12776 Donderdag W October. A°. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. BE VLM. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidcn por 8 maandon: S t f 1.10.'; "Buiten Leiden, per loopor en vraar agenten govoatigd 2(Jn 1.80 .(Franco per post 1 1.65-'. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 1-6 rogols f 1.05. Iedere regel meer 0.17*. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. OQcleelo KennisgcyingOD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemoene kennis, dat do Geneeskundige 'Arraendionst in deze gemeente thans is geregeld als volgt: Wyk I, II en XII: Dr. W. DE JONG, genees- en heelkundige, wonende Noordeinde No. 46. Y/ijk III, IV en het gedeelte van wijk X, van de Singelstraat tot en met de Noordzijdo van den Nieuwen Rijn: de heer J. A. LONGKPEE, heel kundige, wononde BooigrachtNo 20 en Dr. A.KIST, geneeskundige, wonende Haarlemmerstraat No. 52. Wyk V en IX: de heer D. STIG-TER, genees- en heelkundige, wonende Hooigracht No. 13. i Wijk VI en X tot de Gasthuislaan: Dr. W. TH. i'M. WEEBERS, genees- en heelkundige, wonende '.Hooigracht No. 61. Wijk VII en XIDr. A. C. HARTEVELT, genees- en heelkundige, wonende Rapenburg No. 66. Wijk VIII en X, van en met de Gasthuislaan tot en mot de Singelstraat: de heer H. W. BLuTE, genees- en heelkundige, wonende NieuwsteegNo.25. Burgomeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Oct. 1901. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 17 October. In ons vorig nummer werden per adver tentie voor het a. s. seizoen weder de „Winter- lezingen in hot -Nut" aangekondigd, mot ver melding der zes sprekerB, de datums on do .voorwaarden van deelneming. WH vestigen daarop nogmaals de aandacht van belangstel- i lenden, dio de vorige winters velen waren en nu ongetwijfeld opnieuw zich kaarten zullen willen verschaffen. j, Don 22sten October a. a. zal hot 40 jaren geleden zyn, dat de gepenslonneerde opper wachtmeester der veld-arlillerie D. Vorzljden by het regiment rydendo artillerie in militairen dionst trad, waarvan hy de laatste 11 jaren werkzaam was op het bureel van den com mandant van de Ildo afdeeling 2de regiment vela-artillerie alhier. HU heeft het voorrecht de achting zynor meerderen te gonieton on is nog steeds vol Uvor voor de belangen van den dienst. Daarom zU hot hom gegeven, nog lange jaren zUn togonwoordige betrekking te vervullen.' Een goede tyding hebben we voor hen, die verleden winter op Zondag namiddagen in de groote zaal van „Zomerzorg" do stryk- concerten der kapel van het vioido regiment bywoonden. Zy zullen zich nog duidoiyk horinneron welke genotvolle on tevens ge- zolligo uren toen wordon aangeboden en dat de heer Yan Erp niet naliet de pro gramma's aan het „elk wat wils" te doen beantwoorden. Zoodoendo kreeg men opwek- konde en opgewekte, maar tovens muziek ;van meer ernstigen aard to hooron. Naar wy vernomen, is de directeur van „Zomerzorg" voornemens weer zulke concerten te doen geven, maar alleen by voldoende inteekonlug. Aan het Postkantoor alhlor en de daar- onder behoorende hulpkantoren werden ge durende de eerste helft der maand October de volgende briovon en briefkaarten bezorgd, wolko wegons onbekendheid van de geadres seerden niet besteld konden worden. Brieven: Blitz Co., IC. do Wit, J. J. de Groot, Amsterdam; J. Uonsing, Dordrecht; H. Visser, J. v. Langozaal, L. Zweegman, W. v. Beek, 's Hage; M. Schippers, Nymegen; M. Lelieveld, ds. M. Zwaardemaker, Rotterdam; J. llüskor, Schoveningen; Eug. de Witt, 'Voorschoten; De Winter, Utrecht; J. Kooi man, H. Hoffman, niet vermeld. Briefkaarten: C. do Vries, B. v. d. Broek, Amsterdam; F. v. Dalen, 'sHage; H. v. Dyk, LeidenJ. Kret, Rotterdam, C. Franken, 1 Zaandam; J. Diederich, Zeist; 8 briefkaarten zonder adres. Uit het buitenland terug ontvangen: Brieven: J. de Brien, Louisendorfmovr. Kentz Llnson, Wiesbadon. Briefkaarten: L. Hirschlor, Chamonizo; A. Freese, W. Lange, Hamburg; I. Dmn9r, Köln; S. U. A. Robertson, LondonJ. Bernaert, Paris; v. ItersonKempen, Kreuznach, Uit West-Indiö terug: A. L. Snouck Hur- gronje, Paramaribo. Tot onderwyzer aan de Chr. School (dorp) te Zaamslag Is uit 11 sollicitanten benoemd de heer J. van Straalen, Chr. onderwyzer te Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Krachtens de gewyzigde schoolwet moet de verordening, regolende de jaarwedde van het onderwyzend personeel aan de openbare lagere scholen to 's-Gravenhage mot eenigo bepalingen worden aangevuld. Deze betreffen de vaststelling, voortaan door den gemeente raad, van het bedrag der vergoeding voor vrye woning aan onderwyzers en de regeling van 'de tegemoetkoming in de huishuur, uit te keoren aan gebuwdo manlyke onderwyzers die den leeftyd van 28 jaar bereikt hebben. Deze wordt voorgesteld op f 50 's jaara In een ontwerp-verordening, die ter goedkeuring aan don gomeentoraad aldaar ia ingediend. Prins Hendrik der Nederlanden bogaf zich gisteren van Beriyn naar Gelbensande. In do gisteren gehouden algemeone ver gadering der Nederlandscho Voroenlging van Handelaren in Builenlandsch Meol werd onder meer besloten met kracht propaganda te biy ven maken tegen invoerrechten op eerste levens behoeften. Het bestuur doolde mede, dat volgens ver kregen ofücieele en officieuze inlichtingen by do tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer voor een invoerrecht op buitenlandse!] meel geen gevaar bestaat. By den rector-magnificus der gemeente- universiteit van Amsterdam zyn voor het studiejaar 1901/2 ingeschreven 172 niouwo studenten, t. w.15 by de faculteit der god geleerdheid, 34 by de faculteit der rechts geleerdheid, 80 by de faculteit der genees kunde, 29 bU do faculteit der wis- en natuur kunde en 14 by do faculteit der letteren en wiisbegeorto. Tot privaat-docent in de Hoogduitsche taai en letterkunde aan dezelfde universiteit Is toegolaten dr. J. J. A. A. Frantzon, leeraar aan liet gymnasium aldaar. Benoemd is tot lector in de artsenybereid- kunde de heer T. van dor Wiolon, apothekor aldaar. Do hoor F. A. de Hartog, te 's Graven- hage, is door do Franscke regoerlng benoomd tot „officier destruction publique". Volgens by de Regeering ingekomen berichten zal in Februari en Maart 1902 to St.-Petersburg oen Internationale vlsschery- tentoonstelling worden gehouden. Exemplaren van liet programma en regle ment dor tentoonstelling zyn voor belangheb benden gratis aan hot dopartement van water staat, handel en nyverheid te 's-Gravenhage te bekomen. Ingevolge Konlnklyko machtiging is de hoer A. 0. Nelson erkend en toegelaten als consulair agont der Yereenigdo Staten van Amerika te Schiedam. Sla.-Ct Naar wy vernemen, is, volgens een in Den Haag ontvangen particulier telegram, in de plaats van den heer P. M. L. de Bruyn Princo, die tot lid van den Raad van Ned.-IndiG is bonoomd, tot resident van Kedoe benoemd do heer J. H. F. ter Moulen, voormalig assistent- resident van politie te Soerabaja. De heor Ter Moulen, die met verlof hier to lande heeft vertoefd, was kort geleden naar Java terug gekeerd. NC.) De by het 2de reg. veld-art. to's Gjaven- hage overgeplaatste kapt. P. G, L, baron Quarlos de QuarJes, zal belast worden mot hot bevel over do irem-afdeeling. Het stoomschip „Solinger", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Oct. Suez; de „Soembing" arriveerde 16 October van Rotter dam to Batavia; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Oct. van Port Said; de „Timor" vertrok 10 Oct. van Amsterdam naar Batavia. Bodegraven. Dinsdag-middag had oon werk man in do stoomkuipery, alhlor, het ongeluk met zyn hand in aamaking te komen met een ln-working-zynde zaag, die hem van drie vingors de toppen afzaagde. In de op Dinsdag-avond gehouden ver gadering van het Nutsdeparlement Bodegraven z(Jn de aftredende bestuursleden weder her kozen, en is gekozen als commissaris van do Volksbibliotheek de heer J. J. Heusdens, in de plaats van mej. A. Boeken, dlo wegons vertrek als zoodanig bedankt heeft. Noordwyk. Onze burgemoester, jbr. mr. J. II. J. Quarlos van Ufford, is bonoomd tot referendaris by het departement van binnen- landscfie zaken. Oudshoorn. Ten behoeve van die lotelingen van de lichting 1.902 dezer gemeente, die meenen recht to hebben op vrystelling wegons broederdienst of als oenigo wettige zoon, kunnen ter secretarie dezer geinoento op Vrydag 18 Oct. a. s. dos voormiddags van 10 12 uren do vereis.chte getuigschriften wordeu aangevraagd. Sassonheiin. De oefeningen van het voor- bereidond militair onderwijs zullen dit jaar ge houden worden in de zaal van den hoer 0. Schipper on wel Vrydag 18 October a. s. voor het eerst. Voorburg. Door het opschuiven van een raam verschaften zich oen, of meer dieven toogang tot het hotel „Wyckorbrug" en ont vreemdden oen tweolal Hotsen. "Woerden. De heer L. üronkkorst, directeur der gasfabriek alhier, is benoemd tot directeur der gasfabriek, waloi leiding on tolephoon te Helmond, Uit do „Staatscourant." I(on. besluiten. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en necynzen te Tiol, J. I Itoggenkamp, ontvanger ie Onderdendam. Dy het departement van biunonlandsche zaken tot administrateur mr. A. F. baron Van LyndeD, referendaris; tot referendaris J. A, llotjer, D. E. Olivior, jbr. mr. J. A. Stoop van Strijcn, allen hoofdcommies, on jbr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Noordwijk. Bij 'b Rijks archief in Overijsel tot adjunct-com mies J. Geesink, amanuensis. Tot burgomeester van Noordgouwe, jhr. C. A. van Citters; van Oud-Valkenburg, W.Troisfontaine. Tot inspecteur der po3teryea en telegraphie te 's-Hertogenbosch, J. ten Cato, directeur van het spoorwegpostkantoor No. 3 te Zwolletot directeur van het postkantoor to Neede, P. J. Aerts, klerk lste klasso. Alsnog benoemd:- tot lid der commissie, die, to rekenen van 1 Augustus 1901, goduronde é<Sn jaar, te Groningen belast is met bet afnemen van de practischo oxamens van arts, dr. K. Kooy, lector te Groningen, thans plaatsvervangend lid; tot lid der commissie, dte, te rekenen van 1 Aug. 1901, gedurende óón jaar, te Utrecht belast is met bot afnemen van de practischo examens van arts, en welke .commissie tevens belast is met het afnemen van het. practisch examen van tandmeester, dr. Th. ZieheD, hoogleeraar to Utrecht. Min. beschikkingen. Bepaald, dat met ingang van 16 October a. e., de na te noemen ambtenaren var. den Rijkswaterstaat, zullen dienst doen als volgt: lo. de benoemdeadspirant-ingonieur J. W. Birnio onder do bevelen van den hoofdingenieur vau den waterstaat in het 9de district, ten einde te worden toegevoegd aan den arrondissements ingenieur in het arrondissement Noordzcekanaa), ter standplaats IJ muiden 2o, de benoemde adspirant-ingenieur D. A. van Heyat onder de bevelen van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de (district, ten emdo te worden toegevoegd aan den arrondissemenls ingenieur in het zuidelijk arrondissement van dat district, ter standplaats Brielio. ADÈLE SANUKOCU'. Daar ia veel kwaad al gezegd van Suder- mann'a stuk, veol kwaad al gezegd van de bypersonen van Adèlo Sandrock'a gezelschap, maar wie dacht er nog gisteravond aan stuk of byporsonen, waar Magda ten toonoele kwam. Zooals zo daar als de vrUgevochton, harls- tochteiyko, overweldigende natuur binnenvalt in het vrome siyf-convontionoelo gotiranni soerde huisgezin, zoo overweldigde ze ook by haar vorschynon heel de volle zaal, greop ze, sleurdo ze mee, allo ademloozo toeschouwers, deed ze bukken voor dat hooge onafhankeiyke „ich bin ich", deed zo eidderen by dionstiyd In die geweldige vrouwenziel. Ia dien stryd, daar zit hot tragische van dit stuk, on sterk heeft zo ons dfbn doen voelen. O, nis daar in die vrouw zich de moeder openbaart, hoe schrik kei yk tragisch, zion we haar dan in eons, fier onbereikbaar hoog, maar even 6toik, ja veel sterker nog dan die trots, bet onpeilbaar diepe moederleed. Daar ging een rilling door ons by dio openbaring, maar goon rilling van afschuw, neen, van smart, want wy voelden het, geen twyfel liet zo ons over: zich zelve was ze trouw gebleven. Maar hoe lioog, hoe onafhankeiyk zo moge staan boven de nietige bekromponheid rondom haar, lioo onzienbaar hoog haar hartstocht en karakter boven dio doodscliheid en conventie, toch komt hot op, onafwendbaar van allo kanten, al dat nietige, lage en trekt neer, en zwaarder wordt do stryd, do strijd lusschen die krachtige ziel cn de zielloozo conventie, steeds zwaarder, daar buigt hot, tot oindeiyk met een hard en wreed geluil ze beide breken. En als zy, heel gebroken, neerzinkt by den dooien vader, hoe goed, hoo weldadig, dat dan het scherm zakt en we heen kunnen gaan, stil, om ook neer te zinken en te weenon. Maar eigenlyk loch is doze opvoering me tegengevallen. Mot nog ver6ch in de herinnering de uitvoering, dio verleden winter Marie Lark a: y van Heimat gaf, zyn juist de besto scènes ine een tolourstelling geweost, do bolde meesterlijke scènes tusscheu Magda en von Keiler. En waar van do belde sterren Barkany zeker niet minder was, daar werd hier do zware rol van von Keiler, zoo veel minder, zoo levenlcos gespeeld, dat heel veel ver- loren gmg. En do pfarrer, 6lecht gegrimeerd, onsym pathiek, viel soms ook nog buiton den toon. Goen onkel oogenblik moot by een dreigende houding aannemen die vermag op haar toch niets, neo, 'i is juist zijn stille berusting, zyn Selbslhingabe, dio hem zooveel doet over winnen. IIJ is als 't ware. do stem van anderer geweten. Schwartze ze.f was beter, wat vooral bleek uit do scènes waar Magda niet ten tooneelo was. En tante Franziska word oigonlyk hinder- ïyk, zo wou te komwk zijn. Ja, 't is ondankbaar naast een groote ster te spelen. En deze eter, ze boheorBchto wei haar omgeving, maar het waron geon menschen dio zo beheer8clilo, 't was iemand dio voor dominee speelde, iomand die voor von Keiler speelde. Zy alleen gaf workoiykheid, zy staat ons voor oogen als een hooge kunstenaresse, een van die zeldzame bogenadigden, dio kunnen voelen zuiver en diep, al wat door mc-nschen gevoeld kan worden, die kunnen herleven, in zich opnemen, weergeven een menschenziel. Alil dor lJüko ïudsz os oiosam sein. En hoog stonl ze gisteravond, Adöle Sandrock, lioog, maar ook genzaam, oigonlyk verlaten. Hei oiienkar laser onderwijs te Rijnsburg. Hot gemeenteraadsbesluit tot opheffing met Januari a. a. van do openbare lagero school lo Rynsburg, is niet goedgekeurd door Ge- doputeordo Staten. TraitsviuU ca Oranje-VrJ,b!n:U. De voorzitter van het Nederlandsche Roodo Kruis, K. J. G. baron v. Hardonbroelc v. Bergambacht, hoeft thans al degenen, die, door het lioofdcomiló van genoemde voieeni- ging gelegitimeerd on uitgezonden, hebben deelgenomen aan dén arbeid van do Nedeili ambulances in Zuid Afrika van 1899 -1901, namens voormeld college uilgenoodigd om Woensdag den 30sten October, des namiddags lo halfeen, in het Gebouw voor Kunslen en Wotonschappen te 's Gravenhago lor algo- moene vergadering aanwezig te zyn lot het in ontvangst nemen van de aan hen uit te reiken diploma's. Do plaatselijke voreonigingen In de pro- yincio Groningen; die zich voor do zaak van de Boeren iulerossooren, hobban in oon gisteren lo Groningen gehouden vergadering besloten, ziel. te vereemgon tot een provinciale organi satie. Er werd oon voorloopig bestuur gekozen, bestaands uit doheoron Reindors (Appingetlam), Mesdag (Gioningou), Schollen (Zuidhorn), De Koode (Stadskanaal; en Wichors (Winschoten). Dit zal statuten on zoomeer ontwerpen en aan een latere vorgadonng ter vaststelling aanbieden. Te Meppol heeft de door 24 dames langs de huizen der ingezetenen gehouden collecte voor de vrouwen en kinderen in de concen tratie kampen in Zuid Afrika f 1400.16 opge bracht. Gemengd Nieuwe. Twee jaar geleden trok Willem Poeiiejoe by de loting alhier voor de nationale militie No. 315 on nu trok zUn broer lzaftk. hetzelfde nomraer. Wel eigenaardig 1 Heden ia van* do maatschappij „de Zyi" met goed gevolg te water gelaten het stalen klipperschip „Hendrika" speciaal gebouwd voor do Zeeuwscho stroomen. Aan do „N. R. C." is dezor dagen medegedeeld, dat de vrouw, die onlangs het palols van II. M. de Koningin te 's Hage wilde binnenthingen, onder voorwendeel II. M. do Koningin te willen spreken, de weduwe N. uit Joure was en zy ouder vormoeden van krankzinnigheid naar oon geslicht was over gebracht. By nador onderzoek is gebleken, dat die vrouw niet do wed. de N. uit Joure is, maar de 71 jango G. F., laatstelijk wonende te Oldeouwor, in de gomoonte Doniaworstal. O Mot schitterende oogen en oven resoluut alsof by ten stryde ging, wierp de kleine Bask !zyn baret omhoog, ving die weer op en liet haar vrooiyk door de vingers draaienvervol gens trok by met krachtige hand den denno- boora uit den grond en do geïmproviseerde vlag boven zyn hoofd houdende, zeide hy: „Ik dank u, kapitein I" En nadat de kameraden hem veel geluk had den toogewenscht, vortrok Orthegaray, terwyi 'hy zyn kleine gestalte in haar volle lengte uitrekte en met een gevoel van trots de vlag tegep zich aandrukte. „Dappere mannen l" dacht hun bevelhebber. Zy legden by dit beantwoorden van de uit tarting der Italianen dezelfde vervoering, don- .zelfden vurigen Ijver aan den dag, wolko zy getoond zouden hebben, indien z\J tot het 'gevecht opgeroepen worden en de trompet 'den aanval geblazen had. In deze soort van kinderiyk tweegevecht, waarby alleen de eigen liefde in het 6pel kwam der beide troepen, 'die zich aan weerskanten van donzelfden afgrond, welko hier de grons uitmaakte, be vonden, gaven zy van dezelfde vaderlandsliefde ;als In don stryd biyk. Zy'verzotten zich even zeer tegen een uitdaging, als zy het tegen liogols zouden gedaan hebben. Vlag moost tegenover vlag gesteld worden on het gevoel van tegenstand waa even fel, als in den stryd (jran man tegenover man op het slagveld. v aiat kten om dien geest van een, in zekeren zin ridderlyken hoogmoed aan zyn luitenants te verradon. En zyn officieren wonden zich nu ook by hot donkbeeld op, dat zy straks, op dit keoge punt, de driekleur der Franschen als eon tastbaar, by na levend ant woord zouden zien wapperen. Er moest eenige tyd verloopen vóór Orthe garay den top kon bereikt hebben. Van tyd tot tyd wierp Doberle een blik naar het Ila- liaansch grondgebied en naar de vlag van Savoye; vervolgens inspecteerde hy, gewapend met zijn kyker, de hellingen van de Valetta. Niets te zien. Iiy onderscheidde niets aan do kanten van don berg, niots in de sneeuw, welke op dat oogenblik in de zon schitterde. De kapitein en zyn officieren wisselden by korte tusschenpoozen en eenlgszlns zenuw achtig enkele woorden. Op eenigen afstand van hen wachtten de 6oldaten, zittende of staande en hun blikken op de Valetta rich tende, eveneens het verschyDen van den kameraad af, terwijl ook zU van oordeel waren, dat hy lang uitbleef. „Er is misschien een ongeluk gebeurd", zeide Deberlo, terwyi hy zyn horloge te voor- schyn haalde. „Die dennestam is zwaar 1" „En als een windvlaag do vlag grypt, kan zy naar beneden geworpen worden 1" „O, daar is goen vrees voor; hy zal het doek om den boom gerold hebben." „Bovondion heeft hy een Baekischen voet," voegde de kapitein er by, om zichzelf en zyn officieren gerust te stellen. Eensklaps ontsnapte aan de borst van die jonge mannen een kreet van vreugde, en de soldaten, die op den grond zaten, stonden haastig op en klapten onwillekeurig in de handen. Daar ginds togen de holling van den tog vertoonde aich een beweegiyk punt, een soort van zwarten mier, dio togen liet schitte rend wit van do sneeuw afstak. Daar ginds bevond zich een menschja, dat kleine, nauwe- lyks merkbare punt, dat do soldaten waar namen, was een mensch, die langzaam, mot moeite, don top opklauterde. Deberlo en zyn officieren bekeken hem door hun kykers. Orthegaray steunde, terwyi hy hem in de sneeuw plaatste, op den paal van de vlag als op een Alpenstok. liy had zijn met Uzer beslagen stok over zyn schouder gehangen en zyn steunpunt was de stam, de dennestam zelf, waarom hy werkoiyk, om zich togen den wind lo vrywaren, de drie kleuren stof gewonden en met een touw vastgebonden had. Deberle slaakte een kreet van vorlichtlng, en, met zijn kyker voor de oogen, beschouwde hy den kiemen mier, die steeds hoogor klom en aan een stroohalmpjo de Fransche driekleur torsto. Af en toe onderzocht de kapitein don horizon. Ja, do 2on ging onder, maar vóór den avond zou Orthegaray den top bereikt hebben en zou de ontplooide vlag door haar wapperen de begroeting van de Italiaansche battery beantwoorden. Daar ginds moest Orthegaray klaarbiykeiyk met de wiskundige zekerheid, de bedacht zame langzaamheid van de bergbewoners naar boven klimmen. Het kwam den kapitein voor alsof de soldaat zich niet meer bewoog. De man scheen zich nu neergezet to hebben; hy waa misschien vermoeid. Doch een oogen blik later bemerkte Deberle, dat Orthegary zUn tocht hervat had en vooruitgekomen was. Do Italiaansche kanonnen verdubbelden hun schoten, alsof de officieren, die het bevel voer den over de kanonniers, liunnerzyds den kam pioen van Frankryk in hot oog gekregen hadden en hem door niouwo salvo's wilden tergen. Er was op het platoan van den Alp een plechtige, bfina godsdienstige stilte ontstaan. Do soldaten tuurden ook naar den horizon, on, bemerkende, dat de avond noerdaaldo, dat do schaduwen in de kloven en diopten grootor werden, vroegen zy zich angstig af, of hun kameraad daar in do vorto vóór do duisternis zou aankomen. „Nog slechts oen oogenblik, dan is by er l" „Do laatste schreden zUn het moeilijkstI" „Het bereikon van den top, daar komt het op aanl" „Ba, Orthegaray staat stevig op zyn boenon en heeft, goodo oogen 1" Doberle volgde nog altyd met zyn blikken den soldaat, die steeds hooger klom, en ofschoon biykbaar vermoeid, doodaf van uitputting, het klauteron met een onergie voortzotto, welke zelfs op zulk een afstand kon waargenomen worden. Deze menschelyko inspanning ont roerde den officier en vervulde hem met oen gevoel van trots, van genegenheid voor deze soldaten, die een verlangen naar opoffering, naar roem aldus aanspoorde. Waartoo zouden zy, deze dappere jongens, wol nlot in staat zyn, indion zy eenmaal ernstig op de proof werden gesteld? En wat beteekendon al die beweringen van de tegenstanders dor vader landsliefde, als deze soldaten bereid waren, ter wille van oen lap doek, enkel uit trots, hun leven te wagen? Eón ding is zeker, dat hetzy uit dorst naar geluk, hetzy Uit dorst naar roem, de mensch in doze wereld behoefte heeft zich aan droomen over te geven. En het is heoriyk van don room te droomen 1 De kapitein govoeldo zyn hart bonzen, toen eensklaps de menscheiyke mier, op den top aangekomen, stilstond en den dennoboom in do maagdelijke sneeuw plantto. Do ofiicieron, mot den kfikor in de hand, de solóaion met hun oogen op libtzellde punt in het eindeloos verschiet gericht, hielden hun adem in, in afwachting van de ontknooping, terwijl zy aan do oveizyde van do grons, op de Italiaansche helling, andere kykers verinoodden, wolke ook gevestigd waren op dien man daar ginds, even klein als een insect, maar groot en ver hoven door het ideo, waarmee hy zich vereen zelvigd had, het zinnoboeld, dat hy droeg. Opeens zag men Oilliegaray op dien hoogon borg zich zeer duidelijk togen don horizon, welken de ondergaande zon geheel rood had gekleurd, afteekenon. Boven aan den denne stam ontrolden zich de kleuren, do drio kleuren van Frankryk, en als een apotheose verscheen, in het schynsel der wegzinkende zon, in liet- geen er nog van licht boven do nevelachtige diepten en blauw getinto bergen was biyvon hangen, de vroolyke driekleur, welker levendig rood en helder wit in don wind hoen en woer wapperde, terwyl de kleine Orthegaray met zyn muts zwaaide en ongotwijfeld een kreet uitte, een kreet, dien zUn kameraden rioden r en wolke onwillekeurig uit alle kolen oprees: „Lovo Frankrijk 1" „En leve Orthogaray t" zeide oen korporaal, die ovenals do klautcraar een Bask was. Deberle zag niets moer door zyn kyker, wolkon hy tovergeefs op don Alpenjager ves tigde. Do tranen benevelden zyn oogen oa maakten het glas vochtig. „Het is bepaald een genoegen om over zulke lieden het bevel lo voeren," zeide hij tegen zyn officieren, terwyl hy zyn kyker aiveegdo. (TForiif urvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1