LEIDSCH DAGBLAD, Feuilleton. No. 127(50 OOolëeie Konnisgeyingea. Burgermeester en Wethouders vsa Leides; Gezien Art. 8, I's te Alinea, der Hinderwet; Brengen ter ftlgemoene kennis, dat door hen tergunuing is verleend aan de firma P. STOEBLE Zn., en rechtverkrijgenden tot het nitbreidea van haar Manufactuurververij aan de Janvossen- «teeg No. 36, uitkomende in de Grutterspoort door plaatsing en in-werking stolling van een stoommachine van 3 p.-k. Burgomeester eo VVethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. £7 SepL 190L VAN HEYS'i, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van den 18den December 1896 (Staatsblad No. 223), iot uitvoering van art. 4 2 der wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72), tot regeling der Pereoneelo bel&9ting; Brengen ter algemeene kennis, dat een aan vulling van de lijst venneldeude de inrichtingen Van weldadigheid, of tot genezing of vernleging van zieken of gebrekkigen en de inrichtingen tot algemeen nut door zedelijke lichamen, vereeni- giugen in het bezit van rechtspersoonlijkheid of stichtingen, bedoeld bij art. 4 la der wet tot regeling der Personeele belasting, voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedor- gelegd. Burgemeeslor eo Wethouders voornoemd, Leiden. F. WAS, Burgemeester. 27 Sept. 1901. VAN HKYST, Seoretaris. KENNISGEVING. NmONILE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 26 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie, zoosls dat artikel tijdelijk ie gewijzigd by de wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 56) Brengen ter algemeene Kennis, dat het inschrij vingsregister dezes jaars voor de lichling der Nationale Militie van 1902 en de daaruit opge maakte alphabetische naamlijst voor elk ter lezing zullen liggen op de Gemeentesecretarie (afdeeling Militie en Schutterij, kantor No. 9) alhier, op werkdagen, van den 23sten September tot en met den 2den October aanstaande, tusschen des voor- middags 10 uren en des namiddags 3 uren, binnen welken tijd tegen register en lyst bij den Com missaris aer Koningin in deze provincie bezwaren kunnen wordea ingediend door middel van eea door de noodigo bewijsstukken gestaafd, bjj den Burgemeester in te leveron verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die de bezwaren inbrengt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 24 Sept. 1901. VAN HEYST, Secretaris. Inkomstcnbela&tlag. Burs ;meee ter on Wetboudera van Leiden brengen In her uueriog, dat met 3 J Sept. a, 8. do doide ter ij li verralt van do lukomatonbelasting, dionat l'JOX, en dat alzoo op den laten October a. e. uiinetono do belfi van don aanslag moot zijn Voldaan. i Z\j uoodigeD mitedion belanghebbenden uit, om, ter 1 Voorkoming van rerTolgiDgskoaten, tot de betaling van lut verachnldi0do ten kantore van den Gemeeote- OntTanger oror t« «aan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 25 Sept. 190L VAN HÉYST, Secretaris. Caremeng;d ISTienw8. E o n o u d-r aceroeiervan do Stu- dentcn-roeiverecniging ,,Njord" heeft een toestelletje laten vervaardigen, met behulp waarvan het tijdroovend omkijken in skifs en in 't algemeen in booten zonder stuurman kan komen te vervallen. Het voorwerp be staat uit een rekbaren hoofdband, waaraan ter plaatse van het voorhoofd een gevoerde plaat bevestigd is met een uitloopend staart stuk, dat op den neus rust. Aan weerszijden nu van die plaat is oen stel spiegeltjes aange bracht, waarvan de 2 kleinste, dicht en onder een hoek van 45o. voor de oogen geplaatst, het beeld teruggevon, dot zij opvangen van 2 grootere spiegels, die op hun beurt onder een hoek van 45o nauwkeurig weergeven wat zich dichtbij en verderaf vóór de boot in het water of aan beide oevers bevindt. Met dien verstande dus dat de waterpartij aan den rechteroever door het linkeroog wordt waar genomen, en alles wat zich aan de linkeroever en zijn omgeving voordoet, door het rechter oog gezien wordt. Deze eigenaardigheid geeft dus alleen in den beginne wat moeilijkheid: spoedig went men er aan. Ook in het schatten yan afstanden vergist den proei'nemerzich wat eveneons bij meerder oefening metterdaad geen bezwaar zal blijken. Volgens getuigenis van den uitvinder is dit hoofdtoestel niet hin- derlij k in het aanhebben, ook niet bij sterke transspiratie; het gewicht er van het tegen woordige is van nieuw zilver is niet druk kend, en kan mogelijk nog verminderd wor den door het van lichter stof te maken. De practijk zal hebben te leeren of de vin ding die buiten kijf voordcel te over biedt ook op wedstrijden den gebruiker het ge mak versohaft, dat tot nu toe door omkijken en dus tijdverlies moest worden gekocht. En eeret dan zal deze vlieger een naam dien de peurende straatjongen het ding reeds ach terna heeft geroepen metterdaad opgaan Wij hopen zeer dat een of andere skiffeur te avood of morgen genegen zal zijn het al thans eens een keer met deze spiegelende oor ijzers op de baan te probeeren, en dat dan zal blijken dat de „looking backward" ook een voorland en een toekomst heeft. (,,N. E. O.".) Uit Haarlemmermeer ontvin- gen wij het volgende Landbouw-bericht. De oogst is binnen, uitgezonderd de suiker' bieten, die dit jaar in groote massa's zijn ver bouwd Hoogstwaarschijnlijk is wel eon achtste ge deelte van den Haarlemmermeerpolder daar door ingenomen. 't Is voor de talrijke werklieden en ook voor den staat onzer wegen te wenschen, dat we nog eenigen tijd goed weer iiouden. Aan do bieten worden veel dagloonen verdiend, maa als ze gerooid en verscheept zijn, dan is het voorbij en tal er spoedig gebrek aan werk komen. De uitbreiding van de teelt van bieten en die yan andere handelsgewassen, heeft het korenveld doen verminderen, zoodat de dorpchvloer ook minder arbeidskrachten vor dert, tctrwijl dto stoomdoröchmachinea, dis van het eene boeronerf naar het andere trek ken, de doorgaande behoefte aan arbeids krachten ook sterk afnemen. Hieruit volgt, dat de meeste landverbruikers het werk met eigen vast personeel afmaken en de vele losse werklieden zonder verdien ste den winter te gemoet gaan. Daarom ia het te hopen, dat de landgebruikers geduren de den zoogenaamden slappen tijd hunne slooten en greppen terdege laten opknappen. Hierdoor wordt de productiviteit van den bo dem verhoogd en de armoede van veel gezin nen voorkomen. Over 't algemeen werd hier tot dusver van groote armoede niet zooveel vernomen, als wel op andere plaateen. De werkloozen, hetzij tot hun eer gezegd, pak ken alles aan, wat hun toestand draaglijk werkloozen, het zij tot hun eer gezegd, pak ken allee aan, wat hun toestand draaglijker kan maken. Vooral het getal kleine kooplieden vermeer dert in den winter zeer sterk en ofschoon dit voor de ingezetenen soms wel wat lastig wordt, is het toch beter dan bedelen De kerkelijke en algemeene armbesturen hebben vooral door de uitgebreidheid van den polder een zeer moeilijke taak, daar zij dikwijls niet genoeg bekend zijn met de bijzondere omstandighe den en behoeften der werklieden-gezinnen. De uitkomsten van den oogst van granen zijn aanvankelijk bevredigend. Vooral echter is de oogst van aardappelen op de lager) gionden zeer meegevallen, aangezien de be kende ziekte zich slechts in geringe mate deed gevoelen. Tegenwoordig worden hier het meest ge teeld de zoogenaamde Zeeuwsche Blauwen, die in beschot en smaak zeer goed waren. Maar boven alle munten de Eigenheimers of Hallumer gelen uit, waarvan de opbrengst verbazend is. Do vroeger algemeen geteelde Jannen of Jammen verdwijnen hier weer bijna geheel. De hovenier heeft niet te roemen over d) uitkomsten. Appelen en peren zijn er niet yeei en als andere landen geen overvloed heb ben, zullen ze wel duur zijn Kan de landbouwer over zijn producten vol daan zijn, nog beter zou het den veeboer ga- gaan zijn, wanneer do droogte niet zoo scha delijk voor den grasgroci was geweest. Eenige lagere polders met veenachtigen bo dem waren in dit opzicht nog gelukkig. Daar hadden de veehouders overvloed van gras en kregen bijgevolg ook oen flinke hoeveel heid hooi, terwijl op vele hoogere weilanden niet veel meer groeide, dan het vee noodig had. ZATERDACT28 Het hooi ia daardoor ook zeer duur en wat daarmede meestal samengaat, de etrooprij- zen rijn hoog. Ook is dit al te bespeuren op de markt, de prijzen van het melkvee zijn veel lager dan verleden herfst. Er valt reeds weer een Inbraak te Amsterdam te vermelden. De heerenGebr. Bakker, handelaren in koloniale waron, enz., hebben een pakhuis aan het Rokin 79. De deuren daarvan zyn met boomen en veilig heidssloten afgesloten en de ramen van het parterre-gedeelte van Ingemetselde yzeren staven voorzien. Het is dus geen gemakkelijk werk om daar in te breken. De dieven hebben echter raad geweten. Zy zUn tegen het huis opgeklommen tot aan een raam op de eerste étage en hebben daar een ruit ingeslagen, daarna het geheele raam open gemaakt en zt)n toen binnengestapt. Op het kantoor hebben z|J eenige schrijf bureau* vernield en alle papleren en boeken over den grond verspreid. In het magazijn hebben zy een kist met Ingelegde vruchten geopend en hebben van den Inhoud gebruik gemaakt. Voorloopig worden een stelkleeren, een domi-ealson, koperen schalen van oen weegschaal en een blok met koperen gewich ten vermist Of en hoeveel er van de koop waren gestolen is, kan nog niet worden opgegeven. Het is weer een brutaal stukje, te meer, omdat er voor het gebouw, dat een hoekhuis is, twee lantaarns staan. Misschien echter hebben de inbrekers deze eerst uitgedraaid. H Naar ,Hot RUwlol" verneemt, is de directeur der Amstordamsche wielerbaan voornemens tegen den uitgever van het „Handelsblad" een actie van schadevergoeding in te stellen op grond van het in dat blad opgenomen verslag der races van 8 September j. 1., ten gevolge waarvan door den waar- nemendon burgemeester van Amsterdam de wedstrijden op 22 September niet mochten doorgaan. De wielerwedstrijden te Har- melen hadden den volgenden uitslagSpurt race over 800 meters voor amateurs, lste Joh. Hennevelt, te Utrecht; 2do H. J. Groeno- veld, te Woerden; 3de D. H. van Diggelen, te Woorden. Wedstrijd over 6 kilometer: lste J. van Gent, te Amsterdam; 2de H. J. Groenereld; 3de R. E. Niekerk, te Woorden; 4do Joh. Hennevelt, te Utrecht; 5de B. L. de Fiellletar- Goethart, to Apeldoorn. Wedstrijd In het langzaam rjjdenlste F. do Loos, te Boskoop; 2de A. van Yliet, te Woerden; 8do C. Vlasveld, te Utrecht. Te Winschoten vervoegden zich eergi8termorgen by de rechtbank een man van 81 en een vrouw van 85 jaar, die echt scheiding aanvroegen. De wetgevende raad van Nieuw- Zuld-Wales heeft in derde lezlDg het wets ontwerp op de politieke rechten dor vrouw verworpen met 26 tegen 21 stemmen. Volgens een bericht uit Rome zyn te Napels reeds vyf peatiyders overleden. Twee personen, verdacht van de onlangs aan de Groothertoginnelaan te 's Gravenhage gepleegde inbraak, zyn uit Belgiö herwaarts overgebracht. Ook ia een vrouw aangehouden, die verdacht wordt van medeplichtigheid. De Rotterdamsohe Tramweg- Maatschappij zal, mot ingang van 1 October, op haar lUnen van het stadsnet te Rotterdam overstapkaartjes invoeren van 10 cents. Deze overstapkaartjes zullen op den dag van uitgifte geldig zyn voor een tweeden rit op een der stadsiynen, waartoe ook gerekend worden de lynen Rotterdam Schiedam tot Delftshaven en de lyn naar Overschle tot do Heulbrug. De keuze welken rit men maken wil, biyft geheel aan den passagier en het overstap- kaartje kan dus ook gebruikt wordon als retourkaartje op dezelfdo lyn. Om ook do bewoners van do stadswyk langs den Nieuwen Binnenweg tot Delftshaven van dezen maatregel te kunnen doen profiteoren, Is een 20-minuten-dieDst, die thans op de stoom tram wordt gereden, niet voldoende; waarom de Maatschappy besloten heeft om, daar vermeer dering van het aantal stoomtrams thans niet mogeiyk is, omnibussen van Delftshaven naar Rotterdam te laten loopen, ter aanvulling van den stoomtramdienst. DERDE BL.AÖ. De oorlog tussohon Engeland on Transvaal. Do militaire briefschrijver van de „West minster Gazette" deelt volkomen de onaan gename gevolgtrekkingen, waartoe de jongste nederlaag der Engelschen hij noemt ze rui terlijk nederlagenvelen in Engeland heb ben gebracht. De bijzonderheden dezer ge vechten lij» tot «haver nog zeer mager ge weest, maar het blijkt intusschen duidelijk genoeg uit wat bekend is, dat óf gebrek »an behoorlijke verkenning óf gemis aan be kwaamheid daartoe de hoofdoorzaak van een ramp in tenminste twee gevallen is geweest. Maar ook is het een moeilijke keus met welke troepen de Boeren te vervolgen; kleine colon nes staan yoortdurend aan een verrassing door een overmacht der uiterst beweeglijke Boeren bloot; vermeerdert men echter zulke colonnes aanzienlijk, dan lijdt hun onmis bare beweeglijkheid daar weder te zeer onder. Het is een kiezen tussohen twee kwaden. Bo vendien maken de Engelschen een groote fout door maar al te gaarne te gelooven wat zij gaarne willen hooren: de ongegronde geruch ten ovor demoralisatie der Boeren, hun ge brek aan munitie, waarvan vóór den slag bij Spionkop al werd gesproken en de oneenig heid tusschen Transvalere en Vrijstaten, waarvan men ten tijde van den slag bij de Modderrivier al bemoedigende verhalen kreeg 1 Maar de ondervinding schijnt Enge land geen wijsheid te leeren. De oorlog zal vervolgt deze militaire me dewerker van de ,.W. G. niet over zijn voor wij de hand gelegd hebben op Botha en De Wet en een zoo groot mogelijk aantal com mandanten van lageren rang. De burgers mo gen hartelijk genoeg hebben van don oorlog, zij kunnen het moeilijk meer hebben dan de Engelschen. De Boeren vechten echter door, in de hoop op internationale verwikkingen en andere mogelijkheden, en Engeland kan door het zenden van meer troepen en meer paarden slechts een eind maken aan den strijd Enkele aanvallen van misplaatste ener gie, zooals bij de uitzending der laatste be zending yeomanry, worden gevolgd door hee- le tusschenpoozen van werkeloosheid. Er is te veel op proclamaties vertrouwd en te min op kracht. De gebeurtenissen der laatste da gen zijn ten slotte niet geschikt de Boeren tot andere gedachten te brengen. De moreele uitwerking daarvan toch zal bij den huidigen stand van zaken zeer ern stig zijn. Ten eerste kan men zich in Enge land nu voorgoed het denkbeeld uit het hoofd zetten, dat de Boeren dringend behoefte aan munitie hebben en dat hun operaties slechts sporadische uitbarstingen van heftigheid, zonder eenig plan, zijn. Het is duidelijk, dat dc jongste roerigheid In de Kaapkolonie ten doel had de aandacht dor Engelschen van de bewegingen langs d® Natalsche grens af te leiden bewogingen, die niet beraamd zou den worden door een aanvoerder die gebrek aan munitie heeft. Er zijn buitendien den laatsten tijd incidenten geweest, die er ook al op wijzen, dat de Boeren geen gebrek aan munitie hebben. Op don trein, in weikon ko lonel Vandeleur sneuvelde, was ammunitie en ofschoon de Boeren allen tijd hadden, lie ten zo die onaangeroerd. ,,Zoo is de zedelijke uitwerking ton eerste, dat wij, rekening hou dende met deze zekerheid omtrent do munitie, ons behoorlijk op een revanche moeten voorbe reiden, ton einde nieuwe tegenspoeden te voorkomen on wij aldus den vijand tijd geven om op adem te komen. Ten tweede zal het ver haal van onze tegenslagen bij zijn ronde door do Boerencommando'8 wol niet in omvang verminderen en dc deloyale elementen in Zuid-Airika niet weinig aanmoedigen, waar schijnlijk gevolgd door een nieuwen toevoor van recruten aan de Boerengeledcren. Zede lijk effect in de derde plaats zal zijn buiton- sporige behoedzaamheid bij onze bevelheb bers, die niet gaarne risico meer zullen loo pen. Maar dc geschiedenis leert dat militaire operaties, bij welko cle aanvoerder niets durft te wagen, zelden tot een belangrijk succes lei den. En zoo zal, alles te zamen genomen, het resultaat van do jongste gebeurtenissen zijn, dat nog weer een paar maanden worden toe gevoegd aan een oorlog, die toch al veel te lang duurt. Anno 1901. ES17ZJJ51 'riiF?*-3 SU '--^'■•^---.'1 Do door liet Engelsche ministerie ran ooi log openbaar gemaakte wekelijkschc vcrliezci lijst meldt dat de Engelschen sedert 17 deze; verloren 82 dooden of aan wonden bezweko nen, 39 aau ziekten overledenen, 6 door om gelukken omgekomenen, 151 gewonden en 334 krijgsgevangenen of vermisten. Tc zamen du? 612 man, tegen de Boeren in dezelfde week slechts 443, met inbegrip nog wel van grijs aard», vrouwaa eu kinderen Do officieele dagelijkschc Engebctbe verlio- zenlijst bevat nog de namen van 15 gesneuvel den, 26 gewonden en 38 vermisten in het ge vecht aan de Bloedrivier in Natal. Dit go- vecht van Botha krijgt hoe langer zoo meer cl enomvang van een flinken Boerenovcrwin- mng. Bovendien worden nog opgegeven 6 gesneu velden, 11 gewonden, 2 vermisten en één de serteur. Het blijkt weder dat de „zeer zware' ver liezen der Boeren in het gevecht tegen het 17de lansiers bedroegen acht gesneuvelden en vijf gewonden en zelfs deze raming is nog een Engelsche. 1 De „Daily News" protesteert krachtig te gen het invoeren van den „oorlog door ver- banning", begonnen tegenover tien Boeren- officieren die na den 15den dezer gevangen genomen tc zijn, en op grond van Kitchener's jongste proclamatie. Do domste zou toch moe ten begrijpen, zegt het blad, dat zulk een kin derachtige en schandelijke wraakoefening op dappere vijanden de Boeren te velde nieuwen moed zal geven. Men had kunnen denken dac de omstandigheid, dat in de laatste gevechten al onze officieren en manschappen, door de Boeren gevangegenomen, gezond en wol te ruggekomen zijn, dc regeering belet zou heb- t ben, minder mcnschelijkheid to toonen aaa den vijand dien zij heeft willen beschaven. Men kon denken dat zij na deze gevechten aarzelen zou om gevolg te geven aan een pro clamatie, die in de eerste plaats berust op du overweging dat „de gewapende burgers wei nig in getal zijn zonder geregelde militaire organisatie, en dus niet in staat, een gercgel- den oorlog te voeren of eenigon georganiseer- den tegenstand te bieden." Na de gebeurtenis- Ben die ieder nog versch in het geheugen lig gen, is deze aan hef immers een bespottelijks en onzinnige leugen. Buitendien hebben wij hier, zegt de „Daily News" met een woordbreuk Ie doen, want ia het Parlement heeft Chamberlain duidelijk genoeg te verstaan gegeven dat voor de uitvoc ring der proclamatie een wet noodig zou zijn. Enop welken grond rusten deze verbanning*- j besluiten! Worden die gevangenen verbannen: als opstandelingen of als krijgsgevangenen I In 't eerste geval beschouwt men hen als Brit- sche onderdanen en kunnen zij zich op de Brit-1 sche wetten beroepen; worden zij daarentegen als krijgsgevangenen beschouwd, dan is hun verbanning een schending der gebruiken vau den oorlog. De Weensche correspondent van de „N. R- O." schrijft: Do Protoriaanscho oorree pon cl »nt der Neua Freie Presse hangt een akelig tooneel op van den vreeselijkcD toestand in de vrouwenkam pen van Irene, Standerton en Pretoria on deelt in zijn laatete schrijven een brief mede van generaal Smith-Dorrien, waarin deze (November 1900) den commandant dor Boeren in Lolyfontein bedankt voor de goede en hu- mano behandeling der Engelsche krijgsgevan genen .Het is, zoo schrijft de generaal, voor mij een uiterst pijnlijke zaak om do hoeven te verbranden en eigendommen te vernielen van menschen dio zoo dapper vechten en zoo no bel voelen, zoodat ik het zeer betreur dien harden maatregel tc moeten voortzetten tot dat uw volk de wapens heeft neergelegd. Ik hoop eohter dat de dag des vredes weldra ko men moge, om het genoegen te hebben u da' hand te drukken. De „Standard" het orgaan van Ixird Sa lisbury naar men zegt bevat het volgende: De Neder)andsche regeering heeft geen tijd verloren laten gaan om de nieuwe interven tie zeepbel uit elkaar te doen spatten, dis tot zulk een omvang was opgeblazen bij de eerste berichten over suoces der Boeren. Do wederverdwijning van Botha to velde schonk YVONNE. U) Aan het tuinhok ontmoette hy Armand Raingault. „Gaatu al heen, kapitein?" vroeg de bruigom op 8p|jtigen toon. „Ja," antwoordde Quyon, „ik voel my erg vermoeid." Raingault, die by ervaring wist, dat de kapitein nooit van vermoeidheid sprak, be greep, dat dit slechts een voorwendsel was. H|) verdiepte er zich echter niet in en ging zich by zyn bruid voegen. Geheel onder den indruk van zyn gesprek met den abt, bereikte Guyon intusschen het witto kasteel. Nog lang bleef hy peinzen over don raad, welken de eerbiedwaardige geostelyke hom gegeven had, om een eigen gezin te stichten. Verworpoiyk achtte by dien raad niet, zelfs Eeer aannomolyk, te meer, daar het hem thans duideiyk was geworden, dat zyn hart reeds een keuze gedaan had. Maar nu het er op aankwam een beslissing te nemen, rezen er la "wcrfeesldiag taiioozo kuk&rpalou. Wat koa hy d» VMlverkorene zyns harten Mn bi eden T Hy bekleedde noch rang, noch ambt; in het maat8chappeiyk leven was hy bygevolg een nul. Mot bitterheid dacht hy er aan, hoe hy, door zyn ontslag te nemen uit het leger, alles had prysgegeveD. Deze en dergelUke ge dachten kwelden hem nog lang nadat hy zich ter ruste had begeven. Den volgenden morgen kwam Armand Raingault hem reeds vroegtydig een bezoek brengen, om zyn spoedig vertrok naar Parys aan te kondigen. Vol opgewondenheid sprak hy ovor zyn plannen voor de toekomst. Guyon luisterde verstrooid toe, on Armand, dio de reden dier verstrooidheid meendo te radeD, dacht goed te doen, door ongemerkt het gesprek op Yvonne te brengen. Na haar zeer te hebben geprezen, voegde hy er by: ,'tls toch waariyk jammer, dat zoo'n allerliefst meisje geen passende party kan doen. Ik ben er van overtuigd, dat zy een voortreffeiyk vrouwtje zou zyn en ik ge loof, dat het voor haar in alle opzichten beter ware, als zy in een andere omgeving kwam, want thuis heeft zy het allesbehalve prettig." Dit was zeker wel de tiende maal, dat men tegenover Guyon zinspeelde op het onaange name leven van freule De Kerhouam. Hy was in een stemming, om alles van de ongunstigste zyde te beschouwen, en de gedachte kwam eensklaps in hem op: men wilde hem Yvonne opdringen. School er soms achter de vriendelijkheid van het jonge meisje te zynen opzichte koele berekening, en han delden Armand Raingault en zyn moeder misschien In overleg met haar, door haar, waar het te pas kwam, te pryzen? 'tHad er allen schyn van. Riep hy eich echter het beeld van Yvonne voor den geest, zag hy in zyn verbeelding haar kinderiyk-reine trekken, haar trouwe oogen, dan sprak er een stem in zyn bin nenste, dat hy zich moest vergissen. De twyfel was nochtans zyn hart binnen geslopen en kwelde hem zoodanig, dat hy besloot, zich hoe eer hoe beter te verwyderen van de plek, waar hy schier dageiykfl de oorzaak van zyn verdriet ontmoette. Een avontuurlijke tocht op zoo zou hem zyn gemoedsrust hergeven, zyn misplaatste genegenheid bekoelen en hem zyn teleurstel ling doen vergeten. Inmiddels kwam voor Mario-Joanne de dag nader, waarop ook zy naar Parys, waarheen haar man zich boreids had begeven, om naar een woning rond te zien, moest vertrekken. Reeds twee brieven had het jonge vrouwtje ontvangen, waarin Armand op haar komst aandrong, daar hy er ia geslaagd wa3 een bescheiden woning te vinden. Hoezeer Marie- Jeanne ook naar een eigen thuis verlangde, tooh had zy telkens haar vertrek verschoven, daar het haar zwaar viel, haar pleegzuster troosteloos te moeten achterlaten. Daar krygt zy opeens een ingeving. Als Yvonne eens met haar meeging! Z\) liet er geen gras over groeien en kwam terstond met dat voorstel voor den dag. Tegen haar verwachting moedigde mevrouw Do Kor- houarn Yvonne aan, dit uitstapje te maken. Zoo werd dan besloten, dat freule De Ker- houarn voor onbepaaldon tyd mede zou gaan. Gewend als zy was aan een stil, eentonig leven, bood het woelige Parys Yvonne een gewenschte afleiding. Veertien dagen had zy er vertoefd, toen onverwachts dit telegram barer moeder haar terugriop: „Kom onmiddeliyk, ik heb u noodig." En nog dienzelfden dag reisde Yvonne af. By haar aankomst op „Liefdeoord" werd zy door haar moeder mot blydschap begroet. Mevrouw De Kerhouarn had daags te voren, tot haar groote ontsteltenis, een schryven van haar notaris ontvangen van den volgendon inhoud „Mevrouw! Omstandigheden nopen my, op afdoening van zaken by u aan te dringen. Myn schuldvordering te uwen laste bedraagt, zooals u weet, een zeer hoog cyfer, zoodat, wanneer niet spoedig dekking volgt, ik tot myn groot leodwezen gedwongen zou zyn, andere maatregelon te nemen. Wil mU binnen 48 uren doen weten, wat uw plan is en wat u vermoogt, om my zulk eon pyniyk besluit te besparen." Wat stond mevrouw De Korhouarn thans te doen, wat anders dan binnen acht on veertig uren het aanzoek van Brusló om de hand harer dochter aan te nemen of de driehonderd duizend francs te storten, die zy den notaris schuldig was? Tusschen hoop en vrees had de gravin der halve Yvonne's terugkomst te gemoet gezien. Na de eerste, vry harteiyke begroeting haalde mevrouw De Kerhouarn den dreigbrief van don notaris te voorscbyn on overhandigde dien aan Yvonne met do woorden: „Loos, kind, en zog my uw gevoelen. Ik hoop, dat ge zult inzien, dat jo huwelyk met Bruslé ons eenig redmiddel is." Sidderend las Yvonne het schryvon door. „Hoo donkt ge er over? Go zult toch jo arme moeder niot te gronde richten. Zeg, dat je zyn aanzoek aanneemt," vroeg haar moeder angstig, mot verwildorden blik. „Dat nooit, moedor, alles liever dan dat. Liever werken, rayn loven lang gebrek ïyden, dan de vrouw te worden van dien vorachto- ïyken man. Nog liever dood!" Yvonno beefde, haar stem klonk heesch, heete tranon vloeiden langs hcur wangen. In stede van door die groote zielesmart getroffen te z|Jn, voelde de ontaarde, zelfzuchtige moedor haar verontwaardiging toenemen. Zy begreop, dat deze stryd beslissend zou zyn. Ten toppunt van woede, viel zy uit: „Ge weigert dus, go aarzelt niet, je moeder do oenige hoop op redding to benemen 1 Gy wilt my op straat zetten l Dryf je wil door, ont aard schepsel, ga Jo gang, vermoord je' moeder Dit was te veel voor Yvonne's overspannen 1 zonuwon. Mevrouw De Kerhouarn zag haar wankelen en inoenzygen. Zy was met hot hoofd tegen den poot oenor stoel terecht gekomen en een straaltje bloed kleurde haar blonde lokkon. De gravin slaakte eon kreet en snelde op haar dochter toe. Doodeiyk verschrikt kwam hot kamermeisje, dat het g.llon gehoord had, aanloopen. „Gauw, gauw, help mjj de freule te bed brengen en laat Jean onmiddeliyk den dokter halen." Toen de geneesheer verscheen, was Yvono# nog niet by konnis. Do doktor schudde het hoofd. „'tls toch niet ernstig, dokter?" „Zoer ernstig, mevrouw; 'tls tien tegen één, of do pauönte er bovenop komt. Freule De Kerhouarn sch|Jnt een hevige ontroering ondervonden te hebben en wy mogen van goluk sproken, dat die hoofdwonde een ader lating ervangon heeft. Als zy borstelt, dankt zy het aan die kwetsuur." Do gravin gevoelde voor hot oorst Iets, wat naar wroeging zweemde. Wat had zy gedaan?. Was het niot ongehoord, byna misdadig, dat] zy Yvonne tot het uiterste godroven, haar als 't ware hot mes op de keel gezet had? t Door de drukte en do boslommorlngen, dl» op het ongeval volgden, vergat mevrouw De Korhouarn geheel, dat do term'Jn van uitstel, door den notaris vaslgest- \c:-'iel-o was. n

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 9