IK 12700 Zaterdag SO Juli. A0. 19 01, <gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en fèeeóldagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. KERMIS. Leiden, 20 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ^7'Voor Leidon por 8 maanden J 3 f~* 1 1 5 I f ^-Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Efln 1-80 tl Franco per post i i 1 I i i i 1.66-, PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—0 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Offloleele Kenulageylnge KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. Oproeping tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Leiden, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 22 'April 11., Provinciaal blad No. 40, betreffende de oproeping in activiteit van milicien-verlofgangers 'der lichtingen van 1007, 1898 en 1899; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers, behoorende tot I de lichtingen en korpsen of korpsgedeelten hier onder vermeld, dat zij, ingevolge Koninklijk besluit van 9 April 1901, No. 43, in dit jaar, krachtens art. 125 der Militiewet, in werkelyken dienst moeten komen, ten einde gedurende het 1 mede hieronder, aohter den naam van elk korps of zijn onderdeelen vermeld tijdvak in den wapen handel te worden geoefend, als: Lichtingen 1897 en 1898: regiment Grenadiers en Jagers, in garnizoen te 's-Gravenhage, lste, 2de, 4de en 5de bataljon, van 5 Augustus tot en met 3 September; 4de regiment Infanterie, lste bataljon, in garni zoen te Delft, 2de en 4de bataljon, in garnizoen 'te Leiden, 3de bataljon, in garnizoen te Haarlem van 16 Augustus tot en met 14 September; 6de regiment Infanterie, 3de en 4de bataljon, in garnizoen te Breda van 29 Augustus tot en 'met 27 September; Lichting 1898 regiment Grenadiers en Jagers, in garnizoen te 's-Gravonhage, 3de bataljon,2de en 3de compagnie Ivan 2 September tot en met 1 October; 2de compagnie Hospitaalsoldaten, in garnizoen te Utrecht van 28 Augustus tot en met 26 September; 3de regiment Huzaren, 5de eskadron, in garni zoen te 's-Gravenhage van 30 Juli tot en met 2 September; en roept de bedoelde verlofgangers mitsdien op om op den dag Yoor bunno opkomst bepaald, des namiddags vóór vier ureD, bij bun korps, in de hierboven aangewezen garnizoensplaatsen, tegen woordig te zijn, in umform gekleed en voorzien 'van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen by hot vertrek met groot vetlof rnede- f;enomen, alsmede van hun zakboekje met ver- ofpas- De opgeroepen manschappen worden voorts ver- wittigd, dat zij zich den dag vóór dien voor hunno opkomst bepaald (of, is dezo laatste een Maandag, des Zaterdags te voren), des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, voorzien van hun zakboekjo ter Gemeentesecretarie (afd. Militie en Schutterij, kamer No. 9) alhier behooren te vervoegen, tot het doen afteekenen van bun verlofpas, alsmedo tot het ontvangen, zoo noodig, van een vervoer- bewij8 en, indien hun garnizoensplaats buiton deze gemeente is gelegen, desverlangd van het hnn toekomend daggeld; en dat zij, byaldien ziekte hen mocht verhinderen aan dezo oproeping te i voldoen, verpliobt zyn daarvan tydig ter Secretarie voormeld kennis te geven, onder overlegging van een desbetreffende schriftelijke verklaring van een geneeskundige, zullende zy echter gehouden zijn zich na hun herstel onverwijld Daar hun korps te begeven. Leiden, De Burgemoester voornoemd, 19 Juli 1901. H. C. JUTA, Weth. lo.-Burg. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen ter algemeone kennis, dat door ben 'vergunning is verleend aan de firma's P. CLOS LEEMBRUGGEN en Gebrs. PALM en recht- i verkrygenden, respectievelijk tot het uitbreiden van de fabriek aan de Verversstraat Sectie C Nos. '8, 10 en 13, en tot oprichting van een bewaarplaats van lompen in de porceelen Galge^ater Sectie F Nos. 39, 984 en 888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth., loo.-Burg. 19 Juli 1901. VAN HEY8T, Secretaris. Optreden als heraut, tevens als kampioen van de kermis, 'tis niet wat men noemt ,een dankbare taak. Voorheen ging dat beter. Toen was het byna niet noodig, de lans omhoog te heffen ten einde haar aanvallers te verwittigen dat z(j niet onverdedigd staat, want slechts uiterst weinigen waren haar vijandig gezind; niet noodig, haar nadering te verkondigen, want zijzelve en haar vrienden zorgden wel voor een behoorlijke dozis luidruchtigheid. Weten sommigen, de meer bejaarden onder ons het niet meer, dat aan de klokketouwen getrokken werd, een half uur lang, en wij, jongens en meisjes, vol verrukking liet effect dezer inspanning gingen gadeslaan, hoog in 1 de lucht, terwijl elke bimbam onsindeooren (klonk als een vrooiyke lach. Dat leek wel wat op nog veel oudere tijden, waarvan alleen de geschiedenis de heugenis bewaart, als wanneer de troep kooplieden, die geregeld ter jaarmarkt verschenen, met een grooten voor* '.raad van begeerlijke zaken, welke men anders niet krijgen kon, in aantocht was, op den ivoet gevolgd door een legertje grappen en kunstenmakers van allerlei slag, in de wereld gekomen, naar het scheen, uitsluitend om hun medemenschon pleizier te verschaffen, iechte weldoeners van ons en van hun geslacht, 'al bewezen zij hun onbetaalbare diensten steeds met een uitnoodigenden wenk in de richting van hun gewoonlijk hollen zak. Ja, al die lieden zag men met vreugd ver schijnen. Zy brachten wat kleur in het leven der gewone menschen met hun doodgewone arbeidsbeslommeiingenhun nadering was het sein, dat er dagen volgden waarin men verrassende dingen te zien, te hooren en te genieten kreeg. Trekkende door het gansche land, soms zwervende over een wijder terrein dan het gebied der zeven Provinciön, toefden In regelmatige volgordo de trawanten van de kermis een bepaalden tijd op een bepaalde plaats; hun komen en gaan geschiedde met nimmer falende nauwgezetheid. En als de kermisklok had geluid, mochten zelfs personen, die de stad waren ontvlucht omdat zy wat op hun kerfstok hadden of uit haar jurisdictie waren verbannen by rechteriyk vonnis, haar betreden zonder vrees van opgepakt te worden, als zy maar. maakten dat zy weg waren op het uur dat de kermis werd uit geluid, want dan hield hun vrydom op. Tot zoo lang verleden behoeven wo niet eens terug to gaan, om een tyd te vinden waarin door aller belangstelling de kermis werd gedragen. In tal van plaatsen, en daar onder van niet geringe beteekenis, was zy de eenige gelegenheid om kunstgenot te emaken, inzonderheid om van dramatische kunst te profiteeren. Aileen met kermis „speelde" de komedie, anders nooit, of was het ambulant Schouwburggebouw, welks geraamte de jongens met eerbiedige bewondering zagen samen stellen uit een ry galgvormige Bteilen, de eenige tempel der muzen, waar men ooit kon kennis maken met hetgeen er wonderiyks voorvalt op de planken, die de wereld ver beelden. En als het gevaarte klaar was, als do rustige stilte van het „bereau" aan do voorzyde werd afgebroken door het heen en weer gaan van mot ontzag begroete heeren en dames of de verschyning van de goden van minderen rang die briefjes uitreikten, hoo gauw waren wy jongens er dan by om te vernemen wat prachtig stuk ons in ver rukking zou brengen. Dikwyis waren het er slechts een paar, die de heele kermis dienst moesten doen, maar welke stukken l Zulke overheerlyke, onver- valschto, alles bestormende draken als Ben- Leil de Zoon van den Nacht, Jack Sheppard of de Ridders van den Nevel, en gy vooral niet te vergeten, gy verhevenste van alle, gy dramatische schepping, meesterstuk der hoogste genialiteitAballino do Grrroote Bandiet, o, eer wy u vergeten, zal de wereld der geleorden de herinnering aan Homerus verliezen Och, wat waren dat heoriyke tyden. En alleen kermis bracht ons dat genot. Kermis en komedie, zy hoorden by elkaar. Wy zyn er zeker van, dat van onze oudere mede- menschen de meesten hun eerste en diepste tooneel-improssies met kermis hebben opgedaan. Het karakter van eenigheid en derhalve ook van onmisbaarheid, dat de kermis vroeger vertoonde, bezit zy thans nlot meer; het meeste van hetgeen zy aanbiedt kan men thans het geheele jaar door bekomen. Slechts enkole genietingen maken een uitzondering; wie op een gegevon moment aandrang voelde om Jut op zyn kop te slaan of in een Turkschen schommel naar het hoogere te streven, zou niet overal gelegenheid vinden om zyn lusten bot te vieren. Maar voor het overige alles voor het grypon. Dat is het wat In de eerste plaats de taak van den kampioen der kermis moeieiyk maakt; de menschen gelooven niet meer aan haar bestaansrecht en vinden haar een ver ouderde instelling, die er met de jaren niet mooier op geworden la. Daar is nu wol iets van aanmaar terwyi we in andere opzichten zekere gehechtheid aan den dag leggen aan oude dingen, mits zy in onze kraam te pas komen l moeten wy ook hier dat argument niet al te zwaar laten wegen. De zaak is maar de menschen willen weieens iets byzonders hebbenwanneer de dagen allemaal zoo precies eender zyn, en er nooit eens een afwyking voorkomt, dan wordt alles ook saai en toonloos. Zeker, er zyn nobeler vermaken. Als iemand weet te bewerken, dat alle ingezetenen van Leiden, zoo zy ze hebben met hot heele escorte van vrouw en kinderen, gedurende het mooie seizoen eens een weekje kunnen gaan door brengen, in gezellige rust, buiten de stad, op een of ander mooi plekje van ons aan schoon heden zoo overryke vaderland, dan geven we dadelyk de verdediging op en laten de arme, verlaten kermis de zorg over, zlchzelve te begraven. Doch zoover is de beschaving nog met gevorderd; tegenover tien die er tusschen uit kunnen trekken, staan er veel meer dan honderd, die er In moeten biyven; en dezen nu te willen ontnemen wat zy aan genaam vinden omdat buiten hun bereik ligt wat gy aangenaam vindt en u bovendien ook kunt veroorloven, kyk, dat ïykt ons wel wat despotisch toe. Wy kunnen, ook niet alle waarde ontzeggen aan de meening, dat van het volksdeel, het welk in de kermlsweek Leidens populatie komt vermeerderen, het gehalte niet geiyk- waardig is met dat van het andero volksdeel, waarvan onze veste gedurende dien tyd, om pas vermelde roden, de aanwezigheid moet ontberen. Zonder ons nu de bevoegdheid toe te kennon van taxateurs onzer medemenschen, moeten we toch toegeven, dat naast de meer derheid dier tydeiyke inwoners, die yverig werken om op fatsoenlyke wyze een eeriyk stuk brood te verdienen, by welk pogen wo huA een goed succes gaarne gunnen er ook wel op het terrein verschynen, omtrent wier „wyze van zyn" we geen hooge opvatting koesteren, wier persooniykheid niet tot nadere kennismaking uitlokt, die misschien nog een langen weg hebben af te leggen vóór zy tot de keurbende onzer maatschappy kunnen ge rekend worden. Misschien geven zy aan de kermla zeker schilderachtig relief, dragon zy er toe by om van haar een artistiek ensemble te maken, maar, een zigeunerbende heeft ook haar eigenaardig mooi, zonder dat we dit Juist aantrekkeiyk kunnen noemen. Als ooit de kermis zal worden opgenomen onder do nationale instellingen, aan welker verede ling de eene of andere vereeniging „Vreem delingenverkeer" by voorbeeld de hand gaat leggen, dan zal er mogeiyk een schifting kunnen plaats hebben, op den grondslag van een onderzoek naar hetgeen die vreemde be zoekers kunnen aanbieden. Evenals nu onze commissaris van politie do muziekmakende gasten keurt een van de meest benydens- waardige functiön door dien geachten hoofd ambtenaar in don loop van een jaar uitge oefend I zou men er toe komen de lieden to weren, die meer het type van den land- loopor dan van iets anders vertoonen. Zoo heeft elke medaille haar keerzyde. De mooie kant mag evenwel ook bekeken worden. Ons doet het altyd prettig aan, als vader en moeder, na het volbrengen van de op enkele dagen verkorte taak, zoo echt gemoedeiyk met een rits kroost de kermisuitstaliingen en do diverse vertooningen langs wandelen, en dan zoo rustig genieten; als de gepaarde jongelui zich in stemmige vroolykheid ver meien te midden van een mengeling van ge luiden on geuren, te midden van een woelige bedryvigheid, die de kermis maken tot een echt volksfeest. En dat er dan enkelen zyn, dio de maat niet weten te houden, och, wie betreurt het niet met ons l daarin mag toch geen reden worden gevonden om hen, die het wèl weten te doen, er een verwyt van te maken dat zy zich niet afwenden van een vermaak, dat met onze volkstraditión ls saamgegroeid? Ons dunkt, het strekt de bevolking eener gemeente tot eer, dat ce kermis by haar behouden kan biy ven zonder ernstige nadeelen te veroorzaken; dat zy zich op gepaste wyze kan vermaken zonder tot een losbandigheid te vervallen, die den drang tot afschaffing zou rechtvaardigen. In dit gunstig geval ver keert het volk van Lelden. En het is daarom, dat wy gaarne do Leldscho kermis helpen „inluiden", en onzen mede-ingezetenen eenige recht genoeglyke dagen toewenschen. Ons gemeenteraadsverslag van Donderdag Jl. (in ona blad van gisteravond) elecht een kleine aanvulling. Niet zoo zeer om de geringe breedte der straat ls door den heer A. J. v. Hoeken J.Jzn. tegen het verzoek dor „Ver. tot bevor. van den bouw van Werkmanewoningen" gestemd, maar alléén op grond hiervan, dat B. en Ws. ten tweeden male ten behoeve van deze Vereeni ging goedgunstig adviseeren en genoegen nemen met een breedto van 8 Meter. Niet eens, maar herhaalde malen ls door B. en Ws. afwyzend geadviseerd, waar het aanvragen van anderen gold, dio een straat wenschten aan te leggen minder dan de by vorordening vastgestelde breedte (10 Meter). Omdat de heer A. J. v. Hoeken J.Jzn. voor zich van oordeel was, dat deze Vereeniging met andere aanvragers geiyk gesteld moest worden, heeft hy tegen het verzoek gestemd. Examens der Nederi. Toonkunstenaars- vereenlging: Van de 4 candidaten zyn geslaagd voor: piano Q&gev onderwys); de dames A. C. de Wit, te Wagoningen; J. O. Brauer, te Utrecht, on M. W. L. J. Wyting, leerlinge der Muziekschool van de Maatschappy voor Toon kunst te Leiden; piano (midd. onderwys) mejuffrouw A. B. H. Weber, te Alkmaar. De Indische mail (Fransche dienst) wordt hedenavond alhier verwacht. Do commissie tot inzameling van by dragen voor het huldebiyk, op 3 Aug. a. s. namens de ingezetenen der residentie aan te bieden aan de Koninkiyke Militaire Kapel, bestaat uit zeventien bekende Haagsche in gezetenen. In de te Delft gehouden vergadering van den gemeenteraad word buiten de voordracht van B. en Ws. om benoemd tot tydeiyk leeraar ln de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool en de burger-avond school de heer G. W. van Ditmars, onder- wyzer by het lager onderwys. (Op de voor dracht waren geplaatst mr. W. J. D. van Lier, te 's-Gravenhage en mr. S. J. M. Lauriliard, te Leiden. Ook kwam aan de orde het voorstel van B. en Ws., tot vaststelling van een verorde ning op de heffing van een hoofdeiyken omslag. Na langdurige discussies werd, op voorstel van den heer Post van dor Burg, besloten, het voorstel aan te houden en B. en Ws. uit te noodigen nieuwe tabellen in te dienen. Mr. M. Mackay, minister van staat, die kort geleden in verband mot de ministerleele crisis in Don Haag was en door H. M. de Koningin op Het Loo werd ontvangen, bevindt zich weder te Teplitz in Bohemen. (D.) fiiykens een by familie van ds. J. M. E. Goddefroy, predikant te Pretoria, ontvangen schryven, is deze te Pietersburg overleden. Uitgebracht zyn rapporten over punten van boschryving voor de 50ste Alg. Vergade ring der Vereeniging tot bevordering van Fabrleks- en Handwerksnyverheid in Neder land en wel van mr. J. Limburg over de vraag naar de wenschelykheid contractbreuk strafbaar te stellen wat de rapporteur voorshands nog wil uitstellen tot biykt hoe de regeling van het arbeidscontract zonder strafbepalingen voldoet en van mr. R. M. J. M. Beguln over de vraag naar de wenschelykheid, de loyale concurrentie strafbaar te stellen voorshands wil men de zaak aan het privaat recht overlaten. Te Amsterdam is in den ouderdom van 63 jaren overleden de gepens. luitenant-kolonel B. H. Hllver8. Hy begon zyn militaire loop baan ln 1851 als soldaat by het instructie- bataljon. Vyf jaren later verwierf hy den officiersrang. Gedurende de laatste drie jaren van zyn diensttyd, van 1890 tot zyn pension- neering ln 1893, was de thans ontslapen officier luitenant-kolonel by het 7de regiment Infanterie. In de jaren 1867 1872 was de toenmaligo lste luitenant Hilvers geplaatst by een der jager-bataljons te 's-Gravenhage. By het notarieel staatsexamen van 13 19 Juli zyn geslaagd voor het eerste gedeelte do heeren: S. Telxeira de Mattos, te Amsterdam; M. Frankena, te Dokkum; O. 3. H. Ph.Nyfp, te MaastrichtH. C. L. Klynen, te Maastricht Voor het tweede gedeelte de heeren: H. M. J. Janssen, te Dedemavaart; T. L. Loder, te 's-Gravenhage; L. R. Wierenga, te Stad- Alraeloo; J. Zwart, te Oosterhout; mr. N, O. M. W. Koch, te Groningen. De vereeniging „Oranjedag", te Arnhem, heeft besloten, den geboortedag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus, te vieren door het houden van een grooten optocht, verdeeld ln 4 afdeelingen, en wel voor reclame, sport, historie en voor vakvereenigingen. De directie dor vereeniging „De Harmonie", te Leeuwarden, heeft besloten in de maanden December en Januari a. s. een rederykers- concours te organiseeren. Voor de afdeeling Nederlandsch worden hoogstens vyf, voor de afd. Frlesch hoogstens drie kamera toegelaten. Do jaarvergadering van „Patrimonium" zal gehouden worden te Amsterdam op Maandag 26 en Dinsdag 27 Augustus. De punten van be8chryving worden later bekend gemaakt. De aanbeveling voor leeraar in de ge schiedenis aan hot gymnasium te Leeuwarden luidde: J. 8. Thelsses, doctorandus in de Nod. letteren te AmersfoortO. J. Söhngen, doctor in de klassieke letteren te Hilversum; J. H. Gosses, doctorandus in do Ned. letteren te 's-Gravenhago, en Chr. Deknatel, doctor in de klassieke letteren te Noordwyk. De kiesvereeniging „De Grondwet" te Muntendam heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Voendam gesteld mr. E. A. Smldt; do Volkskiesvereenlging aldaar mr. P. J. Troelstra. De liberale kieavereenlglng te Diever heeft den heer H. Pyttersen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het district West- stellingwerf. Mr. Cort van dor Linden, minister van justitie, wordt te Groenloo genoemd als can didaat voor de aanstaande verkiezing in het district Lochem. De minister van kolonlén heeft de heeren H. Brinkman en M. W. W. van den Abeelen gesteld ter beschikking van don gouverneur- generaal van Nederland8ch-Indiö, om te worden benoemd tot onderwyzer der derde klasse by het openbaar lager onderwys voor Europoanen en met dezen gelykgestelden in Nedorlandach- Indiö. (Sts.-Ort.) Met 1 September ls te vervullen de betrekking van leeraar ln de Bchelkunde aan do ryks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus in Den Helder. Het aantal wekelyke te geven lesuren bedraagt thans 11. Met 1 September zyn ook te vervullen de betrekkingen van: a. leeraar in do staats wetenschappen aan de ryks hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Groningen. Het aantal wekeiyks te geven lesuren bedraagt 8 b. leeraar in de staathuishoudkunde aan de ryks hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Warffum. Het aantal wekeiyks te geven lesuren bedraagt 2. Men zie de „Sts.-Crt." van heden. Het atoomschip „Elbing", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Juli te Colombo; de „Soembawa", van Rangoon naar Liverpool, passeerde 19 Juli Pantellaria; de „Pomona" vertrok 19 Juli van Sevilla naar Cadix; de „Soembing" vertrok 19 Juli van Padang naar Rotterdam; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 19 Juli van Perim; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, vertrok 19 Juli van Boulogne-sur-Mer de „Anchises", van Amsterdam naar Liverpool en Java, passeerdo 18 Juli Dungeness; de „General" (thuisreis) vertrok 17 Juli van Zanzibar; de „Zillah" (Holl.-Amerika-iyn) arriveerde 19 Juli van Newport News te Rotterdam. üillegom. Donderdag-avond bracht de Hillegomscbe Harmonie kapel, na afloop der gemeenteraadsverkiezing aan een van de vier gekozen raadsleden, den heer -J. Guldemond, candidaat der werklieden-vereeniging, een Berenade, welke zeldzaam alhier by dergelyke gelegenheden voorkomonde huldebetooging een tameiyk groot publiek op de been bracht, die zich aan de Hooldsiraat. verzamelde. Yan daar begaf de menigte, door de „Har monie" voorafgegaan, doch zonder muziek, 1 daar hiervoor geen vergunning aan den burgemeester was gevraagd, zich naar de woning van den bakker N. Boon, om dezen, als zynde dien dag verjaard, in zyn hoedanig heid als bestuurslid van de „Harmonie" met een dergelyke huldo te veroeren. Toen men evenwel hiermede op het afgesloten erf van Boon was aangevangen, liet men onmiddeliyk de gordynon omlaag en werden do raamblinden dichtgeschoven, waarop de „Harmonie", haar goede bedoelingen miskend zionde, zicli ver- wyderde, waarna ook het publiek z:ch lang zaam verspreidde en het eenige oogenblikken later was alsof er dien dag niets was gebeurd. Van het voornomen, om ook by het nieuw gekozen raadslid den heer J. H. M. Balvers een serenade te brengen, werd op diens ver langen afgezien. Naar wy vernemen, werden gisteravond een paar fietsrijders op don straatweg naby de Winterrustlaan door vier personen zonder aanleiding aangevallen en mishandeld, terwyi hun fietsen zoodanig werden vernield, dat zs by een der bewoners in dio buurt moesten worden achtergelaten. Ook andere personen moeten dien avond aldaar zyn bemoeilijkt-. Van een en ander moet aangifte zyn gedaan. Katwijk. By de Woensdag, Donderdag en Vrydag gehouden examens aan het gym nasium der eerw. paters Jezuïeten, alhier, waarby gecommitteerden voor den Staat waren profs. Speyer en Schouten, uit Gro ningen, en Kramer, uit Utrecht, slaagden alle negen candidaten. Diploma B verwierven da heeren M. Vorderman, van Batavia; R. Vryens, van Maastricht; L. Beukers, vau Schiedam; P. v. Ginneken, van Oudenbosch; A. Barge, van Amsterdam; voor diploma A, F. baron von Hövell tot Westerflier, van Kleef; J. v. d. Kun, van Den Haag; G. Melchers, van Schiedam, en G. Roes, van Arnhem. Noordwykerhout. 't Is hier druk teer druk salf8. Alles komt ook te geiyk. Bloem bollen, tuin- en hooibouw vorderen aller handen werk, van groot en klein. Voor het polderland is het best weer, hoewel ook bier een buitje goed zou doen. Do geestgrondon daareutegon ïyden schrikkelijk onder do droogte en van menig beteeld hoekje kan reeds worden voor* speld, dat er weinig van terecht zal komen. Het hooi wordt uitstekend gewonnen, maar wel wat zwaar binnengehaald. Dat dan ook over eenige dagen menige berg zal moeten worden uitgehaald, is aan geen twyfel onder hevig. Hoe kan het ook anders, waar som- tyds tusschen het nog overeind staan van het gras en in den hooiberg zitten slechts een viertal dagen verloopen. Men zegt, dat droge jaren geen sleohte jaren zyn en tot dusverre mogen we ons dan stellig vleien met de hoop, dat 1901 oen goed jaar zal zyn. Ter-Aar. Door den tuinier P. Esveldt, in deze gemeente, zyn de eerste agurken geplukt en Ingemaakt door den groenteninzouter D. van der Hoorn, te Langeraar. Warmond, 18 Juli. Gisteren ontvingen alhier vele R.-K. kiezers een oproeping ter bywoning eonor vergadering in het logement „Do Stad Rome", onderteekend door „eeuige R.-K. kiezers". Velen waren gisteravond opge komen, haddon reeds een uur gewacht en geen spreker deed zich hooren, olachoon vol gens velen de verzender der strooibiljetten zich ln de zaal bevond. Eindeiyk trad op do heer F. Machen, en gevolg trekkend uit het niet-opkomen van eon spreker, meende hy, dat hyzelf, evenals de overigen, do dupe was van een flauwe aardigheid of schooljongens- streek, en om nu dezen avond niet nutteloos voorby to laten gaan, stelde hy voor, cm toch dan maar een candidaat te stellen voor de verkiezing voor den gemeenteraad van de a. s. week en legde een lyst tor teokening, waarop door eenigen werd geteekend, zoodat zy ingeleverd kan worden. Daarna nam de heer W. Hoeraekork hot woord en sprak voor bet kiescomité, dat altyd al candidaten had gesteld, wat z.goed ging. Juist hiertegen kwamen velen direct op, die. omdat hier geen plaatseiyke kiesvereeniging ls, zich aan de willekeur van dit comité zagen overgeleverd en eerst na de sluiting der can- dldaat8telling te weten kwamen, wie in den - gemeenteraad waren gekozen, terwyi bun stemrecht eigeniyk niets beteekende. Eindelijk werd dan door den heer H. als lid van hot comité voorgesteld, morgonavond wederom een vergadering te beleggen, ten einde hun can didaat voor te stellen, wat over het aigemeeu werd goedgevonden. Zegwaard. Op "Woensdag 31 Juli a. s., des morgens tusschen 10 en 12 uren, zal alhier een verkiezing plaats hebben van een lid van het bestuur van don Binnenwegsdien polder, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overiyden van den heer A. J. van Reeuwyk. Zegwaard-Zoetermeer. Aan den onder wyzer P. L. is door het bestuur der Chr. school alhier ontslag verleend, welk ontslag gerekend wordt dadeiyk te ?.()n h"

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1