LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 12 OCTOBER. - DERDE BLAD. Anno 1901. De OptoctLt, No. 12773 De oorlog tusselien Engeland enTronsyaal. Wij ontvingen het volgende particuliere schrijven uit Zuid-Af rika: Uit de weinige nieuwsbladen, die we in handen kunnen krijgen (1), zi® ik voortdurend hoe 't Engelsche publiek en ook de Parlements leden, moeite doen om den waren toestand in Zuid-Afrika en voornamelijk in de zooge naamde Refugeskampen te leeren kennen. Er worden commissies van onderzoek ge vormd en deftige dames komen de kampen bezoeken en nog weot men niets, vrant bij alle geroep om meer licht, wordt de waarheid stelselmatig onderdrukt afleggen. 't Schijnt echter, 'dat do edelmoedige en naar waarheid dorstende Engelschen, dat niet aandnrven. Nu wil ik trachten eenige inlichtingen ter kennis van 't publiek te brengen, in de hoop, dat ik daarmee niet mijne neutraliteit verbreek. ben zelf bewoner van 't kamp en tegenover mij zelf en mijn familie kan ik niet neutraal blijven. Ik reken naast God op de hulp van de waarlijk nobele Engel- scben, die er, Gode zij dank, ook nog zijn. Allereerst kom ik op tegen den veelgebruxk- ten naam Refugee". We zijn geen „Refu gees", we zijn gevangenen. Wij zijn allen ge- Ik wenschte, dat u dit zelf eens kondt zien. Misschien zullen de snap-shots, uoor Engel sche officieren genomen, u genoeg daarvan laten zien, want ik heb menigmaal gezien, dat ze foto's namen van zoo'n hoop ellende en armoede, hun eigen schande opschuimen- de." Of is 't aan die arme vrouwen en kinderen te wijten, wanneer ze als een troep bedelaars, vuil en met gescheurde en gelapte flenterB om 't lijf bijeen zitten gedoken op een van die weelderig ingerichte wagens, die de Engel- schen voor 't vervoer gebruiken Hoe is hun telkens en telkens iets ontnomen van 't geen onontbeerlijk is voor 't leven. Denk slechts aan Steenbokfontein in Rus tenburg. En hoe edelmoedig en welopgevoed handel den tocb. die soldaten 1 Vraag een weinig aan de mensehen van Twijfelspoort, Driefontein, Rietvlei, Groot- fontein bij Marico's oog, Bokkraal, Water- kloof, Kafferskraal enz. in 't district Marico, Voornamelijk die colonnes, die in Augustus van 't vorige jaar door Rustenburg cn Mari co naar Zeerust trokken, hebben gruwelijk huisgehouden. Ik weet wel, dat men in den oorlog veel over 't hoofcl moet zien, en kan 't best be grijpen, dat een groot deel van de Tommies, met kost van 't vuur nemen en eveneens verontreinigen; de bedden open snijden en de Vöeren in den wind strooien; borden, scho tels, ja alles stuk slaan, de kleeren van vrou wen en kinderen afnemen en verte ancien of aan kaffermeiden geven voor guusi-die ze van blanke vrouwen niet kunnen verkrijgen dan met geweld; van zuigelingen, die niofc aan de borst kunnen gevoed worden, de fee- dingbottles afnemen; 't laatste stuk gereed schap of leder vernietigen, dan zeg ik, dat ze beestachtig optreden. Voor al die gruwelen kunnen niet altijd de officieren aansprakelijk gehouden worden, maar als ze op groole schaal plaats vinden, Wat kunnen die dames zeggen van den toe stand in een Kamp, waarin ze rondgeleid vrienden, die alles in een gunstig lieht zul- worden door do hoofden van 't Kamp of hun len plaatsen, en als zij alles tot haar beachik- king hebben om zich 't leven aangenaam te maken. dwongen mee te gaan', de vrouwen cn kinde ren zijn met geweld van hunne woningen weggevoerd en hoe dit gaat, kunt -gij, lezers, u moeilijk voorstellen. Hoewei lord Kitchener aan commandant- genoraal Louis Botha beloofd heeft, toe te zullen zien, dat er altijd voldoende middelen Hebben de troepen, die geen gelegenheid hadden om de families, waar ze langs kwa men, op te laden op vele plaatsen niet alles vernield, wat onder hun bereik kwam; de kleeren en 't beddegoed en 't huishoudgereed- schap on do levensmiddelen geroofd of ver brand, zoodat de vrouwen en kinderen de mie- Eermlsvermakel^klieden op het Schuttersveld. Het springen der Fontein. Een Hollandseh Infanterist in actie. Indien zulke dames een week of twee in loo'n kamp doorbrengen, in dezelfde omstan digheden als do Boerenfamilies, dan kunnen ze spreken, maar een bezoek van eenige da gen, waarbij men haastig van do eeno tent naar de andere stapt, heeft evenveel waarde als 't gewone museum bezoek. Waarom geven de Britsche autoriteiten geen gelegenheid aan bewoners van 't kamp, die dus van ondervinding kunnen spreken, om den toestand, waarin ze leven, te beschrij- :ven kan 't publiek immers zien, hoe het 'hier toegaat en worden er werkelijk leugens geschreven, dan kunnen de leugenaars ge straft worden, zooals de Engelschen straffen, oio yalsche verklaringen do Boeren van vervoer voor de families gebruikt wor den, is d© wijze, waarop vrouwen en kinde ren over den weg worden gebracht, in een woord „ellendig." De ageno worden volgestopt met menschen zoodat er schaars ruimte genoeg is om te zit ten. In vele gevallen mogen de menschen nog iets van hun huisraad samen nemen, maar ge kunt begrijpen, hoeveel dit is, als twee, drie of viar families op één wagen gepakt worden. (1) Waarom stoppen de Engelschen zoo zorgvuldig alle Europeesche bladen voor ons weg, uitgezonderd een paar Engelsche bkdfiftt Carillon. liepittcn en haverkorrels bijeengingen zoeken op de plekken, waar de goefcl gevoederde Engelsche paarden hadden staan vreten; zoo dat ze blij waren een zak te vinden op de kampplekken om een kleedingstukje er van te kunnen maken 1 Yan hoe menige familie is 't huis met den ganschen inhoud verbrand, nadat de vrouw met de kinderen er uitgejaagd was. die zeker slecht verzorgd moeten worden, de hoenders en varkers, die v:j te zuinig waren om op te eten, doodslaan en meenemen, maar als soldaten 't spek van een pas geslacht var ken op den grond gooien in huis en er hun behoefte op gaan zitten doen, 't weinigje meel, wat voorhanden is op den grond schudden en met vuil door elkaar trappen; 't vet met asch en zand door elkaar roeren; de potten dan behoeven de rechtsgevoelige Engelschen niet te schrijven. ihc next passage in Lord Kitchener's des patch, which surprises us, is the statement that the Boir leaders „have no control ever their men." „If this be 8 j the state of things at the seat of war is far more serious than we imagined, and it is certainly calculated to raise the who le question of the belligerent rights of the Boers. If the burghers are not under the con trol of their leaders, they have no longer a claim to bellgerency, and it becomes a duty on ur part to deprive them of their righes especially if they make use of them in order to visolate the elementary rules of civilised warfare." (Naar aanleiding van de Vlakfon- teinzaak). Wat de eene colonne gespaard iiet, werd door een volgende verwoest, zoodat een groot deel van Transvaal nu een woestijn is gewor den, waar zelfs de vruchtboomen vernield zijn. Niets is er gelaten. Nu kunt go eenigszins begrijpen, hoe do menschen er zoo ellendig moeten uitzien, als ze opgeladen worden. Kwamen die families nu in eenige uren tijds op de plaats van bestemming, waar ze van 't noodige voorzien werden, dan zou 't vervoer op voor een groot deel open wagens te verschuldigen zijn. Doch sommigen zijn weken op 't pad en dan is het vervoer moordenaarswerk. Overdag brandt de zon de menscbrn amechtig. Do dichte stofwolken, die j trekkend lager steeds omhullen in dit droge jaargetijde, maken het aaemhalen moeilijk; bij een uren- langen trek, zonder uitspannen, lijdt menig een verschrikkci .'ken dorst, want de meesten hebben geen voorwerpen bij zich om water in mee te nemen: 'snachts doet de koude de vrouwen en kinderen verkleumen, vooral zij die op den grond onder of naast de wagens moeten slapen. Ik had een dag of tien dat /oorrecht en ©enige ochtenden waren mijn deken* wit van

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 9