ADVERTENTIE N. 2 KJ M E Kl Ph cn D KJ O KI Q De oorlog tussclien Engeland en Transvaal Naar aanleiding der mededoeling van hek Engelsclio departement van oorlog, dat Enge land de best mogeiyko maatregelen liad ge- troffen voor do vrouwen en kinderen In de „concentratiekampen", bevatten de Engelsche bladen thans oen brief tor bevestiging van da voortreffelijke maatregelen der Britache regee ring en de gunstige verandering van den toestand: „Het spijt mij te moeten zeggen, dat -dezelfde vreeselijke toestanden heerschen onder 'de Boerenvrouwen en kinderen in het zoo genaamde vluchtelingenkamp te Pretoria, dat bestaat uit ongeveer 1000 personen, alles bi) elkaar gerekend. Ik ben viermaal in het kamp geweest om te doen wat ik kon tor onder steuning van doze ongelukkige lieden door giften in voedsel, dekens, enz. „De feiten, voor zoover ik ze kon Dagaan, zijn als volgt: Er heerscht in Engeland oen verkeerde indruk omtrent deze vluchtelingen. Men heeft het voorgesteld of zf) vrywillig Bntsche bescherming hebben gezocht, terwijl in werkelijkheid eerst hun hulzen zijn plat gebrand, te gelijk met hun aardsche bezittin gen, en hun niet meer dan een uur gegund wordt om enkele zaken moe te pakken, „De dagen zijn warm, maar de nachten zijn bitter koud. Ik was gisteren in het kamp. Vier gezinnen waren neergesmakt op het veld, omringd door de weinige dingen, die ze nog voor vernieling bewaard hadden; zy leken een levend beeld van ellende en wan hoop. „Een groot aantal kinderen zijn ziek on heb ben tot dusver nog geen dokter gehad. Een lid van het „Roode Kruis" vertelde my, dat ,bi) een recept kon geven, maar by had geen medicynen. Ik ga vandaag weer uit om te pogen dezen man te bezorgen wat hy noodig heeft, d. w. z. als hy een pas kan krygen om by my te komen. „Men zegt my, dat de rantsoenen als volgt zyn: 24 pond meel voor acht personen per week 1 pond koffie voor zeven personen per drie dagen; 1 pond suiker voor zeven personen per drie dagen; 6 ons vleesch voor ieder persoon voor drie dagen. „Een Amerikaansche vriend van my, die my vergezelde, gaf een arme vrouw 2 shillings voor do portie, die voor haar zelf en haar gezin bestemd was; hy kocht ze om zo als een curiositeit aan den Amenkaanschen consul te laten zien. Het geheel bestond uit een stukje been van ongeveer 8 duim lengte, drie of vier breed en ongeveor V/t duimdik, iets, dat men niet aan een fatsoenlyken hond zou geven. „Het is nu drie weken geleden dat bet kamp opgericht is (de blief is van 19 Juli). De menschen hebben al dien tyd geen enkele groente gehad; mets dan rauw meel, dat zo maar moeten bereiden zoo goed als 't gaat, geen zeep of kaarsen, geen melk of boter, geen hout om vuur te maken en slechts een zeer beperkto hoeveelheid kolen. Ik ben zeker, dat de ergste misdadigers in EngelancLniec mot een barbaarschheid worden behandeld als waarvan deze vrouwen te Jijden hebben. „Vele goedhartige menschen brengen liaar kloedoren en andere dingen, maar het vloek waardig feit biyft bestaan, dab deze menschen onder Engelsche bes.herming hoeten te zyn. Het water, dat zy drinken moeten, komt uit eon water voor, die al het rioolwater van de Biad opneemt. Op deze wyze kunt gy op een goeden dag verwachten te zuilen hooien van de uitroeiing van do Hollandscbe bevolking." Het spreekt vanzelf zegt de „N. E. C." dat de „Fall Malt", de „Standard" en de overige Jmgo-bladen zich wel hoeden dezen brief op te nemen m hun onpartydige kolom men; natuuriyk evenmin als het oordeel van maarschalk Neville Chamberlain of dat van den eerw. Dewdney Drew. Maar do tegenstel ling tu8schen dezen brief en de brutale at wy- zmg van de uit Zwitserland aangeboden hulp door het Engelsche ministerie van Oorlog, volgens het gisteren medegedeelde Zuncher "telegram, wordt er niet minder walgeiyk om. De correspondent van de „Daily Mail" te Genève seint aan zyn blad, dat de veront waardiging in Zwitserland zeer groot is over de weigering om de Zwitsersche medische hulp voor de Boeren toe te laten. In Nederland is dezer dagen uit Pretoria een Transvaalsche dame, moeder van zes kin deren, aangekomen, die met haar kroost onder bedriegjyke voorwendselen was verwyderd, omdat zy te gevaariyk was. Deze dame is een dier moedige vrouwen, die niet alleen zelf niet het hoofd laten han gen onder de droevige tydsomstandigheden, maar nog goostkracht genoog bezitten om zwakkeren modeschepselen een hart onder den riem te steken. Zy bleef dan ook geenszins in gebreke haar terneergeslagen zusteren to Pretoria gedurig moed in te spreken on vos tjgde dus al spoedig de aandacht der Engel- sciie ovei heden op zich. Deze besloten haar zoo spoedig mogeiyk te verwyderon, nadat eenige waarschuwingen, offleieus en officieel, Diets bleken te hebben uitgewerkt. De kor date vrouw gaf hierop steeds maar óén ant woord: „Zend my maar gerust naar een kamp", maar kreeg daarop het volgende be scheid: „Dat zou u wel willen, dan kon u de vrouwen daar ook opmonteren en die zou den dan hun mannen aanvureD, terwyi het er ons om te doen ia ze terneergedrukt te houden, opdat ze den mannon zullen aan sporen den etryd op te geven. De vrouw moest dus verwyderd worden uit Zuid-Afrika, maar, naar het schynt, wilde men dat met zonder eenige vermeldbare reden doen. Daarom werd haar verteld, dat haar man die door de Portugeezen was tegen gehouden, en thans te Caluas vertoeft zich in Holland bevond en zy vryheid kreeg op Engeland's kosten met haar kinderen naar haar echtgenoot te reizen. Dit „aanbod" word aangenomen en de dame met haar kinderen vrerd gratis vervoerd naar Nederland. Te Londen deed zy navraag en hoordo, dat haar man in Portugal was; zy heeft echter familie in Amsterdam en is met haar kinde ren voorloopig althans geborgen. De dame vertelde aan het „Hbl.H, waaraan flit is ontleend, behalve haar eigen weder varen, nog een paar staaltjes van het optreden der Engelschen in en naby Pretoria, die de „woldaden van liet Britsch bestuur" wederom in een scherp daglicht stellen. Zy verhaalde van eon ziekeiyko vrouw met vyf kinderen, die by Pretoria woonde, maar onlangs op bovel dor Engolschon haar huisje moest ontruimen. Er word der onge lukkige geon tyd gelaten iets mede te nemen. Slechts gehuld in een deken kroop zy met haar kindoren, waaronder nog een zuigeling, naar oen nabygelegen boschje, waar zy zich verborg. Zy zag daar haar woning in vlam men opgaan. Eerst vyf dagen later kwamen de wagens langs de plek, die de „beschermelingen" van Engeland opnamen om ze naar een der kam pen te brengen. Vyf dagen lang heeft de ongelukkige ln het boschje doorgebracht. Door honger ge kweld en radeloos door den hartverschcurendon toestand harer kinderen groef zy uit de modder „padvischjes" een benaming in Transvaal voor jonge padden op en gaf die den ongelukkigen wichten te eten. Toon de Engolsche wagens aankwamen, waren drie kindertjes dood. Zy verhaalde van eon man te Pretoria, die maar geen vergunning kon krygen om zyn gostorven kind te bograven. Hy werd gedurig van het kastje naar don muur gestuurd en middelorwyi lag het lykje onbeschermd achter het huis. Alles was den man ontnomen, zoodat hy zelfs geen planken had om een kistje te timmeren. Ten laatste brachten do buren vol- doonde planken by elkaar, zoodat het lykje ten minste gekist kon worden. Zy verhaalde van een ryken Boer, een der .ryksten ln de republiek, die op aanstoken van Engelschen door de Kaffers werd over vallen, vermoord en gruweiyk verminkt. Al zyn eigendommen werden vernield of geroofd. Zyn dochter, voorheen een erfdochter van 00,000 pd. 6t., loopt half waanzinnig te Pretoria als bedelares rond. Zy verhaalde maar ach het is zoo droevig allee» to herhalen. Wy hebben 't weer gehoord, wolko duldolooze isinarten, hoe onbeschryfe- lyke ellende wordt geleden door hat helden- volk, welks grootste misdaad is, dat het zyn vryheid te lief heeft. Zooais verondersteld kon worden, heeft Reuter Donderdag slechts een deel geseind van het artikel in do Paryscho „Matin" over de waaiscbUniykheid, dat de regeermgon der Boerenrepublieken eindeiyk zoucen besloten hebben kapoi brieven u;t ;e geven. Na het reeds vermelde eerste gedeelte van zulk een kaperbrief wordt daarin verder gezegd: „Gy zult de Engelsche schepen, die op het oogonbiik van deze veiklarmg zeilende zyn, eerbiedigen. (Natuuriyk worden hier alleen de koopvaardyschepon bedoeld). „Ü3 betaling zal plaat3 hebben binnon 14 dagen r>& het teekonon des vrodos, uit de van de Lugei3che rogeering geöiachto schade vergoeding. „ln geval na de waarschuwing voor het govaar, dat do Eogolsche schepen loopen cn dat gclyl: staat met een boycot der Engelsche vloot, do viode goteekend en de oualhankelyk- hö:d der beide republieken erkend mocht worden, zullen uw onkosten u worden ver goed »»:i u bovendien een som van 40,000 pd. st. worden toegekend voor uw tusschen- komst. „Wat belieft de in den grond goboorde schepen, waarvoor gy goen tastbaar bewys zoudt kunnen leveren, zal het voldoondo zyn, dat g'J vooraf hebt kennis gegeven van uw plan om ze aan to vallen, opdat hun \er- ciwyaon aan een aanval door uw schepen kunne worden toegeschroven. „Behoudens de verplichting om don handel der onzijdjgen vooraf te waarschuwen en do schepen ie eerbiedigen, die geen kounis dragen van het gevaar, zult gy alle middelen kunnen aanwenden, welke gy voor hot bereiken van uw doel noodig acht. „Gy zult bevoegd zyn, met derden to ondor- hanueloa op de voorwaarden, die u goeddunken, mits de u by dozen brief toegekende niet te builen gaande. „Uw optreden zal alleen eindigen door bet teokenen van den vrede; een wapenstilstand zal u niet kunnen worden beteokend. „Eik verschil over do uitlegging der bo- doolingen van dezen brief zal worden onder worpen aan scheidsrechters, door u en door ons elk twee aan to wyzon. Yan bun uit spraak zal geen hooger beroep openstaan." Dit, herhaalt de „Matin", zyn de juiste bewoordingen van eey stuk, waarop men president Krugers handteekening tracht te verkrygen. De naaste toekomst zal ons zeggen of men daarin geslaagd ia. „Da Standaard het stuk van de „Matin" ln zyn geheel opnemende, brengt tevens het gesprek van den bekenden Boerenvriend senator Pauliat met een medewerker van de „Eclair" m herinnering. Pauliat heeft o. m. „Het zou mogeiyk zyn, dat de rogeeringen van Transvaal en den Vrystaat haar vroegere gewetensbezwaren voelen verdwynon. Haar plicht is inderdaad van alles gebruik te maken, om de vyanden uit het land te kunnen ver dry ven. „Indien de Boeren-regeeringen het dienstig achten om kaperbrieven uit te goven, zou daarnaar over de geheele wereld gevraagd worden on zou er ook gebruik van gemaakt worden. 1q minder dan een jaar tyda zouden dan tweedorden van de schepen der Engelsche koopvaardy vloot varen onder Amonkaausche, Fransche, Duitsche of Belgische vlag. Het zou vooral de Amerikaansche koop vaardy vloot 2yn, die daarvan profiteerde, want zy zou haar aantal schepen daardoor zien verdubbelen." Dan zegt „De Standaard": „Met dat si kunnen we niet golooven, dat het tot do uUreiking van kaperbrieven komen zal. Het heet wol, dat goen enkele beschaafde mogendheid hot zou kunnen goedkouren als tot zulk een middoleeuwsch middel de toe vlucht word genomen, aangezien zy onderling overeengekomen zyn om dorgeiyke middelen te schuwen; doch dat zegt niets. Diezelfde mogendheden hebbon laten begaan, dat Enge land in den oorlog tegen de Boeren tot allerlei gruweiyke, verboden praktyken de toevlucht nam, en dus behoeven deze laatston op dat stuk „kio8chkeung noch vies" te zjjn. Het uitgeven yan kaperbrieven is mogeiyk, en allicht ook wel verdedigbaar, maar hot uit oefenen van de kaapvaart door een land als Transvaal, dat in het geheel geen havens heeft, is byzonder moeliyk, daar de schepen nergens een toevlucht hebben, en zy ook de buitgemaakte bodems nergens kunnen binnen brengen dan in onzydigo havens, die de neutra liteit zouden schenden. Wy golooven dan ook niet, dat de verlangde brieven zullen uitge reikt worden. Ondersteld, alles is waar, wat de „Matin" zegt, dan zal Kruger nog wel andere bezwaren tegen de kaapvaart doen gelden. En van hem heet de beslissing immers af te hangeD, volgens het blad?" De „Standard"-correspondent te Paryszegt, dat het gerucht van de uitzending van kaper schepen enkel dient om de Boeren in Zuid- Afrika nog wat laüger te doen volhouden. Een telegram uit Cradock meldt, dat de colonne Haig de commando's uit dat district hoeft verdreven. Enkele Boeren zyn er, onder het vuur der blokhuizen, in goslaagd 's nachts don spoorweg naby Thebus over te trekken naar het noorden; de.overigen werden over de Sneeuwbergen gejaagd naar de andere colonnes. 12 Boeren werden daarby gewond en gevangengenomen en 160 paarden buit gemaakt. Er werken nu acht colonnes ten zuiden van de Vaal in de richting van de Modder- rivier en tusschen de Oranjerivier en Kimberley om den Westelyken Vrijstaat een nieuwe schoonmaakbeurt te geven. In het concentratie kamp te Mafoking zyn weer GO Boeren met hun families aangekomen. Het kamp telt nu 4000 zielen en de gezond heid der bewoners is, volgens Reuter, uit muntend. Een tolegram aan de Fransche pers, en van daar naar Engeland overgeseind, ont kent wat trouwens wel overbodig mocht worden geacht het malle verhaal over ontmoediging in Boerenkringen hier te lande, behalve by president Kruger. zooals de Blowitz dat uit Parys aan de „Times" heeft gestuurd. Misschien kan het echter voor bommige buitenlanders on zoker voor de „Times" zyn nut hebben, dat nog oens uitdrukkeiyk herhaald wordt, hoe zoowel dr. Leyds als de heeron Fischer, Wessels en Wolmarans de meening van president Kruger deelen en van goen ontmoediging by ben sprake is. Zy zyn overtuigd, dat de meeste door de Engelachen gemaakte gevangenen oude mannen, vrouwen en kinderen zyn en invaliden, die niet mee konden doen aan den inval in de Kaapkolonie. Het groote buitmaken van vee door de Engol schen is toe te echryven aan de moeiiykheden van transport in den winter, maar de Boeren hebben niettemin geenszins gebrek aan slachtvee. NR. C.) Tologrammeo* LONDEN, 16 Augustus RO) Lord Kit chener seint uit Pretoria: Kolonel Gorringe viel de commando's van Kritzinger op den 13Jen dezer ten noorden van Steynsburg aan on jcog hen ln wanorde op do vlucht tot bfj Ventersdorp. De commandanten Cachet en Er. smus werden gevaDgongemaakt. Cachet is doodelyk gewond. De andore colonnes van generaal French dringen den v'yand goleidelfjk naar het noorden. Vyfug verkenners van French werden in de bergen by Bethseda door een overmacht van Boeren onder Theron omsingeld en gedwongen zich over te geven, nadat oen hunner gedood en drie gewond waren. Hun aanvoerder, kapitein Bettelkeim, is gevaarlijk gewond. De gevangenen zyn weer op vrye voeten gesteld. LONDEN, 16 Augustus. (R. O.) Reuter heeft uit Durban hot bericht, dat oen com mando van generaal Botha, geschat op 4000 man, zich bevindt m de nabyheid van Nordweni. Een troepenmacht onder generaal Kitchener rukt tegen hem op en zal, naar men gelooft, als gevolg van deze beweging do Boeren uit Zoeloeland verjagen. CRADOCK, 16 Aug. (R. 0.) Na zyn gevocht met Kritzingor op Jen 13den dezer, volgde Gorringe dezen en dreef hom en zyn honderd tal mannen den 15Jen do Oranjerivier over. Verechoidene kloine commando's zwerven rond ter hoogte van Graaff Reinet tot do Oranjerivier, maar worden alle door Engelsche colonnes bestookt. LONDEN, 17 Aug. (R. O.) Het Lagerhuis heeft heden de „appropriation bill" (wet op de middelen) by derde le2ing aangenomen. De verdaging van het Parlement heeft te vier uren plaats. Kcrkeiyico Berichten. Bodegraven. Zondag 18 Aug. zal do dienst in de Evangelisch-Luthersche gemeente, alhier, vervuld worden door den heer C. Stader- man, candidaat te Baarn. Hazerswoude. Geref. KerkDs. J. L. Schouten hoopt a. s. Zondag weder voor de gemeente op te treden. De avondbeurt vangt voorloopig te zes urea en niet te halfzeven aam Noordwykorhout. Zondag-voorm. te tien uren, de heer Meyers, cand. tot den H. Dienst. Geen Zondagschool. Ned.-Zjiidafrikaansche Spoorwegmaatschappij. Ten aanzien van de quaestie over de N.-Z.-A. S.-M. verneemt de „Kölnische Zeitung", dat do Engelsche regeering heeft aangeboden, de aandeelen ongeveer tegen don tegenwoordigen koers en de obligatiëa tegen de nominale waarde af to lossen. Het comité ter bescherming van de belangen der aandeelhouders heeft het aanbod betreffende de aandeelen voor onvol doende gehouden en het afgewezen in een nauwkeurig gemotiveerde memorie, aan het departement van buitenlandsche zaken gericht. Voor do aandeelen toch ia het aanbod on gunstig, daarentegen voor de obligatiön gunstig. Ook naar uit Berlyn wordt geseind, wordt door de Engelsche rogeering aan Duitsche obligatiehouders voor hun bezit pari geboden en voor het Duitsche bezit van aandeel- certificaten 100 pCt. of nog minder. LEIDEN, 17 Augustus. In een gisteravond gehouden en door den burgemeester gepresideerde vergadering van hoofden der scholen alhier (openbare en byzondero), byeeDgeroepen door burgemeester en wethouders, ter bespreking van plannen ter viering door de schooljeugd van don a. s. verjaardag van Koningin Wilbelmina, is een commissie van vyf leden «benoemd, om nadere plannen te ontwerpen. Door den commandant van het 4do regi ment infanterie, kolonel L. F. A. jhr. van der Goes, werden de tot 2den luitenant by het regiment benoemde cadets J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en G. W. de Bruyn heden morgen op het Schuttersveld als zoodanig be- eedlgd en ln functie gestold. De 2de luitenant Van Voorst tot Voorat ia ingedeeld by het 3de bat. te Haarlem en de 2de luit. De Bruyn by het 1ste bataljon to Delft Op het Malieveld te 'a-Gravenhage werd hedenvoormlduag voor het regiment grena diers en jagers, onder commando van luit.- kolonel Van der Wall, geïnspecteerd door don kolonel regiments-commandant Buys, de nieuwbenoemde luitenant-directeur der Konink- lyke Militaire Kapel, de hoer Bouwman, tegen over het regiraentsvaandel, beöedigd, waarna het „Wilhelmus" door de stafmuziek werd aangeheven en de troepen voor den beledigde defileerden. Do tot luitenant-kolonel benoemde majoor jhr. Strick van Linschoten, van het 3do regi ment huzaron alhier, is heden naar Venloo vertrokken, ten einde zyn nieuwe bestemming te volgen. Voor het examen Hoogduitsche taal (M. O.) te 's-Gravenhage, akte A, zyn heden toegelaten mej. M. E. Spiecker, van Leiden, en de heer M. H. E. Cals, van Amsterdam. Hedenochtend vertrokken de nieuwbe noemde gezanten van Servië en Argentinië, de heeren Militchevitch en Wilde, vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken, baron Melvil van Lynden, ter overhandiging hunnor geloofsbrieven aan H. M. de Koningin, van Den Haag naar Het Loo. Gistermorgen arriveerde uit Londen to Amterdam een broeder yan den kroonprins van Siam, die eenigen tyd geledon hier ver toefde. De prins heeft zyn intrek genomen in het „Amatel-Hotel'* en biyft waarachyniyk tot morgen. Vergezeld van den consul, den heer Mackay, deed de prins gisteren een ry toer in de omstreken der stad. Met beslistheid kan de „Stichtache Ct." tegenspreken het bericht, als zou het Kamer lid ds. A. S. Talma in plaats van dr. A. Kuyper het hoofdredacteurschap van de „Standaard" op zich nemoD. Er ia zelfs nooit sprake van geweest, zegt hot blad. Het „N. v. d. D." meldt: De TJlrechtsche oud-hoogleeraar Linlolo baron de Geer van Jutfaas, thans lid dor Gedeputeerde Staten van Utrecht, ligt op zyn buitenplaats te Jutfaas levensgevaarlijk ziek. Elk oogonbiik is de dood te wachten. Naar de nA. C." verneemt, heeft een Amerikaan, die te Amsterdam vertoefde om zyn orkest te Philadelphia te completeeren, na een bezoek aan het Concertgebouw, een achttal leden van Mengelberg's orkest geën gageerd. Men meldt uit Wageningen: Do burge meester dezer gemeente, de hoofddirecteur dor R(jkslandbouw8chooJ en de voorzitter derafd. Neder Voluwe van de Geld.-Overt). M(js. voor Landbouw hebben geconfereerd met den par ticulieren secretaris der Koningin tot vastslol- ling van het programma van Haar bezoek op 11 Sept. a. a. Bepaald is o. a., dat H. M. een rytoer door de stad zal maken. Van wel ingelichte zyde wordt aan „De Tyd" gemeld, dat het bericht van den „Limb. Koer." aangaande het niet 6lagen van de op richting van een katb. „Soc. Wbl." volkomen ongegrond is. Hot is zoo goed als zeker, dat tot de uitgave zal worden overgaan. Het stoomschip „Amstelland" vertrok 17 Aug. van Cardiff naar Buenos Ayres; de „Koning Willem II" vertrok 17 Aug. van Am sterdam naar Java; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde IQ Aug. Prawlopoint. Hazerswoudo. Hot officieele feestprogram ma, door het bestuur der Wilbelmina veroeni- ging vastgesteld, om op 3 Soptember a. 8 te worden uitgevoerd, ter viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin, is als volgt: Des morgens van 10 11 urenRingsteken met paaiden onder den man; 10 12 uren: Volksspelen: a. hardhoepelen, door jongens van 10 13 jaar; b. tobbetjosteken door per sonen boven 13 jaar; c. kikkertje springen, door jongens (geen kikkers); d. potslaan, door meisjes tot 12 jaar; e. hardloopon met bal letjes, door meisjes boven 12 jaar. Dos namiddags, van 12 12"/a uren: Ryden op de fiets, met hindernissen. Van halfeon tot halftwee: pauze. Van ll/2 51/, uren: Ringryden met paartjes, waaraan een optocht der deelnemers, met muziek, voorafgaat. Van 9 10 uren: Muziek, afgewisseld door het afsteken van vuurwerk. Het feest zal worden aangevangen met een optocht van 9 10 uren 's morgens, waarvan, behalve de deelnemers der morgenleesten, ook versierde sportkarren, rywielen en honden karren deel zullen uitmaken. De aangifte voor een en ander moet plaata hebben vóór Vrydag 30 Augustus en voor het ringryden met paartjes vóór of op 2 Sep tember a. s. De muziek der „Harmonie" zal, behoudens een bepaalden rusttyd, alle festiviteiten op luisteren. Hoewel door kerkvoogden der Ned.- Herv. Gom. besloten was, dat voor de be dekking van het gedeelteJyk vernieuwde dak der kerk een deel der oude leien moeston gebruikt worden, zyn zy, nu gebleken ie, welk een misstand daarvan het gevolg zou wezen, op dit besluit teruggekomon en zullen slechts nieuwe leien tot dit doel worden aan gewend. In de Gereformeerde kerk alhier wordt do aloude preekstoel, naar het voorbeeld van sommige andere gemeenten in ons vaderland, door een platform vervangen. De Anmterdanibclie Bears houdt heden weder vacantiedag. Hedennacht is uit de cellulaire' gevangenis to Arnhem ontsnapt G. van Hou ten, 30 jaren oud, veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. Zyn signalement luidt: Lengte 1.60 M. lichaamsbouw gewoon, donkerblond kort haar, oogon blauw, bruin gevangenispak, linnen, pantoffels, kloeren gemerkt 17. Zyn opspo-l ring cn aanhouding worden verzocht. Te Geertruiden berg brandde hot woonhuis van den heer Raaymakers afj Do daarin uitgeoefende drukkery en de inboedel zyn verzekerd. De oudste bewoner van het eiland Marken, de heer K. de Wit, ridder van 1 hot Metalen Kruis, Is overleden in den ouderdom van byna 91 jaar. Men 8chryft aan de „Zw. Ct." uit Avereest: Ton gevolge dor Leerplichtwet zal oen geheele school van pl. m. 120 leerlingen gedwongen worden tot minstens 120 school- tyden wettelyk verzuim, 't Hoofd der school: en de onderwyzer toch zyn beiden gedagvaard voor den kantonrechter te Ommen, om te getuigen tegen een vador van een of twee; leoiliDgen, die ongeoorloofd verzuim pleogdon. De „Telegraaf" ochryft: Naar wy vernemeD, hebben vorscheiden ln Neder land vertoevende Afrikaners zich reeds aan: het bevoegde adres in Europa, hun wèlbekend, opgegeven, om deel uit te maken van de be manning der kaperschepen, die, naar het nu werkeiyk schynt, eerlang den Engelschen handel ter zee gaan bestoken. Moord t© Tilburg. Uit goede bron verneemt het „Centrum", dat er groote waarschynlykheid bestaat, dat het hooger beroep van het vonnis der arrondissements-rechtbank te Breda, inzake den moord op Mane Kessels, zal worden ingetrokken, omdat de rechterlyke macht van een nieuwe behandeling dezer zaak alsnog te weinig resultaat verwacht. ]Voordbrabanlsc2ie Bank. De aandeelhouders der NoordbrabaDtsche Bank zyn opgeroepen ter algemeene vergade ring, die zal worden gehouden op Woensdag 28 dezer te 'a -Hertogenbosch. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15® C. 59° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 16® C. 59J F., 's middags om 12 uren 21.5° C. 70.7® F., 's namiddags om 4 uren 22° C. 71.6° F. Marktberich ton. Lelden, 17 Augustus. Granen werden beden tot nagenoeg onveranderde prijzen verkocht; de handel was icte levendiger. Witte Tarwe in de beate soorten govraagd Zoo ook de geringe qualiteit voor voer. Nieuwe Winter- gerat voldoet niet aan de verwachting, vooral wat de kleur betreft, toch is de handel daarin reeds vrij belangrijk. Koolzaad met meer viaag tot wat betere prijzen, la do overige artikelen weinig handel. Witte Tarwe f 6.50 a f 7.66, Roode fa Walla-Walla f a f per HO KQ. Rogge f 4.70 a f 4.90 per 74 KG. Zomergerat f a f Winter- f 4.a f 4.40. Chevalier- f a f per HL. Barer 3.60 a f 3.80 per 60 KG. Groene Erwten f a f per HL. Faardenboonen f a f per HL. Duivenboonen f a f per BL. Koolzaad f 8.00 a f 9.60 per HL. Kanariezaad f a f per HL. Hennepzaad fl.'lb a f 7.50 per HL. Boter. Aanvoer 7070 kilogr., late qual. per t/4 vat f 64.a f 68.2de qual per U vat f 48.— a f 62.lste qual. per kilogr. f 1.36 a f 1.45, 2de qual. per kilogr. f 1.20 a f 1 30. Lange zwarte turf, 630,000 stuks, 3.76 af 4.— per daizend. llrecüt, 17 Aug. Op de veemarkt waren heden 550 stuks vee aangevoerd. De prijzen waren voor stieren ƒ80 1 f 160, voor vaarzou flOhf 130, voor pinken f 40 a f 86, voor melkkoeien f i00a/r225, voor kalf koeien f 140 a /"z75, voor vaarekooiea f lb a f 166, veor vette kooien f WO a f 230, voor magere kalveren/' a f voor nuchtere kalveren f 6 a f 14, voor magere varkens fx 6 a f 60, voor biggon f 7.— a f 14.—. Den 29ston Augustus a. s., hopen onze geliefde Ouders FLORIS JACOBUS PARLEVLIET 13» 7348 10 JOHANNA VAN EGMOND bun veertigjarij;c Echtvcr- ccnlging te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Noordwijk, ln Augustus 1901. De Heer en Mevrouw SIKKES Zeverijn berichten do geboorte van een Z0011. 7363 4 Leeuwarden, 12 Aug. 1901. Heden overleed, tydig voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, tot ons aller diepe droefheid, onze geliefde Echtgonooto en zorgdragende Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw MARIA VREEM, geb. Gordijn, in den ouderdom van 79 jaren. Mede namens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en verdere Familie C. VREEM. Leiden, 16 Augustus 1901. (Haarlemmerstraat 43). Algemeene kennisgeving. 7374 14 Hedenmiddag ontsliep zacbt en kalm, na een langdurig, doch gedul dig lyden, in haren Heer en Heiland, myno geliefde Echtgenoote JOHANNA MARIA VAN DER VOET, gob. Van den Ameelk, in den ouaordom van 27 jaren, m{) nalatende één kind, to jong om het zware verlies te kunnen beseffen. Mede namens Ouders, Brooders en Zusters: A. E. VAN DER VOET. Leiden, 16 Augustus 1901. (Morschwog.) 7378 14 Onzen hartelykon dank aan allen, die ona hunne deelneming toonden by het overlyden van onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwzuster. 7365 6 Fam. VAN DER VIS. Haarlenjiermeeb, 16 Aug. 190L Cl ■H N CO O

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3