a J' iv H Drio duizend spoorwegwerkera van den „Groat Southern-spoor" to Pringlea hebben het werk gestaakt, zich gewapend en een dreigende houding aangenomen. De regee ring houdt troepen klaar om ze desnoods naar ■Pringles te zenden, zoo wordt uit Buenoa- Ayres gemeld. In het Kwartier, een buurt aan de Duit8che gronzon naby Zevenaar, leefden twoe buurvrouwen steeds in onmin. De man van een hunner besloot hieraan voorgoed een einde te maken en daartoe bleef hl) een dag van zyn werk thuis. Toon de vrouw van B. S. uit den koestal kwam, werd hy door baar beide buurlui aangevallen, de buurvrouw sloeg haar met een knuppel hevig op den rug, terwyi de man haar met een melkpot zoo'n geduchton slag op het hoofd gaf, dat zij, hevig bloedende, bewusteloos neerviel. Ten gevolge hiervan is de aangevallene krankzinnig geworden. Er wordt voor het behoud van haar leven gevreesd. Dat ook in Zweden veel aan 'hondensport gedaan wordt, blijkt uit het bloeiende bestaan van de Zweedsche Konnel- club, onder voorzittorschap van kol. graaf Hamelton. De club telt ruim 2000 leden en ibeschikt over eon reservekas van 30.000. i De wetgevende vergadering van Nieuw-Zuid-Wales heeft in d?rdo lezing het ontwerp betreffende hot vrouwenkiesrecht goedgekeurd. Bij den brand van den bazaar van Anthony Hordern and Sons, te Sydney, zijn voor 600,000 dollars aan goederen ver- ,nield. By de schade moet echter nog berekend Iworden de waarde der verbrande gebouwen. Alles en alles is voor bijna 400,000 dollars .verzekerd. By den brand zyn vyf personen omgekomen. In Britsch-Indië zyn zware regens gevallen: te Simla in drie dagen 13 inches. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Donderdag den 29aten Aug. 1901, des namiddags te halfdrie. Te behandelen onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie van het toegelaten lid voa dea Ueineenteraad den hoer il Wit- 'man8 Mz. 2°. Verzoek van den direoteur der Maatschappij tot exploitatie van zuivelinrichtingen „Neerlaudia", om vergunning tot het bouwen van een houten •ijshuis op het terrein der Leidsche Melkinrichting «an den Rynsburgersingel. (204) 3°. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden 'i^or de verhooging van de doorvaart der VVar- ifionderbrug. (201 en 205) 4°. Voorstel tot beschikbaarstelling yan gelden voor de verbetering van de gelegenheid tot ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten in ,&et (Jaecilia-Gasthnis. (202 en 205) 5°. Verzoek van het Bestuur van den „Ver- tiuurdersbond vau huiseigenaren voor Leiden en .Omstreken", om een of meer deskundigen uit den Bond toe te voegen aan de raadscommissie belast 'mot liet onderzoek van vroningeD, wier bewoning vermoed wordt nadeelig te zijn voor de openbare gezondheid, (203) 6°. Rekening van do ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1900. (194, 199 en 206) Frogramma van Muziek ui tv oeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 27 Augustus, to h alfa ebt, door hot muziekkorps van het Vier de Regiment Infanterie. Directeurdo heer |W. van Erp. Eerste afdeeling: No. l.Triomf- Marsch, Vink; No. 2. Ouverture „Die Frau Meisterin", SuppéNo. 3. Rhapsodic Hong- roise No. 2 (arr. \Y. van Erp), Liszt; No. 4. Fantaisie sur Carmen", Opéra de Bizet, Mann; - Tweede afdeeling. No. 5. Ouverture „Der Freiscliütz", Von Weber; No. 6. „L'Ar- lésienne", Suite d'orchestre, Bizet; No. 7. Val- 1 se sur des Motifs de l'Opérette „Les cloches de 'Cornevillo, Planquetto; No. 8. Fantaisie sur „Hamlet", Opéra de Thomas, Mann. Set bezoek van bet Russisch Keizerlijke Paar aan Frankrijk* Het program van ontvangst van do Russi sche majesteiten, gelijk dat in den minister raad vastgesteld is luidt: Op den dag van hun komst zal de President '(der Republiek, met het geheelo Noorder-eska- dcr, hen te gemoet gaan om hen te venvelko- /'men in do Fransche wateren. De voorzitters (van de beide Kamors en de ministers zullen 'den President vergezellen. 1 De Keizer en de President nemen onmid dellijk daarna de vloot in oogenschouw. Na het ontbijt, dat op de vloot-schouw volgt, zullen de Tsaar en de Tsaritsa, door den Presi dent begeleid, Duinkerken verlaten, om zich naar heb kasteel van Compiègne to begeven ,zij hebben er in toegestemd, daar hun intrek 'te nemen. Den volgenden dag wonen de Keizer en do President der Republiek het laatste gedeelte 'der manoeuvres bij. Den vierden dag is er wa penschouwing van de vier legerkorpsen, die aan do oefeningen hebben deelgenomen. Tribunes zullen opgericht worden voor de leden van Se- na at cn Kamer, voor de hooge waardigheids- j bekleedcrs van staat en voor de opperofficieren tc land en ter zee. Na de revue wordt den Keizer en do Keizer in een groot „militair déjeuner" aangeboden door den President der Republiek. Het bureau der beido Kamers en de ministers worden daar- op genoodigd. Na vaststelling van dit program heeft de mi nister van buitenlandsche zakon den raad me- i dcdecling gedaan van de jongste gebeurtenis- sen in verband met de onderhandelingen met de Porto. Het hoofdbestuur der socialistische partij in Frankrijk heeft een motie aangenomen, in den vorm van een „manifest aan het socialis tische proletariaat". Zo betreft het bezoek van den Tsaar, en bevat o. m. deze zinsneden „De Tsaar, zich niet schamende, zijn in Den Haag afgelogdo beloften te vergeten, heeft gaarne do gelegenheid aangegrepen om deze verheerlijking van den oorlog bij tc wonen. Op het tijdstip, waarop .het republikeinsche Frankrijk dezo schande over zich gebracht ziet, is het de plicht van het hoofdbestuur der artij, een protest te laten hooren tegen wat et beschouwt als een uittarting van alle op vattingen van vooruitgang en mcnschlievend- hcid, dio eenmaal de volkeren in broederlijke eendracht zullen doen leven. Het geeft krachtig uiting aan zijn sympa thie voor allo slachtoffers der gruwelijke ty rannic van den Tsaar. E Do „Figaro" publiceert een brief aan Pre sident Loubet, waarin op gratie wordt aange drongen voor alle politieke veroordeelden. Het blad vraagt deze gratie met het oog op het aanstaande bezoek van den Tsaar, daar hot wenacht, dat ieder Fransch burger in de ge legenheid wordt gesteld, hem toe te juichen. Frankrijk cn Tarktyc* Zooals te verwachten was, ls het Turksch- iïansche incldont jyedlg tot een beslissing gekomon. Do Sultan heeft het onhoudbare van zyn positie ingezien en is teruggodeinsd voor de zeer ernstige gevolgen, welke zyn woordbreuk na zich sleepen kon. In de onmo- geiykheid verkeerende, de gronden terug te koopen en do Fransche maatschappy de schade to vergoeden, voortspruitende uit de opheffing haror rechten, heeft hy een irade uitgevaardigd, waarin zy in al die rechten onvoorwaardeiyk wordt horstold eri waarin de regeling der flnancieele quaestie omtrent do oude staatsschuld zoo spoedig mogeJyk aan de orde werd gesteld. Dit succes der Fransche diplomatie is niet te onderschatten, vooral niet waar, wat men algemeen verzekert, de Duitsche en Engelsche diplomatie aan de onverzoenlyko houding van den Sultan schuld had. Mark tboriohton. Alfen, 26 Aug. Aangevoerd 10 wagens kaae, te samen 605 stuks. Prijs: 1ste soort Goudsche kaas f Ti f 25.—, 2de soort 19 a 22. Handel vlug. Rotterdam, 26 Aug. Vee. Aanvoer Paarden, Veulen, Ezels, magere Runderen, 205 ▼ette Runderen, 238 vette en graakalreren, nuchter Kalf, 1935 Schapen of Lammeren, 445 Var kens,Big, Bokken oi geiten. Men noteert: Vette Konderen lete quel. 66 a 2de qual. 62 a 3de qual. 68 a oenta, Oaaen lete qual 60 a 2de qual. 66 a 3de quid. 62 a conts. Stieren lete qaal. a 2de qual. a 3de qual. a oenta. Kalveren lete qual. 90 a 2de qual- 80 a 75 cente, alles per E.G. Handel traag. Schapen late qnal. 68 a 2de qaal. 62 a cente. Handel vlug. Varkens lete qual. 60 a 2de qual 49 a 3de qual 48 a Licht soort a cents. Handel tamelyk ving. AardappelenBnelsche Kralen 2.80 a 3. Gelder6cke Blauwe 2.20 a 2.40, Geldersche Kralen 2.20 a 2.40. Aanvoer en vraag tamelyk. Schiedam, 24 Aug. Spiritus ƒ6.76 a f— Moutwijn ƒ8.50; Distillateurs ƒ8.60; Beurscom- miB8ie ƒ8.—Jenever ƒ12.60; Amat. proef ƒ14; Spoeling ƒ1.20. De oorlog tussclieii Engeland on Transvaal. De zending van dominee Murray naar De Wet, om hem te bewegen zyn commando'a uit de Kaapkolonie terug te trekken, wordt hier beschouwd als een groot teeken van zwakte aan de zyde van Engeland. De „Times" bevat een langen brief van een Zuidatrikaansch officier, waaruit biykt, dat do gezondheidstoestand der troepen geheel onbe vredigend is. De verliozeniyst wyst uit, dat er ernstige gevechten moeten hebben plaats gehad by Vrieskraal, Nyistroom, Rietfontein en andere plaatsen. De Boeren zyn, naar aan de „Daily Tele graph" geseind wordt, uit Edinburgh, onder dagteekening van 21 Augustus, bezig rond te zwerven, ten einde de Engelsche colonnes te ontwyken. In den avond van 20 Aug. trokken 120 Boeren, waarschyniyk onder generaal Smuts, den spoorweg over van het Westen naar het Oosten op eon punt, dertig myien ten zuiden van Edinburgh. Zy waren op weg naar Eensgevonden en van daar gaan zy zeer waarschyniyk naar Wepener en de Basoetogrens, waar een aantal kleine com mando's zich in het heuvelland verbergen. Het 8chynt, dat Malan naar het Noorden is gegaan met telegrammen voor De Wet. De Engelsche patrouilles on kleinere colonnes maken nog steeds gevangenen in het district Bethuliö. In de maand Juli hebben zich 40 gewapende burgera overgegeven in dit district. De Uitlanders verklaren, dat de proclamatie van lord Kitchener een uitstekende uitwerking zal hebben. Naar bericht wordt, is commandant Nieuw- houdt bezig naar het zuiden te trekkon naar Jagersfontein. Uit Pretoria wordt gemeld, dat 13 leden van den Eersten Volksraad zich reeds in de kampen bevinden. Barnard, Labuschagne en Malan werden gedood, Tosen stierf een natuar- ïyken dood, Wolmarans is krygsgevangen, en acht andere leden hebben zich overgegeven. Yan don Tweeden Volksraad bevindt zich reeds meer dan de helft der ledon in de kampen. Uit Winburg wordt gemeld, dat er nu ook een reeks van blokhuizen is gebouwd langs de lyn Smaldeel-Winburg en dat de treinen er vryeiyk verkeeren. Te Swellendam, in de Kaapkolonie, zyn een aantal pro-Boeren in de gevangenis geworpen. De Boeren krygsgevangenen te Simonsstad hebben aan den hertog en de hertogin van Cornwall verscheidene servetringen en een broche aaDgeboden, die geheel waren vervaar digd uit muntstukken met don beeldenaar Yan president Kruger; er was een adres by. Op verzoek van don hertog, werden de schenkers aan hem en zyn echtgenoote voor gesteld. De te Kaapstad verschyuende „Gazette" bevat een brief, dien de hertog en hertogin van Cornwall aan den gouverneur sir Walter Hely Hutchinson geschreven hebben. In dien brief bedanken zy voor de ontvangst, die hun in de Kaapkolonie ten deel is gevallen, en zeggen, dat zy getroffen zyn en dankbaar voor de tentoongespreide geestdrift. Ten slotte nemen zy afscheid van het volk ln de Kaapkolonie, en zeggen, dat zy nog slechts herhalen kunnen de ernstige hoop, dat de vrede door de goddeiyke Voorzienigheid spoedig zal hersteld worden, en dat de harten van het volk 6poedig door een geest van verdraagzaam heid en verzoeningegezindheid doordrongen mogen worden. Het transportschip „Chicago" is mot 13 officieren en 307 manschappen, wier dienst- tyd meest verstreken waa, uit do Kaap te Southampton aangekomen. Onder de officieren aan boord was luitenant Coates, van de yeomanry, die ten gevolge van een kogelwond in den hala niet meer kan spreken; hy heeft reeds vier broeders in den oorlog verloren. De stoomboot „Milwaukee" ia met 1000 paarden van New-Orleans naar Kaapstad ver- Irokkaa. J, Volgens do officieele verllesiyst zijn op 20 dozer vier huzaren gesneuveld, elf gewond en vier vermist in een gevecht by Uniondale. Deze plaats ligt 30 myi van de Zuidkust der Kaapkolonie. Uit GraaffReinet wordt van den 21 aten gemeld, dat aan do drie ter dood veroordeelden, aan Rensburg, van Aberdeen, Fourie, van Jansonville, on Pfeifer, van Victoria-West, respectieveiyk 28, 60 en 37 jaar oud, het dood vonnis is voltrokkon. Do heeren Te Water, Smith, invloearyke loden van don Bond, andoro bekende pro- Boors, en populaire stadgenoöten woonden de executie by, die voltrokken werd op den top van een heuvel te Semelspoort. Toen het commando weorklonk, knalden de schoten, en onmiddeliyk waron de veroor deelden dood. De correspondent van de „Standard" te Durban seint nadere by zonderheden over den nachteiyken aanval, dien 300 Boeren, onder commandant Moll, veertien dagen geleden op een Eogelschen buitenpost van 24 man van „Steinacker's Horse" hebben gedaan, te Im- prisana's kamp by do Sabi-rivier. De Eogelschen weerden zich vyf kwartier en vochten het laatste kwartier man tegen man, maar zy werden ten slotte overweldigd. Kapitein Francais, een van de vordiensteiykste koloniale officieren, die het beleg van Ladysmith en het ontzet van Mafeking had meegemaakt, sneuvelde. Commandant Moil werd ernstig gekwetst en werd later door een andere patrouille van „Steinacker's Horse" gevangen genomen. Moll was een onverzoeniyke vijand van de Engelschon en had zich onderscheiden by -verschillende gevechten in het Lyden- burgsche. In een brief uit Kaapstad aan de „Hamb. Oorrespondenz" wordt beschreven hoe het barbaarsch optreden der Engelschen in de Kaapkolonie, meestal tegen onschuldigen, de rebellie juist in de hand werkt. Eerst beves tigt de sohryver het verhaal van den moord op drie onsohuldige Kaapkolonisten wegens het treinongeluk by Taaibosch-Biding, en zegt dan hoe alle Hollandsche Afrikaners, die weigerden de terechtstelling te Cradock by te wonen, gevangengenomen of naar de kust verbannen werdeD, zoo o. a. het parlementslid Du Plessia. Het gevolg was, dat zich terstond 189 meii8chen by de Boerencommando's aan- Blotenzulk een schrik verwekte het ophangen. De brief zegt overigens, dat de Boeren de feiteiyke meesters in de noordelyke Kaap kolonie zyn. De groote steden alleen zyn in handen der Engelschen. De spoorwegen zyn aan de genade der Boeren overgeleverd, maar zy vernielen deze slechts voor zoover, dat de toevoer van levensmiddelen naar de vrouwen kampen er niet onder lydt. Anders zouden er wel meer aanrandingen van tremen voor komen. Het zonderlingste is de toostand in Aliwal Noord, waar de inwoners niet aan den Engelschen commandant van hot garnizoen een pas gaan vragon, maar aan den Bóeren- bevelhebber. Een overlooker der Boeron vroeg den Engelschen commandant om bescherming tegen zyn vroegere strydmakkers. Deze ant woordde, dat by hem niet helpen kon, daar hy zich niet met zyn troepen buiten Aliwal- Noord mooht wagen. En hy ging nog verder en ried den renegaat aan, maar liever de hem door de Boeren opgelegde boete te betalen 1 De verrassing van Haasbroek's commando door kolonel Barker. Kolonol Barker was 's avonds van Winburg naar Doomberg, 25 mijlen naar het noorden, vertrokken, waar Haasbroek's lager ontdekt was. Bij Doomberg kwam Barker langs een Boe- ren-voorpost van 20 man, die allen in een kop je lagen te slapen. Men liet ze ongemoeid, en de troepen rukten naar den noordkant van den Doomberg. Majoor Marshall trok met het lOdo regiment bereden infanterie om en koos stel ling op een hoog terrein, dat Haasbroek's lager overheorschtehet lager lag in een met struik gewas overgroeide kloof. Iutusschen leidde kolonel Barker een troe- Eenafdeeling over den mond van de kloof naar et noordenzoodat de Boeren bijna geheel om singeld waren. Met het aanbreken van den dag werf van alle kanten een zwaar vuur op het Bocren-lager geopend, en tien minnten lang on derhouden met kanon en geweer. Do overrom peling was volkomen^ daar de Boeren, ten ge tale van 120, allen m slaap waren. Toen het vuur werd geopend, renden zij uit hun bedden en heersebte er gTootc verwarring. Haasbroek zelf was er niet bij op het oogeblik van den aanval, daar hij 's avonds te voren ver trokken was om zijn vrouw te bezoeken. Ook wa ren er nog veertig anderen met verlof. Veldcor- net Cronjé, die bevel voerde over het lager, ont snapte op „het bekende renpaard Minnekin van George Farror." De Engelschen hadden geen verliezen. De meeste gevangenen waren tussehen do 15 en 25 jaar oud, maar een was er 77. Velen hadden drie of vier handpaarden, maar deze gingen er bijna alle van door toen de Engelschen het vuur openden. Ann de „Vlaamsche Gazet" werd dd. 6 Juli uit Pretoria geschreven: In den laatsten tijd heerscht er wederom een diep stilzwijgen over de gebeurtenissen in do Kaapkolonie en meer en meer blijkt het, dat alle Engelscho geruchten, waardoor men den lui wijsmaakt, dat de Boeren over de grenzen gedreven zijn en hun ondergang te gemoet gaan, louter humbug zijn. Zelfs de Engelsche optimis ten hier golooven daar niets van, vermits de Boeren in de Kaapkolonie overvloed aan vee, paarden en levensmiddelen hebben cn daarbij op den steun der bevolking rekenen kunnen. Dat de Boeren den Engelschen do handen vol werk geven in de Kaap, bewijzen de groote transporten van troepen, van hier naar het zuiden. Het Engolsche leger smelt langzamerhand weg als sneeuw voor do zon. Het aantal vrij- wiliigors vermindert van dag tot dag en dan de vele dooden, gewonden on zieken I Volgens berichten uit Engelsche bron, zeker niet overdreven, heeft Kitchener thans 75,000 man minder dan verleden jaar. Om nn de steeds bedreigde verbindingslijnen to beschermen, heeft men lang3 alle spoorbanen op afstanden van 3 tot 6 mijlen blokhuizen" opgericht, van tichelsteenen gobouwd, ruim- scnoots van schietgaten voorzien en voor een bezetting van ongeveer 30 man. Natuurlijk zijn zij niet tegen kanonvuur beschut. Men hoopte door deze blokhuizen het middol gevonden te hebbon om manschappen te sparen en de spoorlijnen betor dan tot nn toe te be veiligen, maar men ziet zich in deze vorwach- tin^ bitter teleurgesteld. Bij dag is het wel mo gelijk van hot eene blokhuis naar het andere te zien, maar des nachts valt hieraan niet te denken, en de Boer ia met zoo dom om alleen bij dag de spoorlijnen m& te vallen, 'i Vermelen van treinen en de inbeslagneming van proviand wagens geschieden nog voortdurend. Kortelings dreven de Boeren op klaarlichten dag in de onmiddellijke nabijheid van do door de Engelschen bezette plaats Machadodorp een groote kudde vde weg. Toen dit ten slotte be merkt werd, viel aan een achtervolging met meer te donken. Een Engelsch officier uitte zich over deze gebeurtenis op de volgende naïeve wijzeHet garnizoen is den ganschen nacht wakker en op zijn hoede geweest, daar men een naclitclijken aanval had, 't is daarom niet te verwonderen, dat de vermoeide manschappen bij dag in slaap vielen. De wapening der zwarten door de Engelschen schijnt meer en meer voor uit te gaan. In de laatsto dagen melden de dagbladen hier, dat er Kaffers uit Grikwa voor het veld gedrild wor den. Dit is een der treurigst© verschijnselen van den oorlog, niet alleen in tegenspraak met de verzekering van den Engelschen minister van oorlog bij het uitbreken van den krijg, maar zij draagt er ook niet weinig toe bij, om de Afri- kaanders, die zich tut nu toe aan de zijde der Engelschen schaarden van Engeland afkecrig te maken. I Het bankroet dr-r Engelscho krijgstactiek kan niet beter aan 't licht gebracht worden, dan door het aanwendon van zulke schandelijke mid delen. Do Brit is dus niet in staat met zijn ver bazende overmacht een handvol Boeren ten on der te brengen, hij moet ook nog de hulp der wil den inroopen om te zegevieren. Welk een fiasco van het „gallant army van Z. M. j In de Kaapkolonie heeft men den opstand wil len dempen door middeleeuwsche wreedheden in praktijk te brengen onschuldige personen wor den daar aan de galg geknoopt en hun familie betrekkingen en vrienden gedwongen om bij de volvoering van het vonnis tegenwoordig te zijn. Met recht vreest men echter, dat 't reeds tc laat is om met die strenge maatregelen en af schrikkende voorbeelden de opgewonden bevol king tot rust eh onderwerping te brengen. Verliezen van bet Engclsebe leger, Koodls die voorkomen in de „Daily Graphic". •c - .j a f ■o O P a 9 s O O O O Sa >3 £.n 'S O rt 24 Aug. 9 29 2 11 26 27 28 29 30 Totaal Telegrammen# LONDEN, 25 Aug. R0.) Lord Kitchener 6einde gisteren uit Pretoria, dat Do la Rey oen contra-proclamatie heeft uitgevaardigd, waarby hy de Boeren waarschuwt tegen Kitcheners laatsto proclamatie en vei klaart, dat zy den oorlog zullen voortzetten. KAAPSTAD, 24 Augustus. (R. O) In het midden van de Kaapkolonie dringen de Boeren naar het Zuiden. Een strijdmacht onder Scheepers bedreigt Oudlshoorn. [Oudtshoorn ligt ten N. van de Mossolbaai, hemelbieedte 425 kilometer van Colesberg (by de Oranjerivier) on nog 360 kilometer van Kaapstad J WINBURG, 26 Augustus. R0.) Er wordt gemeld, dat Stoyn en De Wet zich dichtby den oostelyken oever van de Vischrivior (Kaapkolonie) bevonden op den 24sten dezer. Do Boelen in het centrum dor Kaapkolonie hebben zich nu in kloinere afdeelingen dan te voren verdeeld on maken thans meer dan ooit nachtoiyke tochten. Het is daardoor moeilyker er achter te komen waar ze zyn. Voeding en fourageering zyn mindor bezwaar lijk voor hen, dank zy dien minder sterken afdeelingen. De Boeren komen nog altyd op geheim zinnige wyze aan paarden. Twee groote commando's, ten getale van zevenhonderd man, slaagden niet in hun pogiDg om de Oranje rivier over te steken, ten einde naar de Kaapkolonie te trekken. Er wordt voorts nog gemold, dat oen Hot- tentotsch verkenner is doodgeschoten sedert de afkondiging van de proclamatie tegen het schieten op Inboorlingen. De laatste zond een onbehooriyk antwoord, nadat hem de proclamatie was gezonden. POTSDAM, 26 Aug. (R. O.) Prins Tsjun is gisteravond te Bazel ziek geworden, waar door al de toebereidselen te zfiner ontvangst tot nader zyn uitgesteld. De Keizer keert eerst morgen terug. LEIDEN, 20 Augustus. By de heden alhier gehouden openbare verkooping van cokes in party on van 10 en 6 H.L. waren de hoogste pryzen 6.10 en 8 en de laagste 6 en 3. Men vernoemt, dat het Kamerlid voor Lochom, de heer Holsdingen, zich metterwoon in Den Haag zal komen vestigen. Op Het Loo is er Zaterdag a. s. gala diner ten Hove. Naar wy uit Den Haag vernemen, is de verkoudheid van de Koningin zoo goed als geweken. Heden had de gewone audiëntie van de ministers op Het Loo niet plaats. Prins Hendrik is heden uit Oldenburg op Het Loo teruggekeerd. Hon seint uit Apeldoorn aan het „U. D." Den 303ten dezer wordt de Koningin-Moeder met een klein gevolg ten palolze verwacht. Zaterdag zal een gala-diner ten hove plaats hebben. Te vyf uren ongeveer zal een extra- trein met genoodigden en hofdignitarissen aankomen uit de residentie. Vertrek ongeveer te tien uren. De Koningin maakto dezer dagen meer malen wandelritten met Haar grootmeesteres, Vrydag in het Park, Zaterdag en Zondag over Hoogeoeren. DeHaagsche correspondent van de „L. K." schryft aan dat blad, dat, hoewel beslist moet worden tegengesproken, dat de Gouver neur-Generaal van O.-L van plan la af te treden, daar hy onder het ministerle-Kuyper zfin hoog ambt niet langer zou willen vervul len, het niet geheel onmogeiyk is, dat hy bin nen kortoren of langeron tyd ontslag zal aanvragen wegens den tegenstand, dien hy by sommige Indische autoriteiten ondervindt. Zyn door ovarmatigen arbeid verzwakkende gezondheid zou hem dan ook eea ernstig motiof tot dien stap zijn. H. M. co Koningin-Moeder woon do gRter* voormiddag de godsdienstoefening by in kerk aan do Lage Vuursche, oudei geinorv.u da. Niemeyer. Het stoomschip „Berenice" arriveerde 26 Aug. van Amsterdam te Kopenhagen; de „Danae", van Palermo naar Amsterdam, pas seerde 26 Aug. Dungeness; de „Hebe", van Smirna naar Amsterdam, passeerde 24 Aug. Dungeness; de „Koningin Wilholmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Aug. te Suez; de „Potsdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 26 Aug. Lizard; «ie „Prinses Sophie", van Batavia naar Amster dam, pass. 26 Aug. Dungeness;de„Rembrandi" vertrok 24 Aug. van La Pallice naar Amster dam; do „Soestdyk", van Rotterdam naar Newport-News, passeerde 26 Aug. Lizard; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Aug. Dungeness; do „Zaanland" arriveerde 24 Aug. van B.-Ayroa te liio- Janeiro en vertrok den volgenden dag naa: Duinkerken en Amsterdam. G root-Britnnnii), In de „Berl. Neueste Nachr." heeft een zee-officier eon scherpe critiok geschreven over de Britsche vloot. Hy acht de geruchten over de onvoldoendheid van deze vloot ton volle gerechtvaardigd. Ton opzichte van do nieuwe verbeteringen in materiaal, bouw, bewapening en bescherming der schepen is de Britsche, vloot zeer ver achter gebleven. Eorste klasse, gepantserde kruisers ontbrekon, torpedo-jagers en -vernielers zyn onvoldoende. Tegen een, vyandige vloot van ongeveer hetzelfde kaliber meent hy, zal de Britsche vioot hot zeker moeten afleggen. Het artikel is geschreven naar aanleiding van de jongste manoeuvres, zoodat een ver gelijking met do Fransche vloot, uie pas oefe ningen had gehouden in d9 Middellandsche Zee en het Kanaal, voor de hand lag. Deschryvor maakt haar inderdaad en komt tol doze merk waardige 6lotsom: „De Fransche manoeuvres hebben de supe rioriteit van de Fransche vloot in de Middel landsche Zee bewezen, terwyl by de Britsciie manoeuvres is gebleken, dat een krachtige goed bestuurde Fransche vloot de overhand zou hebben, zelfs in het Kanaal." Volgons de „Truth" heeft keizerin Frie- drlch enkele maanden vóór haar dood haar dagboeken en haar briefwisseling, waaronder ook de brieven van haar moeder, koningin Victoria, laten vernietigen. Clitna. Een aantal hooggeplaatste Chlneesche ambte naren sluiten dezer dagen verzokeringen op hun leven, in het vooruitzicht van mogelyke, slechte luim by de keizerin-weduwe, als het Hof naar Peking terugkoert, Zy moeten daar by' zóó redeneoronAls de keizeren onze hoofden op onze rompen laat, des te beter, maar mouten ze vallen, dan zullen althans de vreemde duivels aan onzo familiön een flinke; som hebben te betalen. Dit verzekert ten miuste de „Standard". ADVERTENTIËN. Getrouwd Mr. G. G. VAN DER HOEVEN en I. F. H. ROOSEBOOM. Zundkbt, 26 Augustus 1901. Mevrouw de "Weduwe E. M. 0. ROOSEBOOM—Bickbb Caabtbn en de Heer en Mevrouw v. d. HOEVEN— Plate, betuigen hun hartoiyken dank voor de talryke bewfizen van belang stelling, by het huweiyk hunner kinderen ondervonden. 7618 13 Voorspoedig bevallen van een wel geschapen I>ocliter, 7624 6 G. J ASPERSE geb. de Klbr. Leiden, 26 Augustus 1901. (Middelstegracht No. 2.) Eenige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van eon Dochter 7626 6 W. P. VALKENBURGH, WlETHOFP. Leiden, 26 Augustus 1901. Tot onze diepe droefheid behaagde het den Heere, ten huize van den WelEdelgeb. Heer AUG2? L. REIME- RINGER, heden tot Zich te nemen onze zeergeliefde Dochter, Kleindoch ter, Zuster en Verloofde ELIZABETH MARIA BEKOOY, in den jeugdigen leeftyd van 24 jaar. Uit aller naam: Wed. J. BEKOOY Liotvoet. Leiden, 24 Augustus 1901. (Zydgracht 13 A boven.) Vrienden en bekenden gelieven deze ook als b\jzondere kennisgeving aan te nemen. 7609 15 Het behaagde heden den Heore, tot myne diepe smart, tot Zich te nemen, haar, met wie ik eenmaal in het huwoiyk wenachte to treden, myn innig geliefde, ELIZABETH MARIA BEKOOY, in den jeugdigen leeftyd van 24 jaren. 7610 9 CORN. H. VAN ULDEN Mz. Leiden, 24 Augustus 1901. Heden overleed, te mynen huizo, op vier-en-twlntigjarigen leeftyd, na een langdurig en geduldig lyden MARIA ELIZABETH BEKOOY. Zy was gedurende negen jaren de tronwe verzorgster myner kinderen. AUG. L. REIMERINGER. Leiden, 24 Augustus 1901. 7616 8 CMÉ-BILJART. Te koop: een op zeer netten stand gelegen Caié-Bil- jart. Omstandigheden, die tot spoedigen verkoop nood zaken, doen de koopsom zeer billijk zijn. Ei Oven onder A. ll©vBureau „Haagscbe Courant", Len tlaag. 4 i 8 Ï5 A a is a Ph a* p Frl m N A rA s

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3