U A U 0 l> CO P. 0 (il cS u 0 •h 0. Do „Daily Nowa" heeft van zyn corres pondent eon telegram ontvangen uit Biesjes- bult. Het bericht luidt: „Wy kwamen Maandag hier aan, na een marsch, die deel uitmaakt van een operatie in verband met andere colonnes om den v^and naar het Oosten te draven. Kolonel Jarvis word mot de Queens- landers vooruitgezonden on achtervolgde de Boeren ten noordweston van Botha's Hoek. Zyn linkerflank viel het Jacobsdal-commando in de kopjes aan, maar demand nam de wijk naar Rustenbuil voordat hjj kon naderen. De colonne zotte daarop den tocht voort en werd herhaaldeiyk beschoten. „Kolonel Jarvis kampeerde te Katzoombull met 15 gevangenen, 150 stuks vee, 150 paarden en 10,000 schapen, zjjnde de buit van een dag werkens". Een later telegram, nog denzelfden dag (Dinsdag) afgezonden, meldt: „Ik verneem, dat kolonel Jarvis mot de Quoonslanders dezen avond laat ten Zuid oosten van Boshof op den vyand stiet on bevond, dat deze een aanzienlijke macht had. jDe duisternis vertraagde de operaties, maar men verwacht, dat er morgen gevochten zal .worden." Het „Hbl." heeft niet do minste zekerheid omtrent do streek, waar de boven omschreven operaties hebben plaats gehad. De daarin i genoemde plaatsen zyn ten deele niet te vinden of komen meermalen op het gebied der Republieken voor, zoodat ook deze geen besliste aanwijzing geven. Slechts de omstandigheid, dat de correspondent is by Piumer's colonne, zou er op wfizen, dat de operaties hebben plaats gehad in het noorden en noordoosten van de Zuidafrikaansche Republiek, waar wy het plaatst van Plumer hebben gehoord. Maar dit la zoo lang geleden, dat hy intusschen even goed naar den Vrijstaat kan zyn gotrokken en met Boshof bedoeld zou kunnen zyn do bekende plaats van dien naam, waarby De Villebois Mareuil is gesneuveld. Is de onder- stelling dat Plumer nog in het noorden opereert juist, dan zou het vermelde Boshof moeten zyn het plaatsje van dien naam in het district Watersberg ten Noordwesten van Nylstroom, waaruit zou biyken, dat de Boeren wedorom de vsrbindingsiyn tusschen Pretoria, Piet Pot- gietersrust en Pietersburg bedreigen. Nadere berichten zullen moeten leeren of deze onderstolling, die op het oogenblik het meest aannemeiyk ïykt, de ware is. In elk geval ïykt dit bericht, dat wyst op herleefde activiteit der Boeren hetzy in de Zuidafri kaansche Republiek, hetzy in den Vrystaat, wel van belang te zyn. Dat zal ook wel de reden zyn, waarom over Piumer's operaties officieel wordt gezwegen. Uit.den Vrystaat komt weder een bericht van rechter Hertzog. Deze is op 4 Augustus by Fauresmith slaags geweest met majoor Damant'a troepen. De Boeren werden uit een sterke stelling verdreven en velen hunner te veel om te tellen, schynt hot! werden gevangengenomen. Een dag later werd in do nabyheid van Kaffer-rivier, ton Noordon van Fauresmith wederom gevochten. Zeven Boeren die go- vangen weiden genomen zouden verteld hebben dat hun commandant sneuvelde. Op een hoeve by Parys aan do Vaalrivier zyn 250 Boeren aangevallen door kolonel Rawlinson en in de flank bestookt door generaal Cunningham. Hoewel dezo aan voerders zeer zeker over een groote over macht hebben beschikt, hebben zy slechts op een gering succes te w'ijzen. Behoudens do volgeladen wagens, het vee, de paarden en do schapen, die in de laatste tyden wol onafscheideiyk geiyken te zyn van Boeren- afdeelingen, namen zy 25 Boeren. De rest vluchtte na korten tegenstand. De berichtgever Is te boschoiden om mede te deolen hoe duur die tegenstand den Britschon troepen te staan ia gekomen. De maandeiykscho statistiek der Britsche verliezen geeft voor Juli: gesneuveld in het gevecht 8 officieren en 112 man; gestorven aan bekomen verwondingen 5 officieren en 89 man, aan ziekte 2 officieren en 188 man, aan „ongelukken" 2 officieren en 17 man, vermist of krygsgevangon1 officier on 66 man, als invalide naar Engeland gezonden 71 officieren en 1068 man; totaal 89 officieren en 1490 man. In doze maand zyn bovendien gewond 38 officieren en 377 man. Altyd nog een respectabel totaal tegenover een vyand, die nog maar uit oen paar „stroopende benden" bestaat. Do dageiyksche verliezeniyst maakt melding van verliezen op een aantal verschillende •plaatsen. In hot (reeds vermelde) gevecht togen Yiljoen by "Welverdiend op 29 en 30 Juli hebben het 18de en 19de huzaren 3 man schappen aan dooden en 2 officieren en 8 man aan gewonden verloren; by Kroonstad zyn op 3 Augustus 5 garde-dragonders vermist of gewond; by Schietfontein op 1 Augustus 1 man gesneuveld en 1 officier en 4 man gewond; by Van-Reenen-kop 1 man gesneuveld en 4 man gewond; by Reebokfontein op 1 Augustus 1 man godood en 1 officier en 1 man gewond; by Klipnek op 1 Augustus 1 man gesneuveld cn 1 luitenant gewond, enz. De laatste statistiek van het ministerie van oorlog leert het volgende: tot einde Juli zyn in Zuid-Afrika gesneuveld of over leden 786 officieren en 15,933 minde ren; vermist of gevangen genomen 8 offi- cieron en 558 minderen; overleden na hun terugkeer In Engeland 5 officieren en 379 minderen; als invalide teruggezonden on uit den dionst ontslagen 3292 man. Totaal-gene raal 20.961, Esn klein Boeren-commando, onder aanvoe ring van Lotter, is volgens een bericht uit GraaffReinet verleden week Maandag binnen Bethesda-weg geweest. De „Paris-Nouvelles" bevat de volgende mededeeling over den geest, die in het Brit sche leger heerscht: „Afgaande op de vergeefscho pogingen, tot nu toe door Engelschen in het werk gesteld, en de ongelooflyke levenskracht der Boeren gaat men zich afvragen of Engeland ten spijt van zyn buitengewone overmacht kat uiêi ul verliezers Inderdaad bestaan do Engelsche legers nu nog slechts uit knapen, uit straatloopors, in één woord uit do heffe des volks. Zy vochten slecht. Het zal nog oonlgen tyd duren en dan zullen alle goede soldaten, de Schotscho brigades byv., dood of naar huis zy'n terug gekeerd. Verkenners vindt men niet meer. De sol daten van Eduard VII begrypen, dat, als zy mot hun tienen op verkenning gaan, er acht aan de kromming van oen weg vóór dat zy het weten, zullen worden neergeschoten, en daarom hebben zy geen lust meer in dat gevaariyk baantje. Er heerscht groote ontevrodenheid. De ge regelde troepen vragen met bitterheid, waarom zy minder soldy krygen dan de koloniale, ofschoon zy toch hetzelfde werk doen. De mannen, die na afloop van hun verbin tenis nog met dwang In dienst worden gehouden, mompelen. De officieren walgen van een oorlog, die zoo eindeloos en weinig roemvol is. De Booren daarentegen zyn in goeden toe stand. Deze laDge veldtocht van 22 maanden heef hen tot geharde krygers gemaakt. Zy weten, dat zy niets meer te verliezen hebben, daar men hun reeds alles ontnomen hoeft. Zy weten, dat de Engelschen niet in staat zyn hen te bedwingen. Ton slotte vechten zy voor hun onafhankeiykheid". Een der lezers van de #N. R. C." schryft aan dat blad: ,De oorlog, weikon wy voeren, is thans een stryd geworden tegen misdadigers en bandieten", zoo sprak Chamberlain verleden week, maar het schynt, dat de Engelschen nogal vertrouwen hebben in den eed dier bandioten. "Wat anders te denken van onder staande kennisgeving, welke aangeplakt werd in hot Broadbottom kamp op St.-Helena en die een goed vriend my verledou week mede bracht: I. De commandant heeft instructies ontvan gen van de Authoriteiten te Kaapstad, door de commandant van troepen om lysten te maken van krygsgevangenen, die hy aanbe velen kan voor terug te gaan naar Zuid- Afrika. II. Er zullen twee lysten zyn, n.l.: die kryg6gevangenen, die de commandant aanbeveelt voor „rofugeekampen" ln Zuid- Afrika; b. die de commandant aanbeveelt om terug te gaan naar hun eigen plaatsen. III. De commandant noodigt krygsgevan genen uit om zich tot hem te wenden per brief (door zyn brievenbus) opgevende volle dige byzondorheden en reden voor teruggaan naar Zuid-Afrika. IV. Om redo van de pest on gebrek aan accomodation mooten krygsgevangenen niet verwachten om dadeiyk terug te gaan, maar zy, die eerst teruggaan, zullen degenen zyn, dio op de lysten staan. V. De commandant zal zyn aanbeveling gronden op: a. De gewilligheid van een krygsgovangene om de eed van getrouwheid aan do Britsche regoering af te leggen; b. het feit, dat eon krygsgovangene Eigen dom, bezigheid of occupatie heeft, waarna hy kan teruggaan, indien de voorrecht worden gegeven c. de algemeene karakter en godragt in kamp van eon krygsgevangene. VI. Terwyl hy dozo informatlo aan krygs gevangenen bekend maakt, hooft de comman dant geen wonsch om de opinie van oenig krygsgevangene over to halen, maar hy wenscht ernstig aan allen voor te brengen, dat die wyzo van teruggaan waarschyniyk hot ©enigste zal zyn en by geeft raad, om deze zaak nauwkeurig na te gaan. Broadbottom-kamp, 27/5 '01. Lieut.-Colonel w. g. H. O. P. WRIGHT, Comdt. v. krygsgevangenon. In een brief, die dit fraaio stuk begeleidde, schryft men my: „Ga na welken Indruk vooral de laatsto zin op de arme kerels, die hier zooveel lange maanden zitten, moot maken. Het geloof aan den goedon stand van zaken, kan met het weinige, dat wy (en hoe dan nogl) hier hooren, niet anders dan in het eind geschokt worden; hoevelen vragen zich niet af: Welk lot ondergaan myn vrouw en kinderon? Zal er zoo geen kans be3taaD, die te verlossen, al is het ook ten koste van landverraad? Velen hebben, naar ik verneem, zich dan ook opgegovon. En dat zy zich door deze krygshst hebben laten verblinden, heeft de getrouwen zoodanig verbitterd, dat het my niet verwonderen zou, zoo er binnenkort bloed stroomt. Onze bewakers zien dit, schynt het, wel in. Zy, die getracht hebben in het Dead- woodkamp deze voorrechten te genieten, zyn, naar ik verneem, In een afzonderiyk kamp geplaatst. Wat zal het hun echter helpen? Zy weten toch ook, "dat die „refugoe-kampen" wereldberucht zyn, dat niemand vry wordt zonder afstand te doen Yan elke schadever goeding en zonder dat hy don eed aflegt 1 Hoe groot moet ons zedeiyk overwicht op de jingo's toch wol zyn, dat zy, do woordbrekers by uitnemendheid, zelfs nog vertrouwen schen ken aan de eeden onzer afvalligen. Zie, wy hooren soms wel wat moer en wat anders dan jelui denkt. Maar ons, getrouwen, ïykt vooral deze eedenjacht wel het beste bewys, dat onze zaken nog zoo slecht niet Btaan." Verliezen van liet [nyelselie lener, zooals dis voorkomen in de Daily Graphic". -6 I O ■O a o sl 1 a s O O O c >3 O rJ 1 Aug. 9 14 1 17 2 3 5 10 3 11 23 2 15 6 4 13 2 7 7 1 3 7 8 12 85 4 14 Totaal 40 93 9 70 Londen, 8 Aug. Vee. Ter veemarkt zijn aan gevoerd: runderen 100, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 60, Varkens 10. Prijzen: beate run deren a schapen en lamineren 3,2 a 6/6, Kalveren 3/9 a 6/6. Tolo^rammen, DURBAN, 7 Augustus, (f?. O.) De procla matie van lord Kitchener is hier zeer gunstig ontvangen. Men beseft hier, dat krachtige maatregelen volstrekt nooaig zyn om den oorlog tot een einde to brengen. [Reuter voegde aan bovenstaand telegram toe, dat de inhoud van deze proclamatie nog niet te Londen bekend was. Biykens onderstaand telegram uit Londen is de iuhoud echter heden van regeeringawege bekend gemaakt LONDEN, 8 Augustus. (22. O.) Lord Kitche ner seint heden uit Pretoria, dat commandant De Villiers en twee veldkornetten zich te Warmbad hebben overgegeven. De Villiers was onderbevelhebber by Beyers. LONDEN, 8 Augustus RO.) Een telegram van lord Kitchener dd. heden uit Pretoria deelt mede, dat een post van 25 man, bo- hoórendo tot Steinacker's Horse, aan deSabi- rivier door de Boeren overrompeld en ge vangengenomen is. LONDEN, 8 Aug. (R. O.) Voorde vergoedings commissie zeide dr. Sieveking, do vertegenwoor diger der Duitsche regeering, heden, dat velo schade-ei8chors gaarne naar Engeland zouden willen komen om getuigenis af te leggen, maar dat de kosten van de reis en het ver- biyf, en do bedreiging hunner tegenwoordige werkgevers om boa te ontslaan, hon or van terughielden. De voorzitter zeide, dat hy bereid was alle eischen te hooren en edelmoedig te behan delen, waar or gronden voor aanwezig waren, maar hy klaagde tevens over het herhaalde vragen Yan uitstel door dr. Sieveking en mr. Bisschop, terwyl niettemin geen getuigenis afgelegd werd. Ten slotte weigerdo hy dr. Sieveking's verzoek, om zes maanden uitstel, in te willigen. LONDEN, 9 Aug. (R. O) In zyn antwoord aan den Amerikaanschen vertegenwoordiger zeide de prosident van de schadevergoodings- commissie, dat do commissie na een voor- loopig onderzoek van de eischen, haar zittin gen twee maanden zou verdagen. De Oostenryk8che eischen om schadever goeding zouden het eerst behandeld worden. De heer Lousada, de vertegenwoordiger van Oostenryk, vroeg uitstel. De president wei gerde dit en sprak de hoop uit, dat de ver tegenwoordigers by het voorloopig onderzoek zouden tegenwoordig zyn. Maar indien zy dit niet waren, zouden de behandelde gevallen Diet togen hen kunnen worden aangevoerd, want in dat geval zouden geen gotuigenissen noch vóór noch togen worden gehoord. LONDEN, 9 Augustus (R. 0.) Er is een regeering9Stuk uitgegeven, dat den tekst bevat der proclamatie, den 7den dezer door lord Kitchener uitgevaardigd Overeenkomstig de bevelen van Zyner Majes- teits regeoring en na gehouden overleg met de regeeringen van de Kaapkolonie en van Natal, zegt de proclamatie: Allo commandanten, veldkornotton en aan voerders van gewapende benden, die burgers zyn van do vroegere Republieken, en nog tegen stand bieden aan Zyner Majestoits troepen in de Oranjo-Rivier-kolonie, Transvaal of eenige andoro bezitting, behoorende tot Zyner Majes toits gobied in Zuid-Afrika, en allo ledon der regeeringen van den vroegeren Oranje-Vrystaat en Transvaal zullen, indien zy zich vóór den löden September niet overgeven, voor altyd van het grondgebied van Zuid-Afrika worden verbannen. Do kosten van onderhoud der fami lies van burgers in het veld, die zich niet vóór den löden September hebben overge geven, zullen op die burgers worden verhaald, in den vorm eener belasting op hun roerende en onroerende goederen in da beide koloniën. Uit een inleiding tot deze correspondentie biykt, dat de proclamatie voornameiyk ge baseerd is op do adviezen van den gouverneur van Natal, die op den 24sten Juli j.l. overleg pleegde met de Natalscho ministers. De datum van 15 Sept. is aanbevolen door Sir Alfred Milner. LONDEN, 8 Augustus. (R. O.) De „Council of foreign bondholders" ontving oen telegram van haar agenton te Caracas, volgens hetwelk de maandelyksche betalingen voor den dienst der Venezuelaansche schuld van 1881 waren gestaakt. Do regeering had echter het voor nomen de zending vmz lemisen spoedig weder op te vatten. CARACAS, 9 Aug. (R. O.) De regeering maakt melding van een nieuwen inval van kolonialen op de grens van Venezuela onder commando van den minister van oorlog van Columbia. Mark tborickton, Lolden, 9 Aug. Ter markt werden lieden aan gevoerd: Stieren 81 stuks 62 a 302. Kalf- en Melkkoeien 134 stuks ƒ112 a ƒ236. Yarekoeien 88 stuks 89 a 200. Vette Ossen en Koeien 186 stuks 117 a 217. Graskalveren stuks a Kalveren (vette) 66 stuks 35 a 93. Kalveren (magere) 31 stuke ƒ6.— a 16. Hamels (vette) stuks a Hamels (magere) stuks a Schapen (vette) 912 stuks 17.a 27.Schapen (weide) 1126 stuks ƒ11.a 20.Lammeren (magere) 479 •tuks ƒ6.60 a ƒ11.Varkens (magere) 234 •tuks ƒ15.a ƒ35.Varkens (vette) stuks a pw KG. Varkens (biggen) 378 •tuks 6.50 a 13.Paarden stuk a Veulens stuka a Bokken of Geiten 2 stuks 2.50 a 5. Ter markt aangevoerd 489 rundoren, 99 kal veren, 2038 schapen, 479 lammeren, 234 vaiicena, 378 biggen, paard, veulen», 2 bokken of geiten. Ter wolcelykeche Kaasmarkt aangevoerd 120 partijen. Beatoed word voor Goudscne Kaas van 16.tot 26,50, Derby-Kaaa vau tot Leidsche Kaa3 de 150 KG. tot Edammer Kaas 2de qual. tot Aan de Stadswaag gewogen 109 partijen, 4978 •tuke, wegende 29741 K.G. Schiedam, 8 Aug. Spiritus ƒ7.a f Moutwijn flauw; Distillateurs 9.Beurscom- missie ƒ8.25. Jenover 13.id. Ara3t. proef ƒ14.50. Spoeling iiooru, 8 Aug. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 281 etapela kaas, wegondo 79,684 kilo. Hoogste marktprys voor kleine ƒ28.—, commiMie ƒ26.50, middelbare ƒ22.50 per 50 K.G. Utrecht, 9 Aug. Op de kaasmarkt waren aan gevoerd 100 wagens kaas to zmnen wegende 25000 kilo. Prij3lste qual. ƒ21.60 a 23.60, 2do qual. 19.a 20 50, zwaardere 26.a per 60 kilo. Handel matig. Thormometerstandgisteravond om 8 uron 19.5* C. 67.1° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 19.oJ C. 67.13 F., 's mi Idags om 12 uren 24° 0. 7-5.2P F., 's namiddags om 4 uren 25° G, 77* I1. Vosr moeders om nela van te nemen. In de „Hollandscho Revue" wordt een voor moeders hoogst belangwekkend onderwerp behandeld, de quao6tie namelyk der „Adenoïde Aangrucisis", een geloerd woord voor, zooals hieronder zal biyken, een höolemaal niet ge leerde zaak. Hot „Maandblad" kwam tot de behandeling van dit onderwerp door een artikel van Nellie van Kol in „De Vrouw". Mevrouw Van Kol kwam op een goeden dag tot de ontdekking, dat haar beide kinderen een begin van een ziekte hadden, die niet alleen gevaar opleverde, maar ze ook dreigde leeiyk te maken. Een huisvriend der Van Kola, een jonge dokter te Brussel, bemerkte het eerst de verschyn- selen, waaraan de beide kinderen leden. Om nu andere moeders evenzeer opmerkzaam te maken, 6chreef mevrouw Van Kol haar artikel in „Do Vrouw", en zegt daarin: „Ik had al lang bemerkt, dat myn beido kinderen met open mond sliepen niet alleen, maar ook dat ze er minder mooi op werden. Doch het idee kwam niet in my op, om de beide feiten in verband met olkaar te brengen. Het eerste hield ik voor een gewoonte, waaraan wel niets te doen zou wezenhet tweede voor iets, dat wel heel jammer 19, maar waarby men zich hoeft neer te leggen. Noch hot een, noch het ander Is waar, en misschien doe ik menige moeder, of liever menig kind, een dienst met het volgende mede te deelen: Een jonge dokter, met wien myn zoontje toevallig te Brussel in aanraking kwam, ver klaarde, dat hy behept wa9 met „tumeurs adénoïdes", d. w. z. klierachtige aanwassen in de neuekeolholteeen kwaal, die op zichzelf niet byzondor lastig en geheel pynloos is, maar die zeer ernstige gevolgen teweeg brengen kan. By den volwassen jongen monsch verdrogen die aanwassen, maar het onheil, dat zy in meerdere of mindere mate hebben veroorzaakt, biyft. "Wat had nu dit schynbaar onbeduidende kwaaltje ten gevolge? lo. Verstopping van don neus, waarmede doorgaans gepaard gaat een zwolling van don neus oven onder de oogen, wat de ïynen Yan het gelaat bederft. Deze verdikking was vry sterk by mijn eeno kind, doch verdween onmiddoliyk na het wegnemen der klieren. Uit do neusverstopping volgt: 2o. Ademhaling door den mond, wat slecht is voor de tanden en voor de longen, die boiden niet goed schynen te kunnen togen onverwarmde en ongezuiverde lucht. 3o. Verkorting van de bovenlip en zwelling van de onderlip, dus misvorming van den mond. Do bovenkaak welft zich meer naar voren on het gehemelte wordt holler. 4o. Verenging van de borst, verkromming van den rug, slechte ontwikkeling der longen, longziekton. 5o. Doofheid, die, wanneer zy by het jonge kind intreedt, van een zeer schadoiykon invloed is op verstandsontwikkeling en „karakter vorming"; doofheid leidt immers by velen tot achterdochtigheid. Laten dus moeders met kinderen, die gaarne den mond openhouden en 's nachts snurken, eens met een dokter sprokeu over dat geval. De kwaal toch is vool moer verspreid dan men denkt on veel erger in de gevolgen dan mon zich voorsteltop tien gevallen van hardhooiondheid en doofheid by kinderon zyn or stollig zeven het gevolg van dezo klier achtige vegetatie. En het ongelukkigst is, dat deze kinderkwaal, feiteiyk de ergste van allen, om de mogeiyke gevolgen, zelfs in de geneos- kundigo kringen nog mot van algemeene bekendheid is. Anders toch zouden de moeders wel gewaarschuwd worden door den huis dokter." Uit do statistiek, afkomstig van den hoer N. Ypes, arts te Amsterdam, biykt, dat in het Binnen Gasthuis van 0 5 jaar 18.7 pCt. der kinderen aan adenoïde-aangroeisels in den neus en de keelholte loden, van 6 15 jaar echter 68.6 pCt., van 15 20 8.7, en boven 20 maar 4 pCt. De portretten van kleine lyders, vóór en né de ziekte, in dit no. van de „Revue" opgeno men, zullen velen ouders de oogen openen voor deze kwaal van hun kindereu. LEIDEN, O Augnslna. Zondag 11 dezer, des namiddags te 4 uren, zal in de Duitsche Protestantsche kerk te 's-Gravenhage een plechtige dienst worden geviord ter nagedachtenis van wyien Hare Majesteit Keizerin Frederik van Duitschland. Verwacht wordt, dat ook H. M. de Koningin-Moedor do tentoonstelling van ara- bachtsonderricht in de Teekeuacademio te 's-Gravenhage zal komen bezichtigen. Op de eerste audiëntie van den minister van marine kwamen heden o. a. de stelling- commandanten vice admiraal Engelbrecht de schout-by-nacht Van "Waning, zoomede en commandant van het korps mariniers, kolonel Van Wely. De afgetreden ministers waren gisteren by H. M. de Koningin-Moeder op Soestdyk aan het déjeuner genoodigd. Wegens hetoveriyden van Keizerin Fried- rich van Duitschland zal het Nederlandsche Hof 2 weken halvon rouw en 2 weken lichten rouw aannemen. In de gisteravond gehouden vergadering dor Katholieke kiesvereeniging „Ieders Recht", te Groningen, werd met algemeene steawnen opnieuw de candidatuur van mr. H. L. Drucker gestold. Mocht het onverhoopt tot een stemming komen, dan zal doze kiesvereeniging opnieuw krachtig yveron voor de verkiozing van haar candidaat. In de mede gisteravond gehouden vorgadcring van de „Arboiderskiesvereeniging" la, op advies van den heer Troelstra zelf, na ampel debat, besloten, voor de verkiezing van oon lid dor Tweede Kamer, den heer Troelstra niet te candideoren. Daarna is besloten, ook geon anderen can didaat te stellen. Van sociaal-democratische zyde zal dus inderdaad gocu candidaat worden gesteld. Intusschen gaat or oen gorucht, en al3 zoodanig geven wy het dat de heer Tor Laan zyn mandaat voor Hoogezand zal neer- log yen ter wille van Troelstra. {N. Gr. Crt.) Het stoomschip „Admiral", (thuiarei*) vertrok 7 Aug. van Port-Eiizabethde „Gen- ral" (thuisreis) arriveerde 7 Aug. te .Mar seille; do „Herzog" (uitreis) vertrok 7 Aug. van Porto; de „Koning Willem 1" arriveerde 9 Aug, van Batavia te Amsterdamdo „Kron- prinz" (uitreis) vertrok 8 Aug. van Zanzibar; do „Sonneberg", vertrok 7 Aug. van Padang naar Amsterdam. Zoctcrwoudc. Do harddravery-veiccnlglng ln deze gemeente zal een algemeene vergade ring houden op 13 Aug. o. k. bij L. Dolle, in do Weipoort, tor bespreking harer plannen by gelogenheid der a. a. kermis in deze ge- meento op 4 September a. s In do maand Juli ia in do Boerenspaar- bank alhier ingelegd f 8355.93. Het aantal uit gegeven spaarboekjes is 111. Hot totaal tegoed dor inleggers bedroeg uit. Juli 21,654.14L Ten gevolge van een defect aan de ketels van het stoomschip „Koningin Wil- helmina" der maatschappij „Zeeland", kwam deze hedenmorgen ruim een lmlf uur te laat te Vlis8ingen aan, zoodat de tveinen naar Duitschland, België en Amsterdam te laat vertrokken en op veel plaatsen do aansluiting misten. De aangehouden achoonmakor te 's-Gravenhage, verdacht in den nacht van Dinsdag op Woensdag een 21 jarig persoon in de Nieuwe Molstraat aldaar te hebben dood- gostoken, biyft ontkennen. Het voorwerp, waarmede do steekwond in de borst is toegebracht, is biykens de lijk schouwing tot in het hart doorgedrongen, zoodat kan worden aangenomen dat de dood onmiddeliyk na de verwonding i3 ingetreden. De rechtbank to Amsterdam heeft heden den Duitscher F. A. Richter wegens moord, gepleegd op Dora Wilko, en wegens poging tot doodslag op Willy Jurgens, voroordeeld tot acht jaren. UITLOTINGEN. Loten >an Par tja 4-pCt. a fr, 600 van 1875. Trekking 5 Au£.Betaalbaar 25 Ang. No. 67021 fr. 100000 No. 117770fr. 501MJ 46447850000 3*»3lll6000 167018.... 10000 4950836000 166912 10000 1653616000 48318710000 Do volgende nummeri tik fr. 10C0: 289579 184762 111108 19289) 443015 496071 401S4S 55347 3828C8 493817 10182 387968 314277 242375 1074U1 29775 86703 897937 68288 155595 272352 197333 157325 389171 94011. Cróiit Foacier de Franco van 1880. TrekkiDg; van 5 AagQBtua 1901. Betaalbaar 6 Boptomber 1901. Hoofdprgzon; fr. 100,000 no. 166072, fr. 25,000 noj 133SS2, fr. 6000 co 90948 2170'ju 607201 G80309 815838 on 915508. Do volgende nummera olk f 1000: 978600 9S9971 2C5172 161205 657206 36C6U5 926418 628889 945740 142067 853627 561638 672067 272990 377905 7405G2 490092 276614 41295 C2UI74 824473 795432 877447 973569 915958 39G102 225819 147371 976029 645007 9768y0 S3809G 739467 438)4 996778 460636 107042 858118 051987 97906 679611 987339 233082 862217 793227. Italiainscho Boodo Kiu e-loten van 18S5 a Le. 25. Trekking van 1 Aeg. 1901, betaalbaar 9 Augualna 1901. Hoofdprijzen, öeno 10408 nr, 84 20,000 Lir 8. 830 n. 44 2000 Liro; e. 4G5I r. 40 en p, 76 45 d. 15 elk 1000 Lire; e. 1143 n. 27. 8. 1433 u. 17. a. 1977 d. 10, e. 8430 n. 45, e. GSS4 c. 8, e. 6916 n. 32, b. 9016 v. 21, e. 9529 d. 40, e. 9739 n. 81 en, s. 10514 n. 10 elk 50 Lire. Voor nfloaekg met 31' Lire 20 eorieën: Nr. 250 387 1U97 2172 2306 2721 2856 3513 3543 3311 8765 4072 5865 6907 7654 9322 9762 10350 10429 1050G. Burgemeester eu Wethouders van Leiden; Gezion art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hon vergunning is verleend aan W. VAN DEN WIJNGAARD en rechtverkrijgenden tot het op richten van een Brood- en Koekbakker!) in het perceel Oranjegracht No. 71, kad. bekend Sectie O No. 519. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, H. C. JOTA, \Yoth., lc--Burg. 9 Aug. 1901. VAN HEYST, Socretaiia. ADVERTENTIËN. Den 25sten Augustus a. s. hopen HENDRIK VERHART EN 7171 7 GEERTRUIDA KROON hunne 40-jarigo EcEitverecni- gin;x to herdenken. Katwijk a/d. Rijn, 9 Aug. 1901. 9 Augustus 1901 Ondertrouwd J. HARTMAN, Wednr. van A. VissEn, en JANNETJE CELIA VAN DER WIJNGAARD. Leiden, 9 Augustus 1901. (Havenkado No. 7.) 7172 8 Getrouwd WILLY MATVELD en LOUISE COUTURIER Leiden, Den Haao, die ook namens woderzydscho Familie betrekkingen hartciyk dank zoggen voor de belangstelling, by hun huwe- lyk ondervonden. 7154 10 Getrouwd: JAN SCHONEVELD, Wedr. van C. J. Oudshoorn, en CORNELIA ENDE, die tovens hunnen dank botuipon voor de hartelyke biyken van bo- langstelling, by hun huweiyk onder vonden. 7 ICQ 11 Waruokd, |fl Aug. 1901. Barwouts waarder, i Voor do talryko biyken van dool- r.eming, ondervonden by het droe vig verlies van onze innig geliefde Eohtgenooto, Moeder, Behuwd- on Grootmoeder MARIA CORNELIA NOBELS, betuigen wy onzen woige- moeiuJen dank. Uit allor naam, F. L. VAN ERKEL. Leiden, 9 Augustus 1901. (Pieterskerkhof 24.) 7152 11 f et H H •H Do Heer en Mevrouw VAN BEUGEN BIK Jocuems geven kennis van de geboorte van een UoClilcr 611 Zoon. Seulimkum, 10 Juli 1901. (AtjoWb 7163 6 [0 'h Q t

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3