w. 12737 Maandag 2 September^ A0. 1901. eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Eora en Tommy. PRIJS DEZER COURAim •Voer Leiden por 8 maanden.' S 3 3 5 f "Buiten Leidon, per loopor en waar agonton gevestigd zjjn B 1.80 Franco per post 1.65-'. PRIJS DER ADVERTETTTrËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulton de stad wordt f 0.05 berekend. Offioieelo KoiiuIegoTiag* l Vergadering van den Gemeenteraad van lelden, op Dinsdag den 3den Sept. 1901, des namiddags te twee uren. Te behandelen onderwerpen: 1*. Baëediging en installatie van de toogelaten leden van den Gemeenteraad. 2®. Benoeming van twee wethouders (aftredend de heeren H. C. Juta en J. Korevaar P.Az.). 3'. Benoeming van drie ambtenaren van den Burgerlijken Stand (aftredend de heeren H. C. Juta, J. KorevaAr P.Az. en J. A. van Hamel). 4°. Benoeming van leden in de vaste Commis- üifcn, als: drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den voorzitter (aftredende leden de H.H. Mr. H. L. Drucker, voorzitter, P. L. C. Driessen en Dr. Th. W. van Lidth de Jeude, leden). b. twee leden van de Commissie voor de Straf- veiordenrngen (aftredende leden de H.H. Mr. S. J. Fockema Andreae on .Mr. E. de Vries). c. drie leden van de Commissie voor de Huis houdelijke verordeningen en uit dezen van den voorzitter (aftredende leden de H.H. Mr. S. J. Fockema Andreae, voorzitter, Dr. T. Zaaijer en Dr. Th. W. van Lidth do Jeude, loden). <1. twee leden van de Commissie van Fabricage (aftredende leden de H.H. J. J. Hasselbach en J. de Lange). e. twee loden van de Commissie voor het Oud- ercliief (aftredende leden de H.ü. Mr. S. J. Fockema Andreae en Dr. E. F. van Dissel). I 5°. Benoeming van twee leden van het Bestuur der Stodelijke Werkinrichting (altredend lid de heer H. C. Juta en vacature). 6°. Benoeming van een Commissaris der Stede lijke Gasfabriek. (200) 7°. Benoeming van twee leden der Commissie Van beheer van bet Krankzinnigengesticht „Lnde- geest" (altredende Jeden de H.H. W. Pera en Dr. F. F. van Dissel). (190) 8®. Benoeming van een tijdelijke leerares in de Hoogduitsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. (213) 9°. Verzoek van D. Stigter, arts, om continuatie in de betrekking van stads-geneesheer. (207) 10Verzoek van H. Meykamp, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. (211) 11°. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg 10. (208) 12°. Voorstel tot het vorleenen van eervol ontslag aan Mej. C. P. S. M. Dikshoorn aU derde onder wijzeres aan de openbare schooi der 4de klasse No. 1. (209) 13°. Yooretel tot het doen herstellen van de brug over den Nieuwen Itijn vóór do Kraaierstraat en het beschikbaar stellen van de daarvoor be- noodigde golden. (210) 14°. Vordoeling van den Raad in Sectiën. Leiden, 2 September. De alhier gevestigde tooneolveroenlglng pDe Leidacbe Dilettanten-Club" zal 1 December e. 8. het feest herdenken van haar 20-jarig bestaan. Als bijzonderheid kaïi vermeld wor den, dat deze Yereeniging, die in de concert zaal van den heer Ephraim alhier werd opge richt, behalve tal van zomerfeesten, enz., dio elders worden gegeven, steeds liaar winter- uitvoeringeu, zynde 60, In dit lokaal heeft gegeven. By de Leidsche Spaarbank is in de maand Aug. ingelegd f 73,532.437s en terugbetaald f 53,455.40, terwijl zyn afgegeven 93 nieuwe jen geheel afgelost 63 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,862 inleggers Bedroeg einde Aug. f 2,238,563.37. Aan het Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren weiden ge durende do tweede helft der maand Augustus de volgende brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres- «eerden niet besteld konden worden. Brieven: H. J. de Yos, v. Duren, Amster dam; J. Bolle, Bergen-op-Zoomv. Nes, Bos koop; T. H. v. Eooten, Reniree, wed. H. v. Egmond, Piet, mej. Borgera, 's-Gravenhage; mej. L. Plot, Haarlem; P. v. Leeuwen, Katwyk; C. de Boer, Leeuwarden; P. Bos, P. Kraan, Leiden; mej. T. Bakker, Nunspoot; mr. Bin nendijk, Rouhuizen, mej. Lamsen, Rotterdam P. Hollenberg, Zandvoort; mej. M. de Rgk, niet vermeld. Briefkaarten: mej. A. Jesse, H. de Groot, "Winckel, Auf tem Brlnke, Amsterdam E. Gerritsen, Kempen, A. v. Kraayenoord, mej. Somerwil, 's-Gravenhage; mej. A. A. Overman, Leiden; A. v. d. Vlies, Trouw, Rotterdam; J» v. Zuylen, niet vermeld. Stukken uit het buitenland terugontvangen. Brieven: Wed. E. Lucas, J. Gausse, Aken; J. Westdyk, Batavia; C. J. ClaasseD, Bourne mouth; A. Lecomte, Brussel; Schneider, Buf- fa.UoM. Kauffmann, Kissingen; E. Wagner, Köln; A. Capra, M. G. Harman, London; dr. C. W. Margadant, MariÖnbad; W. A. Hees, Rome; Olivier, Rouaan; O. J. C. Juta, Ruhrort L. Pomoa, Valladolid. Briefkaarten: Wed. E. Lucas, Aken; P. Janus Verkade, Bonn; le Coultre, Keulen; A. Stafleu, Krugersdorp; R. Walter, Trier; J. G. Myor, Weltevreden. Aan het postkantoor Leiden en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Aug. 1901 in de Rykspost- spaarbank ingelegd f 47,179.84'; terugbetaald f 44,177.82. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 19,409. Wy ontvingen de Engelsche en Ned. mail, loopende tot 6 Augustus. Voor de afdeeling Amsterdam der Neder- land8che Vereeniging van Christelijke Kantoor* en Handelsbedienden zal 4 September dos avonds te acht uur ds. R. W. J. Rudolph, van Leiden, een lezing houden over het onder werp „Kapitalisme en Socialise", in het lokaal „Eensgezindheid", aan het Spul te Amsterdam. Geen debat. De „Sta.-Crt." bevat de statuten der vereeniging: „Prins der Nederlanden", te Katwijk. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Spierdyk den heer J. Ch. Aalberse, 15 Augustus 1.1. priester gewijd. Door den intendant te Amsterdam werd aanbesteedde levering van 40,000 K.G. harde en 4000 K.G. zachte tarwe. Laagste inschrijver H. H. van Waveren, te Hülegom, harde f 9.12, zachte f 8.68. De minister van binnonlandsche zaken heeft Zaterdag de verschillende bureaux en vertrekken van het gebouw van zyn depar tement in oogenschouw genomen. Men weet, dat nog altyd plannen bestaan om dit oude gebouw te verlaten en de bureaux over te brengen naar het voorgebouw van het Ryks-archief op het Plein. Naar wy vernemen, heeft de directie van de Maatechappy Zeebad Scheveningen het contract met het Philharmonisch orkest uit Beriyo wederom met tien jaren verlengd. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat echappy van Landbouw, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verzocht om advies te geven ter zake do benoeming eener pro vinciale regolingscommlB8ie voor de paarden fokkerij, heeft aanbevolen daartoe te benoemen de loden der regeüngscommissie voor de provinciale hengstenkeurlngen ln Zuid-Holland. Men deelt nog mede, dat personen en vereenigingen, die lid willen worden van het Nationaal Congres voor Zondagsrust, dat 19 en 20 September te 's-Gravenhage gehouden zal wordon, zich tot 7 September kunnen aanmelden by den voorzitter van het Congres, dr. 8. D. van Veen, hoogleeraar to Utrecht. De contributie bedraagt minstens ƒ2.50. Volgens telegraphiech particulier bericht is de kapitein van den gen. staf van het Oostlnd. leger F. E. Splrlet bevorderd tot mqjoor. By Kon. besluit van 24 Augustus is machtiging verleond Ban den Commissaris der Koningin ln de provincie Zuid-Holland tot het byeenroopen van de Staten dier provincie ln buitengewone vergadering op 13 September 1901, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening ln de vacature, ontstaan door het ontslag van jhr. mr. J. RöelL H.H. M.M. de Koninginnen, Prins Hendrik en het gevolg woonden gisteren de voormiddag godsdienstoefening by in de Ned.-Herv. Kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Van Rhyn. De examens voor de Fransche taal, lager onderwijs, zyn to 'a-Gravenhage geöindigd. Ingeschreven waren 451 manneiyke en 358 vrouwelijke candidaten, totaal 809. Vóór het schrifteiyk examen hebben zich teruggetrokken 7 heeren en 2 dames; niet opgekomen zyn2 dames. Aan het 6chrifteiyk examen hebben deelgenomen 444 heeren en 354 dames. Na het schriftelijk examen hebben zich terug getrokken 95 heeren on 58 dames; aan het mondeling examen hebben deelgenomen 349 heeren en 295 dames. Geslaagd zyn 154 mannelyke en 188 vrouwelyke candidaten, af gewezen 195 mannelyke en 108 vrouwolyke. „Het Volk" deelt mode, dat door het centraal-comitó van het dienstpersoneel der voormalige Ryaapoor te Utrecht ia besloten, een request aan minister Kuyper te richten, waarin de toestand van dat personeel wordt uiteengezet, dat geen afstand van rechten heeft gedaan (art. 6). Wanneer de Minister zulks wenscht, zal het comité het request op een audiöntiedag mond""1'"" V toelichten. Eveneens werd zenden ean de Koni. d,e ,ttlle T,\rhalco medewerking tot algel^™^8 »°d»n.g kxen- treurige quaestie. De afdeeling Rotterdam van het Alge meen Nederlandech Werklieden-Verbond" heeft zich tot den Rotterdamschen gemeenteraad gewond met een adres, waarin zy zegt, met belangstelling te hebben kennis genomen van de in-werking-treding der wet op den leer plicht, waarby ook aan onachtzame of onver schillige ouders de plicht wordt opgelegd om hun kinderen te doen onderwyzenwat zeker in het belang is van de kinderen; waardoor zy beter in den stryd om het bestaan kunnen mededingen en in elk geval tot nuttige burgers worden opgeleid; waardoor het algemeen be lang mede zeer is gebaat. Evenwel heeft de afdeeling de overtuiging, dat, hoewel vele ouders het nut van leerplioht erkennende, er zich omstandigheden voordoen, dio de ouders bemoeiiyken, zoo niet onmogeiyk maken, de verplichting, die op hen rust, na te komen. Het komt toch dikwyis voor, dat gemis aan behoorlyke kleeding of schoeisel het onmoge- ïyk maakt de kinderen naar school te zonden terwyi ook voor sommige ouders oogenblikken komen, dat het hoognoodigo voedsel ontbreekt, en de kinderen weinig of in het geheel niet gevoed ter school worden gezonden, waardoor het onderwys by dio kinderen weinig of geen vrucht kan dragen. Hoe wol dankbaar moet erkend worden, dat van particuliere zyde reeds veel wordt gedaan, om ouders en kinderen hierin te gemoet te komen, is het maar al te dikwyis gebleken, dat de particuliere krachten te kort schieten. Daarom verzoekt de afdeeling den Raad, om by de aanstaande te behandelen begrooting voor die gemeente voor het jaar 1902, een post uit te trekken, om kinderen, waarvan het hoofd der school de overtuiging heeft, dat xy behoefte hebben, voor rekening der gemeente van voedsel en kleeding te voorzien. Zou adressante vroeger zoodanig verzoek niet gewaagd hebben, thans durft zy dit met vrymoedigbeid doen, omdat de wet op den leerplicht aan de gemeenteraden de bevoegd heid toekent, jaariyks een som uit te trekken voor genoemd doel. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende de maand Augustus door 450 belangstellenden bezocht. De aan het Museum verbonden boekerij zal met Sep tember weder geopend zyn, en zullen boek en plaatwerken, betrekking hebbende op de versierende kunsten en de kunstambachten, kosteloos aan in Nederland wonende aan vragers worden verzonden. Het reglement wordt door den directeur van genoemd Museum toegezonden. De violoncellist L Mossel, uit Amsterdam, heeft dezer dagen geconcerteerd, te Glasgow, zoowel als solist als ln ensemble-stukken met onzen landgenoot, den daar gevestigden vlolist Elkan Koeman en den jongen pianist Mark Hamburg. Do Glasgowsche dagbladen gewagen met ingenomenheid van deze concerten en roemen Mossel's spel. De heer Mossel heeft verschillende uitnoo- diglngen, om in Engeland dezen winter op te treden, ontvangen. —Een aardige attentie had H. M. do Koningin aan de telegraafambtenaren bereid, die, geiyk men zich denken kan, een drukken dienst hebben op Koninginnedag. Er werd n.L een korf champagne gezonden voor de ambtenaren op Het Loo en te Apeldoorn. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamers van Arbeid medegedeeld, dat, te beginnen met 1 September, alle stukken, r«lke tot nog toe door haar werden ge it Air -p'nister van waterstaat, aan hem zullen moeten worden gericht, iaiêf uit leidt men af, dat de uitvoering der wet op de Kamers van Arbeid voortaan zal zyn by binnenlandsche zaken. In veel gemeenten aldus schryft men uit Noord-Brabant aan „De Tyd" klagen de schoolhoofden, dat door de wet op den leerplicht het schoolverzuim eer toe- dan af genomen is. Er zyn scholen, waar weinig of geen schoolverzuim was vóór de invoering der wet, en nu maakt by na iedere scholier gebruik van de bepaling, dat twee schooi- tyden wegblijven in do 60 dagen door de wet niet als verzuim wordt beschouwd. Anderen, en dat wel ten plattelande, nemen er de volle zes weken van, terwyi zy vroeger met óón hoogstens twee weken tevreden waren. £5 Het boek van dr. Fr. Frank (katholiek priester en oud-afgevaardigde van den Duit- schen Ryksdag) over den „ritueelen moord" ia door mr. P. J. M. Aalberse in hot Neder landech vertaald en heeft, in roodeu omslag, het licht gezien by den uitgever G. Mosmans Sr., te Venloo. De schryver hoeft, op grond van tallooze bewijsstukken, de onhoudbaarheid van de tegen de joden zooveel eeuwen door gehandhaafde beschuldiging nog eens op afdoende wyze aangetoond. Den 8sten Oct. zal het 25 jaren geledenf waarop ds. A J. Ruys de Evangeliebediening by de Ned.-Herv. Gem. te Hoilandscheveld aanvaardde. Den 6den hoopt hy dit kerkelijk te herdenken in zyn tegenwoordige gemeente Oegstgeest. In den loop van September zal een com missie, bestaande uit den chef van den marine etaf, den inspecteur van den torpedodienst en een ingenieur der marine, zich naar Nieuw- York begeven tot het bijwonen van proeven met onderzeesche booten van het type „Holland". De heer v. Aspereo, oud-luit. t. z. 2de kl.t nu agent der maatsc-happy, welke voornoemde booten aanbouwt, vertoeft reeds geruimen tyd in de residentie ter verstrekking van inlich tingen aan den minister van marine, doch hy keert eerstdaags naar Nieuw-York terug. Naar wy vernemen, waren de inlichtingen zeer bevredigend, zoodat, mocht de commissie een gunstig rapport uitbrengen, onze marine spoedig een of meer onderzeesche vaartuigen zal bezitteD. Dagblad Gisteren, by de herdenking van het 25-jarig bestaan dor Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandech Tooneel", te Amsterdam, hield de Raad van Beheer receptie, voor allen, die dit lichaam wenschten te complimenteeren. Van deze gelegenheid werd zeer druk gebruik gemaakt door artisten on belangstellenden in de tooneel wereld. De burgemeester van Am sterdam, mr. W. F. van Leeuwen, was mede verschenen. Toen het offlcleele gedeelte begon, sprak allereerst de heer L. Bouwmeester, namens de bestuurders en de leden van de Maatschappy Apollo" en bood als aandenken aan „La Charité", een mooi beeld ln brons. Daarna sprak de heer Fabius namens de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Tooneelverbond. De heer Fabius reikte over een zeer goed geslaagde ets van Bauer. De heer De Leur sprak namens de artlaten, die 25 jaar verbonden zyn aan „Het Neder landech Tooneel." Hy drukte zyn spyt uit over het niet aanwezig zyn van den heer Pareira en wenschte hem een spoedig en volkomen herstel toe. Namens hen, uit wier naam hy sprak, bood de heer De Leur een tegelstuk aan, \vSiiFfu \Spt2t&Cu.C "AToijd, tol uo iioea.. de namen stonden van: Schimmel, Wertheim, Van Borgen, Stumpff, Wichers, Van Logchem, Gompertz en De Gyselaar. Daarna voerde de heer Bouwmeester het woord namens alle artisten van het gezelschap, en bood den Raad een tegeltableau aan, voor stellende den Stadsschouwburg. Namens don Raad van Beheer sprak een I kort woord van dank de president, do heer De Wys. De beer W. Stumpff herdacht naaal Schimmel, de mannen als Wertheim en Van Sorgen. Daarna liet de heer Stumpff alle artisten en^ beambten voor zich komen, die hun zilveren 1 jubileum vierden, en gaf hun namens den Raad van Beheer een gouden horloge. Dezo attentie werd algemeen gewaardeerd. Met luid applaus werd begroet Antje, da kleedster. De heer Gombertz complimenteerde den heer Stumpff, en zei dat zy nog lang met gemist kon worden. Hy bood hem namens den Raad een oor konde en een huiselijk geschenk aan. Hierna was het oüïcieele gedeelte gedaan, en werd de eerowyn aangeboden. Het bestuur van het „Sanatorium voor weinig vermogende Nederlandsche longiyders, *1 Slot) Er waren niet veel kermissen in dit Jaar- getydo, en daarom bleef do troep zoolang tnogeiyk op dezelfde plaats, als vastgevroren door de yzigo Decemberkoude. Buiten de poorten der kleine steden, waar zy stilhielden, vormde .zich langzamerhand een gehuchtje van kermis- vagens en kermistenten, waar dunne blauw© rookwolkjes uit opstegen. Wanneer des avonds na do voorstelling de lichten uitgedaan waren, ging Bartasse met eenige andere kermisgasten naar de kroeg. Als zy een voordeeligen dag gehad hadden, dronken zy daar voor hun genoegen, en in het tegenovergestelde geval dronken zy nog 1 tneer om hun leed te verzetten. De uitslag was altyd dezelfde: een zware boosaardige dronkenschap, die behoefte had om te mis- handelen en te vernielen. 1 Als Bartasse tegen middernacht thuis kwam, i hoorde men hom al vloekende de houten trap ©p8trompelen. De eerste, die te lyden had, was de hond, die een hevigen trap kreeg en zich jankend op een ander plekje te rusten 1 legde. Dan sloeg de dronkaard zyn vrouw, zonder eenige aanleiding, alleen uit gewoonte, en den hansworst, die brommend wakker j werd, en den armen Tommy, die met afschuwe- ïyk verwrongen gelaat begon te huilen. Op zekeren avond, toen mevrouw Theodora jaMi de clown Bartasse naar de herberg ver gezeld hadden, had er zulk een hevige klop- party plaats en had het dwergje zóó ruim zyn deel gekregen, dat er plotseling een vast besluit in hem opkwam. Dat was te veel: zulk een lot wilde hy niet langer vorduren; hy zou wegloopen. De drie dronken wezens waren eindeiyk uitgeput op hun stroozakken neergevallen en hadden vergeten de deur van den wagon te sluiten. Door de reet scheen de maan naar binnen. Tommy sloop naar buiten Juist toen hy de trap wilde afdalen, voelde hy een warmen adem in zyn nek en schrikte zóó, dat hy op het punt was te gillen. Het was Nora. Do hond was zeer verbaasd, dat zyn vriendje op dit ongewone uur uitging en keek hem met zyn goedige, vochtige oogen vragend aan. „Arme Nora," fluisterde de dwerg, terwijl h(j zyn armen om den hals van den hond sloeg; „ik had je byna vergeten. Vaarwel, ik ga weg. Ik kan het hier niet langer uithouden. Ik word veel te dikwyis geslagen, en niet omdat ik iets kwaads gedaan heb, maar alleen omdat hy my slaan wil. En nu beginnen de anderen ook al mee te doen. Neen, Nora, ik kan niet langer blyven...." Toen kuste hy het ruwe haar van het trouwe dier en ging weg. Maar na een stap of tien bemerkte hy, dat de hond hem volgde. Nu werd hy bang. Als men hem eens beschuldigde, dat hy Nora had meegenomen? Als de politie hem eens achtervolgde? Als hy eens in de gevangenis gezet werd? Hy herinnerde zich, dat Bertasse in de ge vangenis geweest was na een gevecht, waarby de messen te pas gekomen waren, en met welk een haat hy, toe» zy na vele maanden terugkwam, altyd van ds politie, die ,de roods" noemde, sprak, - Doch nu was het te laat. De trap weer opklimmen, den hond roepen en opsluiten, dat alles zou de anderen kunnen wekken en hem in ieder geval veel tyd doen verliezen. Dus zette Tommy zyn tocht voort. Hy was den weg ingeslagen, langs welken zy gekomen waren. Het was een breede weg, die tusschen vele velden door liep, met boomen ter rechter- en ter linkerzyde en hoopen steenen, die, nu met sneeuw bedekt en door de maan beschenen, aan lykkisten deden denken. Tommy kwam niet snel vooruit, al deed hy nog zoo zyn best. Zyn korte beentjes zakten diep in de sneeuw en hy struikelde by iederen stap. Nora volgde hem langzaam, met hangenden kop, en scheen na te denken over de gevolgen van deze nachtelijke wandeling. Hy begreep best met zyn honden verstand, dat er iets niet in den haak was en dat er waarschyniyk een duchtig pak slaag voor hem in het zout lag, als men hem achterhaalde. Ais hy zyn vriend toevallig een eindje vooruit was ge komen, hield hy stil en keek eerst naar Tommy en dan naar den weg, dien zy moesten afleggen, alsof hy zich afvroeg hoe die korte beentjes nog verder zouden komen. Nu liep de weg door een bosch. De maan gaf een toovorachtig voorkomen aan de dikke, knoestige eikestammen, die donker afstaken tegen den witten grond. Geen enkel geluid werd er gehoord en te midden dezer diepe stilte liepen de dwerg en de hond in den yskouden nacht. Tommy huiverde, zyn ledematen deden pyn van de slagen, die hy gekregen had, en hy voelde een onbedwingbaren lust om te gaan slapen. Langzamerhand ontwaakte ook het gevoel van angst by hem. Nog nooit was hy zoo alleen buiten geweest. Hy werd bang voor de boomen, die zulke geheimzinnige vormen aannamen; bang voor het geritsel der Bneeuw, die van de takken losliet; bang voor het bleeke maanlicht en voor zyn eigen schaduw, dat zwarte ding, dat altyd aan zyn rechterzijde bleef meeloopen. Eindeiyk overwon do slaap; zyn oogen vielen toe, en daar zag hy, als in een droom voor zich, een groote verlichte stad, en een mooie dame, die hem toelachte on hem tot zich riep met haar zachte, lieve stem. Den volgenden morgen werd Bartasse ge wekt door de reuzin, die hem, bleek van schrik, vertelde, dat Nora en Tommy verdwenen waren. „Alle duivels 1" riep hy. Toon stond hy woedend op, sloeg zyn vrouw en den hansworst, omdat zy niet beter opge past hadden, en ging er op uit, om aan alle wagens te vragen, of er ook iemand zyn dwerg en zijn hond had gezien. Het kermi8volkje kwam juist langzamerhand te voorschyn: een geheele bevolking van man nen in met klatergoud versierde vodden, vrouwen met vermoeide trekken, huiverende onder de wollen doeken, die zy over de tar latan-japonnetjes hadden heengeslagen; van half naakte kinderen en morsige dieren. Overal luidde het antwoord: Neen, men had niets gezien l Wie, voor den duivel, stak in deze koude des nachts den neus buitenshuis l Toen begaf Bartasse zich met een paar zyner kornuiten op weg, gewapend met een knuppel, om er, zooals hy met een boosaardigen lach verklaarde, die schavuiten mee op hun rug te trommelen en hun reislust wat te bekoelen. Daar hy wel dacht, dat de vluchtelingen niet naar de stad zouden gegaan zyn, sloegen I zy den grooten weg in. Twee uur hadden de mannon zoo geloopon, f terwyi do sneouw, die opnieuw begon te vallen, 1 hun in het gezicht joeg, toen de hansworst plotseling uitriep „Daar zyn zei" Zy waren het werkeiyk. De dwerg lag op 1 den grond te slapen, en de hond aan zyn voeten uitgestrekt met den kop op de voor- j pooten. Bartasse, die met opgeheven knuppel t kwam aansnellen, stond eensklaps stil Nora keek hem aan met wijd geopende, sta rende oogen, de tanden op elkaar geklemd, de^ bovenlip opgetrokken, alsof hy op het punfc^ was een dreigend geknor te laten hooren. „Zou het beest dol zyn?" bromde de meester en begon te roepen; „NoraiNora!" Toon do hond ouboweegiyk bleef, liet Bar-j tasse zyn dikkon stok vallon en liep op hek i tweetal toe. En hy zag, dat zy beiden dood waren, ba-1 i u-oren. j

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1