerderhoid en gozag by het bespreken der Engelsche ge beurtenissen van den dag. „Jy hebt de ideeön van een ouderwetsch koetsier, vader," placht het jongmensch te zeggen, „en ik beschouw de dingen van een modern standpunt, den zetel van een hansom- cab op gummibanden. Daarom zien wy ze niet geiyk." Maar Lobelia, de nagelaten wees van juffrouw Chipchase's eenige zuster, zag tegen Jim Chipchase op met oogen vol eerbiedige be wondering, die geen vlokje ontdokten. Nooit had zy in de stuiversromans, welke zy heimeiyk las, een held ontmoet, die vergeleken kon worden met haar neef Jim. En Jim was juist teruggekomen van den barbier, waar heen hy eiken morgen ging toen juffrouw Chipchase haar nicht te kennen gaf, hoe zy over langslapen dacht, en haar met oorvegen dreigde. Die ooren hadden niet méér kunnen gloeien, zoo ze reeds door den slag geraakt waren in plaats van door het simpele dreigement, en met tranen van schaamte en verontwaardi ging in de oogen had het meisje bezem en dweil genomen om de stoep te gaan vegen met alle kracht, die in haar was, ten einde haar verkropt gemoed een weinig te ver- Hokten. „Zeker I" mompeldo Lobelia tegen haar dweil; „om de ooren slaan wou ze my l Laat ze het hart eens hebbendan ga ik naar een rechter en klaag haar aan. Omdat hetzelfde bloed door onze aderen vloeit, laat ze my werken voor nietó enkel een stuk brood en <te vodden, die ik ua 't lyf hebmaar dio m o e t ze my geven. Hoo zou ik anders de stoep kunnon dweilen en hot huiswerk doen en naar de bel loopen?" Zy kreeg geen antwoord; de drempel, aan- merkelyk in grootte afgenomen door het aanhoudend, hardnekkig schoonmaken, bleef stom. Maar een scherpe stem, die gehoord werd in de smallo gang, deed Lobelia het hoofd opheffen. „Lobelia I" „'t Is goed, hoorl" antwoordde het meisje voor zich; „schreeuw maar oen beetje harder; misschien hoor ik danl" „Lo-bee lie-a!" Ditmaal klonk de stem boos, en Lobelia pakte haar oorlogstuig byeen en ging naar binnen. „Ik kom, tantel" riep zy luid; „ik ben net klaar met de stoep." Juffrouw Chipchase, in een wollen ïyfje en zwarten rok, kwam uit de achterkamer. Ze was een tengere, kleine vrouw van ongeveer vyf en vyftig jaar, driftig en beweeglyk, maar volstrekt geen Xantippe van uiteriyk. Zy gaf echter dadelyk den indruk, dat zy het hoofd van het gezin was. „Kom, LobeliaI" riep zy; „laat op, denge- heelon dag laatl Jo boterham 6taat klaar; eet die gauw op en ruim dan het ontbyt weg." Lobelia bracht haar veeg- en schrobgereed- schap in het achterhuis, droogde de natte, roode handen af aan het grove schort en ging zitten om de drie groote Bneden geboterd brood en den kop koffie te nuttigen, welke tante voor haar had op zy gezet. Oom zat by den haard zyn pypje te rooken, alvorens aan zyn dageiyksche bezigheden te gaan. Hy begon eerst 's morgens om tien uren. Sam Chipchase, hoewel dank zy het uit stekend beheer van zyn echtgenoote nu een „baas" en huurder van 't geheele huisje, waarin het gezin woonde, was oen typische Londensche huurkoetsier. Hy was langzaam in hot spreken, breed in zyn manier van doen en zuchtte wanneer hy opstond zoowel als wanneer hy weer ging zitten. Dat wofdt een gewoonte by koetsiers, die geregeld rheuma- tisch zyn door het kouvatten op den bok. Het geoefende oog van Lobelia behoefde haar oom maar even gade te slaan, om te ontdekken, dat er tusschen hem en haar tante een volstrekt niet zeldzaam verschil van meening was ontstaan. Een paar minuten heerschte er stilte. Toen vulde Sain Chipchase zyn pyp nog oens en stond op om heen te gaan. Weer zuchtte hy en stak de handen uit naar de deur, waar tegen zyn ovorjas aan een spyker hing Lobelia nam de jas en hielp haar oom die aantrekken. Dit ging niet zonder inspanning; langzaam knoopte hy de jas dicht en wondde zich daarna tot zyn vrouw. „Als jy zegt, dat het niet gebeurt, gebeurt hot niet; maar hy ziet er uit als een, die betere dagen gekend heeft, en 't ls bar koud van morgen. Ik zou hem nog oen paar dagen uitstel geven." „jy zou je eigen kop weggeven, Saml" riep zyn betere helft op verwytenden toon. „Hy is nu een veertien dagen huur schuldig, en bagage heeft hy niet, dat de moeite waard is, behalve de kloeren, waarin hy loopt. Hy Is gisteren den geheelen dag uit geweest, on hy kwam thuis, de Hemel weet wanneer, toen wy allen reeds te bed lagen en sliepen, 'tis niet sok uur, dat zoo'n kerel den huis sleutel heeft." „O, hy is een fatsoeniyke vent; daarvan ben ik overtuigd/' verzekerde Sam. „Neen, dat is hy niet 1 Fatsoeniyke huurders betalen op tyd. HU zal vandaag betalen of hy kan oprukken 1" antwoordde juffrouw Chipchase. „Nu, jy zult het wel het boste weten, maar wat ik van hem zag, bevalt my nogal. Wy krygen niet alle dag voor ons bovenkamertje een huurder, die 's avonds uitgaat in rok en witte das." „Juist, en dat is 't juist, wat my ergert. Een man, die uitgaat met een witte das, en een half dozyn overhemden heelt, dio hy gestreken weet te krygen, en geen kellner is en dat is hy nietl moet ergens fijne vrienden hebben. Waarom leent hy van hen geen geld om te betalen, wat hy schuldig is?" „Mogelyk heeft hy het al geprobeerd, Maria, en wil het niet loskomen. Dat gnat onder die lui ook niet altUd zoo gentakkoiyk." „Als zyn deftige vrienden hem dan de huur niet willen leenon, ben ik niet van plan, hem voor niets te laten wonen. Lobelia l" „Ja, tante?" „Ga oens naar boven-voor, klop aan do deur on zeg, dat juffrouw Chipchase graag de tien shillings huur zou hebben, dio haar toekomen." Lobolia had niet veel trek in de boodschap, doch ze moest wel. In al de goschiodomssen, die zy gelezen had, waren de mannen on vrouwen, die de huur niet konden betalen, steeds vervolgde holden en heldinnen, en de hospessen en hospita's, dio op betaling aan drongen, cMon-i a""U met stoenen barton. {Wordt v.rc'ljd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1