Zaterdag 12 October. A®. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. X)it nommer bestaat uit YIEB Bladen. C, 12772 PRIJS DEZER COURANT: ,J Voor Loidon por 8 mruindon1.10. Buiten Loidon, por loopor en waar aeonton goveatigd r(Jn 1.80 'i Franco por post i 1.65-. PRIJS DER ADVKRYENYTÉÏï?: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bot incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. IM.-Znidafrikaansclio Vereeniging. A/d. Leiden en Omstreken. Ontvangen bU don Penningmeester, Zoeter- woudscho Singel 41: Door bemiddeling Tan Lot Leidsch Dagtlai Opgehaald in don hoogen hoed op de Bruiloft ran Bas en Neo, te Katwijk aan Zee, f 11.95 Gecollecteerd door Johan op Moeders drie-en-vyftigaten Terjaardag Gekregen voor de Vrouwenkampen In Zuid-Afrika op den Terjaardag van Gootje Opgehaald op den feestavond van 0.82 1.— -Marba" 8.- Bjdragen kunnon worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. De collecte bracht te Kjjmburg op niet f 133.38s, maar 138.83s. Leiden, 12 October. Wy hebbon het gisteren reeds meegedeeld, maar we wenschen er nog oven op terug t© komen, om ook onzen getrouwen lezers van het 'Zaterdagnummer nogmaals te doen zien, wat voor infame streken Engeland uithaalt. "Wtf bedoelen het navolgonde bericht: Uit vertrouwbare bron verneemt mevrouw Waszklewicz, dat vyf en tachtig kisten mot goederen, uit Holland naar Potchefetroom verzonden voor de vrouwenkampen, in handen der Engelschen zijn gekomen, waardoor de vrouwen niets kregen. Verdwenen Is dus alles voor die arme vrou- wen en kinderen, die nog meer te Ijjden hebben dan hunne echtgenooten, die in het veld zyn. Veidwonon is alios, waarvoor ook hier in Leiden zooveel moeit© werd gedaan, en waar voor ook dames op het pad zijn getogen om toch maar zooveel mogelijk b^een te garen I Wy hebbon dan ook geen woorden voor deze door en door ignobelo handelwijze; eene handelwijze, die do liefdadigheid met voeten trapt en die goederen, voor arme stumpers bestemd, met een grynzonden laeh van ge- noegen laat verdeelen onder hen, die indirect hebbon medegewerkt tot dezen ongelukkigen toestand. WU vragen zelf met bange vreezezal men zich ook niet vergrijpen aan het geld, dat men er heen zendt? Waar de Chamberlains zich niet schamen voor de gehoele wereld om van de Kynoch Co., die wapens levert voor Zuid-Afrika, 150 procent ;©p te steken, daar wordt deze vraag gerecht vaardigd I Engeland, Engeland l wat maakt ge je gehaat 1 En het vasteland van Europa ziet alles kalmpjes maar aanl "Van de jongste lichting der militie bi) het 4de regiment infanterie zijn aangesteld itot milicien sergeantde milicion korporaals P. J. Breugolman, J. HJbers, J. J. van Kossem, E. Esseveld, T. S. Goslinga, T. M. 'van Dorth, .J. J. Boaso, W. N. Donkersloot, A. J. van der Starre, J. O. Vermeer, K. de Veer, A. B. Vuyk en J. M. van der Made. Ingevolge do bestaande bepalingen zal aan ieder hunner een premie van vijfenzeventig gulden worden toegekend. Naar uit „De Heraut" blijkt, hebben de directeuren der VrUe Universiteit besloten het door dr. Kuyper gevraagd eervol ontslag niet toe te staan, maar hem als hoogleeraar op non activiteit te stellen, ton einde den band tusschen hem en de Vrije Universiteit niet geheel to verbreken. Op dezelfde wijze han delden directeuren in 1890, toen jhr. mr. Do Savornin Lobman, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, minister werd. By Koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter te Leiden, mr. H. M. G. Kloppen burg, thans kantonrechter te Schiedam. De heer J. W. de Goeje, arts alhier, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Elspeet. Den lOden Octobor a. s. zal do onder officiers vereen iging „Eensgezindheid" alhier een uitvoering met bal geven in „Zomerzorg". Op de 14de lyst van de 23ete jaarcol- lecte voor de Scholen met den By bel in „De Standaard" komen o. m. voor: Haarlemmer- moer Oostzijde met Aalsmeer, met 300; Wassenaar met 400.24; Waddingsveen met Zuid Gouwekade, Kruisweg ea Benthuizen, «iet f 156 60. De „Unie" collecte bedroeg te Wadilingsveen f 138.54 en te Benthuizen 18.06. Beroepen is te Heemstede ds. A. J. Th. Jonker, te Dordrecht. Wegens woonplaats verandering naar Amsterdam heeft mr. C. Bake, sedert 1888 referendaris by den Raad van State (afdee- ng: geechillon van Bestuur), ontslag als 'zoodanig aangovraagd. Het hoofdbestuur der „Technische Vak- iTereeniging", gevestigd te 's-GraveDhage, heeft van toononlMHisgfre zaken ill •au te amuftUr een adres gezonden, waarin het dezen verzoekt, wel eenige zekerheid te willen geven omtrent de volgende vragen: lo. Wie verstaat de Ongevallonwet onder bouwondernemers 2o. Varien opzichters op bouwwerken In de termen der wet als verzekerden? So. Zyn zy verzekerd, als zy In hun beroep in dienst zijn van een werkgever, die een ander verzekeringplichtig bedryf uitoefent? Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen te Spankeren ds. J. E. van Iterson, te Oenkork c. a. Bedankt voor het beroep te Lutjogast (toez.) door den heer van den Berg, cand. te Nleuwleusen. Naar „Het Vad." verneemt, heeft mr. D. Limburg, advocaat en procureur te Rotterdam die dezer dagen benoemd werd tot substituut- griffier by de roohtbank aldaar, voor die be noeming bedankt. De heer Gustav Eltzbacher, die zulk een groot aandeel genomen heeft aan de stichting van Nieuw-Zandvoort, is te Beriyn overleden op by na xeventigjarigen ouderdom. Naar „De Tyd" thans mot zekerheid kan melden, heeft mr. Sassen, die door de Tweede Kamer als tweede candidaat op de voordracht werd geplaatst voor het lidmaat schap van den Hoogen Raad, In een schryven aan den minister van justitie den wensch te kennen gegeven, om voor een benoeming ln dat college niet in aanmerking te komen. De overdracht van hot rectoraat der Vrye Universiteit te Amsterdam van dr. J. Woltjer op dr. W. Geeslnk zal, daar de dies natalis op Zondag valt, plaats hebben op Maandag 21 October. De luitenant ter zeo der 2de klasse A. C. van Braam Houckgeeat wordt met 16 dezer tydeiyk gedetacheerd in de directie der marine te Amsterdam. (Ste.-Cf.) De Minister van Oorlog heeft de be velhebbers in de militaire afdeelingen aange schreven te doen nagaan of het mogeiyk zou zyn, om, wegens gemis aan badinrichtingen in de meeste kazernen, de militairen van par ticuliere badinrichtingen gebruik te doen maken. De lults. ter zee 1ste kl. M. van Nassau en L. E. A. F. ter Haar zullen in Dec. naar O.-I. vertrekken. Do heer A. Somers, directeur van het telegraafkantoor te Delft en oud wethouder to Bergen-op-Zoom, zal den dienst mot pensioen verlaten en zich weder te Bergen-op Zoom vestigen. Bossch&r Ct De off. van gez. lste kl. dr. J. W. Blanken is bestemd in Nov. a. e. naar O.-I- te vertrekken. De kapt. ter zeo A. C. van der Sande Lacoste en de kapt.-luit, ter zee C. F. G. Gobius, beiden gedetacheerd by den bouw van Hr. Ma, pantserschip „De Ruyter" by de Maat schappij Fyenoord, z(jn aangewezen, by ge reedheid van dien bodem, reep. op te treden als commandant en als lste officier. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ongeschikt verklaard voor het bo- rydon met motorrytulgen in de gemeente Leiderdorpden Lagen Ryndyk van af de oostzijde van den Zyiweg tot aan de Kalkbrug; in do gemeente Oost-en West-Barendrecht: den Carnisseweg van de limiet van IJselmonde tot aan den Zuldpoldorschen Achter- of Zee- dyk, en den Barendrechtschen weg van den Ryksstraatweg tot aan den Zuldpolderschen Achter- of Zeedyk; in de gemeente Spykenlsse: den Voorweg, don Veerweg en den Hekelingachon weg. ALkemftde. Het voorbereidend militair onder richt, cursus 1901 1902, zal hier te Roelof- Arendeveon in het gewone lokaal, met 20 jongelieden uit deze gemeente, aanvangen op Donderdagavond 17 October e.k. te 7 uren. Met do leiding is bolast de heer H. G. Winkel man, tweede luitenant der infanterie te Leidon. Eerlang zal hier ln de verschillonde wyken der gemeente een collecte worden gehouden voor de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland", tot het vormen van een onder steuningsfonds voor behoeftlgen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille. In aanmerking gonomen, dat nog eon 180-tal oud-stryders hieruit gesteund worden, is alle verdere aanbsveling zeker over bodig te achten. Andermaal zijn hier proeven genomen met entlDg van varkens togen vlekziekte. De enting ia verricht op 51 dezer dieren, toe- bohoorende aan den landbouwer P. van der Geest, door den plaatsverv. districts-veearts D. van Gruting to Leiden, naar do methodo van dr. Lorenz. Donderdag is men aangevangen, met door middel van twee zolderschuiten, te lichten een schip, beleden met zand, toebehoorende aan schipper A. van Beyeren te Woubrugge, welk schip bU den laatsten sterken wind, op de z. g. „Kever" onder deze gemeente gezonken was, en waarvan nog een eind mast de plaats des onhells kenmerkte. Persoonlyke ongeluk ken zyn niet voorgekomen. Vrydag waa het vaartuig reeds boven. Op Zaterdag 19 October a. s des namid dags te één uur, zal de gelegenheid zyn open gesteld tet kostelooze inenting en heiinenting van de ingezetenen, die zich daartoe by de femeente-genoesheeren W. H. C. G. Keyzer, 0. f. van Dillen u L J, O. Willinck aan melden, in de openbare schoollokalen te Oude- Wetering, Roelof Arendsveen en RypweteriDg. Hillogom. Het driejarig zoontje van den werkman W. Gabel geraakte gistermorgen omstroeks tien uren zoodadg met de rechter hand bekneld ln een kookmacblne, dat van een der vingers een gedeelte byna geheel werd afgekneld, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Katwijk. Het aandeel ln de kwade posten der personeele belasting, dienst 1898, bedraagt voor deze gemeente 391.85*. Dinsdag-avond a. e. zullen ln deze ge meente aanvangen de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel waaraan ook de jongelingen van Valkenburg zullen deelnemen. Evenals vorige jaren wordt het onderricht gegeven in de openbare school te Katwyk a/d. Ryn. Hillegom. De uitslag der door den bouw kundige J. Kraay, alhier, den llden October gehouden aanbesteding van een woonhuis voor den heer G. Veldh. v. Zanten te Hillegom Is, dat de volgende lnschry vingen waren inge komen: J. de Munnik, Leiden, 9850; G. v. d. Spek, Leiden, ƒ8660; Joo. Bink, Leiden, ƒ8000; P. Hoetje8, Haarlem, ƒ7916; J. v. Zoelen, Hillegom, 7500; C. Zaal, Bodegraven, f 7500; G. v. d. Vlucht, Maasdam, 7490; B. H. Keiler, Lelden, ƒ7380; E. Zwolsman, Hillegom, ƒ7190; N. Kloots, Leiden, ƒ7160. Lisse. By de Donderdag 11. gehouden volks feesten alhier werden by het ringryden ge- wonnon de volgende pryzen: lste prysnaaimachine en twee schilderijen, door mej. N. Verboon en den heer Ph. van Klaveren; 2de prys: Berlinzilveren kofflestel en wekkerklok door mej. A. Wltteman en den heer A. van Velzen; 3de prys: theetafel en sigarenkoker met goud gemonteerd door mej. N. van Graven en den heer Q. Hulsebosch. By de versiering van lywlelen, waarvoor zich 13 mededingers hadden aangemeld, wer den door elk der 14 juryleden aan elk der deelnemers van 1 tot 10 punten gegeven, met den volgenden uitslag: Marie van Ruiten een totaal van 62 punten, Gerrit van der Mey 46, Jan Guldemond 98, Willem Driehuyzen 52, Couturier 128, C. Rolff 41, Agatha Driehuyzen 100, Bertha v. Maanen 111, Jan Moolenaar 46.. van der Zaal 101, L. van den Burg 104, G. van Houten 109 en D. van der Tang 91 punten. Maximum 14 X 10 140 punten, zoodat de eerste prys werd toegekend aan Couturior, de tweede aan Bertha van Maanen en de derde aan G. van Houten. By den wedstryd ln het vereleren van 1- tot en met 4 wielige voertuigen was de be- oordoeling op dezelfde wyze ingericht. Hier voor hadden zich opgegeven acht deelnemers met den volgenden uitslag Th. van Ruiten een totaal van 104, H. Mar seille 103, J. Wassenaar 68, N. van der Eist 82, P. van der Veld 94, W. van der Mey 107, C. van der Mark 81 en M. Vergunst 125 punten. Maximum 140 punten, zoodat de eerste prys toekwam aan M. Vergunst c. s., de tweede aan W. van der Mey en de derde aan Th. van Ruiten. Noordwljk. Het vergelykend onderzoek voor de betrekking van hoofd der openb. school to Noordwyk-binnen zal a. s. Dinsdag plaats heb ben. Negen sollicitanten zyn tot dat doel opgeroepen. Noordwljkerhout. Door den heer S. van Hensbergen, bakker alhier, ia jl. Donderdag aan iemand te Leiden een koe afgeleverd. De weide, waarin het beest aldaar werd gedaan, beviel het blykbaar niet, want het trachtte er weer uit te komen, wat aanvankeiyk reeds was gelukt. Daarom werd het vastgezet aan ©en langen yzeren ketting met dito stevigen bout in den grond. Natuurlyk tot groote ver bazing van zyn vorigen eigenaar stond de koo reeds gisteren- (Vrydag)morgen met ketting en pon weer voor het hek van zyn oude wei. Dat zal stellig geen slechte zyn. "Verlichting? Ja, die hebben we hier ook, maar ze is er naar. Ben ik goed ingelicht, dan is het uitwaaien wel aan lantaarns in het algemeen, maar den onzen speciaal eigen. Natuurlijk zijn we dus bij stormachtige avonden in volslagen duisternis gehuld. Op de Steeg 6taat een heel groote lantaarn bedoel ik. Die brandt altijd, zelfs bij het hel derste maantje. Zuinig zijn wc dus heelcmaal niet. Dat is nu net eens voor ons nieuwe raadslid om zijn entjec te maken. Hij zal er menigeen door verplichten. Wel is waar niet precies bij hem, maar slechts even verder ein digt de verlichting. De toegang tot de pasto rie, de bergplaats der brandbluschrniddclen, het ar restanten lok aal met den daarachter wo nenden veldwachter, ons eenig hoenderpark en alles wat daar verder volgt is nu in Egyp tische duisternis gehuld. En dan moet ten overvloede de bekende melkboeren-honden kar door 't dorp vliegen heuscb erger je dan niet, maar berg je liever I ,,Hoe is natuur zoo stil, zoo plechtig?" Zoo zouden ook wij kunnen vragen en zoo eensklaps. 't Schijnt uitgeraasd het tijdperk van re gen, hagel en storm. Strenge meesters regee- ren, naar luid, gelukkig niet lang. De prachtige nazomer daarvóór was hier door icdeereen geutiliseerd tot het binnenha len van den oogst, hoofdzakelijk aardappe len. Wie kent ze niet, die edele knolletjes uit 't duin ea ze worden hier bij massa's geteeld. Enkele soorten zijn dit jaar wat men noemt ,,door den neus gegroeid" en deze z ij n of worden glazig. Het is een gevolg van langdurige droogte in den vóórzomer, gevolgd door overvloedi- gen regen op de reeds grootendeels gestorven aardappelen, waardoor zij opnieuw gaan spruiten. Waar dit niet geschiedde, is beschot zoowel als qualiteit goed. Jammer voor de teelders, dat de prijs wel be ter kon zijn. Dat ook met het rooien van aard appelen een flink dagloon kan worden ge maakt, bewees in de afgeloopen campagne een viertal arbeiders, dat in vijf en een halven dag 60 verdiende. Natuurlijk waren het niet van de onhandigsten. De heer Oorthuis, cand. fc. d. H. Dienst, heeft voor do toezegging van beroep naar de Ned.-Herv. Gem. bedankt. Nu ook de jacut op hazen en fazanten reeds een paar weker: is geopend kan naar de resultaten te oordeelen worden geconstateerd, dat het met den wildstand in onze omgeving verre van rooskleurig is. Vooral wat lang voor betreft, wordt do teleurstelling der ja gers jaarlijks grooter, wat haast onbegrijpe lijk is, als men in aanmerking neemt de ge schiktheid der jachtvelden voor het haas. Een ervaren jager alhier meende, dat de ontvol king was toe te schrijven aan het stroopen. Ook eenden zijn schaarsch. Wat fazanten en patrijzen betreft ia de toestand wat gunstiger zoodat de jagers dan toch waarschijnlijk niet platzak behoeven huiswaarts te keeren. Een tegenvaller l Wat hadden we er al op gosnoefd, dat sedert de oprichting van ons fanfarekorps de gemeente op muzikaal ge bied zoo ontzettend was vooruit gegaan. We bezaten immers ook reeds een eigen draai orgel I Hij was eigenh'jk bóeren-arbeider, of had er zich vooruitgegevon, maar het ging hem niet best af en zoo duurde het maar een paar dagen. Toen daarna bleek, dat de familie uit een andere gemeente was weggekocht, om hier de armoe te vermeerderen, scheen dit tevens een reden om andere aardappelen te rooien en op te eten, terwijl dit weder een beleteel scheen te zijn voor haar om het huiswerk naar behooren te verrichten. Juist begoD de woning iets van een «tal te krijgen, toen het bevel kwam haar te ontruimen. Daar verscheen do familie eensklaps met een draaiorgel. Wel gaf de optocht kleur aan de omgeving, waar zij zich vertoonde, maar muziek scheen ditmaal haar verteedcrendo eigenschap cc hebben afgelegd, en alleen lo ven te brengen als eertijds do ganzen in het huishouden van Jan Steen. Zelfs de politie gaf slechts in zooverre .blijk van meegaand heid dat zij do familie begeleidde, hetgeen later, naar wij vernamen, ontaardde in een wedloop, waaraan zelfs ,,de spurt" niet heeft ontbroken. Het. einde is geweest, dat de fa^- milie onzei gemeente is uitgedraaid, do ar moe in een naburige grootere afmetingen heeft aangenomen en wij dientengevolge he den op de gevoelvolle draaierij tevergeefs heb ben gewacht Itynsburg. De droge veiling van bloem bollen enz. deze week gehouden onder directie van do hoeren A. de Moot) Jr. en A. v. d. Eykel Johz., ten overstaan van deurwaarder Ph. v. Tiel la in alle opzichten goed geslaagd. De geheole veiling bracht ruim 4000 op, terwyi flinke prijzen werden gemaakt en de handel vlug ging. La Reine brachten op per HL. 27; gele prins 38; Searlet due 40; ruim HL. Murillo evenoons 40, enz. Waarschyniyk zal spoedig nog een droge veiling worden gehouden, fv. Ter-Aar. Vrijdagmiddag, toen de arbeider C. M. met een boerenwagen van de Aardam- merbrug afreed, sloeg een der paarden den voerman zoodanig, dat deze van den wagen viel en beide wielen over het hoofd kreeg. Do bespanning geraakte daarop te water, maar word door omstanders woer spoedig op hot droge gebracht. Ook do man was er be- trebkeiyk nog goed afgekomen en kon, na by den graanhandelaar Vis verbonden te zyn, de reis weer voortzetten. Voorschoten. Woensdag 16 dezer, 'b nam. te balfacht, zal een vergadering van don Raad worden gehouden, waarin de volgende onder werpen zullen worden behandeld: Ingekomen stukken. Voorstel in zake afschaffing kermis. Benoeming ondorwyzers herhalingsonderwys. Viystelling vrye- en ordeoefeningen gymna stiek. Betaling uit Onvoorziene Uitgaven. Begrooting dienst 1902. Voorhout. Voor de voorbereidende militaire oefeningen in den wapenhandel, welke dit jaar weder in de zaal van het Statlonskofflehuls gullen gehouden worden, hebben zich een 23 tal deelnemers aangemeld. De lessen, welke gegeven zullen worden op Maandag en Vrydag- avond, van 6 tot 8 uur, zullen aanvangen Yrydag 18 October a. s. Zoetermeer. By de gehouden verkooplng voor den alhier gevestigden notaris H. van Hamer8velt van het huis slaande binnen deze gemeente, No. 14, met inrypoort, plaatsje, erf en tuin, werd dit in bod gebracht op 3500, verhoogd mot 100 en 200 en op ƒ3880 gemynd door Jac. Vos te Zegwaard. Perceel 2, zynde een steenen schuur, inge richt tot koetshuis en stalling, erf en tuin grond, gelegen achter het eerste perceel, is in bod gebracht op 950, daarna vorhoogd met f 100 en 50, is niet gemijnd. Voor 1100 gegund aan J. Heemskerk te Zegwaard. Perceel 3, zynde een perceel bosch met prièel aan de Vaart, word in bod gebracht op 850, daarna verhoogd met 100 en 100,' en niet gemynd, hoogste bieder was J. C. Baumeier te Zoetermeer. Perceelen 1 en 3 zyn niet gegund. By de door den heer Van Hamersvelt1 alhier gehouden verkooping van een huis, schuur, erf en tuin, aan den Stompwykschen Grindweg, op den hoek van de Meerlaan, werd goboden 1550, verhoogd mot 200, en daarna gemynd op ƒ1752 door Willem de Jong, boterhandelaar te Stompwyk. Uit do „Staatscourant." Kon. besluiten: Benoemd tot notaris te Oss, R. J. F. A. M Stael, c indidaat-nolaris te Tilburg; te Putten, H. A. van den Oudendijk Pieterse, candidaat te Twelloo tot hoofddirecteur der rijkswerkinrichtingen te Veonhuizen mr. J. H. P. Gallee; tot directeur te Veeubuizen Mo. '2 E. P. 11. giaaF van Limburg Slirum, directeur te Veenhuizeu No. 3. Op verzoek eervol ontslagen tnr. J. J-Leuveling Tjeenk als griffier bij bet kantongerecht te Am sterdam. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Simpel veld A. M. M. E. de Man, klerk lste kl. Op verzoek eervol ontslagen de conimies der telegraphie lste kl. F. van der Drift. H. O. Feith te Arnhem en K. W. Feitli tc Beekbergen met al hun afstammelingen in den adol verheven roet de praedicaten jonkheer eo jonkvrouw. Benoemd bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot dirigeereud paarden arts, met rang van ma oor, de paardenait-s tsie kl. A. Overbosch, en tot paardenarts lste kl.. de paardenarts 2de kl. A. rrederikse, beiden van gemeld personeel. Bet eereteeken tot belooning van eervollen lang- durigen werkelijkeu dienst by de schutterijen, toegekend aan J. Lans, L. A. Breijinck, M. do Groot, L. de Leeuwe en L, Rietman, allen muzikant by de dienstdoende schutterij te Zwolle. Staatsloterij. Zooal8 men weet, is de eisch tot afschaffing dor Slaatslotery éón der punten vod het pro gram dor anti-revolut/onnairen. Naar wy vernemen, zal het wel niet tot uit voering kunnon komen. In de afdeehngon vaq do Tweede Kamer werd althans de wensch» lykheid der afschaffing, vooral door Katholieke leden, volstrekt niet ingezien. Volksblad Transvaal eii OrnmJc-VrljHtaaL Geen adres aan de Koningin van Engeland. Aan het plan door het Internationaal Dames comité „Alcraarla" opgevat om de bemidde ling in te roepen van Engelanda nieuwe koningin ten behoeve der vrouwen en kinderen in de concentratie-kampen, zal geen gevolg wor den gegeven. Movr. Waszklewicz Van öchilf- gaarde hoeft in een schryven aan het comité medegedeeld, dat op grond van hare ervarin gen, van Engelands koningin niets te wachten is, en het comité is daardoor zoo overtuigd van het nuttelooze van een adres, dat het van het voornomen heeft afgezien. INGEZONDEN. Geachte Redacteurl Vaak wordt de offervaardigheid der Leidsche burgery voor allerlei liefdadige doeleinden in geroepen; collectes zyn ln onze stad aan de orde van den dag, zóó zelfs, dat ik onze et ad wel met don naam van collectestad heb hooi en betitelen. Zoo werd gisteren onze liefdadigheid Ingeroepen voor hot „Blindeninstituut te Utrecht." Ook ondergeteekende werd eon lyst aangeboden, waarop by voor 30 cent teokende.1 Toen eenigen tyd later by een familie in do buurt dezelfde lyst werd aangeboden, merkte by tot zyn nlot geringe verbazing, dat, zoowel zyn naam als gift gewoonweg met gom elastiek waren weggevlakt. Toen ik nu vervolgens de collecteurs hierop attent maakte, zeiden zy, dat zy wel meer da kleinere giften van „een dubbeltje of zoo" schrapten, om op die wyze de menschen tot grootere giften te bewogen. Aangenomen, dat dit zoo Ie, en dat de geldon niet tot eigen gebruik worden aange wend, dan nog vind ik, dat door deze wyze van handelen een onredeiyke pressie op de giften wordt uitgeoefend. Ik acht hot daarom niet zonder belang, myn ervaring onder do oogen van het publiek te brengen. U, Mynheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teoken ik my, Hoogachtend, Ds M. Leiden, 11 October 1901. E O L. I T I Ail. Gevonden voorwerpen. Een bosje sleutels. Een sabelkwast. Een broche - E®n zakje. Twee zakporte* feuilles. Een sleutel. Een dopje van een sportwagen. Een paar handschoenen. Inlichtingen zyn eiken werkdag lusschen 12 en 1 uur te bekomen a.vi !".-t Lui co! van P.o li tie alluer.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1