N\ 12694 Zaterdag 13 Juli, A». 1901. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Réis-Abonnementen. Boo men voorheen de Courant kreeg. DAGBLAD. f 'Voor Loidon por 3 maanden 1 PRIJS DEZER COURANT: ITHT TT f Mo.) TBuiton Leiden, per looper en waar agon ton gevestigd rtfn 9 1.80 Franco per post .11. 2 1«65\ PRIJS DER AD VERTENTIEN" Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Geabonnccrden op het „Leidsch Dagblad" kunnen gedurende het reisseizoen de Courant aan hun tijdelijk adres opgezonden krijgen, .tegen vergoeding van porto en on kosten. Binnenland 10 Cents per week. België 15 f Buitenland 20 - Ook kan men gedurende het reis- seizoen een ïid.e exemplaar be stellen, om zijne huisgenooten niet van de toezending te ontrieven. De onkosten bedragen alsdan: Binnenland 15 Cents per week. België 20 Buitenland 25 Oflioloele Henuingeyiag, De Burgemeester der gemeente Leiden; vestigt de aandacht der ingezetenen op den inhoud van de artikelen 57 en 58 van de Kies wet, luidende als volgt: Artikel 57. Personen, b(j wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbjj mannen, die den leeftyd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zjjn, zijn, voor zoover niet by algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede to weikon, gedurende ten minste twee achtereen volgende uren tusschen acht uren des voormid dags en vijf uren des namiddags daartoe gelegen heid vindt. Artikel 58. Personen en bestuurders, in het voorgaande artikel bedoeld, zjjn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat iu het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in bet grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende tweo werkdagou vóór en op den tot stemming bepaalden tyd op een zichtbare wyze is opge hangen een door hem of van hunnentwege onder- teekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamei jk. Bij Kon. Besluit van 24 Mei 19ui (.Staatsblad No. 109), zijn de volgende vrijstellingen van de bepaling van art. 57 aangewezen, als: „Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 „der Kieswet bedoelde personen en bestuurders „van bijzondere instellingen en ondernemingen „ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde .personen, welko uit hoofde van die dienstbetrek- Icing op den dag der stemming tusschen de in .vermeld artikel genoemde tijdstippen niet ge barende tweo achtereenvolgende uren vertoeven „in de gemeonte, op welker kiezerslijst zij voor tkomen." „Vrijstelling als boven omschreven wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bjj hen in dienstbetrekking zijnde per- eouen alsmede nan personen en bestuurders van bijzonder® instellingen en ondernemingen tenann- zien van by hen in dienstbetrekking zynde ziekenverplegers." Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Juli 1901. H. C. JUTA, Wethlo.-Burg. Tegenwoordig zoude men dikwerf Vondels vorzen op Isac Vossïus' dood willen herhalon: Nu gaat de gladde ploeg Van 't snedig brein des letterkloeken Niet moer door de akkers van de boeken. Immers de boeken beginnen het, ook by de. beste geleerden, voor de couranten af te leggen Maanden en jaren verloopon, voordat wjj in de boeken uitvoerig vernemen, wat onze contemporaine geschiedenis zoo al oplevert, maar de couranten brengen u vandaag het verslag van hetgeen er gisteren op deze of geno congresvergadering, of in den raad van de ministers der verschillende koninkrijken Is beslist Zeg vry, dat die eerste berichten nog onvolledig zyn, straks worden zy van dag tot dag, neen, van uur tot uur steeds aangevuld en hooger dan zoo menig boek werk, schitteren onze hedendaagsche couranten in al den glans Van Kunst, Historiën en talen. Hoe was het vroeger hiermede? O, zoo gehoel anders. Laat professor Fruln, geleerder gedachtenis, ons eens inlichten, wat couranten onze vaderen al zoo kregen. Men had dan, voor ruim drie eeuwen, in plaats van de eigenlijke couranten, zoogenaamde iNleuwmaren. In het stadsarchief van onze eigene veste zyn nog een paar jaar gangen dezer papieren te vinden, welke loopon van Augustus 1698 tot aan het einde van 1602. Het curieusto van die nieuwmaren Is, dat zy iniet eens gedrukt waren; ook waren zy 1 geenszins met wenken, beschouwingen en goieèfu? -v inlichtingen van een redactie ge vuld, neen|v*7owr.,B6ld en goode woorden kreeg men eenvoudig* kb£ieön van °enigo brieven i uit den vreemde. Waar dan wel die brieven." het0 oor' •pronkeiUke aangaat, vandaan kwamen i hbli. C/: R- Fruiee V.rspreide geschriften «eventieode aflevering, 8».vannen, Uit drie kapitale wereldsteden, uit Rome, uit Venetiö en uit Keulen. Keulen, zoo moot men weten, berichtte het nieuws uit alle streken van Duitschland, alwaar toen de groote omwenteling dor zestiende eeuw werd doorleefd; Venetiö had berichten van alle kustlanden dier Middellandsche Zee, op welke men nog herhaaldeiyk slaags was met den grooten vy&nd der Christenheid, den alles- bedreigenden Turk, en Rome leverde, zooals vanzelf spreekt, het nieuws der kerkelyke aangelegenheden uit schier alle hoeken der wereld. Zoo werden deze lopende tydinge uit Gooien, Venegleön en Rome allereerst aan de stadsregeeringen, maar verder ook aan particulieren, eens per week, verstrekt en zy mochten reeds oon verbetering heeten van de zeer ongeregelde berichten, welke vóór 1566, onder de namen van Korte Ver halen, New Newes, Zeitungen, enz. aan den man werden gebracht. Zal nu iemand zeggen: het was zoo kwaad nog niet, die kopieën van brieven uit Keulen, Rome en Venetiö, dan gaan wy wel tot zekere hoogte met dien spreker mede, doch niet geheel. Immers het eigen, dierbare vaderland kwam in casu zeer veel te kort, met andere woorden, de nieuwmaren hadden goen .Binnen land". En nu gevoelde men toch, juist tydens de zestiende eeuw, op zeer byzondere wyze, datgene, wat de Romelnscho dichter reeds zoo fijn vertolkte in deze verzen Nescio, qua natale solum dulcedlne cunctos Ducit et immemores non sinlt esse sul, dat is, in vrye overzetting: O, 'k weet niet, in wat zooten band 't Oord der geboorte ons allen smeedt, En hoe het zoete vaderland, Niet duldt, dat men het ooit vorgeet. Er zoudo dus wel spoedig oen of andere mouw gepast worden aan de opengelaten vakken van het nieuwspak onzer zestiend- eeuwsche vaderen, en toon eenmaal hier het eerste schaap maar over den dam van de drukkery henen was, zag men er spoedig een gehcole kudde. Beroemd is onder die eerste, ge octrooieerde, Extra-Tydlng-verschaffers, Abra ham Verhoeven te Antwerpen. Hy had, anno 1605, van Albert en Isabella, zy'n landsheeren, octrooi verworven „om to mogen drukken ende te snyden in hout ofte op coperen platen endo te verkoopenalle de Nieuwe Tydingen, Victorieön, Belegeringen ende Innemen van Steden, die deselve Prinsen zullen doen ofte becomen". In het Buitenland zat men ook niet stil, en Heidelberg en Londen oogstten hier do beste lauweren. Amsterdam echter niet minder, en ons dierbaar Leiden al ovenzoo. Biykens de ordonnantiën-hoeken der stad, werd, anno 1620, aan den welbe- konden boekverkooper Orlers, de som van zeven gulden betaald; „voor aan heeren Bur- „gemeestors, sedert den 28sten September „1619 tot aan don laatston October 1620 ge keverde couranten". Van week tot weok of meermalen nu in drukletters verschynonde, was de oude Nieuwmare aan onze latere cou ranten reeds, voor een goed deel, geiyk ge worden. Zee- en post tydingen uit Rotterdam on Den Haag, Amsterdammer bladen van Broer Iansz of Ian van Hilten, zelfs de Haagsche „Mercurius" hadden het voorrecht, het Gerst de sikkelon in den breeden oogst van het vaderlandsch nieuws te mogen slaan. Toch valt het te bejammeren, dat, in het algemeen gesproken, die oude gedrukte cou ranten onzer vaderen slechts zeer middel matig ook in vaderlandsche nieuwsberichten mogen genoemd worden, en dat wel, niet tegenstaande de Hollanders toch elders de geboren koningen bleken op het wydluchtig gebied der Boekdrukkunst, en niettegenstaande men, in die dagen, de grootheeriyke daden van onze admiralen, stadhouders, schilders en andere wereldkunstenaars vermelden moest. Anderzyds valt echter to constateeren, dat ook nimmer de couranten dier dagen door 's lands regeering gebruikt zyn, om publieke opiniën te haren voordeele te vormen. Achter do zooeven vermelde bladen komt de Haarlemmer Courant (de Oprechte Haar lemmer) als een vervolg van de oudste, Amsterdamsche Courant van Ian van Hilten, in de wereld en straks ryzen haar zusteren van vele zydon. Hier nu verder op in te gaan, ligt niet in ons bestek. Maar toch nog één curiosum hier ter tafel gebracht l Wy bieden nameiyk uit de studio van professor Fruin, een stukje aan onzen lezer, uit het briefje, waarmee Casteleyn te Haarlem het eerste nummer van zjjn Haarlemmer de wereld inzond. Vroeger had genoemde Casteleyn veel dienst gedaan aan Ian van Hilten en diens Amsterdamach blad. Thans zoude hy zelf eenige bladzyden druks, als een nieuwe cou rant, den boekhandelaars toezenden. De man schreef by dat toezenden onder meer, ook het volgende: Sinjeur l „Nadat Van Hilten overleden was, heb ick raetsaemor gheoordeelt om geen Slaaf van een ander te blyvenvoor myn selfs te doen drucken, te meer alsoo ick nieuwe ghelegentheydt tot verscheide fraaye nouvelles hebbe ontfangen, ln dier voeghen, dat ick meyne, dat de Liefhebbers door do waerdigheydt van de nouvelles sullen gheperst worden, de myne voor andere te oouw^reren, sullende in dlei voeghen weecko- preio..- - lyck aan malcanderen ghekoppelt werden, dat het vervolgens een bequaeme historie van 't voornaemste in Europa sal zyn. 'k Bldde derhalven, gelieft dees te favoriseeren ende te ghebruyeken, daar W. E. te vooren van Hilten plagh te beslghen en sende, derhalven, W. E. ghelyck getal toe, te wetenCouranten, tot 24 stuy vers bet Boek, sullende W. E. niet ghehouden wesen vooreerst de ondeurghesneden Couranten, die W. E. niet en verbeesigt, anders als met ^e Bladen te betalen. Waarmede verblyve In Haerlem den... January 1666 W. E.'dienstvaardlgen Vrient Abraham Casteleyn. Tout comme ohez nous1), zoo hoor lk den lezer van dit epistel zeggen. Reclame voor en reclame nal Nu, in deze opmerking ligt eenige waarheid, maar, trots al de voor nemens, waarop Casteleyn hier stoft, zoude de man toch geducht met de handen in het haar gezeten hebben, indien hy werkeiyk goed Hollandsch proza had moeten schryven. Evenwei is diezelfde Casteleyn dan toch een groot baanbreker geweest onder opzicht van nieuwsversprelding en als zoodanig geven wy hem dus gaarne na: A tout seigneur tout honneurl Leiden. P. m. Bots, rector emeritus. l) Alles eveneens als by ons. Leiden, 13 Juli. r'~ Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, achten B. en Ws. met het oog op den reeds vergevorderden staat van voorbereiding, waarin de plannen voor den bouw van het openbaar slachthuis en van het sanatorium „Rhyngeeat" verkeeren, vervulling van het ambt van tyde- lyk Ingenieur by gemeentewerken, tot dusverre door den heer Drlessen bekleed, niet meer noodzakeiyk, en zooals uit het rapport vaa de Commissie van Fabricage biykt, is ook die commissie dat gevoelen toegedaan. Met haar en den directeur van gemeente werken zyn B. en Ws. dan ook eenstemmig van oordeel, dat onder de gegeven omstan digheden de gemeento meer profijt zal trekken van de dlensien van een goed ontwikkeld, ln de practyk doorkneed opzichter, dio by de uitvoering der werken voortdurend toezicht zal houden en den directeur van gemeente werken geregeld op de hoogte zal houden van hetgeen op het werk omgaat, dan van oen wetenschappolyk opgeleid man, die slechts voor den tyd van twee jaren zou worden be noemd en van wien men moeliyk zou kunnen verwachten, dat hy ook van de practyk door en door op do hoogte zal zyn. De jaarwedde van zulk een buitengewonen hoofd-opzichter zou, naar de Commissie van Fabricage meent, behooren te worden bepaald op 2000 en de duur zyner aanstelling op 2 jaar. Op grond van het bovenstaande geven B. on Ws. in overweging: lo. aan 'a Raads besluit van 25 October 1900 tot aanstelling voor den tyd van drie jaren van een bouwkundig ingenieur op een Jaarwedde van 8500 geen verdere uitvoering te geven; 2o. hen te machtigen tot de aanstelling voor dsn tyd van twee jaren van een buiten gewoon hoofd-opzichter by den bouw van het openbaar slachthuis en van het sanatorium „Rhyngeest" op een jaarwedde van 2000. De Commissie van Financiën bericht, dat zy geen bedenkingen heeft tegen de rekening van het Krankzinnigengesticht „Endegeest" over het jaar 1900. Zy adviseert die rekening goed te keuren, in ontvangst ad 121,187.94, in uitgaaf ad 100,914.03, sluitende alzoo met een batig slot van 20,273.91. By het onderzoek van de rekening dor Stedeiyke Gasfabriek over het jaar 1900 heeft het do aandacht dier zelfde commissie getrok ken, dat de post „oninbare posten en ver schillen 296.69s" is samengesteld uit schade posten, wegens verschillende als oninbaar af te schryven vorderingen geledon, waarvan echter weer is afgetrokken hot bedrag van eenige toevallige baten. De vraag is by baar gerezen of het niet regelmatiger zou zyn, indien deze inkomsten onder een hoofd „vor- 8ohlllende ontvangsten", „toevallige baten" of Iets dergeiyks, onder de inkomsten werden opgenomen. Overigens heeft het nazien der rekening tot geen bedenkingen aanleiding gegeven, zoodat de commissie voorstelt, die goed te keuren: lo. wat de exploitatierekening betreft, in ontvangst op 621,789.41' in uitgaaf op 582,464.20s met een batig slot Tan 89,276.21; 2o. wat de rekening van het Uitbreldlnge- en Vernieuwingsfonds betreft, in ontvangst op ƒ26,961.60 in uitgaaf op 28,912.07' met een nadeellg slot van 1950.47'. De in de gemeentekas te storten winst bbdraagt, biykens de winst- en verliesreke ning, ƒ128,168.72. In den loop van deze maand vorschynen eenige betallngstermynen van de werken voor het openbaar slachthuis en het sanato rium „Rhyngeest." Konden de voor deze werken verelachte uit gaven tot dusverre worden .betaald uit het dienstjaar 1900, waarop do betrekkeiyke be grotingsposten voorkwamen, de betallngstor- mynen hlervoren bedoeld zullen, wegens het sluiten van den dienst 1900 met 30 Juni jl., moeten worden geboekt op het jaar 1901. Ten einde daarvoor een post op de begrooting voor 1901 beschikbaar te stellen, stellen B. en Ws. voor, ln afwachting van de indiening der rekening en verantwoording over 1900, waarby de overbrenging van nog andore niet verwerkte begrotingsposten van 1900 zal worden geregeld, voorloopig een bedrag voor de werken van het slachthuis en het sanato rium op het dienstjaar 1901 te brengen, opdat de geregelde afdoening van de inkomende nota's kau plaats hebben. B. en Ws. leggen den gemeenteraad te dien einde ter vaststelling over een suppletoir be groting, dienst 1901, In ontvangst: Volg. la. Gedeelte van het vermoedeiyk batig slot van het dienstjaar 1900, 50,000, en in uitgaaf, Volgn. 97a, „Kosten van de op- en inrichting van een openbaar slachthuis 26,000", en Volgn. 103/, „Kosten van de op- en inrichting van eon gemeenteiyk sanatorium voor zenuw- ïyders op het buitengoed „RhyDgoest" 26,000. De commissie van finanoiën heeft tegen dit voorstel geen bedenkingen. Onder overlegging van het verzoek van den heer H. Ohoufour om terugbetaling van schoolgeld Middelbaar Onderwys, geven B. en Ws. in overweging aan adressant terugbeta ling van schoolgeld te verleenen over het laatste kwartaal van den loopenden cursus voor zyn zoon Elisa Johannes, die den 8sten Mei jl. de Hoogere Burgerschool heeft verlaten, ten einde werkzaam te zyn in de zaak van zyn vader. Naar aanleiding van een zelfde verzoek van den heer P. F. Rollandet geren B. en We. In overweging aan adressant terugbetaling te verleenen van het over het laatste kwartaal voor zyn dochter Anna Elisabeth, eertyda leerlinge der Hoogero Burgerschool voor meisjes, betaalde schoolgeld, ten bedrage van ƒ15, aangezien deze de school op 1 Juni 1.1. hoeft verlaten om over te gaan naar een Inrichting voor onderwys in het buitenland. In verband met sen adres van den heer G. J. van Huizen berichten B. en Ws., dat de kinderen van adressant wegens vestiging in de gemeente eerst sedort 1 Juni JL het onderwys aan de School 2do klasse voor jongens en meisjes en de Jongensschool 2de klasse hebben gevolgd. Zy geven mltsdion in overweging aan adressant terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de maanden April en Mei tot een bedrag van 4. Ter vervulling van de vacature van laten ondorwyzer aan de openbare jongensschool der 2de klasse alhier, welke den lsten Juli a. s. is ontstaan ten gevolge van de benoe ming van den heer Cramer tot hoofd dier schooi, bieden B. on Ws. don gemeenteraad de volgende voordracht aan: lo. D. J. M. de Hondt, 2den onderwyzer aan de openbare jongensschool 2de klasse; 2o. A. J. J. Verbrugge, 2den onderwijzer aan do openbare school der 2de klasse voor jongens on meisjes; 8o. W. J. Jong, 2den onderwyzer aan de sub lo. genoemde school. Yoor het geval No. 1 van deze voordracht mocht worden bonoemd, zal tevens moeten worden voorzien in de vacature van 2den onder wyzer. Ten einde nu den geregelden gang van het onderwys zooveel mogeiyk te bevorderen, bieden B. en Ws. ter vervulling daarvan tevens de volgende voordracht aan: lo. A. Tuk, 2o. J. J. Looker en So. J. T. Rlnkema, allen 3de onderwyzer aan de openbare jongens school 2de klasse. De Commissie van Financiën heeft geen bedenkingen tegen de suppletoirs begrooting van het H. G. Weeshuls en den staat van af- en overschryving op de begrooting van die inrichting, beide voor het dienstjaar 1900. Zy adviseert mitsdien tot goedkeuring. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat zy aan een oommissie, als bedoeld by art. 1 der VerordenlDg van 6 April 1894 betreffende het bewonen van gebouwen, welke, als schadelijk voor do openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zyn, hebben opge dragen een onderzoek in te stellen naar den toestand der perceelen Klompenpoort 1, Broch- tenpoort 1, 2, 8, 6, 7, 8 en 9, en Damëls- poort 1, 2, 8, 4, 6, 6 en Die commissie heeft het resultaat van haar onderzoek neergelegd ln een door haar uit gebracht rapport. Met haar van oordeel zyndo, dat de bedoelde perceelen wegens de in dat rapport aange duide gebreken, als schadeiyk voor de open bare gezondheid, voor het bewonen ongeschikt zyn, geven B. en Ws. In overweging ovor te gaan tot de benoeming van een commissie van drie raadsleden, als bedoeld by art. 7 van bovengenoemde verordening. Ter vervulling der vacature van leerares in htt handteekenen en do kunstgeschiedenis aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes is den gemeenteraad de volgende aanbevelings- lyst aangoboden: lo. Mej. P. G. A. Boon, te 's-Gravenhage; 2o. Mej. E. M. A. Van Beek, te 's-Gravenhage, en 8o. Mej. J. G. Becking, te Rotterdam. Naar aanleiding van het reglement van beheer hebben bestuurderen der Stedelyke Werkinrichting de volgende dubbeltalen voor gedragen van de leden van het bestuur buiten den gemeenteraad, die jaariyks op 1 Julf moeten aftreden, zynde de heeren dr. D. de Loos, dr. J. G. van der Sluys en F. de Stoppe-j laar, die weer opnieuw benoembaar zyn. De dubbeltallen zyn: lo. dr. D. de Loos en W. F. Verhey van Wyk, 2o. dr. J. G. v. d.' Sluys en dr. C. L. Rümke, 8o. F. de Stoppe-', laar en H. W. Tieleman. ij In de gemeenteraadszitting van 12 Juli 1900 werd besloten, voor het jagen op water wild op de Vroonwateren voor het jachtseizoen^ 1900/1901 permission uit te reiken tegen 12 per stuk. De afzonderiyke jachten op water-'' wild zullen dit jaar geopend worden op Maan dag 29 Juli a. s. Evenals in vorige jaren geven B. en Ws. in overweging, ook dit jaar hen te machtigen om voor het seizoen 1901/1902 permissiën] uit te reiken voor het jagen op waterwild op^ de Vroonwateren tegen betaling van 12 per) stuk. In het jaar 1900 werden 10 permisalën'. uitgereikt, alzoo voor een bedrag van 120,'j Yoor het examen als apothekersbediende' is te Arnhem geslaagd mej. M. P. H. Aghlna van Leiden. Yoor het tweede halfjaar 1901, zal als patroon-vooriitter der Kamer van Arbeid voor^ de Toedinga- en genotmiddelen optreden de' heer J. Hartevelt Azn. In de deze week gehouden vergadering, van het hoofdbestuur der Nederlandsobe Maatachappy voor Tuinbouw- en Plantkunde 1 is tot wandelleeraar benoemd de heer E. H. J. Cunaeus, thans werkzaam op den Hortus* alhier. i De heer Cunaeus volgt den heer G. A. Ki/k,- te Arnhem, op en is speciaal belast met het! geven van lessen ln de bloemlstery. By het examen der Ryks-Tuinbouw^' sohool, te Wageningen, ie bevorderd van de' lste naar de 2de klasse: W. H. Obreen, te) Lelden. Onlangs gaf het Dubbel Mannenkwartet van de Nederlandsche Opera in don tuin van} „Zomerzorg", alhier, een ooncert, dat wy met genoegen by woonden. Wat do acht zangers te hooron gaven, mocht en terecht dq1 algemeene goedkeuring wegdragen. Toen w(j by die gelegenheid van hun optreden melding a maakten, konden wy dat te hunnen opzichte dan ook m9t den moesten lof doen. Wy zelden} toen ook, dat het Jammer kon genoemd Wv- don, dat do opkomst niet beter was en dezé' geen aanmoediging kon heeten om nogmaal#' hier op te treden. Tooh zal hier, zooals uit achterstaande advertentie blykt, een herhaling gegeven worden, en wei a. s. Woensdag-avond. Wie dan eens goed en mooi wil hooren zingen, ga er bepaald heenl /j Met de levering van aardappelen vooï het garnizoen alhier wordt van 16 Juli tot 1 November a. s. belast 0. Yan Straaten, te VGravenhage. Hedennamlddag ontvingen wy per mail de Bataviasche bladen van 12 tot en met 14 Juni. Ned.-Herv, Kerk. Beroepen la te Elberfeld (Ryn-Pruison) ds. B. Lütge, te Gro ningen; te Doetinchem, dr. Engelberts, te Den Ham. De algemeene vergadering van loden der „Yereenlging ter bevordering van de belangen des boekhandels" zal op 8 Augustus e. k. gehouden worden te 10 uren in het American- Hotel te Amsterdam. De 2de lult.-kwartlerm. L. M. F. G. Knage, van hot 4de reg. inf. te Delft, wordt 15 Aug. gedetacheerd ten bureele van den hoofdofficier, belast met de mandateering te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen Maandag den 16den dezer met een extra trein te 2.20 Amsterdamsche tyd met gevolg aan 't station Baarn aankomen. B. en Ws. van Amsterdam stellen den, gemeenteraad aldaar voor, de 3de hoogere' burgerschool met 6-j. c. voor j., tot woiker opriohting 19 Sept. 1900 is besloten, voorloopig, te vestigen in het vrykomend gebouw der openb. handelsschool en deze hbs. in Septom- ber a. s. te openen. Dr. P. Molenbroek zal aan het hoofd staan dezer derde school. B. en Ws. vragen tevens den gemeenteraad machtiging tob het doen plaateen van een cen trale verwarmingslnstallatie in het scheikundig laboratorium der universiteit. Kosten geraamd op 14.100. By het notarieel Staatsexamen zyn ge slaagd voor het eerste gedeelte de heeren G. H. Mooy, te Rotterdam; F. M. Wevo, te 's-Gravenhage; R. J. M. O. van Oordt, te Yalkenburg (Z.-H.); W. A. Dolleman, te Enschedee; G. Kuit, te Deventer; J. Zoest, Rotterdam; O. Dammers te Meeuwen. Tweede gedeelte. Geslaagd: J. ILKuypers, te Breda; A. J. Sohouw, te's-GravenhageH. J. Plerey, te Meersson; 0. H. Verbeek, te 's-Gravenhage; J. P. Baumgardt, te's-Graven hage; F. A. Minkoma, te RaalteH. J. P. Hoff mann, te Eindhoven; K. De Jong, te Stryen. De heer G. A. Vorsterman van Oyen, sedert 1860 hoofd der school voor gewoon en m. u, 1. o. te Aardenburg, heeft tegen 1 September ontslag uit zyn betrekking aangevraagd. Op de aanbeveling voor een leeraar in het Fransch aan het gymnasium te Zwolle zyn geplaatst de heeren S. A. Leopold, te Goes, en P. Yalkhoff, te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1