Burgerlijke Stand Tan Leiden. i 9 li 13 II 6 do talryke officieren der artillerie en de tijde lijk gedetacheerden. Na afloop van de lunch werd een bezoek ge bracht aan het soldatenlogles en het snelvuur. De terugkeer geschiedde weder te paard, waartoe paarden van Het Loo naar het kamp waren gezondoD. Ruim kwart over drie werd den Prins uitgeleide gedaan. Gemaagd Nieuw»» Heden herdenkt I. M. Doornik den dag, waarop hy vóór vyf en twintig jaar in dienst trad bfl den heer A. Ruigrok, vleeschhouwer, Maarsmanssteeg. Het vervoer en de opbrengst vaa don Rynlandschen Stoomtramweg was ge durende do maand April 11. als volgt: aantal reizigers 33,239, met oen opbrengst van 4509.92, goederen en diversen brachten G64.03 op, totaal ƒ6178.95. Van 1 Januari tot uit. April 1901 was de opbrengst: aantal reizigers 117,952, met een opbrengst van f 16,047.44, goederen en diver- 'een brachten 2587.16 op, totaal 17,634.60. Zynde per dagkilometer 16.83. Cricket. Op het terrein van de Amsterdamsche IJsclub" speelden gisteren „Volharding" van Amsterdam voor de late-kl.- competitie N. C. B. tegen „Ajax", van Leidon. .Volharding" ging het eerst aan slag on maakte 66, waarvan Qorke als hoog6te 21 runs. Daarna brachten de Leidenaars het tot '94, waarvan Soesman 22, Eigeman 20 en J. Beyerinck 16. Gebrek aan tyd was oorzaak, dat do tweodo inning niet uitgespeeld kon worden en alzoo .Volharding" verloor met 88 runs. De brand te Monster. Een merkwaardig kerkelijk bouwwerk is Zaterdag middag in het Westland in vlammen opgegaan. Van de Proteatantsche kerk van het dorp Monster staan nog slechts de muren en do afgeknotte toren overeind. Te kwart over drie werden de eorste sporen van brand waargenomen. De spuit van het dorp, in do onmiddellijke nabyheid van de kerk gostationneerd, was vry spoedig in wer king. Ook de brandspuit van Poeldyk was weldra ter plaatse aan den arbeid. Wat ver mochten echter deze belde dorpsspuiten tegen over zulk een brand? Volgens ooggetuigen sloegen de vlammen hoog boven het kerkge bouw uit en waren hoewel klaarlichte dag zeer ver in den omtrek zichtbaar. Een sterke wind deed voor het overslaan van het vuur het ergsto vreezen. De huizen zijn slechts door eon smalle Btraat van de kerk gescheiden. Daarom besloot het gemeentebestuur de burgemeester bevond zich dezen middag niet in do gomeente tolegrapliisch uit Don Haag hulp te ontbieden. Te halfzes verscheen er eon stoomspuit uit Don Haag, die oveneens zeer spoedig water gaf. De pogingen, den toren vry te houden, waren intusschen waarscbyniyk raedo door de ondraaglijke hitto, waarmedo mon te kampen had mislukt. Eenlge belendende huisjes vatten vuur, doch hier werd do brand In den aanvang gestuit. Do kerk brandde van het koor af geheel uit. Al het houtwerk zag men successievelijk verkolen en onophoudelijk vielen stukkon brandonde balken of planken en stukken leisteen In het schip der kerk. In plaats van een dak ziet men thans in het gebouw boven zich don blauwen hemel 1 Van den forschen, breedon toren stortte, boven de klok, de spits ter aarde. Do laatste dienst van het uitste- konde uurwerk, gelevord door de firma Volcker, alhier, was het geweest, de brandweer byeen te roepen l Tot tien minuten vóór vyf bleef het uurwork gaan. Ook de wyzerplaten leden voel schade. Toen een onzer modewerkors tegen kwart voor zeven op de plaats des onheils aan kwam, was het gebouw totaal uitgebrand. De vloor lag dik bedekt met puin, verkoold hout en leigruis. De toren, zonder spits en met lialvo wyzerplaten, zacr er trourig ontredderd uit. De brandweer w..j nog aan den arbeid. De handspuiten worden in beweging ge houden door joDgens en mannen. De stoom spuit richtte telkens kletterend haar forsche waterstralen op die punten, waar de vlam men weder zichtbaar werden. Een niet zeer talryk publiek afzetten van het terrein Is op kleine plaatsen niet •ens noodig stond om het gebouw ge schaard. De huisjes had men als maatregel van voorzorg doen ontruimen. Ongelukken van persoonlyken aard kwamen niet voor. De oorzaak van den brand ligt hier, als In zooveel gevallen, ln het duister. Twee redenen worden opgegeven. Sommigen meenen, dat de brand veroorzaakt Is door loodgieters, die in de kerk eenlge reparatie uitvoerden; anderen meonon, dat het onheil veroorzaakt is door een gebrek aan de electrischo geleiding. Hot jaar van de stichting der kerk is ge- hoel onbekend. Door sommigen wordt do 11de, door anderen de 14de eeuw aangenomen. Zoo veel is zoker, dat Monster een zeer oud dorp is. Men meont, dat het Masemunster is, dat in een oorkonde van 1006 voorkomt Een Romolnsche mylpaal is er gevonden. De gomeento omvat do dorpen Monster, Poeldyk en Terbeide, de laatste plaats historisch bekend, om den ongelukkigen zeeslag voor Terheide, waarin do oude Tromp sneuvelde. Ook do thans vorbrande kerk herinnerde aan Hollands grootheid 1 Men vond er do begraafplaats van Wassenaar en Catharlna van Bredorodo, benevens een fraai gedenkteeken voor den zeeheld, admiraal Pieterson, welk monument mede ernstig werd beschadigd. Het gebouw was vry laag verzekerd, n.l. voor 40,000, by de firma De Jong, te Amsterdam; do toren, naar we vernamen, voor 5000 a 6000. Ook oen ziekenbarak, in het goOouw opgeborgen, word vernield. Honderden gingen gisteren naar Monster ©m de door den brand aangerichte verwoes tingen te zien. In den namiddag werd een deel der kerk voor hot publiek gesloten: een jongen was door een ver wulf gezakt, zonder zich te kwetsen. In den nacht van Zaterdag op Zondag ruim 1 uur kwam de stoomspuit der Haagsche brandweer in de Residentie terug. Door de politie te Amsterdam is een onderzoek ingesteld naar aanleiding van onregelmatigheden, welke zouden zyn geploegd door eon brievenbesteller. By oen huiszoeking ia 4|u woning wordm tal van brloven, briefkaarten en drukwerkon, meerendeels verscheurd, in beslag genomen. Zaterdag-middag is by het baden in de Voorzaan een elfjarig knaapje, wonende te Amsterdam, verdronken. De jongen was met eenige vriendjes en een broertje naar Zaandam gewandeld. In de nabyheid Yan de Hembrug besloten zy een bad te nemen; het knaapje, dat niet zwemmen kon, waagde zloh te ver en zonk. De agent van politie J. W. J. Wlttebol zag Zaterdagnacht op zyn poit te Katendrecht een begin van brand in de Atjeh- 8traat. Hy liep er vlug heen, togeiykertyd alarm makende met *yn braDdhoorn. Eenlge oogenblikken later vond een voorbyganger hem ln de Atjehstraat dood liggen. By onder zoek werd een schedelbreuk geconstateord. Daar zyn brandhoorn geheel plat was, neemt men aan, dat hy vallende met het hoofd op dion hoorn is terecht gekomen. Zaterdag-avond omstreeks half- negen ontstond ln het Hoog Buurloosche veld tusschen Apeldoorn on Asselt oen belongryko heidebrand. De brand is vermoedeiyk ontstaan door vonken uit de locomotief van den Yoorby- gaanden trein. Een groote oppervlakte heide ging ln de vlammen op. Tegen II uren waa men den brand meester. De helde is gedeoltelyk oigendom van do Kroon. In den mailtroln van Vllsslngen naar Amsterdam geraakte gisteren een salon- rytuig defect, zoodat hot te Rozendaal uit den trein verwyderd moest worden, nadat reizigers en bagago waren overgebracht ln oen ander rytuig. Met 66nig oponthoud werd de reis voortgezet. Een eigenaardig govalwegena overtreding der Leerplichtwot werd voor het kantongerecht te Rotterdam behandeld. Terecht stond oon vrouw, die haar zoon moedwillig de schooi zou hebbon laten ver zuimen. De vrouw deelde echter mede, dat haar kind was ingeschreven op een byzondore school, maar daarvan was weggezonden, omdat zy het schoolgeld, 1.26 per 4 weken, niet kon betalen. ZU had toen op het Stadhuis gevraagd om plaatsing op een stadsschool, maar kon nergens voor haar kind plaatsing krygen. Het hoofd der school, als getuige gehoord, bevestigde de verklaring der vrouw. Hy laat geen kinderen toe, waarvoor het leergeld niet betaald wordt. Maar ondanks dat, had hy het kind niet afgeschreven en telkens als absent geboekt. De kantonrechter vroeg hem hoe het moge- lyk Is eon kind, dat mon den toegang tot de school ontzegt, toch als absent te boeken, waarop get. antwoordt, dat hem dat door het bestuur niet was gelast. Het O. M. moende echter, dat bekl. zich niet op de uitzonderingen by art. 7 kan be roepen on requireerdo veroordeoling tot I boete 6ubs. 1 dag. Uitspraak volgende week. Te Zaandam is gisternacht oen brutale Inbraak gepleegd in den winkel van den heor A. Meyer, handelaar ln klokken, horloges, enz., aan den Zuiddyk. Te ongeveer kwart over één uur zag het dochtertje van den hoer M. van uit een bovenraam, dat eon tweetal mannon lets vorkoerds in don zin had toen zy kort daarop een slag en gerinkel hoorde, dacht zy terstond aan inbraak en wekte zy de huisgenooten. Uit het raam kykondo, zag zy, dat oen van het tweetal zyn arm door hot gat stak. Toen do dioven bemerkten, dat zy ontdekt waren, namen zy in alleryl de vlucht den Burcht over, het Strandje langs, in de richting van het badhuis, om verder hun vlucht voort te zetten in een vlot in don koers van Amsterdam. Do dioven hebben door do haast, waarmedo zy hun werk moesten verrichten, niot3 anders mede kunnen nemen dan 5 nikkeien horloges en 4 dito kettingen. De gouden en zilveren horloges en andore voorworpen van grootere waarde worden door den heer M. des avonds uit de uitstalkast weggenomen en in do brandkast gesloten. Gistermorgen heeft do politie op den Burcht een breekyzer en een grooten dolk gevonden. Dit is nu reeds de derde koer, dat by den heer M. wordt inge broken. Een sneeuwbal. By de uitgevers Herms. Costor Zoon, te Alkmaar, zyn, in opdracht van den heor T. de Cock Buning, in den handel gebracht en, door tusschen- komst van den boekhandel, overal verkryg- baar gesteld, twee kaarten, waarvan de netto- opbrengst strekt ten bate van do Boeren- krygsgevangenon en de vrouwen- en kinder kampen in Zuid-Afrlka. De kaarten zyn vervaardigd op de gunstig bekende inrichting der firma Roelofzen en Hübner, te Arasterdam. De eene kaart Is een reproductie van een hoogst belangwekkende en fraaie teekening: de laatste krygsraad by Bloemfontein, omvat door twee hoeken in de kleuren van Transvaal en Oranjo-Yrystaat, doorweven met bladerenranken. Boven de plaat staat: Wereldsneeuwbal voor recht en gerechtigheid, links: Help de Boeren, rechtskoop en verkoop geen Engelsche artikelen, torwyi onderaan is gedrukt: Zond aan vyf uwor vrienden oon dezer kaarten. Deze kaart is ter grootte van 13 by 18 cM. en kan per post voor één cent verzonden worden. De tweede kaart is ter grootte van een gewone briefkaart, zonder andere by voeging dan den naam van den afzender, eveneens voor één cont te verzenden. Zy bevat de reproductie van een oxpresseiyk voor dat doel welwillend door don teekonaar Joban Braakensiok vervaardigde teekening naar de woorden uit den tekst, Openbaring van Johannes 18:11, luidendo„En alle kooplieden van Engeland weenen en zullen rouw dragen over den oorlog, omdat niemand hunne waar meor koopt." Zoowel de groote als do kleine kaart ia verkrygbaar in drie talenHollandsch, Fransch on Duitsch, De groote ko3t vyf, de kleine drie cents. Op do Keizersgracht by de Lelie gracht te Amsterdam is eon fietsrijder, die twee zakken zilvergold op zyn schouder droeg, door tweo korela omvergegooid. By zyn val ontstalen ze hem een zak met geld on de flet»; de éón nam per fiets do vlucht de Leliegracht op. By het geroep van: Houd den diell" waa deze reads gevlogen. Hy waa ge kleed in een blauwen workmanaklel. Zyn kame raad nam den anderen kant op de vlucht. De bestolene liep ook nog een zwaro aangeziohts- verwonding op. (Sfawtfy Een allerdroevlgat ongeluk had Vrydag-avond omstreeks halfzeven te Utrecht o$ den Gageldyk naby den Blauwkapelachen weg plaats. Zekere G. t. d. W. reed daar met een met hooi beladen wagen, toen eensklaps het touw, waarmede de last was vastgebonden, losraakte en de vracht kantelde, twee meisjes, zusjes van den bestuurder, met ilch mee nemende. Een der meisjes kwam ongedeerd op den grond terecht, doch het andere, een 16-jarigè, viel onder het hooi in de daar aanwezige sloot. Spoedig gingen de bestuurder met zyn zusje en nog eenige personen, die getuige waren van het treurige geval, aan het werk om de jeugdige uit haar netelige positie te redden, hetgeen na eenigen tyd gelukte, doch te laat; zy gaf geen teeken van leven meer. De dokter uit De Bilt was spoedig ter plaatse en constateerde, dat het meisje was gestikt. Omtront hot spoorwegongeluk te Os wordt aan de „Nbr." gemeld: Honderden menschen, waaronder velen uit de omliggende plaatsen, stroomden Zaterdag, ondanks de felle hitte, naar het tooneel Yan de spoorwegramp, waar een vyftlgtal werk lieden uit het atolier van Tilburg onder leiding van eenige ingenieurs yverig bezig waren het terrein te ontruimen. Hoewel ook des nachts doorgewerkt wordt, zal toch dit ontruimings- werk zeker verscheidene dagen duren. Niet acht of negen, zooals eer6t werd ge meld, maar wel achttien of negentien wagens zyn verbryzeld. Yan enkele Is echter het onderetuk nog bruikbaar. Andere zyn totaal waardeloos. Overal ziet men buffers kromge bogen, samengedrukt of afgebroken als glas. Hier een yzeren wagen doormidden, daarvan een paar houten wagens slechts plankon en splinters over. Vooral aan den kant van het wachthuisje, waaruit een stuk voorgevel Is weggeslagen, is de ruïne ontzettend. Daar zitten oen vijftal wagens in de meest ondenk bare vormen en krommingen op en ln elkander. En langs de spoorwegiynen overal hoopen steenkolen, door de werklieden uit en tusschen de wagons opgestapeld. De oorzaak van de ramp ligt nog steeds geheel in hot duister. De kromming van den spoorweg scbyntgoen invloed te hebben uitgeoefend, daar de ont sporing niet in, maar slechts naby de groote bocht heeft plaats gehad. Sommigen beweren thans weder, dat de rails door de hitte ontzet ■waren. \Yy meldden ln ons vorig nummer, dat drio kindoren van zekeren A., te Yelzen, waren verdronken. Nader wordt bericht, dat. zy, bozig zynde met baden in hot Noordzee- kanaal, plotseling in de diepte verdwenen, doch dat slechts twee daarvan zyn verdronkon, torwyi het na veel moeite is gelukt by het derde de levensgeesten weder op to wekken. De man, die de kinderen uit het water haalde, kwam tot de ontdekking, dat dieven gelegenheid hadden gezien een portemonnaie met 7.50 uit zyn broekzak te etelen. Een nieuwe plant. Aan de „O. Haarl. Crt." wordt geschreven: By gelegenheid eener onlangs onder leiding van den heor Leonard A. Springer gohouden botanische wandeling der Haarlemsclie Natuur historische Vereenlging op Duin en-Daal, ter bezichtiging van den parkaanleg, werd daar een wildgroeiende plant met doorgewassen bladen aangetroffen, dio, daar de bloomen nog zóór onontwikkeld waren, niet direct door de deelnemers met zekerheid herkend werd. De meening werd geuit, dat hot een soort zoepkruid was, en die meening is later, by nader onderzoek, juist geblokon. Het was de „Vaccaria parviftora Moench" (Sapouaria Vac- caria L.) De plant behoort oorspronkeiyk in westelyk Aziö thuis en heoft zich van daar allengs over Midden- en Zuid-Europa verspreid, waar zy veel onder graan en voodergewassen, vooral op leomigen zandbodem, voorkomt. Zy wordt tot in Spanje on Engeland go- vonden. Eerst ln de twee laatste decenniön is „Yaccarla" als aankomeling ln Nederland moer bekend geworden. In 1881 Is zy het eerst govonden op braak land by Deventer, in 1833 te Beek ln Limburg en to Yenloo. In do laatste jaren verspreidt zy zich zóó snel, dat men haar nu nauweiyks meer .zeld zaam" kan noemen. In 1889 is zy o. a. gezien te 's-Gravenhage, In 1894 te Lelden en te Amorsfoort en in 1898-1901 te Nymogen, Ede, Schiedam (met Limburgsche kalk aangevoerd), te Dordrecht (opgeslagen onder Donaugerst), 's-Hertogen- bosch, Rotterdam, Middelburg, enz. In de omstreken van Haarlem had „Yaccaria" zich, voor zooverre bekend, nog nooit vertoond. Naby Oldoboorn zyn de werklieden, die bezig waren met het uitdiepen van vaar ten in het wateischap „de Deelen," onverwacht op een belaugryk bezwaar geatuit. Het is een buitengowoon groote keisteen, welke midden in de Oudewegater wetering gevonden is. Het gewicht dezer reuzenkei wordt door des kundigen geschat op ten minste 20,000 kilogr. Do vraag is nu, op welke wyze men dat voor worp uit liet vaarwater zal kunnen verwydoron. Tjjdens een hevig onweder, dat Zaterdag boven Esschen (Belgiö) woedde, sloeg de bliksem in een stilstaanden trein, waardoor een paard word gedood. In de West India-dokken te Londen heeft een zware brand gewoed, die voor 250,000 pd. st. schade heelt aangericht. Een aanzieniyke hoeveelheid hout, suiker en thee is verbrand. Een brandweergast werd by bet blusschingswerk gewond. Do Italiaan sche roovers laten weer van zich hooren; zy zyn zelfs aanvallend opgetreden tegen hun natuuriyko vyandendo caribinieri. Deze week werden twee gendar men op een nachteiyke ronde buiten Rome aangevallen en een hunner doodgeschoten. De jongste berichten vermelden een vry regelmatig afnemen der pest in Indiö. De voorlaatste week van Mei had nog 1407 dooden, do laatste weok 1066 en de eerste week van Juni 820. Deze vermindering is nagenoeg oyer het geheele land geiyk, behalve in een district van Punjab, waar een nieuwe verheffing plaats heeft. Bongalen heeft in 1900 aan pest verloren 38,000 en aan cholera 346,000 inwoners. Honkong wordt weder ernstig door pest bezocht. De laatste drie berichtweken hadden 164, 152 en 61 dooden. In Egypte en op Mauritius la het optreden der ziekte sporadisch. In de Kaapkolonie had ln de 8de week van Juni een lichte vererge ring plaatat 21 gevallen. In het geheel waren daar voorgekomen 73ö govalien, waarvan 854 doodeiyk. Te Marseille Is den 8sten Juli een boot uit Tonkin aangekomen, die te Port-Said een pest- lyder aan wal had gezet en sedert het vertrek uit die plaats 15 peatgevafien aan boord had gehad. De bemanning en passagiert zyn onder observatie gesteld. Te Konstantinopel zyn den 7den Juni eenlge pestgevallen geconstateerd. (Tijdschr. v. Qeneesk.) reclames! 40 Centa per regel. 6446 27 Geveilde poroeelen. Gehouden vorkooplng in het Notarishuis aan Den Burg te Lelden, op Zaterdag 13 Juli 1901 ten overstaan vanmr. J. A. F. Coebergh, Notaris te Leiden. Hot huls Papengracht 26, In bod 3900, koopor do heer E. Bulthuis; het huls Utrechtsche Yeer 22, in bod 2500, kooper de heer J. W. P. Licht q.q., voor 2610; het huls Klokstraat 8, in bod 500, koopers de heeren P. de Bruin c.s., voor f 601; het huis Yoldersgracht 40, in bod 1210, koopor de heer W. F. X. Schinck; het huis Morschstraat 17, in bod f 2850, kooper de heer G. Hillenaar q.q., voor ƒ2900; hot huis Moriaan8teeg 18, in bod 600, koopor de heer G. Splinter, voor ƒ660; hot huis, alsvoren 20, in bod 310, kooper de heer G. van deKooy het huis, alsvoron 22, ln bod 260, kooper dezelfde; het huis, alsvoren 24, in bod 275, kooper do heer J. W. P. Licht q.q.; tien huizen in do Mlchiolstraat, met daarachter ge legen pakhuis, samen ln bod 3350, kooper de hoer J. N. Botormans, voor ƒ3351; drie huizen, Mirakelsteeg 35, 33 en 31, samen in bol ƒ1190; kooper de heer J. W. P. Licht q q. voor 1204; het huis Levondaal 151, in bod 1850, kooper de hoer P. Peereboom, voor 1900. Eerst* huwelijksafkondiging van 14. Juli. L. Boom jm. 29 j. en J. W. van Caapel jd. 23 j. G. H. O. Hovestad jm. 81 j. en G. v. d. Huyzon jd. 30 j. J. W. N. Merkelbagh jin. 43 j. en J. H. v. d. Werff jd. 36 j. G. Alter jm. 36 j. en B. do Jong jd. 35 j. H. K. Manupassa jin. 35 j. cn L. C. v. d. Heulen id. 23 j. J. C. v. d. Berg jm. 32 j. on L. C. v. a. Meulen jd. 23 j. P. J. Helder jm. 34 j. en M. Rutgeie jd. 23 y G. J. Seegora jm. 24 j. en E. Renaen jd. 20 j. ALKEMADE. Geboren: Cornelia Louisa Catbarina, D. van C. de Jeu en F. R. Morichard. Leouardus Johannes, Z. van G. Koek en H. Veenswyk. Overleden: Johanna Clazina, 5 j., D. van J. A. Biiland en J. Bakkor. Cornelia Petrus, 4 mnd., Z. van C. Warmerdam on M. van Dregt. C. de Jeu, echtg. van F. R. Morichard, wodr. von W. Wubben, 65 j. KATWIJK. Gehuwd: G. B. van Velthovon jm. en J. G. Bannink jd. Overleden: Maarten van Dijk 64 j., geh. m. Jac. van Schie. Abraham Ouwehand, 5 ra., Z. v. R. Ouwehand en J. F. Bakker. Teunisje Plug, 4 m., D. v. M. Plag en T. van Duyn. Gerrit van der Plas, 8 m., Z. v. E. v. d. Plas en K. v. Dyk. Pioter Schuitemaker 74 j., geh. m. H. O. Goudappel. Cornelia de Best 74 j., geh. m. J. do Bruin. Gerrit Haasnoot, 17 m., Z. v. H. Haasnoot en C. Klok. LISSE. Gehuwd: J. Sirre en M. van Lint.— H. J. Voss en M. Th. vau Engelen Geboren: Jacob, Z. v. J. C. Zaneveld en C. Moolonaar. Overleden: Maria Cornelia van der Poel, 18 jr. RIJNSBURG. Geboren: Anna, D. v. J. v. Yliet en G. v. den Bosch. Ovorleden: Catharine, D. v. J. do Mooy en J. Ravensbergen. WOUBRUGGE. Geboren: Leonardos, Z. van J. Bakker en J. van Wieringeu. Frederik Petrus Cathnrinns, Z. vau J. van dor Star en J. Sassen. Maria Margaretha, D. van P. Overvliet en M. C. Verploegh. Overledeo: C. M. Hoogeveen, echtg. van J. Zwetsloot, 40 j. M. Heenk jd. 4 m. A. Qrauwelraan, laatst wed. W. Yerkado 83 j. ZOETER WOUDE. Geboren: Helena Agatha, D. van G. Verdegaal on P. v. d. Ilorat. Ondertrouwd: L. van Leeuwen 27 i., wonende alhier, en E. v. d. Lippe 20 j., wonende te Noordwijk. Verliezen van liet Engelsclie leger, tooal* die voorkomen in de u Daily Graphic". e> 2 0 0 e> •w P O o a a O O aS 11 Juli 8 16 3 12 4 11 9 13 4 4 8 15 16 IV Totaal KOLONIËN. BATAYIA, 12—14 Juni. De Prins van Slam, die te Bandoeng zoo ongelukkig ziek werd, is thans geheel buiten gevaar; hy zit wodor op en zal waarschyniyk over een dag of acht de kamer mogen verlaten.' Dr. Hoogonstraaton is hier teruggekeerd on' heeft zyn praktyk hervat. De „Java-Bode" van 11 Juni meldt: Vyf gevallen van cholera (onder inlanders) met doodeiyken afloop zyn in hot laatste etmaal te Batavia voorgekomen. Van den aanvang af hebben wy niet ge schroomd telken dag bet aantal nieuwe cho- leraiyders en het aan.al sterfgevallen aan cholera op te geven. Het is beter rond voor de waarheid uit te komen dan deze verborgen te houden, waardoor het publiek tevens wordt opgewekt do noodige voorzorgsmaatrogolen tr betrachten. Men behoeft zich intusschon nlei al te ongerust te maken: de ziektegrypt veel minder krachtig om zich heen dan ln menig ander cholorajaar. Zoo kwamen tot dusver onder de Europeesche gemeente maar drie ge vallen voor, van wolke zeker twee toe to 8chryven zyn aan grove onvoorzichtigheid. En hoewel onder de Chineezon en inlanders de contróle moeiiyker is, zoodat misschien niet volkomen staat gemaakt kan worden op do dageiyksche rapporten, mogen wy toch ver klaren, dat het zich nogal redelijk laat aan zien, voonfl wanneer raen bedenkt hoe acht loos de kleine man daarheen leeft. Geen overdreven vrees dus maar ook geen zorgeloosheid 1 Gisteravond hadden drio gevallen een doode- lyken afloop: éón in het stadsverband, waar een kind van den hoofdmandoer bezweek, éér in gang Ketjap (een Jnlandor) en éón oj Sawah Besar (een Chinees). Hedenmorgen twee gevallen: één op Pedja- galan (een inlandsclie vrouw) en één op Pendjaringan (een Chinees), beide eveneens met doodeiyken afloop. (Bat. Nbl.) De uitbarsting van den "Kloet. Uit Kediri scbryft men aan het „Bat. Nbl." onder meer heb volgende; - De hooggelegen koffleperceelen Margomolio Soember Petoeng, Ngrankah en Pakellan zyn, ten gevolge van hot veritopt raken va» waterleidingen of het drcog loopon van bronnen, geheel van water verstoken. Deze - by komende omstandigheid is 70or die onder nemingen een grooter ramp dan de asch- en steenenregen, want zy maakt hot voortbestaan van de zaak onmogelijk. Soomber Petoeng heeft een .oogst van 8500 plcols koffio aan de boomen hangen, welke door gebrek aan, water niet afgewerkt kunnen gorden. Ook kali Tjilik heeft zwaar geleden. j De lagere, verder van den krater gelegen perceelen, zooals Soekaboemi, Nobo, Redjo Agoong, Karang Anjer, Karang Dinoyo, Mangli, I Kalasan en Bakoong, hebben iTleen van den a8chregen geleden en zullen naar alle waar- schyniykheid met don schrik en het vorltos van den oogst vrykomon. De materieele schade, die de bevolking - geleden heeft, is van weinig boteokenis. Het zyn niet de inlanders, die by deze ramp het meest geleden hebben, maar veeleer de Europeesche landbouwindustrie. De kleine man kan thans oenfllnk dagloon op de koffioperceelen verdienen. Er is veel meor vraag naar handen dan zich aanbieden,1 on loonen van veertig cents daags zyn zeer j gewoon, zoodat ik de bede om geldeiyke' hulp niet bogryp. Laat de rogeering nu, indien zy biyken wil geven geneigd te zyn om de landbouw- industrie te gemoot te komen, den Kloet- percoolon gedurende vyf jaren vrydom schenken van verpanding en canon. Dezo hebben die hulp meer noodig dan de inlander de giften, die voor hem verzameld worden. Door den Gouverneur-Generaal van Nod.-IadiiJ zyn de volgende beschikkingen genomen: CIYIELDEPARTEMENT. Yerleend: Wegens ziek to een tweejarig verlof naar Earopa, aan den onderwijzer tweede klasse bfi het openbaar lager i onderwijs voor Europeanen J. U. H. van Willigen, j Wegens langdurigen dienst een verlof naar Europa voor den tijd van één jaar aan den hoofd- onderwyzor der Depoksche school D. K. N. Selier. Benoemd: Tot ambtenaar W. J. Oostenbroek en Ch. W. N. Tarason, thans tydelyk met do waar- j noming dier betrekking belast. Tijdelijk belast met de waarneming der betrek king van ambtenaar C. A. Swart on J. Landman, respectievelijk hoofdopzioner en opziener b(j die miadelen. Ontslagon: Eervol #uit 's lands dienst, do gewezen klerk op bet residentiekantoor te Ban' joenias L. O. D. Brauu. IJevordord: Tot kapitein, de eorste luitenant H. F. A. Rijckmans. Benoemd: Tot eersten luit., do gewezen tweede luit, by dat korps J. Heasing. Verleend: v/egens iangdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan h».t lid van don raad van justitie te Batavia, inr. W. L. Uoiel. Benoemd: Met ingang van 10 Juni 1901, tot' griffier van den landraad te Tangerang (Batavia),1 do griffier v*n de landraden te Pandeglang, Meues en KangkasbetoeDg (Bantam), mr. J. A.J. Jansen. Van de landraden te Pandeglang, Menos en Rangkasbetoong (Bantam), de ambtenaar ter be schikking van den voorzitter van de landraden, to Bandoeng, Tjitalengka en Soemedaug, L. M. B. P. Braun. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, de gril fier van den landraad t« Rembang, F. C. Calicher. Benoemd: Tot griffier van den laudraad te Rembang, tie ambtenaar op wachtgeld, A. Lafon- taine, laatst griflier van de landraden te Kediri en Ngandjoek. Gesteld: Tot ultimo December 1901 of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn ter be3cbikkiDg van den voorzitter der landraden; te Serang, Tjilegon, Pandeglang, Mones enKang-^ kasbetoeng (Bantam), om te worden belast metj griffierswerkzaamheden b\j die roebtbankon, do1 ambtenaar op wachtgeld H. F. E. de Graaff, laatstelijk klerk ter griffie van de landraden t»; Pamekasan eu Sampang. Outslagen: In verband met zijn tijdelijk» ter-bescbikking stelling van den president van» den raad van Justitie te Batavia, ton einde meti griffierswerkzaamhedeu bij die rechtbank te worden belast, eervol als advocaat en procureur bij den, raad van Justitie te Padang, mr. G. F. li. Hamel.I Benoemd: Tot comnues op het sosidontiev kantoor te Bontianak(Westerafdeeling van Uorneo), de klerk op bet assistent-residentiekantoor te Bangkalnn (Madoera) W- F. Aronds. By bet Boscbwozen op Java en Madoera. Ingotrokkon: Do overplaatsing van de» opziener C. 11. Siegel van bet boschdistrict Mod- jokertoPasoeroennnaar bctbosohdistrict Lamongaa», Sidajoo-Madoera.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2