<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Augustus. Feuilleton. Een opvoedster. N°. 12722 Donderdag ïS Augustuis. T9G1. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT i maanden I J Voor Leiden por 8 maanden? S 3 T I f l.tOj Ruiten Leiden, per looper en waar agonton govestigd zj)n 1.80 Franco per post I I J I I 1.06- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. De minister van oorlog heeft door middel van het „Recueil Militaire" openlik do btj- aondeie tevredenheid van hem en van den minister van koloniën betuigd aan den kapitein jhr. L. M. A. von Schmid, van het 4de reg. ,inf. te Leiden, ter zake van diens groots toe wijding en verdienstelijke medewerking by 'het omvangrijke werk der herziening van de i exercitiereglementen en voorschriften voor het 'wapen der infanterie. De by het 2de reg. huzaren benoemde luitenant-kolonel jhr. C. J. Strick van Lin- 4schoten, van het 3de reg. huzaren te Leiden, is bestemd voor het commando over de eska- drons van dat korps, te Roermond In garnizoen. De by het 3de reg. huzaren tot majoor be vorderde ritmeester A. F. Lucassen wordt geplaatst te Leiden. Door kerkvoogden en notabelen der Ned.- Herv. Gemeente te Leidschendam is tot organist benoemd do heer Johs. Kooien, thans organist te Hoogmade, wonende te Leiden. By Koninkiyk besluit is aan dr. N. Murakami, te 's-Gravenhage, toegekend de zilveien eerepenning, bedoeld by de Konlnkiyke besluiten van 24 Mei 1897 en van 22 Juni 1893, als biyk van waardeering zyner belang stelling, in '8 Ryks wetenschappeiyke en kunst- verzamelingen betoond door het belangeloos verleenen van goede diensten by de beschry- ving van Japansche voorwerpen van het Ryks- Ethnographisch Museum te Leiden. De Indische mail (Nederlandsche dienst) wordt heden alhier verwacht. Voor het examen Fransch (1. o.) is ge- •laagd mej. A. \V. Meyer, vanKatwyk-aan-Zee. In de vyf-en-twintigste zitting der Alge- tneene Synode der Ned.-Herv. Kerk deelde de president mede, dat het moderamen uit naam van de Synode zyn opwachting heeft gemaakt by de ministers van financiën, van justitie en van binnenlandsche zaken; daar do twee laatsten afwezig waren, is de deputatie door hun secretarissen-generaal ontvangen. By alle drie ministeries ontving het mode- ramen de verzekering, dat de zaken dor N.-H. Kerk, voor zoover zy in aanraking mot de bestuursdepartementen komen, meionpartydig- heid en welwillendheid behandeld zullen worden. Aan de orde is de behandeling van het rapport over de aanvulling van art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwys: tdo aanneming heeft plaats zonder dat van de leerlingen wordt gevorderd, dat zy de verplichte bydrage voor de generale kas ton behoeve van de Nod.-Herv. Kerk hebben vol daan." De conclusie van de meerderheid der rapporteerende commissie stelt niet-vaststel- ling voor; de minderheid concludeert in tegen overgestelde richting. By stemming wordt de vaststelling met II togen 7 stemmen ver worpen. De commissie, die over do zaken der generale kas gerapporteerd heeft, voegde op verzoek der Synode aan haar oorspronkeiyk rapport een concept-regloment toe (herziening van het bestaande). Het aldus aangevuld rapport komt nu aan de orde, en het concept- reglement der commissie wordt voorgelezen. 1 In de eerste plaats wordt door den president i de vraag in bespreking gebracht of de Synode het noodig acht, dat een ander reglement gemaakt zal worden. De gedachtenwisseling hierover neemt groote afmetingen aan, omdat reeds by deze prealabele quaestie de sprekers zich niet kunnen (of willen) weerhouden voor 1 of tegen het verplicht bydragen pleidooi te voeren. Eindeiyk wordt op de vraag, door den president gesteld, met 13 tegen 5 stemmen bevestigend geantwoord. In bespreking komt nu het concept, door de commissie aangeboden. Art. 1. „Er bestaat een kas van vry willige by'dragen voor de algemeene behoeften der Ned.-Herv. Kerk." De heer Chavannes stelt voor hieruit de woorden „van vrywillige bydragen" te schrap pen. Do president stelt voor te lezen: „Er bestaat een generale kas ten behoeve van de Ned.-Herv. Kerk." Na eenige bespreking trekt de heer Chavannes zyn amendement in, om zich ten gunste van het voorstel van don president te verklaron. Art. 1 der commissie wordt met 10 tegen 8 stemmen verworpen en het voorstel van den president met 12 tegen 6 stemmen aangenomen. Art. 2. van het concept luidt: „De inkomsten van deze kas bestaan uit: a. vrywillige jaar- Hjksche bydragen van lidmaten en leden der Kerk; b. legaten, erfenissen en schenkingen." De heer Chavannes stelt voor a te lozen: „jaarlyksche bydragen, van ten minste f 0.25, van lidmaten der Kerk." De heor Yan Meurs stelt voor: „verplichte bydragen van ten minste 25 cents van hen, die sedert 15 Januari 1900 tot lidmaten der Kerk zyn aangenomenvry willige bydragen van de andere lidmaten." Hoofdvoorwerp der discussie is natuuriyk hier vrywillige of verplichte bydragen. Stemming morgen. Het binnenlandsch verlof aan de Israölie- tische militairen der landmacht, die hun eer lang invallende godsdienstige feesten te hunnent wenschen te vieren, is bepaald: lo. vrystelling van den dienst voor hen, wier oudera of betrekkingen in hun garnizoens plaats wonen. Voor het Nieuwjaarsfeest op 14 en 15 September a. s. Voor den Grooten Verzoendag op 22 en 23 Septembor a. s. en voor het Loofhutten feest van en met 27 September a. s. tot en met 6 October d. a. v. 2o. Yoor de overige militairen een verlof van en met Vrydag 13 September a. s. tot en met Maandag 7 October d. a. v. Een en ander is ook van toepassing op de geëmployeerden by de militaire hospitalen en op de cadetten by de Koninkl. Milit, Academie en by de Cadettenschool. De detacheering van de cadetton der Koninkiyke Militaire Academie by de korpsen van het leger zal dit jaar eindigen: a. voor de cadetten, gedetacheerd by andere dan do hieronder genoemde korpsen op 13 September a. s. b. voor de cadetten, gedetacheerd by het 2de, het 3de en het 6de regiment infanterie, het 2de regiment huzaren, het 3de regiment veld artillerie en voorts voor de cadetten, gedetacheerd by het korps genietroepen, die aan de veldoefeniDgen der 3de divisie infanterie deelnemen, op 25 September a. s. e. voor de cadetten der artillerie, dlo deel nemen aan de oefeningen van de 5de serie vesting-artillerie in de legerplaats bU Oldebroek op 19 September a. s. Door Burg. en "Weths. van Den Haag is den gemeenteraad weder aangeboden de hun in de vergadering van 30 Juli jl. gerenvoyoerde aanbeveling voor een leeraar in do Nederland- scho taal aan de H. B.-S. met driejarigen curau» en wel de heeren: lo. A. L. van Beeck, doctorandus in de Ned. letteren en onderwijzer aan een byzondere lagere school te 's Graven- hage, en 2o. G. Boekeatein, hoofd eener by zondere lagere school to Rhenen. Door het bestuur van de Remonstrant- sche Gereformeerde Gemeente te 's-Graven- Lage, zoomede door den Algemtenen Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage (B) en den Byzonderen Kerkeraad der Gerefor meerde Kerk van 's-Gravenhage (A) is adhaeaie betuigd by den gemeenteraad, aan het adres tot den Raad gericht inzake de speelgelegen- heid op het Wandelhoofd „Koningin Wiihel- mina", door den Kerkeraad der Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage en te Schereningen, waarin op verwydering dier gelegenheid wordt aangedrongen. Het Raadhuis te Jisp biyft behouden; het zal worden gerestaureerd. -•* De feesten, door de „Yereeniglng tot Veredeling van het Volksvermaak" te Amster dam op 31 dezer, zullen o. a. bestaan in een groot terreinfeest achter het ryksmuseum, groote militaire taptoe en vuurwerk. Op het feestterrein worden des morgens volkswed- 6tryden gehouden om pryzon, onder leiding van de Amsterdamsche gymnastiek-onder- wyzersvereeniging. Des namiddags heeft op dat terrein een feestvoorstelling plaats door een specialiteiten-gezelschap, en tot slot zal de Belgische luchtreiziger Leon Gheude met zyn ballon opstygen. Vier muziekkorpsen zullen afwisselend concert geven. De tribune ls tegen entróe toegankeiyk, de toegang tot het overige terrein is vry. Op het vrye torroin zyn draaimolens, eon goochelaar, enz., enz., terwyi ook een marionettentheater voorstel lingen in de open lucht zal geven. De militaire taptoe met fakkellicht wordt op vaartuigen gehouden, van het Westerdok door de Prinsengracht naar den AmsteL Daaraan nemen deel drie militaire muziek korpsen en de tamboers, pypers, trompetters en hoornblazers van do schuttery en het garnizoen. Des avonds wordt op den Amstel een groot vuurwerk afgestoken. Men Bchryft uit EemnesH.M. Koningin Wilhelmina heeft den burgemeester onzer ge meente een gift van f 150 doen tookomen voor de algemeene armen, als herinnering aan het bezoek van het koninkiyke echtpaar, op den 16den Juli aan Eemnes gebracht, tydens hoogstderzelver verbiyf te Soeslüyk. UD.) De gemeenteraad van Driebergen be noemde tot secretaris dier gemeente den heor A. J. Schoonhagen, ambtonacr ter secretarie der gemeente Brummen. Als leeraar in natuur- en werktuigkunde aan de hoogere burgerschool en de burger avondschool te Nymegen worden ter benoe ming voorgedragen de heeren: J. J. A. de Groot, te Delft, en M. Hertogs, te Middelburg. Als leeraar in wiskunde, werktuigkunde en lynteekenen aan de hoogere burgerschool aldaar worden voorgedragen de heeren Th. de Jong van Arkel te Dordrecht en S. Lindeman, te Wageningen, en voor leeraar in de Neder landsche taal- en letterkunde de heeren G. Bolkestein, te Rhenen; J. F. M. Wolf, te Rotterdam, en A. L, van Beeck, te 's-Gra venhage. Als leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium dr. Söhngen, te Hilversum, dr. Holwerda, te Alkmaar, en dr. Breen, te Delft, en als leeraar in de natuurkunde de heeren De Groot, te Delft, en Hertogs, te 2-Iiddolburg. Naar men aan „De Ned." mededeelt, zal Z. K. H. Prins Hendrik de manoeuvres te Ede bywonen. De lste luitenant M. F. Goldenberg en de 2de luitenant W. Faber, van het Koloniaal Werfdopot, zUn aangewezen om van 1525 September do najaars-manoeuvres mede te maken by hot 3de reg. inf. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 12 tot 14 Augustus te Utrecht deel 8 candidaten voor de facul teiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zyn 3 candidaten, de heeren: M. de Hond, A. A. Vordenius en mej. J. A. H. Posthumus. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 7 candidaten geëxamineerd. Toege laten zyn 2 candidaten, de heeren: B. B. de Boer en W. J. Jongmans. Gedurende den loop van het examen trokken zich 2 candidaten terug. Na voortzetting van het examen zyn van de vorige groep alsnog geslaagd de heeren: W. Jacobson (dipl. A.) en B. M. H. van Lier (dlpl. B.) Van het Dep. van Koloniën Is by de familie het bericht ontvangen, dat de sergeant H. J. Scholtens, van het 14de bat. Infanterie, op Atjeh goneuveld is. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Oengaran" vertrok 14 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Oranje- Nassau" arriveerde 14 Aug. van West-Indië te Nieuw-York; de „Amsterdam" arriveerde 14 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam. Haierswoude. De minister van oorlog heeft aan P. van Elswyk Cz., milicien-verlofganger van de lichting 1898, 4de regiment infanterie, op zqn verzoek, drie maanden uitstel ver leend van de in dit jaar te houden herhalings oefeningen en hem vergund, eerst op 9 Dec. a. s. onder de wapenen te komen. Aan het bestuur der Wilhelmina-vereenl- ging is, op gedane aanvraag, door B. en Ws. als feestterrein op 3 September a. s. aan gewezen de openbare straat van de Schouten- brug tot aan het huis van het hoofd der openbare school, onder voorwaarde, dat de passage zoo weinig mogelflk hinder onder- vinde en maatregelen genomen worden, dat alles ordelyk toega, terwyi het geven van byzondere voorschriften door deze vergunning niet is uitgesloten. De volksspelen kunnen, als vroeger, zooveel mogeiyk op het kerk plein der Ned.-Herv. Gem. plaats vindon. Aan het hoofd der openbare school in het dorp ia, op zyn verzoek, door B. en Ws. vergunning verleend tot hot geven van vacantia op 3 September a. s. Noordwykerhout. Gisteravond vergaderde onze afdeeling van do Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het café van den heor P. Heemskerk Senr. Het was, zooals de voorzitter by het openen zei, elgeniyk een voortzetting van de vergadering van 30 Juli, toen we voor do politieverordening moesten vluchten. De agenda luidde: Verdere bespreking bloembollenveiling; eventueels voorstellen; vragenbus en verloting. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd en het debat over de te houden droge veiling heropend. Op de vraag van den voorzitter wie er alsnog aan wenschten deel te nemen, waren de opgaven zoo sober, dat hy meende, dat het niet de moeite waard zou zyn een veiling te houden. Een der leden waagde de opmerking, dat men mogelyk liever eerst de directie zag benoemd, maar het bestuur toonde daartoe geen neiging en verklaarde zich ten slotte niet bereid de organisatie der veiling op zich te nemen, wegens het te gering opgegeven aantal nummers. Nadat het bestuur nog had medegedeeld, dat de eventueele verloting voortaan niet moer op de agonda zou worden vermeld, had de trekking der pry zen plaats on werd de ver gadering gesloten. Valkenburg. Tegen morgen, 16 Augustus, zyn in werkelyken dienst opgeroepen de' milicien verlofgangers D. van Dyk, H. Ouwer- sloot en J. Binnendyk, allen in garnizoen te Leiden. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Aan mr. W. A van Sloter- djjok, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris van het college van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden; benoemd als zoo danig mr. A. D. H. Fockema Andreas, advocaat en procureur aldaar. Benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen dr. H. Burger, leeraar aan het gymuasium aldaar, met machtiging, om, te gel\jk met zyn ambt van leeraar aan do Rijks Hoogere Burgerschool te Groningen, dat van leeraar aan het gymnasium aldaar te bekleedentot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden P. M. van Bommel, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Gorkum. Voor het ti|dvak van 1 September 1901 tot 31 Augustus 1902, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, G. K. Nugteren, thans tijdelijk leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Gorkum, en W. Timmer, tijdelyk leeraar aak de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar; aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Sappemeer, M. J. H. Boesekon, te Sappemeer, en J. Huges, te Groningen; aan de Rijks Hoogere Bargerschool te Groningen, A W. Visser, tijdelijk, leeraar aan die school. Met ingang van 15 September 1901, aan E. L baron Van Hardenbroek, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Domburg. Goedgekeurd, dat A. H. Gyzels, burgemeester der gemeente Vlierden, is benoemd tot secretaris dier gemeente. E. G. W. Piper, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken to 's-Hertogenbosoh, benoemd tot inspeoteur van dat dienstvak bij bet departement van financiën en tevens bela9t mot den controledienst bij het kantoor van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken io 'e-Gravenhage. Aan E. Elemans, te 'a-Hertogenbosch, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur- j verificateur van het kadaster, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Pensioen verleend aan: G. J. Zwierzina, hoofd commies by het departement van financiën, /"1947; H. Ie Febvre of Lefèbvre, bode by het departement van financiën, ƒ589; aan R. Hazenhoek, weduwe I van den gewezen brievengaarder N. S teren berg, 88. i Toestemming verleend aan: jhr. C. RoSll, burge- meester eu secretaris van Eemnes, om tot 1 Juli. 1603 te Baarn te blijven wonen; A A. Swolfs,1 secretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om te Haarlem te blijven wonen. i De lste luit. J. C. Donker, van het 2de reg. inf., op non-activiteit gesteld. Aan mr. J. C. de Marez Oyens, in verband met; zijn benoeming tot minister van waterstaat, handel en nyverheid, op zyn verzoek, eervol ontslag ver-; leend als administrateur aau net departement van. waterstaat, handel en nijverheid en zijn by voor meld departoment bevorderd: tot referendaris F.j H. de Montó ver Loren, thans hoofdcommies; tot commies L. Slagter en mr. i. C. A Everwyn, beiden thans adjunct-oommies. Cadettenschool. Do minister van oorlog brengt nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wijziging van de aankondiging in de „Staatscourant" van Zondag- 4 en Maandag 5 Augustus 1901, No. 180,vooreen Elaatsing by bovenvermelde school in aanmerking omen: i Voor den dienst hier te lande: A. M. R. Bijleveld, J. W. van der Breggen, A Terkuhle, E. J. A. von BLyenburgh, N. T. Carstens, H. W. E. Cramer,! A P. Lieuwens, W. J. T. Haitsma Muller. L. A' C. de Bock, G. W. A. W. Lutjens, J. W. de KofF, L. J. Schmidt, J. M. de Kruyff, W. L. A C. van' Woerden en B. H. Bommezijn. Voor den dienst in Ned.-lndië: J. F. Beekman, J. H. W. Immink, J. D. A. van Gumster, F.; Maathoff, F. U. Cheriex. G. Keers, H. A. Ribbios, S. N. P. Tierie, P. H. W. Sitsen, J. J. Beudeker, G. W. J. Moorrees, G. M. E. van Suchtelen, A' 29) Op zulk een uitbarsting had Theo niet gerekend. HU deed nog een poging, storm te loopen op het moederhart; doch toen h)J slechts oen nieuwe strafrede ten antwoord kreeg, trok hi) zich mokkend terug. „U zult m\j nog om excuus vragen, mama," zei hl) met gemaakte kalmte; ,want allee zal bost loopen, met uw hulp of zonder ui" „Niets, niets wil ik er meer van hoorenl" riep Stéphanie, de handen voor de ooren brengende. Theo zag haar lang en ernstig aan. „Maar... u zult mi) ook niet... in het verderf storten, nietwaari)' vroeg hl) dof. „Want ala u niet discreet is, zou het voor ons allen verderfelijk kunnen worden. Voor ons allen, moeder 1" Zi) antwoordde niet; de schrik, welken haar trekken verrieden bij dit dreigement, zei hem echter, dat zy hem begrepen had, al drukte zy de ooren toe. Snel verliet hy de kamer, zyn moeder In groote opgewondenheid achterlatend. Zy ovor- Iegdo, rekende, ze wist zelve niet, hoe ze in die verwarring gekomen was. Hot duurde lang, eer ze dien avond den Blaap vatte. Ook Karla'e mededeelingen over grootmoeder had den haar ontstemd, en dan nog Qudrun'a 'eeuwig pruilen. Neen, veel vreugde beleefde zy van haar kinderen niett Theo's kalme zelfbowustheld waa slechte §chyn. In' waarheid leed hy zeer onder de zorgen, welke hy zich op den hals gehaald had, doch was slim genoeg, anderen niet in zun kaart te laten kykon. Alleen aan zun moeder had hy zooveel geopenbaard als noodig was om haar te doen begrypen, dat een discreet zwygen in het belang was van hun goeden naam. Sidderend begaf hy zich den volgenden morgen naar het schitterende Palast hotel, waar Paimpol logeerde. Palmpol was een natuurmensch, die gemakkelyk van het spoor was te brengen door wat comediespel. Hy handelde gewooniyk onder den indruk van het oogenblik, en zyn indruk van Farland was een zeer gunstige geweest. Er was goen spoor van wantrouwen in zyn ziel. Met groote hartelykheid kwam de Hollander zyn jongen vriend te gemoet, presenteerde een sigaar en begon dadelyk over de zaak te spreken. Zwygend, nu en dan knikkend of door een gebaar van zyn belangstelling blyk gevend, luisterde hy toe, terwyi Theo op leven dige wyze hem de uitvinding van don ouden Poggerllnk nader verklaarde. Het gold een nieuwe soort van losse stalen typen, welke eeD muziekdruk zoudeu geven, die in scherpte en fijnheid de gegraveerde of de oude looden typen ver overtrof. Theo toonde hem een paar proefbladen ten bewyze. „Poggerlink is geen handelsman," zei hy; „zonder den steun van kapitaal of oen flinke firma zou hy nooit het loon voor zyn uitvin ding krygen. Ikzelf mag myn kapitaal niet versnipperen; ik moet dat byeenhoudon voor myn electrische onderneming, dat begrypt u well" „Natuuriyk 1" stemde Paimpol in. „Maakt u eens een begrootlnkje op; aan de middelen zal hot niet ontbroken. Ik zal my door Pog gerlink de zaak nog eens nader laten uit leggen, en dan Bluiten we met z'n drieén een accoord." Theo vroeg, met ingehouden ademt „En wanneer zou die conferentie u het best schikken „Laat eens kykonmorgen ga ik naar Münchon en blyf daar een paar dagen. Ik zou de terugreis naar Haarlem zóó kunnen inrichten, dat ik Berlyn weor aandoe. In een voormid dag kunnen wy het wel af, denk ik. Ik wys dan terstond het geld aan en dan moogt jelui beginnen. Als ik my er verder maar niet mee heb te bemoeien." Theo was toch een beetje teleurgesteld; hy had gehoopt, nog heden tot een resultaat te komen. Hy was echter zoo slim, zyn onrust te verbergen. Na een half uurtje waren de voorloopige besprekingen afgeloopon. Paimpol drukto hom de hand. „Ik telegrapheer, als Ik terugkom, en zoek je dan in je kantoor op." Farland sloeg voor, de conferentie liever in het laboratorium van Poggerlink te houden. „Och, weet je wat," zei de Hollander, „ik kom naar jelui in het Westend. Ik zou graag de eer hebben, met jo mama kennis te maken." Theo boog beloofd; hy was zeer bloek go- worden. „En nu een ander praatje," begon Paimpol. „Weet je, waar ik gistermiddag geweest bon?" „U wilde immers een familielid opzoekon?" „Ooraden. Ja, ik heb mevrouw Van der Kerken weergezien." Zyn stem klonk bewogen en het glinsterde vochtig in zyn oogen. Thoo keek hem eenlgszins verwonderd aan. „Ja, ik ben een rare snulter, is het niet?" zei de oude heer, de hand tersluiks over do oogen strykend. „Maar 't is net, of wy tweeén al jaren vrienden waren. Zoodra je met Mizzi binnen kwam, beviel je my. Dat hob ik nu altyd: zoodra ik iemand zie, weet ik al, of ik hem mag ïyden of niet... Vreemd, hè? Wy,Hol landers, zeggen: de vrienden van onze vrienden zyn odzo vrienden i Zoo vormen we lang zamerhand een groote familie en gaan voor elkaar door het vuur. Ach, en met Joanne zal je ook vrienden worden, met mevrouw Van der Kerken, bedoel ikl Een juweel van een vrouw 1 Ach, dat arme schepsel heeft wat doorgemaakt I Voor de mensohen genaaid, een school gehad, geschreven en by dat alles is ze een echte dame gebleven. O, beate vriend, je moet met haar kennis maken; want je zult van myn land gaan houden, als je die vrouw kent I" Hij was geheel in geestdrift geraakt. Doch eensklaps brak hy af. „'t Is tyd om naar de tentoonstelling te gaan. Daar vinden we haar namelyk. Misschien brengt zo haar kleintjes moe: Jeanne heeft namelyk twee dochters." Het idoo dezer nieuwe kennismaking vond Theo niet aangenaam. Hy had don Hollander liover voor zich alleen gehad, om over de zaken te spreken De beide „kleintjes" waren Inderdaad mee gekomen. Theo constateerde tot zyn verras sing, dat het jongedames van negentien en zeventien waren, frissoho, lieve schepseltjes, oenvoudig, maar élégant gekleed. De moeder was een stille vrouw, tegen de vyftig jaar, met een intelligent voorkomen. Paimpol stelde het gezelschap luidruchtig aan elkaar voor. De meisjes heetten Nelly en Jeanne; de jongste waa naar de moeder ge noemd. Nieuwsgierig kekon zy den jongen vriend van haar „oom" aan, en mevrouw Van deri Kerken sprak eenige vriondelyke woorden, waarna mon zich op weg begaf over het tentoonstellingsterrein. Theo, die hier tamolyk wel bekend was, diende als gids. De meisjes) gaven haar oogen den kost. Overal heerschte groote bedryvigbeid; met koortsachtigen yver werd er gewerkt en reeds kon men in hoofd-, trekken zien, welke gebouwen er zouden ver- ryzen. Theo, die zich by de meisjes gevoegd had, schepte vooral behagen in het aangename ge babbel van Nelly. In de zuivere, heldere win terlucht en het prettige gezelschap kroeg hy zyn kalmte torug; hy vergat voor een poosje; de zorgen en stond nu en dan verbaasd over zyn eigen welsprekendheid. In don loop van het gesprek vond men verscheidene aanknoopingspunten. Nelly kende Qudrun; ze hadden van denzelfden vioolleeraal) les gehad. „■Wil u zich dan aan de muziek wyden?*, vroeg Theo. „Als Ik talent genoeg heb. Mama zal het' niet toestaan, dat ik als violiste optreed, zoo' ik niet iets byzondere kan geven." „Uw mama is zeker bang voor u?" „Bang?" „Nu, het artistenleven geeft zooveel govaar voor een jong meisje." Nelly schudde lachend het hoofd, en er fon kelde een eigenaardig soort trots in haar mooie, bruine oogen, toen ze zei: „Voor de dochters onzer moeder bostaatei geen gevaar." (TFordf virvoljA)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1