12728 A*. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een opvoedster. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 1.10.' - Builen Leiden, per looper en waar agonten gevestigd zyn 1.30 i Franco per post 1.65- PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/" 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officleole Kennisgeving. I>lrcct© Belastingen. De Burgemeester van Leidon brengt ter alge meens kennis, dat aan don Ontvanger der Directe .Belastingen js ter band gesteld liet kohier der 'Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. o van den dienst 190111102, executoir verklaard deu 2061 en Aug. jl., en herinnert voorts den belang- 'hebbenden aan hun verplichting om den aanslag cp den bn de Wet bepaalden voet te voldoen. beiden De Burgemeester vooruoemd, 21 Aug. 1901. F- WAS- Leiden, 2i Augustus. Gedurende enkele dagen heeft de Eweek- ■chool voor Zeevaart alhier bezoek gehad van het stafmuziekkorps der Koninklijke Neder- landscbe Marine, uit Den Helder. Wandelingen werden er door de jongens en verder perso neel meegemaakt door do straten van Leiden en zelfs te Katwijk-buiten deed het korps zich hooren. Door de welwillendheid van den directeur der Kweekschool werden ook twee concerten aangeboden aan de sociëteiten „Arüicitia" en Musis Sacrum", hot oeno Dinsdag- en het andere gisteravond. Op beido waren ook do jeugdige Janmaats met bege leiders gonoodigd en werden ze vanwege tie sociëteiten onthaald. In den tuin van Musis Sacrum" was bovendien een buitengewone verlichting niet gekleurde ballons aangebracht. De opkomst was er zeer talrijk, zoodat do tuin g'.heel gevuld was. Groot was ook de bijval, welke het muziekkorps, onder directie van don hoer Jac. Koning, ten deel viel. En geen wonder, want wat ten gohoore werd 'gebracht, getuigde telkens van het uitstekende gehalte van het korps. In do kerk van Onze Lieve Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis, aan de Uartebrug, alhier, werd hedenvoormiddag een eerste plech tige H. Mis opgedragen door den weloerw. heer J. C. Aalberso, den lBden dezer priester gewijd. Als presbyter assistens fungeerde de zeereerw. heer pastoor H. L. A. Gadet, terwijl verder hun assistentie verleenden do eerw. hoeren L, Woslerwoudt, 13. Hermans, G. Maat, Giündomann en Do Neeff. Schoon gezongen werden do „Voni Creator" van Beltjons en de Mis van Riga. De feestrede werd gohoudon door den zeer eerw. heer B. F. Aalberse, broeder van den nieuw gewijde on loeraar aan het seminarie Hageveld. Naar aanleiding van de tekstwoorden I Cor. V vs. 20: „Wy vervullen oen gezant schap voor Christus", wees de redenaar or op hoe hoog de priester boven allen verheven is, om allen te dienon. Het altaar was smaakvol versierd. De 2de luitenant-kwartiermeester "W. K. Rutgers, van het 4de regiment infanterie al hier, zal gedurende de veldoefoningon van do 3de divisie infanterie in het Zuidoosten van Limburg bi) die divisie worden gedetachoerd. De commissaris van politio alhier, van verlof teruggekeerd, heelt heden zijn function woder aanvaard. j Voor het examen Fransch, lager onder- 'wijs, is geslaagd mej. G. F. Japikso, van Leiden. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 14 October en volgende dagen to Leidon, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam 'ge'egenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practischo examens van arts, alsmede te ütrocht tot het afleggen van do practischo examens van tandmeester. Men zie verder de „Sts.-Ct." No. 195. Dinsdagavond bevatte ons blad de aan kondiging, dat de aanbesteding van den ver bouw dor Abdijkerk to Rijnsburg was uitgesteld. In verband daarmede wordt ons nu gemeld, dat in de vorige week, daags voor de aanwijzing, het kerkbestuur door bomiddeling van den Commissaris der Koningin In Z.-H. een schrijven ontving van de Regeering, inhoudende, dat men met den verbouw niet zou beginnen, aangezien de Abdijkerk eigendom van den Staat is, en indertijd aan de Hervormde Ge meente te Rynsbuig slechts ln bruikleen is afgestaan. Uit Voorburg wordt aan de tDelftsche Crt." geschreven: „Sedert 15 Aug. is hier geen burgemeester meer. Op dien datum eindigde de zesjarigo benoemingstermijn en een herbenoeming heeft nog niet plaats gehad, wellicht ten gevolge van uitlandigheid van den minister van bin nenlandsche zaken. De Raadszitting werd dan ook Dinsdag voorgezeten door don oudsten wethouder, waarnemend burgemeester." Men meldt uit Den Haag: Van een voor nemen, aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö, den lieer Roo3eboom, toe geschreven om tusschentyds af te treden, is hier to lande niets bekend, ook niet in ofli- cieele kringen. De veronderstelling, dat de verwisseling van het ministerie daartoe aan leiding zal kunnen wordon, kan zelfs op goede gronden worden tegengesproken, en strookt buitendien niet met de feiten. By het departement van koloniën is geen bericht ontvangen van het overlijden van den luitenant-kolonel J. P. Meyer, plaatselijk com mandant van Kotta-Radja, waaruit do gevolg trekking wordt gemaakt, dat deze hoofd- oflicier niet gesneuveld, noch aan wonden be zweken is, maar een natuurlijken dood is ge storven. In do zitting van gisteren dor Algemeene Synode kwam aan de ordo het rapport omtrent do quotisatie der gemeente Soest; de conclusie, om het concept-antwoord op het beklag dier gemeente to wijzigen, werd aangenomen. Tor tafel kwam het rapport over de inge komen Btukken omtrent de archieven. De conclusie strekte, om aan de prov. en class, besturen on aan de kerkeraden formulieren ter invulling te zenden, met bepaalde vragou aangaande het archief. Dienovereenkomstig werd besloten. Voorts zal aan de vereenlging van archi varissen op een desbetreffend schrijven worden geantwoord, dat de Synode het in-bruikleen- afstaan van kerkelijke archieven in Ryksbo- waarplaatsen niet acht in het belang der Kerk. Hot rapport over het verslag der Commissie, door do Synode des vorigen jaais benoemd, om le dienen van advies in zake de archief- quaestie, kwam daarop aan de orde van behandeling. De rapporteur adviseerde over hetgeen geantwoord is op de eerste vraag, luidende: hoe de Synode het best kan komen tot de kennis van den toostand, waaiin thans de kerkelijke archieven verkeeren? namelijk het doen van aanschrijving aan do besturen, voor kennisgeving aan te nemen. Omtrent hot advies over de tweede vraag: hoe het belangrijke van de archieven het best to bewaren, concludeerde de rapporteerende commissie, dat do classicaio besturen raooten uitgenoodigd worden tot het oplichten van veiiigo bewaarplaatsen in de hoofdplaatsen der Classes en tot het aanstellen van eon persoon, die de archioven catalogiseert. Aangaande de derde vraagwelke verande- iingon in do reglementen zijn noodig tot ver betering van don toestand, werd geadviseerd, dozo zaak over te brengen by do Synodale Commissie. De tweede conclusie werd ver worpen, evenals do derde. Een voorstel van den heer Romyn om een commissie te be noemen, die by de Synode des volgenden jaars een concept-reglement op het Archief wezen zal Indienen, werd aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot den vol genden dag. (Z>.) Aan het staatsexamen tot toelating aan de Utrechtsche Universiteit namen van 19 tot 21 Augustus deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zyn 2 candidaten: 'de hoeren J. W. Dyckmee8ter en W. E. Kuipers. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 4 candidaten: de heeren E. van de Velde, L. H. J. Mestrom, A. S. Talma en mej. A. H. J. van Iterson. Gedurendo den loop van het examen trok zich éón candidaat terug. Het examen wordt voortgezet met twee candidaten. Na voortzetting van het examen zyn van do vorige groop alsnog geslaagd de heeren G. A. Keet, W. C. Mees en mej. T. Blom. Hot lid der Eerste Kamer voor Zeeland, de heer T. A. J. van Asch vau Wyck, heeft aan de Prov. Staten van Zeeland het volgende schryven gericht: Amersfoort, 1 Augustus 1901. My no Heeren I Ten gevolge m'yner benoeming tot minister van koloniën houd ik op lid te zyn van do Eerste Kamer der Staten-Generaal. Daar het my niet wenachelyk voorkomt zoowel uit constitutioneel als practisch oog punt dat ministers dor Kroon lid zyn van de Staten-Generaal, neem ik de vrijheid tot u het verzoek te richten, my niet andermaal te benoemen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, daar een oventueele benoe ming door my niet zou kunnen worden aan- gonomen. Het la my een behoefte u, $Iyne Heeren, myn dank to betuigen voor het vertrouwen, my geschonken. Naar myn vermogen heb ik getracht de belangen van on3 dierbaar vaderland te be hartigen, myn wysheid vragende van Hem, Wien te dienon ook op het gobiod van don Staat do wensch was van uw afgevaardigdo. Do meer byzondero belangen uwer provincie, voor zoover dezo van algemeen belang konden geacht worden te zyn, behoefden door my niet te worden voorgostaan. Mot betuiging van byzondero hoogachting en met aanbeveling in uwe welwillende her- inneimg, heb ik do eer te zyn, Uw oud-afgevaardigde naar do Eerste Kamer der Staten-Generaal, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Een byeenkomst dor Siaten van Zeelaud, om in de vacature te voorzien, zal waarscbyn- lyk op 27 dezer plaats hebben. (Std.) Aan ds. C. W. A. Nonhebei, Herv. prod, te Harmolen, is om gezondheidsredenen eon verlof van 6 maanden toegestaan. In de joügste kroniek der Weesinrichting te Nesrbosch wordt meegedeeld, dat het getal bezoekers, die do inrichting wenschen te zien, in do laatste weken steeds is toegenomen, zoodat hot nu 5001000 per week bedraagt. Zeker een respectabel cyfer, dat getuigt van do belangstelling, waarin die inrichting zich nog steeds mag verheugen. De commissie voor de zaken derProtes- tantsche Kerken in Ned. Oost- en West-Indië heeft gisteren in do personen van haar presi dent, den heer L. Overman, en haar secre taris, dr. G. J. van der Flier, haar opwach ting gemaakt by den onlangs opgetreden minister van koloniën. H. M. de Koningin heeftop 17 Augustus in plechtig gehoor ontvangen de heeren dr. D. E. Wilde en M. Militchevitch, ter over handiging aan Hoogstdezolve van hun geloofs brieven als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister by het Nederlandscho Hof, respectievelijk van do Argontynsche Republiek en van Z. M. den Koning van Servië. By diezelfde gelegenheid heeft Hare Majes teit in ontvangst genomen don torugroepmgs- brief van den heer Sima Losanitch, in hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. don Koning van Servië by Hoogstderzelver Hof. (Sts.-Ct.) Baron Sweerts de Landas Wyborgb, Hr. Ms. minister-resident te Bucharest, voor Ru- meniö en Servië, met verlof hier te lande, zal voor belanghebbenden to spreken zyn in het lokaal van het Departement van Buiten- landsche Zaken op Dinsdag on Woensdag 27 en 28 Augustus a. s., van 11 tot 1 uur. De Broederschap van hoofdcommissaris sen on commissarissen van politie zal 19 September haar zevende algemeene vergadering houden te Borg-en-Dal, by Nymegen. Do heer Jac. van Waning, burgemeester vau Ouderkerk a/d. IJsel on hoofdredacteur van „De Politie gids", zal in die vergadering een voordracht houden over het onderwerp: „De politie staatszorg". Het stoomschip „Gedé," van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Aug. vau Suez; de „Koningin-Regentes" vertrok 21 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Memnon", van Java naar Amsterdam, vertrok 21 Aug. van Marseille; de Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Aug. van Suez; de „Statendam" arriveerde 21 Aug. van Niouw- York te RotterJam. Alkemade. Leerlingen en onderwyzend personeel, ouders der kinderen en belangstel lenden in de school dezer gemoente to Niouwe- Wetoring maakten Dinsdag, door vrywillige by dragon daartoe in staat gesteld en door prachtig weder begunstigd, een boottocht: Leidon Haarlem Amsterdam en terug. De kinderon vooral hebben zich kostelijk geamu seerd, en allen waren vol lof over het wel slagen van deze ontspanning. WaBseintur. „Afrekening met den heer YLssor" luidde do agenda van de tuinders- veraenlging „Wassenaar". Yolen hadden ge meend, dat do heer Yisser zelf tegenwoordig zou zyn, doch dit was zoo niet. Het was dan ook maar boter, dat hy „buiten schot" bleef, meende men. In plaats van zelf te komen, was er een bundel nota's ontvangen, waarop genoteerd was hoeveel leder nog betalen moest om het tekort van do vrachtgelden te dekken. Velen betaalden, anderen betaalden niet en nog anderen gaven den heer Visser vryheld het bedrag er af te houden, zoodra hy betaalde wat ze nog van hem te goed hadden. Klachten over bonnen on zakken, die verdwenen zyn, waren niet gering. Algemeen was do roep, dat de administratie van den beginne af j,slechtj geweest was. Daar veel leden afwezig waren, kon de zaak nog niet geheel in ordo worden gebracht. Om kort te gaan, do vergadering, die wo gisteravond by woonden, gaf den indruk, dat het niet lang moer zal duren, of we vernemen de treurige tijding, dat do tuinder8vereenigmg „Wassenaar" het leven heeft afgelegd. „Hot leven en don last dea levens" zal het bestuui onzen vaderen wel nazeggen. Het kind, dat door zyn vader slecht gevoed werd, heeft heelwat hoofdbreken gekost. Uit de „Staatscourant." Koe. besluiten: Benoemd lot inspecteur der registratie en domeioen v.in de derde k'.isêo in de 20ste divisio (AlidJolburg), C. Wiersma, thans vao de derde kl. ïu de 21ste divisie (Goee). Met tijdelijke afwijking, m zoover van 96 der legerformatie (Indisch «taatsblad 1896. No. 81), benoemd tot goneraal-majoor der genie bij het leger in Nederlandsch-Indië, de kolonel, chef van' dat wapen A. J. J. Staal. Een pensioen van ƒ231 verleend aan E. C. van der Meer, weduwe van don gewezen commies lslo kl. bij 'a Rijks belastingen L. W. Prinsse. Door don Minister van Koloniën is de l^er J. M. van der Vange gesteld ter beschik kiiigvun den Gouverneur-Generaal vaa Nederlancu-lndië, om te worden benoemd tot meesterknecht inïiru in ent mak er bij den artillerie constructie w .olcel te Soerabaia. De minister van binnenlandsche zaken ver leent a. s. Zaterdag goon audiëntie. Schadevergoedingen toegens deporlut'c. De Britsche commissie, balast met he' onderzoek naar do schadevorderingen van ondej u «.-a vau vreemde mogendheden uit hoofde hunner i.'.alio uit Zuid-Afrika door de militaire autoriten- i i/p wolko commissie laatstelijk de aankondiging iu de „Noderiandsche Staatscourant" van 16 17 Mei jl., No. 113, betrekking had, heeft een bericht over haar werkzaamheden openbaar doon maken, waarvan de vortaling luidt als volgt: ,Na 15 September e. k. zullen geen nieuwe; schadevorderingen door de commissie worden aan genomen. Alle vorderingen, die men vóór dien datum nog wensebt in te zeudeo, moeten in de Engelsche taal en in drievoud aan de commissie worden overgemaakt." Zij, die door tusschenkorast van den Neder- landschen minister van buitenlandscbe zaken te 's-Gravenhage hun schadevorderingen wenschen in te dienen, moeten behalve de bovenbedoelde drie exemplaren nog twee afschriften van hua vorderingen bij dat Ministerie inzenden. Verkiezingen voor do Tweede Kamer. De officieel© uitslag der verkiezing te Slia- drecht in als volgt: Uitgebracht 3358 stem- men; geldig 3312; Yan Lüben Seis 2166,; Heldt 1146 stemmen. Gekozen de hoor Yan Löben Sela. JL>e IN"a-verliiezingen. De uitslag der na-verkiezlngen geeft, vooral om de overwinning, door de socialisten te Lochem behaald, der pers stof tot beschou wingen en opmerkingen. Het „Handelsblad" zegt kortweg, dat de stembus voor de liberalen opnieuw een ongun- stigon uitslag heeft gebracht. Te Amersfoort heeft de godsdienstige rich ting van do meerderheid der kiezers den jeugdigen Yan Asch van Wyck doen stellen boven don ervaren staatsman. Eist bleef getrouw aan de vroegere keuzo en vaardigde weder een Katholiek af. Den Bosch was geen twijfelachtig district Maar velen zullen bitter teleurgosteld xyn meent het blad door den uitslag te Lochem, het district, waar de heer Lely met over wegende meerderheid was gekozen en waar men algemeen verwachtte, dat mr. Heseelink1 van Suchtelen uit de bus zou komen. Er is •en harde stryd gevoerd en velen zullon het,' betreuren, dat de heer Lely voor Amsterdam sitting nam. Doch men meende overtuigd to zyn, dat Lochem het liberale vaandel getrouw zou biyven. Ten onrechte echter. Dat de heer Heldt te Sliedrecht een harden, kamp zou te voeren hebben, wiet men vooruit. Dr. Kuypers district bleef voor zyn party behouden. 86) Gelukkig werd juist gemeld, dat hot eten klaar was. Theo noodigde de hoeren uit, hem to volgen, ten einde onder het déjeuner de zaken af te handelen; de dames trokken zich terug. 't Eersto, wat Theo Paimpol meedeelde, was .hot nieuws, dat het patent was verleend. „Laat eens gauw kijken," zei de Hollander, en Theo gaf hem het oflicieele blad. „Ik moet beginnen mot u een bekentenis te doon," zei de jonge Farland. „U begrijpt, dat de aanvraag en verdere formaliteiten nogal lastig waren voor meneer Poggerlink, wien ook de exploitatie moeilyk zou zyn gevallen. Ik heb hem daarom voorloopig de uitvinding ivoor 75,000 mark afgokocht en ze op myn naam laten inschrijven en hem onder voor behoud van uw goedkeuring natuurlyk 1 vyf en twintig percent van de winst verzekerd." Paimpol knikte. „Heel behoorlyk! Nietwaar, meneer Pogger link, heel behoorlyk?"* j De uitvinder zwom in een zee van zaligheid en drukte Theo de hand, onder herhaalde dankbetuigingen. „U vindt het dus goed, meneer Paimpol?" vroeg Theo. „Den uitvinder komt zyn ver- j diende loon toe, nietwaar?" „Zeker, zekerl Heb je al denoodige stappen gedaan om de uitvinding in het buitenland te beschermen, in Engeland by voorbeeld?" f' Over Theo's gezicht vloog een blosje. JL ,NatuuriyU Hot patent voor Engeland is zoo goed als zeker. Het kan eiken dag komen, en dan moet er de noodige reclame gemaakt worden. Wy moeten een fabriek oprichten; Poggerlink kan technisch leider wordon on ik zal my met het commorcieele belasten." „Best, bestl Dat laat ik aan jelui over. Nu moet meneer Poggerlink my eerst de zaak zolve eens goed uitleggen." De oude mau stond op, kuchte eens en begon aan een inleiding, waar by zyn hoele levensgeschiedenis te pas kwam. Farland wilJo hem een paar keer ongeduldig in do rede vallen; doch Paimpol, wien het bescheiden mannetje scheen te bevallen, gaf hem een wenk en bleef aandachtig luisteren. Ëindeiyk was men aan het zuiver technische deel. Poggerlink raakte in vuur; hy at zoo goed als niets en dronk van ty'd tot tyd oen slok van don voor hom ongewonen, zwaren wyn. Hy was rood van opgewondenheid en zyn oogjes glinsterden. Paimpol luisterde zeer aandachtig, en hoewel hy eenige opmerkingen maakte omtrent hot practische, bleek zyn geestdrift niet ver minderd. Ten slotte kwam Theo met zijn groote exploitatieplannen. Het déjeuner was afge- loopen; maar men bleef onder champagne en eon goede sigaar nog lang byeen. Het jongmonsch stelde met zyn welsprekendheid den ouden technicus nog inde schaduw; maar hy bemerkte, dat Paimpol ook een scherpen blik had en dat hy hem als man van zaken tot dusver wel wat had onderschat. Het meest drong Theo, om een termyn van betaling vast te stellen. „'t Liefst wou ik, meneer Paimpol, dat u een deel van de driehonderd duizend, wolke u in de zaak steekt, reeds hier te Beriyn be taalbaar stel da. Ik kon dan dadel yk met do zaak beginnen; want olko dag is er eon, niotwaar?" Doch daar had de dikke man geen ooron naar. Er viel thuis nog zooveel te doon. Hy wilde liever wat wachten. „Wy hebben vandaag den lOden Februari," zei liy; „tegen het eind der maand kan ik het lioele bedrag deponeeren. Is dat goed?" Theo viel uit de wolken, maar hy hiekl zich goed. „Zeker, zeker, togen het laatst der maand, bost. Maar als u nu eens voor een klein deel, by voorbeeld de koopsom, dio ik voor Pogger link hob bestemd, aanwijzing gaf op oon Berlynsch hui3?" „'t Gaat niot, met don besten wil van de wereld niet!" voizakorde Paimpol, dio zyn zakboekje had genomen on aan hot cyforen was gegaan. „Den 20sten worden or pas 50,000 vryde rest togen ultimo, 'tls wel jammer, dat wy zoo lang moeten wachton. Zeg, heeft Poggerlink al het gold noodig? Anders zou ik voorslaan De uitvinder, zeer onder den invlood van den wyn, stond aan een sigarenkistje te scharrelen; hy hoorde niets van dit deel van het gosprek. „Hy heeft het niet moer in handen l" fluisterde Theo snel zyn buurman toe. „Arme ventl Borg gebleven voor een familielid begrypt u? Ik heb hem voorgeschoten, omdat hy zoo in den brand zat. 't Was anders voor het begin ruim voldoende geweest." „Drommels!" bromde Paimpol, een weinig ontstemd, „wat een vervelend begin 1" Theo lachte zenuwachtig. Op dit oogenblik kwam er afleiding: do deur ging open en men zag Karla mot mevrouw Pollinger. Snol voegde Theo den Hollander nog toe: „'tBlyft dus by de bepaalde termijnen: den 20sten on ultimo?" Paimpol knikte. Al zyn aandacht was nu gericht op de beide dames, en er had een levendige begroeting plaats. Theo word dadeiyk door de Weenerin tor zyde genomon, terwijl Paimpol Karla oen beetje het hof maakto. „Ts u nu tevreden?" vroeg Mizzi. „O zekerl" antwoordde Theo verlogen. „Maar ik niet met u.... TJ houdt iemand voor don gek!" Waarde mevrouw „Och, wat plochtigOnlangs zotte u een heel ander gezicht tegen my. Dat heeft u zeker berouwd; want go hebt u in geen eeuwigheid laten zienl" Theo zag haar fonkelenden blik; hy ge voelde iets van vrees voor haar. Zy was jaloersch, daaraan viel niet te twijfelen. Als zy soma iets van Nelly wist en zich by Paimpol op hem wilde wreken l „Waarom liept u my voorby op de tentoon stelling?" „Lieve mevrouw, het was waarlyk myn schuld niet. Moneer Paimpol had over mjj beschikt eu zoo kwamen wy dien avond „By de nicht 1 Zoker. En die beviel ons zoo goed, of liover de dochtertjes dat we geen tyd meer hadden. O, ik begryp het heel goedi" Theo stamelde een verontschuldiging, ver loochende schandeiyk Nelly en yverde dee moedig om de gunst van Mizzi, uit louter angst, dat zo hem verraden zou. Want by allen spot lag er in haar oogen iets, dat Theo deed sidderen. De anderen verkeerden in de beste stem ming. Karla, die haar moeder wegens bezig heden verontschuldigde, was zeer uitgelaten en amuseerde zich met Poggorlink, dio zich: zoo komiek aansteide, dat Paimpol tranen lachte. Theo, die op heete kolen zat, dwong zich tot een luidruchtige vroolykheid on hield tel kens toosten op Paimpol. Plotseling kwam mc.i Theo roepen. Zyn moedor wens"fte hem te spreken. Na oeq, zoekenden flik op het groepje, ging lu1 snel heon, met kloppend hart on gloeion#, wangon. Stóphanie was .n de hoekkamer; zoodra ze hem hoorde aankomen, wierp zo s: -leut open. „Mama," begon hy, op zyn gewone jongens achtige manier, „waarom komt u met eei* beetjo binnen? 't Is zoo gezellig. Verschrikt hield hy op, toon hu haar toor- nigen blik zag. „Thoo, or is naar je gezocht, met een be velschrift tot betaling." „Myn hemel, om zoo'n onbeduidende ge- schiedenis 1" „Dat 19 geen onbeduidende geschiedenis l* zei do woduwo streng. „Voor my was het 1 althans een verpletterend nieuws, dat je insolvent bent en je door den deurwaarder en je eigen personeel vergeefs laat zoeken 1" Hy antwoordde geen woord op de strenge boetpredikatie, die nu volgde. Eerst toen haar toon weeker werd en zy sprak van hot name loos leed, dat ze nu maandenlang om hem droeg, kwam het smeekend over zyn lippen; „Ach, moeder, moederl Waarom dio ver» wyten? Ik ben al wanhopig." Zy schrikte op. Wil hy" ze durfde PaimpoPe naam ntel uitspreken „niets van de zaak weton? {Wwdl

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1