H Zijden Blouses ƒ2.65 INGEZONDEN. Bnsliclitinken iloogewoerd 65. Yroinveiikampen In TranavauU lste buslichtiog ƒ1.80 2de 1.78« 3de 6.14» 4 de o n 6.88 Ziedaar onze sympathie voor de ongeluk- Kigon waarover we met woorden zooveel en zoo dikwijls sproken, in cijfers uitgedrukt. Is het niet treurig? O wat zou het ons goed doon, nietwaar? wanneer onzo vrouwen en kinderen, of zoo we die niet hebben, dan toch onze bloed- en stamverwanten, in denzelfden ellendigen toe stand verkeorend, zooveel ateun ondervondenl Neenl Zeg niet: Er wordt ook zoovéél ge vraagd. Dat weten we wei, maar het ia hier niet om veel to doen. Wanneer ieder, die het missen kan (en er zijn er velon, die dat ten minste wel kunnen), vijf of tien cents in de bus had geworpen, o, hoe heerlijk zou dan do ontvangst zijn geweestl En nu? Maar neen! Laten we niet vooruit- loopen. Wo hebben nog vandaag en morgen. En dio twee dagen kunnen al hot overige nog goedmaken I A. Do oorlog tusschen Engeluud en Transvaal. Door een by de lezers van „De Telegraaf" goed bekend Afrikaner to Amsterdam werd langs geheimen, doch volkomen vertrouwbaren weg het volgond bericht ontvangen uit de Zuidafrlkaanscha Republiek „Lydonbuig door de onzen genomen. Uit Middelburg refugee-kamp 1000 man uitge haald door Botha. Roodepoort door de onzen vernield. In do Kaapkolonie 800 kolonialon van de Engelache troepen aangesloten by de 'Boeren. Engelschen hebben plan alles ander- kant (of onderkant?) Pretoria op te geven. Omstreeks vljflig menschen uit het dorp Pretoria weggevlucht naar de Boeren." Deze berichten, die naar de overtuiging van de „Tel." volkomen vertrouwen verdienen en die verschillende geruchten bevestigen, die haar reeds vroeger bereikten, versterken haar in het geloof, dat de beruchte Proclamatie van Kitchener van-weinig uitwerking zal blyken. In Battersea (Engeland) is gisteravond een zeer talrijke volksvergadering gehouden, waarin met groote geestdrift een motie vanKeir Hardie tegen den oorlog en vóór arbitrage op den grondslag van algeheele onafhankelijk heid der Boeren, werd aangenomon. 1 Ook werd er gesproken door den heer Rose, voorzitter van do Johannesburgsche „Labour Union", naar zyn zeggen „een uitlander zonder grieven togen de Boeren-regeering on do Boeren, dlo aanspraak mogen maken op meer vrijheidszin en beschaving dan zelfs do Engelschen." Stead was de voornaamste spreker. Zyn lede wekte nogal opzien, omdat Chamberlain er in verdedigd werd: deze bleef ten minste consequent, zeido Stead, terwijl de steeds wankelende liberale party slechts inconsequent scheen te kunnen zyn. De liberale party ver oordeelt den Boeren-oorlog, maar verdedigt tegelijkertijd hot voortzetten van den oorlog. Dezelfde Bannerman, die het barbaarsche krygsbeleid brandmerkte, heeft gestemd voor het geschenk der natie aan lord Roberts. ;Stoad vond zulk een wijze van doen onbe- grypeiyk. Wat Harcourt betreft, zeide Stead, niemand draagt grooter verantwoordelijkheid voor den oorlog dan hy, want niemand is een erger speelbal geweest van Chamberlain. Stead voegde er by, dat de Booroa in Januari inder daad bereid zouden geweest zyn, de wapens neer te leggen, indion Engeland daarna tot arbitrage te vindon ware geweest. De uitvoerende raad der sociaal-demo cratische party te Londen heeft in een den zelfden avond gehouden vergadering krachtig ■geprotesteerd tegen lord Kitcheners procla matie, welke onwaardig werd geoordeeld voor ,eon groote natie, zelfs al is dio gedwongen tot de moeilyke en onaangename taak, twee kleine staten te onderdrukken in het belang van gouddorstige milhonnairs. Een motie werd daarom aangenomen, waarin de onmiddeiiyke intrekking wordt gevraagd van do bedreiging met verbanning van de boeren aanvoerders en de politiek der regeering wordt afgekeurd, die het Vereenigd Koninkryk in de oogen van alle onbevooroordeelde volken beeft vernederd. De Jingo-pers is steeds gewoon de liberale bladen in Engeland voor verraders en nage noeg do geheele pers op hot vasteland voor omgekochte belagers van Engelands goeden ïaam uit te maken. De heer Alfred Milner heeft haar die vleiende benamingen aan de hand gedaan in de rede, waarin hy het eere burgerschap van de City aanvaardde.Yan tyd tot tyd, en gelukkig steeds vaker, zegt do „R. C.", komen er uit het Imperialistische kamp zelf critieken en veroordeelingen op de praktyken der Engelsche regeering in Zuld-Afrika, die toonen, dat de „verraders" en „omgekochte 1 belagers" het toch aan hot rechte eind hebben m3t hun veroordeeling van de door Chamber- inn, Milner en Roberts aangewende stelsels en middelen om Zuid Afrika voor de „be schaving" toegankeiyk te maken. Thans zegt de Eerw. Dewdney Drew, een dor onstuimigsfce Imperialisten, een der hartstochteiykste be strijders der Transvaalseho regeering en vurig aanhanger der reform-beweging van 1895, het volgende: „De rebellen in de Kaapkolonie, die in het openbaar worden opgehangen, zyn minder to laken dan wy, dio te Johannes burg in opstand kwamen, omdat zy ridderiyker zyn. Wy worstelen zonder quaestio tegen werke lijke grieven, maar onze zaak was enkel eon van zelfoelang; do hoogste eerzucht van sommigen onzer leiders was enkel om do staatsfinanciën te controleeren. De Hollandscüe rebellen daar entegen vechten voor wat zy beschouwen als de gerechte zaak van hun eigen bloed en vleeach. Zy gevoelen, zooals Engelschen zou den gevoelen, wanneer de toestand omgekeerd "was, dat zy een grootere loyaliteit schuldig zyn aan den band des bloeds dan aan den band, die hen aan vreemde overheersching bindt „Op het oogenblik betalen Engelsche officie ren goud oaa da zoogenaamde Burgerwachten, die zich verplichten hun vroegere kameraden neer to schieten, dus hetzelfde te doen, waar voor wy de rebellen ophangen. Wy weten, dat Engelscho officieron, als oen korps, hun bandon niet kunnen besmetten mot vuile middelen, waaruit ik de conclusie trek, dat de menschen, die pas geëxecuteerd zyn, zonder een vlek op hun karakter zyn gestorven, want zy waren ten minste geen deserteurs, noch hadden zy hun eigen vleesch en bloed verraden „Ik heb my somtyds beschaamd gevoeld als ik las van Engelsche regimenten, die een nederlaag leden of gevangengenomen worden door ongeoefende landbouwers. Het was ergeriyk te gevoelen, dat deze biykbaar onze meesters waren in liet hanteeren der wapenen, waardoor zy do ongeiykheid der getallen konden neutraliseoren. Maar het is nog orger er aan te donken, dat zy, zooals zy hebben bewezen door hun houding tegenover rebellen, ook onze meesters zyn in liefdadigheid en ons overtreffen in de Christelyke les van vergeven.'' Bennet Burleigh seint aan de „Daily Tele graph", dat een troepje Boeren Zondag den spoorweg by Springfontein (OraDje-Vrijstaat) poogde over te steken naar het westen. Het garnizoen van een blokhuis sloeg hen terug. Reuter voegt hieraan toe, dat de Booren 180 man telden en waarschyniyk tot Hertzog'a en Nieuwoudt's commando's behoorden. Fronch heeft een bezook aan Graaff Reinet gebracht. Hy is don 12Jon te Middelburg teruggekeerd. Scheeper's achterhoede was den llden in gevecht by Willowmoro en zit dus nu eon heel eind zuidwest van Graaff-Reinet. French' energie heeft nog steeds niet veel succes. Por s.«. „Floriston" gaat or 17 Augustus eon mail naar St.-Helena uit Londen, welke 5 Sept. op het eiland kan zyn. Een telegram uit Germiston naby Johannes burg zegt, dat er nog steeds Booren in de nabijheid van den Schurveberg zitten en dat Boerenpatrouilles naar hot noorden werken. Ook in het district Zoerust beginnen de Boeren, die zich langen tyd rustig hebben ge houden, hot Engelsche detachemeut weer te verontrusten. Een telegram uit Pretoria van 13 Augustus deelt medo, dat in de laatste 24 uren door de verschillende (61) Engolsche colonnes 158 Boeren gevangengenomen waren, waaronder 7Q, door Elliot in den Wostelykon Yrystaat gemaakt. Het gehoole aantal Boeren-„vluchtelingen", hetwelk ondorsteuning geniet, beloopt nu meer dan 100,000. Behalve de colonne van generaal Spens, is ook te Kroonstad aangekomen, die van kolonel Rimington, eon dag of vier vroeger. Doze laatste moet 23 gevangenen eii 60 wagen9 hebben ingebracht. Rimingtons colonne verloor op haar tocht van 9 weken 8 gesneuvelden en vyftion gewonden. Te Rouaan Is aangekomen „een zekere heer Van der Loo, die zich uitgeeft voor een voor malig veldkornet der Vrystaters". Hy zou verteld hebben, dat de Boeren nog de vorige maand een groote overwinning hebben be haald, waarby de Engelschen 20 gesneuvelden, 100 gewonden en 400 gevangenen verloren. Yan deze Britscho nederlaag is met geen onkel woord in de Britsche telegrammen mol ding gemaakt. De heer Van dor Loo verzekorde, dat nog 18,000 Boeren in het veld staan, en dat De "Wet rust heeft geuomen tot den terugkeer van den zomer. De „Daily News" meldt, dat een troop van honderd Boeren heeft getracht by Klipdrift, ten oosten van Modderrivier, over te steken. Zy werden teruggedreven door den politie- post aan de rivier on kolonel Plumer zond een afdeeling Nieuw-Zeelandera achter hen aan. Vyfhonderd man van de Australische con tingenten, die reeds zyn teruggekeerd, hebben verzocht om vrijen overtocht naar Kaapstad, ten einde zich opnieuw aan te sluiten by oenig Britsch korps. Volgens te Kaapstad ontvangen berichten uit Klerksdorp scbynt de stad Wolmaranstad den Boeren tot operatiebasis te hebben ge diend. By de nadering der Engelsche colonnes waren de Boeren gewoon zich terug te trek ken, om woer te keeren zoodra de vijand de stad had ontruimd. Zelfs is er een regoering gevestigd geweest en kwamen de commando's er van tyd tot tyd byeen, terwyl de Boeren er byna altijd in telegraphische gemeenschap waren met de andere deelen des lands, wan neer de Engelsche troepen afwezig waren. De colonno van generaal Hamilton heeft thans de ganache bevolking van Wolmaranstad weg gevoerd en alle daar aanwezige voorraden vernield. De „Daily Mail" en do „Daily Express" weten thans te vertellon dat lord Kitchener half de volgende maand naar Europa terug keert en dat hy dan In het opperbevel zal worden opgevolgd, niet door generaal Bindon Blood, zooals vroeger beweerd werd, maar door generaal Lyttleton. De byvoeging dat men gelooft dat de oorlog dan zal gedaan zyn, maakt het bericht niet geloofwaardiger. Volgens de „Bournemouth Directory" Is to New-Forest een voormalig officier der Yeo manry, behoorende tot een aanzieniyke familie In Hampshire, gearresteerd, op grond dat uit de brieven, die in Stoyns bagage werden gevonden, zou blyken dat hy aan de Boeren belangryke inlichtingen heeft verschaft. De verrader moet terstond naar Southampton zyn gebracht, waar hy Zaterdag zal worden in gescheept naar Zuid-Afrika, om te Pretoria voor een krygsraad terecht U ataan. In de concentratie-kampen. Van het beschermlngscomité der voreoniging „Helpt elkaar", te 's-Gravenhage, is de vol gende mededeelmg ontvangen: „In een scbryven van 19 Juli deelt zuster Geyer uit het kamp te Kimberley het volgende mede: Het is hier maer dan treurig; het aan tal menschen is thans gestegen tot ongeveer 4000. De behoefte ia hier meer dan groot en neemt steeds toe. In myn eersten brief vroeg ik reeds om nog een bekwame verpleegster te zenden, daar meerdere hulp hier werkoiyk noodig is. Gepasseerde week waren hier 19 sterfgevallen, dus u kunt wel begrijpen, dat ik myn handen vol heb. Het zou hier zeer welkom zyn, zoo men wat speelgoed voor herstellende kinderen zou kunnen zenden. Gisternacht te 4 uren brandde een groote tent af, waar juist om 12 uien vrouwen en kinderen ingekomen waren. Een jongetje van 5 jaar verbrandde geheel, terwyl de moeder en twee jongens ernstige brandwonden be kwamen. Van de laatste zal één vermoedeiyk niot in het leven biyven. Al het goed, datzy nog van hun hoeven hadden kunnen redden, zooals bedden en dekens, en hun geld ver brandden mede. En zoo volgt hier de eene treurigheid de andere op. Men moet hier een hart van metaal hebben om tegen alles be stand te zyn. Zuster Broers scbry/t uit het kamp te Norvalspont: Het leven is hier tegenwoordig zeer zwaar en er is nauwelyks het noodige voedsel to koop. Al wat men krygt is zwaar te verteren. Den laatsten tyd is myn hospitaal geheel vol en daar het kamp nu over do 3000 menschen tolt, komen er 6 groote tenten met 30 bedden by. Men hoort hier niets dan klachten en ellende, en ik heb reeds veel van het ontvangen geld uitgegeven voor arme stumpers, die ziek zyn en byna geen kleeren meor aan het lyf hebben; doch alles is even slecht en duur." Ondanks de officieels tegenspraak, biyft de „Daily News" gelooven, dat de Engelsche regeering voornemens is een groot deel harer troepen uit Zuid Afrika terug te trekken. Men zou dan ophouden met het achtervolgen der Booren en zich bepalen tot een half verdedi gende tactiek, gesteund op het gebruik der blokhuizen, welker verdediging aan gewapende inlandsche troepen zou worden opgedragen. Heel waarschyniyk klinkt vooral dit laatste met. Een correspondent van de „"Westminster Gazette" wyst op het verrassende feit, dat het aantal geweren, die volgons Kitcheners statistiek genomen of ingeleverd werden, nauweiyks hot vijfde bedraagt van dat der Boeren, die zich hebben onderworpen of ge vangengenomen werden. De cyfers moeten dus onjuist zyn öf de Boeren gaan voort mot het begravon hunner wapenen tot zy die weer zonder gevaar voor den dag kunnen halen. Men meldt uit Den Haag aan het Nationale Agentschap over de concentratiekampen, dat doctor Haslebacher van Bern, aangewezen om de concentratio-kampen van Zuid-Afrika te bezoeken, in Den Haag is aangekomen om een onderhoud met de vertegenwoordigers dor Booren te hebben on zich in verbinding te stellen met het Hollandsche Boeren comité. Den 17den Augustus zal hy zich te South ampton aan boord van de „Norman-Castle" inschepen. Hot Hollandsche corailó voegde hem twee pleegzusters toe on heeft hem do gaven in natura voor de vrouwen en kindoron overgedragen, wolke gevoegd zyn by die welke hy van het Zwitaersche comitó te Zurich in zyn bezit had. Doctor Haslebacher heeft zich voor negon maanden verbonden, maar deze termijn kan evenwel naar gelang der gebeurtonissen inge kort of vorlengd wordon. Hij bezit aanbevelingsbrieven van den Zwit- serschen bondspresident en van het Berner bestuur evenals een vrygoleide van het ministerie van oorlog, mede geteekend door lord Roberts. Geiyk'uit het achterstaande telegram blykt, heeft het Engelsche ministerie in deze zaak een nieuwe gelegenheid gevonden om blyken to geven van de bekende Britsche opvatting van oorlogsrecht on nu het vrygeleido ingetrokken. Tolograramen. RECLAMES, a 40 Cents per regel. 7321 16 en hooger 4 Meter I franco en vry van invoerrechten thuis. Monsters omgaandalsook van zwarte, witte ©n gekleurde „Henneberg- Zyde" van 45 ets. tot ƒ11.10 p. Meter. G. HENJTEBERG, Zijde-Fabrikant (K. en 1£. llofl.), Züricli. 7322 8 Verliezen van liet Engelsche leger, tooale die voorkomen in de Daily Qraphlc". 1 a C 0 O 0 O 0 O o D O aS ■SÜ S o 3 9 Aug. 4 4 4 10 4 6 1 12 1 3 1 4 13 16 42 7 13 6 80 6 12 16 1 8 1 10 Totaal 31 93 14 44 Wecrberlclit Tan 10 Angnstn*. Verwachting: Matige wostelykenwind. Bewolkte lucht. Weinig verandering in tempe ratuur KAAPSTAD, 15 Augustus. (lï. 0.) Er zyn hier thans byzonderheden ontvangen over de inneming van Vnn-Rhynsdorp door do Boeren. Een kleine afdeeling hunnor onder Maritz wis selde don 6don Augustus echoten met een Engelschen post by Van-Rhynspas. Gedurende den 6den blevon do Boeren verborgen tusschon de rotsen aan don voet van den pas. Vroeg in den morgen van den 7den sloten de Boeren de stad in, welker garnizoen onder luitenant Greenshlelds zevon uren vocht al vorens zich over te geven. De Boeren vermeesterden uit de leger- magazynen elf geweren, wat munïtio on maakten 27 paarden buit. Zy plunderden de winkels in de plaats en eigendea zich allo kleeding toe. Zy vonden verscheiden politieke gevangenen, wolke zy de vryheid aanboden, maar do gevangenen sloegen het aanbod af. MIDDELBURG (Kaapkolonie), 14 Augustus ROKolonel Gorringe had gistoren oen treffen mot Kritzinger en de commandanten Erasmus, Pyper en Cachet naby Steynsburg. Erasmus en Cachet zyn doodelijk gewond. Verschillende personen zyn gevangengenomen. Byzonderheden omtrent hot gevecht ont breken nog. Kolonol Doran heeft Lotter, Botha en Smit gisteren op 24 K.M. (15 myien) westeiyk van hier aangevallen en 15 paarden buitgemaakt. LONDEN, 15 Augustus. (R. Chamberlain heeft in hot Lagerhuis verklaard, dat de be raadslaging over het douane-tarief voor Trans vaal en den Oranje Vrystaat nog niot was begonnen, maar dat het niet de bedoeling dor regeering is oen beschermend stolsel ten nadoole van buitenlandscbe goederen in te x f n. ±A)NDEN, 15 Augustus. RO.) By do be sprekingen voor de tweede lezing van de wet op de middelen verklaarde Chamberlain heden in het Lagerhuis, dat het bericht, als zou lord Kitchener 15 September torugkeeren, ten eenonmale ongegrond was. Hy ontkeado, dat Kitchener's proclamatie do Boeren van do rechten van oorlogvoerenden beroofde. Hy verklaarde echter tevens, dat de Engelschen volkomen binnen hun bevoegdheden handelden. Er was een grens tusschen oorlogvoerenden en bandieten, wanneer de vyand by twee of drio to geiyk tusschen de Britscbe posten kroop om gewelddadigheden of moord te be gaan. Het was moeiiyk te zeggen, dat die grens nóg met boreikt was. De politiek der Amenkaansche regeerrng op de PhilippyneD, zooala neergelegd in de proclaraatio van generaal Mac Arthur, zou zeker ook de politiek der Engelsche regeering zyn, als de oorlog ontaardde in een stryd tegen bandieten. (Toe juichingen). De Boerenleiders bielden do burgera te velde, in de hoop op buitenlandsche interventie of een verandering van de openbare meoning in Engeland. Ieder wist hoe ydel zulke ver wachtingen waren. Lord Kitchener's procla matie zou öf den oorlog ten einde brengen öf de koloniën bevryden vau mannen, die zich onverzoenlijk hadden betoond en die, wanneer zy in de koloniën blevon, een voortdurende bron van gevaar zouden zyn. LONDEN, 16 Aug. (R. O.) De proclamatie van generaal Mac Arthur, die gisteren door Chamborlain werd aangehaald, gaf den Fili pino's te kennen, dat, daar alle regeering hun- nerzyds de facto was verdwenen, elke Fi lipino, die na oon bepaalden datum een Ame- rikaanschon soldaat doodde, beschouwd zou worden als een moordenaar. LONDEN, 16 Augustus. (R. O.) De Ap propriation-bill" (wet op de middoleD) werd in het Lagerhuis by tweede lezing aangeno men met 141 tegen 49 stemmen. ZURICH, 15 Aug. (R. C.) De geneeskundige expeditio, georganiseerd door een Zwitsersch comité, met behulp van een openbare inschry- ving ten bate der Boerenvrouwen en -kinderen en samengesteld uit een dokter en zes door een Nederlandsch comité gezonden verpleeg sters, zou zich den 17den dezer te South ampton inschepen naar de kampen in Zuid- Afnka, maar niet zal kunnen vertrekken. Het departement van oorlog te Londen heeft do machtiging, welke lord Roberts in Maart 1901 schrifteiyk had gegeven, teruggenomen, mot do toelichting, dat de toestand sedert geheel en al veranderd was en dat Engeland de best mogeiyke maatregelen had getroffen voor de vrouwen en kinderen in de concen tratie-kampen. Het comité kreeg hedenmorgen kennis vanwege den Bondsraad, dat het Engolsche departement van buitenlandsche zaken weigert tus8chenbeide te komen. MIDDELBURG, (Kaapkolonie) 12 Aug AR. O.) Gemeld wordt dat eon compagnie van generaal French* verkenners op 10 dezer in een hinder laag viel in de buurt van Nieuw-Bethesda. Er zyn geen nadere byzonderheden ontvangen, doch men vreest dat zy ernstige verliezen leed. LONDEN, 16 Aug. (2Z. O.) De heden te Londen gepubliceerde verliezenlyst geoft op voor Fronch' verkenners 1 officier gedood, 1 luit. en 4 man ernstig verwond. MIDDELBURG, 14 Aug. (R. O.) In het jongste gevecht met Kitzinger, commando werd commandant Erasmus gevangengenomen, doch niet doodeiyk gewond. BLOEMFONTEIN, 15 Aug. (R. 0.) Veld kornet Oosthuizen behoorende tot het Jacobs- dal-commando, ia gedood. De Zuidaustralische bushmen waren In gevecht met 50 Boeren op een hoevo. Er worden 6 Boeren gedood en 9 gewond, terwyl 8 gewonde Boeren ontsnapten. Op 11 dezer was een afdeeling conetabels in gevecht met 40 Boeren ten noorden van do Modderrivier. Do Booren verloren 3 dooden, verscheidene gewonden en 6 gevangeneD. De Engelsche verliezen bedroegen 2 doodon en 7 gewonden. CHICAGO, 16 Aug. (R. O.) Vier duizend Ieren hielden gisteren jaarvergaderingen, waarop heftige redevoeringen ten gunste van de onafhankeiykheid van Ierland gehoudon werden. Michael Davltt, sprekende over den oorlog In Zuid-Afrika, zeide van oordeel te wezeD, dat do Boeren onoverwinneiyk zyn. Er werd aangenomon een motie, waarin vertrouwen werd uitgesproken in de vader landsliefde van hen, die de lersche zaak in Ierland leiden, en bewondering en sympathie te kennen gegeven voor de Boeren, het tevens betreurende, dat Amerika hun zyn huln onCi biell. Odonovan Rossa riod aan met go welft Ierlands vryheid to verzekeren door de voor naamste stoden vun Engeland in brand tai steken en alzoo een gelegenheid to scheppen Yoor Ierland om op te ataan. LONDEN, 16 Aug. (R. O.) Volgens do „Daily News" wordt or in wól Ingelichte kringen over gesproken, dat bot bezoek van don Duitschen kroonprins, die heden in Enge land komt, niet vreemd is aan zjjn wonsch om in het huwolyk te treden met Maria, een j der dochters van don hertog vau Connaught.' PEKING, 16 Aug. (R. O.) De vreemde ge-, zanten teekenden hot voorloopig ontwerp- 1 protocol, om te verhinderen, dat hun regeo- ringen er verdere wijzigingen in zaüon brengen. Zy verwachten de definitieve vroderzydschei vaststelling of ondorteekoning, ook dus door China, op den 20sten. Marhtborloliton. Lelden, 1G Aug. Ter markt werden hoden aan- gevoerd: Stieren 113 etaka 6S r ƒ310. Kalf- en Melkkoeien 120 stuks 108 a ƒ238. Varekoeien 87 stuka 80 a f 1U7. Vette Oe^ea en Ko»iea 188 stuka 11S a f 251. UruskalYOion 14 si uk» j ƒ25 62. Kalveren ivotte; SS ituks 37 a 92» i Kalveren (magere) 38 stuks fi.a 20.—. Hamels (vetto) stuka a liamels (magere) stuk» a Schapen 276 stuks 15.a. 27.Schapen (tciöe) 812 stuka 10.r 18.Lammeren (uiagere) 580 stuks f 6.a ƒ11.Varkens ui187 stuks ƒ13.a 40.Varkens wette) ttulcs a per KG. Varkeu5 (biggen; 339 8tuk8ƒ6.a 12.Paardenstuk f a Veulens stuks r. Bokken of Geilen 1 stuk 1.— a ik Ter markt aangevoerd 522 runderen, 126 kal veren, 1038 schapen, 5S0 Jammeren, .187 Yftrkone, 339 biggen, paard, veuleua, 1 bok or geit. Ter wekelijkscbe Kaasmarkt aangevoerd 103 partijen. Besteed werd voor Goudscho Kaas van i 18.— tot f 27.—Derby-Kr.as vau lot Lerdsche Kaas do 150 KG. tot fEdammer Kaas 2de qual. tot Aan do Stadswaag gewogen 92 partijen, 4295 stuks, wegende 24213 K.G. Utrecht, 16 Aug, Op de kaasmarkt wareo aan gevoerd 95 wagens kaas te zamen wegende 23750 kilo. Prijs: lste quaL ƒ22.60 a ƒ24.60, 2de; qual. ƒ19.60 a ƒ21.60, zwaardere 25.a ƒ26. per 50 kilo. Handel matig. Haarlemmermeer, 15 Augustus. Graau- en Zaadmarkt- Rogge 4.60 a ƒ6.Wintergerst! 4.25 a ƒ4.60, Groene Erwten (op kook> 8.50 a ƒ9.Koolzaad ƒ9.25 a ƒ9.60, Kar weizaad f 10.— a 10.40 inclusief. Edam, 15 Aug. Ter botermarkt waren aan gevoerd 145 partyen, pry's 66 a 66 c. per Vj kilo. Kipeieren 3 50 a ƒ4.— de 100 stuks. Jlooro, 16 Aug. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 163 stapels kaas, wegonde 49,730 kilo. Hoogst» marktprys voor kleino 28.60, commissi» f 27.—, middelbare per 60 K.G. Schiedam, 16 Aug. Spiritus ƒ7.a f J Moutwijn tiauw; Distillateurs 9.Beursoom- missie 8.25. Jenevor ƒ13.id. Amat, proef j ƒ4.60. Spoeling f LEIDEN, 16 Augustus. ThermometeratandgLsteravond om 8 urea; 10.5° O. 61.7° Fahr»nh»it, hedenmorgea' om 8 uren 17® C. 62.61 F., middags om 12 uren 19° C. 66.2® F., 'a namiddags 1 om 4 uren 19° C. 66.2° F. De toestand van mr. J. G. Gleichman'j te Baarn is op 't oogenblik zoor bevredigend, j Warmond. Heden vierde "Warmonds j parochie feest: haar pastoor N. J. Smoulders, deken van Noordwyk, was 40 jaar priester.) '8 Avonds to voren reeds op vorstelyke wjjza van Leiden afgehaald, werd hy aan de grens! der parochie door een twintigtal ruiters afge wacht om in zyn parochie en in zyn keurig versierde, geheel met geloovigen gevulde kerk zyn feesteiyken intocht te doeD, waar by door zyn parochianen met een lied werd verwelkomd en waar door een solemneel Lof: het feest werd geopend. De indruk van dozen vooravond was inderdaad overweldigend. Geschenken van allerlei vorm vloeiden toe: o. a. een flinke som In goud, den feesteling door zyn parochianen aangeboden, terwyl hem door oen soortgeiyk geschenk de schatting van dankbare achting ook uit zyn vorige parochie van Hoorn gebracht werd. De versiering der kerk waa voortreffeiyk, Do heer H. Kiaassen, Prinsestraat te 's-Graven- hago, had het opgegeven plan en de ver-, schillende aanwyzingen uitmuntend uitgevoerd. Een schat van bloemen en planten, door de bekwame hand van Warmonds bloemist, deQ| heer J. Kouwenhoven, geordend, droeg niet' weinig tot het goed slagen der versiering by. By het H. Misoffer den volgenden dag werd do feesteling geassisteerd door den kapelaan der parochie als presbyter-assistent, door do. weleerw. heeren Joh. Dankelman, kapelaan; te Delft, als diaken, Leon J. Smeele, kapolaan to Oegstgeest, ais sub-diaken, en P. de Wolf,- student van het Seminarie, als ceremoniarma terwyl de weleerw. heer J. Brügemann, kapelaan te Leidon, in een waardige feestrede do groo:- waardigheid van don priester schetste, hulde bracht aan den feesteling en de tolk was van aller wenschen. Yóór de Mis had het zangkoor reeds ofy verdiensteiyke wyzo do ,Venl Creator" vaa Beltjens ten gehooro gebracht. De Mis waa oen compositie van den bekwamen organist! Corn. A. Bonten; voortreffeiyk waa ook dij uitvoering na de H. Mis van een foeatgediebt^ getoonzet door denzelfden organist, waarn* ook de ganscho kerk den feesteling een lied) uit volle borst toezong. Des namiddags brachten do kinderen der. parochiale school in hun ruim, versierd school lokaal den jubileerenden pastoor hun aan-j doenlijke hulde; terwyl met een plechtig Lof#i waarin de feesteling zelf een woord van dank! sprak, de feestelijkheid besloten werd. Behoude Warmond nog lang z\Jn yveriged! herder 1 t Getrouwd: JOHAN HERBSCHLEB ek 7340 9 MARIE KNAAP, die tovens hun barteiyken dank be tuigen voor do vole belangstelling, by hun buweryk ondervonden. AHS7ITHr.AU. 6 10O1. Si Ml CS U3

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3