Se briljanten broche. N\ 12783 Vrijdag 3£> October» A0. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerslc Blad. PRIJS DEZER COURANT: 'f'Voor Loidon por S maanden! f 1.10.1 "Duiten Loidon, per looper en waar agonton gevestigd zijn 1.30 ;j Franco por post 1.65- PRIJS DER ADVEHTENTIËN: Van 1 6 regels ƒ105. Iedere regel moor 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren buiton do stad wordt f 0.05 berekend. Dit iioimner bestaat uit TWEE Bladen. Rci-Zuidafrikaausclic Verecnigiug. Afd. Leiden en Omstreken. Ontvangon by don Penningmeester, Zooter- Wüudbeho Singei 41 Gecollecteerd op de bruiloft van Tounis en Margjo to Bodegraven f 4.15 Bijdragon kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan liet Bureel van dit Blad. Leiden, 25 October. —In de eerste, goedbezochte ^Winterlezihg", welke, gisteravond alhier in de kleine zaal van het Nutsgebouw werd gehouden, trad als spreker op dr. H. M. van Nes, predikant te 'e-Gravenhagc, die tot onderwerp had geko- ten: ,,Naar het Heidendom terug?" Vooropstellende, dat geen enkel gebed in onzen tijd meer noodig is dan dat uit den 86sten Psalm:Vereenig mijn hart tot de vrec- zè Uw8 Naams," toonde spr. aan hoe dit le ven veel meer samengesteld is dan vroeger dan kort geleden zelfs, en deelde hij mede, dat het zijn voornemen was dc aandacht te bepa len op een bepaalde groep van verschijnselen, om daaruit het goed recht der door hem ge stelde vraag te ontwikkelen. Het goed rechc dezer vraag, want wel zijn er andere teekenen des tijds dan het leeken, waarop die vraag doelt, maar hot bewuste tccken is er een, dat zeer belangrijk is. En niet alleen in den laatsten tijd doet het zich voor, maar het heeft zich meermalen vertoond in den loop der tijden, in verband waarmedo spr. o. m. noemde den naain van keizer Julianus, die zich tegen het Christen dom opmaakte, herinnerde aan de kunst aan het hof der Mcdicis te Florence in de twee- do helft van cb vijftiende eeuw, toen de ge leerden zich noemden broeders in Plato", on gedacht den ficren Savonarola, aio opriep tot bekeering van do stommo afgoden tot den levenden God. Stilstaande bij het gewichtige tecken onzes tijds, wees dr. Van Nes er op, hoe het Chris tendom zijn macht over do geesteü verloren hoeft, hoe er erkend, dat er wakkerheid der 1 Christelijke liefde 16 voor velen geen Chris- ten dom bestaat; hoe zich het zeer bedenkelijke verschijnsel voordoet, dat vele dingen, die in 't grijze verleden het licht niet mochten zien, thans, in den tegenwoordigen tijd, het licho niet schuwen en ongestraft blijven; hoo wei nig het op straat e-: bij openbare verma kelijkheden. te bespeuren valt, dat wij leven in een Christclijken staat, in een Christelijke wereld; hoe gepoogd wordt zondor Christus, buiten Christus en het Christendom om ver betering to brengen in 6ocialo wanverhou dingen; hoe het toegaat in de wereld der ge dachten, hoe het gesteld is met het veldwin nend materialisme en wat dit uitwerkt. Onze tijd is niet weer op weg naar het Christendom, maar veeleer bewandelen groo- to scharen de breedo paden, die naar het Hei dendom voeren. Allerwegen cm geestelijke sport", tal van nieuwo godsdiensten of oude ten onrechto in eero gebracht; een afzwering Overal van het Christendom, welke dan nog heet te geschieden in naam Yan het Christen dom. En do vruchten daarvan, ze 6temmen tob droefheid: dat laden van allo cn aller schuld op den breeden rug der omstandigheden; die penncvrucliten onzer hcdendaagsche schrij vers als Kloos, Maeterlinck,en veel anderen, in wiens gezelschap Goethe, do eerste heiden uit do Christenen", zich niet thuis zou ge voelen; die kunstproducten, ab bijv. van Toorop, die wijzen naar iets anders heen dan naar het Christendom, die getuigen van af val van liet Christendom; van dat Christen dom, dat geen hefboom der beschaving meef is, maar wel een belemmering. Wel is cr, zóó verder de gedachtongang van den begaafden 6pr. herleving te be speuren; do Christelijke barmhartigheid en de Zending werken met kracht, maar toch is de toekomst donker, en wacht waarschijnlijk Europa een verschrikkelijk oordeel, want wat afvalt van den Hoogen God moet vallen. Het isolement der Oostersche volken zal weldra ophouden en dan zijn groote veranderingen ophanden. Het afbreken van den Chinceschen Muur heeft voorwaar een symbolische betee- kenis. De hoidenen van voorheen, door de Christenen van thans gebracht tot het Evan gelie, zullen dan den Christenen, tot afval ge komen, het Evangelie prediken. Do afval. Daartegen helpt geen klagen, geen berusten ook. Tot schuldbelijdenis moet het komen, tot algemeen© boetedoening. Ja, dc teekenen des tijds moeten ons brengen tot ooetedoening; wij moeten zeli Christenen zijn cn ons Chris tenen toonen, de scherpe kanten van het Christendom laten zien, heb laten gelden, op dat het niet zij als een steen, die gemakke lijk weg te ruimen is. De kruisbanier zij zichtbaar. Yecl beter een kruistocht tegen heb Christendom met die banier in top, dan dat het beschouwd worde als een niets. En dan moge de kaart Her godsdiensten verandering ondergaan in do naaste toe komst,, do laatste toekomst zal zijn aan 'fc Licht. Paulus' Evangelie zal het winnen van on- en. bijgeloof; dat Evangelie, hetwelk is een kracht Gods tot zaligheid. Aan het verslag omtrent het Rijksmu seum van Natuurlijke Historio te Leiden van 1 September 1900 tot 1 September 1901, door den directeur dr. F. A. Jentink, is het vol gende ontleend: Het gebouw wordt zoo goed mogelijk onder houden, gedicht waar het lekt, geverfd waar het verveloos is, moeilijk opengaande ramen en deuren beier loopend gemaakt, gebroken ruiten hersteld, enz., enz. evenwel een oud gebouw wordt steeds bouwvalliger, do be staande spleten in de muren wordon groote r en nieuwo barsten ontstaan. De voorwerpen behoorlijk in kasten gebor gen, kunnen, zooals do ervaring der laatste jaren ons leerde, door ruim gebruik van naphthalinepoeder geheel buiten gevaar voor inseclenaanvallcn gebracht worden. Onze groote zorg is nu vooral de dieren te bescher men tegen vocht en schimmel; en daartegen kan ongeveer niets gedaan worden in dit ge bouw. Ook dreigt een permanent gevaar alle onbedekt staande dieren; dit bleek ook 't af- geloopen jaar weer door het vinden van An- trenen-larven in de Runder-galerij, op Bos brachyceros en Arnee, die in vrij hevigo malo bicken aangetast te zijn, terwijl andere in do nabijheid staande runderen in mindero mate aangevreten waren. Onder ruim gebruik van petroleum en verplaatsing en schoonmaken van do heelo kudde is het ons gelukt het kwaad te.bezweren. Dr. W. J. Nieuwenhuis, do bekende Bor- neoijreiziger, thans hier te lande teruggekeerd schonk het Museum de gansche collectie Zoölo gica door hem op dien tocht gomaakt. Hier door en in verband met het vhoeger door dr. Büttikofcr verzamelde materiaal zal het mo gelijk worden zich een vrij compleet beeld te vormen van de Fauna van het centrale deel van dit groote eiland. De Zoölogische resultaten van de Surina- me-expeditie zijn door dr. H. van Cappelle aan het Museum gezonden. Yan groote waarde zijn do Hawaiivogels, die het Museum aan prof Newton te danken heeft, omdat vele vogelsoorten d&dr geheel uitgestorven of uitgeroeid zijn of dit weldra zullen zijn. Ditzelfde geldt van do N. Zee- land-dieren. Jammer, dat het budget van het Museum niet toestaat thans nog te koopen, wat over korten tijd voor geen goud te ver krijgen zal zijnomdat, het er niet meer te vinden zal zijn. In hetzelfde stadium verkee- ren do dieren van de naburige eilanden, als Auckland, Chattara, Campbell,, enz., waar van het ons gelukte eenigc zeldzame vormen tegen hooge prijzen te koopen. Eene groote aanwinst mogen do Robben van de Southern Cross"-expeditie naar de Zuidpool wol met recht genoemd worden. Zulke zeldzaamheden komen nimmer in den handel. In den loop van het jaar ontving het Mu seum twee uitmuntende verzamelingen. Ten eerste do collectie van wijlen den heer J. do Vries, te Amsterdam, inlandscho Macrolepi- doptcra, in uitmuntenden toestand van con servatie, nauwkeurig gedetermineerd, met juiste vindplaatsen. Ten tweede do hoogst interessante spin- ncnverzameling van dr. van Hasselt, den thans nog levenden nestor der entomologen, den ouden generaal van den geneeskundigen dienst. Het Museum werd bezocht door 6019 per sonen. Het schaakgezelschap „Palamedes" (opge richt 4 Novombor 1846) hield. Woensdagavond j.l. zyn jaarvergadering. Mot genoegen kon de secretaris, de hoor De Ruyter, In z(jn jaar verslag getuigen van den zeer gewonschten staat van hot gezelschap, dank zy de trouwe opkomst der leden, de animo, waarmee het edöle schaakspel werd beoefend, en bovenal den amicalen geest en liet genoegiyk samenzyn der leden onderling, zoodat iedere Woensdagavond (de gewone vergaderavond in een der zalen van het hotel cafó „Contral") steeds als een genotyolle uitgang wordt beschouwd. Het ledental was met óón vermeorderd, een lid, dat geheel in het kader der bestaande leden past. Ook de penningmeester, de heer Oudshoorn, kon met opgewektheid van den gunstigen financieelen staat dor kas gewagen. Zijn reke ning en verantwoording, nagezien door de heeren Kruiainga Dzn. en Windemuller, werd accoord bovonden. Een woord van dank van den voorzitter voor zyn uitmuntende admi nistratie was zUn loon. Don leden van het bestuur werden hun functiön opnieuw opgedragen, die zy volgaarne weor op zich namen. Na eon paar uurtjes van vriendschappeiyk gesprek, sloot do presi dent, de heer Steffelaar Sr., deze vyfenvyftjgste jaarvergadering, in het volle vertrouwen, dat „Palamedos" steeds in grool en bloei zal toenemen en by de schaakliefhebbers ln eore zal worden geroemd. By beschikking van don minister van binnenlandsche zaken Is, voor hot tydvak van 1 November tot en mot 31 Dec., benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Rijks universiteit alhier, do heer U. W. Woudslra. Do „Sts. Crt." bevat de statuten der voreenigingenDo Bond van patroons in hot timmervak to Leiden; Internationaal Dames comltó „Alcmaria" voor het verstrekkon van hulp aan de vrouwen en kinderen in de con centratie-kampen in Zuid Afrika, te Alkmaar; de schiet- en weerbaarheidsYereoniging„Af- deehng Lisse van Volksweerbaarheid" te Lisse, alle erkend volgens de wet van 23 April 1856. Ter gedachtenis aan Tycho Brahe, wiens sterfdag voor 300 jaar gisteren gevierd is, heeft de academie van wetenschappen te Kopcnhagon een phototypischen herdruk in liet licht gegeven, niet van zijn astronomiae Instauratac Mechanica, zooals eerst het plan was, maar van Tycho's eerste werk: De Nova Stella, gedrukt te Kopenhagen in 1573. Van dit uiterst zeldzame geschrift kende men blij kens de voorrede in deze hcrinneringsuitgave sleehls 5 exemplaren, te weten 3 te Kopenha- gen en een in de sterrenwachten van Poelka- wa en Edinburg. In do universitcits-biblio- theek van Leiden evenwel bevindt zich nog een zesde exemplaar, afkomstig uit de ver zameling van 19. Vossius. Het feest van den grooten sterrenkundige Brahe werd ook gevierd te Praag, waar hij het laatste gedeelte van zijn loven hcoft door gebracht. Do Deenscho rejgcering liet zich daar vertegenwoordigen door den rector mag nificus der Kopenhaagsche universiteit, prof. Thiele en diens zoon llolger Th iele, assistent aan do sterrenwacht te Kopenhagen. Do groothertog van Saksen-Wcimar met gevolg en in groot militair tenue, is gister ochtend meteen extra-trein te Apeldoorn aan gekomen. Prins Hendrik in schoutebij-nacht uniform en vergezeld van jhr. Hooft Graaf land cn don lsten-stalmeestor van H. M., ba ron Bentinck, mode in groot uniform, ont ving den gast op het perron. Na wederzijd- sclio begroetingen en voorstellingen namen do groothertog en Prins Hendrik in een a la danmont bespannen galarijtuig plaatsen do overigen in do gereedstaande hof rijtuigen De schitteren stoet vertrok daarop naar het paleis, voorafgegaan en gevolgd door 100 man van net eerste regiment huzaren, onder commando van ritmeester Yan Ticnhovcn. Op hot Loo aangekomen, maakte het eska dron huzaren front voor het paleis en ont ving H. M. do Koningin haren gast op het bordes. Ten palcize werd de standaardvlag van het groothertogdom gehescuen. Gistermiddag kwamen op Het Loo per ex tra-trein aan do verschillende autoriteiten uit de residentie, dio deel zouden nomen aan het galar-diner. De gasten vertrokken weder te 9.07; het escorte huzaren is naar zijn stand plaats Deventer teruggekeerd. Dc groother tog vertoeft tot Vrijdagmiddag op 't Paleis en vertrekt dan om 1.33 naar Soeetdijk. De groothertog van Saksen komt Zaterdag avond van Soestdijk de residentie bezoeken en zal 's avonds naar Weimar terugkeeren. Do vorst zal afstappen in het paleis in het Noordeinde cn daar dejeuneeren. Naar wij vernemen, zouden do plannen tot samensmelting van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische School te Kampen een vasteren vorm aangenomen heb ben. Komt de zaak tot stand, dan zou do nieu we instelling te Hilversum gevestigd worden- (N. li. C.) Dc lstc-luit.-adj. F. J. B. Sanders, van het 7do reg. inf., dio 1 Nov. te 's-Gravenha- ge aan de hoogerc krijgsschool wordt gedeta cheerd, wordt op dien datum, eervol onte vcn uit de betrekking van adjudant. De kapt. der genie R. Schcffer, eerstaan wezend ingenieur te Berge'n-op-Zoora, wordt 1 Nov. geplaatst to Amslordae,. Volgons „Do Nederlander" zal de Christ. Hist. Kiezcrsbond op 7 Nov. a. 8. te Utrecht vergaderen, cn dus niet op 8 Nov. Door ivijlen mevr. Des Tombe, geb. Do Witte van Citlers, ambachtsvrouwe van Brui- nissc, is aan het Burgerlijk Armbestuur al daar 4000 vermaakt, vrij van successierech ten. Do gemeenteraad van Deventer besloot indertijd aan dr. A. W. Nieuwenhuis, den bekenden Bornco-reiziger, een gouden medail le aan tc bieden, welk besluit hem bij zijn ontvangst ten gemeentehuize bij monde van den burgemeester werd medegedeeld. Daaraan is dezer dagen gevolg gegeven. Do medaille, die aan 's Rijks Munt te Utrecht geslagen is, vertoont aan de voorzijde het stadswapen, den gekroonden adelaar, en aan de andere zijde een lauwerkrans, waarin ge- graveerd staat: ,,De gemeente Deventer aan dr. A. W. Nieuwenhuis, 20 Augustus 1901. Centraal Borneo 16961900." De medaille is van dof goud en fraai uitgevoerd. In de gisteren gehouden raadsvergade ring te Amsterdam werd ten aanzien van de jaarwedden der onderwijzeressen het amende ment van de lieeron Do Sauvage Nolting en Wormser, om do schaal van opklimming tot i 1000 over to nemen, maar bovendien voor het bezit der hoofdakte 200 in plaats van 100 toe ce kennen, aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. Het aldus geamendeerde voorstel von B. en Ws., waarbij do onderwijzeressen dus in nog beter positio komen dan bij dit voorstel was aan gegeven, werd aangenomen met 23 te* gen 16 st. Voorts werd aangenomen met 21 tegon 19 stemmen het amendement-Den Hertogli ter bepaling van dat maximum na 10 jaar op /1300, in plaats van zooals door B. on Wa. was voorgesteld f 1500 na 14 jaar, evenals voor de ondewijzers. Dit is van invloed, vooral op de positio dor onderwijzeressen, dio r:eds nu meer dan 10 jaar dienst hebben en dus in het stelsel van B. cn Ws. direct f 1200 a. f 1500 zouden erlan gen,, naarmate zij reeds meer dan 12 of 14 jaar dienst mochten hebben. Het beginsel der ge lijkstelling is hiermee verworpen. Hare Majesteit do Koningin on Zyne Koninkiyke Hoogheid do Prins dor Neder landen zullen zich morgen, Zaterdag, per extra trein naar Arnhem begeven enva^ daar naar het sanatorium „Oranje-Nassa- oord" rydon, welke stichting door Hare Majesteit de Koningin geopend zal worden. Te 5 uren zullen Hare Majesteit de Koningin en Zyno Koninkiyke Hoogheid de Prins der Nederlanden Arnhem verlaten en per extra- trein naar Het Loo terugkeeren. Aan de gemeente-universiteit te Araster dam Is door den gemeenteraad alhier benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in do chemie, op eon jaarwedde van f 1500, dr. E. Cohen, aldaar. Naar aanleiding der onlangs gehouden vergadering van het Konlnkiyk Nederlandacli jE^oua.±llotQ>:o.. i) L De lombard van August Imborg lag In. een f van die stille zystraten, waar 's avonds het verkeer byna geheel ophoudt on dio zoo slecht zyn verlicht, dat de weinige voetgangers, die er passeeren, elkaar niet dan met moeite kunnen herkennen. Het pandjeshuis was daar al langei^dan dertig jaar gevestigd. In de buurt beette het, dat de oude Imberg met zyn lombard een welgesteld man was geworden. Hy had in elk geval een zeer tal- ryke klandizie; wie zich de moeite had willen geven, op een avond een paar uren voor zyn deur post to vatteq, zou zeker verscheidene mensohen, van eiken stand en leoftyd, schuw 1 om zich heen kjjkeude, naar binnen hebben zien sluipen. Yooral 'b Zaterdagsavonds en !n het laatst van de maand was de toeloop groot. Dan kon .'soms August Imberg, hoe handig hy ook mocht wezen, hot werk byna niet af. Maar hulp in zijn zaak nemen deed hij niet dat had hy in al die dertig jaren niet gedaan. Vandaag waa het ook zoo'n drukke dag :voor hem. Het was de laatste van de maand jen sedert de avond begonnen waa te vallen, had de hoesche deurbel, aankondigende het binnenkomen van een nieuwen bezoeker, byna geen minuut lang gezwegen. De klome ruimte voor de toonbank, die het smalle kantoor in tweo helften scheidde, itond vol menschen. Srtt hestfc* Imberg, aan vrjj klein manneke met een gerimpeld, goedig gezicht en heldere, verstandige oogen, dan ook soms eonige moeite, do ongeduldige klanten te bevredigen. Want leder wilde liefst het eerst geholpen worden. Een ander zou In de plaats van den be jaarden man by de verscheidenheid der voor werpen, die hora ter beleening werden aan geboden, welke toch alle nauwkeurig bekeken on welker waarde geschat moest worden, by zooveel drukte bezwaarlijk door het werk heengekomen zyn; hot hoofd zou hem een voudig zyn omgeloopen. Maar August Imberg had in zyn lange praktyk ervaring en zeker heid genoeg gekregen, om meestal met een enkelen blik te kunnen taxeeren, wat hy zonder gevaar op een pand geven kon; ook gingen do meeste sieraden, horloges en kle dingstukken niet voor de eerste maal door zyn handen. Had hy eenmaal een bodrag genoemd, dan bleef hy daarby; nooit zou hy meer geven. Trachtte een nieuweling soms eens meer to krijgen, dan werd hem het'voorwerp, dat hy beleenen wou, zwygend weer toogeschoven. Het onderzoek dor legitimatie, die hy volgens wetteiyk voorschrift vorderen m'oest, ging even snol in zjjn werk als het Invullen met eon krassende pen van het lombardbriefje, aan een ouden, wormstekigen losseuaar. En in de groote yzoren geldkist schenen alle mogeiyko sommetjes geld afgeteld klaar te liggen, want August Imborg behoefde nooit meer dan één greep te doen, om te kunnen uittellen, wat hy op een pand geven wou. Zooeven bad hy aan een arbeidersvrouw, die er bloek en ziekelyk uitzag, do weinige stuivers gegeven, welke de Zondagsche jas van haar man by een welwillende taxatie nog waard mocht zyn, en andere menschen drongen reeds naar voren. Maar over hun hoofden heen wendde de lombardhoudor zich naar den donkeren achtergrond van het kan toortje. Zijn schorpe oogen, waaraan, hooveel zo dan ook to doen mochten hebben, niets scheen to ontgaan, hadden daar iemand op gemerkt, die al geruimen tyd mot schuw voorovergebogen hoofd dicht naast de deur stond, alsof het haar aan moed ontbrak, om dichter naar de toonbank te gaan. „Als u daar altyd achteraf blijft staan, juffrouw", zeide hy op-zynvriendolyk-jovialen toon, die hem de genegenheid van zyn klandizie had doen winnen, „zult u niot geholpen worden, voordat het kantoor gesloten wordt. Laat maar eens zien, wat voor moois u my brengt." Het jonge, slanke meisje kwam aarzelend nader. De anderon hadden gedienstig plaats voor haar gemaakt, ea aller blikken waren nieuwsgierig op haar gericht. Men hield haar blykbaar voor iemand uit den beteren stand, hoewel do donkere regen mantel, dio nauw hot fijno figuurtje omsloot, niets van haar japon liet zien. En ze droeg geen hoed, maar had een rood-zfidon sjaal om het hoofd geslagen. Dat zy haar gezicht met behulp van deze sjaal zooveei mogelyk trachtte te verbergen, vorwondorde niemand. Iedereen zou te dezer plaatse liofst onzicht baar zyn. Intusschen, eon allerliefst neusje, eon kleinen korsroodon mond en een paar groote oogen kon men toch wel onder scheiden. Met een welwillend glimlachje nam August Imborg hot jonge meisje een hooi klein pakje uit do hand. Hy ging er mee naar den lesse naar on maakte het opon. Er kwam uit het papier oen rood-leeren ótui te voorschyn, en toen hy dozon opende, fonkelde hom een grooto, oudorwetsche brocho van briljanten en andere edele steenen tegen, dio den vorm van een vlinder had. Imberg, bU wlen zulke kostbaro voorwerpen maar zelden verpand werden, liot do licht stralen van de gaslamp boven zyn lessenaar een paar seconden op de steenen spelen. Dan wend do hy zich weer tot hot jonge meisjo en vroeg: „Is die brocho uw oigendom, juffrouw „Ja", antwoordde zy zacht en schuchter. „Myn moeder heeft ze my nagelaten." „Zoo? En hooveol wilt u or op hebben?" „Duizend mark, als het kan." „Hm! Dat is een grooto'som, en ik werk niet graag mot zulke bedragen. Weet u dan misschien, hoovoel do brocho ongoveer waard is?" „Neen, dat weet ik niet," „En waarom moot liet dan juist duizend mark zyn?" „Omdat ik die som noodig heb." „August draaide besluiteloos don ótui heen on weer in zyn hand. Maar toon hy bemerkte, dat de andere klanton, dio aan zulko lango onderhandelingen by hem niet gewoon waren, toekenon van ongeduld gaven, zeide hy*. „Als ik or u een genoegen moo dob, on als u mij omtrent uw persoon bohooriyk kunt inlichten, zal ik u mi6Bphion duizorid mark geven op dit pand. Maar dan moot ik eerst onderzoeken, of do steenen echt zyn, cn daarvoor heb ik, zooals u ziet, op dit oogonbiik goon tyd. U zult nog eon kwartiertje geduld moeten hob- bon. Als u wilt, kunt u wel even hiernaast, in myn woonkamer, wachten." Er van ovortuigd, dat z(j dit liever zou willen, sloeg hy een zyklap van do toonbank op, om het jonge meisje door to laten, en deed dan de deur naast de groote geldkist opea. „O, myn zoon is al thuis," zeido hy, na een blik in het aangrenzende vertrek gowor- pen te hebben. „Nu, dat maakt ook niets uit. U zult elkaar wel niot storen." Mot een handbeweging noodigde hy haar uit blnnon to gaan, on zy gaf govolg aan deze uitnoodiging misschien omdat haar workeiyk elk andor gezelschap wenschelykor scheen dan dat van menschen aan den andoren kant van do toonbank, misschien ook omdat zy ia haar verlegonboid alles gedaan zou hebben, wat men van haar verlangde. Do woonkamer van den lombardhouder ver ried van zyn welgesteldheid, waarvan de buren spraken, even weinig als zyn byna armoedig ingericht kantoor. Er stonden nog dozelfdo goodkoope meubelen, die hy dertig jaar go- ledon by z\jn huwelijk had aangeschaft, de zelfde smakolooze glazen kast met afscbuwo- lyke vergüldo verjaardagskopjes en schoteltjes, waarvoor zyn ovorleden vrouw eon byzondore voorliefde had gehad. Hot kale tapUt vertoonde nog maar op weinig plaatsen zwakke sporen van hot bloompatroon, waarmco het eens ver sierd was geweest. Do uitgeslagen Jithogra- *pbie8n aan don wand waren ook allesbehalve artistiek en fraai. Alleen de grooto, go'ueol gevulde boekenkast, byna tot den zolder reikende, stemde niet volkomen met het klein burgerlijk, armzalig karaktor van do kamer. Op do rondo tafel voor deze boekenkast brandde een studeerlamp, helder verlichtende het hoofd van oen jongen man, dio Ijvorig te schryven zat. liet was eon interessante kop met eoii hoog voorhoofd on oen edel profiel, welks onorgieko lyrien volstrekt niet wezen op eonige familio-gelykenis mot liet goodige, vry onboduidonde gezicht van den lombardhouder. (Wordt vtrcobjdL)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1