«Xackipcmissie.'* De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten dor landmacht eon circulaire ge richt omtient het verleenen van uacktpermisrie tot middernacht. Het is hem gebleken, dat do bepalingen daaromtront door enkeie korpscorumandaQtea in dien zin worden opgevat, dat zy ue bevoegd heid zouden geven, om, zl) hot ook by groote uitzondering, aan den geheolen troep zoo genaamde nachtpermissie te verleenen. De minister acht Lun meenicg ten deze onjuist. Reeds daarom moet hy het afkeuren, dat hier en daar, zy het dan ook by uitzondering, in algemeenen zin aan allo militairen, onder wie een groot aantal minderjarigen, ongevraagd en by gelogouheden, die aanleiding kunnen geven tot uitspattingen van allerlei aard, wordt toegestaan don geheelen nacht buiten de kazerne door te brengen. Ook ln dit opzicht herinnert de minister, dat zich in den troep tal vaa jeugdige miliciens bevinden, wior oudera, zeer te recht, togen zoodanige onnoodigo ea ODgewenschte vryheid overwegonde bezwaren bobben, be zwaren, waarmede het plicht is rekening te houden. Ondervinding by den troep heeft hem boven dien geleerd, dat zoodanige flachtpermisaiön onnoodig en ongewenscht zyn. V/enscht de commandöcrondo officier, zooals by algemeone feostoiykheden het geval kan zyn, gebruik te maken van de hem gegeven bevoegdheid om, zonder aanvraag van de belanghebbenden, algemeene permissie te verloenen, dan kan zulks geschieden door voor die gelegenheid, het avondappèl zooveel later te doen houden als noodjg wordt geacht. Verder komt hot don minister gowenscht voor, dat van de bevoegdheid tot het verleenon van permissie later dan middernacht, geen gobruik wordt gemaakt ten aanzien van" minderjarigen, wanneer door ouders of voogden oen verzoek tot het verleenen van dergeiykt permissie mocht zyn gedaau. woning te huren. Dit wordt toegostaan, de huur zal loopen tot uiteriyk 15 Maart a. s. .voor f 100, terwyi de kosten van asauiantlo van het gebouw zyn voor den huurder en deze voor allo schade moet Instaan. Komt ter tafel het nieuwe plan voor den bouw van een ziekenhuisje. Besloten wordt dit plan aan te Demen, zoodat de aschschuur zal biyven bestaan en daarvoor een nieuw gebouwtje zal gesticht worden, hetzy geheel nieuw, hetzy met gebruikmaking van afbraak dor oude school. Nader zal nu begrooting van kosten worden opgemaakt en aan den Raad worden overgelegd. De heer Batelaan vraagt nog of niet het nieuwste lokaal van de oude school kan gebruikt worden voor ziekenhuis, waarop do Voorzitter meedeelt, dat dit vlak naast het kerkhof gelegen is en midden in de kom van de gemeente en aldus onbruik baar voor dat doel. Do heer Okkerso vraagt of het niet wen- gcheiyk is het oude hout, aanwezig ln de aschschuur, te verkoopen. De Voorzitter zegt, dat hieromtrent reeds onderhandeld wordt. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. GemeeuiermUI van Wassenaar. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en zegt: nu ik voor hot eerst na eenigo jaren de raads vergadering open niet meer als collega, maar alleen als voorzitter, mag ik niet nalaten u allen dank to zeggen voor de medewerking welke ik steeds heb mogen, ondervinden. Ik spreek hier bij de hoop uit, dat ik die medewerking steeds zal blijven mogen ondervinden en dat bet mij gegeven moge zijn nog lange jaren do verga- gingon te mogen presideoren. Ik neem ook de ze gelegenheid te baat om den herbenoemden le lden mijn gelukwonschen aan te bieden. Moge het hun gegeven zijn nog lang op dezelfde wij- zo de belangen der gemeente te behartigen zoo- ;*ls zij die tot nu toe behartigd hebben. Ook liet nieuwbenoemde lid, den heer Kooy, heet ik van harte welkom in deze vergadering. Hierna leggen do nieuwbenoemde leden de rereischte eeden af. Tot wethouder werd go- kozen de heer v. d. Kroft met 7 van de 10 gel dige stemmen en ook werd hij gekozen tot amb tenaar van den Burgerlijken Stand. De heer v. d. K. ter vergadering aanwezig verklaarde bei- do benoemingen to aanvaarden. Tot leden van hot Burgerlijk Armbestuur wer den bij acclamatie gekozen de hoeren E. Terhey- den en F. de Lamaar. Ingekomen is een vraag van den heer Huygens n .s. om concessie voor den aanleg van een elec- trische tram van Den Haag naar "Wassenaar. Het plan bestaat do tram to leggen van af den Dierentuin in Den Haag, door het Haagsche bosch en verder langs den straatweg, Haagschen Tol, Zijdeweg, Achterweg en dorp tot den Ouden Doyl. Na eenige discussie werd mot algemeen© stem men besloten een voorloopige concessie te verlee nen en verder do inzending van een nader om- fchroven plan af te wachten. Daar de telegrammen in de kom der gemeente voor eenigen tijd kosteloos zullen besteld wor den, werd een nieuwe regeling vereischt voor de bolooning van don telegrambesteller. Hoe wel de bron van inkomsten gewijzigd wordt, blijft het totaal per jaar voor hem gelijk en kan zelfs iets beter worden. Punt 8 van de agendade rekening van den heer Van der Mark, maakte geen punt van be raadslaging uit, daar de heer Verbrug zijn voor stel heeft ingetrokken. Nadat do heer Rnygrok zijn voorstel om een volksfeest te geven nader had toegelicht, deelde do voorrittermedo, dat hot Dagelijksch Bestuur zich wel met het denkbeeld van den heer R. kon ver eenigen. Het stelde voor door het Dagelijksch Bestuur of door den Raad een commissie te doen benoemen om de feestelijkheden nader te regelen en aan die commissie een krediet van 300 te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. j Do voora. stelde verder voor tot leden van do feestcommissie te benoemen de heeren J. ;Ruygrok, J. J. Grevers, Overgauw, dr. F. van iPraag, G. van der Mark, J. Eggink en De Bruyn. De drie eerstgenoemde heeren en de heer Eggink namen hun benoeming aan. Nadat de heer Overganw nog een verbetoring had aangevraagd van den Beznidenhoutschen achterweg werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad Tan Zoeterwonde* Do Voorzitter opent in tegenwoordigheid van aHe leden de vergadering. Do heeren G. Dorrepaal, C. J. Kaptoin en J. V. Konijnenburg leggen de bij de wet gevorderde eeden af en worden door den Voorzitter op har telijke wijze geluk gewenscht met de hernieuwing van hun mandaat. Do notulen der vorige zitting worden daarna gelezen en goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de goedge keurde Raadsbesluiten door Ged. Staten, der vorige zitting. Een adres van O. Slootweg om verhooging van jaarwedde en een van J. Sprey enanderen om verlichting op den Voorschotcr weg worden gerenvoyeerd naar B. en Ws. Het zelfde heeft plaats met een request van ,F. A. de Jongh om concessie tot aanleg en ex ploitatie van een drinkwaterleiding in deze ge meente. Vervolgens besluit de Raad, betreffende do ingediende reclames tegen hun aanslag in den hoofdclijken omslag, den aanslag van J. W. ,Verff to brengen van 30 op ƒ21.50; dien van J. Schippers onveranderd te behouden, dien van D. Koij te brengen van 16 op 12.50, de recla mes van C. Captein Lzn. en J. van Diemen aan fc-> houden tot nader onderzoek. Do Voorzitter sluit hierna de vergadering. Gemeenteraad van NoordwijkerhouL Tegenwoordig de burgemeester en de heeren 53. Peimings, H. Oostdam Ez., G. Warmerdam, tL Heemskerk, J. van Schie on G. Bouwmoester. Afwezig de heeren J. Warmerdam. Na de opening der vergadering gaat de voor zitter over tot de beëediging van twee raads leden den heer H. Oostdam, opnieuw gekozen, ien den heer G. Bouwmeester, voor het eerst rit ting nemende. Eerstgenoemde legt de voorge schreven eeden af, waarna de voorzitter hem ïnefc een hartelijke toespraak verzoek weder zijn plaats in te nemen- Qnk i* keer Bouwmecgfcor onderwerpt gkk aan de formaliteit, waarbij hij zich echter ver oorlooft zokoro wijziging te brengen, hetgeen echter den voorz. geen bezwaar scheen ook hom to fcliciteeren en als raadslid te installecrcn. De notulen dor vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de ontvangst der missive van Ged. Staten hou dende goedkeuring op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 2300 ten behoeve van den verbou wder Zilkerschool, het kohier op de hondenbelasting en het proces-ver baal der opneming van boekon en kas van den gemeento-ontvanger. Tot wethouder on tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt vervolgens met alge meene stemmen herkozen de heer H. Oostdam, waarop de voorzitter den gekozene met eenigo hartelijke woorden installeert. Aan do orde was do behandeling van de Be grooting voor 1902. Hierbij kan worden opge merkt, dat do voorgestelde wijzigingen werden aangenomen zonder hoofdelijke stemming uit gezonderd die, waarbij het presentie geld voor de raadsleden werd verhoogd. De Voorzitter stelde voor het te brengen van F 25 op 50 on hier was de heer G. Warmer dam togen. Zijn stem motiveerendo, meende deze, dat lid van don Raad te zijn, een eerepost was en dat do onvermijdelijke onkosten, daaraan ver bonden, door den gekozene moesten worden ge- vragen. De heer H Oostdamzeide, dot het al hetzelfde was hoeveel er voor uitgetrokken werd, daar de raadsleden er zelf toch nooit van profiteerden, (waar het dan bleef, bleek uit do discussie niet). Besloten werd, dat het presentiegeld voort aan 60 zou bedragen en dat elk der raads leden het persoonlijk zou ontvangen. De heer G. Warmerdam stemde tegen. Bij den post onderhoud van de Mallegatsbrug groot ƒ25 maakte de heer H. Oostdam de beden king dat deze wel te laag zod blijken. Na toe lichting wordt daarvoor f 100 toegestaan. Do post onderhoud van wegen en voetpaden op de vorige begrooting jeeds ƒ1800 bedragende wordt met nog 600 verhoogd en alzoo gebracht op f 2400. De post onderhoud van brandspui ten wordt van 80 gebracht op 140, daar de oude slang niet deugde. Het salaris van den onderwijzer Taminian werd met 25 verhoogd, waarop hij recht had en alzoo gebracht op f 600 dat van de onderwijzeres mej. Frohn eveneens met 25 verhoogd en gebracht op 675, van do laatste ingaande met 1 Oct. dezes jaars. Verder bleek nog dat do toren te hoog verze kerd was tegen brand bij De Jong Co. en dat hij daarom voor minder is geassureerd bij de Tielsche Maatschappij. Nadat nog werd medegedeeld dat de opbrengst van de ha ven met 10 en die van staanplaatsen op de kermis 6 hooger moest worden geraamd, werd do begrooting in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op 16,831.09, en sluitende met een ba tig saldo van 1095 tegen een van 458 in het vorig jaar. KOLONIËN. BATAVli, 1-0 Aug. De elsch van den requestrant, den heer K. Wybrands, ex-redacteur van de „Sumatra Post", ingesteld tegen den controleur van Bindjey H. E. Muller is door den residentie- rechter afgewezen. Mr. J. van den Brand had ln xfin introduc tie! request beweerd, dat er geen twyfel kon bestaan of de gebezigde uitdrukkingen: lste dat de heer E. Wybrands zou zyn algemeen veracht" 2de „een ellendeling''; 3de dat hy verdiende „mot de hondenzweep afgeranseld te worden"; 4de dat hy „voor den heer De Voogt op de knieön heeft gelegen, dezen smeekende hem om godswil niet ongelukkig te maken", waren voor hem, K. W., beleedigend en gobezlgd om hem schade te doeD. De rechter ontzeide echter dezen geheelen eisoh, aangezien niet duideiyk Is gebleken (zie art. 1396 van het Wetboek), dat het doel van beklaagde is geweest om te beleedigen. Volgens de „Deli-Ct," zal mr. v. d. Brand in appèl gaan of een. nieuw request indienen. Aan cholera is overleden de heer mr. W. Bok, lid van den raad van justitie te Se m ar an g en onlangs benoemd tot president van den landraad te Indramajoe. De overledene bekleedde de functie van rechter-commisaaria in genoemd rechtscollege. Reeds lang sukkelde hy aan een maag catarrh, welke ziekte den veelbelovonden rechteriyken ambtonaar zoo onverwacht ten grave sleepte. (Semarang-Ct.) Uit Malang ls onder den datum van 2 Aug. aan „De Loc." geseind: De executie van don moordenaar van juffrouw Koopal heeft zonder stoornis plaats gehad. De delinquent hield zich kalm en fiink. Tot de terechtstelling werden geen inlandors toegelaten, waardoor slechts weinig publiek haar by woonde. Alles was binnen hot half uur afgeloopen. Een wondergrot. Uit Solo wordt medegedeeld aan het „Bat. Nbld.": In deze buurt ls oen wondergrot ontdekt Eenigen tyd van te voren hoorden de kampong bewoners, onbekend met het bestaan dier grot, gamelan8pel zonder te kunnen ontdekken waar het vandaan kwam, totdat aan een oever eener rivier geheel omgevon van bamboe on struikgewas een grot werd gevonden, waaraan natuuriyk de geheimzinnige muziek word toe geschreven. Niet zoodra hoorde Z. M. de Soesoehoenan van het bestaan dier grot, of hy moest er naar toe en overal in den omtrek werd het terrein open- gekapt en de grot middels een uitgraving door een breedo opening met de buitenwereld in verbinding gesteld. De grot heeft zeker vroeger wel eens tot schuilplaats gediend is 22 meter lang, by de opening anderhalven meter hoog, doch wordt dan lager tot een halven meter toe, zoodat men op handen en voeten moet gaan. By don ingang bevindt zich een put van een halven meter diepte, gevuld mot water. By het openkappen van het terrein werden twee groote slangeD, ter dikto van een men- schendy, levend gevangen, op bevel van Z. H. gebronsd en weder losgelaten, ten einde door de aangebrachte kleur overal hun tegenwoor digheid tÉ KÉUftdeJk De niet buiten gevaar, geschiedde zoo krachtig, dat de beesten er eenige uren later aan zyn bezweken. De geheele inlandscho bevolking van Solo gaat op het oogenblik als het ware ter bodevaart naar de wondorgrot. Mil Hui re administratie. Naar men uit goede bron verneemt, zal eerstdaags eon reorganisatie plaats hebbon by de militaire administrate. Hierdoor komt het korps officieren by dit dionalvak in betere conditie, wat hun zeer zeker is gegund, in aanmerking nemende hun examen en de dikwyis groote verantwoording, welke zy dragen. Het plan moet nl. bestaan om ook onder luitenants aan to stellen by de militaire administratie en de onderofficieren by aan stelling dadoiyk adjudant-kwartiermeester te maken. Ook krygen zy voortaan steeds een woning der vyfde klasse en niet zooals vroegor in sommige gevallen een van de zosde klasse. {Loc Door den Gouverneur-Generaal van Nod.-In- die zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT, Verleend: We gens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den onderwijzer 2do kl. bij hot openb. lager onderw. voor Europeanen, G. H. Prinsen Geerligs; wegens ziekte, een, tweejarig verlof naar Europa, aan den onderw. lste kl. bij bet openbaar lager onderw. voor Europeanen J. J. Werst bij het openb. lager ondew.w. ziekte, een jaar verlof naar Europa, aan den ben. ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. te Tandjong-Bringin, Oostkust van Sumatra, M. J. J. Baigooij; wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den predikant bij de Protestantsche Gemeente te Madioen, M. A. Rauwenborst; wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan don onderwijzer 2do kl. bij bet openbaar lager onderwijs voor Europeanen, P. E. Brede©. BelastMot de waarneming der betrekking van opzichter-machinist lste kl., do w<L op zichter-machinist 2de kl. J. van Leuven: met do waarneming der betrokking van tijdelijk lee- aar in de wiskunde, H. van Strieland, lste on derwijzer aan de openb. lste lagere school A aldaar; van tijdelijk assistent voor 't werktuig kundig teekenen A. J. van Rixtel, teekenaar bij de Staatsspoorwegen aldaar; gedurende do ontstentenis van don voorzitter van den land raad te Soeinenep, Madoera, met de function van voorzitter van dien landraad, de lste sub stituut-griffier bij den raad van justitie teBa- tavia, mr. D. G. Wolterbeek Muller. OntslagenWegens ziekto, eervol nit's lands dienst, de gewezen klerk op het residentiekan toor teTelok Betong (Lampongscho districten), K. M. Andersonmet ingang van 24 Augustus 1901, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de lste commies op het parket van den procureur- generaal bij het hoog gerechtshof van Ned.- Indiö, C. W. Doeve; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de kantoorchef der 2de klase bij den post— en telegraafdienst H. W. G. L. Doe ve met ingang Van 2 Aug. 1901, op verzoek, eervol uit 's lands dienst de voorzitter van den landraad te Soemenep (Madoera), mr. L. H. Rambonnet; eervol uit 's lands dienst, de op richter der lste klasse bij den Waterstaat en 's lands burgerlijke openb. werken, J. J. van dor Rest on de commies op het residentiekantoor te Palcmbang P. C. Coldenhoff, laatstgenoemde op verzoek en met ingang van 10 Aug. 1901we gens lichamelijke ongeschiktheid, eervol uit zijn betrekking, de molenbaas, tevens machinist bij den dienst van het baggcrmateriecl te Batavia, M. W. Bethbeder. Benoemd: Tot adjunct-commies op ƒ60 'smaands en geplaatst to Weltevreden, A. Doornweerdmet ingang van 24 Augustus 1901 op het parket van den procureur-generaal bij hot hoog gerechtshof van Ned.-Indië; tot lsten commies, do 2do commies F. J. D. Kamsma; tot 8dcn commies de klerk ten parkette G. A. Lapré; met ingang van 24 Augustus 1901, tot 3den commies ter griffie van den Raad van Jus titie te Batavia, de lste klerken ter genoemde griffie, J. Z. van Minos en H. N. Klerks; tot lsten commies bij de weeskamer to Batavia, de 2de coniies bij de kamer A. B. Brouwer; tot tijdelijken trein-controleur, de tijdelijke con ducteur Ch. F. Heupner; tot onderw. der 2de kl. N. W. Franckin, vroeger die betrekking bekleed hebbende, laatstelijk waarn. tijdelijk lecraar bij de afdeel in g hoogero burgerschool van het gymnasium Willem HI te Batavia, en geplaatst aan de voorbereidende afdeeling der school tot opleiding van inlandsche geneeskun digen, te Weltevredentot commies voor don sta tionsdienst, de tijdelijke commiea voor den sta tionsdienst Ch. E. Goernat;.met ingang van 10 Aug. 1901, tot commies op het iresidentiekantoor te Palembang, A. J. Alphen, laatstelijk com mies op het residentiekantoor te Medan. Bij het openb. lager onderw. voor Europea nen tot onderw. der 1st© kl.. do onderw. 2de kl. M. Mo assen tot onderw. der 2de kl., de on derw. der 3de kl. E. H. Ramakers. Met ingang van 31 Juli 1901, tot adj.-landm. der 3de kl. bij het kad. in Ned.-Indië, W. C. van der Menlen, thans tijd. ambten, bij het kad. in Ned.-Indië. Bij den post- en tel.d. tot kantoorchef 2de kl., de kantoorchef 3de kl. (comm. der lste kl.), J. P. J. Cabri, tot comm. der lste kl., de comm. dor 2do kl. (Ned.-IncL^iostagont te Singapore) J. G. ter Linden ,tot comm. der 3de kl. adj.- coram. C. W. Sibbald- tot hoofdcomm. bij het dep. van binnenl. be stuur, de ambten, op non-act. G. A. N. Schelte- ma, laatstel. die betrekk. bekleed hebbende, thans tijdel. gesteld ter beschikk. van den dir. van binnenl. bestuur, ten einde bij diens dep. te worden werkz. gesteld. Door den dir. van onderw., eered. en nijvorb. bij het dep. o. 1. o. voor Europeanen. Tot contr. bij het binnenl. bestnur op de be- sitt. buiten Java en Madoera, de ambt. op non- act. R. L. A. Hellwig, laatst, contr. der lste kl. bij het binnenl. bestnnr op de bezitt. bui ten Java en Madoera, tot zoutverkooppakh ma- meester te Batavia, P. J. Diepenhorst, thans dio betr. bekl. hebbende te Tjilatjap (Banjoo- mas) OvergeplaatstVan de Wester- naar de O09- terlijnon en belast met het beheor van onder- afdeel ing I der 3de afdeeling, met Madioen als standplaats de wd. adjunct-chef der 3de afdee ling J. van Wachem. ToegevoegdAan den chef der irrigatie-af deel ing Brantas, met Malang als standplaats, de opzichter 2de kl. C. F. J. Hamel. Ontheven: Op verzoek, eervol van haar tij delijke tewerk-stelling, als hulponderwijzeres, mej. C. R. E. van Hasselt VerplaatstVan de residentie Madoera naar de residentie Semarang, de ambten, voor den burgeil. dienst C. H. Douwes Dekker. Ter beschikking gesteld: Van den resident der Zuider- en OosterafcL Borneo, de opz. 3de kl. W. J. A. Labaar. Bij de expl. der S.-S. op Java": de 8de commies de lste klerk M. W. L. H. F. van Erp Taalman Kip. Tijdelijk werkzaam gesteld: Als bnlponderw. mej. J. M. Sloot en gepl. aan do 7de sch. to Batavia; mei M. A. Ch. J. van Heutsz, en ge- plaaast aan do gem. sch. te Pasoeroean. GeplaatstBij den gewestelijke dienst in de residontie Pasoeroean de opz. lste kl. P. Young. Tijdelijk belast: Met do w. >meming der be trekking van lsten commies ter algernceno se cretarie. de 2de commies bij g"noemd bureau F. Jonathan^ >IIT,mrlf mCPARTEMKN-T. Vrrlrrn.l: Een maand verlof wegens ziekte nanr Bandoeng en Bindanglaja, aan den kapitein bij liet 10de bat. R. J. A. Raedt van OldenbarneveldtSoe- knboomi en Garoet, aan don lsten luit. bij het nubsistontenkadcr te Batavia, W. Goldiewe gens zibkte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den.kapitein der inf. Jhr. A. W. van Holthc. Bevorderd: Tot lsten luit. bij het wapen der cav., de 2de luit. A. W. Schneider; tot lsten luit.-kwartierm. bij de milit. adm., de 2de lait.- kwartierm. H. C. E. Karet en. OvergeplaatstVan Buitenzorg naar Baros, de off. van gezondh. 2de kl. C. J. P. van Zadel- hoff; van Balangnipa naar Buitenzorg, de off. v. gez. 2de kl. W. P. Smit Sibinga; van Arnboi- na naar Balangnipa, de off. v. gez. 2de kl. G. M. Brouwer. bij het linkerhalf 4de bat., de lste luit. bij het lste gam.-bat. van Atjeh, te Oelee Lheué, M. T. Velsing; bij het 6de bat. te Kedongkobo, de 2de luit. bij bet 12do bat. te Kotta-Radja, C. M. A. Quackbij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste luit. bij het gam.-bat. van Suma tra's Oostkust, te Kwala Simpang, F. Darlang bij het garn.-bat. van Sumatra's Oostkust, de 2de luit. bij het 6de bat. te Willem I, J. J. C. Geulvan Padang naar Taroentoeng, de ka- Eitein der genie J. C. C. Peereboom; bij de es- adrons te Salatiga, de lste luit. T. H. Roëll van het 3de eskadron cavalerio te Batavia. DEPARTEMENT VAN MARINE. Ontsla gen Met ingang van 12 Sept. 1901, op verzoek eervol uit 's lands dienst, de lste machinist S. H. Meijer. Benoemd: Tot lsten machinist F. G. J. Steendam; tot 2den machinist, de 3do machi nist,C. Saijers. Verandering Tan Departement. De „Staats Courant" van heden bevat een Koninklyk besluit yan den 26sten Augustus 1901, tot overbrenging van de zorg voor de uitvoering van wetten en Koninklyke besluiten, betreffende Landbouw, voor zooveel het Depar tement van Binnenlandsche Zaken thans daar mede belast is, naar dat van Waterstaat, Handel en Nyverhold en botreffende Arbeid en Fabriekswezen, voor zooveel het Departe ment van Waterstaat, Handoi en Ny verheid thans daarmede belast is, naar dat van Binnenlandsche 'Zaken. Het luidt als volgt: Voorbehoudens wetteiyke voorziening: wordt met ingang van 1 September 1901: o, de zorg voor de uitvoering der wet op het middelb8ar ondorwys wat betreft de land bouwscholen en het toezicht daarop; der wetten tot regeling van het veeartsenykundig Staatstoezicht en de veeartsenykundige politie, van de uitoefening der veeartseDykunst, van het onderwijs in de veeartsenykunst en van de voorwaarden tot het verkrygen van het diploma van veearts, van de voeartsonykundlge politie ten opzichte van paarden Yan het leger; der wet tot beteugeling der longziekte onder het rundvee in bepaalde deelon des lands; der wet op de paardenfokkeryder boter wet; der wet tot uitvoering der te Bern gesloten internationale overeenkomst tot wering dor druifluls; der wet tot bescherming van diersoorten, Duttig voor landbouw of hout teelt; dor wet tot wering van voor den land-, tuin- of boschbouw schadeiyke dieren en van plantenziekten; der wet tot wering van do Sau-José schildluisder wet op de jacht en vlsschery met uitzondering van artikel 30; der wet tot goedkeuring der tusschen Neder land en Bolgiö gesloten overeenkomst betref fende de wederzydsche toelating van veeartsen ln grensgemeenten tot uitoefening der vee artsenykunst; der wet tot goedkeuring der tusschen Nederland en Duitschland gesloten overeenkomst tot regeling van de uitoefening der veeartseDykunst ln do grensgemeenten; en der wet houdende vaststelling van be palingen by het voorkomen van hondsdolheid, alsmede van de uit die wetten voortgevloeido Koninklyke besluiten, voor zooveel het Depar tement van Binnenlandsche Zakon by dio uit- vooring betrokken is en voorts de zorg voor de uitvoering van de Koninklyke besluiten betreffende het beheer der domornen aan het Departement van Binnenlandsche Zaken opge dragen en van die, houdende vaststelling van het reglement voor de winteracholen, van het reglement voor de Rykslandbouwproefatations en van de organisatie van den phytopatholo- gischen dienst, overgebracht van het Departe ment van Binnenlandsche ZakoD, naar dat van Waterstaat, Handel en Ny verheid; b. de zorg voor de uitvoering der arbeids wet, der veiligheidswet, der phosphorlucifers- wot 1901, der wet op de Kamers van arbeid en der ongevallenwet 1901, alsmede van de uit die wetten voortgevloeide Koninklyke be sluiten, voor zooveel het Departoment van Waterstaat, Handel en Nyverheld by die uit voering betrokken ie, overgebracht van dit Departement naar dat van Binnenlandsche Zaken een en ander met dien verstande; dat de zorg voor de uitvoering van de bogrootings- wetten voor de dienstjaren 1900 en 1901 voorzoover deze op bovengenoemde wetten en besluiten betrekking hebben, voorloopig blyft berusten by het thans daarmede belaste Departement. HAARLEMMERMEER, Ondertrouwd: P. J. de Koker en P. Dunweg. J. Mooser en O. Koreman. Gehuwd: T. J. Assendelft en A. Timmere. A. Schuilenburg en I. Spaargaren. J. de Gier en M. do Jong. Bevallen: C. Schalk geb. van Nieukoop Z. C. Visser geb. Cornells D. C. de Rid der geb. Koolbaas D. G. Wiebes geb. Schaap Z. A. van der Kwast geb. Dekker D. G. Rus geb. Wijsman D. M. Griekspoor gob. Smite Z. A. van der Linden geb. van Maas dam D. G. Betjes geb. van Echdom D. J. Vioen geb. Klaaascn Z. S. van Andel geb. van Meel D. Overleden: T. M. van Dijk, 4 mnd. C. van Krimpen, 14 d. O. do Rogt, 4 mnd. J. Kooij, 22 d. O. Uithoven, 43 j. VALKENBURG. Geboren: Cbristiaan Johannes, Z. van O. J, van Dijk en M. deLange. POLITIK. Gevonden voorwerpen. Een paar glacé dames handschoenen. Een tafelmesje. Een muntstuk. Een hoed. Twee eendenkorven. Een huissleutel. Een vrouwenzak, lnh. huish. artikelen. Een ge deelte van een oorbelletje. Een Zeeuwsche broche. Een rozenkrans. Een Zeeuwsch oorbelletje. Twee viachtuigen. Inlichtingen zyn elkon werkdag tussohen 12 en 1 uur te bekomen nan hot Bureel van Politie alkier. Gemengd Niouws. Voor de Amsterdamseho recht, bank is gisteren 2 jaren gevangenisstraf geöi8cht tegen den zakkenroller, dio op heotor- daad betrapt werd, terwyi hy vóór den Ingang van café „Flora" in de Arastebitraat een juf frouw van haar portemonnaie ontlastte, en óón Jaar tegen een man, die een spiegel stal in de Sint-Jansstraat en dozen by een vrouw in de N. Z. Armsteeg bracht. De verdediger van dezen beklaagde vroog oen onderzoek naar de geestvermogens van zyn cllönt, omdat deze tien jaron geleden gedurende eenlgon tyd in het krankzinnigengesticht te Medemblik onder behandeling was geweest; do rochtbank vond echter geen grond om op dit verzoek in to gaan. By het spoorwegongeluk op den Great-Norlhern-spoorwog by Nyack biyken ln het geheel 36 menschen hot loven verloren te hebben. De heer Dowe, die ondor do slacht* offers is, was adjunct van den superintendent van de jyn. Verleden week is er een ernstig ongeluk gebeurd in de voorstad van Bazel, Aoscben. Daar werd een hotel „Zum B&hren'' gebouwd, vyf verdiepingen hoog: een voorge bouw, een achterhuis en twee zyvleugels. Het werd opgetrokken volgens hot systeem Hennebique, dat ls van coment met yzeren vlechtwerk, en met yzerconstructiss versterkt, 's Avonds om 6 uren stortte plotseling hot voorhuis i y. n de vorst van het dak tot in den 7 u. -pen keldor. Boven in bleven alleen enkelo brokken muur hangen, di j het reddingswerk zeer gevaariyk maakten. Er waren vyftion werklieden onder het puin bs* dolven. Dadelyk rukten de brandweer en de reddingsbrigade ter hulp uit. PJotsoKng sprong eon Italiaan, geheel bebloed, gillend onderdo etcenen uit, de straat op, waar hy meteen dood in elkaar zakte. Dien avond werden er nog acht gowonden onder de cement-massa uitgehaald; de toestand van de meestou hunner ls hopelooseon stierf er nog voor den nacht. Voorts werden er twee ïyken gevonden. Den heelen nacht werd er doorgezocht, maar hot was haast onmogeiyk in de kolders vol puin door te dringen, omdat de mannen telkens stuitten op het yzeren vlechtwerk. Don volgenden dag werdon toen ook smeden aan hot werk gezet, Dadat eerst de govaariyke hangende brokken boven weggeetoeten waren. Twee dagen later vond men nog een ïyk, en elndeiyk don nacht daarop nog drie ïyken acht dooden in het geheel. Vyf dagen lang was alle verkeer in de straat, waar ook een tram rydt, versperd. Do aangrenzende huizeia moesten ontruimd worden, omdat de muren gescheurd zyn. Eon ingenieur, een professor on een kantonnale hoofdambtenaar zyn bozig •en onderzoek ln te stollen naar de oorzaken van deze ramp. Men vermoedt, dat de stutten zyn weggenomen toen het cement niet droog was. De bladen wyzen op de ironie in het feit, dat denzelfden dag van het onheil op een nyverheldstentoonstelling in Bazel aan het sy8teem-Hennebique de gouden medaille is toegekend. De invoerrechte d, welke in d« verschillende landen van rywielen worden goheven, zyn nogal verschillend: DultscLilaud 24 Mark per 100 kilo, Belgiö 12 pCt. van de waarde, Denemarken 10 pCt. van do waarde, Frankryk 220 franken per 100 kilo, Italië 80 franken per 100 kilo, Oostenryk fl. 25 per rywlol, Rumeniö 8 franken per iyvriel, Zwit serland 70 franken per rywlel, Vcreenigdf Staten 45 pCt. van de waarde en Ne: md... 6 pCt. van de waarde. Indien de in Dultschlaiil voorgestelde verhooging der invoerrechten doorgaat, zullen spoedig rywielen van lulten- landsch fabrikaat daar Diet meer te vinden zyn. Een complete machine weogt 16 £ilo, voor 100 kilo zal dan betaald moeten wotden 160 mark, zoodat voor een rywiel van 16 kilo een invoerrecht verschuldigd zal zyn van 24 mark. "Wanneer men nu weet, dat ia Duitschland de goedkoopere eoorton rywielen veel gaan, is het te bogrypon, dat eenr'ywiel van buitenlandsch fabnkaat niet meor concur- reeren kan tegen eon p o Du tschf machine, waarvoor d;< betaald behoeven te worden. UUUI

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 7