LEIDSCH DAGBLAD, ZATERDAG 13 JULI. - DERDE BLAD. Vo. 12G94 Burgerlijke Stand. Anno 1901. jë'eu.illeton. Do Gevangene der „Fortuna", tf-fn annleele Kronlelli r Ouder don invloed van den vrij onverwaehten terugslag der Amerikaansche Sooorwegwaarden was do houding voor de gehwe fondsenmarkt gedrukt, al waren ook voor sommige soorten gunstige factoren aan te voeron. De lusteloosheid der markt werd bovendien in de hand gewerkt door verschillende bjj-omstandigheden. Zoowel de Beursvacantiedag, als de merkelijk voelbare zoraer- stilto, waren reeds aanleiding genoeg om het lentameeren van groote zaken tegen te houden, terwyl bovendien van de buitenlaudsche markten niet anders dan van gelijke flauwe stemming werd melding gemaakt. Do loskomende gelden der Juli-coupons veroor zaakten grootere ruimte in de geldmarkt en hier van konden Hollandsche Staatsfondsen ruim profiteeren. Ook voor andere Europeesche staatsfondsen bestond eenigo meerdere vraag, doch bleven de koersen dobberend al naarmate de etrooming op de markt zich meer of minder guns- ,iig teekende. Hongaron en M e t a 11 i o k 0 &- lielden zich tamelijk vast, terwijl ook P o r t u- 'geezon in flinke houding bleven, niettegen staande ook deze fondsen een oogenblik moesten lijden onder den algemeenen druk. Het verloop /der Russisohe fondsen had eer een flauwer karakter. Te verwonderen is dit niet bij den «hronischen geldnood, welke nu weder krachtiger 'aich doet gevoelen. De Russisch-Chineesche ver overingspolitiek, welke in de allereerste plaats het aanleggen van spoorwegen noodzakelijk maakt, .«telt aan de schatkist de zwaarste eischen. Zoowel 'de Oo8t-Chineesche spoorweg als de nieuwe lijnen 'in Mandsjoerije, worden bijna uitsluitend, met Russisch kapitaal, aangelegd en aangezien de 'eigen middelen daarvoor ten eenenmale ontoerei kend zyn, is het niet te verwondoren, dat in den laatsten tijd door de regeering steeds over nieuwe feeningsplannen wordt onderhandeld. Het tekort 'in de schatkist kan uit eigen middelen niet meer worden gedekt, want de verhouding dor staats rekening is reeds geruimen tijd in een tekort over gegaan, terwjjl nog niet zoo lang geleden de ont vangsten vrij wel met de uitgaven balanceerden. Spaanse he fondsen hadden, zooals gewoonlijk, een stil verloop, terwijl ook in Turken weinig omging. De toestanden in het land der halve maan geven geen hoog denkbeeld van den ernst der regeering, om aan de getroffen overeenkomsten ten opzichte der Staatsschuld do hand te houden (Telkenmale is de Raad van Administratie met de .Turksche regeering in conflict en deze laatste bekommert zich niet hard om do dringende ver- toogen, tot haar gericht. Dat de geldnood in Turkije iweer hoog gestegen is, is algemeen bekend, doch [de verheven Porte toont een groote geslepenheid in het afwonden van elke dreigonde crisis en [wellicht kan zij dit nog lang volhouden. De koers der Chineescho obligatiën brokkelde, bij zeer geringen omzet, nog een weinig af. Het is duidelijk, dat het land en voornamelijk de handol, in hoogo mate den nadeeligen invloed ondervindt van den oorlog, waarbij nog komt, dat, niettegenstaande het terugtrokken der Europeesche legers, do politieke vooruitzichten lang niet geruststellend worden beoordeeld. In verband met de daling der Atnerikaanscho Spoorwegwaarden, vorkeerden ook de Z u i d- amerikaansche Staatsfondsen in flauwe stemming. Daarbij kwam nog de lagere aanbieding van Argentijnen in verband met de intrekking van het unificatie-ontwerp, waardoor deze afdeeling nog meer ontstemd werd. lntusschen sohynt de 'intrekking te Buenos-Ayres werkelijk gunstig te zyn opgenomen en maakten zelfs de-koereen der (buitenlandsche leening een gunstige uitzondering op bot verloop der Zuid-Amerikaansche waarden. De Goudmynmarkt, en wel voornamelijk het West-Ind. deel, behoort ook al niet tot de levendige afdeeling en toch behoorde deze afdeeling wat imeer belangstelling tot zich te trekken. Er bestaat echter een reden voor do stilte in dezen hoek, vooreerst de groote en langdurige droogte, welke de workzaamheden bemoeilijkt of onmogelijk maakt en dan do ellendige communicatie-middelen. Zoo zoetjes aan zijn zoowat alle jaarverslagen der 'verschillende maatschappijen on placers ver schenen. Deze verslagen geven ons de overtuiging, Idat Surinamo" voor ons land kan worden wat 'Australië voor Engeland en Californië en Klondyk •voor Amerika zijn. Het blijkt uit alle die ver- slagen, dat rijk. alluvium veel stroomgoud en ook 'kwarts-riffen en outcrops van zeer rijk goudge- halte aanwezig zijn; om deze vindplaatsen echter 'loonend te kunnen exploiteeren, zyn de middelen van vervoer onvoldoende of te duur. De jaarver slagen dor Maatschappij Suriname, Nederl. West.- 'Ind. Exploitatie- en Mynbouw-Mij. wijzen er op, i dat de verwachtingen van Surinamo als goud produceerende bezitting zeer boog mogen zijn, TT-'■".■/■'■I ■T'l».''"- doch dat zonder verbeterde verkeerswegen van loonend exploiteeren slechts in enkele gevallen sprake kan wezen. Wanneer echter de tramaanlog, welker opname is voleindigd, tot stand mocht komen, dan zou het aauschyn der goudindustrie in onze West sen geheel ander aanzien krijgen. Het moet, belaas echter gezegd worden, dat tot dusverre de Maatschappij Suriname nog niet veel succes heeft gehad met het vormen van een syndicaat, ten einde kapitaal te vinden om den aanleg van den tram weg uit te voeren. Het schynt ons toe, dat de regeering behoorde mede te werken om een der gelijk kostbaar werk, waarvan de bloei van een aan mineralen en natuurgewassen rijke kolonie afhangt, tot stand te brengen. Wat de Maat schappij zelve betreft, zoo heeft de Ned. West.- Ind. Expl. en Mijnbouw haar boek afgesloten na afschrijving van het vorliessaldo van het vorige boekjaar, benevens 85,000 op oprichtingskosten en 20,000 op de concessie met een netto-winst ad 36,341,87, welke op nieuwe rekening ia over gebracht. Die My. Suriname heeft wel geen winst gemaakt, doch vele kostbare werken;o. a. de tram- opname, zyn tot stand gebracht en gaat de toe komst hoopvol tegemoet. De meosteondernemingen hebben echter door de droogte en ziekto onder de werklieden veel geleden. De Amerikaansche af d e e li n g, welke langen tyd met slechts een uitzondering (de Corner en Northern-Pacific-Sharos) onder gunstige omstandigheden onze markt beheorschte, doet dit nog, maar nu met gebeel andere uitwerking. De groote hitte te Nieuw-York werkte verlammend op de affaires en bet spreekt vanzelf, dat de groote beursmannen en troupe hot benauwde Nieuw- York verlieten om de frissche lucht langs de stranden of in de bergen te gaan inademen. Hierdoor werd de markt vrijwel geheel aan de professionals overgelaten. En hoewel het nu zeer wel mogelijk is, dat de oogst schade zal leiden door de groote droogte, zoo is het toch ook bijna zeker, dat die geruchten wol tamelijk overdroven zullen zyn en de contramino-party zeer aangenaam, en haar wel te pas komen om de markt, tooh roeda zwak, te ontstemmen en te drukken, zoo zelfs, dat hierdoor eon aanzienlijke daling is teweeggebracht. Het dividend ad 21/* percent, door de Nashville Mij. gedeclareerd, viel tegen, en nu mag men uit het feit van den terug gang van de Union-Pacific-aandeelen ook gerust afieiden, dat het den insiders reeds bekend zal zyn, dat op die aandeelen ook wel geen hooger dividend dan 2 percent (dus 4 pCt. per jaar) zal worden uitgekeerd, ieta wat de meeste houders zal tegen vallen, daar toch menigeen wel gedacht zal hebben van 5 of 6 percent. Naar onze meomng zal echter de directie, welke tot dusverre deze Maatschappij zoo behoudend en verstandig heeft geadministreerd, juist van de kapitaal-vergrooting niet tot een hoogere uitkeering overgaan. Op de 2de preferente St.-Louis, San-Francisco-Shares is een kwartaals dividend ad 1 percent gedeclareerd en zijn deze daarmede op een 4-percents-basis gekocht, hetgeen niet te verwonderen is, omdat ook voordegewono aandeelen reeds een aardig dividend wordt ver diend. Wanneer men de financieel© posilio der diverse Maatschappijen nagaat, bestaat er wel reden voor vertrouwen en vooruitgang, doch niet voor daling. Het komt ons dus voor, dat men al die calamiteits- geruchten cum grauo salis moet aannemen en zich niet al te beangst maken. Wel meenen wy, dat deze flauwe, woilelende toestand geruimen tyd zal aanhouden, om toch ten slot to tegen het najaar weder in een haussoboweging te eindigen wy kunnen ons echter ook vergissen; een ieder zorge dus zijn positie in Amerikanen binnen de perken te houden. Rijnlandsche Bank. Het gewijzigd© reglement voor de eindexamens der li. scholen. Het nieuwe algemeen reglement voor do eindexamens der hoogere burgerscholen met 0 jarigen cursus onderscheidt zich van het oude Yooral hierin, dat het een voor de examinandi milderen geest ademt. Zóó worden nu van het mondeling examen in een vak vrijgesteld zy, die schriftelijk in dat vak niet minder dan .voldoende" hebben behaald en in de overige vakken der afdeeling niet minder dan .even voldoende". Zóó -wordt na het examen van elke groep examinandi reeds over den uitslag beslist en die uitslag aan de candidaten medegedeeld, terwijl tot nog toe de beslissing over allen pas na afloop van alle examens werd genomen. Maar vooral worden in het programma van het eindexamen tal van wijzigingen aan gebracht, die dit examen zeer verlichten. De eischen voor de meohanica bUv. worden niet alleen beperkt tot datgene wat voor de studio der natuurkunde noodig ls, maar boven- i ALFEN. Bevallen: J. M. A. Koning goh. Verdier D. C. Pos geb. Masson D. M. Den Hollander geb. Masson D. 'O verleden:'B. de Goede Z. 2 m, A. Sain- piemon D. 2 j. C. M. Helling, D. 5 m. BODEGRAVEN. Bevallen: A. Vergeer geb. Beuk D. G. Jansen geb. "Van der Maat Z. A. van Leeuwen geb. Van Batum Z. J. de Ridder geb. Van 't Wout D. M. P. A. van Andel geb. Van Dis Z. Overleden: F. G. Kuijf 8j. A.Bek2m. G. B. Hak 7 j. KOUDEKERK. Bevallen: E. M. Koot geb. Kerkvliet Z. M. Paling geb. Bogerd Z. D. van Leeuwen geb. Vonk Z. Overloden: B. M. van Ginhoven 16 j. LEIDERDORP. Bevallen: P. F. Nagtecaal geb. Lekx D. J. de Winter geb. Verhoogt Z. H. van der Klaauw geb. Botermans Z. Overleden: C. NV. Colpa 8 m. Gehuwd: A. Spek en J. Rietveld. NIEUWKOOP. Bevallen: M. Twaalfhoven gob. Boetekee9 Z. Gehuwd: P. Tystorman 40 j. en L. Schellin gerhout 88 j. OUDSHOORN. Bevallen: A. Koordes geb. van 't Wout D. J. Vonk geb. De JoDg D. T. de Jong geb. Kleijne Z. E. Noordeloos geb. Vriend D. L. de Graaf geb. v. d. Neut D. K. Baart geb. Sepers D. STOMP WIJK. Bevallen: P. M. van Leeuwen geb Veldhoven Z. Ondertrouwd: J. Roos jm. 26 j. en L. S. v. d. Weyden jd. 22 j. G. P. Meester jm. 22 j. en A. P. v. d. Yssel jd. 22 j. TER-AAR. Bevallen: A. van Smorenborg geb. Hartveld Z. T. Voijk geb. Boer Z. Overleden: W. Snabef 2 j. M. de Kleer 3 m. VALKENBURG. G e b o r e nAdrianus, Z. van G. Zandbergen en W. Noppen. Hendrica, D. van H. Botermans en L. Bouwman. Cornelia Maria, D. van P. van der Mey en J. van Klaveren. Gehuwd: R. Lindhout jm. 25 j., van Rijnsburg, en J. M. van Berkel jd. 19 j. te Valkenburg. VEUR. Bevallen: M. M. Speet geb. De Vrind D. J. Romijn geb. Van der Zwaan Z. ZEVENHOVEN. Bevallen: G. Nieuwen- huizen geb. Balvert Z. (levenloos aangegeven). ZWAMMERDAM. Bevallen: M, Slappendel geb. Kloosterziel Z. Z. Domburg geb. Gelder blom Z. M. M. Konyn geb. Both D. L. Streef- land geb. Van Poelgeest Z. Gehuwd: C. Struijlaart, wednr. van J. van der Jagt, 48 j. en A. M. Nichting jd. 31 j. G. SÜDgerland jm. 31 j. en M. Slappendel jd. 25 j. Gemengd Nieuws. Volgens by de directie van don Kon. W.-I. Maildienst ontvangen telegraphisch bericht, heeft het stoomschip .Prins Maurlts" by Lamentine 3 myi van Port-au-Prince zeer licht gestooten. Het stoomschip is na eon gedeelte der lading gelost te hebben, zonder schade weder vlot gekomen. Een ontploffing. Dr. Gaillard, die to Parys op Montmartre woont, 'wilde geen gas ia huis hebben en is toch slacht offer van een gasontploffing geworden. Onge veer een half jaar geleden kwam hy 's avonds thuis en by het openen van zyn deur kwam hem oen sterke gaslucht te gemoet. Hy snelde naar zyn kamer om het venster te openen toen ©en hevige ontploffing volgde, daar het gas door hef ganglicht werd aangestoken. De doctor werd ernstig aan zyn gelaat en handen gewond, zoodat hy de laatste niet meer behooriyk kon gebruiken en zyn praktyk niet heeft kunnen voortzetten. De oorzaak van de ontploffing bleek te zyn, dat men by het wegnemen der gasleiding de hoofdpyp niet voldoende had dichtgemaakt. Daarom stelde de doctor een vordering in tegen degasmaat- schappy, die harerzyds de aannemers der hul8leidiDgen en den huiseigenaar ln vry- waring riep. De rechtbank van Parys heeft deze week de gasmaatschappy veroordeeld den verminkte 20,000 franken schadever goeding en levenslang een jaargeld van 6000 franken uit te betalen, en den aannemer om de helft dier bedragen aan de maatschappy terug te betalen. Do huisheer werd buiten het geding gettdd. Eergisteren is het InLondende heetste dag van dit jaar geweest met 85° in den namiddag. De paarden- van het onnoemo- ïyk aantal bussen en trams in de metropolls hadden het hard te verantwoorden; do ver hitte menschheid zocht koelheid op rivier tochtjes en In de zwembaden. Yorschoidene sterftegevall^ zyn zoo niet onmiddeliyk vdr- oorzaakt doo® dan toch zeker vervroegd door de buitengewone hooge temperatuur. De keete luchtgolf heeft ook Liverpool weer bereikt, waar yerecheidene gevallen van zonnesteken, gelukkig zonder ernstigen afloop, voorkwamen. Uit Chicago komon weet berichten van een terugkeer van abnormaal hooge warmte; 72° om 6 uren in don morgen; 90° om twee uren in den namiddag. In de straten rees de thermometer tot 100°. Dientengovolgo vielen 6 personen in onmacht r\eer en 2 dadeiyk dood. Op het eiland Malta is de hitte zoo groot, dat paarden en muilezels van uitputting neer vallen. Al het werk ln do dokken is geschorst tot minder heete dagen. Er hebben hevige stoimen ge woed in het zuidwesten van de Vereenigde Staten, vooral in Texas. Te Galveston is de vloed eergisteravond zóó hoog geweest, als men sedert den orkaan van September niet had waargenomen; in de straten aan de kust stond alles blank. Volgens een bericht uit Austin zyn te Port- Larac (Texas) tyna alle huizen vernield door een windhoos. Ook de stad Corbin in Montana moet op golyke wyze verwoest zyn. In groot levensgevaar hebben de vorige week drie Russische officieren ver keerd. Z(J waren 's morgens te 9 uren by stil weder met een ballon te St.-Petersburg opgestegen. De wind dreel hen naar het uit gestrekte meer van Laloga en daarboven bleven zy den ganschen dag zweven, zonder er overheen te kunnen komon. Toen de zon zeer laat was ondergegaan, werd het z66 koud, dat zy genoodzaakt waren, neer te dalen, maar daar zy nog altyd ongeveer 20 kilometers van den oever waren, liepen zy groot gevaar ln hot water neer te komen. Gelukkig kwam juist een zeilschip in hun richting aan en zoo werden zy gered. By Beuthen (Boven-Siiezië) zyn Zaterdagnacht twee extra treinen in botsing gekomen met een circus Bamum-Baily. Twee stalmeesters en een dozyn circuspaardeu zyn gedood, zeven kunstenmakers gekwetst, ver scheiden wagens vernield. Uit Regensburg wordt gemeld, dat het plaatsje Pieystein, in den Boven Palts, voor driekwart door brand vernield is. Twee kerken, een pastorie en een nonnenklooster zyn vernield. By den brand is ook oen man omgekomen, en de van hun dak beroofde bewoners kampeeren in het veld. Een gouden regen. Volgens do „New-York Herald" heeft de Amerikaansche „staalkoning" Carnegie onlangs aan een lid der Kamer van Koophandel te Nieuw-York ver klaard, dat hy nog de kleinigheid van 56 mlllioen pond sterling, dus ongeveer 670 millioen gulden, beschikbaar heeft voor lief dadige doeleinden. Wellicht zyn in plaats van ponden sterling dollars bedoeld, maar dan nog is het een flinke gouden regen, dien de groote industrioel zal doen nederdalen. Oogatberlcht uit Frankryk. De stand van het graan te velde was begin Juli: Wintertarwe stond zeor good in 20, goed ia 28, tameiyk goed in 42, matig in 13 departementen, zomertarwe stond goed ln 15, tameiyk goed in 23, matig in 9 en middel matig in 6 departementen. Te Thorn zyn 60 Poolsche gym- nasiasten ln staat van beschuldiging gesteld wegens het vormen van geheime genoot schappen. De Fransche onderzeesche boot de „Gustave Zédó" heeft een reis gedaan van Toulon naar Marseille en terug. De boot liep ongemerkt de haven van Marseille binnen, stoomde tot ln de oude haven en werd eerst gezien, toen zy zich aan de oppervlakte van het water vertoonde. Uit den oorlog ln Zuld-Afrlkal Kitchener: Bult behaald, overste? Overste: Niet veel. In de verlaten boerdery hebben wy een stuk kaas gevonden, maar 't was, helaas, vol wormen; 't krioelde; duizen den zaten er in. Kitchener: Dan telegrapheeron wy: Boeren uit een vaste stelling verdreven. Overste Q: ?on veroverde verschelden duizenden stuks vee. POLITIE. Gevonden voorwerpen. Een sleuteltje. Een sleutel.-Een koperen gewicht. Een schakelnet. Drie fronts en tweo boorden. Drie sleutels. Een gouden ovale broche. Een bloedkoralen armband met gouden slot. Een wandelstok. Een zakje met ledig beursje. Een Zeeuwsche knoop. Een kindersokje. Inlichtingen zyn eiken werkdag tusscher 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. 0) - By dezo mededeeling was Filippo in de eerste ©ogenblikken als van den donder getroffen. Als Cesare eens gelyk hadl Hy riep de ge beurtenissen der laatste uren vóór zyn vertrek van het schip in zyn geheugen terug, en hoe meer hy over alles nadacht, des te meer nam zyn argwaan tegen Longford toe, daar hy hem namelyk begon te verdenken hem van boord !gozet, dus van zich afgeschoven te hebben, ten einde van hem af te komen. Als hy eens van de lieimelyke liefde zyner dochter afwist! Als hy dat nachtelyk gesprek aan het stuur rad eens had afgeluisterd of door den wacht- -Lebbenden stuurman had doen afluisterenDan was alios natuuriyk zoo klaar al3 de dagl Filippo onderging een zlelsfoltering, die niet te bëschryven is, en de gedachte, misschien voor altyd hier te moeten blyven, voor altyd ©n eeuwig van Felice gescheiden te zyn, maakte hem zóó van streek, dat hy in een doffe droefgeestigheid verviel. Onvorschilllg voor alles, wat rondom hom geschiedde, koesterde hy slechts deze óóne gedachte: de „Fortuna" was weg en Felice voor altyd voor hem verlorenI Eindelyk vermande hy zich en maakte zyn vriend deelgenoot van zyn kommer. Smart maakt mededeelzaam. „Anne kerel!" zeide deze. „Staan de zaken zoo, dan is or geen twyfel meer mogelyk. Ge zyt op oen sluwe wyze door Longford van boord gozet, on staat nu op de huurlyst als desorteur ie boek. Hoe kuudt ge u toch door zoo'nplompe bedriegery laten beetnemen? Zeker, ge waart verliefd, on hy was Felices vader. Dat verontschuldigt u, doch verandert niet het minste aan het treurige feit, dat ge nu aan dit eiland zyt vastgeketend, waarvan go vermoedelijk nimmer weer zult kunnen wegkomen. Wat overigens uw voornemen betreft, te Hongkong te deserteeren, om naar de verdwenen moeder van Felice onderzoek te doen, dat, myn vriend, zou geheel verkeerd en doelloos geweest zyn." „Is zy dus dood?" vroeg Filippo in angstige spanning. „Dat is zy voor de wereld l" „Zy leeft dus?", „Ja." „Waar?" „Ja, waar?" antwoordde Cesare op bitteren toon. „Doch zwygen wy thans hierover. Later bespreken wy dit misschien nog wel eens. Wellicht verneemt gy door my nog eens alles, doch waarschyniyk eerst op myn sterfbed. Laten we nu liever eens gaan zien, wat de door een schipbleuk hierheen gedreven be schaving heeft voortgebracht." In gepeins verzonken, met esn hart vol bezorgdheid, schreed Filippo naast Cesare voort. Zy gingen de met bosch begroeide hoogten over en kregen nu een reeks kleine plantages of farms met blokhuizen te zien. Deze waren, naar Cesare verzekerde, over het geheele eiland verspreid. Hy had door het invoeren van den Chrlstpiyken huweiyks- staat het familieleven gegrondvest en dit in den huiselyken haard een middelpunt gegeven. „Ons slapen in den afgeloopen nacht by de kampvuren," verklaarde Cesare, „was een oefening in den velddienst, want wjj moeten natuuriyk altyd op overvallen bedacht zyn. Eu daarom onderrichtte ik myn nieuwe land- dien die voor do kennis van werktuigen en do technologie, althans de mechanische technologie, vrywel geëlimineerd. De dclfstof- kunde en do warenkennis, worden by de scheikunde, do aardkunde wordt by de aardryks- kunde ingeiyfd. En overigens zyn ook in tal van andere vakken de eischen lichter gemaakt. De beteekajiis der wyzigingen is echter niet zoo groot als zy schynt. In de practyk toch werden de eischen van het programma niet streng, gehandhaafd, maar op tal van pun ten, waar nu wyziging is aangebracht, reeds aanmerkeiyk verzacht. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Bloemen- cn Plantcncommissic. De Bloemen- en Plantencommissie heeft In haar Juli-vergadering, gehouden In „Artis" te Amsterdam, de navolgende onderscheidingen toegekend, als: Getuigschrift lste klasse, aan: 1. Delphinium hybridum Electra. 2. Delphinium hybridum Lilacina, belde als nieuw gewonnen planten van 1900, ingezonden door den heer W. van Veen to Lelden. 3. Gladiolus nanus Queen of Holland, als nieuwe, vroeg bloeiende, uit zaad gewonnen Gladiolus, ingezonden door den heer G. C. van Meeuwen te Heemstede. 4. Haemanthus Lindenii als min bekende plant, ingózonden door den heer dr. Clinge Doorenbos te Bus3um. 5. Asparagus Duchesnei, als nieuw inge voerde plant ingezonden door denzelfden inzender. 6. Caiochortus clavatus Eldorado, als nieuwe plant van 190J., Ingezonden door de heeron E. U. Krolage en Zoon te Haarlem. 7. Deutzla corymbiflora, als nieuwe plant Ingezonden door den hoer K. Wezelenburg te Hazerswoude. De Commissie bekroonde haar als min bekende plant. Getuigschrift van Verdienste, aan: 8. Aiclotis grandis, als nieuwe eenjarige plant ingezonden door den heer D. Bruidegom to Baarn. 9. Lilium hybridum "Burbankl (L. pardali- num X Washingtonianum), als nieuwe plant van 1900 ingezonden door de heeren E. H. Krelage en Zoon te Haarlem. 10. Haemanthus hybr. Könlg Albert (H. Katharinae x punireus), als nieuwe plant van 1901 ingezonden door dezelfde inzenders. Botanisch Getuigschrift, aan: 11. Apocynum androsaemifolium, als min bekendo plant, ingezonden door den heer K. Wezelenburg te Hazerswoude. Bronzen Medaille, aan: 12. Verzameling bloemstengels van ver schillende Delphinium hybridum van den heer W. van Veen te Leiden. Dankbetuiging, aan: 13. Magnolia TUomsonlana van don hoer K. Wezolenburg te Hazerswoude. 14. Cochlioda Noetzliana (bloemstengels), van den heer mr. H. O. Hacke te Baarn; tuinbaas de heer Th. Hendriksen. 15. ADgraecum Sesquipedale (bloem), van donzelfden inzender. (Beide soorten waren ingezonden ter beoordeeling der variëteit.) 16. Arlstolochia gigas Sturtevanti (bloem knop) van den Hortus Botanicus te Utrecht, Ex-Consul All NoerI bel. De correspondent te Konatantinopel van de „N. R. C." schreef d.d. 7 Juli. De locale bladen melden heden ln hun officieel gedeolte: „AU Noeri, gewezen consul- generaal te Rotterdam, bosohuldigd in Europa berichten van oproerigen en hateiyken aard verspreid te hebben, la door het Hof to Stam boel by verstek veroordeeld tot levenslange opsluiting, tót het verlies zyner burgerlyke rechten, en tot de Inbeslagneming van zyno goederen en bezittingen." Voor eenige weken was de toorn van den Sultan tegen den gewezen consul nog belang- ryk verergerd door de vlucht van de vrouw en de kinderen van All Noerl van hier naar Frankryk, alwaar zy hun man en vader op zochten. Ziet de Groote Heer het al zeer on- gaarno, dat zyn maniyke onderdanen in don vreemde gaan reizen, den Turkschen vrouwen en nog niet meerderjarigen kinderen is het ten strengsto verboden, het ryk te verlaten. Alleen een tydelyke verhuizing naar eveneens Mahomedaanscho landen wordt haar in onkele byzondore govallen wel eens toegestaan. genooten af en toe ook in de Europeesche wyze van oorlogvoeren. Als ik eenmaal dood ben, dan zyn ze toch niet zonder bescherming. Longford zou thans de eerste zyn geweest, die onze krygskunst had leeren kennen en vreezen." Cesare bracht zyn jongen vriend op zyn eigen kleine bezitting en in zyn eigen huis. Kokospalmen overschaduwden de woning, bloemen bloeiden in heb tuintje, koren- en aardappelvelden overdekten uitgestrekte vlak ten. Varkens, hoenders en schapen zag men er ook. „Allemaal dieren van de uit het wrak geredde hokken," verklaarde Cesare. Verlaten wy thans Cesare en zyn bescha vingswerk om aan boord der „Fortuna" terug te keeren. Alle ten opzichte van Filippo gemaakte be schikkingen waren zoo geheim uitgevoerd, dat Felice er volstrekt niets van bespeurd had. Daar het venster van haar hut aan de achterzyde gelegen was, was het haar onbe kend gebleven, dat het schip naar een eiland koers zette. Van onverschillig welke scheeps manoeuvres nam zy hoegenaamd geen notitie meer, en zoo was haar ook het kortstondige- stiUIggen naby het eiland ontgaan. Toen zy later in den nacht op dok kwam, was het sinds lang niet meer te zien. Kapitein Longford had last gegeven, van het voorgevalleno niet het geringste aan zyn „zielszieke" dochter to verraden. Felice ver wonderde er zich enkel over, dat Filippo zich heelemaal niet liet zien, daar zy toch in de uren van zyn nachtwacht boven was gekomen. Den volgenden dag eerst vrpeg zy naar hem. Hy zou, zooals men gewoon was geworden, met haar musiceeren. Longford maakte uit vluchten. Toen zulks op tón later uur van den dag weer geschiedde, werd zy ongerust. Geheel tegen haar gewoonte ging zy toen over dag naar boven on beval den wacht- hebbenden officier, Filippo te gaan roepen. Zyn ontsteld gelaat en de gestamelde uit vluchten maakten haar nu in ernst bezorgd. Zich niet storende aan de verwondering, welke zy daardoor opwekte, verscheen zy plotseling in de van het dek uit toegankelyke volkskajuit, om naar den vermiste onderzoek te doen. Hier dezelfdo ontsteltenis, dezelfde uit vluchten. Filippo wa3 or niett Nu kon hy volgens haar meening nog slechts op óón plaats zyn, beneden in het ruim, in de scheepsgevangeni8. Haar vader, door den wachthebbenden stuur man onderricht, was haar nagesneld. Zy ont moetten elkaar voor do eerste maal in het volle daglicht op dek. „Waar is Filippo?" vroeg zy, bleek van opgewondenheid. „Waarom? Wat gaat het u aan?" klonk de niet minder norsche wedervraag. In de borst van het kalme meisje kwam zoo iets als een woest verzet boven. Zy, die anders altyd voor haar vader gesidderd en haar droevig leed over de haar ontrukte moeder in zich verborgen gehouden had, vond op eenmaal den moed haar vader tegen te Bpreken, te trot8eeren. „Wat het my aangaat, vraagt gy?'1 was haar antwoord. „Ik wil weten, of hy misschien daar beneden gevangenzit, of gy hem ook hebt laten verdwynenvan u wil ik dat weten." Kapitein Longford was opeens doodsbleek geworden. cLaten verdwynen ook?" bracht hy er bevend yan toorn uit. „Wat zyn dat voor malle praatjes „Niets minder dan dat, vader. My dunkt, wat ik zeg is duldelyk genoeg on vooral voor u begrypeiyk." En haar hoofd naar hem to* buigend, daar inmiddels eenige matrozen op dek gekomen waren, fluisterde zy„Denk aar myn moeder!" Voor een oogenblik verstomde de kapitein. Doch hy herstelde zich byna dadeiyk, toen hy zag, dat men op hem lette, en gebood op dreigenden toon: „Kom mee naar achteren l" „Maar niet onder dek!" Hy liep snel vooruit, als iemand, dio niets meer hooren wil. Zy volgde hem even ras, als om een voortzetting van het gesprek af te dwingen. Aan hot andere einde van het schip aan gekomen, greep zy hem by den arm om hen tegen te houden. „Vadert" „Wat wilt ge?" snauwde hy haar too. „U waarschuwen I" Waarschuwen Waarvoor Hy keek haar aan. Er lag iets op baar gelaat, in haar blik, dat hem in de war bracht. „Ik bemin Filippo," kwam het onstuimig van haar lippen. „Wy zyn in 't geheim ver loofd. Hebt gy hem uit den weg geruimd, doe dan met my evenzoo, want hem alleen wil ik toebehooren. Longford lachte woest. „Ik vermoedde zoo iets. Nu, gelukkigerwyzo is die liefde slechts aan éón kant." „Dat is niet waar. Filippo beantwoordt ze." „En toch heeft hy gisternacht, toen wij b(J een sandelhouteiland voor anker lagen, de voor my gereed gehouden boot gebruikt om van het schip te deserteeren." „Wie zegt dat?'' vroog Felice mot bleoke lippen. (WtrcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 9