12 77 "Vrijdag 18 October, A®. 1901. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. t( PRIJS DEZER COURANT: -pVoor J.cMon por 8 maandenJ S S f~1 I f 1.10.' CEuitw: Loidsn, per leoper en waar agenten goresttgd ztjn 1.80 i Franco per post 1.65», PRIJS DER ADVERTENTZËW: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. - Orooter* letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. - Eerste Blad. Leiden, 18 October. By Koninkiyk besluit is: lo. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der Ietteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit to Leiden, om onderwijs te geven in de Nederlandscho letterkunde (geschiedenis en aestfaetische critiek), dr. G. Kalff, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht 2o. aan dr. G. Kalff voornoemd eervol ontslag verleend als hoogleoraar aan de rijks universiteit te Utrecht, met ingang van den dag waarop hjj z(Jn leeeen als hoogleoraar aan do rijksuniversiteit te Lolden tal aan vangen. Dr. Gerrtt Kalff, gob. 30 Jan. 1856 te Zwolle, studeerde te Leiden in de letteren en ontving alhier in 18S3 het eerste in ons land toege kende doctoraat in de Nedorlandsche letteren. Achtereenvolgens leeraar aan de hoogere bur- gorschool te Haarlem, de openbare handels- i 6chool en het stedelijk: gymnasium te Amster dam, daarna hoogleeraar te Utrecht, schreef hy o. a. de volgende werken: „'t Lied in do Mid deleeuwen" (1884); „Middelnederlandsche epi sche fiagmenten" (1886); „Trou moet biycken; tooneeUtukkon dor 16de eeuw" (1889) en „Geschiedenis der Noderl. letterkunde in de 16de eeuw" (3 dln. 1889). Van z(]n hand ie ook 't opstel in „De Gids" van 1880, getiteld BOver dienstplicht". Deze benoeming is geschied ter vervulling van den leerstoel, eertyds bezet door nu wyien prof. dr. Jan ten Brink. De groothertog van Saksen wordt 24 dezer voor éón dag op Het Loo verwacht en zal den 25sten H. M. de Koningin-Moeder op Soestd(jk bezoeken. Da commissie uit de Tweede Kamer voor do Marine-begrooting hield heden ver gadering. De heer Lovink zal 1 Nov. zyn ambt van Directeur-Generaal van Landbouw aan vaarden. Door dr. A. W. L. van Hasselt, oud- genoraal-majoor te 'a-Gravenhage, is aan 's Ryks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden geschonken een kostbare verzameling epinnen, bestaande uit een duizendtal fleschjes, inhoudende spinnen, die tot 403 inlandsche soorten behooren, benevens een 60 tal Euro- pee8cke en exotische soorten, twee klopdeur- nesten en de cocons en nekjes van een 20-tal soorten van spinnen. Den sohenker ls daarvoor de dank der Regeenng betuigd. Sts.-Ct Het Penningkabinet te '«-Gravenhage h9eft een Interessant 6tuk aangekoeht. Het is eon medaille, te Pretoria geslagen by de vierde verkiezing van Paul Kruger als President der Zuidafrikaansche Republiek, in Mei 1898. De voorzijde vertoont de naar links gewende buste van den President met als omschrift naam en voornamen, onderaan den naam van den graveur Delfos. De keerzijde vermeldt de vierde achtereenvolgende verkiezing en de woorden: „herinnering aan de inzwerlng als President der Z.-A. Republlok te Pretoria". Er bestaat maar een zeer gerhig aantal dezer penningen, daar de President weigerde het stuk te aanvaarden en de stempels ge broken z|jn. Het is dus een stuk van groot historisch belang. In de gisteren te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der „Zuid-Hollandsche Electrischo Spoorwegmaatschapp"U heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-MjJ. als aandeolhoudster tot den raad van commissarissen het verzoek had gericht eenige wijzigingen in do statuten aan te brengen, welke wjjzigiDgon door den raad van commissarissen aan de vergadering werden voorgedragen. Voorts werd medegedeeld, dat de directeur en commissarissen voor zooveel hen betreft, op verzoek van genoemde Maatsohappy, eenige' wyzigiugea In de richting van de lyn Rotter damDen Haag hadden aangebracht, ten gevolgo waarvan deze l(jn te '6 Gravenhage in het station van de Hollandsche IJzeren» Spoorweg-My. zal uitmonden. De voorgedragen wijzigingen der statuteD, die in hoofdzaak ten doel hebben de benoeming van een tweeden directeur mogeiyk te maken en het aantal commissarissen uit te breiden, werden met algemeene stemmen aangenomen. Tot mededirecteur werd daarna benoemd do heer A. K. P. F. R. van Hasselt, gedele geerd lid van den raad van administratie der H. IJ.-S.-My. De voorzitter bracht verder tor kennis van de vergadering, dat de heeren J. L. Cluysenaer, te 'e-Graveuhage, en G. Kemmann, oud- regeei ingsraad te Berlijn, ontslag hadden ge nomen ak bd v&s den raad van commis sarissen. Tot aietiwe leden van den rand van com missarissen werden benoemd de boerenC. de Bruijn, hoofdingenieur der H. U. S.; mr. "W. K. F. P. graaf van Bylandt, lid der Tweede Kamer; O. Lely, oud-minister van waterstaat, en jhr. mr. J. W. M. Sohorer, voorzitter van commissarissen dor H. IJ.-S.-My. De benoeming van den nieuwen direoteur en der jyouwe commissarissen «al ingaan nadat de Koninklijke bewilliging op de wijziging der statuten zal zijn verkregen. Naar aanleiding van het bericht, dat de „Vereeniging van homoeopathische genees* hoeren" zich tot da Tweede Kamer zal wen den met het verzoek om Staatscontrole op de bereiding on aflevering van homoeopathi sche geneesmiddelen, meldt „De Maasbode", dat dr. Kuyper, die eens zyn herstel van een ernstigo ziekte aan de homoeopathische ge neesmethode te danken had, van de homoeopa thic een bekend voorstander is. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, ge kleed in burgerkleeding en vergezeld van zyn particulieren secretaris, den heer von Engel, kwam gisteravond met den trein van 8 u. 19 m. aan het station te Apeldoorn aan. De Prins werd op het eerste perron ver welkomd door H. M. de Koningin, gekleed mot zwart peluchen mantel en vergezeld van baron van Tuyll en freule Rengers. H. M. liep terstond naar den waggon, waarin Haar Gemaal gezeten was; de ontmoeting waa zeer hartelyk. Ook de burgemeester was aanwezig; er was veel publiek. Naar mon verneemt heeft het comité uit handel en industrie tot aanbieding van een prachtalbum aan Z. K. H. den Prine der Nederlanden, besloten, om te voldoon aan de nog altyd inkomende aanvragen tot deelneming, den tormfln daartoe onherroepeiyk vaat te stellen op 15 November a. s. Bestond aanvankelijk het plan do teeke- ningen, aquarellon en beschrijvingen van handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw, enz. in éón band te verzamelen, de overgroote deelneming heeft het nu reeds noodig gemaakt om er drie banden voor te gebruiken. Aan de deelnemers zal by circulaire kennis worden gegeven, waar en wanneer het geheele work vóór de aanbieding ter bezichtiging zal worden gesteld. Volgens de 16de lyst van de 23ste jaar collecte voor de Scholen met den Bybel in „De Standaard" is te Woerden o. a, inge zameld f 293. Naar de „N. R. O." verneemt, zal by de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, in verband met het aantal go- slaagden by het onlangs voor het personeel gehouden examen voor adspirant-adjunefc- commlea, voor jongelieden in het bezit van een eind-diploma der hoogero burgerschool met vyf-jarigen cursus of van een gymnasium, voorloopig geen gelegenheid bestaan tot plaat sing in die betrekking. Het Comité van voorbereiding voor het „3de Nat. Congres voor Geheelonthouding van Alcoholhoudende dranken" is thans als volgt samengesteld: Voorz. prof. dr. Van Rees; vice- voorz. P. van der Moulen, redacteur van „Sluit Schiedam I;" lste 6ecr. mevr. J. A. van der Lee Birnio, Corn. Schuytstr. 21, Amsterdam; 2de Secr. mevr. C. W. Baronesse Van Ver- schuer van Balveren; lste Penn. mej. H. W. Crommelin, Drift 21, Utrecht; leden jonkvr. L. van Baerle, dr. J. H. A. van Dale, directeur van het krankzinnigengesticht „Veldwyk"; dr. J. H. Gunning Wzn., privaatdocent aan de Universiteit te Utrecht, ds. N. J. 0. Scher- merhorn, pred. te Nieuwe-Niedorp, Th. W. van der Woude. red. van „De Wegwyzer," maandschrift voor geheelonthouding, da. A. van der Heide, pred. te Engelum. Door deze samenstelling kan dit 8de Con gres een waarlyk Nationaal Congres worden; alle schakeeringen der onthouders In ons land zyn er in vertegenwoordigd. Op verschillende plaatsen zyn sub-comité's gevormd, ten eindo de deelneming zoo groot mogeiyk te maken. Het Congres zal gehouden worden op 27 en 28 Novembor van dit jaar. In „Het Oosten" deelt de heer Van 't Llndenhout mede, dat het blad „De vrye School", dat aan de weesinrlchting Neerbosch wordt uitgegeven, niet meer zal kunnen biy ven verschynen, temy het getal abonnó's met 100 vermeerder©, Ds. N. M. de Ligt, te Middelburg, secr.- penningmeester van de „Prov. Friesche Vereen, tan Vrienden der Waarheid", ontving van IL M. de Koningin-Moeder een bedrag van f 100, als bydrage ten behoeve van en als blyk van belangstelling in genoemde ver- eeniglng. Op Donderdag 24 Oct. a, s. zal to Oude- Wetering vanwege de classis Woerden een classicale zendlngsbyeenkomst worden ge houden. Na opening door den pastor loei, ds. J. Brouwer, zal ds. Gunst van Woerden optreden om te spreken over „Ons plan", waarna da. Breukolaar van Bodegraven de slotrede houdt. Wanneer prof. Rutgers, die thans een weinig ongesteld la, volkomen hersteld zal zyn, zal deze de colleges in het Hebreeuwech aan de Vrye Universiteit gevon, terwyi het college „Homiletiek", in preekoefeningen be staande, den laatsten tyd beurtelings door de 8 theologische professoren wordt waargenomen. B. es W8. van Amsterdam hebben «en voordracht ingediend, waarby wordt voorge steld dr. E. Cohen te benoemen tot buitenge woon hoogleoraar in de chemie, om onderwys te geven in de physische chemie, op een jaarwedde van ƒ1600, met aandeel in de lesgelden. Op grond zoowel van zyn belangryke weten schappelijke onderzoekingen als van de diensten, die hy aan het hooger onderwys der gemeente Amsterdam bewezen heeft, achten B. en Ws. het, ook met het oog op het nut, dat zyn onderwys voor de studenten in de geneeskunde heeft, van belang voor de universiteit den heer Cohen door een vaste betrekking aan haar te verbinden. Burg. en Weths. van Amsterdam vragen den Raad een krediet van f 360,000 tot aan leg van 8traten in de buurt der Btlderdyk-en De-Clercq-straten; een terrein van 27,300 M'. zal daardoor geschikt tot bebouwing en uit breiding der gemeente worden gemaakt. Luitenant M. J. Looyen, gedetacheerd by de ryechool der bereden artillerie te Bergen- op-Zoom, wordt eerlang teruggeplaatst by de 2de afdeeling lste regiment veld-artillerie te Amersfoort en aldaar belast met het rykunstig onderwys. Men schryft aan do „Arnh. Crt.": Door don Duitschen Rykekanselier is by den Bondsraad eon wetsontwerp ingediend, om de uit Nederland Ingevoerde vruchten, als appels, peren, pruimen, kersen, enz., als mede de daaruit bereide vruchtensappen, zwaar te belasten. Mocht dit ontwerp tot wet verheven worden, dan zou onze uitvoer van fruit naar Dultsch- land door de hooge invoerrechten, die hem zullen treffeD, zoo goed als onmogoiyk worden gemaakt. Reeds ls door een 200-tal warmoezlers uit Huisen In de Betuwe een adres gericht tot den minister van W., H. en N., met een dringend verzoek by de Duitsche Regeering de noodlge stappen te doen tot afwering van deze, vooral voor de fruitstreken financleele ramp. Naar wy vernemen, zal de heer P. H. Velthuy8en, uit Holland, vertrekken naar de Goudkust van West-Afrika, waar hy is aan gesteld als zendeling onder den Fanti neger stam vanwege de Zendlng-Yereeniging van het Genootschap der Zovendedags-Baptisten. Zyn standplaats zal zyn Aym Malm. De heer Velthuysen genoot zyn opleiding aan de universiteit te Alfred N. Y. In de Ver- eenlgde Staten van Noord-Amerika. Eenige maanden geleden stuurde een andere Zendings-vereeniging van genoemd genoot schap den heer J. Bakker van Rotterdam, als zendeling naar Cholo In Britsch Centraal- Afrika. (O. E. C.) BlUkens een uit Batavia ontvangen tele gram ls tot hoofdambtenaar, chef van den dienst der opiumregie in Nederlandsch-Indiö, benoemd de heer A. A. de Jongh, lnspeoteur van den dienst, die by het aftreden van den vorigen chef, den heer H. J. Hooghwlnkel, tydeiyk met de waarneming der betrekking was belast. Niet de heer F. A. de Hartog, zooals ls vermeld, maar de heer Eduard de Hartog, de bokende musicus, is benoemd tot officier de l'instruction publique. Het stoomschip „Gouverneur" (thuisreis) arriveerde 17 Oct. te Marseille; de „Kronprinz" (uitreis) passeerde 16 Oct. Peniche; de „Pots dam" vertrok 17 Oct. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 17 Oct. van Marseille; de „Merapl", van Batavia naar Amsterdam, is 17 Oct. Wight gepasseerd. Hozorswoudo. De begraafplaats by deR.-K. kerk op het dorp zal oen zeer belangryke uitbreiding ondergaan. Een groot stuk gronde, grenzende aan het tegenwoordige kerkhof, wordt daartoe met specie en zand opgehoogd, welke werkzaamheid, ln dezen tyd aange vangen, een welkom middel tot werkverschaf fing is. Oudahoorn. Alhier doet zich weder een geval van febris typhoidea voor. Qemeenteroad ran Leiden* Aan de beslissing over het voorstel betref fende do benoeming van een adjunct-inspecteur der vee- en vleeschkeurlng ging in de gister namiddag gehouden zitting discussie vooraf. De heer Bosch voerde eenige bezwaren aan tegen dit voorstel, dat z. i. vooruitloopt op een regeling, die eerst den lsten Januari 1903, wanneer hot openbaar slachthuis in exploitatie komt, ln werking zal treden. Do Voorzitter verdedigde het voorstel van B. en Ws. De bezwaren, door den heer Bosch aangevoerd, stuiten z. i. af op de feiten. Van voorultloopen ia geen sprake. By de behan deling van het voorstel tot oprichting van een openban: slachthuis is in beginsol besloten tct de aanstelling van een adjunct-directeur. Voorts woderlegde spr. de andere bezwaren, o.a. wat betreft den titel van adjunct-Inspecteur. De heer Be Lange deelde het bezwaar van den heer Bosch, dat dit voorstel vooruitloopt op een organisatio, die eerst later aan de ordo komt. Spr. ls niet bekend, dat rood3 in be ginsel besloten is tot de aanstelling van een adjunct directeur voor hot openbaar slachthuis. Spr. acht het wenscheiyk, dat de benoeming van het personeel voor die inrichting in haar geheel door den Raad worde behandold. De Voorzitter verklaarde niét te begrypen, dat hier wordt vooruitgeloopen. Wat het be zwaar tegen de titel betrolt, de voorwaardo, om dien to voeren, Is uitgegaan van den sollicitant, en die liiel kost geen geld. De heer De Lange meende, dat de zaak niet zoo eenvoudig ia au Voorzitter wel denkt. De salarisregeling houdt ook verband met den titel, dien iemand draagt. De Voorzitter merkte op, dat door de aan neming van het voorstel do Raad niet ls gobonden. De vraag betreft de benoeming van een adjunct-inspecteur der vee- en vleesch- keuring. Later kan de Raad beslissen omtrent den titel van adjunct-directeur. Do heer Pera kon zich niet vereenigen met de verklaring van B. en Ws., dat zich onder de sollicitanten naar de betrekking van lsten keurmeester niemand bevond, aan wien B. en Ws. met gerustheid die betrekking konden toevertrouwen. Of de te benoemen persoon nu juist een veearts moet zyn, meent spr. te moeten betwyfelen. Spr. voor zich gaf meer de voorkeur aan iemand van practische bekwaamheid. De Voorzitter xeldo, dat de goede eigen schappen, die do heer Pera in enkele sollici tanten had ontdekt, aan B. en Ws. niet waren gebleken. De sollicitanten, slagers en slagers knechts, waren misschien wel geschikt voor keurmeester, maar stellig niet voor eersten. De heer Sytsma verklaarde het eens te zyn met den Voorzitter wat betreft de geschikt heid voor bedoelde betrekking van een veearts, die het best kan staan boven de andere keur meesters. Nadat do Voorzitter den heer Sytsma nog had ingelicht omtrent den omvang der werk zaamheden van don te benoemen adjunct- inspecteur, word het voorstel van B. en Ws. in stemming gebracht en aangonomon met 24 togen 4 st., dio der heeron Bosch, Pera, P. J. Mulder on P. J. van Hoeken. Zonder discussie en zonder hoofdeiyko stemming werd, nadat do Commissie van Financiön by monde van den heer Drucker er zich voor had verklaard, aangenomen het voorstel tot het aangaan van een 8'/2-pCt. geldleening ad f 500,000 met het pensioenfonds voor weduwen ©n weezen van burgoriyke ambtenaren. Daarna kwam de hoofdschotel ter tafelhet voorstel van B. en Ws. betreffende het invoeren eenor regeling voor het vorleenen van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente ambtenaren. By dit voorstel kwam ter sprake het ver zoek van de leeraren van Mathesis, om in de regeling te worden opgenomen. Hierby merkte do Voorzitter op, dat die leeraren niet door de gemeente worden bezoldigd, dat thans slechts een principieel© beslissing zal worden genomen, later aan den Raad een verordening betreffende deze regeling ter vaststelling zal wordon voorgelegd en het beter is, de vraag, wie als gemeente-ambtenaren zullen worden beschouwd, tot later, als de vorordening be handeld wordt, te verdagen. Algemeene beraadslagingen werden niet gevoerd. BU de afzonderlijke behandeling van de ver schillende onderdeelen van het voorstel, gaf de heer Sytsma progressie ln de pensioen- bydrage in overweging. Hy wilde nl. de laagst gesalariseerde mannelijke ambtenaren slechts 3 pCt. laten betaien en het percent geregeld doen opklimmen. De heer Witmans wilde, zooals het Ryk, de bestaande ambtenaren slechts 2 pCt. laten bydragen. De Voorzitter bestrood beide sprekers, vooral op grond van voor de gemeente flnanciöele bezwaren, de heer Jota wees eerstgenoemden spreker op de ondervinding van het Ryk, dat 6 pCt. niet te veel is on do lasten tegen over de voordeelen niet te zwaar zyn. Hot denkbeeld van den heer Eerstensom in de verordening een bepaling op te nemen, dat de erfgenamen van ongehuwde ambtenaren, die vóór of op hun 60ete jaar komen te over- lyden, het door dozen betaalde terugontvangen, werd bestroden door de hooren Fockema Andreae, Pera en den Voorzitterdie meent, dat zulk een bepaling de grondslagen der regeling treft, en dat de door don heor Kerstens bedoelde ambtenaren mooten mee betalen voor de andere. Ton slotto werd het geheele voorstel, waarin hoofdzakeiyk do regeling van het Ryk was govolgd, in hoofdzaak ongowyzigd goedgo- keurd, zonder hoofdelyke stemming. By de voorafgaande behandeling der onderdeelen waren door verschillende leden inlichtingen gevraagd en opmerkingen gemaakt, die door don Voorzitter werden beantwoord. Besloten werd, prof. dr. Van Geer dank te betuigen voor zyn bemoeiingen te dezer zako. Het eerste suppletoir kohier der plaatseiyke directe bolasting, dienst 1901, werd zonder discussie en zoncjpr hoofdelijke stemming goed gekeurd. By de gebrulkelyke rondvraag vroeg de heer Sytsma nog inlichtingen omtrent den werktijd en het loon van den man, die de pont by de Kraaiorstraat bedient. De hoer Korevaar verstrekte inlichtingen en beloofde nader onderzoek. Hierna word de vergadering gesloten. Verceulgiug „JLeidens Belang." In de gisteravond alhier gehouden verga dering kwamen voor dt» moeste inwoners onzer goinoente zeer belangrijke punten aan do ordo. Ten eorsto het voorstel om aan te vragen, dat alhier komt een inklaringebureau. De leden kwamen van alle kanten, als evenaars van zaken, op verschillend gebied met klachten aan over den grooten last, gepaard met enorme kosten, die men heeft door oponthoud aan da douanen, om maar niet to spreken van de schade, aan de goederen toegebracht, doof het openmaken en dan weder slecht verpak ken voor de verdere doorzending per spoor. Daar velo plaatsen in Nederland met bepaald minderen invoer van goederen wei een inklaringebureau bezitten, was het velen ledeu een raadsel, waarom de Kamer van Koophandel al niet lang daarvoor gezorgd had, te m6er, omdat daarin zitting hebben heeren fabrikanten, die het groote nut hiorvan in de eerste plaats moeten ondervinden, door al de lasten en onaangenaamheden, zooals het nu is, daaraan verbonden, vooral ook met het ontvangen van machinerieën. Ten slotte werd met algem. st. aangenomen hot bestuur te machtigen, om zich tot de Regeering to wenden, door op audiöntie by den Minister te gaan, met al de bewijzen van do noodzakelykheid voor de gemeente Leiden,- zoo noodig met lysten van inwoners, die daaraan hun adhaesie schenken. Het tweede punt der agenda betrof liet door een dor leden gedane voorstel om opheffing to vragen van de havengelden voor doorvaionde schepen, o. r. die schippers niet langer dan 2 uren aan den wal mogen liggen. Door veel leden werd beweerd, dat de kleine nering doenden jaarlijks een enorme schade hadden, nu dio schippers zoo kort (zelfs ook niet 's avonds en 's nachts) mogen biyven liggen, waarby vooral op don voorgrond werd gesteld, dat do stedelijke regeering er werkelyk toch niet tegen zou kunnen zyn om by v. dien schip pers 2 x 24 uren too te staan alhier te mogen aanleggen, daar zeer terecht elke schipper, die lost of laadt, toch moet betalen. Het aller treurigste van de zaak is, dat de niets betalende 1 doorvarende schippers den grootsten last aan de brugwachters bezorgen door het voort- durond opendraaien der brug. Mogen nu die in de binnenwateren aanleggen, dan is •r door brugwachters en politie voldoende contróle op uit te oefenen, desnoods met, by bekeuring, vyfoiaal meer te laten1 betalen dan z'y anders met hun tonnemaat voor lossen verschuldigd zyn. Het allervoor naamste is wel van dit punt, dat, indien ons gemeentebestuur het mocht toestaan, allen ingezetenen cat gemeentebestuur niet genoeg dankbaar kunnen zyn, daar dan de verschil lende bruggen (wat vooral aan de Beesten-1 markt zoo lastig is) zeker de helft minder por dag behooven opengedraaid te worden, omdat dan alle kleine schippers weder door het Gangetje zoo naar den Vliet gaan, om nog- niet eens te sprekon van de vole guldens mindere siytage van de bruggen. Het dorde punt was het aanvragen aan den Directeur-Generaal of den Directeur der Posteryen aihier om de bestelling van de laatste post uit te breiden tot de grenzen van Lelden, daar die bestelling eindigt, om een voorbeeld te noemen, midden op den Morach- singel, en zoo in verhouding aan alle zyden der stad, alsook om te willen plaatsen een brievenbus ln de Heerenstraat buiten do voor- mallge Koepoort en een aan het politiebuis aan de Haven. De vergadering machtigde ook voor deze beide aanvragen het bestuur, ton oinde ze zoo mogeiyk tot uitvoering te kunnen krygeu, door zich te wenden tot de daarvoor aaugo- wezon autoriteiten. De voorzitter sloot na de gebruikolyke rond vraag de vergadering, da&rby, hoewel het ledental vooruitgaat, den wensch uitsprekende, dat, iedereen, die overtuigd ls vau de nuttige werkzaamheden van de Voreonlging „Loidena Belang", zich daarby aanaluite, want door veel steun kan veel uitgovoerd worden, te meer, daar het lidmaatschap maar f 1 bedraagt. P. v. D. Ba. Gemengd Nieuws» Van militaire zyde werd ons giste ren verzocht to melden, dat bot 22 Oct. a. s. 40 jaren zal geleden zyn, dat do gepension- noerde opperwachtmeester der veld artillorle D. Verzyden by het regiment rijdende artlllono in militairen dienst trad. De heer Verzyden' deelt ons thans zelf mede, dat dit niet juist is, maar dat het reeds den 5den Maart jl. 40' jaar is gowoest, dat hy by genoemde rydende'" artillerie, welke toen te Leiden in garnizoen; lag, in dienst was getreden. Leiden ontving gisteren oen eigen aardig bezoek. Do heeron D. van Molsen, 91! jaar, J. van der Kley, 91 jaar, A. Woslmaas, 89 jaar, en P. J. lJolJ, 89 jaar, oud «uydora van 1830-'31 en loden van do 3do sectie dor, vereeniging „Het Motaion Kruis", kwamen uit Den Haag naar hier onder leiding van den- heer N. Doorschodt. Ze telden dus saraon iieei wat jaren. Eon bezoek word gebracht aan hot Invalidenhuis en verder werdeu eenige beziens waardigheden in oogenachouw genomen. Op hun tocht door de gemeente waren aan hen toegevoegd de sergeant-majoor Frontsen en de sergeant Nevens, uit hot Invalidenhuis, waar zy ook het middagmaal gebruikten. Gesoupeerd werd in het cafó „Do Nieuwe Kroon", aan don Ouden Ryn boek Kerksteeg, van waar z'y per rytuig weer vertrokken. Voor het gerechtshof te 's U iaven- liage werd gisteren behandold do zaak van twee jongelieden van 19 jaar, door do Haag-

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1