N% 12740 A9. 1901. (Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. V Jferxilleton. Be diamanten der Koningin. V;' PRIJS DEZER COURANT: tp Voor Leidon per 8 maanden2 2 ï~3 J f 1.10J- ^Buiten Leidon, per looper en waar a^onten govostigd z(Jn 1.30 <- |.Franco per post .2.«222222...2*v 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIËH: Van 1-6 regel3 f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grooter. letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. W Leiden, 5 September. I In do vorige week zyn in het Natuurkundig laboratorium alhier vanwege de Vereeniging lot bevordering van do opleiding tot Instrument maker praclische instrumentmakers-examens afgenomen. Do examencommissie, bestaande cit de heeren dr. P. J. Kaiser, voorzitter, !dr. L. H. Siertsema, secretaris, J. J. Curvers, G. J. Film, J. de Groot, O. H. Kouw, C. Xöschor, D. A. Vonk, D. de Wolff, hield .gisteren haar eindvergadering, welke ook door (de heeren J. van Loenen Martinet en G. tan Swaay, als gedelegeerden van de Vakafdeoling 'rvoor Electrotechniek van het Kon. Inst, van jlngonleurs, werd bijgewoond, en waarin de kosultaten werden vastgesteld. Voor het examen ale eerstbeginnend Instru mentmaker hadden zich 13 deelnemers aan- gegevon, van wie het diploma kon worden (toegekend aan Q. A. D. Emmen, A. N. Evers, ;W. Hartovelt, A. G. H. Kuiper, J. Kuimer, H. J. W. Mens, J. G. M. van Ryn, H. O. A. J van Someren, J. Tassen, H. W. Wolff, H. Woud. I Voor het examen als natuurkundig instru- j mentmaker waren drie, voor dat als werk tuigkundig instrumentmaker éón candidaat, die echter geen van allen het diploma mochten vorwerven. De op al deze examens vervaar digde werkstukken blijven nog eenige dagen aan het Natuurkundig Laboratorium voor ^belangstellenden te bezichtigen. 1 Naar wij vernemen, zal de beroemde tooneelspeelster Adèle Sandrock met een 'Duitsch gezelschap op 16 October a. s. een opvoering geven in den Leldschen Schouwburg. De algemeene vergadering van de Neder- landsche Gustaaf-Adolfvereeniging zal 9 October a. s. te Leiden worden gehouden, 's Avonds te voren zal er een openbare samenkomst in de Pieterskerk plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden prof. dr. J. Offerhaus Lzn., prof. dr. H. Oort en prof. dr. F. D. Chantepie de la Saussaye. Door het provinciaal kerkbostuur van Drente Is tot de evangeliebediening In do 'Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heer J. J. II. ■Klomp, cand. aan de universiteit te Loidon. Het bericht in verschillende bladen, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der 'Nederlanden 8 dezer te Schwarzburg verwacht worden, is onjuist. Mr. Roosogaarde Bisschop, do bekende verdediger van de belangen der Nederlandsche gedeporteerden uit de Z - A. R. voor de zoo genaamde „Ongewenschten-commissio" te Lon den, Is In „Hotel De Twee Steden" te 's Gra- venhage afgestapt, De bij het 3de reg. inf. benoemde majoors J. H. P. de Lille Hogerwaard en F. J. Engelen- burg komen reap, te Middelburg en te Vlissin- gen in garnizoen, De schout-biJ-nacht P. Zegera Veeckens, |Rdj. in b. d. van H. M. de Koningin, is door Z. M. don Koning van Zweden benoemd tot commandeur met de ster der orde van het (Zwaard van Zweden. De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloton geen concessie aan particulieren te verleenen tot het aanleggen van een telephoon- net, doch dit te ondernemen van gemeentewege. In de gistermiddag gehouden vergadering dor Kamer van Koophandel te Utrecht werd ter tafel gebracht een verzoek van don hoer EL Goebel, te Bodegraven, om zoo mogelijk stappen te doen om te verhinderen, dat het wetsontwerp tot verhooging van invoerrechten ln Duitschland wordt aangenomen. Volgens den heer Goebel, oon dor grootste kaashande laars in ons land, wordt door de voorgestelde verhooging op kaas onze geheele kaashandel ornstig bedreigd. De voorzitter, de heer Van Beuningen, wees er op, dat daarbij politiek in het spel is en dat het moeilijk zal z(jn de aanneming te verhinderen. Misschien zou echter onze Regeering een speciale overeenkomst met Duitschland kunnen aangaan in den geest zooals minister Van Tienhoven indertijd ten behoeve van de Hol- landsche kaas ln Spanje heeft verkregen. Naar „Het Volk" mededeelt, heeft de sociaal democratische Kamerfractie giateronte Utrecht haar eerste bijeenkomst gehouden, tot bijwoning waarvan mr. Troelstra was uitgenoodigd. In „Het Volk" wordt er op gewezen, dat de minister Pierson verleden jaar bi) de be handeling van hoofdstuk VII B der Staats- begrooting beloofde, dat verplaatsingen vau rijksbelastingkommiezen op Zondag niet meer zouden plaats hebben, en dat thans weer 14 verplaatsingen van kommiezen, alle op Zondag 1 September, in „De Fiscus" vermeld staan. De heer B. H. Heldt heeft de uitnoodi- ging om werkzaam te zijn als Kameroverzicht- schrijver voor „Het Nieuwsblad voor Neder land" aangenomen. Te 's-Gravenhage word uit Berljjn ver- waoht sir William Crundall en een deputatio van het Dover-havenbestuur, om te spreken over den Nederlandschen Transatlantischen dienst. Blijkens heden ontvangen bericht is de reis een maand uitgesteld en zijn de reeds in het hotel „Den Ouden Doelen" bestelde vertrekken afbesteld. Mr. P. J. Troelstra heeft do candidatuur voor Wijk by-Duurstede niet aanvaard. De sociaal-democraten zullen zich nu bij deze ver kiezing onthouden. Als eon bewijs van voranderde omstan digheden, ten gevolge van het optreden van het ministerie-Kuyper, wordt aan het „Utr. Dagbl." medegedeeld, dat thans vele jonge lieden uit Christelijke gezinnen wonschen op geleid to worden tot burgemeester. Een burgemeester in deze provincie kon vroeger nooit dergelijke jongelui krygen, thans boden zich reeds een zevental by hem aan. Tot leoraren aan de stada-teekenschool te Edam xyn benoemd do heeren C. Eecen Az., te Oudkarspel, en A, L. van Diermen, te Edam. Ala een merkwaardig feit, zooals, naar wy meenen, nog niet is voorgokomoo, 6chryft „Het Schoolblad" zy vermeld, dat de heer Th. de Jong van Arkel, luitenant der artillerie te Dordrecht, voor de benoeming tot loeraar in de wlskuude aan de H. B.-S. te Nymegen heeft moeten bedanken, daar de minister van oorlog, met het oog op het groote Incompleet aan officieren by zyn wapen, non- aotivitelt of ontslag gowelgerd heeft. De by het 4de en Gde reg. inf. met het bevel over oen bataljon belaste kapiteins J. H. Makkink en W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, komen te Gouda en te Amersfoort in garnizoen. Hr. Ms. pantserdek8chlp „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee L. O. Koster, ia 4 dozer van Christiana vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. Het stoomschip „Gedé" arriveerde 4 Sopt van Java te Rotterdam; de „Salnk" arriveerde 3 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Maas dam" arriveerde 4 Sopt. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Admiral" (thuisreis) arri veerde 3 Sept. te Lissabon; do „Pr&eident" (uitreis) arriveerde 4 Sept. te Port-Said; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Sept. Ouessant; de „Telamon", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 4 Sept. te Suez; de „Anchises" arri veerde 1 Sept. van Liverpool te Batavia; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passoerde 4 Sept. Kaap St.-Vincent; de „Prins Willem IV" arriveerde 4 Sept. van Paramaribo te Amsterdam. Alkemade. Het ln het lokaal van den heer Yan der Hulst te Oud*Ado gehouden prysbiljarten kan als flink geslaagd worden beschouwd, dank zy de goede regeling en do uitstekende harmonie, die er heersohte. De belangstelling was boven verwachting. 22 spelers dongen naar de uitgeloofde pryzen en premiön, en velen waren opgekomen om van het spel getuigen te zyn. Winnaars waren: lsto prys, spiogel, H. T. van der Yoort Jacz. te Oud-Ade; 2de prys, servies, P. D. van der Voort Az. te idem; late premie, bloemenstel, A. van der Voort, te idem; 2de premie, likourstel, C. Akerboom, te RUpwetoring. De Van der Voorten bleken meestors op het biljart te zyn. llaiorewoude. Door het heeriykste Weder begunstigd, vierden we ons Koninginnefeest. De optocht met versierde hondenkarren, fietsen en sportkarren, het ringsteken to paard en de volksspelen, afgewisseld door de opwek kende tonon dor muziek, brachten reeds in de morgenuren een aanzloniyke menigte op do been; doch de optocht, voorafgaande aan de ringrydery met paard en tilbury, waaraan 32 jeugdige paren deelnamen, was bepaald eenig te noemen. De stoet werd voorafgegaan deor een open rytuig, waarin drie der be stuursleden, versierd mot hun niouw ónder- scheidingsteeken ln zilver, hadden plaats genomen. Daarachter volgde do wagen der „Harmonie", waaraan het vaandel der voroeni- ging een eigenaardig cachet verleende. De kampstryd duurde ruim drie uren. Des avonds by het vuurwerk was or een indrukwokkendo menigte saamgestroomd en toen de gloed van Bengaaisch licht, afge wisseld door zilveren en gouden vuurstralen on veelkleurige ballen, die menschenzeo be scheen, was men het er over eens, dat zoo Iets nog nooit op het dorp was te zien geweest. Voordat het laatste stuk werd afgestoken, hield de voorzitter der Wilhelmlna-veroeniging, de heer D. Burgorsdyk, een toespraak tot de verzamolde schare, waarop een door het publiek aangeheven „Bescherm, o God, be waak den grond" hot zegel drukte. Toen mon daarna de gouden W met kroon zag gloeien en schitteren, vereenlgdon zich allen nog eens in een spontaan „Wilhelma van Nassauwen" en 't feest was afgeloopen. Een onaangenaam Incident deed zich de6 morgens voor, toen onze burgemeester zich naar de raadsvergadering begaf en daarvan terugkeerde. Een verzoek, doorniet-ingezetenen gedaan, om in de gemeente muziek of iots van dien aard te mogen maken, werd door hem geweigerd, hetgeen de straatmuzikant meende te moeten beantwoorden mot oen stortvloed van vloeken, scheldwoorden en ver- wenschingen en dat misschien erger gevolgen zou hebben gehad, als het hoofd onzer ge meente zich daardoor van zyn stuk had laten brongen. De burgemeester bleef echter kalm en de politie slaagde er in, den hot rytuig achterna hollenden baas op een behoorlyken afstand te houden. Uitslag dor wedstryden. Versiering rijwielen: lo. Rooktafel. 2o. Inktstel. 3o. Sigarenbeker. 4o. Inktstel, toegekend aan P. Harkes, P. den Hooglander, C. Kerkvliet en M. Goldberg. Versiering sportkarren: lo. Bruine tasch. 2o. Poözie-album. 3o. als voren. 4o. Pop. 5 en 6. Spiogeltje, toegekend aanJ. den Hooglander, H. van Vliet, B. Gaarkeuken, M. Fortgens, W. van Velzen, Van Aalst. Versiering hondenkarren: lo. f 3. 2o. f 2.60. 3o. f 1.50. A. Francken, Joh. van Meurs, Abr. Smits. Ringsteken. Paard ander den man: lo. Wekkerklok. 2o. Rooktafel. 80. Sigarenbeker. 4o. Een kistje sigaren. Dorsman, Bontje, J. Harkes en L. Straver. P 0 t s 1 a a nPoppen en Poëzie-albums. J. Niemantaverdriet, H. van Vliet* N. van der Werf, M. Fortgens, Joh. Smits, Joh. Susan. Kikkertje-springen: Trommen, Schryfgereedachap en Verrekyker. W. Ver- hoorn, D. Qualm, P. Bontje en L. Van Gorkum. Hardloopon met balletjes: Tas- schen en potjes kunstbloomon. P. Bogerman, M. Elswyk, N. Van der Werf, IL Fortgens en J. Smits. Hardhoepelon: Portemonnales, verre- kükers en doosjes met potlooden. G. Maurita, Jao. van Heiningon, A. Verhoorn, T. Bontje, G. van den Akker, Jac. van den Akker en A. Veen. Tobbetje-steken: lo. f 3. 2o. f 2. 3o../"I. L. van der Voort, B. van Ryssol en A. van den Bosch. Hardrijden per flets mot hin dernissen: lo. Acotyleenlantaarn. 2o. Rooktafeltje. 3o. Horlogeketting. 4o. Sigaren beker. C. Bogerman, P. Bogerman, C. Kerk- vlLet en M. Goldberg. Rlngryden met paard en til bury. Dames. lo. Nikkelen theeservies. 2o. Albumtafeltje met album. 80. TurkBche beelden. 4o. Bloemvaas. 60. Flacon met zilveren dop, gewonnen door M. Marbis, 0. Blonk, M. van der Meer, I. Maurita en P. Bosland. Heeren. lo. Pendulo met candelabers. 2o. Regulateur-klok. 80. Barometer. 4o. Rook tafeltje. 60. Portemonnaie. O. Natzyi, W. Bontje, P. Kerkvliet, B. van der Kley en Brugman. Oogstgeest. Hot op 81 Aug. gesloten inschryvingaregister voor de nationale militie lichting 1902 bevat do namen van 24 jonge- llngon. Valkenburg. Het recht, om op de aan staande paardenmarkt (12 September) de markt- gelden te innen, ia door burgemeester en wethouders dezer gemeente gegund aan Abr. Oosterlee, voor de som van f 142.75. Sassenkoim. Op „Ter Leede", het buiten van baron S. van Heemstra, alhier, werd gisteren de classika'e zendingsdag gohouden. Hoewel niet klein te noemen, was het aantal bezoekers, zoo uit Sassenheim ais van elders, gekomen te voet, met do fiets, per Lram (er reden extra-stoomtrams) of per stoomboot (uit de Rynatreek), niet zoo groot als verwacht was. De tien aangekondigde sprekers, alsmede baron Van Heemstra en ds. J. H. Donner, van Leiden, voerden van óén spreekplaats het woord. Ds. DonDor bracht ln herinnering 1 hoe vyftig jaron gelöden in een stal op dit buiten wederom voor het eerst, on dat wel door hemzelven, het Woord Gods on ver valscht werd verkondigd. Somtyds belette de sterke wind, dat het gesprokene de ooren van alle hoorderessen en hoorders bereikte. Op velo plaatsen van het bulten was het voor don tyd dea jaara onge- wenscht koud. In cantines waren tegen geringe pryzen goede eet- en drinkwaren te bekomen. Het muziekkorps „Euphonia", van Ryns- burg, bracht onderscheidene melodieön ten gehoore en begeleiddo ook het Psalmgezang der schare. Het geheel was goed geregeld en wy meenent te mogen vermelden, dat velen hier genoegiykfr uren doorbrachten. Baron Van Heemstra en familie, die gastvry een gedeelte van hun woning en bulten voor dezen zendingsdag hadden ter beschikking gesteld, werd daarvoor dank en door het muziekkorps hulde gebracht. Stompwylc* Naar men verneemt, hebben de Raadsleden ln het belang der gemeente besloten, hun verzet togen den burgemeester op te geveD. Wassenaar. De manoeuvre, welke gister morgen in de polders gehouden word, was reeds vroeg geölndigd; dit kwam, zeide men, omdat een soldaat doodeiyk gewond was. Later bleek dit gerucht geheel zonder grond te zyn, maar toch was er een heel ernstig ongeluk gebeurd. De heer J. Duyvenvoorden,' dlo ln den jachttyd nu en dan jagers verge zelt als opstooter, had een schot hagel in de borst gekregen. Terstond is hjj voorzien van do laatste sacramenten en werd ln den na middag vervoerd naar het academisch zieken huis te Lelden. Hoe het feit zich juist heeft toegedragen, ls niet bekend. Het goheele dorp is door dit treurig ongeluk verslagen, te meer, daar de heer D. een zeer oppassend man is. Transvaal en Oranje-Vrijstaat, Het departement van bultenlandscho zakon te Londen heeft bericht ontvangen, dat een ontmoeting tusachen president Kruger en den Tsaar niet zal plaats hebben op Fransch grondgebied. De correspondent vanhet„Hbl." vernoemt, dat zulk een ontmoeting op Neder- landsch grondgebied niet onmogelijk ia. Verder kan hot „Hbl." met zekerheid mede- deelen, dat president Krugor, vooreerst althans, niet naar het Zuiden van Frankryk gaat. Hy wil Nf^land niet verlaten, ofschoon zyn dokter hot noodlg vindt, en heeft ae vills „Casa Cara" te Hilversum weer Ingehuurd tot 15 December. Blot Hot is een allerzonderlingste en raadselach tige geschiedenis; maar, enfln, als hy er be zwaar in ziet om by ons te biy ven, zullen wy hem bulten laten wachten, waar hy ons misschien van dienst kan zyn, wanneer iemand (het ruchtbaar mocht willen maken, dat wy bezig zyn het paleis te plunderen." Wy drongen door een dicht boschje heen; toen wy dit achter den rug hadden, bespeurden wij, dat hier de holle weg begon on langzaam hellend opliep. En nu gingen wy voorwaarts, terwyi ons geloof in Hassan van oogenblik tot oogenblik versterkt werd, toen wy de wonderbare paleizen uit de massieve rotsen zagen uitgehouwen, en zy daar blykbaar nog ©venzoo stonden als toen zy pas gebouwd waren, zonder eenig spoor to vertoonen van den langen tyd, die er over hen was heen gegaan. Maar toen ik toevallig myn hand een j©ogenblik liet rusten op een der opengebeitelde deuren, bemerkte ik, dat zy onder die lichte [drukking als stof uiteen viel. Hassan deelde jmy mede, dat zekere uitdamping-der rots haar (uiteriyk het voorkomen gaf van nog hard en mot do uiterste fijnheid gepolyst te zyn, [ofschoon in werkelijkheid de stof geheel ver gaan was. Terwyi wy onzen weg voortzetten, bereik ten wy ten laatste een prachtig paleis, en vlak daarvoor verrezen reusachtige marmeren poorten. Myn hoop, dat ook deze door ouder- !dom tot stof vergaan waren, verdween als jsneeuw voor de zon, want toen ik met het gevest van myn' dolk op een der poortdeuren sloeg, bracht dit een doffen klank teweeg. Wy deden een nauwkeurig onderzoek naar !don toestand der pistolen, welke wy in onze jfiordels by ons droogen, en riepen daarna gtgftaaai dat hy sigaaad zou geven Achter een pilaar neerhurkende, zoodat wy niet gezien konden worden, bleven wy in angstige spanning wachten naar de dingen, die komen zouden. De Arabier had blykbaar het rechte signaal leeren geven, want plot seling werden de marmeren deuren opgeheven als een valpoort, en hoorden wy een zonder ling gevormd wezen tot hem zeggen, of eigeniyk tot hem schreeuwen: „Kunt gy koningin Shomar niet in vrede laten regeeren over den doode?" Zy was inderdaad hoogbejaard; haar lichaamsgestalte was nagenoeg dubbel gevouwen, haar oogen staarden ala kleine zwarte kraaltjes uit een geel en gerimpeld gelaat, terwyi haar hand, die zy min of meer dreigend naar Hassan ophief, met nagels bezet was, welke aan de klauwen van den een of andoren roofvogel deden donken. „Ik kom uit de stad, waar Shomar eens woonde," zeide de Arabier; daarna kwam hy wat dichter by haar staan, en fluisterde hy haar iets in het oor. De oude gaf hem vryheid om door te gaan, doch vóór en aleer wy iets meer konden zien, vielen de poortdeuren oogen- blikkelyk weder in haar vorigen stand terug. Tion volle minuten duurde het, eer zy weder omhoog rezen. Geen seconde later waren Frank en ik door de opening naar binnen gedrongen. Hassan alleen bleef bulten voor de poorten staan, die nogmaals met een doffen slag naar beneden waren gegleden, en.... nu zagen wy ons in het paleis opgesloten I „Nu zyn wy er in, zou ik zeggen," sprak Frank. Er schoot ons geen tyd over om aan Hassan te vragen, hoe deze poorten ge opend moeten worden. „Kyk eens naar dat oude wyfl Zy heeft ontdekt, welke poets wy haar gespeeld hebben l" Het was een zeer ongunstig gelaat, dat ons van naby aangrynsde; en voor een oogen blik bewoog myn hand zich onwillekeurig in de richting van de plaats, waar ik myn dolk had zitten. Frank duwde haar op zyde, en stapte voort naar don ingang van de eerezaal, overeenkomstig de inlichting, die Hassan ons had gegeven omtrent het gedeelte van het huis, waar die zaal zich ongeveer moest be vinden. Ik volgde hem op de hielen, terwyi het oude wyf woeste kreten van toorn en razomy slaakte, toen wy zoo ongevraagd, ongoweigerd voorwaarts drongen, en zelfs herhaalde malen voor ons ging staan en met haar wanstaltig lichaam ons den weg trachtte te versperren. Het paleis zag er onberispeiyk uit; geen der steenen of beeldhouwwerken vertoonde eenig spoor van ouderdom. Vlak tegenover ons zagen wy een reusachtig gordyn van een stof, die veel op purperkleurig fluweel geleek. Wy schoven het terug over de gouden roeden, waaraan het was opgehangen, en bleven toen een oogenblik sprakeloos stilstaan, overweldigd als wy waren van verbazing door hetgeen wy hier te zien kregen 1 De weelderigste stoflage van het Oosten vulde het geheele vertrek. Er waren verruk- kelyke gepolyste spiegels, smaakvol opgehan gen aan de muren, die zelf allerwegen over dekt waren met het fijnste snywerk, voor stellingen bevattende van oorlogstafereelenen van andere gebeurtenissen uit dien lang ver-' vlogen tyd. De hulden van allerlei wilde dieren lagen hier en daar op den vloer van het vertrek uitgespreid, en in het midden der zaal stond de troon van haar, die in de Arabische legenden als koningin Shomar bekend is. Een lichtstraal drong van omhoog binnen en viel op den troon. En d&dr, in zittende houding op dien troon, bevond zich een men- scheiyke gedaante, wier lieftalligheid eigeniyk iets bovenmenscheiyks scheen te hebben. Haar gelaat, haar boezem en haar sneeuw witte armen schenen gebeiteld te zyn uit do grondstof, waaruit het geheele paleis was samengesteld. Haar kleeding was geheel in overeenstemming met den hoogen rang, dien zy tydens haar loven vervuld had, terwyi aan haar voeten het door moord ontzielde lichaam van haar minnaar lag. Myn hart klopte hevig, en terwyi ik my tot myn reisgenoot waadde, riep ik in zenuwachtige spanning uit „Hassan heeft ons dus toch de waarhoid gezegdI Ziet gy ze wel?" En tegelykertyd wees ik naar de diamanten, die als sterren rondom den hals der prinses fonkelden. Frank bleef een oogenblik zwygend toe zien; elndeiyk antwoordde hy: „Wie kon dan ook verwacht hebben, dat zulk een geschiedenis waar zou zyn? De diamanten mede te nemen, heeft veel weg van diefstal: maar voor de doode z(jn zy volkomen nutteloos, en voor ons vertegen woordigen zy een reusachtig fortuin." W(J traden verder voorwaarts, totdat we in de nabyheld der twee hoofdpersonen in doze zaal van het paleis genaderd waren. De oude bewaakster schoen nu onze bedoeling te raden, want terwyi zy zoo gezwind moge- ïyk naar Frank strompelde, goot zy al de fiolen van haar toorn over hem uit. Hy greep haar echter dadelyk aan, en ondanks al haar wanhopig geworstel, hield hy haar vast, terwyi hy my toeriep: „Gauwl gauwl Neem de diamanten, dan zal ik dit wyf van u afhouden I" Ik strekte zenuwachtig myn hand uit en greep de juweelen. Terwyi ik dit deed, scheen do gedaante, die ze droeg, plotseling to ver anderen, wanteensklaps verdween zy, en bleef er niet3 anders meer dan een klein hoopje stof van haar overt Hot angstzweet parelde my in groote droppols op hot voor hoofd; ik keerde my om naar Frank, om re zien of hy had opgemorkt wat er gebeurd was, maar hy had nog altyd handen vol werk om my de razendo feeks van het lyf te houden. Ik deed den zyden gordel af, dien ik altyd droeg, rolde daar do diamanten in en zeide: „Ik heb zei Nu gezwind naar do poort! Ik ben op het punt van te stikken in deze bedompte atmosfeer I" Hy tilde het oude wyf, zooals zy daar roildo en zeilde, in de hoogte, en haar zoo vast houdende, keerde hy met my naar den ingang terug. Hier weigerde zy hardnekkig, ons de geheime veer aan te T^yzen; en ondanks al onze bodreigingen, bleef zy by haar weigering volharden. Het duurde eenigen tyd eer wy een middel ter ontsnapping konden bedenken. Eindelyk en ten laatste kwam ik op den inval een gaatje to boren In den zykant van den ingang naby de poort, en in dat gat staken wy nu zooveel patronen als wy misson konden. Na eenige dezer patronen te hebben openge broken, strooide ik een klein hoopje kruit neer, en terwyl wy er ons zoo ver mogeiyk van verwyderden, gelukte het ons, een vonk te maken en zoodoende de geheele massa aan te steken. Er volgde een hevige ontploffing, die wyd en zyd door het ledige paleis weergalmde; en tot onze biyd9chap was er een gat ln den muur geslagen, ruim gonoeg, dat or een man door kon kruipen. Ik ging het eerst; daarna slingerde Frank het oude wyf van zich af en volgde by my. Wy konden haar kreten van woode en verbittoring over onze ontsnapping nog hooren, toen Hassan zich reeds weder by on3 voegde, die onbeschryfiyk verheugd was over het wolslagen van ons waagstuk en bovenal ovor het vooruitzicht, dat do ruime belooning, die wy hem hadden toegozogd, hem nu weldra zou worden uitbetaald. Do diamanten weiden weinig tyds later van ons overgenomen door een syndicaat van Londensche kooplieden; reeds do grootsto dor steenen alleen was meer waard dan do som, waarop wy het goheele halssnoer van zevontien steenon geschat hadden. Wanneet do tegenwoordige draagsters der juweelen zo met een veelkleurig licht zien glansen on schitteren, vermoeden zy natuuriyk in clo verste verte niet, dat zy thans getooid zyn mot do diamanten van koningin Shomar. Na afloop va:i ons avontuur ontsloogen w(J Hassan nog geenszins uit onzen dienst, want wy hadden plan gemaakt, onze reizen nog in oosteiyke richting voort te zetten, wat alffioJo con govo'.g was van ons wolslsgon by dit zonderlinge avontuur.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1