Burgerlijke Stand Tan Leiden. J. Maes. R. IL Hofman, S. C. T. van der Paardt C. E. W. de Haan, C. J. la Rivièro, W. F.Hofstede. J. Boodt, F. T. Steemneijer, J. van Halmaol, J B. de Boové, E. I). Lnngenhagen en W. Stevcls. Yoorlrcklicrswouiug^ Hot comité, waarvan het goede denkbeeld uitging om ten behoevo van do ongelukkige Boeronvrouwen en kinderen, slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afnka, een tentoonstelling to orgamseeren, heelt eer van z(jn werk. Was reede eenige dagen goleden tot dat doel het „Afnkaander huis" op een terrein aan den Gevers Deyncot-wog to Schevenin- gen, naast het station Yan de Staatsstöora- tram, geopend, thans is deze Boerenwoning in een passonde omgovmg geplaatst. Boeron- vrienden hebben daartoo een handje mee geholpen. Zoo is er rondom het huisje eon tuintje aangelogd, waarin gewassen van Transvaalschen bodem, als lemoenboompjes, enz., en ook zyn er in dezen tuin eonige grootere en kleinore tenten en gebouwtjes opgoslagen, waar binnen do bezoeker tal van voorworpen aantreft, welke door krijgsgevan gen Boeron op Bt.-Helena en Ceylon vervaar- digd zflu. Had de Afrikaander woning reeds veel aantrekkelijks voor belangstellenden, thans is do m6or uitgebreide tentoonstelling welke ongeveer 2000 voorwerpen omvat eon bezoek overwaard, vooral ook met het oog op hot goede doe!, waarvoor zy werd tot •tand gebracht. Door den met do vlaggen van Transvaal en Oranje-Vrijstaat versierden mgang komt men eerst aan de Boerenwoning. Ten be wijze van echte gastvrijheid staat de deur wtfd voor den bezoeker open. Dit huisje be staat uit woon- en slaapvertrekken, kombuis, enz. Da inrichting zoo wat vorm en grootte als wat meubileering betreft, als men het eenvoudig huisraad meubilair mag noemen is volgens vorklaring van Afri- kaandcrs, die jarenlang in de Republieken doorbrachten, zoo goed als geheel overeen komstig die van een „echte" Boeren verblijf plaats. Alles, wat men ziet, getuigt van den •epvondigen, practischen zin van den Boer en zyu vrouw. In ieder vertrok vindt men een bybel, maar tevens.... „die roer". Aan de zoldering hangen stukken rookvleesch, bladen tabak, enz.; in de woonkamer staat het kleine tafeltje met de koffiekan en de pijp van „Oom". Vooral de slaapkamer levert het beste bewijs van de sobere lovenswyzo van onze stam verwanten. Een ruwe houten kist, gedekt met een kleedje, dient ale waschtafel; een flesch met een kaars, als kandelaar, langs do wanden een paar stoelen, waarvan de zitting uit over elkander gespannen riemen is vervaardigd, en een op dezelfde wfjze gemaakte rustbank, gedekt met de huid van een of ander dier, ziedaar alles, behalve het bed, waaraan „tante' de meests zorg besteedt. Aan de woningen grenst nog een soort veranda, waar de ellenlange zweepen van de ossendrijvers worden gehangen; en een tuig huis, waar de Kaffers 's nachts hun bivak kunnen opslaan. De overige tenton op het terrein bevatten zeer veel bezienswaardigs. Wanneer men be denkt, dat de tallooze voorwerpen, daar aan wezig, als penhouders, doosjesslempols, pijpen, riugen, wandelstokken, gebreide goederen, ringen en velerlei andere snuisterijen, enz. te veel om op te noemen door de Boeren z\jn gemaakt in hun krijgsgevangenschap, waar zoo goed als elk 6tuk gereedschap ontbrak, dan staat men verbaasd over de waarlik keurige wyzo, waarop sommige voor werpen uit hout zijn gesneden. Op de meeste voorwenden komt de naam van den maker voor. jioor afwerking muntte vooral uit een kistje waarvan het deksel met snijwerk is versierd; en een blad Ceylonhout, waarin ge- ei-.eden is een vrouwenfiguur, vasthoudende de nationale vlaggen der beide Republieken, geflankeerd door de wapens van Transvaal en Oranje-Y rflstaat. Boven deze voorstelliDg staat in fijn ge meden schrift te lezen: „Krijgsgevangenen >p Ceylon aan Hollandsche vrienden", en als onderschrift: „God behoede land on volk." Aan de keerzijde van deze houten plaat zijn de namen van 46 krijgsgevangen Boeren geplaatst, onder een dankbetuiging voor uit Holland ontvangen giften. Voorts zijn ten toongesteld verschillende, tijdens den oorlog aitgevaardigde, proclamaties, photographieöu, len miniatuur-osse wagon, huifkar, enz. Dat de geest or by de Boeren nog niet uit h, ook al bevindon z\J zich reeds gedurende vele maanden ln krijgsgevangenschap, blijkt uit de vernuftige en aardige samenstelling van sommige voorwerpen, en dat sommige gesneden poppen „Tommy's" moeten voor stellen, is wel eenigszins donkbaar. In oon der tenten is een bus geplaatst, waarin giften kunnen worden geofferd voor do slachtoffers van den krijg, 'tl* te hopen, dat ontréegelden en giften in ruime mate voor dit goede doel zullen inkomen. Eenige heeron, door eigea jarenlange erva ring goed op de hoogte van de Transvaal- sclie toestanden, zijn volgaarne bereid den toeschouwers de noodige inlichtingen te ver strekken. Een Hnagscho bankinstelling heeft zich welwillend belast met het beheer der fiuan- ciön. (A. ti Bloemen- en Pluutcu-C'omiuissie. Do Bloemen- on Planten-Commissie dor Neder I. My. v. Tb. en Pik. heeft in haar Augustus-vorgadering, gehouden in „Natura Artis Magistra", te Amsterdam, o. a. de navolgende onderscheidingen toegokend, als: Dankbetuiging aan: Zaailingen van Gladiolus gandavensis, inge zonden door de heeren M. v. Waveren Zonen, te Hillegom, als uitmuntende door bijzondere schoonheid. Een bronzen medaille aan: Zaailingen van Gladiolus Childsi, Ingezonden door de heeren M. v. Waveren ZoneD, te Hillegom,evenals bovengenoemde,uitmuntende door bijzondere schoonheid. Op de prijsvraag voor rozen was niet Inge zonden. Op de prijsvraag voor vasto planten waren twee inzendingen gokomon. Don eersten prys verkroeg de heer W. van Veen, bloemist te Lolden. De tweede prfjs werd toegekend aan de heeren Wezelenburg Sta&Mo» Ulflttmiatflo U Leiden. Een formaliteit. Bfj do verkiezing op 13 dezer van een lid voor do Tweede Kamer in het district Slio- drecht, ter vervulling van do plaats, tusschen- tyds opengevallen doordat dr. A. Kuyper wegens het aanvaarden van een bezoldigd Staatsambt het lidmaatschap der Kamer Yan rechtswege had verloren, zijn geen candidaten gestold; bijgevolg is niemand benoemd ver klaard. Voor dit geval bepaalt art. 140 der Grond wet, dat dan binnen veertien dagen een nieuwe verkiezing geschiedt, op den dag, door den minister van binnenlandsche zaken te bopalen. Deze nieuwe verkiezing ie, biykens een kennisgeving in do „Sts.-Ct." van heden, door den minister bepaald op 26 Augustus, de stomming, zoo noodig, op 3 September en de herstemming, zoo noodig, op 10 September. Ook ditmaal zullen er natuurlijk weer geen candidaten gesteld worden. RECLAMES, a 40 Cents por regel. Op het laatste internationaal ccngres van Tandheelkunde, gehouden te Parijs (ter gele genheid der Tentoonstelling van Parys van 1900) werd Odol genoemd liet beste van de mondwaters, die tot nog toe in den handel gebracht zjjn. Prfis per heelen flacon Fl.— halve flacon 60 Cents. 7296 30 Tan onze Koninginnen. In „De Echo" komt het volgende verhaaltje voor: De beide Koninginnen waren dezer dagen 'b morgans zonder eenig gevolg van Soeatdyk uitgereden naar de buurt van Eombrugge. Bfj oen schilderachtig plekje nan de Eem waren zy uitgostapt; de bagage wat schildergerij van de Koningin en een eenvoudige lunch— was uitgeladen hot rijtuig teruggezonden. schildersparasol was uitgezet en Jn de schaduw er van zetten de Koninginnen zich op het gras neer. De schilderskist werd ontpak en spoedig had do Koningin een studio opgezet van het fraaie landschap. Ijverig werkte de Koningin voort, af en toe het oordeel ovor de vorderingen van haar werk vragend aan haar Moeder, die blijkbaar volop genoot van het gezelschap van de Koningin in deze rustige omgeving, op dezen heerlijken zomer- schen dag. Tegen lunchtijd werd het eenvoudige tweede ontbijt door de Koningin voor don dag gehaald, die zich uitputte in zorgzaamheid om het harer Moeder toch vooral aan niets te laten ont breken. Toon men tot het dessert genaderd was, worden do mooiste kersen door do Koningin voor haar Moeder uitgezocht, die dan op haar beurt telkens ook weder een greep in do tasch, waarin het fruit was geborgen, deed, om een bijzonder smakelijke vrucht dor Koningin voor te houden. Juist toen de eenvoudige maaltijd afgeloopen was, en de Koningin met eon zwaai de leeg gedronken flesch over haar hoofd hoen in het gras had weggeworpen, kwam oen jongen uit een dor dorpen mot een groot pak ondor den arm aangostapt. H\j had de Koninginnen al zóó vaak gezien, dat hü liaar onmiddellijk herkende in de boido dames, die daar samon onder de schilders- parasol zaten. Onmiddellijk verdween dan ook zijn pet onder zijn arm, en niet weinig verrast en verlegen was liy, toen hij door de Koninginnen werd aangeroepen. Bedremmeld legde hij zyn pak ter ztfde van den weg, en schoorvoetend naderde hl) de Koninginnen. Al spoedig had de Koningin hem echter met vriendelijke woorden op zijn gemak gestold, on toen hU uit haar handen een broodje had ontvangen, stapte hy, als de meest hoffdhige dignitaris, ruggelings weg om zijn tocht te vervolgen. In zyn verbouwereerdheid had hy zyn pak op don weg laten liggen. De Koningin echter zag het en riep den jongen terug, die lachend nu om zyn domheid, zyn vracht opraapte en daarna voortstapte. Een tydje later passeerden twee meisjes uit het vis8chersdorpje Bunschoten in haar lands- elgen kleederdracht. Ook zy werden door de Koningin aangeroepen, die zy, evenmin ais do Koningin-Moeder, bloken te kennen of te her kennen, zoodat zy vrymoedig op allo vragen antwoordden, die „de dames" haar deden, over haar dorpje, de visschery, haar oigenaardigo dracht, enzoovoort Een broodje en een handvol kersen voor elk werden dankbaar door haar in ontvangst genomen, en vrooiyk babbelend over de vriendelijke dames vervolgden de meiskea haar weg, met wetend, dat zy met do Koningin nen hadden gesproken. In den namiddag kwam een hofrytulg aan gereden, slechts vergezeld van een beambte per fiets, die voor het inladen van bagage in het rytuig zorgde. Een lakei was de Koningin- Moedor behulpzaam by het instappen in het rytuig. De Koningin had daar by geen hulp van noode. Vlug was zy Yan don grond opgesprongon, toen het rytuig was aangekomen; had zich het stof van de japon geschud, en na er op toegezien to hebben, dat niets was achterge bleven, en dat de Koningin-Moeder goed was gezeten, stapte zy in Lat rijtuig, en voort ging het naar Soestdyk, l>e uitslag tc Eocliein. De „Zutf. Cour." schryft: „Indieu ooit bowezen is, hoe ver een mlu- doiheid het by de stembus kan brengen door yvorige propaganda dan is dit het geval by do verkiezing te Lochem. Op 14 Juni bracht de S.-D. A.-P. er 815 stommen uit; op 13 Augustus niet minder dan 1660, d. L meer dan het dubbele; en daar de liberalen togelykertyd op allertreu rigste wyze hun plicht verzuimden, terwijl bovendien nog 122 stemmen op den heor Vemer (die bedankt had) werden verspild, hebben do sociaal-democraten het fortuintje hun candidaat in herstemming te brengen, aangezien de heer Hesselink van Suchtelon met zyn 1771 stemmen juist 1 stem ten achter bleef by de gezameniyke stemmen van den socialistischen en den R.-K. candidaat. Onze geestverwanten vervullen in dezen, wat yver betreft, weer de droevige rol. Op 14 Juni brachten xy 2922 stemmen uit, op 13 Augustus slechts 1771. Een ieder van de tehuis geblevonen onder de liberalen mag zich persoonlijk Bchuldig gevoelen aan het gevolg, dat zyn tehuis biyven heeft gehad: een nieuwe herstemming met al de betwistbare geneugten daarvan. Qelukkig staan de kansen voor een her stemming lang niet ongunstig. Maar men ziet, dat onze waarschuwing om trouw tor stembus te komen waarlijk niet overbodig was, en voorts valt geraakkeiyk in te zien, dat, als er by de herstemming niet heel wat yver wordt tentoongespreid, het vaste liberale district Lochem een verloren district is". BEVALLEN: 8. ilieromet geb. Voorzaat D. E. Beij geb. Th iel 2 L. J. O. v. d. bluia geb. Kemond L. M. C. Zaalberg geb. Verwer Z. J. F. v. d. Berg geb. Dirkse Z. E. van Leeuwen geb. flaakema D. (J. W. bandberg geb. Wagemans L. J. de Graaf geb. Biezen Z. E. öjardin geb. Leget Z. C. E. v. d. Mee geb. Versteeg yj. A. v. Haasteren geb. v. d. Meer Z. E. Linnondyk geb. Boom D. R. Englauder geb. Vleeschhouwer D. J. M. Meijers geb. Snik D. L. Key geb. Kempenaar D. G. G. G. van Aminera geb. Botermans D. C. Bchregel geb. Brouwer D. G. de Klerk geb. Ouwei kerk Z. G. W. Ouworkerk geb. La Kooij Z. C. Zaalberg geb. v. d. Tuin Z. W. Foeliejoe geb. Van Zonneveld Z. H. Ober geb. Christmanae D. M. P. de Leeuw geb. v. d. Kaay D. L. Plaajo geb. Van der Heijden Z. E. Sierat geb. JJe Boer Z. J. E. de Haat» geb. De Graal" iJ. GEHUWD: H. Verver jin. en N. Kerver jd. W. Jansen jm. en M. Schouten jd. H. deRoodo jm. en D. Laoghout jd. C. Hansen jm. en Al. van den Berg jd. H. Crama jm. en J. Nievaart jd. P. L. Houtsma jm. en M. U. Polane jd. H. Buitelaar jm. en S. Voorbyjd. J. Roosendaal jm. en E. Lambooy jd. N. G. H. van Heat jm. en G. Grispyn jd. K. Nieuweuburg jm. en F. H. van den Berg jd. P. A. de Gooijer jm. en M. J. Jongbloed jd. C. D. Zaneveld jm. en D. van der Giessen jd. OVERLEDEN: J. v. d. Reijden geb. Jasperse V. 40 j. J. Hillenaar Z. 33 j. 8. J. O. de Jong D. 3 m. G. M. Postma D. 10 d. H. J. Heimana Z. 21 m. H. v. Gelderen Al. 74 j. M. C. Hofkes geb. v. Sonderen V. 64 j. M. Vonk Z. 8 j. J. P. Meijer Z. 14 j.F. Dijkstra Z. 79 j. M. 0. Kracht van Wittenberg V. 55 j. C. M. v. d. Byl Z. 49 j. WARMOND. Geboren: Joannes Wilhelmus, Z. van Th. Zwetsloot en A. M. Elstgeest. Petrooella, D. van P. Ouwoband en J.J.Kaak. Cathariou Gerarda, D. van A. C. de Vroomcn en A. AI. van Went. Ondertrouwd: Jacobus van Kruïjsen jm. 24 j. en Apolonia de Groot jd. 27 j. Constant Joan Marie Julien Alachen jm. 30 j., te Haarlem, eu Alaria Gorueha Rotteveel jd. 22 j., te Warmond Gemengd INiieuwes. Hedennacht om vier uren is een oude schuit, die in het Galgewater tegenover de Valkensteeg lag, doch op dat oogenblik onbewoond was, omdat de bewoonster, een bejaarde koopvrouw, en haar knecht reeds te voren een lek hadden opgemerkt, gezonken, niettegenstaande er voortdurend gepompt werd. Hedenmorgen heeft een achttal matrozen geprobeerd de schuit met een hand spuit leeg te pompen, doch zonder succes. Verdacht van m e d ep 1 r chtigheid aan het rollen vau een horloge, is eergister avond op hot kermisterrein te Rotterdam gegrepen en naar het politie-bureel in de Moermansstraat overgebracht een 27-jarig Leidenaar, zekere J. G. Het gestolen horlogo, dat hy van den dader overnam, wierp hy, toen men hem achtervolgde, op do straat weg. Hy is gisteren naar het huis van bewaring overgebracht. Gistermiddag is de loodgieter V., werkzaam op het Departemont van Justitie te 's Gravenhage, op straat gevallen. IIy werd naar het ziekenhuis overgebracht en is aldaar overleden. V. was gehuwd en laat een weduwe met drie kinderen achter. Tot ƒ10 subs. 6 dagen hechtenis zyn door den Haagschen kantonrechtor heden veroordeeld twee personen, die zonder ver gunning op de Markt een lotory hielden door a 5 cents aan het publiek kaarten te ver- koopon met nummers, waarop prijzen konden vallen. Omtrent de inbraak in de woning van de familie Cuypers in de Vondelstraat te Amsterdam kan nog worden gemeld, dat zy in den nacht van Zaterdag op Zondag moet hebben plaats gehad. - „Het N. v. d. D." vernam nog de volgende byzondorheden Zaterdagavond om halfacht was de schoon maakster nog in het huis geweest om de kat eten te geven en de bloemen te verzorgen. Zy had toen, gelijk zy gewoon was, den sleutel afgegeven in het huis naast dat van den heer C., bewoond door de familie Alberdingk Thym. Mevr. Thym had een uur na het vertrek van de schoonmaakster licht tien branden op de balkonkaraer, maar aangezien de bovenver dieping van het huis des heeren Cuypers be woond wordt door den heer Povol en deze af wisselend buiten en in de stad vertoeft, had zy gemeend, dat hy dien avond thuis was gekomen. In die meeniDg was zy versterkt ge worden, toon de schoonmaakster haar den volgenden morgen (Zondag) was komen mede- deelen, dat zy met den sleutel niet in het hui§ kon komen, aangezien de dour van binnen ge grendeld was. Toen evenwel die deur ook des Maandags nog gegrendeld bleek, begreep men, dat or iets niet in den haak was en werd de poliU9 gewaarschuwd. Door een on ander was het toen echter al Maandagmiddag goworden, zoodat do dieven ruimschoots gelegenheid heb ben gehad den bult in veiligheid te brongen. Zooals roeds gemeld is, zijn de inbrekers van uit hot Vondelpark, door den tuin, in huis gekomen. Zy hebben oen raam weten open te krygen en kwamen toen in de kouken. Do keukendeur, die toegang geeft tot het huis, was aan den binnenkant gegrendeld, zoodat loopera on valsclio sloutele hier niet konden baten. De dieven wi3ten ochlor raad. Zy hebben op hun gemak alle schrooven uit de deur gedraaid on konden haar toon uit lichten, waarna de toogang tot het overige van de woning openlag. Hot onderzoek werd daarna aangovangen. Geen kamer is onbezocht gelaten. Zoowel het gedeelte, bewoond door de familie Cuypers, als dat, in gebruik by de familie Povel, tot do meidenkamers op de derde verdieping too, werdon nauwkeurig doorsnuffeld. Overal lagen geledigde étuis en doozen over den grond verspreid. Zelfs de spaarpot van do kinderen ou dio van do boden werden van hun inhoud beroofd. De bergplaats van het tafelzilver, een weinig in hot oog looponde kast in den muur, is aan de aandacht van de inbrekers ontsnapt, zoo dat die onaangeroerd is gebloven. Yeel schade is aan het meubilair mot toe gebracht, maar voor een paar duizend gulden aan gouden en zilveren sieraden en juweoiea is door de dievon medegenomon. Dezon hebben niot het geringste, dat tot eonige ontdekking leiden kan, achtergelaten en dit, gevoogd by de late ontdekking van het feit, doet vreezen, dat pogiDgen tot hun opsporing niet vool snccos zullen hebbon. De politie te Amsterdam hoeft een bekenden zakkenroller, die vrooger wol al meermalen In aauraking met do politie is geweest, op hootordaad betrapt terwyi hy in do Amstelstraat oen damo haar portemonnaie ontrolde. Aan den Vyfhuizerdwarsweg te Haarlemmermeer, is ten nadeele vanhetRyk 200 Meter telephoondraad afgesneden on ont vreemd. Tydens de militaire oefeningen zyn de forten onderling verbonden, zoodat de ge meenschap is gestremd geweest. Hedennacht te halfoen ontstond een hevige uitslaande brand, Nieuwemarkt 19 Rotterdam, in het raeubelmagazyn van Gebr. Van Merkom. Het vuur is ontstaan op de bovenste (derde) verdieping; het deelde zich mede aan den zolder, welke beide worden vernield. Een groote menigte kermisgangers bemoeilijkte de eerste verrichtingen der brand weer, die echter binnen het uur er in slaagde het vuur te dwingen. Assurantie dekt de schade. Dezer dagen heeft do gemeente politie te Nijmegen de hand gelegd op den boekhouder by de firma B. Co., die zich sedert ongeveer een jaar aan diefstal van winkelgoederen had schuldig gemaakt, welke hy by een uitdrager voor een luttel bedrag te gelde maakte. De man is ter beschikking der justitie to Arnhem gostold, terwyi de uitdrager by zyn dagvaarding voor don rechter commissaris door dezen voorloopig werd aan gehouden, als verdacht van heling. Naar gemeld wordt, zal binnen kort de 56 meter hooge, naaldvorraige water toren op de heide by Laren, die zoo menig: Gooibezoekor tot baken diende, worden afge broken. (Vod.) Aan de R.-K a t h. Kerk te Limmen wordt door tal van werklieden gearbeid. Hoofdzakelijk onder de metselaars is een werk staking uitgebroken. Het loon was 22 ct. per uur, de oisch 25 ct. „Onderkruipers" worden met een pak slaag bedreigd. Voor den kantonrechter te Bergum was gedagvaard E. H., te Surhuieter- veen8terhelde, beschuldigd zyn kind niet ter school te hebbon gezonden, zonder wettige redenen van verzuim. Uit het proces-verbaal bleek, dat het niet schoolgaan van het 10-jarig meisje voorviel tydens afwezigheid van den vader, die in Groningen werkt en ook niet ter terechtzitting aanwezig was. De ambtenaar van hst O. M. deelde mode, dat hy wel tegen den vader een gerechteiyke vervolging had ingesteld, maar het niet met den schoolopziener eens was. Op verlangen van den schoolopziener had hy het gedaan, om aldus een uitspraak van den rechter uit te lokken. Volgons het O. M. was niet de vader, maar de mooder in dit geval aansprakelijk; een meeoing, die ook de O. v. J. deelde. De Leorplichtwet toch legt de verplichting op aan do „ouders"; van vader of moeder wordt in die wet niet gesproken. In casu was de vader geheel onkundig van het schoolverzuim van zyn kind; hy is dus daaraan onschuldig. Yolgons het B. W. is by afwezigheid van den vader do moeder belast met het ouderiyk gezag. Een en andor gaf het O. M. motieven om voor don vader vryspraak te requireeren. Te Kuilenburg is de 18-jarige zoon van W. de Braaf in de rivier de Lek by het zwemmen verdronken. Z(Jn lyk is nog niet opgehaald. Uit Christiania wordt gemold, dat de stad Farsund voor het grootste gedeelte vernield ia door brand. De kerk, hot post kantoor, de bank en verscheiden scholen zyn een prooi der vlammen geworden. Twaalf- of dertienhonderd menschon zijn van hun dak beroofd. De oorlog tusschen Engeland on Transvaal. Reuter seint het volgende uit Kaapstad: De Boeren houden rooftochten in het district Jan8enville. De opstandelingen ln het district Taungs (ten noorden van Kimberloy), die onder bevel staan van De Yilliers, hebben het fort te Border-Sidiug aangevallon, dat door slechts 20 Schotsche gardes bezet wordt. De Boeren zyn met verlies afgeslagen. De opstandelingen plunderen de hoeven in hot district Vry burg. De colonne van generaal Spons, ongovoer drie weken geleden uit Heidelberg vertrokken, is eergisteren te Kroonstad aangekomen. Zy had weinig tegenstand ontmoet van de zijde der Boeren. Eonige Boeren waren gedood en een honderdtal was gevangengenomen. Voorts maakte zy 5000 stuks hoornvee buit, en eon aantal vrouwen en kinderen werden naar de kampen modegenomen. Van de Tranavaftlseho regoeringapersonsn en aanvoerders zyn onlangs berichten Inge komen van bogin Juli, waaruit biykt, dat allen toen óók do staatssecretaris Reltz twee maanden na de befaamde briefwisseling, vol moed en hoop waren en de stemming onder de burgers goed was. „Er is geon sprake van mismoedigheid of neorgedruktheid." E® van eon der dapperste en lnvloodrykste gene raals heet hetJ..,. is vol grapjes en het leven in het veld bekomt hem goed." Endaar I deze generaal altyd één lUn trok, vóór den j oorlog ook in do Transvaalsche politiek, met don staatssecretaris, ie er geen enkele roden om te golooven, dat do zaken in Transvaal zoo kritiek slaan, sis do Engelsclien ons, waarschijnlijk door een of andere manipulatie dor brieven van den lieer Reilz, hebben willen wijsmaken. De toon der berichten zou in het i algemeen trouwens dan heel anders moeten zyn. i Teekenend i3 ook eer. brief van eon voorheen groot bewonderaar der Engeiechen uit Johan nesburg, oen ex-Jingo van de venijnigste soort, dio zelfs in de dagon van Colenso niot wilde gdloovon aan een mogolyken triomf der Boeren. Deze schryft nu, dat hy het hopolooze van don sir yd voor Engeland tegen zulk een leger 1 van heidon als do Ropublieken nu overal in hot veld hebben, is gaan ir.zien. Ho?, eerder j Engeland poogt alsnog een eervoller, vredo te sluiten, hoe beter het doet. Doet het dit niet, dan krijgt het niet alleen niet do Republieken, maar verliest hot or zeker on stellig do Kaap kolonie nog by. Een Duitscher schryft uit Upinglon, ln de noordwostoiyke Kaapkolonie, dat alle handel verloopt on dat niots den algemoenen opstand meer schijnt te kunnen tegenhouden. Binnen enkele dagen tyds verschenen te Kenhardt een 100Ö tal gewapenden, en zoo gaat hot overal. Ieder acht hot 't verstandigst zich maar i by de rebellen aan te sluiten. De Fai-ysciie correspondent van de „Times" seint, dat in oen onderhoud, 't welk hy had met een Franschen Boeren vriend, die pas uit '8-Gravenhage is teruggekeerd, laatstgenoemde vorklaarde, dat hy de naar Nederland uitge- wekon Boeren ten hoogste ontmoedigd vond. Sedert lang begreep hy niet waarom, maar toen hy vroeg om aan mevr. Botha te wor den voorgesteld, ging hem een licht op. Men vatte die vraag op of zy weinig te beduiden had en die ontmoeting de eenvoudigste zaak ter wereld gold, zoodat de zegsman vol goeden moed was. I Inmiddels ontmoette hy dr. Leyds verschel- I done malen en president Kruger tweemaal en het viel ook hem op, dat deze laatste vol hoop en goeden moed was. Zyn vertrouwen was grootsch en hy was zoo vervuld met xyn eigen overtuiging, dat hy zelfs de neeril&ch- i tigheid zyner raadgevers en naaste omgeving niet scheen op te merken. In Boerenkringen was men echter geheel j ontmoedigd. Toen de zegsman opnieuw aan- j drong op een onderhoud met mevr. Botha, vroeg men hom: „Waartoe zou dat goed xyn? I Zy zou u slechts ontmoedigen." Hy vernam toen, dat zy door de voornaamste i Boeren in Zuid-Afrika en ook door haar man i belast was, aan Kruger te zeggen, dat xy genoeg hadden van den oorlog en zich niet i langer konden staande houden. Hy moest zich maar voorboroiden op het onvermydelyke, want zy waren besloten om vrede te vragen., Kruger hoorde haar aan, maar met ^yn sublieme styfhoofdigheid weigerde hy, met*} verwyzing naar de Heilige Schrift en onder inroeping van den Almachtige, te gelooven, dat het mogelijk zou zyn aan Engeland om vrede te vragen. j Mevr. Botha heeft echter strenge bevelen j ontvangen, voor zich te houden wat zy weet, en daarom wordt zy voortdurend omringd j door vrienden, die zorgvuldig over haar waken. I Toen de zegsman haar elndeiyk te zien kreeg, was zy door een zoo talryk gezelschap omringd, zoodat hy onmogeiyk met haar over den oorlog kon spreken. Zoowel met het oog op do bron als met hetgeen wy van den loop van zaken te hooien krygen, zal wel niemand dit verhaal onvoorwaardeiyk aannemen. j De „Times" echter beschouwt in een hoofd- artikel vorenstaande mededeellngen natuuriyk als authentiek en geloofwaardig. Het blad meent, dat de tegenwoordige sty f hoofdigheid van Kruger echter allesbehalve subliem ls. Het zonderlingste in het verhaal van den Paryschen berichtgever van de „Times" is j echter wel de rol, welke dr. Leyds wordt j toegeschreven, van wien gozogd wordt, dat hy geheel ls bygedraaid en thans gebeten ia op de Franscho journalisten, die quand möme voortgaan do Boerenzaak te verdedigen, Reuter's correspondent te Klerksdorp heeft een beschryving gezonden van het vluchte- j lingonkamp aldaar, dat, als onze herinnering juist is, steeds is geroemd als een der beste, j Inderdaad luidt deze beschryving zeer gunstig voor de kampovorheden. De ge- vangenen daar genieten een zekere mate van vryheid binnen de omheining; hun wordt 7 pond meel, 3 p. vleesch, 6 ons kolfie, 12 ons j suiker, 4 ons zout, voldoende zeep, hout naar behoefte en 14 p. steenkool verstrekt. Daarby j komt nog per hoofd 1 pond rijst of mielies per week. Water is voldoende voorhanden, onderwys en schoolbeho8ften worden verstrekt, (do correspondent, in diepe verooring voor Engelands edelmoedigheid, voegt or met biyk- bare ingenomenheid by „gratis") voor gods- dienstonderwü3 wordt zorg godragen, enx. De Eogelsche dageiyksche verliezeniyst geeft op6, gesneuvelden, waaronder 1 officier, 30 gewonden en 27 man vermi3t of krygsge» vangen. De lyst vermeldt gevechten by Wolfsriei (K.-K.) 9 AugustusVan Rhyosdorp 7 Augustus, 2 dooden; Noord-Sabierivier, kapitein Francis 1 gesuouveld, 3 man gewond, 2 vermist eu 194 gevangen, allen van Steinacker's Horse, en 1 andere soldaat gewond, 7 Aug.; Wanhoop, (K.-K.), 1 gesnouveld, 3 gewond, 11 Aug*;, itietpoort 3 vermisten 4 Aug.b\j Eiandsrivier en Georgma 3 gewonden op 9 on 10 Aug.;, van generaal Elliott's colonne zyn tusschen 11 Juli en 4 Aug. 9 man gewond en 2 vermist. Volgens oon 1)Sticht uit 3tan<ierton beeft de colonne-Colvlllo la de buurt vau Waterval weer

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2