Het beste Mondwater ter Wereld! verpleegd; sedert 1876 bedraagt de stijging één opcent op de Rijks directe belastingen, Tegenover de bezwaren, in de afdeeling gemaakt tegen de verhooging van liet subsidie met 1000 voor het Koninkiyk Consorvatorium voor Muziek te 's-Gravqnhago, meenen Ged. Staten, dat deze muziekschool denzelfden steun verdient als andere vakscholen. Dat ook anderen dan toekomstige onderwijzers en ondorwijzeresaen daar muzikaal ontwikkeld worden, strekt tot vermeerdering der inkomsten der school. Ged. Staten achten in verband met het totaal der uitgaven het Rijkssubsidie, de kosten der gemeente en het bedrag der schoolgelden een verhooging van het provinciaal subsidie met 1000 alleszins gemotiveerd. Terwyi sommigen in de afdeelingon principieol bezwaar hadden tegen het onderwijs in muziek on zang, zooals het op die school wordt gegeven, word daartegen aangeroerd, dat de gaven op kunstgebied, ons door God gegeven, ook ont wikkeld moeten wordoD, wat werd toegestemd, mits het gebruik der ontwikkelde gaven ge schiede tot Gods eer. Ged. Staten verklaren, dat op alle gesubsi dieerde ambachts- en teekenscholen schoolgeld wordt geheven. In alle afdeelingen werd bezwaar ge maakt tegen de voortzetting van subsidie aan de kweekschool voor bewaarschoolonder wijzeressen te Leiden; de meerderheid inéén afdoeliDg wonschte, dat voor 1903 geen subsi die meer zou worden verleend, onkelen wilden het nu reeds schrappen. Tegen dit laatste hebben Ged. Staten in allen gevalle bezwaar, omdat het bestuur der kweekschool de ge legenheid moet hebben naar andere middelen om to zien. Ged. Staten zullen voor olke gesubsidieerde vakschool opgave verzoeken van het aantal leerlingen,, die niet het volle schoolgeld be talen. Zy bestendigen de subsidie van het opleidingsschip te Rotterdam, dat niet minder nuttig is dan eenige andere vakschool en dient om flinke, nette zeelieden te vormen. Naar aanleiding van gedane vragen geven Ged. Staten nadere inlichtingen omtrent de verhouding van Rjjk, provincie en gemeente ten opzichte van het onderhoud van den weg van do Hoflaan van Rotterdam naar Gouda. Ged. Staten zyn van meening, dat een aan nemer van den veerdienst MaassluisRozen burg geen meerdere verplichtingen kunnen worden opgelegd zonder zyn goedvinden en zonder evenredige vergoeding. "Wyziging der voorwaarden voor het subsi die voor den stoombootdienst tusschen Nieuw- Lekkerland, Krimpen a/d. Lek. en Ridderkerk achten Ged. Staten minder noodig. Een grootere stoomboot zou een verhooging van het subsidie noodig maken. Ten aanzien van de dienstregeling, sedert 1 Mei ingevoerd op de iyn Rotterdam Hoeksche Waard, werden verschillende opmerkingen gemaakt ten be- tooge, dat het belang der Maatschappij gesteld wordt boven dat der reizigers. In het byzonder word aangedrongen, dat de standplaatsen Groenendyk en Oosthoek meer worden aan gedaan ten bate van het verkeersnet Rotter dam—Stieltjesplein. Ged. Staten wijzen erop, dat geen zoo belangrijk verkeer werd ver wacht als thans reeds bestaat, wat voorshands noodzaakt tot evenredig hooge exploitatie kosten en kosten tot uitbreiding van de spoor- wegwerken en tot aanschaffing van meerder materieel. Had men zulk een belangryk vervoer voor zien, men had zeker dubbel spoor gemaakt, nu zal slechts langzamerhand do gewenschte toestand worden verkregen. Onregelmatigheden in dagen van buitengewone drukte zyn oenvou- dig niet te voorkomen zonder een evenredig groote politiemacht. In de behoefte van locaal verkeer tusschen deelen van de gemeente Rotterdam kan deze tramweg niet voorzien, de dienst moet in de eer3te plaats gericht zyn op goede aansluiting van Rotterdam met verder gelegen streken. In twee afdeelingen werd de verhooging van 't subsidie voor den proeftuin te Boskoop bestreden. Door de Commissie van Rapporteurs is over genomen het aub8idio van 200 aan de afd. 's-Grayenhage van de Hollandscbe Maatschappy van Landbouw voor een biyvenden cursus in hoefbeslag te 's-Gravenhage. God. Staten stellen zich voor in de herfst- vergadering een voorstel te doen omtrent de premiën ter bevordering der paardenfokkery. l>c Crisis. Naar met zekerheid wordt vernomen, zal generaal Kool, op wiens tegenwoordigheid in het te vormen ministerie werd prfls gesteld, geen deel uitmaken van het aanstaande Kabinet. De benoeming van het nieuwe ministerie wordt niet vóór het einde dezer week ver wacht. Tot heden was nog niets bepaald beslist. De Haagsche Kouter der „N. Gr. Crt." ecliryft o. a.: Op het oogenblik, dat ik dezen schryf, is er van een oplossing der crisis nog geen sprake, doch mag men aannemen, dat die oplossing nog slechts een quaestio van dagen zal wezen. Dr. Kuyper was hier druk in de weer met het houden van conferenties en hy zal er wel ln slagen, binnon niet te langen tyd een combinatie tot stand te brengen, waaraan ook H. M. de Koningin haar goedkeuring zal kunnen hechten. Dat H. M., als steeds, in ernstige aangelegenheden den raad harer verstandige moeder inroept en dat de reis naar Soestdyk niet enkel bestemd was om don burgemeester van Baarn gelegenheid te geven oen loyaal speecbje te plaatsen, zal wel door niemand worden betwyfeld. Ook is het opgevallen, dat de Koningin het gewenscht heeft ge acht in het byzyn van Koningin Emma nog eens met den heer Gleichman te confereoren. Govoildo porcoelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Don Burg te Leiden, op Zaterdag 20 Juli 1901, ten overstaan van: lo. L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden: Het winkelhuis, Paardenateeg 6, ln bod 11,060, kooper de heer J. C. Schotel, te Dordrecht, voor 12,350; het huis, Galge- wator 3, in bod 1700, kooper de heer S. G. van Buuren, voor 1735. 2o. Kaiser en Vygh, notarissen te Leiden Het huis, Vliet 38, in bod ƒ1900, kooper do heer J. G. de Bolster, voor 190d; het huis, Hoogowoerd 44» Is niet gegund. De uilvaart van prof. dr. Jan feu Brink. Groot on van heinde en ver was de belangstelling, by doze droeve plechtigheid hedenmiddag op den doodenakker aan de Groenesteeg aan don dag gelegd, nadat er do ïykstaatsie, bestaande uit den rouwwagen en zes volgrytuigen, was aangekomen. Behalve ambtgenooten van den overledenel waren er ook vele vrienden of deputaties van gezelschappen, waarin Ten Blink mede zitting had. Een kostbare schat van kransen dekte het lykkleed, w. o. van de vrymetselaarsloge „La Vertu", van „l'Alliance frangaise", van hot dag blad „De Telegraaf", van den Raad van beheer der konlnkiyke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel*', van het Haagsche letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis", van eenige Katwyksche vriendinnetjes, enzenz., waaraan later nog werden toegevoegd een krans namens hot Leidsch Studentenkorps door don heer J. F. Versteoven Jr., lid van het Collegium, en een namens de literarische aculteit door den praeses, den heer J. J. van den Hoek. Van de ry van sprekers voerde aan de groeve het eerst het woord prof. dr. C. P. Tiele als waarnemend rector-niagnificus, uit naam van de universiteit on van den Acade- tnischen Senaat. Hy herinnerde er aan, hoe het niet voor do eerste maal was, dat wy hier aan het gTaf van een hoogleeraar stonden, maar hoe daarentegen de Academie in den laat6ten tyd kort na elkaar zware slugen hadden getroffen: eerst door het afsterven van Siegenbeek van Heukelom, toen van Van der Lith en vervolgens van Van Itorson. En nu fa ook Ten Brink heengegaan. Spr. herdacht dions groote verdiensten als leer meester en als schryver, wiens naam in de goschiodenis der Noderlandsche letteren een voorname plaats zal innomen. Spr. wees op Ten Brink's onvermoeide werkkracht, maar meende niettemin, dat by mindere productiviteit er meer biy vends geleverd kon zyn. Ten Brink heeft gedaan wat hy kon. Moge dit ook eenmaal van ons gezegd kunnen worden 1 Na ook hot karakter van Ten Brink te hebben geschetst, richtte spr. eenige woorden van troost tot do familie. De heer J. P. Trap bracht namens de loge „La Vertu" den dank yoor al het goede en schoono, dat deze meester heeft gedaan, die zich by de Leldsche loge had aangesloten zoodra hy uit Don Haag naar hier was gekomen. Wat hy deed, zal den leden ten voorbeeld strekken. De heer Margadant bracht namens Ton Brink's Haagsche vrienden oen Jaatsten groet aan het eere-lid van „Oefening kweekt kennis", dat op zoo zeldzame wyze de gave van het woord bozat, torwyi spr. ook vol waar- deoring was over Ten Brink's goed, eeriyk en gouden hart. Do heer mr. W. F. Andriessen, uit Amster dam, hoofdredacteur van „De Telograaf", schetste hoe Ten Brink sedert de oprichting van dat blad daaraan zyn hooggewaardeorde medewerking had verleend met zyn letterkun dige bydragen, waarvoor spr. hulde en dank bracht. Uit Ten Brink's vruchtbare pen vloeiden telkens artikelen, die gelezen on herlozen werden. Het jongste plan om weer met een nieuwo reeks beschouwingen te beginnen, kan nu, helaas, niet tot uitvoering komen. Prof. dr. J. Te Winkel, uit Utrecht, sprak als lid van het hoofdbestuur van het eerlang in Nymegen te houden Letterkundig CoDgres en wees er op hoe Ten Brink's warm gemoed steeds vervuld is geweest met liefde on trouw voor zyn vriondon. Aan Ten Brink hebben we bovendien te danken, dat er zooveel be wonderaars moer voor onzo lolterkunde zyn gekomen. De heer F. Smit Kleine, uit Haarlem, oen oud vriend van den overledene, schilderde hoe Ton Brink zyn hart nooit heeft verloochend, hoe hy werkte met gloed en overtuiging, hoe hy een trouw echtgenoot, een liefhebbend vader was. Beste man, riep hy hem toe, vaarwol 1 De tweede zoon van den overledene, mr. J. ten Brink, betuigde ook namens zyn moedor, zyn in Indiö vertoovenden broeder dr. K. B. M. ton Brink en namens-de evoneens aanwezige beide dochters den dank dor familie voor de dezer dagen betoonde deelneming en de te dezer plaatse gebrachte hulde aan de nage dachtenis van zyn diepbetreurden vader. Toen daalde kist in de groeve en werden er levende bloemen gestrooid.... en do akker des doods keerde weer tot zyn rust terug. Gemengd Nieuwe. By hot gehouden examen werd hot diploma ais geoefend (gekleed) zwemmer vanwege do „Loidscho Zwemclub" uitgoreikt aanElizabeth Maria Arnold, W. J. A. Beyer, M. Verhoeven, P. P. Leondertz en W. J. F. Schilham. Voor een aantal winkol 8, waar margarine verkocht wordt, vindt men tegen woordig het opschrift: „Jurgens Solo Mar garine." Do botervi8iteurs meenen echter, dat, zulk oen opschrift in stryd ie met de nieuwe Boterwet. Om nu in deze een rechterlyke beslissing uit te lokken, was tegen oen winkelier te Rotterdam procos-verbaal opge maakt. De ambtenaar van het O. M. by het tweedo kantongerecht was van meening, dat hier van bedrog of moedwillige overtreding geen sprake is en requireerde een geldboete van 50 cent, eubs. 1 dag. De verdediger van bokl., mr. Th. A. Fruin, was van een andere meening. De wet is geen merkenwet, en dient alleen om de koopers to waarborgen, dat ze niet iets anders krygen dan ze denken te ontvangen. Solo is niet eeD qualiteit, maar een naam. Waar men dus ziet staan Jurgens Solo Margarine, daar weet oen ieder, dat in dien wlnker margarine verkocht wordt. Juist het doel der wet is dus bereikt. Uitspraak de volgende week. Naar wy vernemen, zal bet sta tion Amersfoort van den Ned. Centraal-Spoor- weg met 1 Aug. worden opgeheven en zal de Holl. Spoorweg-My. zich alsdan belasten met de exploitatie van hot nieuwe station aldaar. Do Centraal Spoorweg-My. behoudt echter, voor wat haar eigen dienst aangaat, de uitgifte van plaatskaarten en de behandeling van bestel- on vrachtgoederon. (Vad) In stryd mot het verbod van het hoofd dor schooi waren eenige jongens te Callantsoog in zoe tusschen de nieuwe hoofden gaan baden. Een hunner geraakte daarby in een geul langs een der hoofden en zakto in de diepte. Een nabyzynd werkman, J. Mooy, die niet kon zwemmen, sprong don jongen na om hem te redden, doch met het noodlottig gevolg, dat beiden verdronken. (N. I?. Ct.) Zaterdagnamiddag ontlastte zich boven 's-Hertogenbosch een hevig onweder vergezeld van een niet minder hevige stortbui, die ongeveer oen half uur aanhield en enkele straten voor een geruimen tyd inundeerde. Maar erger dan dit is, dat de bliksem in de militaire zweminrichting sloeg en daar een korporaal, S. gonaamd, en een burger-jongo- ling J. doodde, terwyl de zoon van den heer R., de korporaal v. d. V. en de soldaat G., meer of minder ernstig door het hemelvuur getroffen, onder geneeskundige behandeling moesten worden gesteld. Nog vyf andero per sonen brachten 't er met den schrik af. Do bliksem veroorzaakte geen brand. De getroffenen bovonden zich allen ln het hoofdgebouw der militaire zweminrichting. De bliksem ls langs den vlaggestok door de deur ia het hoofdgebouw binnengekomen. De per sonen, die daar stonden, vielen allen eensklaps op den grond- met het bekende voor sommigen noodlottige gevolg. De bliksem werd langs den muur geleid door het koperen netwerk voor de ramen en sloeg over op den koperen knoop van do kepi van korporaal Spoor. By de ontkleeding van dezen laatste bleek, dat de bliksem door het geheolo lichaam was gegaan en ln den schedel en ln de beide hielen een gaatje had veroorzaakt. By de ontkleeding is op hot lyk van den jongenheer Jordans geen enkel wondje ontdekt. Hoogstwaar- schyniyk is deze dus gostikt. Andero per sonen, onder wie drie leden van het personeel van de zweminrichting, die aan de andere zyde van de zaal stonden, bekwamen geen letsel. De mannen van dat personeel hebben by het opwekken der levensgeesten by de ge kwetsten krachtig hulp verleend. Tydens een niet minder hevig onweder te Kapelle (Nbr.) is Zaterdagnamiddag de 18-jarige schaapherder Degenaar door het hemelvuur getroffen en gedood. Naar men verneemt, wordt van 'de zyde van de directie der Goudsche Tram- maatschappy met den meesten spoed alles voorbereid voor den aanleg van de tram Schoonhoven—Gouda. Dezer dagen zullen met de betrokken waterschapsbesturen de defini tieve regelingen plaats hebben. Met vertrou wen wordt dan ook do gang der zaken ge volgd, daar de betrokken autoriteiten reeds van hun onmisbare medewerking en byzondere belangstelling hebben doen blyken. {Dagbl. v. Gouda.) Een zoon van den machinist P., te Ry per kolk (N.-H.), is by het baden ver dronken. Do landman Jongeneele te Zy de wind (N.--H.) is van een wagen gevallen, en aan de gevolgen overleden. Een flinke onweersbui, weldra govolgd door een korto, maar tropische regen bui, was de introductie van het Zaterdag te Zutfen gehouden bloemencorso. Teleurstelling voor velen, doch die weinig gewicht in de schaal zou hebben geworpon, ware het feest op zichzelven niet een teleur stelling voor alle tegenwoordigen geweest, door de uiterst geringe deelneming daaraan. Daardoor teleurstelling voor de deelnemers, wier inzendingen door gebrek aan gelegenheid tot vergeiyking minder waardeering vonden dan ze misschien verdienden, teleurstelling voor de toeschouwers, waaronder die zich een warme en kostbare reis hadden getroost en die meer hadden verwacht dan gegeven werd; teleurstelling voor hen, die gehoopt hadden een ryke vertooning te kunneo zien, maar na kennisneming van het eerst Yrydag- avond verschenen, zoo bitter weinig aan biedende programma, ter elfder ure besloten thuis te biyven; teleurstelling niet het minst voor hen, die de zaak op touw hebben gezet, en die, biykens het aantal uitgeloofde pry zen, dat ovoral het aantal mededingers overtrof, op heel wat moer belangstelling rekenden dan ondervonden werd. Eén vierwielig on twee tweewielige rijtuigen, één hittonwagen, twee bokkenwagens, twaalf sportkarren en oen automobiel, ziedaar alles, wat aan het bloemencorso deelnam. De bloemen- regatta bestond uit niet meer dan twee voer tuigen voor één persoon en twee voor twee personen. Zelfs de zeer rerdlensteiyke wagen „Hulde aan Flora", voorgesteld door de Zutfen- sche gymnastlek-vereemglng „Olympia", ter opluistering aangeboden, kon het geheel niet redden. De verwachting omtrent het feest, die door de onbeduidende communiqués aan de bladen al niet hooggespannen was, bleek toch nog te groot te zyn geweest. (A. H.) Zaterdag-namiddag was by de herstellingswerken aan de Honneleche viaduct te Arnhem een der worklieden onder den steiger, terwyi men bezig was dien weg te breken. Door een noodlottig toeval viel een gedeelte naar beneden en kwam terecht op den arbeider, die ernstige inwendige kwetsuren kreeg. Na een paar uur lyden it de ongeluk kige overleden. (N. R. C.) Te Nieuweschan8 is D. Kleingeld, vroeger kantoorbediende te Groningen, aange houden door de marechaussee. Hy is indertyd spoorloos verdwenen met ƒ1100 van zyn patroon. In Transvaal kwam hy torecht, doch werd door do Engelschen opgepakt en naar Europa getransporteerd. Hy keerde terug naar zyn vaderland om te worden gesnapt. Zyn geld had men hom in Transvaal ontfutseld. Tusschen Alfen (aan de Maas) on Dreumel en Maas en Waal is een fruit koopman, die yan Rotterdam kwam, op weg naar Escharen (N.-Br.), door drie mannon aan gevallen, mishandeld en van ruim 1000 beroofd. De politie is yverig ln de weer om de daders op te sporen. Hoewol hy niet kon zwammen, ging de 14-jarige N. J. O., wonende in de Ooievaarsstraat te Rotterdam, gistermiddag in do Maas by do fabriek Feyenoord in het water. Kort daarop zonk hy voor de oogen van zyn makkers in de diepte weg. Nu sprong de 17 jarige C. J., uit de Willigenstraat, die zwemmen kon, te water, en wondde alle pogingen aan om zijn kamoraad lo redden. Ton laatste dook hy naai hem. doch is daarby waarschyniyk door den 14-jarigo gegrepen, althans geen van beiden kwam meer boven. Zy verdronken beiden. Ilun ïyken zyn nog niet opgehaald, hoewel geruimon tyd onder toezicht der politie gedregd is. Gisteravond was een dions t- moisje, Sjoerte Dykmnns, in haar keuken aan het Singel by do Heisteeg bezig met hot vullen van oen petroleumstel. Plotseling sprong het stel uiteen, met liet gevolg, dat do kleeren van het meisje in brand geraakten. Zy vloog de straat op en liep cordaat het Singel in. Met een kopje-onder waren de vlammen ge- bluscht. Een jantje, Riepkema genaamd, sprong het meisje na en bracht haar behouden aan den walkant. (2'.) RECLAMES. 40 Cents per regel. 6071 27 KOLONIËN. BATAVIA, 21—25 Juni. (Fransche en Nederl. mails.) Deelden wy eenigen tyd geleden mede, dafc dr. Snouck Hurgronje binnenkort weder naar Atjeh zou vertrekken, almede met het doel om zyn studies betreffende de Gajoe- en Alas- landen, voornameiyk betreffende do daar in- heemsche talen, voort te zetten, wy kunnen hieraan thans toevoegen, dat het vertrek is vastgesteld op aanstaanden Maandag (24 Juni). De Gajoe, door dr. Snouck Hurgronje van zyn laatste reis naar Atjeh. medegebracht, waarschyniyk de eerste, die ooit Java bezocht, gaat met hem terug en zal ongetwyfeld nog groote diensten kunnen bewyzen. Verder be vindt zich in hot gevolg van onzen geleorden adviseur voor inlandsche en Arabische zaken nog een Atjeher, die hem gedurende tien jaren niet heeft verlaten, doch nu vergunniDg heeft gevraagd voorgoed naar zyn land te mogon terugkeeren. (Bat. Nwbl.) Kolonel J. J. Staal heeft, zooals bekend is, het voornomen om den militairen dienst vaarwel te zeggen. Eerlang komt dus de betrekking van adjudant van Z. E. den Gouverneur-Generaal open. Als vervanger van kolonel Staal in die functie hoorden wy noemen den luitenant-kolonel der cavalerie jhr. C. J. de Villejieuve. Mocht deze inderdaad daartoe worden aangewezen, dan is by het wapen, waarvan hy thans chef is, weder promotie te wachten. Yooral de majoor jhr. De Lannoy zou dan alle reden hebben om zich in een byzonder voorspoedige promotie te verheu gen. (Bat. Nbl.) DJAMBI. Het „Bat. Nieuwsblad" meldt het volgende: „Onlangs werd medegedeeld, dat Soeroelan- goen, gelegen aan de samenvloeiing van Batang Tambesi en Batang Asol, niet te ver warren met Soeroelangoen Rawas, waar ons bestuur is gevestigd en onlangs de controleur Wolff gewond werd, de verblyfplaats van sultan Taha zou zyn. Yan zoor bevoegde zyde vernemen wy thans, dat deze mededeehng niet juist kan wezen. Op genoemde plaats, aan de samenvloeiing van twee hoofdrivie ren gelegen, wordt een vry drukke markt gehouden van boschproducten eenerzyds, voortbrengselen van Indische en Europeescho nyverheid en levensmiddelen voor de bevol king der binnenlanden anderzyds. De hande laren, die daar wonen, hebben het grootste belang by het bestendigen van de thans in die streek heerschende betrekkelyke rust. Bütrekkeiyk, want tusschen Soeroelangoen en onze vesting te Moeara Tambesi houden zich nog steeds enkele kleine vyandige benden op, die onze rivieratoomschepen, welke gemakke- ïyk Soeroelangoen kunnen bereiken, onder weg met enkele 6choten begroeten; deze tegenstand is evenwel niet van byzondere be- teekenis. Als een bowya van de ons gunstige gezindheid der bevolking van Soeroelangoon diene, dat van de voornaamste woningen voortdurend de Hollandsche vlag waalt, opdat men vooral niot zou denken, dat de bewo ners met de ons vyandige benden heulen. Een en ander maakt het duldeiyk,dat sultan Taha nimmer zyn zetel te Soeroelangoen zou vestigen. Hy zou op die plaats feiteiyk ge heel in onze macht zyn; slechts twee water wegen, en andere zyn er niet, staan hem open, één naar onze vestiging te Moeara Tambesi, do andere naar Rawas. „Sultan Taha houdt, volgens onzen zegs man, zyn verbiyf aan do Batang Tabir, een zü'rivier aan den bovenloop der Batang Hari, en wacht daar kalm af wat van onze zyde vei der zal worden gedaan." relatief, nl. schaarschte in do handen van hon# dio do munt mooten gebruikon. Hot by het wisselen afgetrokken agio is voor don dëssaman oon soort belasting op het passar-gaan, dio nu wel niet zoo boel zwaar drukt, doch dio gemakkoiyk voorkomen zou kunuon worden. Daarom zyn op de passardagen to Magolang (Paing) door don resident van ICedoe olficleols geldwisselaars aangosteld, dio uit 's lands kas met oen voldoend daggeld worden betaald on door een mantri gecontroleerd. Kopermunt wordt door 's lands kas verstrekt on gratis tegen zilver ingewisseld, van welke gelegen heid een diuk gebruik wordt gemaakt. Jammer is het daarom, dat van den alge* meenen ontvanger aldaar na één uur 's mid dags geen niouwo voorraad kopermunt kan worden ontvangen en allo transacties n& dien tyd en ook als Paing samenvalt met oen Zaterdag of Zondag, wodor door tusschon- komst van de beroeps wisselaars, gaan die van groote stukken 1%, van klemore 6% tot 10% agio nemen. i Van 8 1 uur wordt op passardagen door middel van 's lands kas omgezet gemiddeld 800. Stellen wy de sommon, alsnog in olücieele wyze gewisseld; a. n& 1 uur, b. op andere dan passardagen on c als Paing op Zaterdag of Zondag valt, per passarwook op f 1200, dan krygen wy per jaar 140,000 omzet, alleen voor de hoofdplaats. Berekend a 1% (foiteiyk kan hot dikwyis het dubbele zyn), wordt dit 1400. Magölang heeft onge veer 3500 inlandsche gezinuen, dus"" wordt dit per jaar on per gezin oen belasting van pl. m. 40 cents, waarvan alleen de geldwisselaars proüteeren. i De maatregel, in Magolang genomen, diende dus te worden uitgebreid en ook op anders plaatsen, waar de pasmunt schaarsch is onder de bevolking, te worden toegepast. Een goede maatregel» Uit Magelang schrijft men a a. aan het „Soer. Hand." Ter hoofdplaats Magelang past men sedert eonigen tyd een goeden maatregel toe. Zooals bekend, wordt op de pasars het be roep van geldwisselaar door velen beoefend, dank zy der nog altyd bestaande schaarschte aan kopermunt, niet zoozeer absoluut als wel Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleond: Wegens langdurigea dioust een jaar verlof naar Europa, aan den algemeeuen pakhuismeester te Soerabaia C. J. M. Weiter. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van algemeen pakhuismeester te Soe- rabaia, de ambtenaren op waciftgeld K. W. G.' Watson, laatstelijk assistent-residoot van Ngrowo (Kediri). Ontslagen: Uit 'elands dienst, de gewezen opziener der wegen J. A. P. Stebier. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Overgeplaatst: Naar den aanleg der lyn Padalarang-Krawang do ÏDgenieur eerete klasse' W. de Jongh Dzn. Toegevoegd: aau den ohof der exploitatie' van de oosterlynen: de bouwkundig ambtenaar tweedo klasse F. K. A. van Bijleveldt; de tyde-'i ljjko tweede commies H. C. ADthonysz; de tijde-' lijke onderopzichter tweede klasse H. Woaseling;1 de tijdelijke onderopziohter derde klasse K, Anthonijsz. Bj] het Boschwezen op Java en Madoera. Belast: Met het beheer over het boschdiatrict Rembang met de hoofdplaats Rembang ah stand-, plaats, de houtvester J. H. W. Surie, tbana belast; met het beheer over het boschdistrict Modjokertoj Pasoeroean; met het beheer over het bosohdistriot Modjokerto Pasoeroean met de afdeelingshoofd-. plaats Modjokerto ah standplaats, de houtvester! D. J. A. Vrijdag, thans belast met het beheer' ovor het boschdiatrict Rembang. By de Depokschool. Ontheven: Met ingang van 3 Juli 1901, op| verzoek, eervol van haar tjjdelyke werkzaamstelling' als hulponderwijzeres mej. A. A. D. Seller. Bij het Binnenlandsch Bestuur op de bezittingen: buiten Java en Madoera. Met intrekking van zyn verplaatsing van het! gouvernement Atjeh on Onderhoorigheden naar ae residentie Palembang, bepaald, dat de benoemde controleur L. H. W. van Sandick geplaatst blijft iu het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden. Bij het openb. lager onderw. voor Europeanen, j Overgeplaatst: Van de geraeDgde schooj te Madioen naar de vierde school te Batavia, dó onderwijzer derde klasse G. Verwijk; van de vierde school te Batavia naar de gfr| mengde school te Madioen, de onderwyzer derde klasse G. Ch. Lavoll; van de school te Poerbolinggo (Banjoemas), naar de vyfde school te Soerabaia, de tydelijke onder wyzer derde klasse P. Jurriöns; S van de vyfde school te Soerabaia naar de school; te Poerbolinggo, de tijdelijke onderwyzer derde klasse H. iloogenkamp van de school te PalembaDg naar de tweedo moisjesschool to Batavia, de tijdelyke hulponder-! wijzeres mejuffrouw E. M. Oostenbroek; van de tweede meisjesschool te Batavia, naai| de school te Palembang, de hulponderwijzeres mejuffrouw J. H. S. von Mauntz; van de school te Poerworedjo Kedoe] naar tweede meisjesschool te Soerabaia, de tijdelyk* hulponderwijzeros, mej. A- J. van Klaveren; i van de tweede meisjesschool te Soerabaia, Daar de school te Poerworedjo [Kedoe], de hulponder-; wyzeres mej. H. A. van ZaDteu; van de school te Poerworedjo [Kodoe] naar de vierde school te Batavia, do hulponderwijzeres' mej. M. van der Lee; van de vierdo school te Batavia naar de school te Poerworedjo (Kedoe), de tydelijke hulponder wijzeres, mej. C. J. Jansen; van de tweedo school lo ProboliDggo naar de eerste school A te Soerabaia, de tijdelijke hulp» onderwijzeres mej. W. M. C. Glaser; van de eerste school A te Soerabaia Daur dé tweede school te Probolinggo. de bulponderJ wijzeres mej. J. B. W. d'Ancoua; van de derde school te Soerabaia naar ds gemengde school te Pekalongau de hulpondor-' wijzeres mej. A. C. G. WijthoB; van de derde 6chool te Scerakarta naar di tweedo school te Meeator-Cornelis, de tijdelijk# hulponderwijzeres mej. B. A Vos van ZnÜr.ge; van de tweede school te Meeelor-Coruelis naai do derde school te Soorakarta, de hulponderwijzers/ mej. M. J. A. Ilarloff, van de meisjesschool te Bandoeng naar de eerst| school te Meester-Cornelïs, de tijdolijke hulponder, wyzeres mej. A. M. van der Putten, i van de eerete school te Meester-Cornelia naad de meisjesschool te Bandoeug de hulponderwijzeres mej. II. A. Tamson. Goedgekeurd- Dat door den resident va Amboina is ontheven wegens vertrek eervol vav de verdere waarneming der betrekking van civitM gezaghebber van Waliani (eiland Cersis), deeeralf luitenant der infanterie C. Ch. G. Gijsberti Boden-1, pijl en opgedragen de waarneming dor betrekking^ van civiel gezaghebber van Wahaat (eiland Ceram)J( aan den eersteD luitenant der intauterie k. J. P.' Sachse, benoemd militair commandant van Wahaai. DEPARTEMENT VAN MARINE. O verge-/ plaatst: Van het stoomschip „Satelliet" naar net stoomschip „Barito", de tweede machinist (x. J. Dassel; i van het stoomschip „Barito naar bet stoom* schip .Satelliet'', de tweede machinist Ch. Carelsjj van het stoomschip „Barito" naar het stoomschip „Zwaluw", de tweede machinist J. A. T'isser; van het. stoomschip „Zwaluw" naar het stoom* schip „Barito", de derde machinist J. A. Lastdrager^ van het stoomschip „Glatik"' naar het atoom; schip „Satelliet", de leerlinginachiaistK. J- Baww."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2