s R». 12804 Dinsdag; 19 November. A«. 1901. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. B etl.-Znidafrikaaasebo Vereeniging. De verlossing van grootmoeder Pali. c i PRIJS DEZER COURANT: por 8 maaodon I'll Voor Leiden per 8 maaodon I I 1 t 1 1 S f 1.10.! ógTSuiton Loidon, por loopor on waar ajonton govoBtigd z(Jn 1.80 j.'l Franco por post 1.65-. PRIJS DER ADVRRTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Afd. Leiden en Omstreken. I Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Woudache Singel 11: Door bemiddeling van bet Leidsch Dagblad Opgehaald In het busje van do Roodo- Kruis-zust.r In den hoed van den Transvaal- echen Boer op een koperen bruiloftf 8.888 Gecolieoteerd op het 20 jarig jubilé van oom Nyb en tante Suae 1.38s Van J. in de RUndykstraat O 55' Opgehaald op tante Goert'e verjaardag 0.31 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bareel van dit Blad. Leiden, 19 November. Uit het verslag van den staat van het Leidscho UniYersiteitafonda over den jaarkring 1 Mei 1900-1 Mei 1901 biykt, dat In het afgeloopen jaar zyn toegetreden 179 nieuwe loden, welke bijdragen 362. Op 1 Mei 1901 bedroeg nu hot geheel aantal leden 912. De inkomsten bedroegen met het batig slot van f 789.85'/, van het vorige jaar 5148.0371, de uitgaven, daaronder begrepen ƒ933.10 als kapitaal belegd, 3785.60; het batig slot was dus 1362.43»/,. Het kapitaal van het fonds bedraagt 67200 3 pCt. Tot do uitgaven van dit jaar beboeren: 1021.75 aan mr. S. R. Steinmetz, voor het onderwijs in de sociologie, 250 voor een globe en kaarten ten behoeve van het onder was van den privaat-docent dr. H. Blink, 200 voor wetenschappelijke onderzoekingen van prof. dr. J. V*ett, 150 voor kunstvoorwerpen uit Benin voor het ethnographisch museum, 100 voor de Vereeniging tot bevordermg der opleiding tot instrumentmaker, 558.50 aan *Üf studenten. Warm® huldo wordt in het verslag gebracht aan de nagedachtenis van den stichter van het. Fonds, prof. mr. P. A. van der Lith. De commissie van uitvoering van hot Unlver* eiteitefonds bestaat thans uit de professoren Do Goege, voorzitter; Van Bemmelen, secretaris; Zaayer, penningmeester; Fockema Andreae, Van de Sande Bakhuyzen on Van Manen. Men 6chryft uit Delft: Onder do inge schreven studenten by de Polytechnische School begint een beweging te komen om te geraken tot invooring van examens, overeenkomende met die aan universiteiten, m. a. w. om meer malen in hat jaar gelegenheid te geven tot het afleggen van het examon B. Men acht dit wenschelyk, omdat menigeen, die voor examen B. zakt, nu de gelegenheid voor zich afgesneden ziet om dit na 2 of 3 maanden te verbeteren, en dus gedwongen is een jaar lang wedorom dezelfde collages te volgen. Een commissie tot behartiging van studie- belangen van de ingeschrevenen dor Poly technische School heeft zich georganiseerd ten •inde tot het beoogde doel to geraken. Ds. R. J. W. Rudolph, alhier, zal "Woensdagavond, 20 November, te Goes op treden voor den Christeiyken Volksbond met het onderwerp: „het bulsgezin en het maat schappelijk vraagstuk." De off. van gez. 2de kl. G. Hoogoboom, van het Instructie-bataljon te Kampen, zal 4 Jan. by het militair hospitaal te Leiden worden gedetacheerd voor den tijd van 1 jaar, ten einde aan de universiteit een cursus ts volgen in de psychiatrie van prof. dr. G. Jelgersma. Eenvoudig als professor dr. J. Bosscha, te Haarlem, la, had hy 'bedankt voor alle officieele eoebetoon op den dag van gisteren, nu hy zyn 70sten verjaardag vierde, doch dit belette niet, dat zich in den lande een com missie had gevormd, die by deze gelegenheid een passend huldebiyk wilde aanbieden en dat namens die commissie zich om halftwaalf aan des jubilaris' woning op het Spaarno vervoeg den: jhr. mr. J. W. G. Schorer, vice-president van den Raad van State, benevens de profes soren: Oudemans, Yan do Sande Eakhuyzen, Kamorlingh Onnes, Van Bemmelen en Lorentz, dio, by monde van den eerste, aanboden een „Livre jubilalre" van 900 pagina's druk, waarin een verzameling van 70 handschriften van do meest beroemde buitenlandsche- zoowel als binnenlandsche geleerden, als een treffend be- wys van het hoogo aanzien, dat professor Bosscha ln do gehoele wetenschappeiyke wereld geniet en de waardeoring, die zyn arbeid overal ondervindt. Van onze vaderlandsche geleerden zijn verte genwoordigd D. J. Korteweg, J. P. Kuenen, J. D. van der Waals, H. Behrens, W. Kapteyn, J. Cardinaal, E. van der Ven, J. P. van der Stok, J. de Vries, J. O. Kluyver, F. A. H. Sehroinemakers, P. H. Schout©, M. W. Beije- rinck, J. O. Kapteyn, V. A. Julius, D. van Gu- lik, E. van Everdingen Jr., H. A. lorentz, P. Zeeman, E. v. Rijckevorsel, W. van Bemmelen, W. H. Julius, R. Sissingh, J. A. C. Oudemans, H. W. Bakhuis Roozeboom, L. Bleekrode, G. J. W. Bremer, J. H. van 't Hoff, H. du Bois, J. M. van Bemmelen, W. Einthoven, F. do Boer, J. E. Verschaffeit, C. P. Tiele, M. J de Goeje, O. H. Wind, H. G. van de Sande Bakhuyzen, G. Bakker, H. Haga, E. F. van do Sande Bakhuyzen, L. H. Siertsoma, H. Ka morlingh Onnes. Verder do volgende tnitenlanderf Max Planck, G. Taramann, H. F. Wiebe, G. von Neumayer, W. Voigt, J. Peinet, T. R. Helmert, N. Schiller, Wilhelm von Bezold, F. F. Martens, F. T. Micheli, Et. O. Vogel, W. Hittorf, Franz Richarz en Paul Schulze, O Lummer, Svanto Arrhenius. M. Berthelot, P. Duhem, W. Spring, Gaston Darboux, E. Matthias, H.nri Moissan, E. Ma3- cart, G. Guglielmo, A. Comu, Th. W. Engel- mann. Edw. C. Pickering, V. E. Thorpe, Lord Ra leigh, William Ramsay, Silvanus P. Thompson, Lord Kelvin. Aan de Hollandsche Maatschappij van Weten schappen to Haarlem zal eenzelfde aantal exemplaren, als waarin zy gewoon is haar werken te laten drukken, aangeboden worden van dit „Livre jubilaire offert la Soclóté hollandalse des Sciences h Harlem par los amis de J. Bosscha, Secrétaire de la Sociétó", met het verzoek dit werk ale Tome VI in do Série H barer „Archives dee Sciences exactes et naturellea" te willen opnemen en op de gobruikeiyke wyze te verspreidon. By den heer A. W. Sythoff, te Leiden, is op den feestdag verschenen het eerste deel van de „Verspreide Geschriften van J. Bosscha, uitgegeven door zyn vrienden", een herdruk van verschillende verhandelingen, opstellen, redevoeringen, enz. van den jubilaris. Het werk ia versierd met een fraaie photogravure naar een portret, geteekond door Prof. Bosscha'a dochter; Prof. H. A. Lorentz, te Leidon, heeft er zyn welwillende medewerking aan verleend, en gisteren is het don jubilaris overhandigd, nadat hem, na de aanbieding van het „Livre jubilaire", verzocht wai verlof tot deze uit gave te geven. Te 2 uren begon de receptie In de x.g. blauwo zaal van het gebouw der Maatschappij van Wetenschappen. Bij de receptie sprak r r. van Tienhoven, die zeido, dat de leden der maatschappij, hoewel overtuigd dat de jubilaris zijn 70 eten verjaar dag liever in intiemen kring had gevierd, had den gemeend uiting te moeten geven aan wat hen op dien dag bezielde. Hij herdacht hoe de jubilaris veel vrienden en tijdgenooten had zien heengaan, hoe hij leed en zorg heeft gekend, maar ook h«~e zijn levenspad zonnig is gemaakt door zijn vrouw en kinderen, wier geluk steeds het zijne was; verder hoe in den lande onder de namen van de besten die van Bosscha wordt genoemd, hoe hij altijd de eerste is geweest, waar het betrof toewijding en behartiging der wetenschap. Hoe hij steeds heeft gestreefd naar de nuttige toepassing daarvan. Spreker weidde nu uit over wat Bosscha is geweest als secreta ris der Maatschappij, over zijn groc' verdien sten getoond bij het vervaardigen der werken over Huygens en onthulde daarna, met den wensch, dat het nageslacht moch; zeggen wat Bosscha is geweest, een buste van den jubilaris, door Bart van Hoven keurig gemodelleerd. De hulde door de leden der Maatschappij hier den jubilaris gebracht, kon het den kinderen too- nen, dat de dengden des vadera hun beste erf deel zijn. Namens do Maatschappij van Nijverheid en het Koninklijk Instituut voor ingonieur3 sprak daarop de heer J. W. Conrad, die namens Nij verheid een groot© medaille der Maatschappij aanbood. Ook tal van particulieren waren op de receptie aanwezig. Het Konlnkiyk Instituut van Ingenieurs heeft prof. Bosscha tot eerelid benoemd. Minister Kuyper zond een gelukwensch by het bericht van zyn benoeming tot comman deur van den Nederlandschen Leeuw. Professor Bosscha dankte allo sprekers, als mede voor de eereblijken en zeide dat do be trekkingen bij beide Maatschappijen, namens welke do deer Conrad hem kwam toespreken, voor hem steeds - angename waren geweest. Van degenen die verder hunne gelukwenschen persoonlijk den jubilaris kwamen brengen, noe men wij nog do oud-ministers van Binnenland- "scho Zaken Geertsema en Fock en den inspecteur van hot Middelbaar Onderwas dr. J. Campert. Wy lezen in de Haagschs Kroniek van de „N. Gron. Ct." Mot even oprecht als algemeen leedwezen heeft men in 't gehoele land en in de Residentie ln het byzonder de berichten over de ongesteldheid onzer beminde Koningin vernomen; gelukkig is daarby van een ziekto geen sprake; na eenige dagen van rust zal H. M. wel weder geheel hersteld zyn. Maar toch is men, zoowel ten Hove als buiten dion kring, teleurgesteld, wUl de wonschen, die men voor het koDtafciyk Echtpaar en voor het land koesterde, en de blyde verwachtingen van de jonge Vorstin, door het gebeurde voor het tegenwoordige en d® allernaaste toekomst niet ■chynon te worden vervuld. Ik meen geen onbescheidenheid lebegaan doordittoschryveD, nu 't feit la bekend geworden dat een dor meeat bekende gynaecologen in Don Haag, dr. Aalbertsberg, naar Het Loo is ontboden, om met den hofarts aldaar te consultoeren. Deze keuze, in verband mot de thans aan H. M. voorgeschreven rust, doet door al de geheimzinnigheid, waarmede men de onge steldheid der beminde Koningin omringt, heen, den aard daarvan duidelijk genoeg uitkomen en ik betreur het alleen, dat men vanwege het Hof niot heeft kunnen goedvinden, ook tegenover de nog altyd in de buitenlandsche pers aanhoudende aankondigingen nopens de verwachte geboorte van een prins of prinses in December of Januari aanst,, ons belang stellende en trouwe volk, ter voorkoming eenerzyds van noodelooze ongerustheid, ander - zyds van op teleurstelling uitloopende ver wachtingen, de waarheid mede te doelen. In één opzicht althans wordt de natie gerust gesteld do berichten over het ter jacht gaan van den Prins-Gemaal, dio verleden week twee dagen In den omtrek der hofstad zich aan zyn groot vermaak overgaf en ten paleize met de jachtgenooten dineerde, bewyzen voldoende, dat er gelukkig geen enkelo reden van be zorgdheid voor H. M. is. H. M. de Koningin heeft aan de Marine- Jachtclub te Den Helder het praedicaat „koninkiyke" verloend, zoodat het de vereeni ging vergunt is zich te noemen: Koninkiyke Marino-Jachtclub. Do heer Z. W. Snolier, onderwyzor te Rynsburg, is benoemd tot onderwyzer aan een der scholen van de Vereeniging „De Geref. School" to Utrecht. Ds. D. A. van Haselen, pred. teVlaar- dingen, is beroepen naar do Ned.-Herv. Gem. to Nykerk o. d. Veluwo. De te 's-Gravenhage overleden gep. generaal majoor G. F. W. Vygh genoot zyn opleiding aan do Koninkiyko Militaire Academie, waarna hy in 1843 tot officier werd bevorderd. In 1869 kreeg hy den hoofdofüciersrang en word toen geplaatst by hot regiment grenadiers en jagers, by hetwelk hy in 1874 als luitenant kolonel werd geplaatst aan het hoofd van een der jagerbataljons. In 1878 word hU kolonel plaatseiyk com mandant to Amsterdam. In 1881 word hy geponsionneerd en kreeg in 1898 den titulairon rang van generaal majoor. De overleden© was ridder in de orde van den Nederlandschen Leouw en van de Eikekroon. De begrafenis zal plaats hebbon Donderdag a. s. op Oud Eik en-Duinen. Met militair eerbetoon werd gisteren op de algemeen© begraafplaats in Den Haag be graven de oud artillerie officier van het ludische leger J. A. Stelwagen, ridder der Militaire Willemsorde. De commandant van het militaire eer© Gekorte, de 2de luitenant der artillerie Van Ermel Scheror, hield een toespraak, waarin hy herinnerde, dat Stelwagen zich zoo byzonder onderscheidde op Borneo by het breDgen van ons geschut door de rivier. Ook werd gesproken door de voorzitters van de voreenlgingen „Hot Eeretoeken" en van de Haagschs afdeeling van den Oud-onderofficieren- bond. Gistoron werd op de Nieuwe Oosterbe graafplaats te Amsterdam ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van Jacob Varekamp, in leven secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging „Schuttevaer", president van de afdeeling Amsterdam dier vereeniging, en lid der schoolcommissie. Zeer veel belangstellenden waren aanwezig om den overledene de laatste eer te brengen. O. a. de afgevaardigden van het hoofdbestuur van „Schuttevaer" mr. H. Smeonge, to Am sterdam, voorzitter; de heeren De Jong, vice- voorzitter te Drachten; D. Buisman te Zwart sluis; Tetenburg to 'a Gravenhag®; A. Bou- man te Nieuw-Beierland. Vertegenwoordigd waren da afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Zaandam, Schouwen, en Duiveland, Sommelsdyk, Assen, Meppel. Mede merkte men op de afgevaar digden van de Vereeniging van Stoomvaart- belangen en der Schoolcommissie. Aan do groeve werd gesproken door mr. EI. Smeengo, als voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. J. van Capelle, namens de af deeling Amsterdam, den beer U. van Voort- huysen namens de Schoolcommissie. Zondag zou ln „Stads Doelen" te Delft door hot Rotterdamsch Tooneelgezelscbap, direclio Barendse Co., worden opgevoerd „Op hoop van Zegen". De voorstelling kon echter niet doorgaan, uithoofde door den rochthebbende tot opvoering van dat stuk, de' Ned. Tooneelvereenïging te Amstordam, protost was aangeteekend. Dagbl Weder een nieuw blad vorschenen„Do Gas- en Waterfltter", weekblad voor aanleggers van gas- en waterleidingen, loodgiotors, zink- werkers, koper- en blikslagers, handelaren in gas- en waterleiding artikelen. Hot staat onder redactie van C. M. B. Oomen. Uitgever is do heer J. R. A. Schouten to Amsterdam. De luitr tor zee 2de kl. E. Rahder zal binnenkort, wegens lichaamsgebreken, den zee dienst mot pensioen verlaten. Vad Te Davos had gisteren de plechtige inwydlng plaats van het nieuwe Nedeilandsche Sanatorium aldaar, door don Nederlandschen gezant, mr. D. L. graaf v. Byland. Daar men in de vergadering van 31 Oct. jl.f te Utrecht gehouden, nog niet is gereed-1 gekomen met de beraadslagingen over de Vereeniging van de tbeol. school to Kampen on do theologische faculteit van do vrfio1 universiteit, zullen een commissie van curatoren i on hoogleeraren dezer beide stichtingen op Donderdag 21 Nov. a. s. weder voor deze zaak te Utrecht samenkomen. (17. D.) j Do hoer Henri Borel werkt aan een 4 tooneelspel in vier bedryven in de Duiteche j taal, dat voor het eerst in Duitschland zal j worden vertoond. Naar men verneemt, zal de afd. Delft der katholieke volksparty een propaganda- meeting houden, om te trachten in Den Haag, Haarlem, Leiden en Schiedam een afdeeling op te richten. Priester Fonteyne zal ver- moodeiyk als spreker optreden. Van Den Haag schijnt men ten naasteby verzekerd te zyn. De dienst op Zondag aan het depar-i tement van waterstaat, handel ©n ny verheid fa bfina geheel afgeschaft. De boden on knechts hebben om de 11 weken oen half uur dienst op Zondag. Deze regeliog is te danken aan; don minister van waterstaat en aan dea chef van den huishoudeiyken dienst mr. baron Van Ittersum. Het stoomschip „Bali" van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Djeddah; de „Rotterdam", van Nlouw-York naar Rotter dam, paiseerde 18 Nov. Scilly. Benthuizen. Zondagmiddag trad hier voor een geheel gevuld kerkgebouw op onze pre dikant da. Broers, ten einde zijn afscheidsrede uit te spreken. Vele collega's, familieleden, de burgemeester, de secretaris, alsmede vele vreemdelingen waren aanwezig. Zeer aange daan begon spreker zyn keurige rede her innerende aan hetgeen in zyn byna vyfjarig vorbiyf alhier Is ondervonden, aan de barte- i lyke verhouding, die steeds tussclien hem en deze gemeente bestond, aan de prettige samen- werking en omgang met kerkeraad en kerk- voogden. Scheiden doet leed, vooral eene scheiding j als deze, waar Ik voor het laatst in deze ge meente voor u optreed, waar ik gereed sta een verre reis te ondernemen om het Evangelie te verkondigen in Neerlandsch Indiö. Velen die my dierbaar zyn laat ik hier achter, vee' Ï^O'OjJLLO'tOXX. 8) - Toon haar halsdoek was omgespeld, haar kanten muts, welke een ryke dame haar benyd zou hebben, onder haar kin vastge knoopt en de kastoren hoed naast haar gelegd "was, was Pali voldaan. ZU zat overeind, over gelukkig, maar uitgeput door do inspanning. Gwenni werd bevolen een glas Squires"-wyn in te schenken, waarna zy fluisterde: „Het wordt laat. Hebt ge het kustlicht aangestoken, myn kind?" „Waarom, grootmoeder? De nacht is stil en rustig. Wy zyn in Juni en de zee is zoo bedaard als een slapend kind. Men kan uauwelyks het gemurmel op de kust hooren. Ik zou niet weten wolk gevaar er dreigt, daar niemand der onzen vanavond in zee is." „Het komt er niet op aam Je moet het kustlicht aansteken. Er is iets, dat my zegt 'het te doen. De zee is te machtig en te ver anderlik, om van te voren te kunnen weten wat zy doen kan. Vertrouw ze nooit, die wreede, zwarte golven, want steeds heeft de zee het op 't loven der menschen gemunt." Om haar grootmoeder genoegen te doen en haar gerust te stellen, haalde Gwenni de groote stallantaarn van den balk, stak zo aan en droeg ze over 't erf naar oen schuurtje op de rots. Sedert Pali bedlegerig was, had ze dit werk in het slechte jaargetyde dikwyia verricht, maar geen enkelen keer nog in zulk een schoenen zomernacht. Zy klom de steenen *9 «Jb »tnover den hobbeiigen bodem en hing de lantaarn aan een spyker, die in den muur by het venster geslagen was. Van hier uit verlichtte zy do geheele baal. Op dit oogenblik rolden de zacht gerimpelde golfjes vreedzaam op het zand. In de duisternis, die het landschap omhulde, was alles kalmte, rust en vrede. Gwenni vroeg zichzelvo af wat de visschers op zee, die het licht zonden be merken, wel zouden denken. „Grootmoeder is voorzeker een voorzichtig men8ch," zouden zy zeggen; „zy wil, dat haar lantaarn iedoren nacht aangestoken wordt. Maar welke visschersschuit of welk schip kan gevaar loopen op de rota geworpen te worden bQ zulk e®n kalme zee?" Zoo sprak zy terwyi zy binnentrad. In haar afwezigheid had de dienstbode, de oude Fina, haar avondmaaltyd gebruikt, uit haverkoeken en melk bestaande. Het meisje nam eveneens oen kom melk en ging de huiskamer binnen. De oude vrouw was Ingedommeld, met het hoofd op do borst, zachtjes ademhalende. Zy werd niet wakker door de stem van het meisje, dat zich vermoeid aan hot voeteneind van het bed neerzette in afwachting geroepen te worden als het noodlg was. Fina was juist binnengekomen. Zy nam haar meesteres nauwlettend waar, terwyi zy haar gelaat verlichtte. „Haar gezicht bevalt my niet", mompelde zy. „Ik heb die trekken te dikwyis op het gelaat van stervenden gezien. Maar waarom heeft zy toch haar bruidsjapon aangetrokken?" „Zy wilde het", antwoordde GwennL Biyk- baar wilde zy niet verder met haar over de grillen van haar grootmoeder spreken. „Denk je, Fina, dat zy dezen nacht niet zal door komen? Arme, arme grootmoeder 1" „Zy is wel een oude, arme vrouw. Van af SL-Dewi sleqpt zjj Laar negentig jaren voort; en de dokter heeft gezegd, dat wy niets voor haar kunnen doenzy gaat uit van ouderdom." „Misschien wel," zuchtte Gwenni. Toon voegde zy er vriendelyk by: „Je bent moe, Final Ga wat rusten; ik zal je wekken als grootmoeder erger wordt." De oudo dienstbode sleepte haar matras uit de keuken en legde ze aan de voeten van Gwenni. Toen strekte zy haar vermoeide ledon uit. In een grooten omslagdoek bleef het jonge meisje waken. Zy begreep, dat het niet later dan negen uur kon wezen, toen zy den ouden Twin, den knecht van de boerdery, die van den bidstond kwam, het erf hoorde overloopen, om zich naar do schuur boven den stal te begeven. „Myn kind," riep Pali eensklaps, „ik gevoel my zoo zwak. Geef my wat „Squires"-wyn." Het krachtige middel deed haar wat opleven. Eerst fluisterde zy eenige onsamenhangende woorden, toen ging zy weer zitten on zei, terwyi zy de oogen op Gwenni gevestigd hield: „De gedachte aan de „donkere rivier", die ik moet overtrekken, verschrikt my niet. Ik, Pali, de dochter van Gorgan, een der uitver korenen, ik ben voorbestemd van af de schep ping der wereld voor de eeuwige gelukzalig heid. Hól myn bekeering baarde opzien. Ik zou met St.-Michel zeventig jaar worden. Ik herinner het my nog goed. Het gebeurde in de kerk te Rhos-y-cerry. De predikant be weerde nooit heiliger roeping gozien te heb ben Lieve Hemel, de duivel pakte my stevig vast, de stryd was vreeseiyk, maar Goddank, ik was van de zonde gered l" Haar stem beefde, maar zy ging op vaster toon voort: „Neen, neenl Het is niet de vrees, dat ik myn aandeel in de glorie verliezen zal, die my angstig maakt. Myn plaats in don hemel is zeker, aardworm, die ik ben!" Zy hield op, terwyi zy hot hoofd schudde. Gwenni kwam naderby, nam een van haar handen tusschen do hare, als om haar te laten voelen, dat zy niot alleen was ln haar laatste uur. Grootmoedor hernam „Wat vroeg toch gisteravond de dominoo? Of ik in vrede met myn buren heenging? Als het betreft Hywel Bryn zUn schapen te laten grazen in do weiden van Llys zonder ze door onze honden weg to jagen, neen, dan ga ik niet in vrede hoen; want ik zal nooit dat misbruik toestaan, levend of dood. Pas wel op, kind, Hywel Bryn h9t minste ver trouwen te schenken, 't Is een trouweloozo en je zult wél doen op zyn slechte listen acht te geven. Ellendelingt Wat zal er te Llys gebeuren, als ik er niet meer zyn zail Niets goeds, kind, als je zelf eon man kiest om dit huis te besturen; want jo bont nog maar een stumper zonder verstand. Denk er goed aan, Gwenni, luister nooit naar Hywel Bryn, als hy je het hof zoekt te maken. Ik zou my in myn graf omkeeren by de gedachte, dat hy hier zyn tenten zoo gemakkeiyk zou opslaan: de schelm heeft altyd het oog op ons gevestigd." „Bedaar, bedaar, lieve grootmoeder; ik bob geen lust om naar Hywel Bryn te luisteren; dat zweer ik u." „Als ik kon donken, dat jo je belofte zoudt vergeten, terwyl gij naar de woorden van een stervende luistert lAls je met Hywel Bryn trouwt, zal myn vloek op jo rusten al de dagen uws levens. Myn vloek l" her haalde zy luider en krachtiger, alsof het woord een vergeten snaar van Laar geheugen had doen trillen.... „Ellendelingl wat heb ik toch gezegd? Hal t is er nog niet mee gedaan, daar ik bezig ben wat er van myn familie ovorbiyft Ie plagen op het oogenblik, dat ik daar neerlig in afwachting opgeroepen te zullen worden." En daar liet in dat arme, lago kamertje een wreed beproefde en altyd zwygendo ziel de vorborgen smart harer jeugd ontsnappen, alsof zy vreesde het geheim van haar leven in de stilte des grafs te zullen meenemen. „'t Is dus een groot onrecht, dat gy uvr buurman aandeedt?vroeg my do dominee, „en gy hebt het niet hersteld?.... Een, onrecht 1" klaagde Pali, „is hy niot veeleer de schuldige? Kan een vrouw wieeder onrecht' aangedaan worden dan my, toen my myn man door eon trouweloozo meid ontroold werdl Hot geheele dorp wist, dat Jeuan Maelgwin en Pali de Llys met elkaar zouden trouwen. Ik zio hem nog, Jeuan, myn Jeuan, zoo recht als een jonge berk op de heide,- met blauwe oogen, die altyd lachten. Nooit had men by een man zulke blauwo oogen' opgemerkt als by Jeuan. Hy zong als een> lyster en zijn stom deod je het hart in de' borst opspringen. Dikwyis, als ik op de rots zat te breien, verkondigde liet gezang van Jeuan, dat hy, na aankomst der schepen, van do kust naderde. Jeuan was een jonge visscheri on men zei, dat Pali de Llys aanspraak had kunnen maken op iemand van hooger stand. O, voelgeliefdel Welk een gelukkige tijd! Jeuan was hot leven der boerdery. Wy spraken over onzen trouwdag on de buren prezen Jeuan bU myn moeder. Pali was een gelukkige vrouw; Jouan was een beminneiyko jongen, openhartig on betrouwbaar, volstrekt geea drinker. (Wordt vervolg

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1