Burgerlijke Stand Tan Lcldoil. Er hadden in deze kruitfabriek reeds meer malen ontploffingen plaats. Vóór 21 jaren sprongen 26,000 kilo's kruit Toen werden 11 werklieden gedood. In 1894 ontploften er 8000 kilo's, tonder slachtoffers te laten. De molen bevat gewoonlijk 1200 kilo's kruit; dat het gebouw alle Zondagen geledigd wordt, is oorzaak dat er zich nu slechts 600 kilo's ln bevonden. Alle slachtoffers zjjn gehuwd en laten v{Jf weduwen mot te tarnen 81 weezen achter. Do omtrek dor ramp ia vreeseiyk gehavend, nochtans zal de stoffelijke schade enkel een paar duizend franken beloopen. Gemengd Nieuws. De stad Brussel is bfi de Neder- landsche Regeoring in beroep gekomen in do beslissing van het ministerie van koloniën, dat voortaan de pensioenen van personen, die in hot Indisch leger gediend hadden en zich (thans bevinden in de Rykslandbouwkoloniön van Belgiö, niet meer ten bate dier koloniön tullen worden ingehouden, op grond dat deze pensioenen slechts voor instellingen van lief dadigheid mogon worden ingehouden. Brussel dringt er op aan, dat, als vroeger, deze koloniën tullen worden gelijkgesteld met .inrichtingen, die uitsluitend armverzorging ten dool hebben. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de „N. R. C." Behalve vee- en botersmokkelen, dat tegen woordig aan de orde van den dag is, wordt frier ook het goheele jaar door voor duizenden guldens sigaren gesmokkeld. De meeste Bel- 'glsche herbergen, wolke niet meer dan 4 a 5 'aren van de grens verwijderd zijn, worden (door de smokkelaars geregeld van sigaren ;9oorzien. Veel handel wordt in de grens dorpen in sigaren gedreven en alle winkeliers «n herbergiers hebben eteeds een groote hoe veelheid voorradig. De 6igaren, welke fraudu- ||eu8 over de grens gaan, zijn meest van inferieure qualiteit. Die van f la f 1.20 per i honderd, daarbij lang en zwaar, hebben den jneesten aftrek. Personen, die met het sigaren- «mokkelen hun brood verdienen, komen ge- 'regeld twee- a driemaal per week naar een Noderlandsch grensdorp, koopen er een 500 jtuks en trekken daarmee naar Belgiö. Langs zy- en binnenpaden bereiken zy het doel hunner bestemming. Zelden hoort men, dat een 'sigarensmokkelaar aangehouden is. Ontmoet 'hy een paar ambtenaren, welnu dan laat by 'zijn vrachtje vallen en vlucht als eon haas tover veld en akker. Behalve door vaste personen, worden ook \door toevallige bezoekers veel sigaren mede- 'genomen. Alle Belgen, die over de schreef komen, koopen als aandenken van hun bezoek een aantal Bgoedo Hollandsche sigaren", waar mede zy jas- en broekzakken vullen. Deze sigaren, welke van heel wat beter qualiteit zyn dan die, welke do smokkelaars van beroep verkoopen, moeten voor buitengewone ge legenheden of byzondere feestelijkheden dienen. „Nu zal ik jelui eens een echte Hollandsche sigaar laten proeven, die ik zelf in Holland gekocht heb. Goeie, zulle 1" De begrafenis van den agent 6. de Vries. Een treurige stoet bewoog zich heden door een gedeelte onzer gemeente (Oranjostraat, Heerensingol, Oude Heerengracht, Haarlem merstraat, Bakkersteeg, Hooigracht, Water- Steeg, Hoogewoerd, Breestraat, Vrouwesteeg, Haarlemmerstraat, Mare naar de begraafplaats). Overal, waar hy langs trok, stonden velen geschaard, om hem, met diepe droefheid en rouwe in het hart, te zien voorbygaan. De ^olitie-agent 3de klasse G. do Vries, dezer dagen alhier gevallen als slachtoffer van zyn dienst, werd grafwaarts gebracht. Velen zyner collega's, zooveel als maar konden, tal van brugwachters, zoo nauw met de politie ver want, en zyn superieuren vergezelden hom op zyn laatsten gong door de stad. Vier bloemstukken dekten de ïykbaar. Ze waren den overledene gewyd door diens echtgenoote en kind, zyn chefs, door de vereeniging van polltie-agenten „Door Eendracht Saamgebracht" en door de Voroeniglng van Brugwachters. In den stoet waren tegenwoordig de waar nemende commissaris van politie en twee Inspecteurs, 3 controleurs (de vierde controleur sloot zich by den Ingang van de begraafplaats aanby was voor de orde daar gostationneerd met een 6-tal agenten); verder nog een 60-tal collega's, de hier gestationneerde ryksveld- wachters, een deputatie van de brugwachters, en eenige veldwachters van de omliggende gemeenten, onder wie oud-collega's van den verslagene. Te halfelf ongeveer kwam de ïykstaatsie aan op de begraafplaats aan de vooim. Mare- poort. Ook hier was een groote menigte tegenwoordig, wel een kleine duizend menschen. Men had dit verwacht: 't was byv. te zien aan den genomen voortreffelyken maatregel .een gedeelte rondom het graf, waarin weldra Cjpe Vries' stoffeiyk overschot zou neerdalen, van een afsluiting te voorzien en het daardoor voor hen, die het grafwaarts brachten, vry te houden. Do kist werd door twaalf collega's van wyien De Vues naar diens laatste rustplaats gedragen. Toen zy naast de geopende groeVe was geplaatst, nam de heer Pronk, hoofd inspecteur vau politie en waarnemend com missaris, het woord om er allereerst op te wyzan welk zeer droevig geval de politie ambtenaren hier byeen riep, een geval, zoo noodlottig als er by heugenis zelfs der oudste beambten hier nooit is voorgevallen. Het was dan ook eon diep treurig bericht, dat den heer commissaris van politie, met verlof af wezig, moest gezonden worden. De Vrie9, nog slechts kort in dienst, zei de heer Pronk, [was eon flink politieman, wien dienstplicht naast liefde voor vrouw en kind het hoogste was. Spr. meende dan ook de tolk van het gansche politiepersoneel te zyn wanneer hy hier getuigde, dat in De Vries word verloren een flink ambtenaar en een trouw kameraad en dat allen deelnemen in den zwaren slag, die zyn weduwe heeft getroffen. Daarop 6prak de agent van politie G. van Putten, voorzitter der vereeniging van politie agenten. Daié kracht in herinnering, hoe nog slechts kort geleden de agent Eekhof werd begraven en hoe toon niet gedacht werd, dat reeds zoo spoedig weer een anderen collega de laatste eer zou worden bewesen. Diep, zeer diep treft dit verlies. Op het eerste be richt der verwonding, zei spr., greep een ge voel van ontzetting ons aan, en daarna, toen ons de tyding van zjjn heengaan had bereikt, ontwaarden we, dat we verloren hadden een geachten en beminden collega. Metmedeiyden denken wy aan den jongen, onbezonnen dader, die een jonge vrouw tot weduwe, een klein meisje vaderloos maakte. Met diep leedwezen staren we De Vries na en denken wy aan zyn weduwe en zyn kind. De Algoede geve U, haar familiebetrekkingen, kracht haar by te 8taanl Zegt aan de weduwe, als ge weer by haar zyt teruggekeerd, wolk een vriend schap en achting wy haar man toedroegen. Dat blode haar «enigen troost 1 Rust zacht, trouwe kameraad, rust in vrede 1 De voorzitter der Brugwachtersvereenlging, J. W. Serlie, riep den overledene mede een vaarwel toe en voegde hieraan toe, dat zyn naam in levondige herinnering zal blyven. Daarna hield ds. G. van Herwaarden, pred. by de Ned.-Herv. Gem. alhier, een krachtige improvisatie, er in den aanvang op wyzende, dat hy hier niet alléén zou staan, maar mot collega's, Indien deze niet moerendeels uit de stad waren. Den overledene had Zyneerw. nooit gokend, maar toen hy hoorde, dat een kwajongen, die min of meer door sterken drank was beneveld, dat een jeneverdrinker ln elk geval, dezen braven man en zorgvollen vader, dezen man, wiens vrouw bovendien aan toevallen lijdt, had vermoord, toen vroeg hy, wat méér zullen gedaan hebben, waar zyn weduwe woonde, on ging hy deze trourende vrouw bezoeken. En nu staan we dan by zyn kist, zoo sprak ds. v. H. ongeveer. O, Lelden, op den 28sten Juli, na de kermis, werd door een lichtzinnige een trouwe agent vermoord. Spr. zeide hier in 't publiek te staan, en niet in de Pieters kerk, hetgeen hy wilde dat zoo was, maar wy at&au toch voor God, wy allen, en niet onkel om rouwbeklag te bedryven, maar we staan hier bevend en trillend van diepe ver ontwaardiging. Wet en recht gaan boven alles, daarvoor moeten vrij bukken. Onze rechters zyn recht vaardige mannen en onze politie is voor zichtig, te voorzichtig menigmaal. De wet en het recht nu is naar het hart gestoken. Dit graf en deze kist vertegenwoordigen de wet en het recht. O, God, geef, dat in ons Neder- landsche volk het gevoel voor het recht weer ontwakol Er is Yan gesproken, dat de galg weer moest worden opgericht, en die dit sprak, zou zelf dan beul willen zyu. Dat is taal, die beter is dan lauwheid. Spr. zei dit mot Gods Woord in de hand en pleitte daar op. Dat Woord toch zegt het zoo duideiyk: .Wiedes menschen bloed vergiet, zyn bloed zai door den mensch vergoten worden." Dat gold in 't oude Israël, maar dat moet ook voor ons zoo wezen. En al moge er dan gesproken worden, ook ln dit geval, van ver zachtende omstandigheden, en al mogen we medelyden hebben met de betrekkingen van den booswicht, een booswicht is hy. En dan denken wy daarby tevens aan die vele mis dadigers, die los rondloopen, aan die vele moorden, in onzen tyd gepleegd, zonder dat de daders gestraft zyn kunnen worden. Hoe veion behoorden te zyn gevonnist l Denk aan Tilburg 1 Vry spraak volgde. We weten niet waar we het zoeken moeten. Wy allen zyn hier gekomen om te protea- teeren, te protesteeren tegen het bedreven kwaad, te protesteeren in de ziel. Wordt het weer kermis in Leiden en zal de 28ste Juli andermaal aangebroken zyn, dan zal de naam van Geert de Vries weerklinken. En deze eerste Augustus biyft ons by. Mannen, hier richtte spr. zich tot de dienaren van politie hot volk moet voor u respect hebben. Wanneer het eens gebeurd ware, dat De Vries het hoofd van zyn aanrander gekloofd had met de sabel, wat zou er dan gezegd zyn vroeg spr. in 't algemeen. En der burgery riep spr. toe: Burgery, toont uw verontwaardiging. De politiebeambten, .dienders" genoemd, zyn handhavers der ge rechtigheid. Voorts sprak ds. v. H. de hoop uit, dat de nieuwe Regeering het Woord Gods zal hand haven, om daarna allen er toe op te wekken de politie by te staan. Ze draagt het zwaard der gerechtigheid, dat ze mag, dat ze moet gebruiken, een zwaard, aan belde zyden scherp. Zy verdient onzen eerbied, heeft aanspraak op onze achting. Wy moeten helpen en steunen, niet als de Franschen Paul Kruger met schoone woorden en bewyzen van deelneming, maar met de daad. Den politiebeambten ried hy aan eenheid te betrachten in de handhaving van het recht. Diepe hoogachting zei spr. te gevoelen voor dezen gevallene en met deernis zynor weduwe gedachtig te zyn. En deze gevoelens leidden hem er toe het uit te spreken, dat we naar zwaarder en korter recht heen moeten, dat we er van doordrongen moeten zyn te bukken voor de wet. En daarna meer in het byzonder denkende aan de weduwe van hem, die vermoord, vermoord is geworden om de vervulling van zyn plicht, zeide spr., indien mocht blyken, dat steun noodig is van de zyde der beambten voor de weduwe, die thaDS nog maar één kind te verzorgen heeft, maar wie weldra nog meer zorg wacht, hun zyn steun too. Hy zal hen steunen en honderden in Leiden met hem. Arme vrouw, arm kindl Na een woord van hope omtrent het heengaan van De Vries, sprak Zyneerw. de hoop uit, dat allen met meer eerbied voor de politie deze plaats zouden verlaten, dat God moge verhoeden, dat ooit weer zulk een kist noer- dale in de groeve, en verklaarde hy er zeker van te zyn, dat èn do burgemeester èn de commissaris van politie zouden tegenwoordig zyn geweest, zoo zy zich niet elders bevonden. Hy dankte allen voor hun deelneming en riep allen toe: Vergeet de weduwe nietl Met een „Rust zacht, boste kerel, trouw dienaar van recht en gerechtigheid I Rust zacht in Jezus' armen als arme zondaar", den wensch, dat hy van Boven moge zien, dat zyn weduwe niet vergeten wordt, en een vurig gebed eindigde ds. v. H. zyn improvisatie. Een vriend van den overledene dank to, mede namens de familie, voor de eer, den afgestorvene bewezen. De aandoeniyke plechtigheid bad op allen diepen indruk gemaakt. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het oorlogsnieuws blyft geheel het ka rakter behouden, dat het al sinds maanden heeft gekregen, dank zy den IJver van de Britsche censuur. De telegrammen, by Reuter, .Central News" en de Engelsche bladen ontvangen, bevatten niets wat ons kan in lichten omtrent don waren toestand en be helzen nog veel minder zoodanige byzonder- heden omtrent de gevechten, die men zich eenigszins in het verloop en den afloop van den stryd kan indenken. Ze houden slechts praatjes, phrasen, holle woorden in. De jongste berichten geven bovendien by een nauwkeurige lezing niet de minste aan leiding om aan beslist Engelsch succes, waar ook, te gelooven. Er moet iets verteld worden om Ierscbe onbescheidenheid in hot Parlement te kunnen bestryden; de weg moest gebaand worden voor een flinke meerderheid by de stemming over de Roberts toegedachte 100,000 pd. st(zie de telegrammen) en bovenal moet een ongeduldig wordend publiek in Engeland en Zuid Afrika geregeld aan de praat gehouden worden. Er heer6cht in de Zuidafrikaansche repu blieken op het oogenblik klaarbiykeiyk by de burgers een neiging om wat te bekomen en zich voor den zomerveldtocht uit te rusten; de invallen in Natal en zelfs op Portugeesch gebied wyzeu daar duideiyk op. De Engelschen, wien het gelukt nu en dan een schermutse ling met de Boeren uit te lokken, maken echter van elk treffen een belangryke ge beurtenis, ten einde de hoop levendig te houden, dat het hun inderdaad gelukken zal den oorlog to beëindigen vóór de nieuw leven brengende zomerden commando's hun vroegere stryd vaardigheid teruggeeft, welke onge twijfeld ln het winterseizoen aanmerkelyk dalende is. Men vleit tich intusechen in Engeland in verstandige kringen niet al te zeer met die hoop. De „Standard" bevat naar aanleiding van Lord Stanley's mededeeling, dat er nu 33,000 krygsgevangon en zich overgegeven hebbende burgers te onderhouden zyn, een wanhoopskreet over den verbazenden last, die door het doellooze en moedwillige voortzetten van den oorlog door de Boeren op de Engel sche natie wordt gelogd. Daarby komen nu nog de grysaards, vrouwen en kinderen in de gevangenkampen 1 Maar de „Standard" zegt, dat by al deze zware offers, die het onder houd van al deze menschen ten gevolge van de koppige dwaasheid der Boeren kost, het een heilzame herinnering is te denken aan de groote taak, door de Britsche troepen verricht. Het is meer dan waarschyniyk, dat die „heilzame herinnering" niet algemeen zal zyn. Want al heeft Engeland v&Ddaag meer dan 120,000 gasten te onderhouden, dank zy de machteloosheid van zyn groote leger tegen enkele duizenden van vastberaden Boeren, het einde is nog niet daar. De Kaapkolonie blyft nog steeds het brandpunt van den stryd en daar heeft volgons Kitchener's eigen erkenning geen verandering ten goede plaats. De Engelschen sloven zich er uit met patrouü- leeren, ophangen, proclameeren, het bouwen van blokhuizen en het commandeeren van alles wat zy krygen kunnen, maar French heeft nog geen enkel resultaat bereikt. Tegen over de groote, door hem zelf erkende, zege pralen der Boeren by Beaufort-Weat, Cradock, Murraysburg en waar al niet, kan hy slechts nu en dan een gelegenheidssuccesje stellen, zooals nu weder by Dassiespoort, waarvan het eenig betreurenswaardige zoude zyn de gevangenneming van Myburg en diens ver wonding, indien waar. Want ook deze aan voerder heeft een verdlensteiyke loopbaan achter zich en zyn verlies zoude ernstig ge voeld worden. Uit de telegrammen van lord Kitchener aan het ministerie van oorlog blykt nog het volgende: De afdeelingen van generaal Charles Knox hebben het oosten van den Oranje-Yrystaat schoongeveegd tot aan de Oranje rivier, zonder tegenstand te ontmoeten. De afdeelingen van generaal Elliott en ge neraal Featherstone hebben nieuwen voorraad opgedaan te Klerksdorp. Die van kolonel Grenfell, uit het westen Nyistroom bereikt hebbende, rapporteert, nergens een georgani- sösfenden vyaod te hebben ontmoet. In de Kaapkolonie is de toestand onveranderd. Maandagnacht hebben de Boeren zich weer op korten afstand ten noorden van Cradock vor- toond. Een gepantserde trein vertrok uit Cradock om hen te verdry ven. De Engelsche verliezeniyst meldt tovens een gevecht op 27 Juli by Doornrivier, waarby luitenant Fraser en 17 Imperial yeoman gevangengenomen zyn, maar weder zyn los gelaten. Een man sneuvelde en twee werden er gewond. De verliezeniyst bevat tevens de nameo van soldaten, gedood of gewond, by Harrlsmith, 27 Juli, Palmietfontein 25 Juli, Standerton 27 Juli, Schoorpoort 27 Juli; verder tusschen 20 en 26 Juli 6 man gowond en 1 gesneuveld by Zuurvlakte. Bovendien bevat de lyst nog namen van een gesneuvelde en twee gewonden, benevens een „vertraagde" opgaaf, loopende van Januari tot nu en behelzende 9 dooden, onder wie 1 officier, 6 gewonden, 3 deserteurs en 3 vermisten. In het hospitaal is in Juni overleden luit.- kolonel De Yliliers. Een gevecht van de Connaught Rangers met de Boeren op 26 Juli by Jamestown leidde tot eenige verliezen aan Engelsche zyde.. Zelfs do ministerieele pers keurt niet alge meen de houding der regeeriüg en Brodrick's gedragsiyn tegenover de „Daily Mail" goed. De „Times" critiseert beide in een hoofd artikel, zonder echter het optreden der „Daily Mail" te vergoelyken, hetwelk de ministerieele pers inderdaad algemeen veroordeelt. De „Times" wyat tevens op do zonderlinge handel- wyze van- het Lagerhuis, dat aan den eenen kant het artikel in de „Daily Mail" voor een inbreuk op de rechten van hot Huis verklaarde, maar aan de andere zyde weigerde het blad er voor te straffen. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel de reeds medegedeelde principieels beslis singen der vergoedings-commissie en komt tot do gevolgtrekking, dat deze commissie na kennisneming van de bescheiden en hot desbetreffend getuigenverhoor niet anders beslissen kon. Het blad vraagt, welke sofismen de handelingen der Z.-A. S.-M.-bestuurders en -beambten gedurende 1899—1900 zouden kunnen verzoenen met hun beweerde hand having der neutraliteit? De omstandigheid, dat op vyftien uitnoodigingen der vergoedings- commissie aan Z.-A. S.-M.-beambten om over te komen om verantwoording te doen, geen enkele is aangenomen, terwyi de moesten niet eens antwoordden, vindt de „Times" beslissend. De menschen konden niet tegeiyker- tyd belligerent en neutraal zyn. De Z.-A. S.-M.-beambten werden vrywillig belligerent met volle goedkeuring hunner meerderen. De vergoedings commissie had niets te maken met de natlonaliteits-quaestie. Minister Brodrick heeft in het Lagerhuis verklaard, dat nu een offlcieele damescommissie is benoemd tot het nagaan van den toestand ln de vluchtelingenkampen, de regeering geen andere commissies in die kampen kan toe laten, ook niet een van miss Hobhouse of anderen. Het vertrouwen in de offlcieele com missie wordt door die weigering zeker met versterkt Telegrammen, LORENgO-MARQUEZ, 31 Juli (R. O.) Een Boeren-commando met twee kanonnen trok het Portugeesche gebied binnen en sloeg een kamp op by Guanetz, alwaar zich reeds 500 Portugeesche soldaten bevinden. De artillerie vertrok dezen morgen van hier en 300 man worden nog gereedgohouden, om ook derwaarts op te rukken, indien de Boeren zich niet over geven. LONDEN, 31 Juli RO.) Het Lagerhuis heeft met 281 tegen 73 stemmen besloten tot de machtiging om Roberts 100,000 pond st. te schenken. De nationalisten en radicalen protesteerden tegen de schenking. NIEUW-YORK, 31 Juli. (R. 0.) Volgens een telegram uit Curasao is de oud-voorzitter van het Congres, doctor Rangel Gardiras, met 6000 man in opstand gekomen tegen generaal Castro, president van Venezuela, by San-Antonio di Tachlra, aan de grens van Columbia. De regeering heeft tienduizend man op hem afge zonden. De toestand ia ernstig. Andere verschy n- eelen van oproer worden verwacht; het geheele land is bereid op te staan tegen de eigen- dunkeiykheid van Castro. De grondwetteiyke waarborgen zyn opgeheven. Men vreest voor verwikkelingen met Columbia. HONGKONG, 31 Juli. (R. O.) Een heftige, tegen de vreemdelingen gekante proclamatie, van de Boxers afkomstig, is te Canton aange plakt. Ze protesteert tegen het opleggen van een personeels belasting met het oog op de schadeloosstelling, door de vreemde mogend heden gevorderd. De proclamatie zegt, dat een groote opstand onvermydeiyk is, indien de regeoring de eischen der vreemdelingen Inwilligt en do belastingheffing bekrachtigt. Marktberioliton* Delft, 1 Aug. Granen werden heden meeren- deels tot onveranderde prijzen verkocht, doch de handel was stil. Witte Tarwe f 6.— a 7.76. Roode a Rogge 4,40 a 4.90. Zomergerat a Chevalier 6.26 f 6.60. Haver f 3.26 a f 3.76. Groene Erwten a f Bruine Boonen a Paar denboon en a Duiven boonen a Koolzaad ƒ9.76 a ƒ10.26. Kanariezaad f 6.26 a ƒ7.60. Hennepzaad ƒ7.26 a ƒ7.60 per HIK Boternoteering: ƒ42—64. Schiedam, 31 Juli. Noteering vaa de Beurs eommissie. Moutwijn ƒ8.60 per HL.Zender fusten sonder belasting. Spoeling ƒ0.80. Notesring van ae Makelaars. Meutwyn ƒ9. Jenever f 13.idem Amsterd. preef 14.60. Noteenag van den Distillateursbond. Meatwjjn 9.Jenever f 18.Amst. Proef 14.60. LEIDEN, 1 Augustas. Therm ometerstandgisteravond om 8 «ren 20.6° 0. ac 68.9° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 18.6° 0. 65.3° F., middags om 12 uren 24.5° 0. 76.1° F., 's namiddags om 4 uren 22.6° O. 72.6° F. Blykens den uitslag van het jl. gehouden examen voor hoogere graden by het 4de regiment infanterie slaagden voor sergeant: de korporaals 0. H. Brunet de Rochebrune lste bat., J. P. Bolten, J. R. Pronk en W. J. Verbooy 2de bat., H. Amelmg 4de bat. en H. J. Siebrecht 6de bat. en voor fourior de sergeanten J. J. Colin ©n H. A. Wuyster lste bat. en D. J. Verzyden 4de bat. Aan het postkantoor te Warmond werd gedurende de maand Juli Ingelegd f 10520.495, verdeeld over 117 inlagen. Terugbetaald f 6140.83, verdeeld over 41 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1007. Morgenavond om halfacht is er ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder galadiner op Soestdyk, waar aan deelnemen H. M. de Koningin-Moeder, het Koninklyk Echtpaar, de leden van het Huis van H. M. do Koningin-Moeder en leden van het eiviele en militaire Huis van H. M. de Koningin, waaronder dames du palals en grootofficieren. Heden wordt te 's-Gravenhage van buiten- land8ch verlof terugverwacht de gezantschaps secretaris lste klasse van de Fransche Repu bliek, de heer Ségur d'Aguesseau. Zaterdagochtend a. 8. om 10 uren wordt op de binnenplaats van de Oranjekazerne het huldebiyk der Haagsche burgery by gelegen heid van het feest der Koninkiyke Militaire Kapel aangeboden. Tevens heeft daar de mili taire plechtigheid ter eore van den feostdag plaats, welke door de mgezetenon die byge- dragen hebben, door de welwillendheid van den kolonel-regimonts-commandant kan worden bygewoond. Vanaf heden avond vestigt dr.«Kuyper iyn va^t verbiyf in Den Haag, voorloopig in „Hotel des Indes"; de premier heeft reeds naar een woning te zynen behoeve laten omzien, o. a. ln de omstreken van de Scheveningsche Boschjes. Gistermiddag werd door mr. Patyn, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, de uitgebrande kerk en de toren te Monster bezichtigd. Binnen enkele dagen wordt te Vlissingen het Duitsche rykspoatstoomschip „President", komende van Zuid- en Oost-Afrika, ter ont scheping van passagiers en mail, verwacht In de thans geldende bepalingen be- trekkeiyk het verbiyf onder de wapenen van de reserve-officieren is by koninklyk besluit wyziging gebracht. De reserve-tweede-luitenant moet in het jaar zyner benoeming tot dien graad of uiteriyk het volgende tusschen 1 Mei en 1 October gedurende 6 achtereenvolgende weken onder de wapenen blyven; hetzelfde moet geschieden eenmaal om de twee jaren na dit verbiyf, alles behoudens dispensatie. Mot goedkeuring van den minister van oorlog kunnon roserve officieren na het ver plichte verbiyf nog vrywillig 6 weken onder de wapenen blyven. Het stoomschip „Admiral" (thuisreis) vertrok 30 Juli van Delagoabaai; de „Berge- dorf" vertrok 30 Juli van Makassar naar Amsterdamde „Morapi", van Rotterdam naar Java, passeerde 1 Aug. Suez; de „President" (thuisreis) vertrok. 30 Juli van Lissabon; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 1 Aug. van. Amsterdam naar Suriname; de „Sindoro" arriveerde 1 Aug. van Rotterdam te Padang; de „Qedé" vertrok 31 Juli van Batavia naar Rotterdam. Posterijen en Telegrapliie. Verzending van prentkaarten per post. Aangezien dageiyks tal van prentkaarten verzonden worden, die niet aan de gestelde bepalmgen voldoen en daarom met porto be last moeten worden, wordt de aandacht van het publiek op het navolgende gevestigd. PrentbnVkaarten moeten naar het binnen land met 2'/a en naar het buitenland met 6 ets. gefrankeerd worden. Op deze briefkaarten, n.l. aan de achterzyde, mogen, evenals op gewone, allerlei schrlftelyke mededeelingen geplaatst wordon. Prentkaarten als drukwerk te verzenden, moeten naar het binnenland met 1 ct. en naar het buitenland met 21/, ct. gefrankeerd worden. Die, welke zonder omslag verzonden worden, mogen niet kleiner dan 6 by 9 c. m. en niet grooter dan 13 by 18 o. m. zyn. Op de dru/cicerfc-prentkaarten mag geen enkele schrifteiyke by voeging voorkomen dan alleen de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender, alsmede de datum van afzending. Alle andere bijvoegingen ah „ge groet", mh. g.", pf., pc. en dergelijke z\jn verboden. Ten slotte mogen noch op prentbriefkaarten, noch op drukwerk-prentkaarten plaatjes of andere voorwerpen worden vastgehecht. BEVALLEN: S. J. Kok geb. v. Itoreoo Z. M. E. Zeilstra gob. Knotter D. E. J. Korswagen geb. v. d. Steen Z. H. W. M. v. d. Biezen geb. De Ridder Z. N. F. Doornik geb. Noest Z. S. Lok geb. Fruchten Z. M. Questroc goV Schravendgk D. M. van Steyn geb. Var der Ham Z. C. A. C. Kriek gob. Schouten I A. Werter geb. Van Stralen Z. M. M. J. Erades geb. Alt D. H. C. Keyzer geb Van Polanen D. J. M. Bonnet geb. Smit Z. c- M. v. d. Burgh geb. Karstanje D. M. v. d. Bo. aard geb. Mieremot Z. G. M. de Haas geb. Pepera Z. M. Noppe geb. Knotter Z. A. Strewland geb. Koopman D. E. Bey geb. Bonning D. J. Bodijn geb. Ds Haas D. G. Matbeysen geb. Cerfontain D. H. M. Hilleoaar geb. De Jioer D. H. A. Schlink geb- Houthayzen Z. -- A. C. Stigter geb. Tieleman Z. C. Beekman geb. Van der Keur Z. E. T. Devileo geb. Croonen- djik D. E. v. d. Berg geb. Lepelaar D. J. Wierstra geb. Smit Z. P. Posttna gob. Heems kerk D. GEHUWD: G. Alter jm. en B. de Jong jd. W. J. Dekker W. en W. G. de Nie id. C. H. H. Langozaal jm. en J. P. M. Kriek jd. A- J. v. d. Poel jm. en M. J. Duindam jd. W. Frank huyzen jm. en M. Deo jd. J. Ju jm. en J. E. M. Rodenburg jd. A. Haonaartjm. en A. Neute boom jd. P. Kluivers jm. en J. Hartevelt jd. OVERLEDEN: M. v. d. Weyden geb. Floriaeon V. 79 j. P. P. J. van der Meer Z. 4 m. 0. A. J. Volkers Z. 7 j. M. v. d. Putton geb. Momberg V. 34 j. H. Brouwer Z. 8 j. L Meyer geb. Klovert W. 79 j. H. J. van Dijl Z. 21 j. H. D. v. d. Burg Z. 1 m. P. Hertog M. 64 j. 0. J. v. d. Linden Z. 1 j. A. L. W. F. Boom D. 23 m. G. don Os geb. Paos W. 62 j. A. Dreef Z. 4 m. W. J. Mooy D. 15 m. N. Piket D. 6 j. S. K. v. d. W ijngaard M. 63 i. C. Leupe geb. De Liefde V. 26 j. G. de Vries M. 29 j. J. van Hovon Z. 4 j. C. C. Jansen D. 9 m. A. M. Schwenck geb. v. Hoogeveen V. 72 j. BUITENLAND, Groot-Brltannië. Een enorme byeenkomst van ultra-protestan- teD, Dinsdagavond in St.-Jamos-Hall te Londen gehouden, nam met algeraeone stemmen protestmoties aan tegen de veranderingen in hot eedsformulier des Konings. Do naam van Salisbury werd door do vergaderden begroet met kreten vanVerrader 1 Weg met Salisbury I' Turltjjo. Weer moet een samenzwering tegen het leven van den Sultan ontdekt zyn. De Bor- lynscke „Tag" bericht, dat, onder de verden king, in het huis van den Sjerif Sadik-Pacha, in de voorstad Antakeny, by Konstantmopel, een club van 26 Mahomedanen, waaronder verscheidene Egyptena^rs, gevangengenomen en naar de centrale gevangenis ln Konstan- tinopel gevoerd zyn. Badik-Pacha, ook in. hechtenis genomen, ip oen zoon vau den onlange overleden Bjerif van Mokka. Chili* De „Times" verneemt uit Buenos-Ayree, dat ondanks een conventie tusschen Chili en Argentinië van 1898, waarby de veiligheid van den doorvoer der wederzydscho staats- correspondentle wordt gewaarborgd, toch een brievenzak, afkomstig van de Argentynsche legatie te Santiago, is opengescheurd, de zegels verbroken on het brievengeheim ge schonden. Vermoedeiyk is het in de Chileen- sclie hoofdstad zelf gebeurd. Argentinië eischt deswege te Santiago opheldering en bestraffing der daders. CORRESPONDENTIE. - Ingezonden stuk- Ken of mededeelingeu, waarvan do inzenders hun naam niet aan de Redactie bekond maken, worden ongeplaatst ter zjjdj gelegu.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3