A0. 1901. (Deze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. flei-Zuidafrikaansclie ïereeniging. N«. 12724 Zaterdag 1ÜT Augustus. LBIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: ^.'Voor Loidcn per 8 maandon^ I I 5 f ^"Buiten Leiden, per looper en waar agonten govestigd zyn B 1.30 I Franco per post i 1.65» PRUS DER AD VERTEN TIEN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bot incassooren bultan de stad wordt f 0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Oftloloele KenDi«uaTin|[. Directe Belastingen. D. Burgemeester van Leidon brengt ter alge- tneene kennia, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeelo belasting No. 10 van den dienst 1901, executoir verklaard den loden Aug. jl, en herinnert Toorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bp do Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, He Burgomeester voornoomd, 16 Aug. 1901. f. WAS. STRIJD EN IDEAALT Welk menschenkind waant een ideaal te ver wezenlijken zonder inspanning, zonder 1 standvastigheid, zonder lijden en smart, in één woord, zonder strijd, in een wereld, die toch wol beschouwd, niet andera is, niet anders kan z\jn dan een reusachtig worstel perk tusschen de goede en booze elementen, die rusteloos woelen en werken, ten einde elkander de oppermacht onder de monschheid te betwisten. Hoe kort ligt dikwijls de vredige rust, het schuldeloos genot, het bloeiende, zonnige landschap onzer jeugd, achter ons, als eerzucht en de bewustheid van eigen kracht on roeping, het ontwakend gevoel van mensck-te-zyn, ons meetrokt, meelokt, straks medesleurt in de worsteling der gelederen van duizenden medestrijders. Daar zijn naturen, voor wie strijd een levensbehoefte, een onweer staanbare drang is gowordon, voor wie de rustige rust in den armstoel aan den huiselijken haard een kwelling, een schrikbeeld bijna is geworden en die daar misschien een zedelijken ondergang tegemoet zouden gaan. „Op, uit uw armstoel" Js hot ernstige woord, dat ieder, die zich man gevoelt, in do ooren klinkt, en indien hij slapen blijft, ,waar strijd hem roept, in de ooren dreunt, totdat hi) ontwaakt of - uit ellendige onver schilligheid of zwakke vrees, deuren en vensters sluit voor do herhaalde oproeping van dit leven tot zijn strijd en z\jn arbeid. Toch, al voegt den man do ledige rust van een onbewogen leven niet, daar is een vrede, die ook door den meest hartstochtelijken strijder als een liefelijke hemelbode wordt begroet en ontvangen. Diep in elk menschon- hart sluimert toch eon neiging, een smachtende begeerte naar vredehoe nader ons hart zich aan den hemel gevoelt, te meer boselfen wfl, hoe olko strijd in z\jn wezen, lijden en be proeving is, een bittere loutering tot een hooger en reiner bestaan, dat eenig onwaar achtig ideaal van toekomstige volmaking. - Wee, wien 't geloof aan die toekomst ont zinkt, voor wien de werkelijkheid van het ideaal zjjner bestemming niets meer dan een schitterende, maar bedrieglijke onwerkelijk heid is geworden, wien dan de strijd ten laatste geen lust, maar een hopelooze en toch onafwendbare last zal worden en hem schild en wapen in verpletterendo moedeloos heid doet wegwerpen. Als de klacht van de lippen wordt geperst, waarin eenmaal de Idumeesche lijder van den ouden dag zyn naamloos lijden uitsprak: Is de mensch niet op aard Met ellenden bezwaard Zijn zijn dagon geen dagloonersdagen? Als de slaaf, die versmacht Naar de rust van den nacht, Zoo verlangt hij naar 't eind zijner plagen. En hy gevoelt geen lust meer tot Instem ming van het woord van Faust: „Deel wil ik nemen in 't worstlen en 't streven, „In 't rulschen, in 't woelen, in 't werken, [in 't leven „Van den Mensch, in den tijdl.... Heeft het de einduitkomst bi) duizenden niet bewezen en bevestigt zich niet nog telkens weer, dat onze aardsche, onze zuiver stoffe Hjko idealen alleen, oen langen strijd van leed en tranon niet waard zjjn, waarin hot bljjft: een tuimlon van begeerte tot genot en in genot versmachten van begeerte. Hoevelen ook kwamen, staande aan 's levens uitgang, tot de ontzettende ervaring, dat zy zich vergeefs hadden afgemat, ton einde alle schatten van kennis en kunst te vergaderen, en diep gevoelden, dat al hun woelen en werken hen op dien weg geen haarbreed nader brachten tot den Oneindige, die alleen Ontzaglijke, onbedrieglijke werkelijkheid is, Zonder strijd geen leven, geen overwinning, geen vrede, zonder ideaal geen kracht, geen hoop, geen geloof. En zoo wij bovenal Inden goddeiyken Leeraar van Nazareth dan toch ook den idealen, den volmaakten mensch willen 'zien, zoo aarzelen we evenmin te erkennen, dat wij weten, wat de diepe oorzaak, de ;eindelooze bron moot zijn van zooveel lijden, teleurstelling, bittere ontnuchtering, van zoo veel wanhoop en vertwijfeling: oen blinde miskenning onzer eeuwige bestemming, een hardnekkig loochenen der waarheid, begrepen in dat schoone woord van een kerkvader: ons hart ls tot God geschapen, en het rust niet, eer het raai gevonden heeft aan Zijn 'Jaderhaifc X. f. Dia, Afdeeling Leiden en Omstreken. Ontvangen by den PenningmeesterZoeter-' woudache Singel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op den plelziertocht van het Fanfarekorps „Wilhelmina", te Rijnsburg onder het opzeggen van een gedicht door J. Treur en A. den Hetjer6.20 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Leiden, 17 Augustus. De Leldscho Yeroeniging ter bestrijding van de werkloosheid en van haar gevolgen (werkstakingen hieronder niet begrepen), aan welke onlangs de Koninklijke goedkeuring is toegekend, hield gisteravond ln het „Volks huis" oen algemeene ledenvergadering, ter verkiezing van een definitief bestuur der Vereeniging. Benoemd werden de hoeren A. J. van Achterberg, C. J, van der Drift, J. Harteveld Azn., mr. E. 0. "Wiersma, W. A. van Lith, W. O. Mulder, A. van 'tRiet, W. Splinter, G. de Vink, werkgevers; F. P. C. Cornelissen, C. J. Dirkse, J. Kolderman, J. Laterveer, F. Van der Mark, J. Sieval, G. A. Tegelaar, C. J. van Tol en A. Tuinhof de Moed, werk lieden. Do ritmeester H. E. Ort, van het lste reg. huzaren te Deventer, ls overgeplaatst by het 3de rog. huzaren te Lelden. By de veldbataljons van hot 4de reg. inf. to Leidon, Delft en Haarlem zijn de miliciens def lichtingen van 1897 en 1898 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. De Fransche mail wordt hedenavond alhier verwacht. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft in de kathedrale kork tot priester gewyd de weleerw. heerenJ. O. Aalberse, Th. M. Beukers, P. J. van Beuzekom, S. A. de Boer, P. Cielon, L. P. Groonewegen, B. J. Hermans, H. W. J. Hoo8emans, F. Karaten, T. E. S. M. Knitel, G. J. M. Maat, C. v. Meeusen, T. de Meulder, O. H. B. Nuyen, E. P. Rengs, J. P. A. Saulens, H. J. C. Sondaal, 3. Steur en M. F. Zym. Op dienzelfden dag ontvingen de wijding van het Diaconaat de eerw. heeren: A. Kramer, A. J. N. Oudejans, L. A. A. M. Westerwoudt en Th. H. J. Winkelman. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Beemster den weleerw. zeergel. heer W. P. H. Jansen, leeraar aan het seminarie Hageveld. Door de Centrale Anti revolutionaire Kies- vereeniging ln het district Eist is besloten de candidatuur S. M. van Wyck (kath.) voor de verkiezing voor de Tweede Kamer te steunen. Voor het Notariöel Staatsexamen zijn geslaagd voor het eerste gedeelte do hoeren: R. A. J. v. Delden, Den Haag; B. Hulshoff, Zioriksee; H. 0. J. Rab, IJselstoln; A. 0. ter Horst, Rysen; P. v. Voors, Utrecht; N. C. Doncan, Purmerend; J. H. v. d. Poll, Arnhem; 2de ged. de heeren H. Orebas,'s-Gravonhage; J. M. C. van Kampen, Abcoude; P. N. Kruya- wyk, WaddiDgsveen; J. Schouten, Herwynen; G. A. de Meeater, Heeteren, en M. Frankema, Dokkum. De Amsterdamsche oud-hoogleeraar J. O. G. Boot viert heden zyn 90sten geboortedag. Als student in de letteren nam hy onder do Leidsche jagers deel aan den Tiendaagechen Veldtocht. Hy werd conrector aan het Gym nasium to Leeuwarden, daarna professor te Franeker en vervolgens hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam. Vele jaren doceerde hy aan hot Athenaeum en daarna aan de Stedeiyke Universiteit achtereenvolgens Latijn, Griek8ch en antiquiteiten. By het bereiken van do leeftydsgrens was zyn werkzaamheid niet afgesloten, ook blijkens zijn betrekking tot de Koninklijke Academie van Wetenschappen, waarvan hy sedert 1881 lid was en waar hy vele jaren secretaris was ln de afdeeling Taal- en Letterkunde. Prof. Boot mocht zich nog tot voor korten tyd ln een goede gezondheid verheugen. Ongelukkigerwys laat deze naar „Hot N.v. d. D." verneemt juist ln deze dagen ln zooverre te wenschen, dat zelfs bezoekon op den feestdag niet kunnen worden afgewaoht. Beroepen Is by de Ned.-Herv. Gem. te Zwartewaal de heer M. Rosbergen, cand. te Boskoop; te Krommenie ds. Knappert, te Nieuwveeru Bedankt la voor het beroep naar Gorkum door ds. J. G. Deur, te Gouda, De by het 6de reg. inf. nieuwbenoemde 2de luitenants H. W. Matthes en I. J. Froger zyn bestemd voor de bataljons, te Amersfoort in garnizoen. De onlangs onder toekenning van den tltulalren rang van luitenant-kolonel overleden majoor-titulair G. A. Meindersma is te Inter laken overleden. Deze verdlenstelyke hoofd officier was tal van jaren werkzaam by de afdeeling militie en schuttery van het depar tement van oorlog te 's-Gravenhage. Zijn verdiensten werden voor eenlge jaren erkend door een benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). Te Loosduinen werd het 40-jarig priester feest gevierd «aa pastoor P. A. do Bruyn. Ovoral was de vlag uitgestoken en vele ge schenken werden aangeboden van gemeente- naren, koorzangers, schoolkinderen, enz. De pastoor zelf schonk aan zijn kerk een kost bare Monstrans In vroeg-Gothlschen etyl van zwaar verguld zilver, met diamanten en ju weel en versierd. Dit prachtig stuk werk, 72 c.M. hoog, uit de ateliera van A. Witte, Den Haag, trok Ieders bewondering. Ook schonk hy nog een keurig kazuifel met stool en manipel, kunststukken van naaldwerk ln goud en zyde. De centrale commissie ter behartiging dor belangen van hen, die by eventueele droog legging der Zuiderzee schade .zullen ïyden, heoft thans door middel van de verschillende plaataeiyko commissies haar gegevens verza meld. Door een persoonlijk onderzoek ter plaatse worden deze gegevens nu gecontro leerd, om daarna aan de Rogoering to wor den overgelegd. Ook al wordt het ingediende wetsontwerp ingetrokken, dan zal het omvang- ryko werk der genoemde commissie voor de toekomst toch altyd zyn waarde behouden. Elke Minister, die een plan tot drooglegging der Zuiderzee wenscht te ontwerpen, zal er zyn voordeel moe kunnen doen. De gezant van Argentiniö by het Neder- landsche Hof dr. E. Wilde is in do residentio aangekomen. Heden komt de gezant van Mexico, de heer ZoniL In de zitting van gisteren der Algemeene Synode kwam aan de orde van behandeling de herstemming over art. 5 van het concept reglement op de Generale Kas. Dit artikel werd overeenkomstig de conclusie derrapporteerende commissie met meerderheid van stemmen aan genomen, hierdoor kwam het voorstel van den president te vervallen. By de herstemming over art. 7 staakten opnieuw de stemmen, zoodat het volgens art. 10 van het reglement van orde is verworpen. Het geheele concept reglement, thans ln stemming gebracht, werd aangenomen en zal aan de consideration van de kerkeiyke besturen i^ordon onderworpen. Ter tafel kwam een voorstel van de classis Heerenveen tot aanvulllDg van art. 65 alge meen reglement, strekkende om te bepalen, dat een regeling van het beheer behoort onderwor pen te worden aan het oordeel der gemeente leden. In overeenstemming met de conclusio der rapporteerende commissie, werd dit voor stel verworpen, vooral op grond van de onuit voerbaarheid, In behandeling komt het rapport over een voorstel van prof. Kruyff tot toevoeging aan art. 8 reglement op de benoeming, aldus lui dende: in gemeenten van drie of meer predi kantsplaatsen heeft de kerkoraad het recht te verlangen, dat zy, die op de klezerslyst wenschen geplaatst te worden, zich daartoe op de wyze, by plaatseiyk reglement bepaald, aangoven. Na discussie werd het voorstel, in stiyd met de conclusie der rapporteerende commissie, vorworpen. Aan de orde kwam het rapport over het voorstel van de claseicale vergadering van Zutphen tot toevoeging eener alinoa aan art. 6 reglement voor opzicht en tucht, strekkende om personen, die een kerkelfik ambt bekleeden en die niet onder tucht vallen, te kunnen ontslaan, zoodra zy ongeschikt blyken voor het bekleeden van hun ambt, ter oorzake van krankzinnigheid. In stryd met de conclusie van de rapporteerende commissie werd het voorstel als overbodig afgewezon. Behandeld werd eon voorstel van het classi caal bestuur van Emmen tot wyxiging van art. 6 alg. reglement, regelende het optreden van den secundus van de scriba. De commissie adviseerde tot aanneming en dienovereenkom stig werd besloten. Aan de orde van behandeling kwam het rapport der commissie, door de vorige Synode benoemd, om te dienen van advies over de vraag, welke stappen de Synode te doen heeft naar aanleiding van de nieuwe wetten op de voogdy en op de gestichten. De conclusie strekte wat het eerste betreft om den kerke raden aan te schryven, zich te wenden tot bestuurders van weeshuizen en andere stich tingen, met verzoek of zy voor kinderen, wier ouders uit de ouderiyke macht zyn ontzet, plaats «ouden hebben. Besloten werd deze conclusie aan te nemen met opdracht aan de Synodale Commissie, om haar uit te voeren. De conclusie van het rapport over de Ge- stichtenwet, «trekkende om Ingenomenheid uit te spreken met de gedachte van het tot stand-brengen eener opvoedingsstichting en om de bestaande commissie diligent te ver klaren en de Synode te dienen van advies, werd, na amendeering door den vice-president, aangenomen. Do aanbieding van het geschenk der Schutteryen in Nederland aan H. M. de Koningin heeft gisteren plaats gevonden op Het Loo. De vertegenwoordigende commissie bestond uit den kolonel J. W. Boellaard, adjudant van H. M., commandant der schuttery te Amster dam, en den lult.-kolonel F. Bland van den Berg, eereleden; Joan H. Schmitz, lult.-kol., voorzitter; F. W. ViehofF, penningmeester, en lult. Van der Pas, secretaris, allen van Amster dam, en kapitein Geelhoed, van Sohoonhoven. De commissie was aan de maarschalktafel te 1 uur genoodigd, na afloop waarvan zU te 21/. uur door H. M. werd ontvangen en door den kolonel Boellaard het woord werd gevoerd. De bronzen buste van Z. K. H., vervaardigd door den beeldhouwer Hesselink, werd zeer bewonderd. H. M. en Z. K. H. onderhlolden zich met de leden der commissie, die na afloop dor audièntie genoodigd werd in hofrytuigen een toer door de bosschen te maken onder leiding van de heeren jhr. Van der Staal en Six. Na afloop van den rytoer werd aan de nieuw aangelegde schietbaan van Z. K. H. een bezoek gebracht, waar de commissie door den Prins met de meeste voorkomendheid werd ontvangen en van Z. K. H. alle mogeiyke Inlichtingen mocht ontvangen. De vorateiyke familie van Schaumburg Lippe, die gewoon ia ieder jaar een godeelte van het seizoen te Scheveningen in het Oranje- hotel door te brengen, heeft ditmaal haar bezoek afgezegd, wegens den dood van keizerin Frederik van Duitschland, moeder van de vorstin van Schaumburg—Lippo. In hot hotel Kurhaua te Scheveningen wordt verwacht prins Philip van Hanau. Naar men verneemt, wordt yverig ge werkt aan de samenstelling van een wets ontwerp tot verzekering van visschers tegen ongevallen in hot bedryf. Onder leiding van mr. Versteeg, chef der afdeeling „Arbeid en Fabriekswezen" aan het departement van waterstaat, vergaderen sinds geruimen tyd geregeld de heeren Calkoen van Edam, Hoo- genraad van Scheveningen, Kikkert van Vlaar- dingen, Slis van Mlddelhamis, Van Veen Valck vau Harderwyk. Een zeer nauwgezette voor bereiding heeft plaats. Mr. Byieveld neemt het secretariaat waar. In opdracht van hot bestuur van de onlangs opgerichte Vereeniging tot Christe- ïyke verzorging van Zenuwlijders in Neder land, heeft de heer P. Roodhuyzen te Zeist 61 bunders boschgrond gekocht van den heer Van don Brink te Utrecht, gelegen te Zeist by het Parmenliersvak, een kwartier gaans van hot dorp en slechts enkele minuten van don Utrecbtschen Straatweg, tot het bouten van paviljoens voor zenuwlijders. Dit terrein is begrensd door uitgestrekte bosschen, stil en rustig gelegen, en kort naby gezelligo wegen. De gemeenteraad van Tiel benoemde mot algemeene stemmen tot rector aan het gymnasium dr. Z. C. de Boer. Het stoomschip „Bielefeld", van Java naar Amsterdam, vertrok 14 Aug. van Mar seille; de „Gedé", van Batavia naar Rotter dam, vertrok 16 Aug. van Perim; de „General" (thuisreis) vertrok 14 Aug. van Lissabon; de „Herzog" (uitreis) arriveerde 15 Aug. te Napels; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Aug. van Genua, de „Rotterdam", van Rottordam naar Nieuw- York, ia 16 Augustus "Wight gepasseerd; de „Timor", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. van Marseille; de „Salak", van Rotterdam naar Java, passeerde 16 Aug Suez; de „Gouverneur" (uitreis) passeerde 16 Aug. Aden; do „Kanzier" (uitreis) arriveerde 15 Aug. te Kaapstad; de „Osngaran" vertrok 16 Aug. van Padang naar Rotterdam; de „Sonneberg", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. van Colombode „Stassfurt" vertrok 14 Aug. van Makassar naar Amsterdam. Bodegravon. De heer P. van Balen, alhier, la benoemd als hoofd eener school te Mydrecht. Leiderdorp. Het kohier No. 2 van de belasting op bedryfs- en andere Inkomsten over het dienstjaar 1901/1902, invorderbaar verklaard op den 12den Augustus 1901, ls aan dan ontvanger ter invordering ter hand gesteld; leder daarop voorkomende belasting schuldige ls verplicht zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Noordwykerhout. Maria Hemelvaart was ditmaal voor den heer A. N. Vermin en familie een onvorgetelyko, voor do parochianen eon gedenkwaardige dag. Een zoon, de eerwaarde heer G. Vermin, had als aanstaand missionaris vóór een paar maanden zUn eerste wyding ontvangen en genoot nu het voorrecht met den zeereerwaardon heer W. A. van Halen, pastoor, en den weleerwaarden heer P. Spren gers, kapelaan alhier, by hot celebroeren dor Hoogmis als sub diaken te assisteeren. Do droge veiling? Afgepoeierd l En daar voor nu hebben we twee heeriyke zomor- avonden vergaderd en moesten we van de eerste royaalwog voor do politio wegsluipen, hetgeen door sommigen zoo haastigiyk go- schiodde, dat heel voel achtbaarheid gevaar liep. 't "VYaa eensklaps een algemeen „sauve qui peut", waarby zelfs do lotery werd ln den steek gelaten, hetgoon wat zeggen wil. Wèl, wèl, wólt zou oude Jansje ultroopeD, wat 'n 6oesah en wat 'n mager resultaat. Ja, en dèn nogl Door de kat do bel niet aan te binden, d. w, z. door de benoeming der directie voor de te houden voiling niet aan de orde te stellon, heeft het bestuur den leden niet alleen veel tyd ontroofd, maar zichzelf waarschyniyk een mal figuur berokkend. Wat toch is het geval? De afdeeling van Bloem bollen-cultuur besluit tot hot houden van een droge veiling en het bestuur neemt daarvan de leiding op zich. Het vraagt vervolgens om deelneming aan die velling, maar vindt zoo weinig steun, dat het de volling onnoodig oordeelt, en besluit haar niet te houden. Wanneer nu staande de vergadering nog de verzekering kon wordon vernomen ochter niet officieel dat oen droge veiling in Sept. a. b. als een paal boven water staat, is dan niet de logische gevolgtrekking, dat men niet met de leiding ingenomen was? 't Is tóchl Dus niet afgepoeierd. Ter-Aar. Aangezien in de laatsto dagen de prfizen der ogurken by de inmakers niet hoog staan, hebben veei tuinders besioten ze voor- loopig niet meer te leveren, maar zoo noodig te doen inkuipen voor gezamenlijke rekening.1 Tegen een alhier wonende baker, die zich in haar vorige betrekking aan diefstal had schuldig gemaakt, is door de politie proces- t verbaal opgemaakt, terwyi het ontvreemde is opgespoord. iiypwetering, 16 Aug. De parochie alhier vierde op waardige wfize het zilveren jubilé van haar beminden herder, den zeoreerw. heer Bernardus Jacobus Joannes Schyf. Eer gisteravond word de eerw. jubilaris door het- Kerkbestuur, tevens Feestcommissie, van het station Leiden afgehaald en deed onder het feesteiyk gelui der klokken en onder begroeting eener talrijke schare zyn intrede in do Pastorie, alwaar het zangkoor Z. E. W. een schoone Feest-hyrane toezong. Een exemplaar van dat lied, keurig en kunstvol door mej. Hagemann te Rypwetoring gecaliigrapheerd, werd don jubilaris in sioriyken omslag aangeboden. Talryke geschonken vielen den feesteling ten deel, hot hoofdgeschenk van de «yde der i Parochianen, maar ook vele andere cadeaux, o.a. van" het zangkoor en van tal van parti culieren. Gistermorgen celebreerde Z. E. W. de plech tige Hoogmis in het lulBterryk en smaakvol versierde kerkgebouw met adsistontie van den weleerw. heer Guillonard, leeraar aan het semi- naris Hageveld als diaken, en van den wel eerw. heer Van Turnhout, kapelaan te Roelof- 1 Arendsvoen, als subdiaken. Do eerw. heer Mul- der, kapelaan te Rypwetering, fungeerde ak ceremonianus. Het zangkoor voerde op ver^ diensteiyk wyze een vierstemmige Mis van Yrancken uit. Na het H. Evangelie beklom ds eerwaarde jubilaris den kansel om er ln diep ge- voelde bewoordingen zyn harteiyken dank uit te spreken ln 't by zonder aan den eorw. kape-- laan, die de lasten en de hitte dea daags had gedragen, om dit lulsterryk feest voor te bereiden aao het Kerkbestuur, aan de commissie voor de versiering der Kerk, aan de leden) van het Zangkoor, aan den odelachtb. heer i burgemeester, die hot feest met zyn tog6n- j woordigheid vereerde, vooral echter aan zyn dierbare paroohianen In 't algemeen, zoowel voor hun gebeden, als voor hun stoffeiyke J bewyzon van belangstelling en liefde. De recoptie na de Hoogmis werd zeer druk be- zocht. A. s. Dinsdag zal door Z. E. W. een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, terwyl dlon dag tevens de school jeugd ln het schoolgebouw woidt onthuld. De kleinen worden alsdan vergaat op een voorstelling van den bekenden goochelaar Okhuysen. Voorhout. Prachtig weder begunstigde de volksfeesten, die ook door het hoofd der ge meente en veel vreomdellngen worden be- zocht, zoodat in dezo gemeente een vrooiyke drukte beerschte. Wanklanken v?erd«n niet vernomen en de verschillende spoien hadden het gewenschte vorloop. Om 10 uren begaven zich ln optocht van af het statlonskofflehuls de fraai ven«i*rde tilbury's en paarden door de kom der ge- meente onder een zeer opwokkenden marsch van de zoo gunstig bekende Beloreche kapel. De prys voor het fraaist versierde paard en tilbury werd woder ais 't vorig jaar toegekend aan den heer E. de Winter. Omstreeks 11 uren werd met hot rlng- ryden door paren met paard ea tilbury eeoé aanvang gemaakt. Do prys, een gouden remon- J tolr mot koordje, werd bohaald door mej. E. van Ryn, de premie, een gouden flacon met étui, door mej. M. van Steyn Pd. By het zakloopen door jongens werden de pry zen behaald door W. van Scbooten, L. van Reison, F. Huytz en J. van Wou, by het tobbetje stoken door P. vsn den Nouland, F. van der Ploeg en F. Bemelman en by het tobbetje-rulteren door G. Korte- kaas Lz. en Th. Beibée Pz. By het turfrapen door meisjes door G. Vester, G. van 'leringen en E. Belt, by het( ballenkruien door J. Augustinus, P. Angevaare en J. van Nobelen en by bot slofjeloopen ooor J. van der Plas, C. van Vliet en B. Plasmeyor. Hierop volgde het rlngryden op fietseu, waarby de eerste prys, een acetyleengas- lantaarn, werd behaald door den heer C. Berbóe j Pz.; de tweede prys, een flotshoorn, door den heer P. Vester, terwyl een tanderahoorn als eerste prys werd toegekend aan den heer J. MeUer Az. voor de het eigenaardigst versierde flets en een fietsbel aan den heer F. Angovaare, als 2de prys. Op het feestterrein had lntuaschen het tonknuppelon en mastklimmen plaats gehad voor personen boven 16 jaar en waren gelukkige winners P. van der Me[j en H. Zwetsloot, L. de Groot Cz., B. Kerkvliet, W. Huystek en G. Bel. Om 8 uren werden de pryzen uitgereikt door den heer A. Coenegracht, secretaris der gemeente, die daarby met eou passend en harteiyk woord de ingozetenen weoa op het welslagen van dit feest ea den wensen uitte,

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1