A*. 1901. feze jouraat wordt dageUjks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. IT. (2736 Zaterdag 81 Aucustus. PRIJS DEZER COURANT: /'Voor Leidon por S maanden: T f f I.10J "Buiten Leiden, per looper en waar agontan govoatlgd ztjn 1.80 ,iFranco por post .'"5JJ55JÏ:;!.:,, 1.65-', PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1 8 regels f 1.05. Iedore regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Beiden, 31 Augustus. Hot concert, dat morgen op de Sociëteit „Amicitia" alhier r' plaata hebben, aange boden door den kolonel-commandant van het 14de reg. inf., ie tot nader uitgesteld. De Raad dezer gemeente zal op Dinsdag 3 September a. s., des namiddags to twee uren, een vergadering houden. By Kon. besluit is benoemd tot ridder In de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. j C. K. Hoffmann, hoogleeraar aan de Ryke- universiteit alhier. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heor P. A. Broers, ontvanger der lnvoer- rechten en accijnzen alhier. Verleend is de eeremedaille der orde van Oranje Nassau in goud aan den admln. van het mil. hospitaal alhier, den heer S. D. van Campen; in zilver aan den heer H. L. Casimier, I hoofdbrievenbesteller alhier; in brons aan den sergeant C. L. Maarsman, van het 4de reg. inf. alhier. In de laatste jaren is do werkkring van het College van Burg. en Weths. meer en meer omvangrijk geworden en verzwaard. Niet alleen werd dit veroorzaakt door de uitbreiding ;der gemeente en den daaruit voortgevloeiden aanwas der bevolking, maar bovenal door het Invoeren van nieuwe takken van dienst, die ,of reeds in wei king zijn getreden of wier invoering wordt voorbereid. Bovendien zyn in de laatste jaren vele Rljkswetton tot stand gekomen, waardoor de werkzaamheden van net College aanzienlijk zijn of zullen worden vermeerderd, zoggen B. en Ws. Ten einde te bevorderen, dat de zaken, door hun College ook in het vervolg behoorlijk en met bekwamen spoed kunnen worden voorbereid en afgedaan, achten zij het dringend noodzakelijk, dat hun College met een vierden wethouder wordt versterkt. Waar de Gemeentewet reeds by gemeenten met meer dan 20,000 zielen de benoeming van vier wethouders toelaat, vertrouwen zy, dat de Raad geen bezwaar zal hobben huu College met óón wethouder te versterken, nu deze versterking voor onze gemeente met 64,000 zielen door B. en Ws. dringend nood- znkeiyk wordt geacht. Mitsdien stellen zij voor, dat de Raad besluite, dat in het vervolg in dezo gemeente vier wethouders zullen zijn. By een door den directeur der gemeente werken ingesteld onderzoek naar den toestand van de brug over den Nieuwen Ryn vóór de Kraaierstraat, is gebleken, dat deze brug in zeer bouwvalligen staat verkeert en het noodig is de slooven en palen, aangezien dezo geheel verteerd zyn, te vernieuwen en de houten liggers over de vaste gedeelten der brug, die grootendeels vermolmd zyn, door yzeren liggers te vervangen. Wanneer de brug wordt afgebroken, hetgeen noodig is om deze herstellingen te kunnen uitvoeren, zal het vermoedeiyk blijken, dat ook d3 brugdekken alsmede de kettingen ver nieuwd moeten worden. De kosten van deze herstelling, die B. en Ws. zoo Bpo6uig mogeiyk zouden willen doen uit voeren, worden op f 4200 geraamd, welk be drag evenwel niet uit den post „onderhoud van bruggen" der loopend® begrooting kan gevonden worden. Onder mededeeling, dat ook de Commissie van Fabricage de hierbedoelde werken dringend noodig acht, geven B. en Ws. den Raad ln overweging hen te machtigen tot een uitgave van f 4200, welk bedrag uit den post voor onvoorziene uitgaven zal kunnen worden be taald, alsmede den daarby overgelegden staat van af- en overBchryvlng vast te stellen. Op den post voor Onvoorziene Uitgaven zyn thaua nog f 781$ 67 beschikbaar. De heer D. Stigter, arts, verzoekt den gemeenteraad hem, wegens het afloopen der driejaariyksche continuatie in zyn ambt, weder in het ambt van Stadsgeneesheer te willen continueeren, op welk verzoek B. en Wa. gunstig adviseeren. Aangezien met 81 October de huur eindigt van de bovenwoning van perceel Nieuwsteeg 10, krachtens Raadsbesluit van 4 September 1900 voor den tyd van een jaar vorhuurd aan J. A. van der Valk Bouman, alhier, voor f 175 per jaar, en deze het ver- langon heeft te kennen gegeven de huur weder voor den tyd van een jaar te ver lengen waartegen by B. en Ws. geen bezwaar bestaat, geven zy den Raad in overweging de bovenwoning van perceel Nieuwsteeg 10 weder voor den tyd van één jaar, ingaande 1 November 1901 en alzoo eindigende 31 October 1902, te verhuren aan J. A. van der Valk Bouman f 175 per jaar en verder onder de bestaande voorwaarden. B. en Ws. deelen den Raad mede, dat de 3de onderwyzeres aan de openbare lagere school 4de klasse no. 1 alhier, mej. 0. P. S. M. Dikshoorn, wegens ziekte sedert ulto. Februari dezes jaara haar betrekking niet meer heeft kunnen waarnemen. Aangezien er weinig uitzicht bestaat, dat zy haar taak als onderwyzeres ooit zal kunnen i hervatten, goven zy, naar aanleiding van artikel 29, letter c, der wet op het lager onderwys, in overweging haar, op grond van ongeschikt heid voor de verdere waarneming harer betrek king uit hoofde van zielsgebrokon, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Sep tember 1901, Naar aanleiding van een adres van den heer H. Meykamp geven B. en Ws. den Raad in overweging aan adressant terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de maand Juli van dit jaar tot oen bedrag van f 4.50, aan gezien zyn kinderen wegens vestiging in deze gemeente eerst sedert 20 Augustus jL do openbare school der 2de klasse voor jongens en meisjes en de meisjesschool 2de klas&o hebben bezocht. B. en Ws. bieden den Raad aan de begrooting der inkomsten en uitgaven van do gemeente voor het jaar 1902, bedragende in ontvang en in uitgaaf f 1,059,967, met een geraamde opbrengst wegens plaatseiyke directe belasting van f 184,000, overeenkomende met een helfing van 2.9 procent van het belast baar inkomen, volgens het voor 1901 vast gestelde kohier. Onder overlegging van een schry ven van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys en van den Inspecteur van het Middelbaar Onderwys, betreffende de tydeiyke aanstelling van een leerares in de Hoogduitsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes met den inhoud waarvan B. en Ws. zich geheel kunnen vereenigen, geven zy den Raad in ovorweging mej. I. Oort te benoemen tot tydeiyk leerares in het Hoogdultsch aan die Hoogere Burgerschool voor don cursus 1901 tot 1902. Uit het schryven van de Commissie van Toezicht biykt, dat mej. Tjeenk Willink, die ten vorigen jare met het onderwys in de beginselen van het Duitsch belast was, heeft verklaard, dat zy dezo taak niet weder op zich wenscht te nemen en dat het de Commissie ditmaal overbodig voorkomt, een oproeping van sollicitanten te doen, daar mej. I. Oort, die zy naar aanleiding van een vroegere op roeping leerde kennen en omtrent wie zy toen zeer gunstige verklaringen ontving, bereid is de bedoelde lessen te gevon. Zy is thans werkzaam a&n een byzondere school te 's Gravenhage en bezit do akte voor onder wyzeres en die voor het Hoogduitsch A. Na gehouden eindexamens hebben de volgende leerlingen van de school der Vereeni- ging „Kennis is Macht", aihler, een diploma verworven: voor stenographic: mej. J. M. Kelder; voor achoonschryven: de heer J. J. van Wyk; voor Engelsche correspondentie: do heer D. W. A. Biötevoor Duitsche corres pondentie de heeren A. J. Boekwyt en 0. Keulemans. Den Isten Sopt a, s. begint de nieuwe cursus met ongeveer 150 leerlingen, verdeeld over 45 klassen. De Ambachtsschool, alhier, heeft weder de inschry ving voor nleuwo leerlingen geopend. Morgen, Zondag, zal na de Hoogmis in do Katholieke kerken, alhier, een plechtig Te Deum gezongen worden naar aanleiding van den verjaardag der Koningin. By hot 4de regiment infanterie alhier ls met gunstigen uitslag door don reserve sergeant W. van der Moolen examen afgelegd voor den graad van vaandrig. Biykens beschikking van den inspecteur der Infanterie is de kapitein J. A. A. Lodewyks, van het lste regiment infantorie, met ingang van 1 September a. s. overgeplaatst by het 4do regiment infanterie. Genoemde officier is voorloopig ingedeeld by het lste bataljon van het korps te Delft. In een te Gouda gehouden vergadering, waar alle locale vereemgingen van den Ned. Boerenbond in Zuid-Holland genoodlgd waren, meende men eenparig, dat het, ter goede organisatie, wenscheiyk, nuttig en noodig is, dat zy (die afdeelingen), zich vereenlgden tot eon Provincialen Zuidhollandschen Boerenbond, reden waarom met algemeene stemmen tot de oprichting van een Prov. Zuidholh Boeren bond besloten werd. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren mr. J. C. von Briel Sasse, kanton rechter te Nieuw veen; F. H. van Wichen, burgemeester te Alkemade; J. B. Wesselingh, te Hazerswoude; A. v. Leeuwen, te Zoeter- woude; L. Lemmers, te Pynakker, en J. B. Bes, te Alfen. Gisteren hield voornoemd bestuur een ver gadering te Leiden en werd tot voorzittor gekozen mr. J. 0. von Briel Sasse, tot secre taris de heer J. B. Bes, tot penningmeester de heer J. B. Wesselingh, waarna een concept der statuten ter tafel werd gebracht, hetwelk in een algemeene vergadering, te houden te Leiden op 4 October in „Zomerzorg", ter goedkeuring zal worden voorgedragen. Mogen alle afdeelingen ln Zuid-Holland die vergadering by wonen en alzoo medewerken tot een waariyk goode organisatie van don Ned. Boerenbond in Zuid-Holland, geiyk die in Utrecht, Gelderland en Noord-Holland reeds lang bestaat en den boorenstand ten goede is gekomen. De afdeeling Zuid-Holland van den alge- meenen Nederlandschen Politiebond zal een vergadering houden te Leiden op 10 Septem ber 8. Tor benoeming van een tydelyke leerares in de Franeche taal aan de H. B. S. voor meisjes te Gravenhage, voor het tydvak van 1 Sept. 1901 tot 81 Dec. 1901 wordt voorgedragen mej. L. Vos, te Haarlem, en zulks wegens de ongesteldheid van de leerares mej. Gunning. By den uitgever C. de Boer Jr., te Helder, la van den bekenden liederenbundel „Voor Janmaat en Soldaat", verzameld door den lsten luitenant der Infanterie H. C. C. Olockener Brousson, het 8lste duizendtal verschenen. Naar „Het Centrum" verneemt, zouden er van katholieke zyde pogingen worden in het werk gesteld om een program Yan gemeentopohtlek samen te stellen. De minister van binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, is gisteravond in Den Haag aan gekomen in „Hótel des Indes". De heer Joh. Schmier zal den 6den Jan. 1902 vyf en twintig jaar gezongon hebben als kerk-, concert- en opera-zanger. Dit feit zal dien dag gevierd worden 's morgens in de kathedraal (H. Nicolaas) en 'a avonds ln hot Palels voor Volksviyt te Amsterdam (Amstordamsch Lyrisch Tooneel). „Do Schilder", officioel orgaan van den Nederlandschen Schildersbond, No. 16, geeft het verslag der afgevaardigden over de te 's Gravenhage gehouden tentoonstelling van Ambachts- en teekenonderwys, waarin o. m. „Leiden hoort onder de goede inzendingen. De marmerstalen beter dan 't hout; goed af gewerkte decoratie, maakt over 't geheel een goeden indruk." De Vereenlging tot bsstryding van knoeie ryen in den boter- en kaashandel zal een bestuursvergadering en algemeene vergadering houden Maandag a. s. by Kras te Amsterdam. In de algemeene vergadering zal plaats hebben een bespreking van de vraag: „Wat kan, nu de nieuwe boterwet is Ingevoerd, do Voreeniging doen tor bevordering van haar doel?" Naar aanleiding van deze besproking zyn by het bestuur de volgende voorstellen inge komen lo. De Yereeniglng schryft uit een prys- vraag voor een populair en bevatteiyk ge schreven werkje, waarin: a. wordt uiteengezet de samenstelling, voedingswaarde en verteer baarheid van boter en van de meest gebruikte, op boter geiykende vetwaren; b. worden be schreven de tot dusver bekende methodes van onderzoek van boter op de aanwezigheid van vreemde vetten. Voor deze prys vraag wordt beschikbaar ge steld een bedrag van driehonderd guldon. 2o. Het bestuur der Yereeniglng wordt opge dragen om zich, ten tyde dien het 't meest geschikt zal oordeelen, te wenden tot de regeering, met het verzoek, om de bepalingen der nieuwe boterwet, die, op groüd der ervaring, gebleken zyn onvoldoende of ondoelmatig, to wyzigen en te verscherpen. 8o. De Vereenlging bevordert met alle haar ten dienste staande middelen de oprichting van boter-contróle-stations. 4o. De Yereeniglng wendt ernstige pogingen aan tot hot verkrygen van betrouwbare ge gevens omtrent de productie van boter in Nederland en don uitvoer van dat product, ten einde, op grond van die gegovena, samen te stellen eon Btatistiek van boter-nyverheid en handel. „Het Volk" doelt mede, dat er plannen bestaan tot het oprichten eener vereenlging, die geregeld materiaal verzamelt voor de sociaal-democratische Kamerfractie. De be doeling is sen groot aantal medewerkers te krygen, die elk eens in de veertien dagen één avond komen werkenhet werk zal dan door een kleinere groep van secretarissen worden voorbereid en verdeeld. In overleg met Van Kol is het plan reeds tot een begin van uit voering gekomen. De „Zutph. Ct." kan stellig verzekeren, dat het bericht, ai» zou do oud-directeur- generaal van landbouw, mr. C. J. Sickesz, zich ln het buitenland metterwoon gaan vestigen, onjuist is. De heer Siskesz is voornemens zich binnenkort woder op het kasteel do Cloese, by Lockem, te vestigen. Aanleiding tot hot bericht is waarschyniyk gegeven door het feit, dat de heer S. een gedeelte van don winter te Meran (Z.-Tyrol) gaat doorbrengen. Ten aanschouwen van een talrijk publiek, heeft te Sloten (Fr.) voor de pui van het Gemeentehuis de uitreiking plaats gehad van het Atjeh-kruis aan Cornells de Boor, dio tusschen de jaren 1896'99 als soldaat aan de expeditie naar Atjeh deelnam. Onder do tonen van een opwekkenden marsch van het fanfarekorps werd De Boer door de dienst doende politie-agenten, waaronder de geheelo brigade marechaussee, bonevens een oud wapen broeder, van uit zyn woning naar het Gemeente huis geleld. Met een gepast woord werd hem daar door den burgemeester het kruis op do borst gehecht, het muziekkorps deed een vaderlandsch lied hooren en daarna werd De Boer door de juichende menigte naar zyn woning teruggebracht. Ds. O. J. Warners zal den 22sten Sept. zyn afscheid preken by de Ned.-Hev. gemeente te Leersum en den 29 Sept. intrede doen by die te Nieuw-Yennep. De luitenant ter zee 2de klasse E. Rahder, behoorende tot do rol van Hr. Ms. wachtschip to Willemsoord, wordt met 7 September a. s. - overgeplaatst aan boord van Hr. Ma. monitor „Cerberus". Het stoomschip „Keunlg" (thuisreis) ver trok 29 Aug. van Port Said; do „Rykstag" (thuisreis) is 28 Aug. Sagres gepasseerd; de „Slndoro" vortrok 80 Aug. van Padang naar Rotterdam. Aikomnde. De milicien Lambertus Yerhaar, behoorende tot de lichting van het jaar 1901 dezer gemeente, is ln weikeiyken dienat opge roepen tegen 16 September e. k. by het 2de regiment huzaren, garnizoensplaats Haarlem. Bodegraven. Yan de gelegenheid om de nieuwe openbare school, alhier, te bezichtigen, werd Donderdag en Yrydag veol gebruik gemaakt. Ongeveer 400 personen hebben de acht nieuwe lokalen, waarvan twee boven 74Jn, en het gymnastieklokaal ln oogenschouw go- nomen- Het geheel maakt een aangenomen indruk; alles ls ruim en zeer doelmatig Inge- richt. Ook de woning van het hoofd der school is, zonder weelderig te zyn, flink gebouwd. Onze kermis behoort weer tot het ver- leden. Evenals alle kermissen, kwynt de Bodegra&fscho kermis ook. De kramers en tentenhouders klaagden van 'tjaar steen en' been over de slechte ontvangsten. Het lokaal „Oud-Bodegraven", waar gedurende de kermis tegen een laag entrée muziek, zang en voor drachten te hooren of lichtbeelden te zien waren, was telkens propvol. Hiliegoin. Hlllegom herademt weer. Zondag nog een hemelach schoone dag en Maandag morgen de onfeilbare teekenen van een donder- storm in de lucht; en dan....de kermis ln het verschiot, dat dorado onzer eerzame dorps- genooten. Nu, het heeft er gespannen boven ons en een wondor is het, dat de kermis niet weggospoeld ls. Maar, ze is er nog en F'eullleton. Nora ea Tommy. 1) Nora was een patryshond en Tommy een dwerg. De hond was buitengewoon verstandig, kon door hoepels springen, op een trom slaan, en een laddertje opklimmen, dat voor hem ge maakt was. Hy kende ook nog meer kunstjes, by voorbeeld tot honderd tellen met cyfertjes van karton, on muziek maken op een kleine piano, die een klank gaf als van roestig yzer. De dwerg was zeer dom voor eon mensch, en zat op een met rood fluweel bekleed leuning- stoeltje, totdat de beurt aan hem kwam. Dan stond hy op met koddige deftigheid en vertelde dan hot publiek met zyn schel stemmetje allerlei by zonderheden over de sieriykheid zyner vormen en de bewonderenswaardige evenredigheid zyner gestalte, op dezelfde wyze als die andere dwergjes, die de kermissen afreizen. Nora had ruig, dof haar. Mooi was hy niet, maar hy had zeer goedige, vriendeiyke oogen en kon u aankyken met dien innig droevigen blik, die zoo eigen is aan ongelukkige dieren i en waarvan u het hart toeknypt. Tommy geleek op al zyn natuurgenooten. Hetzelfde pafflge, waterzuchtige lichaampje, hetzelfde bolle kindergezichtje met de rimpels eenW oude vrouw. Tommy en Nora hielden veel van elkaar. Zy hadden ook vele punten van overeenkomst: beiden waren zwak, beiden elaveD, beiden werden geslagen. Hun meester heette Bartasse. Hy was een dtnnfraniU. uil Bordeaux afkomstig. wiens eenige arbeid daarin bestond, dat hy zyn troep, zooals hy dien noemde, van de eeno kermis naar de andere sleepte. Er was een vrouw by, die vroeger zyn beminde geweest was, maar eens, toen hy haar byna had doodgeslagen en zy dreigde hem by het gerecht te zullen aanklagen, had hy haar getrouwd om haar tot kalmto te brengen, en van dat oogenblik af had hy het recht haar te slaan, zooveel hy wilde. Thoodora, zoo heette zy, was reuzin van haar ambacht. Ze was inderdaad een zeer groote vrouw, maar slaagde er in den indruk van een reuzin te geven door haar buiten gewone dikte, hoogs hakken en valsch haar. Verder behoorde er een hansworst by den troep, een liederiyk, diefachtig kereltje met een heesche stem en een gemeen accent, dio eohter onmisbaar was geworden door de wel bespraaktheid, waarmee hy het publiek wist te lokken. In deze morsige en ruwe omgeving van den kermiswagen leefden de twee vriendon Nora en Tommy en begrepen elkander vol komen met hun begrensde vermogens. Met kracht van vloeken, en slagen was Bar tasse er ln geslaagd den dwerg het eerste couplet te leeren van een liedje, dat toen zeer veel gezongen werd. Zoodra Tommy met het geldbakje was rondgeweest, hief hy aan uit al zyn macht, zoodat de aderen van zyn voor hoofd van do inspanning opzwollen: „Sur la place de la Bastille, Je me promenais l'autre solr, Quand une belle et grande fillb Vint passer sur le trottoir; Une gracieuse mantillo Cachait sa taille au tour mignon; Etaut my op® and gu4gnon( Vite je pris mon lorgnon Et je la suivls en disant: Tralalalala, tralalallal La belle, ne courez pas tantl Trala la, lalal" Tot zoover ging het heel goed. Hy bege leidde het straatliedje met eenige komische gebaren, die de menschen aan hot lachen maakten, maar verder kon hy nooit komen. Zyn geheugen was blijkbaar te klein om meer te kunnen bevatten, want by het tweede cou plet geraakte hy altyd in de war en kon niets meer bedenken dan het eenvoudig „tralala" van het slot. lederen dag zong Bartasse hem tien-, vyf- tiou-, twintig-maal met wanhopig geduld het deuntje voor en spande Tommy vruchteloos zyn kleine hersens in, om de onzinnige woor den to onthouden. Zag hy eindeiyk aan de oogen van zgn meester, dat deze driftig werd, dan verloor hy zyn beetje verstand geheel en kwam in wanhopige dolheid alweer voor den dag met het tralala, dat hem door opkomende tranen in de keel bleef steken. En dan sloeg Bartasse hem zonder genade. Nog snikkende en pynlyk door de onder gane mishandeling, floot Tommy heel zacht om Nora en ging met hem op het balkonnetje aan de voorzyde van de wagen zitten, beiden even bedroefd, want de hond begroop wat er gebeurd was. Op dat balkon brachten de vrienden hun aangenaamste oogenblikken door en genoten er de vryheid op hun wyze. Zy zaten er meest tusschen den middag- en do avond voorstelling: Nora keek Tommy aan alsof Hl zich afvroeg waarom deze mensch zoo anders was dan andea® menschen en waarom by beter zou zyn dan do anderen; en Tommy keek naar do lucht, naar de dry vende wolken, en dacht. Ja, dit gedrochtje, dat, hoe bevreesd ook voor slagen, niet moer dan tien versregels onthouden kon, dacht werkeiyk, terwyi hy in de lucht staarde; maar hy dacht altyd aan hetzelfde. Toen hy nog heel klein was, hadden zyn ouders, arme boeren, hem aan een kermisvent verkocht, die hem, welgevoed en goed gekleed, ln verscheiden steden vertoond had, totdat er geen zaken meer mee te maken waren. Daarna was hy voor hondord franks in het bezit van Bartasse gekomen. Yan dit alles had Tommy slechts één gebeurtenis onthouden. Eens, het waa in een zeer groote stad, had zyn meester hem naar een voorname woning gebracht, waar hy, voor het genoegen der kinderen, tusschen de tooverlantaren en het bal vertoond word. Na de voorstelling had een prachtige dame, mot een fluweelen japon aan, veel mooier dan die van madame Theodora, hom aangesproken. Veel byzonders had zy niet gezegd: zy had gevraagd hoe oud hy was, waar hy vandaan kwam en hoe zyn ouders heetten, en geen dezer vragen had hy kunnen beantwoorden; maar Tommy wist wel, dat noch voor noch na dien tyd iemand hem ooit zoo vriendeiyk behandeld had. Naar die dame en het fluweelen kleed dwaal den de gedachten van het leelyke dwergje, zoodra hy met Nora op het balkon zat. En daarby keek hy altyd achteruit, omdat hy zich in zyn bekrompen verstand die voorstelling maakte, dat hy na dien dag altyd vooruitge trokken was. Het scheen hem toe, alsof aan het einde van den langen weg, dien zy ge komen waren, de groote stad moest liggen, waarvan hy den naam niet eens kende en waar do dame woonde met haar zachte, lieve stem. Soms, wanneer Bartasse hem erg veel pyn had gedaan, kwam er by den dwerg een plan op, om zyn beul te ontvluchten. Hy zou niet rusten, voordat hy do stad gevonden had en' de vriendeiyke dame, en dan1 Dan keek Tommy naar zyn kromme beentjes en vergeleok ze ln gedachte mot de lango, stovige van zyn meester, en dan barstte hy t ln bittere tranen uit en verborg snikkend zyn hoofd in de lange haren van Nora, die metl oprecht medelyden de kleine, roode handen van zyn vriend lekte. Ze was inderdaad aandooniyk, deze vriend schap tusschen den dwerg en hot dier. Na vele winters en vele zomers Nora: en Tommy telden ze niet, ton eerste omdat ze het niet konden en ten tweedo omdat zy er geen belang by hadden was opnieuw d® winter aangebroken. De wegen waren met een dik sneeuwtapyt' overdekt, waarop des avonds, als hot licht: aan was, de raampjes van den kermiswagen, een rooden gloed wierpen. De ryp hing als een fijne kant in allerlei grillige vormen aan de takken der boomen on glinsterde als kristal in den zonneschyn. En onder de sneeuw hoorde; men het kraken van het dorre hout, terwyi het klagende gepiep van hongerige vogels d® lucht vervulde. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1