1 1 'Bol-straat hadden een stuk van een gaspüp geladen met chloorkall en zwavel en er daarna ide sok opgeschroefd. De vraag was nu. wie hunner de buia aan een touw gebonden tegen den muur van een huis zou durven slaan, om het mengsel te doen ontploffen. Een hunner, C. P., durfde het aan en sloeg de bula togen 1 den muur. De gevolgen waren ontzettend. Een .'vreeseiyke slag weerklonk; de ontploffing was zoo sterk, dat de sok over de huiten vloog en in een tuintje van do Albert-Cuyp-straat terecht kwam. Maar dat was hot ergste niet. Twee vrouwen, die in hun nabijheid voor een groen- tenvrinkel stonden te praten, werden door de •■tukken der buis, die uit elkander vloog, ge troffen. Een harer, juffrouw S., werd aan den slaap getroffen en viel op straat neder. Zy werd spoedig daarna per brancard naar het Gasthuis gebracht, waar zfi kort daarop over- j leed. De andere vrouw, juffrouw V., werd aan het hoofd gewond, doch gelukkig niet ernstig, en de jongeling, die het noodlottig ongeluk had veroorzaakt, werd aan den schouder ge wond. HU werd ook naar het gasthuis ge bracht, doch kon dit epoedig weder verlaten. ;Hfi werd later met eenige getuigen door den 'commissaris van politie v. d. Wielen, die een 'groot deel van den avond met deze zaak bezig was, in het bureau Ferd.-Bol-straat verhoord. Den geheelen avond m&okte dit ongeluk by ;de bewoners der Govert Fiinck-straat onderwerp van gesprek uit. Een begin van br»nd ontstond In de timmermanswerkplaats In het gebouw van het ministerie van financiön in Den Haag by het smelten van wa3. De timmerman be kwam brandwonden by zjjn poging om de •vlam meester te worden. Met een straal uit de waterleiding werd het vuur door een bode gebluscht, zoodal de inmiddels aangerukte brandweer geen water behoefde te geven. Door de Zul derzee-p olitie ie ge rapporteerd, dat te Bunschoten is aangebracht het achterdek van een vaartuig, in de Zuiderzee drfivende gevonden. Bovendien is veel wrak hout opgevischt, waaronder meubelen, enz. Het vermoeden is gerezen, dat een vaartuig zou kunnen gezonken zyn in do Zuiderzee, en dat de opvarenden omkwamen. Te oor- deelen naar de overblijfselen, is dan het vaar tuig een praam of klein Friesch tjalkje ge weest, zonder roef, van 60 k 60 ton inhoud. Op de kormia te Abcoude gaven de politieagenten ditmaal een slecht voorbeeld. Tijdens den eersten kermi6nacht, terwijl zy rust en orde moesten handhaven, hebben zy, nadat alles in rust was, met elkaar een ernstige vechtparty met sabel en revolver go- •houden. De gemeenteveldwachter, zwaar mis handeld, moest door een paar burgers in be scherming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men deelt verder mede, dat by de rech- teriyke macht een aanklacht tegen de ryks- politie ia ingediend. Naar gemeld wordt, heeft Pier Pander inderdaad Waling Dykstra's stoeren typisch Frieschen kop in klei geboetseerd: '^_Rorae teruggekeerd, zal hy een gips-afgietsel reliöf maken. Dit is Pander'» hulde aan den tachtigjaiigen gewoetgenoot. In de korte Jansstraat, te .Utrecht, ia in een woning, voor afbraak be stemd, achter pleisterwerk een ijzeren schoor- steanplaat van het jaar 1652 te voorscbyn 'gekomen. „In zeer schoone vormen zoo wordt van daar aan „De Tyd" gemeld—steil het halfbeeldwork voor: een jeugdige moeder met een klein kind op de knie en twee kleine kinderen ter weerszyden daarnaast, allen tot haar of tot elkandor opziende. Ofschoon er ^geen aureool is te bespeuron, zou toch de voorstelling de H. Maagd en het Goddeiyke kind kunnen betreffen, met den H. Johannes ,en een ander kind. De archivaris, mr. S. Mui- lor Fz., zal er eeD onderzoek naar instellen. De kartouwen bestaan boven uit een leeuwen kop en nog hoogor een manneohooid, van waar twee drakenkoppen zy waarte naar beneden gaan; en beneden verder, ter weerszyden druiventrossen. Een correspondent van de „Kölnische Ztg." aan de Nederlandsche grens klaagt over het optreden van de Nederlandsche overheidspersonen, die onlangs een krank zinnige jonge vrouw, thuis hoorende in het oosten van Pruisen, zonder eenige formaliteit .over de grens hebben gebracht on te Emmerik aan haar lot hebben overgelaten. Deze handol- wyzo, zegt de berichtgever, herinnert levendig aan oen dergeiyk voorval, eenige jaren ge leden op dezelfde plaats. Nederlandsche ambte naren brachten toen oen krankzinnigen jongen •Turk naar Emmerik en lieten hem eenvoudig :loopen. De jonge man deed in zyn verbijste ring een poging tot zelfmoord. „Men zou het •haast niet voor mogeiyk houden", vervolgt de correspondent „dat men in Nederland zoo weinig menschlievendheid betracht, en :een krankzinnige, die voortdurende bewaking vereischt, eenvoudig op straat zet. Men had de jonge vrouw alleen naar Emmerik gebracht, i om de verplegingskosten voor een paar weken 'uit te halen; want moer tyd^ou de Pruisische overheid niet noodig gehad hebben om de zieke thuis te bezorgen. Als de Pruisische overheids personen met gelyke munt wilden betalen, waartoe rykeiyk gelegenheid bestaat, dan zouden de Nederlanders ongetwyfeld hun bo- klag doen. De Pruisische regeering heeft ech tol den lageren bestuursambtenaren uitdrukkelyk 'verboden, in hun gebied nooddruftige Neder landers, die verzorging of bewaking vereischen, zoo maar naar Nederland te brengen; het zou daarom voor de hand liggen, dat Pruisen by 'het ryk vertoogen indiende om te bewerken, dat Nederland een dorgeiyke opdracht aan zyn lambtenaron gaf." Sarah Bernhardt moet tot de Oostenryksche regeering hot verzoek hebben gericht ééa nacht te mogen doorbrengen in ;bet slaapvertrek van den hertog van Reich- atadt, met het doel haar creatie van den persoon van den jongen Koning van Rome nog te kunnen volmaken door te droomen, in dezelfde ruimte, waar hy eens heeft gedroomd. De Oostenryksche regeering moet de go- vraagde toestomming evenwel hebben ge weigerd. Als het gelukt was, zou het een prachtige reclame geweest zyn van la grande Sarah ton minste, als het verhaal waar is. Op de tramrjjtuigen te Dresden kan men rywielen medevoeren, waarvoor aan de voor- en achterzijde beweegbare balkons zyn aangebracht, die geheel uitgeschoven kunnen worden en ieder plaats bieden voor vier rijwielen, die In goed ingerichte standaards volkomen veilig staan. Classikale zendingsdag te Sassenheim, op de buitenplaats Ter Leedevan den hoog- toelgeb. heer S. baron Van Heemstra, op Woensdag 4 Sept. des morgens te tien uren, met medewerking van het muziekkorps „Euphonia", van Rynsburg. Sprekers: Da. J. Tkys: (Zingen Pa. 897) Openingsrede. Psalm 811. Ds. H, J. Kouwenhoven: „De Zending een heilige nalatenschap en een groote eer»." Psalm 865. Ds. M. Schuurman: „Farizeör en tollenaar ln de Zending." Paalm 726. Do. H. J. Meyerlng: „Wat is de meest prae- tische wyze om den Zendingsyver in de gemeente op te wekken?" Psalm 873. Ds. O. D. Eerdmans: „Hoe zullen wy slagen." Psalm 0817. Ds. W. Pos (van Soemba): „Zending op Soemba." Psalm 7211. Pauze. Paalm 6810. Ds. T. H. Woudstra: „Onze roeping." Psalm 874. Ds. J. J. Impeta: „De prediking der bekeering aan alle menschen gebracht en te brengen." Psalm 2214. Ds. J. L. Schouten: „Een laatste woord van den scheidenden Zaligmaker." Psalm 1601. Ds. W. B. Renbema: Slotrede. Psalm 98 4. Weerbericht van 2 September. Verwachting: Matige, noordelijke wind. Bewolkte lucht. Weinig verandering in tempe ratuur. Blarlitborioh ton. Alfon, 2 Sept. Aangevoerd 16 wagens kaas, to xamon 726 stuke. Prijs: lste soort Goudsche kaas f 24 a f 26.—, 2de soort f 20 a f 23. Handel vlug. Hotter Jam, 2 Sept. Vee. Aanvoer Paarden, Veulen, Ezels, magere Runderen, 17ü vette Kuaderen, 27d vette ea graekalreren, nuchter Kalf, 2250 bchapen ot Lammeren, 657 Var kens, Big, Bokken of geiten. Men noteert: Vette Runderen lete qual. 61 a 2de qual. 60 a 3de qual. 6ö a - cente, Oeeen lste qual. 62 a 2de qual. 6G a 3de qual. 61 a cente. Stieren lste qual. 60 a 2de qual. 40 a 3de qual. a oente. Kalveren let# qual. 80 a 2de qual- 60 a 70 cente, alles par K.Ü. Handel tamelijk. Schapen lste qual. 68 a 2de qual. 52 a cent». Handel vlag. Varkens lste qual. 60 a 2de qual 49 ft 3de quaL 48 a Licht soort 42 a 44 cents. Handel traag Aardappelen: Brielache Kralen f.2.80 a 3. Zeeuwsche Blauwe f 2.a f 2.20, Geldorache Kralen f 2.a ft'.* 0. Aanvner en vraag tamelijk. Schic.lam, 31 Aug. Spiritus f 66/§ ftvMout wijn willig; Distillateurs 8.50; Beurscommissie f 8. Jenever 12.50; id. Amst prooi f 14; Spoe ling/^ De oorlog tusschen Engeland on Transvaal. Een telegram van lord Kitchener van 31 Aug. uit Pretoria meldt: Heden werd op de noorderiyn tusschen Waterval en Hamanskraal een trein opgo- blazen. Een troep van 250 Boeren opende onmiddellyk het vuur op den trein en stak ds wagens in brand. Overste Van de Leur van de lersche garde is gesneuveld. Lord Kitchener seint nader uit Pretoria, dat de verliezen by dezen treinoverval behalve overste Van de Leur bedragen negen man ge sneuveld en 17 gewond, die allen naar Pretoria zyn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchten daarop. Het geleide was 45 man sterk. Waterval, ten noorden waarvan, volgens Kitcheners telegram, 250 Boerou een trein hebben laten ontsporen met voor de Engel- schen biykbaar ieor noodlottige gevolgeD, is de plaats, waar vroeger hot groote kamp voor de Engelsche krijgsgevangenen ia geweest. Het ligt twintig kilomoter van Pretoria. Hamanskraal is het volgende station van don Pietersburg-spoorweg. Zoo dichtby huis, on dat terwyi het schoon vegen zelfs van de uithoekon dei Republieken immers op zoo voortreffelyke wyzo geschiedt I Gaen kleine plunderende bende, maar 250 Boeren, die zoo'n slag slaan, op enkele tion- tallen myien afstands van den hoofdzetel van het nieuwe Britsche bestuur, van Kitcheners oigen hoofdkwartier 1 De verliezeniyst meldt, dat vier man van do geregelde troepon zyn gesneuveld en twaalf gewond by Jaskraal in den Vrystaat op 28 Augustus. De „Daily Mail" bevat het verhaal vaneen nachteiyken aanval op een Boerenkamp by Harrismith, waarvan Kitchener geen melding maakte. De verliezeniyst heeft indertyd wel don by dit avontuur gesneuveldo (luit. Moore) en de drie gewonden genoemd, maar gelyk de „Daily Mail" zelf opmerkt cenvoudig- heidshalve maar niet gezegd, dat de Boeren weer eens dertig gevangonen hebben gemaakt by deze gelegenheid. Vóór hot aanbreken van den dag rukten uit het Engelsche kamp by Harrismith in den noordoostelyken Vrystaat op 28 Juli 300 man van de 35ste Comp. Yeomanry en 110 man van do Harrismith Light Horse (ver- moedelyk verraders) uit, allen gezeten op uitgelezen Canadeesche paarden. Even vóór drie uur kwamen in de richting van het Engelsche kamp een driotal manDen aan wandelen, welke de schildwacht aanriep en die toen yeomen bleken to zyn. Zy zeiden van bun troep te zyn afgedwaald. Maar een poos later kwamen er weer een paar zulko zwervers aan en dat ging zoo door tot 's middags drio uren. Eindeiyk lekte hst geheim van deze zonderlinge „afdwaal"-party op groote schaal uit De geheele macht was in een hinderlaag der Boeren gevallen, waar by, eooals gezegd, een luitenant sneuvelde, drie man gewond werden en 80 in handen der Boeren bleven als gevangenen. De rest werd niettemin ook bevryd van hon vilten hoeden, geweren, bandeliers en overjassen. De Boeren stuurden de hoeren daarop spottend weg met do boodschap ln Harrismith nog maar meer te gaan halen. Het meeat waren do burgers echter inge nomen met de Canadeesche paarden, welke zy over den rug streelden onder een telkens herhaald: „Net wat wy noodig hadden. Al voer gehad? Neen? Wel, voetzek dan/'(Voet- zek is een verbastering van Voort, zeg ik). Paul de Vilhers, uit Partje, zendt tan de „Times" een artikel over de concentratie kampen. Hy stelt allereerst in het licht, dat een sterftecyfer in de concentratiekampen van meer dan 120 p. m. 'sjaars, verre dat van het Britsche leger te velde te boven gaande, het boete argument is tegen hen, die beweren, dat de bewoners van die kampen het zoo goed hebben als zfi maar kunnen. En dan. Men zegt, dat de rapporten van juffrouw Hobhouee als een politiek wapen gebruikt worden. Wel mogoiyk, eh zy kon dat moeiffjk beletten. Maar is het ook niet mogeiyk, dat hoofdartikelen, zooals die van do „Times", in staatkundig opzicht don Engelschen belangen veel méér schade doen? Want hoe moet de verbittering van den Boer toenemen, als hy ziet, dat, terwyi de kinderen in de kampen by honderden sterven, het grootste Engelsche blad zfin lezers ver- zekort, dat de zaak niet de moeite waard is oin over te praten en zelfs tegenover het ki asse argument van den dood dat de Boeren ook hierin groote leugenaars zyn. De tegenslagen der laatste weken hebben de Engelschen weer heelemaal in de war ge bracht. Sommige verschrikte Britten zien De Wet andermaal persooniyk het commando op zich nemen in den Z.-O.-Vrystaat en den Eogelschen de nederlaag by Ladybrand toe brengen anderen roepen uit Mafeking, dat hy op den 16den gezien is, „noordwaarts" trek kende. Even spookachtig is generaal Smuts, de «taatsprocureur der Z.-A. R. Deze heeft, volgens do nachtmerries van sommigen, zich met 600 Transvalere by Fouché aangesloten tusschen Bouxville on Zastron (dus eveneens in den Z.-O.-Vrystaat) en bedreigt nu Aliwal- Noord en de noordeiyke districten der Kaap kolonie. De hallucinaties van oorlogscorres pondenten In die Kolonie zelf plaatsen Smuts in het midden van Kaapland. De „Wostminster Gazette" maakt naar aan leiding hiervan de voortreffelyke scherpzinnige opmerking, ondauks haar verbouwereerdheid, dat een van beide berichten onjuist moet zyn. He toestand in de Kaapkolonie. In een van 8 Augustus gedateerden brief uit Kaapstad aan het „Dagblad" wordt do toe stand in de Kolonie als volgt geschetst: Het gevaarlijkste, dat ons volk alsnog dreigt, is do gedetermineerde le,f ön ^-hcid, de waan zinnigste oneerlijkheid9 ^at. te verhalen om trent Zuid-Afrika en ^blnien v&Dpoodanig kreu ken, dat hot baaot ia i-o goloGVcsi dat een mensch, tot liet uiterste gedreven, zul ke lougenachtigo onbeschaamdheid kan ver spreiden per kabel als anderszins. Wij kunnen het niet genoeg aan Europa ver duidelijken, dat Engeland wanhopig begint te worden en daar haar zaken meer en meer in do war loopen in Zuid-Afrika, moet zij z© recht liegen, opdat vooral het Britsche volk toch niet een kij"kje achter de gordijnen moge hebben, want anders is Chamberlain's veder verschroeid, in zijn loodzware muts. Onthullingen zijn aanstaande, die ieder wel denkend mensch en zelfs heeren van de .Daily Mail", „Chronicle" cn „Times" zullen verba zen. Onlangs zag ik aan den grooten weg naar Wel lington en Worcester in dc nabijheid van Zout- ltivicr zoowat twee mijlen van de Kaap - een pas opgericht blokhuis met schietgaten. Laatste week werden de voornaamste mannen van Cradock verwijderd naar Port-Alfred, waar onder een broeder van den notaris en procureur Mich an hier ter plaatse is. Rebellen sluiten zich meer en meer aan, en gedurende dc week na het ophangen der reb- len sloten zich er in het district van Cradock alleen 11 rebellen aan. (Daaronder zjjra drie met name van Erasmus.) Tijdingen door middel van private personen alhier ontvangen, zijn bijna onmogelijk te gc- looven cn komen vooral hierin overeen, dat de Boer bij voorkeur in de oostelijke provincie net maakt wat hij wil. Do wapens met eenige uitzonderingen zijn Lccmetfords en patronen, Engelsche. Paarden hebben zij in overvloed en mankce- ren ze er eenige, dan gaan ze eenvoudig in do Vccconcentratie-kampen halen. Dus verwijder den zij zoowat drie weken geleden grondenkamp zonder letsel te bekomen. - Tijdingen van alle zijden loonen aan de vrees en het respect, die men voor de Boeren heeft. Zoo zei er iemand nog gisteren aan mij, dat de Boeren werkelijk zoo parmantig zijn, dat ze boodschappen aan den commandant zonden, waar en wanneer ze op zekere plaats zouden zijn, en hem uitnoodigden, hun een achterlagc te komen leggen. Zoo heeft Kritzinger oen zwart hengstpaard in reservo dat hij van Ma- raisburg met zich bracht, en, nog jonkman zijnde, gaat hij soms op zijn hengst een pleizic- rig tochtje nemen. (Dat heb ik van een onlangs alhier gearriveerden kolonialen Cradockschcn Boer). Zaken in 't kort zijn zoo ernstig voor de En gelschen, dat zij een kennisgeving gisteren in de „Times" publiceerden, dat geen persoon van af den öden Aug. zal toegelaten worden, naar en verder dan Durban, zonder een pas of permit, per spoor tc reizen. Geruchten zijn in omloop, dat de Boeren in het district van Worcester zijn, als patrouil les, doch niet een algemccne voorwaart-sche beweging zullen maken alvorens dc winterdagen heeleinaal voorbij zijn. Men lette op,dat dit slechts geruchten zijn. Alle de dorpen in dc westelijk© provincie moeten van nu af aan residentieel© en rcispas- sen hebben, hetgeen nooit vroeger het geval was. leder huishouden inoct cp de deuren zij ner wening ecu lijst hebben mol opgave van na men der hui igeneeten. Na zessen mag niemand uit of ia 't daip, chü. En ©r is een praatje, hoewolik het niet be vestigen kan, dat concentratiekampen van uit- liggendo districten om Kaapstad ernstig door de overheid in consideratie worden ingenomen. Een der imperialistische Kaapscho bladen had onlangs na de geruststellende aanspraak van den premier Sprigg eenspotprent, waar hert gepeupel papieaen omhoog stak naar een standbeeld van sir G. 6prigg en waarop geschre ven staat onder andere „The Truth II" (wij willen de waarheid). De „Cape Times" gaf laatste week onge twijfeld misnoegen te kennen over de krijgsver richtingen en gaf een onnoozel plan aan de hand, dat men alle overlast voor mobilisatie moet weggooien en in klompjes van zegge 1000 man het land op „man-hunt" expedities schoon vegen moet. Wat zullen de Boeren blij wezen, hoor! Net wat ze verlangon. Het blijft een feit, men wordt al meer en meer onrustig ten spijt© van Chamberlain's onlangs „most satisfactory and hopeful state of things". Gisteren hoorde ik ook mompelen, dat men van nu voortaan het verspreiden van Engol- sohe Jingo-bladen zal doen staken. Kitchener wordt hang, zoo niet hopeloos. Misdaad aan de Kaap vermeerdert bij den dag, men rooft en moordt naar willekeur, zoo dat do Jingo-papieren luidkeels de hulp van het Gouvernement moeten inroepen. „Het schuim van Johannesburg is gedeeltelijk hier vergaderd, men kan niet andera verwachten, en daarom moet men de politiemacht op een beteren voet brengen, zoowel financieel als in sterkte", zoo redeneeren „The Argus" en „Ti mes". Maar, zegt de „News", als een eenigste Johannes in de wildernis, „hoo doet de toe stand van nu aan de Good Hope Hall-meetings denken, toen Graham, Jingo-minister van po litie, wel vroeger in de Appleby en andere moordzaken te Johannesburg, vóór den oorlog, hier ter plaatse zoo parmantig om 't hardst Transvaal kon bekladden Over veertien dagen arriveert de Hertog van Cornwall hier, en men is ijverig bezig stella ges, platforms, tribunes, eerebogen, koren, enz., enz. op te richten, voor dien dag van blijdschap en feestviering „Wat een spotternij", zegt do „News", „wat een verachtelijk geld te verspillen te midden van tranen en veel geween." Laatste week deed ik een wandeling buiten om het Boerenkamp te Zeespruit en kon wee moedig mijn hoed keer op keer lichten voor ver dedigers van het vaderland. A propos, men is nog niet afgeschrikt voor de hopelooze zaak om vrederaakers, of zou ik zeggen gehuurde verraders, naar de kampen te zouden Zoo was er onlangs een Rev. Johnny Brink van Trans vaal in het kamp te Simonstad, cn die had veel te zeggen over de milddadigheid, liefde, goed heid, enz. van Engeland. Dit was niet aan dooven gezegd, want men liet dadelijk „Kent gij dat volle" hooren, en om niet ernstig bezeerd te worden, moest hij het kamp ontruimen Verliezen va» bel Engelsclie leger, zooals die voorkomen in de Daily Qraphic". a O m O 0 a 'S a 0 1 O -2 3 a ESt 3 M i! 65 31 Aug. 6 18 2 14 2 Sept. 3 5 6 Totaal Tologrammen. KAAP3TAD, 1 Sept. (R. O.) Er wordt go- meld, dat de commando's van Hertzog en Lategan in do Oranjekolonie teruggedreven zyn. In het oosten van Transvaal is de spoor weg by Alkmaar door den vyand vernield. De trein werd daarna aangevallen, maar ont kwam. De Boeren gingen door den Barkley- pas, komende uit het district Barley-East, in do nabyheid van Elleot en Cala, behoorende tot het gebied der inboorlingen. Voorts wordt gemeld, dat er besloten is, dat alle gezinnen van Boeren, die thans op com mando zyn, zullen verbannen worden naar de kust, waar vluchtelingen-kampenzullon worden gevestigd. Wanneer deze maatregel is volvoerd, zullen langs den spoorweg waarschyniyk voldoende voorraden levensmiddelen kunuen toegevoerd worden on de geheele bevolkiDg van Johannes burg te voeden evenals voor den oorlofc het geval was. Do stad zal dan van lieverlede tot haar normalen toestand terugkeeren. CARACAS, 1 Sept. (B. 0.)8500 Venezuelanen rukken in massa naar de grenzen van Columbia op, gereed om deze republiek binnen te vallen om de opstandelingen te stounen. CARACAS, 2 September {R. 0.) De Regee ring van Venezuela heeft een memorandum uitgegeven over het geschil met Columbia. Het is gericht aan alle bevriende mogendheden, en zegt, dat naar de meening van de Regee ring van Venezuela de vyaodeiykheden elk oogenblik kunnen uitbreken. Geveilde perooelea. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg alhier, op Zaterdag 31 Aug. 1901, ten overstaan van mr. L. M. J. b. Kerstens, notaris te Leiden: Twee huizen, Nipponstraat 3 en 6, in bod f 2330, kooper de heer J. Botermans q.q.; twee dito aldaar, 7 en 11, in bod f 2360, kooper de heer J. N. Botermans q.q.; het huis aldaar 9, in bod f 1165, kooper do heer J. Korswagon q.q.; hot huis aldaar 13, in bod f 1165, kooper de hoer D. J. van Ainerom qq.; het huis, Witte- laan 14, in bod f 640, kooper de heer L. J. van Sonderen q.q.; het huis, aldaar 17, in bod f 1000, kooper de heer L. J. van Sonderen q.q. LFIDEX, 2 September. Thsrmomelsrstandgisteravond om 8 ursn lS.ö^ C. 56.3° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uien 13.55 C. 66.33 F., 's middags om 12 uren 16° C. 60.8' F., '8 namiddag» om 4 uren 16^ C. -= 60.8° F. By de heden alhier gehoudon openbare verkooping Ten cokes ln partyen van 10 en 5 H.L. waren de hoogsts prllzen B en f 8.05 en da laagste f 6 en f 3. De oud-Minister mr. Pierson ls voor gaJ ruimen tyd op rela naar Zwitserland gogaanj Man dealt aan de „M. B. Ct." mede, daê de Regeering voornemens is de Woningwet en de Gezondheidswet zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De minister van justitie is uit het buiten land In Den Haag teruggekeerd en heeft z»n ambtswerkzaamheden hervat. iïvenzoo de hoofdinspecteur van het gevan geniswezen, mr. J. Simon van der Aa. Do minister» van bultenl. zaken en van oorlog gingen heden by Hare Majestoit on audi&ntio. D» Koningin en Haar Gemaal komen 16 September in Den Haag nor de opening der Kamerzitting. Door de afd. van de S. D. A.-P. te Culem- borg zal oen candidatuur voor de Tweede Kamer in het district WUk-b(j-Duurstede aan mr. P. J. Troelatro aangeboden worden. Volgens de „Limb. Koerier" kan men verwachten, dat het Kamerlid W. C. J. Pas-' stoor», president van den Ned. R.-K. Volks bond, eerlang zyn verbluf van Amsterdam naar Den Haag zal overleggen. Met 1 October a e. worden door de Staatsspoorwegmaatschappij voor den winter- dienst de iuzetreinen opgeheven. Hazerswoude. Mej. O., woonachtig te 's-Gravenhage, logeerde bi) haar familie In de Rljnatreek. Haar oom. een bakker, ging spanen halen voor den oven en nicht voer mee. Wegens de beperkte ruimte in het schuitje, nam zj plaat» bovenop een zak met spanen, terwijl oom aan het lijntje trok. Ongelukkig passeerde daar juist oen andere achuit, ook aan een lijn, welke laatste, met haar Bterke spanning, het logeetje, van den Bpanenzak la den Rijn duwde. Haar noodgeschrei werd op- gemerkt door onzen burgemeester, die zich juist in zijn tuin onledig hield met het gelijk maken der grasperken. Jas en Bchoenen uit trekken is het werk van een oogonblik. On middellijk springt hl) in het broede en diepe water en zwemt met forsche slagen naar da drenkeling, die zich in haar vertwijfeling aan den redder vastklemt en wellicht daardoor nog oorzaak zou zjjn geworden van grooter onheil, Indien de schuit niet ware toegescho ten, om aan de bange woretoling een einda te makon. Warmond. De op Donderdag s. alhier to houden volksfeesten zullen beetaan uittl Turfrapen voor jongens van 6 tot 10 jarenhardhoepelon voor meisje» van 6 tot 10 jaren; zakloopen voor jongens' van 10 tot 14 jaren; touwtje springen! voor meisjes van 10 tot 14 jaren; hard- loopen met hindernissen voor jon gens van 14 tot 16 jaren; ringrjjdsn op versierde fietsen voor personen van eiken leeftijd. Voor de mooist versierde fiets wordan uit geloofd een prijs en een premie. Aanvang tien uron. Des namiddags te 2 uren ringrljden door personen boven d» 16 jaren. Des namiddags zullen de feestelijkheden opgeluisterd worden door muziek, te geven door de musiekvereeniging „Harmonie van Warmond". Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Augustus ingelegd f 7242.16, verdoold over 114 inlagen; terugbetaald f 3031.69, verdeeld over 34 terugbetalingen! Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1013. BUITENLAND, DaltftOhl&n<L Er zyn geruchten verspreid, dat oo4c keizer Wilhelm van Duitschland naar Fredensborg zou komen, ten einde daar, behalve den Deen- schon Koning, den Tsaar en koning Edward te treffen. In een ofllcieele medodeeling uit' Kopenhagen worden echter deze geruchten togengeaprokon. Prins Herman van Saksen-Weimar, een: lid van den niet-regeerendon tak van het. Huis SakBen-Weimar-Eisenach, is te Berchtes- gaden op 7Gjangen leeftyd overleden. Hy was generaal der cavalerie in hot Wurtem- bergscho en het Saksische leger, maar maak 3 zich een wereldbekenden naam door zyn bevordering van de sport, in het byzonder do paardensport. Aan de zg. gioote week te Baden Baden was des prinsen naam nauw verbonden. Groot-Brltanni3. De Duitsche kroonprins heoft op zyn rond reis door Engeland een bezoek gebracht aan Liverpool en daar het stoomschip „Oceanic" bezichtigd. Lord Salisbury vertrekt ln de dorde week van deze maand naar het vasteland voor zyn: gewoon herfstbozoek. Een telegram uit Beriyn aan den „Mor- niüg Leader" zegt, dat een verdoro bespreking van de vernederingen van prins Tajoen voor- loopig is uitgesteld, daar do keizer verklaarde hom niet to willen ontvangen, Yóór hy mede- deeling had ontvangen van hot teokeneu vaü het protocol. Douomarkcn. To Kopenhagen ls het gerucht verspreid, dat dezer dagen de verloving afgekondigd ztf worden van den groothertog van Mecklenburg. Schwerin mot prinses Thyra, de derde dochte van den Deenschen kroonprins. Koning EJuard VII wordt tegen 5 Sep» tembor te Kopenhagen verwacht, dus nog thdon» het vorbiyi van keizer Nicolaae. In de Sied. Werklnr. zijn opgenomen i Volw, Kin DATUM. DAQUN. pore. deren. ToUftL 26 Aug. Zondag 80 11 47 26 Maandag 48 12 6» 27 Dinsdag 67 17 74 28 Woensdag. 68 17 75 29 Donderdag 69 18 77 30 Vrijdag 63 8 61 31 Zaterdag. 62 69

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3