IT. 12747 Vrijdag IS September. A«. 1901. foze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering 'tr' van fêon- en feestdagen, uitgegeven. Stadgenooien 1 Leiden, 13 September. Feuilleton. YVONNE. PRIJS DEZER COURANT* maanden ,j Yoor Loiden por 8 maanden! S r f I t £Buiton Leiden, por looper en waar agonten govestigd z(]n i Franco per post 1 f Ï.10J 1-80 1.65. PRIJS DER ADVERTEJ7TTÉN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Sod.-ZnidafrikaaBSclie ¥ereenigïng. Af deeling Leiden en Omstreken, Ontrangen by den PenningmeesterZoeter- iroudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad: 1 Gisteravond in n't Posthof" gecollecteerd ep het feest yan het personeel der Brouwer^ •n Bottelary „De Posthoorn" 13.21. Gecollecteerd voor do Boeren op de Bruiloft Tan Koos on Annaf 6.50. Van M. voor do heerlijke garnalen by II. en Bf 0.10. Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Gij allen hebt Lord Kitchener's of lie ver Chamberlain's proclamatie gelezen. Vóór 15 September s. Zondag moe ten do aanvoerders der Boeren de wapens neerleggen, op straffe van eeuwige verban ning uit hun vaderland; op de roerende en onroerende goederen van wie zich niet on derwierpen zullen de onderhoudskosten ver haald worden hunner in dj zoogenaamde concentratiekampen" gevangengehouden vrouwen cn kinderen. Deze ruwe schending van alle oorlogsrecht zal de heldhaftige aanvoerders hun heiligen plicht niet doen verzaken. Zij zullen den strijd volhouden, zij zullen het blijven dra gen dat hunne vrouwen en kinderen, slecht gevoed, erbarmelijk gekleed on ellendig ge huisvest, als middelen worden gebruikt om te slagen waar geweld tegen do mannen en verwoesting van huis cn hof gefaald heb ben. Wat kunnen wij doen als werkdadig pro test tegen de gpddelooze politiek van een rijk, dat geen rechten erkent die met zijne belan gen in strijd zijn? Laten wij, nu wij de mannen niet kunnen bijstaan', ten minsts het lot der van de ver woeste hoeven weggevoerde vrouwen en kin deren verzachten 1 De sterfte in de kampen is, vooral onder de kinderen ontzettend: twintigmaal zoo groot als in gewone omstan- dighedcnl Het portret dor uitgeteerde achtjarige Lizo van Zijl is een verwijt aan Engeland, dat nooit uit ons geheugen kan gaan. On- partijdig Engclsch onderzoek gij hebt het verslag van Miss Hobhouse gelezen is de onwraakbare getuige van Engelands schande. Veel is reed3, met het in 't begin van den oorlog bijeengebrachte geld, door de Neder- landsch-Zuidafrikaansche Vereeniging ge daan tot leniging van den nood. Doch dö bo- hoefte is zoo ontzettend groot: welhaast zul len do kampen 100.000 bewoners tellen I Van het fonds der Vereeniging is reeds meer ver bruikt dan aanvankelijk voor dit doel be stemd was en, met het oog op hetgeen na den oorlog noodig zal zijn, wenschclijk is. Het Hoofdbestuur vraagt dan ook dringend om versterking zijner wegslinkende middelen; cn gelijk uit zijn onlangs in de dagblacm opgenomen verslag blijkt, geeft do instelling door het Nederlandsch' Bijstandsfonds, van' afzonderlijke commission voor do onderschei dene kampen de zekerheid dut het geld langs dezen weg zijne bestemming bereikt. De Besturen1 van de beide Leidscho Af- deelingcn der Vereeniging hebben daarom besloten Maandag 16 September don eer sten dag na den fatalen termijn der procla matie hier ter stede ccne schaalcollecte te doen houden, uitsluitend ten bate der vrou wen en kinderen in de concentratie-kampen. Eenige dames en heeren hebben zich wel willend met de inzameling belast. Een ie der geve, naar zijn vermogen, oenc milde gift, tot verzachting der ellende, en als protest to gen den gruwclijken oorlog van onrecht en ge weld tegen vrijheid en recht I Men wordt dringend verzocht zijne bij drage gereed te houdent{ Leiden 12 September 1001'. Het Bestuur der Afdeeling Leiden en omstreken: Prof. M. J. db Goejh, Voorzitter, Dr. J. W. Muller, Secretaris. Dr. D. O. Hbsselinq, Penningmeester. Het Bestuur der Studentcn-Afd. Leiden: A. W. Kamp, Voorzitter. A. Th. ten Houten, Secretaris. D. W. Molhusen, waarn. Penningmeester. Op de ontwerp-gemeente-begrootlng voor 1902 is weer f 1000 uitgetrokken voor een kinderfeest op den verjaardag van H. M. de Koningin; f 1000 als maximum van hot sub sidie aan de 3-October-vereeniging en f 1000 voor volksconcerten, uitsteken en heratellen van vlaggen, enz. en f 150 voor aanschaffing van nieuwe vlaggoD. De by koninklijk besluit van 21 October 1898 Ingestelde Staatscommissie om te diensn van advies in zake samensmelting van do offleierskftdere der beide legers heeft haat rapport ingediend, dat, ofschoon drie van do vier loden der Commissie niet overtuigd waren van de onmogeiykheid dor samensmelting, de strekking heeft om haar te ontraden. De commissie heeft intusschen een uitgewerkt voorstel gedaan om, zonder zoodanige samen smelting, toch tot nauwere aaneenslui ting van do beide offlclerskaders te geraken. Benoemd is tot voorzitter dor Eerste Kamer voor het nieuwe zittingjaar mr. A. van Naamen van Eemnes. Het by post- en telegraafkantoor op Het Loo wordt met Ingang van 17 dezer gesloten. In den ouderdom van 58 jaren Is gisteren te Utrecht overleden do heer L. J. de Sonna- ville, afdeeling8ohef by den dienst van Wog eu Werken der Staatsspoorweg-Maatschappy. De overledene was een der oudste eerst aanwezende ambtenaren der S.-S. en onder het zoo talryk personeel zeer bemind. De burgemeester van Rotterdam, de heer 't Jacob, heeft in de gemeenteraadszitting medegedeeld bericht te hebben ontvangen, dat H. M. de Koningin en Haar Gemaal het voor nemen hebben, aanstaanden Maandag Rotter dam te bezoeken. Het was spreker aangenaam den Raad hiermede In kennis to kunnen stel len. H. M. wenscht Rotterdam als de tweede koopstad en do eerste havenplaats van hst land Haar Gemaal perBOoniyk te toonen. Tot dit doel aal het Koninkiyk Echtpaar een rytoer maken langs de havens van den Reohteroever. Voorts sal het Koninkiyk Paar het raadhuis bezoeken. De voorzitter noodlgt de raadsleden uit, d&ar dan aanwezig te zyn op het later aan hon mee to doelen uur. Dan zal er ge legenheid zyn die leden aan H. M. voor te stellen, die daartoe vroeger geen gelatenheid hebben gehad. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan een der grootato gemeente- Inrichtingen ln eigen beheer, nl. aan de gas fabriek. Ten slotte zullen Hare Majesteit en de Prins, begeleid door B. en We., den direc teur der gemeente-werken en den haven meester, een watertocht doen langs de havens en de rivier, om daarna de reis naar de Residentie voort te zetten. De „N. R. 0." verneemt, dat de Koningin met den rytoer beoogt den Prins een overzicht te geven van het buitenlandsch en binnen- landsch scheepvaartverkeer. Daarna gaat het Koninkiyk Echtpaar aan het nieuwe ponton van de Leuvehaven, dat met bloemen versierd zal worden, aan boord van het stoomschip „Columbus" van de Holland-Amerika-iyn, om do havens te bezichtigen. By het bezoek aap de fabrieken voor gas en electrlcltelt zal de meesto tyd besteed worden by de eleotrlsche centrale. De Koningin on Prins Hendrik zullen Maan dag aan het Maasstation te Rotterdam aan komen en waarschyniyk van ongeveer 1 uur tot ongeveer 6 uren in de stad vertoeven. Telkens duiken ln de buitenlandsche pers berichten op omtrent reizen, dio onzo Koningin zou gaan ondernemen. Thans wordt aan de „Corriere del la Sera" uit San Remo bericht, dat Zy een deol van den winter daar zou gaan doorbrengen, en waarschyniyk, omdat de voornaamste villa's aan andere hooge gasten verhuurd zyn, Haar Intrek nemen in een van de groote hotels. Betreffende de internationale vereeniging tot bescherming der arbeiders, kan „Het Wad." nog mededeelen, dat tot de Nederlandsche gedelegeerden te Bazel ook zullen behooren mr. W. A. H. Ellnk Schuurman, te Amster dam, en J. F. H. Roll, te Dordrecht. Yerder ia, wat het zenden van een regeeringsgedele- geerde betreft, door de Nederl.' regeering nog geen beslissing genomen. De „Algomeene Nederlandsche Bond van Industrieslen en Handelslieden" zal zyn alge- meene vergadering houden to Utrecht, op Maandag 16 dezer. De verkiezing van een lid dor Tweede Kamer ln het district Wyfc by-Duurstede, noo dig geworden wegens het ontslag van jhh mr. H. J. M. van Asch van Wjjck, is döor don minister van binnenlandsche zaken bepaald op Donderdag 26 September a. s., de stemming zoo noodig op Dondordag 3 October a. s. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 10 October a, e. Hr. Ms. pantserdekschlp „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee L. 0. Koster, is 12 dezer te Nieuwediep aangekomen. De officier van gezondheid der late klasse E. 0. Lorentz, uit Oost-Indiö ih Nederland teruggekeerd, Is op non-activiteit gesteld. By de ve8ting-art. zyn benoemd tot vaandrig de reserve-sergeanten P. W. M. Trap en A. W. G. Stigter, onderscheideniyk by hot 2de en 4de reg. vesting-art. By de manoeuvres ln Zuid-Limburg zal de generaal-majoor en zyn staf gebruik maken van een automobiel. Do „Sts.-Ct." van heden bevat do statuten der naamlooze vennootschap „Nederlandsche Maatschappy tot handhaving van stamverwante belangen in Zuld-Afrika", te Amsterdam. De Maatschappy stelt zich ten doel het versterken van het Hollandsch element in Zuid-Afrika in den ruimsten zin. Zy traoht dit doel te bereiken, onder andere door bevordering van emigratie van naar haar oordeel geschikte Nederlanders naar Zuid- Afrika door het steunen van Nederlanders en Afrlkaandera om zich in Zuld-Afrika te hand- haven öf aldaar verder vooruit te komen door het medewerken tot het tot stand komen of in stand houden van Nederlandsche en Afrikaansche ondernemingen in Zuid-Afrika, onverschillig op welk gebied: landbouw, vee teelt, handel, nyverheid en andere, waarvan met reden verwacht mag wordon dat zy goede kansen van slagen aanbieden, by voorkeur van die ondernemingen welke, in geval van Welslagen, vele Nederlandsche en Afrikaansche werkkrachten zullen kunnen gebruiken, en verder door alle geoorloofde middelen, welke hun nuttig en gepast zullen voorkomen; waar onder zy, althans In den eersten tyd, evenzeer verstaat het handhaven van Nederlandsche en Afrikaansche elementen, die ten gevolge van den oorlog zakeiyken steun behoeven, onver schillig waar zy zich bevinden. Het kapitaal bedraagt f 600,000, verdeeld in 5 serieön van f 100,000, waarvan de eerste serie la geplaatst en volgestort; de overige aandoelen moeten geplaatst z|Jn vóór 1 Januari 1910. Directeur is de heer O. Kamer- lingh Onnes; commissariseen zyn de heeren jhr. mr. F. Boelaerts van Blokland, J. Drost, 0. Grol), mr. W. de Ridder, mr. "W. C. T. van der Schalk, T. M. T. van "Weideren baron Rengers, mr. J. G. S. Bevers en S. J. Wermaes. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. Woltjer Is gisteren te Utrecht de algomeene vergadering gehouden van de „Yerooniging voor Christeiyk Nationaal Schoolonderwijs.". Do voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarna het jaarverslag werd vastgesteld. Uit het jaarverslag biykt, dat de toestand der vereeniging in het afgeloopen jaar weinig vorandord is. Er ia echter meer vooruitgang dan achteruitgang waar te nemen. De flnancleelo toostand der vereeniging geeft eveneens geen reden tot ontevredenheid. De aan de beurt van aftreden zyndo leden van de hoofdcommissie, de heoren da. G. J. van Limburg, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck on F. H. van Eeghen, werden her benoemd. Verder werden eenlge referaten gehouden, welke tot opgewekte discussies aanleiding gaven. De heer H. J. van Wylen sprak over„Het ls wenscheiyk, dat het Ryk ook subsidie ver- leeno aan „Scholen voor eigen rekening" en mr. Th. Heemskerk over: „De uitvoering van het gewijzigd Unierapport." Do heer A. H. Schut, te Hilversum, heeft do inleiding van: „Do werking van de wet op don leerplicht en het heihalingsonderwys" niet gehouden. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, bracht gisteren een bezoek aan de Algemeene Landsdrukkery en bezichtigde de verschillende werklokalen. Te Amsterdam is in 78 jarigen ouder- dofti overleden de heer B. J. Adrianl, emeritus predikant. Beroepen is by de Geref. Gem. te Harmeien ds. J. C. O. Voigt, te Raamsdonk c. a. Het kastoel te Gemert, dat ln de vorige maand door de paters Assumptlonisten ver laten werd, zal weder door Fransche paters Jezuïeten betrofckon worden. Een 4-tal paters is reeds aangekomen en binnen enkele weken zullen er plm. 150 volgen. Men deelt mede, dat do predikant, di<> 1.1. Zondag optrad ln de Hofkapel van He) Loo, niet was ds. Hogerzeil van Amsterdam,1 maar ds. Van Hoogenhuize van Nymegen. De heer Laurens Flipse, hoofd der Chrj; school to Oostburg, is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan do' 8de en 4de klaseon van de Ryksnormaal-: lessen aldaar. De algemeene visschery-vergadering zal worden gehouden te Utrecht op 19 October.! De te bohandelon onderwerpen z\Jn: 1. Het ls gewenscht, dat een nieuwe afzon- derlyke visschery-wet zoodra mogeiyk tot stand; komo. Inleider: do heer J. Lieesler (Steenwijk.); 2. Is het wonschelyk, dat er meor samen werking ontsta tusschcu de in Nederland bestaande veroonigingen, dio bevordering van* do visscherybelangen beoogen en zoo jar! op welke wyze zoude deze te verkrygen zyn?! Inleiders: de heeren T. A. O. de Ridder (Kat- wyk) en H. J. Lovink (Utrecht). 'i 3 De betoekenis der Zuidereee-visschery ia verband met het by de Tweede Kamer ingo- diende wetsontworp tot afsluiting en gedeel telijke drooglegging dor Zuiderzee. Inleidert de heer B. Deramor (Yolendam). Mevrouw Anna Rössing Sablairollos, te Amsterdam, heelt een kleine vereeniging op gericht van beschaafde jongolm, ton einde,' gerugsteund door eenigo geroutineerde artiesten voorstellingen te geven, waarby alleen stukkon, zullen worden opgevoerd, die aanspraak kunnen' maken op literair en artistiek succes. Dei stukken, waarmede dit gezelschap zyneerstei tournée door Nederland zal maken, zyn „Lionel! zaliger", biyspel van Scribe, en „Hannoken' Leckertant", Oudhollandsch kluchtspel. Het stoomschip „Koning Willem I", van' Amsterdam naar Batavia, verlrok 12 Sept.1' van Genua; do „Kanzier" (thuisreis) vertrok^ 11 Sept. van Zanzibar; de „Sonneberg", van( Batavia naar Amsterdam, aniveeido 12 Sept. to Marseille. Koudekerk. Ten gevolge van het misbruik maken van sterken drank geraakte gister middag do landbouwer "W. van den B. in do' Lagewaardacho "Wetering. Slechts mot heel voo 1 moeite mocht liet gelukken hom op iiefct droge te halen. Weinig had het gescheeld of hy had zyn drankzucht met den dood m eten bekoopen. Valkenburg. Do paardenmarkt, gisloren gehouden, was druk bezocht, ook door buiten landsche kooplieden. Toch was de handel,- geiyk dit jaar op veel markten, verre van levendig te noemen. Do aanvoer was volstrekt niet minder dan by vorige golegenhoden. Ongeveer 550 paarden waren aan de lyn," alsmede een 100-tal veulens. Voorschoten. Donderdag 19 Sept. a. s.,1 's nam. te 4 uren, ls de gelegenheid open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van gemeentewege van de ingezetenen, dio zich daartoe ln de school aan den Ryndyk; aanmelden. Ook door den kerkeraad der Gerefor-' meerde Kerk ia een adres gericht tot den Raad om afschaffing der kermis. Zegwoard-Zoetermeor. By den landbouwer' v. S. in den Palensteinschen polder is klauw-: zeer uitgebroken onder een koppel runderen. Met ingang van 1 Octobor a. s. is tot' postbode alhier benoemd G. L. Boezel, van Overschie. De heer C. L. van Beest; onderwyzer aan de R.-K. jongensschool alhier, is ineti 7» „Yvofino", zei mevrouw De Kerhouarn op een toon, die geen tegenspraak dulddo, „ik heb aanstonds een ernstig woordje met je te spreken." „Goed, mama," antwoordde het meisje eenvoudig. Er werd onder den maaltyd niet gesproken. Toen men de kofflo gebruikt had, stond mevrouw De Kerhouam, even statig als ge woonlijk, op en ging haar dochter voor naar het kleine salon. Daar gaf zy, met hot gebaar eener vorstin, dio audiëntie verleent, Yvonne een toeken, naast haar plaats te nemen. t Wat ik u te zeggon heb is dit," zoo begon zy: „Gy zyt twee en twintig jaar. 't Wordt dus hoog tyd, dat ge aan den man komt, ge moet trouwen." „Trouwen?" riep Yvonne uit. „Ja, trouwen. Den eersten keer, dat ik u over die mogelUkheid gesproken heb, hadt jy volstrekt geen bezwaar daartegen.'' „Dat is waar, mama." „En zou je thans bsdenkingen hebben?" „Dat zeg ik niet. Maar, zooals het spreek woord zegt, om te trouwen moet men met z'n tweeën zyn en tot nu toe heeft zich geen enkel pretendent aangemeld. Of is er soms iemand by u geweest?" „Ja," hernam mevrouw De Kerhouarn met eenige aarzeling, ,er is een pretendent naar je hand..., ik heb Je al eens meer over hem gesproken," veegde achteloos ar uy. Yvonne werd zeer bleek. „Mynheer Bruslé, bedoelt u?" mompelde zy op schier fluisterenden toon, terwyi een trek van minachting haar lief gelaat ontsierde. Mevrouw De Kerhouarn vergat haar waar digheid en de houding, welke dio waardigheid ei8chte. „Je hebt het geraden, ik bedoel mynheer Bruslé. Wat bob je daartegen in te brengen „Ydór ik antwoord zou ik wel eens willen weten, hoe u er over denkt, mama." „Hoe ik er over denk? 'tls geen schitterende party, nu ja, dat stem ik toe, maar de party Is zeer aannemelyk. Mynheer Bruslé is nog jong, daarby knap van persoon. Wat boven dien nog meer waard is, dat is zyn onder nemingsgeest; hy heeft zich een benydens- waardige positie weten te verschaffen. Hy mag nu niet precies het voorkomen en de hoedanigheden bezitten, om meisjeshoofden op hol to brengen, maar hy is „Een dief," viol het meisje verontwaardigd in. „Een dief?" riep mevrouw De Kerhouarn uit, „kind, je weet niet, wat Je zegt." „Ik zeg, wat iedereen zegt en wat de waar heid is. Ik weet staaltjes genoeg van mynheer Bruslé, wolke dis meening rechtvaardigen." „Ja, ik weet, waarop je zinspeelt," hernam de weduwe driftig, „on ik weet ook, welk gebruik je van je geld- maakt ten voordeele van lui, die het niet waard zyn." ,'t Is my een voldoening, als ik anderen met myn geld kan helpen; ik kan trouwens naar willekeur over het legaat van tante be schikken, nietwaar?" Mevrouw De Kerhouarn was buiten ztch- zeive van woede; zy had op geen zwarig heden van Yvonne's kant gerekend. Zy wilde nu beproeven, haar dochter met zachte woorden «ver t« balen, „Kyk eens hier, Yvonne. Gy zyt vry om over je geld te beschikken; dat recht betwist ik je niet. Masr je behoeft my niet zoo brutaal en vinnig er aan te herinneren. WjJ dwalen ochter van ons onderwerp af." „Bedoelt u het bespottelyko en beleedigende aanzoek van mynheer Bruslé?" „Zeer zekor bedoel ik dat. Ik zie het be spottelyko of beleedigendo daarvan niet in." „Ik bid u, mama, laten wy eroverzwygen. Het verwondert my overigens, dat u nog moeite doet, my, Yvonne de Kerhouarn, dien man aan te praten." Mevrouw De Kerhouarn schreed door het salon heen on weer, peinzende op een middel, om Yvonne, die voor hot eerst van hasr leven het waagde, zich tegen haar wenschen te ver zetten, tot andere gedachten te brengen. Er wilde haar echter niets invallen. Eindelyk kwam zy langs omwegen weer op hetzelfde thema terug. „jy moet toch in aanmerking nemen, kind lief, welke belangryke diensten mynheer De Bruslé ons bewezen heeft, en niet vergeten, welke positie hy bekleedt en voomameiyk, dat hy ryk is en veel kans heelt om zyn fortuin te vermeerderen. En wat bezit jy, Yvonne? Niets dan dat sommetje, dat jovan je tanto geérfd hebt. 't Is waar, 't is een aardig kapitaaltje, maar toch niet om er pretonsio op te maken. Naar naam wordt tegenwoordig niet meer gekeken, maar 'tkomt maar op de verdienste- lykheid van den persoon aan." „Mama, u zei daareven," zoo begon Yvonne aarzelend, „dat ik niets bezit dan hetgeen ik van tante heb geérfd; ik moet u bekennen, dat zulk een verklaring uit uw mond my bevreemdt." Mevrouw De Kerhouarn beefde. De toon, waarop Yvonne het gezegd had, was zeer kalm en klonk in het minBt niet als een be dreiging. Hoe kwam het dan, dat movrotiw er door ontstelde? Was haar geweten wel heel zuiver? Zy mompoldo iets onverstaanbaars, dat eenigszius op oen verontschuldiging geleek. Yvonne hernam bedaard: „Mama, het komt my voor, dat ik niet zoo arm ben, als u my wilt doen geloovon. Het testament van papa, hetwelk mynheer Bruslé ons zelf heeft voor gelezen, verzekert my een kapitaai van twee ton, zonder te spreken van „Liefdeoord", dat veel meer wkard is. 't Is, dunkt my, een bruidsschat, waarop veel jonge meisjes trotsch zouden zyn." jjWat," riep mevrouw De Kerhouarn bleek van woede, „zou je zoo ontaard zyn, dat jo uw moeder vau alles borooven wilt?" Verwonderd keek Yvonne haar aan. „Ik u berooven? Hoe bedoelt u dat? Ik begryp u niet." „Dat is anders gemakkeiyk te begrypen. Als al onze bezittingen tot je bruidsschat be hooren, wat biyft my dan over, om van te leven? Of verbeeldt ge je, dat ik do vrouw ben om tevreden te zyn met een jaarlyksche toelage, die jy mg gelieft te geven?" Dit werd niet gezegd, doch op schellen toon geschreeuwd. „En zou ik daarom hot aanzoek van mUnheer Bruslé moeten aannemen?" vroeg Yvonne glimlachend. De bedaarde houding van het jongo meisje wond mevrouw De Korhouarn nog meer op. „Wat?" gilde zU, „lach jy daarom, ontaard schepsel, zoudt ge je moeder maar aan haar lot overlaten?" In plaats van terstond te antwoorden, kwam het meisje naderby en sloeg teeder den arm om haar moeder. „Ja, moedertje, ik lach om uw angst. Zal ik u eens wat zeggon? li bolioeit volstrekt geen zorg te hebben. W(J blyven samen rustig hier. Ik neem mynheor Bruslé niet en denk niet te trouwon, tonzy er een pretendent komt,', die my lykt en die geen bruidsschat verlangt."- Togen haar verwachting kalmeerde mevrouw De Kerhouarn by deze verzekering niet, maar' word zoo mogoiyk nog opgewondener. ,'t Is onzin wat je daar zegtl" riep zy- woedend. „Waarom onzin? Kan ik niot by u blyven,1 in plaats van met dien verschrikkelyken mart te trouwen?" „Noen, dat kun je niet," liet mevrouw D« Korhouarn zich ontvallen. Yvonne werd doodsbleek. „Kan ik dat niet?" vroeg zy onthutst. „Waariyk, mama, u doet me schrikken. Waarom zou ik dion man togen- myn zin moeten nemen? Welk recht heeft hy, om my te dwingen? Zeg my dat, Ik wilj het weten 1" 1 Ja," bekende mevrouw Do Kerhouam met; triUondo stem, „die man heeft rechten op on»; en kan aanspraak maken op onze gooderon.. Met een onkelen pennestreek kan hy ons te gronde richten, ons alles ontnemen; wy zya; van hem afhankelyk." j Die bekentenis ontstelde Yvonne zoodanig,' dat zü zich aan den schoorsteenmantel moest' vasthouden, om niet te vallen. Alles was dus, waar, alles, waarop Mario-Jeanne in haar ruw® rondborstigheid had gezinspeeld. Er bloei Yvonne niets anders over dan d» volledige waarheid van haar moeder te eischon. Misschien kon zy nog bytyds het dreigend gevaar afwenden. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1