12782 Donderdag 34 October. A9. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 October. PRIJS DEZER COURANT: J'Voor Leiden por S maanden: "it l 1 f Ï.10.' '^Buiten Leiden, per loopor en waar agenten geveetigd ztjn 1.30 ,1 Franco por post .ii.;.??;:.;;.., 1.65-'. PBIJS DER ADVERTENTEËN: Van 1-6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. - Voor het lncasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. Hot Toorloopig bestuur der stichting i^Oranje-Nassau's-Oord" -verzoekt bekend te I maken, dat doer een welwillende Bchikking 'van do directie der Ooster-Stoomtram-Maat- schappij op Zaterdag 26 October a. e. een 'extra tramtrein zal loopen van Wagenlngen naar „Oranje Nassau's-Oord" uitsluitend voor de genoodigden by de opening van het Sana torium. De uitnoodiging zal door de Directie als vervoerbewijs voor dozen extra-tramtrein i worden beschouwd. Do reis uit 's-Gravenhage kan derhalve op de volgende wyze worden 1 gemaakt: Vertrek uit 's-Gravenhage 10 u. 4 m. Ver- i trek uit Utrecht 11 u. 16 m. Vertrek van Ede naar Wagenlngen 12 u. 7 m. Te Wageningen zal bovenbedoelde oxtra- tramtrein gereed staan. Deze trein zal ge durende veertig minuten stoppen voor „Hotel de Wereld", te Wagenlngen, om gelegenheid te geven tot dójeuneeren, on brengt de ge noodigden te halftweo aan de Groote Laan van „Oranje-Nassau's Oord". Alle uren zyn i opgegeveD in Amsterdamschen tyd. i Voor den terugkeer zal de directie van de Oester-Stoomtram Maatschappij een extra* tramtrein doen loopen van de Groote Laan van „Oranje-Nassau's-Oord" te 5 u. 5 m., loopende op j den trein Wagenlngen, Ede, Den Haag. Vertrek van Wageningen 5 u. 30 m., aankomst Den Haag 8 u. 17 m. Een tweede extra-tram trein zal loopen van „Oranjo Nassau's-Oord" te 6 u. 15 ra., loopende op de stoomtram Wage ningen—Ede, van waar de rela kan worden vervolgd met don D-treln uit Arnhem, welko door de welwillende beschikking van den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegmaat- echappü voor de genoodigden te Ede zal BtoppeD. Aankomst te 's-Gravenhage met dezen trein u. 19 m. Alles Amsterdamsche tud. De 17de ïyst van de 23ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel ln „Do Standaard" vermeldt o, m.: Hillegom, met f 172.56s; Nleuwveen, met f 63. Met betrekking tot den toestand van dr. Van Tienhoven constateerden, de genees- heeren een steeds toenemende zwakte. Als genoodigden nan bet diner ter eere van den groothertog van Saksen vertrokken heden van Den Haag verschillende groot- officieren en leden van het burgerlijke en militaire huls van de Koningin naar Het Loo. In een gisteravond gehouden vergadering van het genootschap „Architectura et Ami- cltia" te Amsterdam werd op voorstel van het bestuur besloten tot het zenden van eon adres aan den Gemeenteraad, ln vorband mot de Amsterdameche Paleis-Stadhuis-quaestie. In dit adres wordt gezegd, dat hot genoot schap het niet eens is met de meening, door B. en Ws. In het door hen uitgebrachte praeadvles uitgesproken omtrent de ruimte in het tegenwoordige paleis. Het adres heeft de strekking den Raad uit te noodigen B. en Ws. diligent te verklaren in verband met het opnieuw onder de oogen zien van de Paleis- Gtadhuis-quaestie, waarvan aan het slot van het praeadvles sprake was. Voorts werd door hot Genootschap benoemd een commissie om ln deze een onderzoek ln te stellen en ter plaatse de noodige opmetingen te doen. Het Genootschap zal zich tot het Gemeentebestuur wenden met het verzoek voor de leden dier commissie tot het gemelde doel toegang tot het paleis to verkrijgen. Tot leden dezer oommissie werden benoemd de heeren dr. Cuypers, prof. mr. D. Josephus Jitta en Jan Springer. Deze heeren hadden reeds by voorbaat verklaard een eventueele benoeming te zullen aanvaarden. Het eerste nummer is verschenen van het maandschrift „Het Nederlandsche Zee wezen", orgaan van de vereeniging van dien zelfden naam. Dit nummer bevat, behalve een uiteenzetting van het streven der vereeniging en verschillende artikelen, o. m. afbeeldingen van het pantserdekschlp „Gelderland" en van het reusachtige Nederlandsche zeilschip „Europa". H. M. de Koningin en de Prins vertrek ken Zaterdag van Apeldoorn naar OraDjo- Nassau's-oord. Naar uit Delft gemeld wordt, zyn door de „Nederlandsche Bank" de heeren Geb. Van Hoytema benoemd tot correspondenten lsto klasse aldaar. Mr. W. K. S. van der Mandelo te Delft hoeft aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als dijkgraaf Yan het hoogheemraadschap van Delfland. Het 8de Nationaal Congres voor Geheel- Onthouding van Alcoholhoudende Dranken zal 27 6D 28 November a. s. te 's-Gravenhage gehouden worden. De uitnoodigingen tot deel neming zullen eerstdaags aan belangstellenden worden verzonden. Op den eersten dag zal een hoogst belang rijk onderwerp worden ter sprake gebracht: de Invloed van den alcohol op het kind. Ver schillende sprekers zullen hierover het woord voeren. Het Congres-comité had het geluk den bekenden Utrechtschen hoogleeraar prof, dr. Th. Ziehen bereid te vinden te spreken over de psychische en physlsche afwijkingen by het kind ten gevolge van alcoholgebruik. Naar men verneemt, zal prof. Ziehen in het Duitsch spreken. «ïondamoiAenwerd dn 4» J. V Hooft, van Borne, by de Ned.-Herv. Gemeente te Meppel bevestigd door zyn oom da. J. van 't Hooft, te Vlaardingen, met een rede naar aanleiding van Ef. 4: 11 13. Des avonds aanvaardde de bevestigde zyn dionstwerk met een rede naar Matth. 9: 85 38. Nauweiyks kon het ruime kerkgebouw de schare, die voor het by wonen dezer plechtigheden was opge komen, bevatten. De „Leeuwarder Ct." schryft: Naar wy vernemen is mr. T. de Vries, alhier, thans hoofdredacteur van de „Prov. Friesche Cou rant", benoemd in een administratieve be trekking aan een der ministeries ln Den Haag en treedt hy als hoofdredacteur van genoemd blad af. Na eon kortstondige ongesteldheid over leed te Schiedam de heer J. de Bats, sedert 1 Febr. 1899 directeur der gasfabriek en waterleiding aldaar. (N. li. G.) Hr. Ms. Instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. Scholten, la 23 dezer van Hellevoetsluis naar zoe vertrokken, ter aanvaarding van den winter- krutotocht in den Atlantischen Oceaan. Het stoomschip „President" (uitreis) ver trok 22 October van Zanzibar; de „Prins Willem III" arriveerde 23 Oct. van Paramaribo te IJmuiden; de „Timor", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Oct. Gibraltar; do „Amsterdam" arriveerde 23 Oct. van Nieuw- Tork te Rotterdam; do „Ardjoeno" vertrok 23 Oct. van Batavia naar Rotterdam; de „Sindoro", van Rotterdam naar Java, passeerde 23 Oct. Ouessant. Benthuizen. Ds. J. A. Broers, predikant by de Ned.-Herv. Gom., alhier, komt voor No. 2 op de voordracht, om door H. M. ue Koningin te worden benoemd tos gouver- nements-predikant in Ned.-Iudiö en als zoo danig ter beschikking te worden gesteld van den Gouverneur-Generaal te Batavia. libel liazerswoude. Van een trein, die Maandag morgen van Lelden naar Woerden stoomde, raakte door een ongelukkig toeval een der controleerende beambten, met name B., even voorby ons spoorwegstation in het water. Do machinist remde onmiddeliyk en de stoker, geen ander reddingsmiddel by de hand heb bende, stak den drenkeling zyn pookUzor toe, waarmede hy, volgens door odb bekomen inlichtingen, onder Zoeterwoude nog in 't vuur was geweest en dat dus nog zoo warm was, dat B.f die terstond het geïmproviseerde reddlngstoeetel aangreep, een minder aan gename herinnering aan dezen warmen hand druk met zich nam. Gelukkig was de brand wonde niet zoo hevig, of de geredde kon reeds gisteren zyn dienst weer verrichten. Het aantal dorgenen, die gistermorgen naar de naburige paardenmarkt wenschten te gaan, was zoo groot, dat onze stationschef, die morgens geen dienst heeft, en dan ook nog rustig in Morpheus' armen lag, gewekt moeat worden, om zyn aide aan plaatskaarijos te helpendaar er in 't loket geen meer voor radig waren. Volgens betrouwbare inlichtingen werd er dien morgen aan de halt Zoeterwoude voor pl. m. f 50 en te Hazerswoude Koude kerk vooc f 26 aan plaatsbiljetten in de richting Woerden uitgegeven. Daar op gewone dagen op dat vroege uur zicli byna geen reizigers aan melden, was deze drukte zeker iets ongewoons. Aan de beurt van aftreding zyn by het college van notabelen der Ned.-Herv. Gem. de heeren L. van Galen en L Uyterlinde, welke laatste wegens hoogen leeftyd hoogst- waarschyniyk niet meer in aanmerking zal wenschen te komen. De plaats van den heer notabel G. C. De Jong, die by dekerkvoogdy benoemd is, nog onvervuld zynde, moet ook daarvoor gekozen worden. Het komt er dus zeer op aan, te gaan zien, of men wel op de ïyst van stemgerechtigden, die thans ter visie ligt, voorkomt. Hillogom. Op Woensdag 30 dezer zal des namiddags van halfvler tot halfvyf do ge legenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen der gemeente, die zich daartoe aan de open bare lagere school alhier zullen aanmelden. Oudshoorn. De betaaldag der polderlasten van Vrouwgeeat- en Gnophoek-polder ia be paald op 20 Dec. a. s. van 101 uur. Wos6onaur. De Raad dezer gemeente zal Zaterdag a. s., des namiddags te drie uren, een vergadering houden. Aan de orde zullen o. a. worden gesteld: lo. herziening van de verordening op het heffen der hondenbelasting; 2o. begrootlng van hetBurgeri. Armbestuur over 1902; So. w(jze van belegging der koop som van Nieuw-Ryksdorp; 4o. verhuur van het huis, bewoond door dr. F. van Praag; 6o. gemeentebegrooting voor 1902; 6o. rapport ter zake der grensverandering. "Woubrugge. Het heerenhuis aan de Leid- eche vaart, onder deze gemeente, naby Ryn- zaterwoude, dat vóór een 10-tal jaren van stichting f 3600 kostte, ls nu publiek verkocht voor f 1350. Warmond. In het lokaal „De Zon" is een vergadering gehouden, waarin door den heer Jas, van Noordwyk, gelegenheid werd gegeven om het door hem uitgevonden gaslicht te be zichtigen. Yele notabele ingezetenen waren tegenwoordig, o. m. de Hoogeerwaarde heer Smeulders en mgr. Lans, president van het Seminarie. De heer W. Coens van Senden nam het woord en bracht ln herinnering, dat 't streven Qsa beter licht het ideaal van velen in deze gemeente was en dat 't den vorlgen winter besproken electrisch licht te veel be zwaren meebracht en nog in vele opzichten niet volmaakt was. Het licht, ln deze verga derzaal te zien, was z. i. uitstekend (wat ook door allen erkend werd) en zou voor deze gemeente uitstekend te gebruiken zyn. Hierna gaf de heer Jas de noodige toe lichting over verlichting, en hoe uit een vloei stof en lucht, gas werd geprod jceerd, door een motor ter grootte van een stoei, oen ketel en een reservoir van even kleine afmeting, genoegzaam voor c.a. 40 straatlantaarns, en dat de kosten van een gewoon kamerlicht op 3/4 ct. per uur kwam (buiten den aanleg). Slechts één gemeenteraadslid was op deze vergadering tegenwoordig. TO M SAWYER. Buitengewone voorstelling door het Kinder' Tooneelgezelschap nDo Jeugdige Tooiieelisten". Wie lacht, is ten deele ontwapend. En lk heb gisteravond workeiyk meegelachen toen do kleine Joe Harper op 't dreigend: „Wie daar", vol ernst, met zware zeeroovorstem antwoordde: Joe Harper, do Schrik van den Oceaan; toen hy op de vraag van Tom, wat zo 'a nachts hadden uitgevoerd, vertelde, dat zo eon sohip hadden veroverd en veel scboono vrouwen buitgemaakt. Ja, dat was een leukerd, die Joe, met zyn bolle wangen, zyn Indianen- veeren en z\jn breeden koperen, gordel, de eenige ook, die niet Amsterdamsch sprak. Op 't programma stond „Reuzensucces door geheel Nederland" met twee handwyzers. Dat stond er wel een beetje heel bespotteiyk en dan zou ik haast zeggen, dat gisteravond de val begonnen is. Hst stuk zelf toch ls naar Mark Twain's boek, eigeniyk oen mislukking. Dat boek ls een aardig, prettig boek, voor iedereen, dit stuk is 't hoogstens voor kinderen. Ja, door kinderen en uitsluitend voor kin deren, met de byzondere charme tan 's avonds naar de komedie en na negenen naar bed, is het heel aardig. Ik wou dan ook, dat lk een recensie kon schreven voor kinderen. Ja, als daar wat kwam, waar-je een plaatje van in 't book had, hó, wat leuk, nou zag je t eens echt levendl En Huck, wat smerig zag ie er uit, en toch was le nog meer dan een koning, want die hebben niet eens een achternaam. Wat gemeen, dat ze 'm niet op die pic-nio gevraagd hadden, net of le minder was, door dot vleze hoedje en die gescheurde kleoren. Maar wat flauw, na dat derde bedryf, als Tom zyn tante laat meenen, dat hy dood is, on als dan het scherm door het geklap nog eens opgaat, om dan Ineens met zyn tante aan de hand te komen buigen. Noen, ze werden boos, de kleine meisjes achter me, 't wa9 veel leuker geweest, vonden ze, als tante gebogen had, en Tom weer zoo grappig door het gor- dyn achter ln de kamer gekeken had. Gewend aan dergelyke tooneel desillusies valt 't ons niet zoo op, maar zo hadden geiyk, 't zou werkeiyk veel leuker geweest zyn. Ik bedenk ook nooit zoozeer, welke rol lk 't liefste zou spelen. Maar achter me deden ze 't wel. Nou, 't kostte niet veel moeite, allemaal 't liefst Becky natuuriyk, dan was Tom verliefd op je. En dan by dien uitroep van „myn eerste liefde", toen stikten ze't uit, en dan mekaar aanstooten, en namen fluisteren, soms zoo hard, dat 't maar goed was, dat 't myn andere oor weer uitging. Maar geen een was er, die Tante Poliy zou willen zyn, en dat getuigde van goeden smaak. Misschien verwachtte men meer van haar, omdat ze zoo'n stuk grooter was dan de anderen, maar allervervelendst was ze zeker. Tom Sawyer zelf kende zyn rol uitstekend, hield de anderen goed aan den gang en acteerde aardig. Maar zyn sproken en ook dat van de andoren (behalve Joe en Huck, die nu eenmaal straatjongen was) och, het was heel „fatsoeniyk", ze wilden vooral netjes Hollandsch spreken, maar beschaafd Hollandsch was het niet. En dat bedierf een heele boel, voor de ouderen misschien den heelen boel. Neen, of per slot van rekening deze opvoe ring eenig nut sticht, of iets dergeiyks wen- echeiyk is voor ontwikkeling van den kunstzin der jeugd, ik moon het te moeten betwijfelen. Goede stukken voor kinderen als bjjv. „Do kleine Lord", door bekwame tooneelspelers, acht ik verre verkiesoiyker en ik zou het dan ook niet betreuren, als dit reuzensucces minderde, ja desnoods geheel verdween. De Leidsche gemeentebegrooting voor 1902. Aan het algemeene verslag is, wat de uit gaven betreft, nog het volgende ontleend: Volgn. 125. Kosten van het Gymnasium. Een lid bracht by dezen post een punt ter sprake, dat het onderwys in het algemeen betreft, n.l. de schoolhygiöne, een zaak, waar aan men in Duitschland zeer veel aandacht schenkt, wat wel biykt uit de schoolartsen, die men daar te lande in alle plaatsen vindt. Enkele plaatsen ln ons land zyn in dat opzicht Duitschland reeds nagevolgd, en ook voor onze gemeente acht dit lid deze zaak van zeer groot belang. Wellicht zou zonder groote kosten met dit toezicht belast kunnen worden, óf een speciale geneesheer óf het bestaande college van stads- geneeskundigen. Uit de verslagen der schoolhoofden blykt reeds, dat zulk een maatregel nuttig zou zyn; in éón verslag toch wordt gesproken van schoolbanken, die ton opzichte van het dag licht verkeerd geplaatst zyn; in een ander verslag wordt vermeld, dat de som, voor het schoonhouden uitgetrokken, onvoldoendo is. In Den Haag is 'na onderzoek door deskun digen gebleken, dat do wyze van schoonhouden der schoollokalen daar ter plaatse beslist verkeerd was. Dit lid beveelt het rapport der Haagsche deskundigen aan de aandacht van Burg. en Wellis, aan, en vraagt het oordeel van ons Dagelyksch Bestuur over de wyze, waarop hier het schoonhouden der schoollokalen geschiedt. Op een enkele school hebben school wande lingen plaats; het maken van school wande lingen op allo scholen wordt door dat lid zeer aanbevolen. De leerlingen der hoogste kJassen van een school maakten biykens het verslag een uit stapje naar Rotterdam; do kosten werden ge vonden doordat de deelnemers wekelijks een kleinigheid ter zjjdo legden. Het lid vraagt of Burg. en Weths. zouden willen overwegen of ze het maken van zulke reisjes, die de ge meente niets kosteD, niet zouden kunnen be vorderen, door aan de ouders een circulaire to zen ton, bevattende een aansporing om hun kinderen daaraan te doen deelnemen. Antw. van B. en Ws.: De schoolhygiöne ln het algemeen, en de Instelling van school artsen ln het byzonder, heeft reeds de byzondere belangstelling van B. en Ws. gewekt. Over laatstgenoemd onderwerp werd reeds een rapport van het ooilege van etadsgeneesheeren aan hen uitgebracht, dat op het oogenblik een punt van overweging uitmaakt. Ook van hot rapport der medische sectie der Vereeniging tot vorbotering van den ge zondheidstoestand, over de reiniging van de gemeentescholen te 's-Gravenhage, werd door B. en Ws, inzage genomen. Dit onderworp schynt echter veel eenvoudiger dan het in werkelijkheid is. B. en Ws. stellen zich dan ook voor van het vraagstuk der schoolreinl- ging, over de wyze, waarop die thans geschiedt en waarop zy zou behooren te geschieden, een afzonderiyke studio te maken en hopon by do indiening der volgende begrooting met do resultaten van dit onderzoek rekening te kunnen houden. Schoolwandolingon worden ook door B. en W8. zeer nuttig geacht. Het ls dan ook hun voornemen, evenale dit destyds met uitnemend resultaat ten aanzien der schoolvergaderingen geschied is, de aandacht der schoolhoofden op dit punt te vestigen. Daarentegen maken zy bezwaar om van overheidswege de ouders aan te sporen hun kinderen te doen deelnomen aan schoolreisjes. Deze zaak behoort, naar het B. en Ws. voor komt, geheel aan hot initiatief der school hoofden te worden overgelateu, die zich daartoe met de betrokken ouders in verbinding kunnen stellen. Volgn. 126. Kosten voor de middelbare scholen. Een lid vestigt de aandacht op de zeer primitieve gasverlichting der H. B.-S., die èn voor de H. B.-S. èn voor „Mathesis" onvol doende moet zyn, en geeft in overweging daarin verbetering te brengen. B. en Ws. antwoorden hierop, dat, ware vroeger by hun collogo over de onvoldoende verlichting der Hoogere Burgerschool geklaagd, dan voorzeker reeds aan dezen wonsch ware voldAan. Thans stellen z(j voor, voor dit doel oen bedrag van f 320 op de bcgrooling uit te trekken. Volgn. 127. Kosten van het plaatselijk toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. Er wordt bezwaar gemaakt tegen het voorstel om eon belooning toe to kennen aan den secretaris der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwys. Het lid, dat dit bezwaar oppert, meent, dat dit secretariaat een eere- betrokking moot biyvon. Andore leden deolon die opinio niet. Antw. v. B. en Ws.Hoe men overigens ook over deze zaak moge deoken, waar de Commissie van Toezicht over een evontueele bolooning voor haar secretaris wenscht te kunnen beschikken, zou het B. en Ws. niet raadzaam voorkomen aan haar verlangen niet te voldoen. Volgn. 141. Kosten voor het onderwys in kunsten en wetenschappen. Een lid verklaart zich niet alleen tegen de verhooging der subsidie aan do teeken6chool van den R.-K. Volksbond, maar zou de subsidie geheel willen doen vervallen, omdat de toelatings- eischon, die aan do jongelieden gesteld worden, onvoldoende zyn, en er ook geen waarborgen zyn, dat het onderwUs goed is, omdat do onderwijzers niet gediplomeerd zyn. Een ander lid herinnert er aan, dat by de toekenning der subsidie aan Burg. en Wellis, verzocht is de school goed te controleeren en betrourt het, dat we van den gang van zaken aan deze inrichting nog zoo weinig weten; dit lid heeft behoefte aan meerdere gegevens, verzoekt Burg. en Weths. die vóór de be handeling der begrooting te willen verschaffen en geeft nog in overweging een deskundige van gemeentewege tegenwoordig te doen zyn by de examens. Andere leden meenen, dat het niet is de gemakzucht, die de jongelieden naar de school van den R.-K. Volksbond doet gaan; deza school doet goede diensten voor degenen, die op „Mathesis" worden afgewezen, of voor die inrichting to oud zyn; de onderwijzers, ze mogen dan al geen akten bezitten, beschikken over de noodige bekwaamheid, leerlingen van alle gezindten worden aangenomen, en de school voorziet h. i. ln een bepaalde behoelte. Ant. v. B. en Ws.Ter beantwoording der hier gemaakte opmerkingen meenen B. en Ws. met een verwijzing naar de in de Leeskamer tor inzage gelegde verslagen lo mogen vol staan. In het byzonder vestigen zy er nog de aan- dacht op, dat ook van Rijkswege een subsidie aan de school verleend wordt, en dat in ver band daarmede de benoeming van het onder- wyzend personeel de goedkeuring behoeft van den minister van binnenlandsche zaken. Volgn. 170. Kosten voor openbare ver makelijkheden en feesten en voor hei uitsteken van vlaggen. Meerdere leden zouden aan do kinderfeostviering op 31 Augustus meer school kinderen willen doen deelnemen dan dit jaar het geval was, on zouden daartoe het bedrag, voor die feestviering bestemd, willen verhoogon. Het komt B. en We. echter voor, dat het voor deze feestviering beschikbaar gestelde bedrag voldoondo mag worden geacht, zoodat zy voor een verhooging van dezen post geen tonnen aanwezig achten. Een lid stelde de vraag of het niet mogeiyk is het 3-October-feest ie verplaatsen uuar 31 Augustus. B. en Ws. deelen volkomen het gevoelen van hen, dio de 3 October-feestviering gaarne' naar 81 Augustus verplaatst zagen. Waar evenwel die feestviering van een particuliere vereeniging uitgaat, kunnen zy geen vryheid vinden zich in deze aangelegenheid te mengen. Uit de „Staatscourant," Kon. besluiten. G. J. Hoolboora, op verzoek, eervol ontslagen als leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Groningen. Benoemd tot inspecteur van het geneesleer dig staatstoezicht voor Zuid-Bolland, dr. W. P. lluyooh, inspecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen, met behoud zijner betrekking van adviseur voorf de medische politie; tot inspectour voor het staats toezicht op kiankzinnigen en krankzinnigenge stichten dr. J. H. Schuarmans Stekhoven, genees heer-directeur aan het krankzinnigengesticht Den nenoord", te Zuid-Laren. Ontbonden de oommissie tot voorlichlicg van do Ministers van Oorlog en van Kolooiön ouitreut de uitvoerbaarheid van oen samensmelting v*u de olfioierskaders van het leger hier te lande en vhd dat in Nederlandsch-lndiö tot één enkel ofliciere- korps, en zyn in verband daarmede op de meest eervolle wyze ontheven van hun taak ten deze- jhr. J. D. Six, raad-adviseur bij het depatterne.: van kolonifln, als lid en voorzitter; T. W. J. Buys, kolonel, commandant van het reg. grenadiers en jagers; r. O. de Wilde, kolonel, commandant van het 8de reg. vesting-artillerie; J. F. gep. kolonol-titnlair der infanterie van het leger in Nederlaodsch Indiö, J. A. P. Greyers, luitenant-kolonel der infanterie van het loger in Nederlandse!» ludiö, commandant der Kolonialo Reserve, en NV. Cool, luitenant-kolonel van den eeneralen staf, directeur der Hoogere Krijgsschool, als ledeD, en J. M. Tummers, kapitein dor infanterie van het leger in Nederlandsch-lndiö, als lid en secretaris - der gemelde commissie, en zulks oDder dankbetuiging voor de wijze, waarop zij zich van die laak hebben gekweten j; Museum Meermanno Westreeniaoum. Dit' Museum (Prinsessegracht No. 80). te 's-LJraveo- hage, zal gedurende November 1001 geopend zya op den 7deu en den 21sten. Postpakketten met aangegeven waarde. Met uitbreiding van het ter zake medegedeelde in de .Staatscourant" van 13 Augustus 11. is be paald, dat in het binnenlandsch verkeer pakketten met aangegeven waarde ('lus ook verrekenpakket ten), inhoudende boter, brood, eieren, geneesniid-- delen, gist, grosoten, margarine, visch, vleesch en vruchten, kunnen verzouden worden,zonder le zijn toegebonden door middel van een kruislings getrokken touw zonder knoopen, en zonder voor zien te zyn van zegels in lak of lood. Uremengd Nieuws. Do Haagsche rechtbank veroor deelde heden: de vrouw uit Leiden, die een zilveren horlogo van haar buurvrouw wegnam en dit beleende, tot f 3 boete (elscb ƒ10); J. D., to Noordwyk, die aldaar de Rykspolltia beleedigde, tot f 10 boete of 10 dagon (eisch 7 dagen); on J. V., uit Leiden, die zich tegen de politie wederspannig betoonde, tot 7 dageD, overeenkomstig den eisch van het O. M. C. v. 't W. was li6den voor de Haagsche rechtbank gedagvaard, rauweiyks omdat hy op 20 Juli to Alfen eenige ongebakken pannen zou hobben vernield; gewoon, omdat hy op 11 Juli te Aarlanderveen eon kip zou hebben gestolen. Noch aan de oono, noch aan de andere dagvaarding had de man gehoor ge geven, zoodat zyn zaak by verstek behandeld werd. Byzondere liefde voor ..leren, speciaal voor kippeD, die kuikens hebben, scheen v. 't W. er niet toe gebracht te hebben om ds kloek van zyn buurman mede naar zyn woning te nemen, om haar daar te voederen, zoodat het O. M. aannam, dat het hier de bedoeling was geweest de hen te stelen. Het vorderde daarom de veroordeoling van den bekl. wegens die'.stal en wegens vernieling van de ponnen tot 14 dagen gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1