KV TZ735 Vrijdag 30 Ananstus. A*. 1901. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton, Een opvoedster. PRIJS DEZER COURANT i 1 Yoor Leiden por 8 maandon? f 1O0-' ö'Buiton Leiden, per looper en waar agonten govestlgd zUn l-3® I Franco per post 1.65.: PRUS DER ADVERTENTTëNt Van 1-6 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17- Grootere letters naar plaateruimte. Voor het incassoeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend Hed.-Zuidafrikaansehe Vereeniging. Af deeling Leiden en Omstreken* Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- Woudsche Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Opgehaald op oon Bruiloftspartij op Zater dagavond 2.35 1 van eon fltteraclub,0.75 van lustige, vroolyko gaston op Jo'a verjaarpartij0.60 van Grootvaders verjaardag 0.53s Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leideu, 30 Augustus. Met ingang van 1 September is benoemd 'tot ambtenaar by de Rijkspostspaarbank te Amsterdam de heer J. B. B. Dufrenne, te Lelden. By de op morgen ter gelogenheid van 'den verjaardag van H. M. de Koningin te houden groote parade op het Schuttersveld alhier, zal als commandant optreden de luite nant-kolonel Vaillanfc, van het 4de regiment 'infanterie, terwijl de troopen zullen worden geïnspecteerd door den kolonel jhr. Van der Goes, commandant van gemeld regiment. By het Staatsexamen voor toelating tot de Universiteit is geslaagd voor diploma B de heer H. Filippo Jz., van Leidon. Voor de hoofdakte la te 's-Gravenhage geslaagd mej. C. A. de Hondt, van Lolden. Op het tweetal voor predikant by de Geref. Gem. te Langerak komt voor de heor D. Hoek, cand. te NoordwJjk-aan-Zee. Benoemd tot secretaris van Hendrlk- Ido Ambacht, In plaats van den heer W. Spoor, ,wien op verzoek eervol ontslag werd verleend, de heer J. Plantfober, ambtonaar ter secretarie 'aldaar. De Btemming ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad in kiesdistrict I van Den Haag had den volgenden uitslag: Aantal geldige biljetten: 2584, waarvan op: rnr. J. C. L. M. van Gils (kath.) 1111, W. Havers (soc.-dem.) 972, EL J. Jansen (soc.- dem.) 276, G. J. G. Stuyfzand (antirev.) 1061, J. H. Warneke (lib.) 733, dr. H. 0. Wiers (lib.) 620. De volstrekte meerderheid 1293 z(Jnde, is er herstomming tusschen de he eren Van Gils, Stuyfzand, Havers en Warneke. Uitslag district II (1 vacature). Geldig 2652, waarvan op: J. v. Golverdiüge (a.-r.) 461, P. N. Kooien Pz. (kath.) 801, Arle Smit (üb.) 1390. Zoodat gekozen is de heer A. Smit, oud-lid van de Tweede Kamer. Notaris A. G. Bodaan te 's-Gravenhage herdacht gisteren zyn 25 jarig ambtafeest en ontving in den loop van den dag vele biyken van belangstelling. Op den verjaardag van H. M. do Koningin zullen to Apeldoorn 's middags te halfóón de optocht van versierde ry wielen en de rijders voor de ringrydery op het baesecour van het palels Het Loo voor de koninkiyke familie i deflleeren. By gelegenheid dor landbouwfoesten te Wageningen op 10, 11 en 12 Sept. a. s. zal aldaar op 12 Sept. een historische optocht worden gehouden, voorstellende: De intooht •van Hertog Willem van Oleve en Gullek te Wageningen 1638. Uit Wyk-by-Duurstede schrift men aan hot „U. D.": Als candidaat voor de nieuwe verklozing in district Wyk-by-Duurstede wordt genoemd de heer Wierdels, redacteur van het kath. dagblad ,De Tyd." Ook zegt men, dat bovendien mr. H. Ver kouteren gesteld zal worden. Gisteren had te Gouda de opening plaats van de tentoonstelling van voorwerpen, bijeen gebracht voor de te houden verloting ten be hoeve van het ondersteuningsfonds van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden In Nederland. Deze tentoonstelling, die gehouden wordt ln een der zalen van de R.-K. Leesvereeniging, aan de Haven aldaar, biyft geopend tot 3 September. Het gezantencollege benoemde tot secre taris-generaal by het Internationaal Arbitrage hof, ter vervanging van minister Van Lijnden, mr. Ruyssenaars, secretaris-generaal van bul- tonlandsche zaken. De bekende organist der groote kerkte Rotterdam, de heer H. de Vries, heeft den grooten Triumph-marsch .Ter Inhuldiging", gecomponeerd door N. A. Bouwman, luit.- directeur der Kon. Mil. Kapel, ter gelegenheid der inhuldiging8fee8ten en tor eere van H. M. de Koningin Wilhelmina (in 1898 uitgegeven voor piano) voor orgel gearrangeerd. Het zangkoor van de onderwyzersver- eeniging te Frankfort a/d. Main komt in October te Amsterdam en ln Den Haag con certen geven, met medewerking van Hugo Becker en Frederic Lamond. De opbrengat dezer concerten is bestemd voor de vrouwen en kinderen der Boeren. Benoemd x(Jn tot adspirant-adjunct-Inge nieur by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de heeren P. Labryn en F, Westendorp. De Raad van Zaandam heeft, overeen komstig het advies van B. en Ws. als waar deering voor de zeer groote diensten, door het hoofd der school aan de Stadswerf, den heer A. Bakker, aan de gemeente bewezen en den buitengewoon langen tyd, gedurende welken deze ambtenaar zich ia biyven wyden aan de vervulling zyner betrekking, besloten, ntet alleen gunstig te beschikken op zyn verzoek om tegen matigen huurprys de door hem bewoonde ambtswoning te biyven be wonen, doch hem vergund die ambtswoning geduronde zyn overige levensjaren te biyven bewonen zonder eenlge vergoeding. Te Schiedam zyn ter benoeming aan do EL B.-S. voorgedragen: tot tydeiyk leeraar in het boekhouden de heer J. W. F. van Meegeren, te 'e-Gravenhage; tot tydeiyk leoraar in de Staatsinrichting, enz. mr. A. A. H. Struycken, aldaar. Door het 26ste Ned. taal- en letterkundig Congres te Nymegen zyn benoemd mevrouw Ypes Speet, prof. Kern, prof. Gallee, dr. Kakebeeke, dr. Meert, dr. Scharpe, dr. Loge man en prof. Vercoullio tot een commissie voor de vereenvoudiging van de spelling, naar aanleiding van wat do heer W. Rutgers, uit Den Haag, gesproken heeft over .den weg tot spellingsvrede". Na plichtplegingen werd toen het Congres gesloten. Aan het feestmaal in het heeriyk Borg-en- Dal, met in het front van do bevlagde eetzaal het vergezicht in de vallei, waren een paar honderd dame* on heeren opgewekt aan gezeten. De voorzitter van het Congres, dr. Ter Haar, leidde dezen dlsch. Aan weerszyden van hem zaten de vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandsche Regeeringen, mr. Florimont- Heuveimans en dr. Schaepman, Vele geleerde mannen, zoo prof. Kern, die heel dit Congres met zyn tegenwoordigheid heeft opgeluisterd, prof. Obrie, prof. Eródóricq, prof. Mansvelt, de oudste wethouder van Nymegen en ook de consul van den Oranje-Vrystaat ln Den Haag zaten mede aan de eeretafel aan. De voorzitter bracht den eersten dronk uit op H. M. Koningin Wilhelmina, op Z. M. Koning Leopold II van Belgiö, op de Presidenten öteyn en Paul Kruger en op Schalk Burger. Over allen smeekte hy Gods zegen af, met de bede, dat de volken dier staatshoofden, die gelukkig zyn, het biyven mogen, en dat zy, die thans ongelukkig zyn, gelukkig mogen worden. Dr. Schaepman stelt vervolgens een .Leve" in voor beide Majesteiten en voor de Presi denten, waarmee alle gasten luide instemden. Mr. Heuvelmans dankte voor don dronk, op zyn Koning uitgebracht, voor wien het een eer was samen te worden gehuldigd met Koningin Wilhelmina en beide helden. Hy dronk op het vereenigd vaderland: Groot Nederland. Dr. Schaepman wilde niet officieel bedanken voor de hulde aan de Koningin, want geen natlonaler gebruik dan deze eerste dronk aan een feesteiyken disch. Wel dankte hy den vertegenwoordiger van Belgiö voor zyn heil- wen8ch, aan ons volk gewyd. En hy stemde mee in den wensch naar het verbond der volken, echter niet op oen verbond van mogendheden. Want men vervalle toch nooit weer in de fout van 1815, ia een mariage de raison voor welk begrip gelukkig geen Hollandsch woord bestaat want dat moet noodlottigerwyze uitloopen op een echtschei ding. Hoeveel sympathie spreker ook voor Vlaanderen heeft, hy is Noor d-Nederlander en de grootste en machtigste Leeuw biyft voor hem de Leeuw van Holland met het Zwaard en het Boek. Ten slotte brengt spreker zyn dank aan stad en ryk van Nymegen voor de gastvryheid. De heer Muller dankte voor de hulde aan president Steyn gebracht en dronk op het congresbestuur. Prof. Mansvelt dankte voor de hulde aan den waarnemenden en wezen- ïyken president van de Zuidafrikaansche Republiek gebracht en bracht eeu dronk uit op het Algemeen Nederlandsch Verbond. Hiermede waren de ofüoieele woorden go- sproken, maar voor, nu de coDgrespudding was opgediend, het vrye woord was geopend, bracht dr. Sohaopman don congresvoorzitter dank voor zyn leiding. Daarop werden do sluizen der welsprekendheid en van den joligen dossertzang geopend. Den Vlamingen kwam van dit deel weer aller oprechte bewondering toe. Uit het 47ste jaarverslag van het Neder landsche gasthuis voor behoeftige en minver mogende oogiyders, gevestigd te Utrecht, biykt, dat het jaar 1900 een gunstig kan genoemd worden. De rekening sloot met een voordeellg saldo van f 164.03 Aan renten van kapitalen is belangryk meer ontvangen. Aan verplegingskosten werd ont vangen f 29,897.19 en uitgegeven f 8875.401/,. Het aantal verpleegden bedroeg 697 met 14,889 verpleegdagen, het aantal behandelden was 6089. Van 804 begunstigers werden giften ontvangen. Tot directrice werd benoemd mej. M. J. d. Made, tot adjunct-directrice mej. M. A. L. van Hettinga Tromp. Db. EL V. Hogerzefl, pred. by do Ned.- Herr. Gem. te Amsterdam, is op een reis ln Denemarken zóó ernstig ongesteld geworden, dat by lydende aldaar is teruggevoerd. De toestand van den patiënt is steeds dezelfde en, hoewel niet zorgwekkend, toch van zoo- danlgen aard, dat de genozlng gerulmen tyd kan vorderen. Op de landbouwtentoonstelling van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde behaalden pryzen Voor stieren, geb. In 1899, Groningsch ras, P. Ryiaarsdam, te Barwoutswaarder, 2den prys 25K. Jonnó, te Zwammerdam, 3den prys f 15. Voor 2-jarige stieren, J. W. Clant, te Alfen, eereprys, een groote zilveren med. (van H. M. de Koningin); dezelfde lste prys f 40. Voor stierkalveren, J. W. Clant, 3den prys f 5voor melkkoeien, dezelfde, lsten prys f 60, 2den prys f 25E. van der Vring, te Oudahoorn, 3den prys f 10, die een 2den prys f 20 ontving voor melkvaarzen, waarvoor J, W. Clant een Sden pry a f 10 behaalde. Voor kui8pinken, J. W. Clant, lsten prys f 30 en 3den prya f 10; voor varkens (beereo) J. van Duren, te Zwammerdam, 2den prys f 10, Voor do verzameling nieuwste werktuigen op 't gebied der kaasbereiding H. Goebels en Co., te Bodegraven, bestuursprysvoor de afd. „ter opluistering" J. A. Viveen Gzn., te Harmeien, bestuursprys. By het concours-hippique werden in het nummer concours voor het schoonst en best- gaande rypaard den luitenant der cavalerie den heer J. Jurjans, te Leiden, toegekend de eerste en tweede pryzen: een kunstvoorwerp ter waarde van f 100, een van f 40, met „Moustl- que", vo8merrie, en „Saperlipopette", donker bruine merrie. In het nummer concours voor het beste springpaard, toebehoorende aan particulieren, verkreeg den derdon prys f 25 mr. H. Visser, te Wassenaar, met „Kmnersly", bruine bruin. Naar w(j vernemen, heeft koning Victor Emanuel IH, die een bekwaam penningkundige en bezitter van een uitgebreide collectie munten is, het eerelidmaatschap van het Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde aanvaard. Rbl Arnhem krygt een Zuid-Afrika-wyk l B. en Ws. stellen voor om aan eenlgo pas aangelegde straten en een plein op terreinen naby Sonsbeek, begrensd door den Apeldoorn- scheweg, Sonsbeeksingel, Zypscheweg en Sons- beokweg de volgende namen te geven: „Paul- Kruger-8traat"f „De-Wets-straat", „Steyn- straat", „Liotha-plein", „Do-la-Rey-straat" en „Cronjó-straat". Verder wordt voorgesteld een zystraat van de Pela-Rycken-straat te noemen „Van-Lawiok- van-PabBi-straat", naar den vorlgen burge meester. Het gewezen- werkman-Kamerlid, de heer Heldt, zal, naar „Het Centrum" verneemt, optreden als schryver der Kamer-overzichten van een der Amaterdamscho bladen, „Het Nieuwsblad voor Nederland." De vergadering van moderne predikanten ln de noordeiyke provinciën zal dit jaar ge houden wordon op 9 September, te Leeuwarden. De agenda luidt: I. Moet niet erkend worden, dat, waar het middelaarsgeloof is weggevallen, de Christoiyke feestdagen voor het modern godsd. bewustzyn hun bekoring en een goed deel van hun waarde verloren hebben? Referent: Dr. J. H. de Mulnck Kelser, Meeden. Stellingen: lo. By het wegvallen van het middelaars- geloof kunnen de Christeiyke feestdagen dagen biyven ter herdenking van hoofdfeiten uit het leven van Jezus en uit de vroegste geschie denis van het Christendom, of dagen ter herinnering aan groote Christeiyke geloofs waarheden. 2o. In belde gevallen zal de bokoriDg, die er van die eeuwenlang algemeen door de. Christenen gevierde feestdagen uitgaat, niet behoeven verloren te gaan, en zullen zU waarde kunnen behouden als hulpmiddelen ter opwek king van het geloofsleven, ook by den modernen godsdienstigen mensch. H. Welk standpunt behooren 4e vryzinnig-, godsdienstigen in te nemen tegenover het streven naar de „vrije school"? Referent: Da. A. v. d. Heide, van Engelum. Conclusie: Hoewel sterke uitbreiding van het dogmatisch onderwijs éón dor schadol( 3 gevolgen van het Invoeren der „vrye schooi'' zal zyu, en de vryzinnig-godsdienstige zulk onder- wys aan den bloei der religie eer schadeiyk dan bevorderlijk acht, en de invoering derf „vryo school" moeiiykheden zal medobrengeD, aau de Yryzinnig-godsdienatlcs het streven naar de „vrye school" steunen op gronden, ontleend aan de rechtvaardigheid als aau opvoeding en onderwys, bovenal ter bevor dering van waariyk religieus onderwys. Een medewerker van de „Frankfurter Zeitung" teekeufc by dr. Kuyper's brief aan de „Figaro" aan: „Op één punt moeten wy, die langen tyd ln Nederland gewoond en misschien meer in alle volksklasaon hebben rondgekeken, dan mogeiyk is voor een eer waardig hoogleera&r in de godgeleerdheid, dr, Kuyper tegenspreken. Wy beweren, dat, buiten de mondaine kringen van Den Haag,' de Duitsche taal reeds nu, en niet alleen in' de kringen van de geleerden, maar ook la, het byzonder m den handel en het verkeer in Noderland, de meest gekende en verspreide vreemdo taal is." Het stoomschip „Statendam'* vertrok 29 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Bali", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 Aug. Perim; de „Koning Willem II", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Aug. van' Genua; de „Pr&sldeut" (uitreis) arriveerde 23 Aug. te Napels. Noordwykerhout. Het programma van het schoolfeest voor de leerlingen dor open*! bare school ln het Dorp ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin en waarvan de onkosten door particuliere by dragon wordon gedekt, ls in het kort alj volgt; 's Namiddags om twee uren bijeenkomst der feesteiyk uit gedoste leerlingen op het schoolplein; wan deling door het Dorp met muziek van het fanfarekorps „De Echo der Duinen"traktatie der leerlingen, waar by eik een herinnerings cadeau ontvangt. 'sAvonds: algomeene feestvreugdel Oudflhoorn. De aau den Raad overgolegde gemeente-rekening bedraagt in ontvangsten f 16,627.63; ln uitgaven f 15,638.75. Hot. batig saldo Is alzoo ƒ088.88. V oorschoton. Met het oog op den a. e. verjaardag van H. M. de Koningin boden do leden van het muziekgezelschap „Benvenuto",' alhier, aan de inwoners onzer gemeente gister-' avond een concert aan. Begunstigd door goed weer, hadden velen zloh opgemaakt om te genieten van datgene, wat „Benvenuto" ten gehoore zou brengen.» En er ls genoten, want de uitvoering van de goedgekozen stukken was ln alle opzichten heel goed. Opnieuw is weer gebleken, dat onder de uitmuntende leiding van haar direc teur den heer G. Verhey, „Benvenuto" zeer goede vorderingen heeft gemaakt, en zy vol-' strekt niet bevreesd behoeft te z(jn om ln 'fc 44) „Ben je daar, Karl Maria?" Mizzi kon niet hooren, wat er geantwoord werdéón ding begreep zydat de bom ver keerd gesprongen was. Zy schrikte terug voor een. ontmoeting met Theo; eon brief, heden van Paimpol ontvangen, had haar wel voldoende ingelicht omtrent de slechtheid van het jongmensch, maar zy had geen lust hier als aanklaagster op te treden. Men mocht dan haar verdenken, eengeheele comedie uit jaloezie te hebben opgesteld. De hulshoudster trachtte den toorn van haar meester tot bedaren te brengen, doch hy snauwde haar af, en het mensch ging heen met tranen ln de oogen. Gelukkig kwamen Karl Maria en Theo bin den, beiden met angstig kloppend hart, du hun rustige bespreking op het kantoor zoo 'plotseling was onderbroken. Do oude liet hun geen tyd van mevrouw Pollinger notitie te nemen. „Heb joheb je hem het geld al ge geven?" vroeg hy op snydenden toon. „Ik wilde het juist doen, vader; maar de 'storing „Goedl goedl Eerst zal onze jonge vriend .nog eenige ophelderingen dienen te geven..." En zich oprichtend, vroeg hy streng: „Menoer Theodor Farland, ik vraag u voor deze getuige: hebt gy my dezen morgen be- logen en bedrogen, of hebt ge my de zuivere Waarheid gezegd?" j,Ik weeft atot, meneer Pracht," stamelde Theo, „waarom u nu plotseling zoo iets slechts van mfl denkt..." Zyn onrustige blik trof MlzzL Deze doed een tweede poging om afscheid te nemen: maar de oude beval weer: „Biyfl biyfl" Karl Maria, die met ontzetting zag, dat de gevreesde woede zich van zyn vader meester maakte, wilde hem tot kalmte manen. Doch tevergeefs. Gebiedend wonkte hy Theo, nader te komen. „Zie my in de oogen en antwoordl Theo Farland, waarvoor was het geld bestemd, dat ik u voor Karl Maria wilde laten geven?" „Om... om myn zaken te regelen, meende ik," antwoordde hy ontwykend. „Neen, Theo, het waa voor een bepaald doel. Dat weet je wel, hoop ik?" „Ja," fluisterde de jonge man heesch. „Nu, en je hadt m(j je eerewoord gegeven, dat je in geen betrekking stondt tot de uit vinding van dienoch, hoe heet hy ook Poggerlink?" Theo was doodsbleek en wierp een woeden den blik op mevrouw Pollinger, die nu eerst goed begreep, wat voor onheil zy had gesticht. Zy haalde de schouders op, zuchtend; ze had toch medelyden met hem, nu hy zoo'n allertreurigst figuur maakte. Pracht raasde door over Poggerlink en Paimpol en sommeerde ten slotte Mizzi, den brief te laten zien, waarover zy gesproken had. Zy durfde niet weigeren. „Hier is hy," sprak ze gelaten. „Ik behoef geen verstoppertje te spelen. Ik kan iedor vry in het gezicht zien." „Geef hier!Karl Maria, lees jy den brief voorl Vooruit V* Theo trachtte er tegen te protesteeren. Hy sprak van menschen, die bem vyandig waren en tegen hom samenspandenhet baatte alles niets. De brief moest gelezen worden. En Theo hoorde opnieuw al zyu schande. „Ik heb", zoo luidde het aan het slot, „gisteren reeds myn arm vriendinnetjo Nelly gewaarschuwd; ik zal heden een tweeden brief aan haar schryven, daar myn Londensche handelsvriend my nu volledig heeft ingelicht over die patentgeschledenis".Volgden eenige ronde, maar weinig vleiende woorden over Theo. De schuldige achtte zich nu reddeloos verloren. „Nu, Theo Farland," vroeg de oude, „heb Je daarop nog wat te zeggen?" „Wat zou daarop te zeggen zyn?" ant woordde hy onverschillig, mét een hoonenden glimlach, „'t Is alles verzonnen." In den oude giste en woelde het. Karl Maria afwerend, die hem wilde ondersteunen, stond hy op, recht, fier, het hoofd slechts een weinig gebogen. In geen maanden had hy beproefd, of zya voeten hem nog ver oorloofden, te gaan staan. De buitengewone opwinding gaf hem voor een oogenblik kracht. Met de rechterhand den rand der schryftafel zoekend, ora steun te hebben, strekte hy den linkerarm uit naar Theo. „Theo Farland, hier sta ik als oude man en vraag je: Is het leugen of waarheid, wat die Hollander tegen je inbrengt?" Theo gehoorzaamde den dwingenden blik der heldere, gryze oogen. „'t Is waarheid," sprak hy; „maar 4" „Genoeg; dan wil ik je zeggen, hoè ver je het gebracht hebtl" Pracht hygde naar adem; hy begon te wankelen; de handen bewogen krampachtig. „VaderI riep Karl Maria; ia ook Mizzi hief smeekend de handen op. „Zoo ver, dat Ik, de vriend van je vader en je grootvader, jou eeu schurk noeml" Hy sloeg de handen ln de lucht, zakte ineen en viel in do armen van zyn zoon. Zyn oogen waren gesloten, de mond saam- getrokken, zyn gelaat werd blauw. Mevrouw Pollinger snelde de kamer uit, om met groot misbaar hulp te roepen. Juffrouw Schlitt snelde toe, met Gudrun, die juist ge komen en door de hulshoudster opgehouden was. Theo was, toen hy zyn zuster zag naderen, door een andere deur gevlucht. Hot tooneel, dat slechts enkele minuten duurde, had van hem een geheel ander wezen gemaakt. Hy miste de zelf beheersching eD beefde over hot geheele lichaam. Angst en afschuw voor zichzelven hadden hem aangegrepenhy voelde nog dien vreose- iyken blik op zich gericht. Hy zag toevallig in een spiegel en verschrikte van zichzelven. Hy dacht aan gisteravond. Ach, waarom had hy toen maar geen gevolg aan zyn somber voornemen gegeven? Wat had hy nu be reikt? Binnen was op de angstige drukte een pyniyke stilte gevolgd. Zwygond stonden allen om den leunstoel van den hulpeloozen grysaard. Theo sloop het huis uit, den hof over en door het hek naar de straat. Werktuigiyk slenterde hy voort, eenige minuten lang. Plot seling hoorde hy vurig paardengetrappel: mevrouw Pollinger suisde hem voorby. Ze zag den eenzamen wandelaar niet, of wilde hem niet zien. „Ze haalt zeker een dokter!" dacht Theo. Zou zyn conto ook nog met die schuld bezwaard worden ?l XVL Arme kleine Nelly I Wat schreef oom; Paimpol haar toch? Ze begreep eerst niet» van dien brief, die het vervolg was op een» anderen, welken zy nooit had ontvangen. Doch naarmate zy met do lectuur vorderde,', werd haar bloed onrustiger en haar blik treuriger. f- En voor haar ligt een brief aan zekeren heer Poggerlink. Oom Paimpol wilde, dat zy dit schryven persooniyk bezorgdb. f Daar zat zy nu, in haar aardige kamertje, met de sieriyke meubeltjes en al haar kleine schatten, waarover zy zich anders zoo oprecht kon verheugen. Nu zag zy van dat alles niets. Doch eeuwig kon ze hier niet biy ven zitton; ze moest de opdracht vervullen, die zoo pyn- ïyk was. Met hoed en mantel reeds aan, keek zy" nog eons rond in haar heiligdom. Ach, daar, by dat sieriyke tafeltje, had hy gezeton, - hoe? vlot kwamen de woorden over zyn lippen maar alles was leugen, gemeene leugonl Zy ging de straat op, soezend, niets ziende t om haar heen. Do weg, dien ze af to leggon had, was langzy wil echter van geon tram of omnibus gebruik maken: ze heeft geon haast, j Hoe langer dat oogenblik verschovon werd, dos j te liever zou het haar zyn. Nog steeds hoopte zy, dat die meneer Poggerlink niet thuis zou wezen. Ze was bang voor hem; misschien zou hy in razende woede uitbarsten, als hy hot verschrik- kelyke in zyn vollen omvang vernam. Zoo iets scheen oom Paimpol te vreezen; waarom vroeg hy haar anders, met do grootst mogolyke omzichtigheid hem de tyding mee te doelen? (ÏFordJ vervolgd^ 1

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1