ÜET PRBBRAHA VOOR - N\ 12760 Zaterdag 28 September. A*. 1901, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. T)it nommer bestaat uit VIER Bladen. M-Zuidafrikaaosche ïereeniging. 3 October Loiden, 28 September. PRIJS DEZER COURANT: •Voor Leiden per 8 maanden^ i I!!f 1.10.' Buiten Leiden, per looper en waar agonton govestigd zyn a 1.30 i Franco por post I 9 1.65». PRIJS DER ADVERTENTrËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grooter. lettors naar plaatsruimte. Toor hot incasBeercn buiten de stad wordt f 0.05 berekend. 7.095 2.50 1.76 8.- Eerste Blad. Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen bij den Penningmeester, Zoeter- iroudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op de algemoene vergadering der Harddraverij-Ver. te Zoeterwoude f 11.77s Op de bruiloft van G. Krosschel en N. Dorst door Aaltje Krosschel Van V. O. te W Gecollecteerd op de bruiloft van Jan en Jaantje Door tusschenkomst van don Boek handelaar J. du Ponvan moj. Schmal te Voorschoten Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. is verkrijgbaar bijt A. J. Binnendyk Jr. Blankenberg Co. G. v. Brussel. Th. Eggenatein. H. W. Hageman. Gebr. v. d. Hoek. Kat Co. H. Kloyn. Firma C. Kooyker. Wed. J. P. D. Lancel. H. L. Lancel. Wed. T. la Lau. J. W. v. Leeuwen. G. Los. P. H. Massa. W. Matvold. L. H. F. J. Menning.' J. Ovorduin. H. Stuur. J. do Tombe.' J. W. de Wekker. G. v. d. Werf, Hoogewoerd. Steenatraat. if. F. v. Wol zen. J. F. v. Wijngaarden. Gisteravond werd do gewono najaars vergadering gehouden van de Afdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. Protestantenbond. Z|J werd geopend door den voorzitter, ds. Schim van der Loeff, met eon welkom aan do leden, die niet talrijk waren opgekomen, .en waarover hy zfjn leedwezen uitsprak, omdat deze vergadering er oene is, waarop wü voelen leden van den Bond te zyn. Andere vergaderingen, waarin gelezen wordt, zyn goed, maar hier kunnen wy iets voelen van den band, die ons Bamenhoudt met de afdeelingen .en met het geheel. Jammer, dat zoo weinigen toonen, daarvan iets mee te voelen. Er is Immers iets, wat ons by elkander houdt. Twee inrichtingen zyn er, die onze kroon zyn, onze eer, de Zondagsscholen al opgegroeid .vóór do Protestantenbond hier bestond en later daarmee samengegroeid, waarby spreker niet naliet hulde te brengen aan de daarby betrokken dames voor haar toewyding en vruchtbaren arbeid; dan het Wykgebouw, met al wat daarby behoort, de Wykverplegtng vooral, van den Protestantenbond uitgaande, waarby do voorzitter weer een woord van hulde en dank overhad voor de dames en heeren, die zich daaraan wyden. 't Is goed, dat wy voelen, hoe die beide instellingen ons Bamenhouden tot een bond. Zyn er geen andero ding6n, die ons byoen- houden kunnen tegenover de buitenwereld? Spr. antwoordde ontkennend. Hy releveerde hoe de Vrijzinnig-Hervormden zeiven ln de behoefte aan godsdienstonderwijs en godsdienstprediking hebben voorzien en brengt dien mannen even eens hulde voor hun kloek streven. Nog iots: als de vergadering wordt gehouden, waarin de beschryvingsbrief voor de Algemeene "Vergadering wordt gehouden, dan voelen wy iets van den band, die de afdeeling onderling verbindt, dan voelen wy ons Protestanten bonden, die het vryzlnnig godsdienstig leven willen bevorderen. In do eerste jaren was het doel van den Bond godsdienstonderwys en godsdienstprediking te bevorderen, men bouwde kerken of kwam ln zalen byoen, godsdienst onderwijzers en onderwyzereasen werden opge- laid, 4i# langzanrekand WAÜUunmheui virion in onzen kring. Maar langzamerhand ls een andere stelling Ingenomen, 't Is al minder een verdedigings werk geworden. Langzamerhand werd in dat alles voorzien. Nu bleek, dat er een kracht was verborgen i In den Bond, die een uitweg zocht. Te Utrecht iwerd besloten, 't werd bestreden, 't werd verdedigd, om hot zoogen. maatschappeiyk werk ter hand te nemen. Spr. brengt hulde :*an de commissie voor Baaatschappelyke b»- Uqgae. Wat ls nu het geval De tyden veranderen. De tyd echynt weer te naderen, waarin wy ona weer meer zullen moeten verdedigen. Op kerkeiyk gebied zwygen we van de kleine kerk genootschappen, waar het recht van het vry- zinnig godsdienstig leven niet behoeft ver dedigd te worden, maar in de Hervormde Kerk is de Synode om. Moge de meerderheid dit jaar een bescheiden gebruik van die macht hebbon gemaakt do mogeiykheid bestaat, dat de Synode meer zal gedreven wor den in confessioneele richting, toonen wy dan, dat wy er ook nog zyn, om het vrye gods dienstig leven te kennen en vooral de jonge predikanten te beschermen; zie, dan houdt den band sterk samon door krachtig en machtig optreden. Eu wat den staatkundigen toestand betreft, de regeering is in handen van Christenen; Rome en Genève regeeren Nederland; in die combinatie zien wy voor ons een waarschu wenden vinger opgeheven: slaapt niet, biyft wakker en toont dat gy er xyt, gy met uw duizenden, die het vrye godsdienstige leven behartigen. Daarom roept spr. allen too zieh nauw te vereenigen, en wekt op tot liefde voor den Bond, die tot meer krachtsbetoon zal oproepen. De notulen werden gelezen en goedgekeurd de rekening van den penningmeester," nage zien door de heeren Leendertz en Bakker, dio haar in de moeste orde hebben bevonden, wordt mot dank aan den heer Reimeringer, goedgekeurd; de ontvangsten bedroegen f 1607.72», de uitgaven f 1075.99, 't batig saldo 531.78s. De secretaris, ds. Yan Kloeff, las daarop een nauwkeurig verslag voor van den toestand der Afdoeling en hare werkzaamheden. Behalve dat het ledental van 407 tot 890 gedaald was, wat in omgekeerde verhouding en dan nog veel sterker zou moeten zyn, luidt dat vezslag van de Afdeeling en hare instellingen zeer gunstig. Ook aan den secretaris brengt de voorzitter een woord van dank. Na rondvraag of iemand nog eenlge ophel dering verlangt, werd de verhouding tusschen de afdeeling en lokaal Middelweg nog eens uitgelegd. Tot bestuurders worden gekozen do heer Reimeringer, aftredend, doch als penning meester herkiesbaar, met algemeene stemmen, en in de plaats van de hoeren Perdyk en v. d. Looll de heeren J. 0. Zaalborg en C. Goekoop. De voorzitter deelde daarna mee, dat de hoer Hagen is herbenoemd tot voorzitter vaa de Zondagsschoolcommissie, de heer Chavannes als lid van de commissie voor het Wykgebouw en uit de leden mej. Knappert, ter vervanging van mej. Hubrecht, die als zoodanig bedankt had, maar nu word benoemd uit ean aan geboden tweetal van de Commissie voor het Wykgebouw. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering te Utrecht werden benoemd de heeren Hagen, Lojenga en Perdyk. De beschryvingsbrief leverde geen stof tot discussie. Do voorzitter deelde mee, dat voor dezen winter het plan bestaat twee lozingen te doen houden, lu een dorde vergadering het verslag van de afgevaardigden aan te hooren en in een vierde een voordracht te doen houden over oen van de onderwerpen, door de com missie voor maatsohappeiyke belangen aango- geven, en wel over MiliUurlsme. De vraag werd gedaan, of met het oog op do a. e. vergadering van de Gnstaaf-Adolf- vereeniging, waaraan een openbare godsdienst oefening is verbonden, wel zoo spoedig daarna, 31 October, weer een feestelijke byeenkomst hier zou georganiseerd worden. De moening van den heer Lojenga, dat de leden niet vaak genoeg ln het openbaar kun nen getuigen, werd door de vergadering ge deeld en bosloten, zoo mogolyk 31 October godsdienstig te vieren. Aan het slot bracht de heer Oort dank aan don voorzitter, die aftreedt, en meent o. m., dat waar de vraag wordt gedaan wat er nog kan gedaan worden door de leden, zyn ant woord zou zyn: „wy moeten niot alleon ons verdodlgen, maar ook aanvallen", en daarvoor zou hy propaganda-lozingen aanbevelenswaar dig achten. Do voorzitter dankte hot mot hem aftre dende bestuurslid Perdyk, de vergadering Yoor het in hem gestelde vertrouwen en zeide dat het bestuur stellig den wensch van prof. Oort in ernstige overwoging zal nomen. In de Pieterskerk alhier werd gisteravond de dank- en bedestond voor het Christeiyk Onderwys gehouden. Ze was niet zoo druk bezocht als vorige jaren het geval was, wanneer de samenkomst op Woensdag plaats had, aan den avond van den dag, waarop de Unie'"-collecte nmd gehouden. Aanvankelijk was dit ook nu het voornemen van het locaal- comitó geweest, maar ds spreker, ds. J. W. H. Kalkman, van Woerden, waa verhinderd als „Unie"-redenaar op te treden, Th^ns werd de samenkomst geleid door ds. 0. J. van Paassen, predikant by de Ned.- Herv. Gem. te Haarlem, die zich opnieuw deed kennen als een boelend redenaar. Zyn eerwaarde, dio niet optrad als bestryder van de Openbare School, maar wel als stryder voor de Christeiyke School, en die van den kauael allerminst de politiek ter sprake wilde brengen, hield een schoone rode naar aanleiding van Markus 10 vs. 13 tot 16. Vaders, moe ders en onderwyzers hield hy ernstig voor wat hun ten opzichte hunner kinderen, meer in het byzonder wat betreft het onderwys, te doen staat. De gezongen liederen warenPsalm 3S vs. 6; Psalm 25 vs. 5 en 6; Gezang 97 vs. 1, 2 en 6, en Psalm 73 va. 13. De collecte ln de kerk bracht op f 87.71®, tegen f 75 ten vorlgen jare, vormende met het bedrag van f 674.03, aan de woningen Woensdag j.l. Ingezameld, een totaal van f 711.74», tegen f 766.28 in 1900. Naar wy vernomen, zyn reeds enkele na- giften by don correspondent, den heer F. Uittenbroek, ingekomen, die zich natuurlyk voor toezending van nog meer giften aan bevolen houdt Het nieuwe chemische laboratorium, dat thans zijn voltooiing genaderd is, zal in den nieuwen cursus in gebruik genomen worden Opgetrokken in denzelfden stijl en ingoricht op denzelfden onbekrompen voet als hot slechts een paar jaar ouder pharmaceutis 'b laboratorium, rijst het met zijn tallooze ko kette schoorsteentjes op het meer en meer be bouwd wordende Vreeuwijk als een waardig nevenbuur. Het is nu maar to hopen, dat het aan 't sierlijke gebouw grenzende terrein, dat voor eerst zeker wel niet bebouwd zal worden mee een vleugel van het laboratorium, een beter aanzien krijgo. 't Ziet er nu in woord slor dig uit en ontsiert de omgeving en is boven dien een van eteenen voorzien terrein, waar do jeugd danig huishoudt, brandjes maakt en met steenen in tuinon en naar ruiten gooit, 's Avonds is het er erg donker. Dat eischt dringend verbetering. Te 'sGravenhage overleed plotseling sen bekend Ud der Qaagsche balie, mr. 8. Jules Enthoven, aanvankeiyk advocaat te Leiden. Ds overledene was een groot kunstliefheb ber, Inzonderheid van de toonkunst op welk gebied hy als talentvol pianist en beoefenaar van de compositie by velen bekend was. Hy was secretaris van den Haagschen Kunstkring en bestuurslid van de Vryzinnig-Democratiache Kies vereeniging en de Haagsche afdeeiingvan den Algemeenen Nodorlandschen Vredebond. Men meldt aan „De Standaard" uit Hazers- woude: Hot noemen van do candidatuur van de heeren 0. van der Linden te Alfen en C. van Muiswinkel te Zwammerdam, ter vervulling vau de vacature van lid der Prov. Staten in 't kiesdistrict Alfen, is minstens voorbarig. De centrale vergadering van antl-rev. kiesvor. kwam nog niot byeen. Eu 't moge waar zyn, dat genoemde heoren hun verdiensten hebben als bestuursleden van plaatseiyke of centrale anti-rev. kiesvereenigingen, op het gebied van provinciale- of gemeentebelangen byzonder gemeente-administratie, hebbon zy dat niet, als zoodanig zou alle aanbeveling verdienen en is sedert lang ook wel besproken do can didatuur van Mr. 0. S. van Dobben de Bruyn, burgemeester van Hazerswoude. By besluit van Gedoputeerde Staten van Noord-Holland, van 28 Augustus 1901 is verklaard, dot Antonius Franclscus Tikkol, niet eervol ontslagen onderwyzer aan e^n openbare lagere school te Edam, de bevoegd-- beid tot het geven van onderwys heeft ver loren. (Sfs.-Cï.) Tot directeur-geneesheer van „Hoog- hullen" in de plaats van dr. Roltsma, die bedankt heeft, is naar de „Ass. Ct." ver neemt—benoemd dr. Posthumus, te Groningen. Uit den staat, aanwijzende het vermoede- lyk bediag, door het R|jk over 1901 uit te keeren aan de byzondere lagere scholen, biykt, dat het subsidie zal bedragen^ school van den heer H. Weiland te KatwUk aan den Ryn f 700; school van den heer G. v. d. Waa te Katw{jk-aan-Zee f 1800, den heer J. Holtrust id. f 400; te Leiden, school van den heer J. B. Meynen f 2050, den heer J. Schaap Hzn. f 1550, den hoer F. Uittenbroek f 1300, den heer A. J. de Lange f 3200, den heer M. van Wyk f 900; te Leiderdorp school van den heer L. W. van Giosson -f 900; Rynsburg, scho len van de heeren W. r. d. Weg en J. G. Yreeswyk, elk /"900; Voorschoten school van don heer G. Torenbeek en Wassenaar, school van den heer L. van Ingen, elk f 700. Het verhoogde subsidie wordt door de by zondere scholen eerst in Mei 1903 ontvangen. Uit het in dit nummer voorkomende verslag der zitting van den gemeenteraad te Rynsburg biykt, dat by de behandeling der gemeento-begrooting voor 1902 op voorstel van den heer Yan Iterson allo posten voor het openbaar lager onderwys van do begrooting werden geschrapt. Alleen de Voorzitter stemde tegen, die hierop verklaarde, dat hy volgens art. 70 der Gemeentewet en op grond van art. 16 der Wet op het Lager Onderwys dit besluit niet zal uitvoeren en hiervan zal kennis geven aan Gedeputeerde Staten. Het besluit van den gemeenteraad staat geiyk met de opheffing der openbare school togen 1 Januari 1902. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Gem. te Heinkenszand door den heer D. Hoek, cand. te Noordwyk-aan-Zee. Prins Benya van Siao, die eenige 'dagen in de residentie vertoefde, maakte gisteren met eenige heeren van de legatie een rijtoer langs den Leidschan straatweg naar het „Nieu we Hui* den Deyl", alwaar hun een lunch wachtte. De achtste lijst van de 23ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel in „De Stan daard" vermeldt o. m.: Katwijk aan den Rijn (Geref. Kerk) met f 16.54; Leimuiden met Bilderdam met f 32.10. Het bedrag der reeds gepubliceerde opga ven van 200 locale comité's is tachtig gulden hooger uan bij diezelfde» locale comité's in 't vorig jaar. De miliciens der lichting '98, die sedert 26 Aug. bij de 2de, 4de en 6de batterij en een deel der treinafd. van het 2de reg. veld-art. te 's-Gravenhage en te Loiden voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, zijn met onbepaald verlof naar hun haardsteden terug gekeerd. Naar aanleiding van een desbetreffende reclamo is door den minister van oorlog bepaald, dat er geen reden bestaat om eon officier, die ter zake eener door hom opgelegdo straf tot het geven van inlichtingen voor don rechter wordt geroepen, te verplichten zyn eabel af te loggen, terwyi aan een officier, die voor een gerechtshof of rechtbank als getuige verscbynt, wordt toegestaan die te behouden. Men meldt nader aan „De Standaard", dat do heer A. S. Talma niot zal optreden als hoofdredacteur van „De Vrye Fries", maar als medewerker met een eigen rubriek. Jhr. S. M. S. de R&nitz, voorzitter vau het voorloopig bestuur van het sanatorium Oranje-Nasaau's Oord, deelt in het ,,Hbl." mede, dat reeds verschillende ruime giften zijn ingekomen voor het Emma-fonds der stichting, waarvan de renten uitsluitend zullen dienen ter tegemoetkoming in de verpleegkos- ten van on- en minvermogenden. Giften voor het sanatorium worden in ont vangst genomen door de leden van het be stuur van het sanatorium, de heeren: jhr. Do Ranitz, voorziter; dr.Homoet, to Arnhem; dr. Roessingh, mr. De Nereé van Babberich, lid van den R&aa vun State, en jhr. mr. De Savornin Lohman, lid van de Algemeene Re ken kamer. De jaarvergadering der Vereeniging tegen do Kwakzalvery, welke te Rotterdam ia ge houden, was slecht bezocht. Voorzitter was de heer J. M. van Elk. O. a. werd medege deeld, dat 8300 exemplaren van hot Maand blad verspreid werden, terwyi geklaagd word over de geringe medewerking dor pers (het plaatsen van kwakzalvers-advertenties). Het ledental bedraagt 741 tegen 766 in een vorig jaar en de rokening sluit met een batig saldo van f 363.02. De ontvangsten waren f 1821.68®/ Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. van Riel, militair apotheker le kl. te Amsterdam. De wenschelykheid werd betoogd tot het houden van een congres on om de bestry- ding der kwakzalvery onder de aandacht te brengen der Regeoring en dor rechteriyke macht. Op de alphabeti8che aanbevelingslijst voor rechter by de rechtbank te Alkmaar zyn geplaatst: Mrs. H. van Loghom do Josse- lln de Jong, L. R. Teltlng, E. L. Umbgrove, substituut-griffier ondorscheideiyk by do recht bank to Zutfen, Amsterdam en Middelburg. De militaire attaohó vau Noorwegen, de heer Von Klehstadt, die by het automobielen ongeluk te ValkeDberg licht verwond werd, is ln Den Haag teruggekeerd. Do Bond van ambtonarenvereenigingen ter verkryging van een wettelyken rechts toestand voor burgeriyko ambtenaren telt thans ongeveer 18,000 ledeD, zoowel ryks- als provincialo- en gemeenteambtenaren. Dit aantal zal vermoedelijk nog aanzienlijk ver meerderen. De vorgadoring tot vaststelling der statuten zal gehouden worden te Amstordam Zondag 29 dezer. Ter vervanging van don laten luit.-adj. J. "W. D. Duburg, onlangs naar het 4de reg. inf. overgeplaatst, is de 1ste luit. S. B. van Delden benoemd tot adj. by het 4de bat. 1ste reg. lnf. te Assen. Bodegraven. Donderdagmiddag had de zoon van den heer P. B., alhier, het ongeluk, al fietsende, mot een rytulg in botsing te komen. Het gevolg hiervan was, dat de fletsryder onder het paard van het rytuig terecht kwam, terwyi dit laatste, met den boer, die daarin zat, omkantelde. Toon enkele toesnellenden den boer en don fletsryder uit hun niet aan gename positie weer op de been geholpen hadden, bleek het gelukkig, dat zy mot den schrik en eenige blauwe plokken vry geko men waren. iiillegom. Ten huize van den arbeider "W. van der Geest aan de "Weorestelnstraat alhier, alwaar zich een goval van diphtheritis had voorgedaan, is het gevaar voor besmet ting geweken verklaard. Eenige goederen zUn onteigend en verbrand en de woning is ge heel ontsmot. Voor den a. s. wlntercursus van het voorbereidend militair onderwys hebben zich 27 deelnemers aangemeld. De oefeningen zullen wederom gehouden worden op het erf en in het koetehuis van het hotel Sistermans, alhier. Noordwyk* In een dozer dagen gehouden vergadering der feestcommissie is rekening en verantwoording gedaan in zake de viering van den „Koninginnedag" op 10 dezor j. 1. Aan bydragen was ontvangen f 217.40, maken- do met de inleggelden van de ringrUdery ad f 38 een totaal van f 255.40. Uitgegeven ls f 254.43, zoodat het batig saldo bedroeg f 0.97, dat aan de beide ziekenvereenigingen alhier is afgedragen. Noordwjjkerfiout. Voor een paar dagen giüg een geacht ingezetene met ocütgenoote' en het drietal jongste spruiten een iamilie-f bezoek afleggen te Warmond. Naar gewoonte gingen de heeren „bouwen". Do vrouwen hadden elkaar in lang niet gezien on dienten gevolge schrikkeiyk veel te vertellen. Slechts een ondeelbaar oogenblik was het, dat de eens Eva haar kroost uit het oog verloor, doch daarvan maakte een aardig driejarig knaapje direct gebruik, om zich een ongekende vryiieid te verzekeren. Toen de kleine Piet eindoiyk werd gemist, was Leiden in last. Overal gezocht, was hy nergens te vinden, en men bereidde zich reeds voor op het ergste. Eindeiyk gingen de heeren te paard op onder zoek uit en na veel angst en vreeze had de vader de voldoening zUn kind terug te vinden heel te Sassouheim, waar het liep aan de hand van een dienstmeisje. Gaande langs de Zandsloot had de dreumes meer dan een uur gaans afgolegd. Hier waa de vermissing reeds bekend vóór de thuiskomst der familie. Toen deze waa aangekomen, werd door velen belangstellend geïnformeerd. C'est le ton, qui fait la musique, en zoo jubolde het reeds uit den klank vau het antwoord: „'t Ls Goddank terecht 1" Rynsburg. Gistermorgen ontstond een begin van brand m de bollenschuur van den hoer D. Brusseo, waarschyniyk door het wegwerpen van een afgestreken lucifer in de papiermand. Do brandspuit, die spoedig ter plaatse was, behoefde echter geen water te geven, daar de brand met ommers water kon gebluscht worden. Slechts aan enkele bloembollen stellingen en dakdelen werd schado toego- bracht. Ter-Aar. Op een boelhuls, dat Dondordag te Langeraar werd gehoudeo, was het aaa de menigte volks te zien, dat er iets merk- waardigs moest worden verkocht. Tal van kooplieden waren aanwezig en een grooto voorraad porselein was voorhanden, dat echter voor het meorondeol door de familie, is opgehouden. De aauzieniyke som van/" 276 werd, naar men zegt, voor een schotel ge-- boden, waaraan de volgende by zonderheid I verbonden was. De schotel had bj den oor-1 spronkeiyken eigenaar dienst gedaan als drink- bakje in ean kippenhok; blykbaar wist deze toen niet, dat het stuk zulk een groote waarde vertegenwoordigde, maar hy schijnt door een koopman, die dostyds aan zyn woning kwam, daarop te zyn gewezen. Er behoeft niet te worden vermeld, dat de vroegere eigenaar het voorwerp een betere plaats bozorgdo. Een weduwe te Langeraar, die oen groot gezin tot haar last hooit, werd deze woek verrast door een niet te versmadon buiten kansje, aangezien op een lot,, door haar inder- tyd genomen ln de Oudewatersche verloting, als prya was gevallen een vetto koo. Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst te kielden. Vier-en veertigste vergadering, gehouden in het iïulsgebouw. AaD deze vergadering ging vooraf een kunst-» beschouwing van de ingekomen antwoorden1 op de prysvraag, benevens van een groote, collectie decoratie motleven, welwillend afge staan door den heer J. van Dam. De heer Van Ruyven opende met een har- toiyk woord deze eerste van de serie winter-' vergaderingen. Als spreker trad in doze vergadering weder op de heer Jan de Quack, architect te 's Gra venhage, voorwaar voor de Vereenïgiug geen( onbekendo. De heer De Quack dan had zich voorgenomen' in een der vergaderingen te spreken, evenwel niot met de gedachte, dat het bestuur reeds ln' de 1ste vergadering beslag op hem wilde leggen. Eonigszins onvoorbereid, zooals spreker zulks geliefde to noemen, verscheen hy hier dan in deze vergadering en had daarom zyn onderwerp gewoon genoemd: „Improvisatie over Nieuwe Kunst." Op dc-n voorgrond stelde spreker, dat hetgeen li|l dozen avond zou meedeelen, goheoi een wedergeven zou zyn van zyn persooniyku indrukken van de laat8tet jaren op dit gebied, zich stollende op een be-, elist convontlonoel standpunt. Deed leder dit, zelde spioker, er zou kcr vry wat meer^ wryving van gedachten >:yn, immers, wanneer leder voor zichzelf dénkt in dit niet open baron wil, dan is dit j.unn; r to noemen speciaal voor die kunst, welko tuans in haar proefiyd^ is en een groote toekomst heeft. Do nieuwe gebouwen toonen op architectonisch gebied, oen krachtigen wil. Het strevea bestaat, doch het meesterschap is nog niet bereikt. De heer De Quack stelde allereerst op den; voorgrond, dat in deze zyn opvatting strong per-, sooniyk is, ook wat betreft datgene, wat hy dezen avond omtrent zyn indrukken wenschte mede te deolon. Zoo werd er dan door «preker gewezen op de voor-christeiyke kunst en dia' uit de middeleeuwen, waar beslist het geloof het aanzyn gaf aan do bouwwerken en waar de symbolen geput werden uit eigen gewoonten on zeden. Op dit oogenblik tnissen wy dea*u

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1