k Haver. MerMsch Insliliit van Accountants. CAFÉ DE LA PROMENADE, Spoed! Haast U! Spoed! Reiskoffers Reistasschen Geïllustreerde Aglaja, Voortaan worden elk jaar ZES eztra-Kindernummers aan alle abonnees gratis aangeboden. AIREAS BERGER Rondkegelbaan, S. J. BOMERT, Viscbmarkt 18, Leiden. DE GRACIEUSE is liet beste en meest praclisclio Damcs-JIode-Tijilsclirift. Prijs per 3 maanden (6 nummers) ƒ1.371/,». o o 35 1 '2 i o Attentie s. v. p. Rijnsbnrgerweg, nabij den Tol. De ondergeteekende bericht zijn geachten Bezoekers, dat hem van af heden door het Edelachtbaar Gemeentebestuur van Oegstgeest de Vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein. Tevens is door hem in den Speeltuin geplaatst een een geheel nieuw amusant spel. K. J. F. OPPERMANN. Koopje te halen l 6419 20 Openbare Verkooping Geld beschikbaar AANBESTEDING. De oorlog tusschen EngeianH *n Trans vual Dg kleine Stalen en de Zuidafrikaansche oorlog. Do heer W. T. Stead, de onvermoeide strij der voor recht in Zuid-Afrika, zendt aan het „Hbl." onder bovenstaanden titel het volgend schrijven: Mag ik onder de oogen van uw lezers een denkbeeld brengen, dat -ik in een vergadering, Zaterdag jl. in Den Haag gehouden, te berde heb getracht? Met het oog op de komst van een nieuw ministerie in Nederland, waag ik de gissing, dat wellicht de tyd nu is gekomen, dat de kleine Staten met goed gevolg het initiatief kunnen nemen om te protesteoron tegen de barbaarsche handelwijzen, die opzet telijk door de Brltsche troepen in Zuid- Afrika zijn toegepast. Sommigen uwer lezers zullen deze hoop IJdel vinden. Maar de roem rijke tradities der Nederlandsche geschiedenis maken, dat ik onmogelijk kan wanhopen zy 't ter elfder ure de Nederlanders de roem volle rol waardig te zullen vinden, welke hun voorvaderen in den worstelstrijd voor de vrij heid hebben gespeeld. Van de nakomelingen der mannen, die cnder Alva geleden hebben, mag uiteraard worden verwacht, dat zU een protest van menscheiykheid doen hooren tegen de bar- 'baarschheden van een Kitchener, vooral nu de slachtoffers mannen en vrouwen zijn van hun eigen stam en bloed. Maar ik wensch geenszins mijn roepstem .te bepalen tot de regeering van da Neder landen. Ik stel niet voor, dat de kleine Staten tegen den oorlog zullen protesteeren. Zulk !een protest zou stellig onvruchtbaar wezen, jdu de oorlog al bijna twee jaren heeft gewoed. ;lk bedoel een practisch middel, namelijk, dat zy een adres zullen richten om den oorlog te beperken binnen de grenzen, door de Haag- scke conferentie vastgesteld voor de regelen •en gebruiken van den oorlog. De groote mogendheden worden verlamd door onder- lingen nay ver. Maar de verdediging der rechten .voor volken, wier land door den vijand is bozet, werd ter Haagscko conferentie juist gevoerd door de afgevaardigden der kleine Staten, met name door de schitterende ver tegenwoordigers van Belgiö en de afgevaar digden van Nederland en Zwitserland. Zy waren het, die zoowel te Brussel als in iDen Haag onwrikbaar het recht van door den vyand bezette landen handhaafden om het volksbestaan tot hot uiterste te verdedigen. Zy mochten hierin niet ten volle slagen, maar aan hun aanhouden was het toch in groote mate te danken, dat de oorlogs- bepalingen zóó werden vastgesteld dat daar- by de ergste buitensporigheden werden ver- boden, welke tot dusver in toepassing waren gebracht door legers, die in een andor land waren binnengetrokken. Zoo is uitdrukkelyk en by herhaling ver klaard, dat byzonder eigendom gedurende den oorlog onschendbaar is en dat het plun deren verboden is, zelfs als oen stad stormen derhand wordt ingenomen. Eveneens is met name aan militaire gezagvoerders verboden, eon of andere gezameniyke straf op te leggen aan geheele districten wegens oorlogsdaden, die aldaar door een of meer afzonderiyke per- sonon zyn verricht. Deze voorstellen, een parig goodgekeurd door de vertegenwoordi gers van alle mogendheden, maken sedert dien deel uit van het internationale wetboek. En wat zien wy nu gebeuren? Engeland, welks vertegenwoordiger zich in Den Haag zoo eervol heeft onderscheiden door nog krachtiger dan zyn college's op te komen voor het recht van een volk, welks land door een vyand is bezet, om met alle middelen, die het in zyn macht heelt, zyn vryheden en zyn zelfstandigheid te verdedigen, Engeland voert thans in Zuid-Afrika oorlog met tastbare schending van de afspraken, die het in Den Haag mede heeft onder teekend. In plaats van byzonder eigendom te eerbiedigen, verwoesten zyn legers in Zuid- Afrika het stelselmatig in beide Republieken. De Britsche soldaat marcheert met de bran dende toorts in de hand, om al de met zooveel moeite verworven goederen van de afzonderiyke burgers in de Republieken in vlammen te doen opgaan. Nu eens onder het eene leugenachtig voorwendsol en dan weder onder een ander, hebben de Engelschen een stelsel van verwoesting in toepassing gebracht, even afgrysoiyk voor het menscheiyk gevoel als strydig met de regelen van het volkenrecht. Niet tevreden met den oorlog te beginnen, waarby tien Engelschen tegen óén Boer stonden, voeren zy nu ook oorlog tegen vrouwen en kinderen, wier huizen zy hebben verbrand en die zy nu hebben opgesloten In gevangen-kampen, waar onvoldoend voedsel en ellendige verzorging ziekten veroorzaken, waaraan duizenden be- zwyken. Een geiyksoortig optreden van de Span jaarden op Cuba braéht de Amerikaanscho regeering er toe, aan Spanje den oorlog te verklaren. Ik verlang geen oorlogsverklaring tegen myn vaderland, al is zyn misdaad nog hatelyker dan die, waaraan de Spanjaarden zich op Cuba hebben schuldig gemaakt. Maar in naam der menschel(jkheid en der bescha ving doe ik een beroep op de vertegenwoor digers der kleine Staten, wier historische roeping het is voor de rechten van de zwakke volken op te komon en de buitensporigheden van machtige veroveraars te bestryden. Het zou voor Engeland zoo goed wezen de nog zoo zwakke stom te hooren van het men- scheiyk geweten, uitgesproken door de lippen van de vrye Staten van het Vasteland. Voor het oogenbhk voeren wy nog een wanhopigen strijd tegen de vyanden van recht en wet, en werpt men ons met minachting tegen, dat nog goen enkele onderteekenaar van de Haagscho tractaten iets, dat met -de daar gemaakte bopalingen in stryd is, heeft opge merkt in de handolingen van de Britsche bevelhebbers in Zuid-Afrika. Men voert ons verder te gemoet, dat het optreden der Brit sche troepen zich heeft gekenmerkt door vroeger ongekende menscheiyklheid. Biyven deze beweringen onweersproken, dan heeft men zich er op voor te bereiden, dat in een volgenden oorlog het voorbeeld, nu door En geland in de Zuidafrikaansche Republieken gegeven, zal worden nagevolgd, overal waar de vyand het land van den tegenstander heeft bezet. Wy zullen dan de huizen van nlet-mede- strydenden aan de vlammen zien prysge- geven, de rechten van het byzonder eigendom met de voeten vertreden, terwyi de vrou wen en kinderen, van alle levensbehoeften be roofd, opgesloten worden in gevangen-kampen, om er te sterven van gebrek eh honger. Deze overwegingen hebben my er toe ge leid, in de Haagsche Vergadering het boven vermelde denkbeeld te opperen. Dit het Blauwboek. Het Blauwboek over de vredesonderhande lingen, waarvan de Londensche bladen uit treksels bevatten, draagt duideiyk den stempel van uitgegeven te zyn om invloed te oefenen op de vergadering der liberale party in de Reform-Club. Het Blauwboek bevat, geiyk gemeld, ook het manifest van Botha aan de burgers, dat het verslag der gevoerde onderhandelingen vergezelde. Verder ie er een uittreksel uit een manifest van Christiaan de Wet, waarin er op wordt gewezen, dat het van geen nut Ja de vredesvoorwaarden van lord Kitchener nader te beschouwen, daar het eenig doel van den stryd is de onafhankelykheid van de Republieken en het nationaal bestaan dor Boeren. „Slechts op deze voorwaarde" gaat het stuk voort „zullen, kunnen en mogen wy den stryd opgevon. Broeders, laat toch ons geloof in den Heer niet geschokt worden. Vele kostbare levens zyn reeds geofferd voor onze groote zaak, deze levens roepen onatoe vol te houden. Laten wy niet terneergeslagen zyn, maar als mannen het ergste dragen, getrouw onze plichten jegens ons land en ons volk naleven, en nederig wachten op den God onzer vaderen, die nog onze God is. Hy zal te Zyner tyd goede uitkomst geven. „Ten slotte wensch ik op te merken, dat als ik en onze regeering dwaas genoog waren de voorstellen van lord Kitchener aan te nemen, ik overtuigd ben, dat de groote meerderheid van ons volk, zoo niet het geheele volk, daarin niet zouden toestemmen, want deze voorstellen aannemen wil niets minder zeggen dan de volkomen onderwerping van het Afrikaander volk en de onderwerping van een volk is bitterder dan de dood van elkon burger." Den lOden Mei verzocht generaal Botha aan lord Kitchener hem in staat te stellen twee afgezanten naar president Kruger te zenden om dezen op do hoogte te brengen van den toestand en zyn raad te vragen. Lord Kitchener antwoordde, dat hy. dit ver zoek niet kon toestaan, aangezien hy slechts Botha en zyn hoofdofficieren bevoogd kon •^achten tot onderhandelen, maar verklaarde zich bereid, ala Botha eenig persoon in Europa wilde raadplegen, een telegram voor hem op te zenden. Op welke wyze de toegestane wisseling van telegrammen heeft plaats gehad, wordt in de uittreksels der bladen niet vermeld, wel wordt daarin medegedeeld lord Kitche ner's vertaling van een manifest van Schalk Burger en Steyn gedagteekend van 20 Juni, dat hier, opnieuw overgezet, volgt: „Daar Z. E. Staatspresident Kruger en de Deputatie in Europa sedert de byeenkomst van generaal Botha met lord Kitchener niets rechtstreeks van onze regeering hebben ver nomen en dahr de regeering van de Z.-A. R. hot gewenscht achtte dat zy bekend zouden zyn met den staat van zaken hfer, werd op verzoek van generaal Botha en met vrien- deiyke vergunning van lord Kitchener aan hen een telegram gezonden, waarin do ge heele toestand werd uiteengezet en opzette- ïyk werd voorgesteld in het ergste licht, opdat de raadgevingen van Z.JJ. en de Depu tatie des te grooter waarde zouden hebben. Hierop liet Z E. ons weten dat hy en de Deputatie nog altyd ernstig hopen op oen bevredigend einde van den stryd, dat na 8toffeiyke en persooniyke opofferingen wy dep oorlog moeten voortzetten en dat van hun zyde reeds stappen zyn genomen onver der nog al het mogeiyke zal worden gedaan ten behoeve van de gevangen vrouwen en kindoren en de krygsgevangonen. Ton einde dit antwoord van Z.E. te be spreken, werd een samenkomst gehouden door de regeeringen der beide Republieken, waar tegenwoordig waren hoofdconupandant C. R. de "Wet, commandant-generaal L. Botha en assistent-commandant J. H. de la Rey. Na ampele beschouwing vau den militairen toestand door deze hoofdofficieren en gron dige bespreking van de geheele zaak door beide regeeringen werd door beide regeerin gen hot volgende besluit genomen met advies van de genoemde hoofdofficieren. "De Regeeringen van de Z.-A. R. on Oranje- Vrijstaat, gehoord de genoemde hoofdof ficieren en in overweging nemende het be vredigend rapport van Z. E. Staatspresident Kruger en de Deputatie in het buitenland, „Verder in aanmerking nemende den goe den voortgang van onze zaak in de kolonie, waar onze broeders zich verzetten tegen de wreede onrechtvaardigheid jegens de Repu blieken door haar te willen berooven van haar onafhankelykheid; „verder overwegende de onschatbare per sooniyke en stoffeiyko opofferingen, welke zy zich voor onze zaak hebben getroost en die waardeloos en tevergeefs zouden zyn by een vrede, waarby de onafhankelykheid der Republieken wordt opgegevon; »>l-„in aanmerking nemende de zekerheid dat het verlies van onze onafhankelykheid na de verwoestingen, die reeds zyn aangericht, en de geleden verliezen ten gevolge zal heb ben de nationale en materieele vernietiging van het geheele volk; „en bovenal in aanmerking nemende dra geest van onbuigzaam verzot, die de groote meerderheid van onze mannen, vrouwen en kinderen nog bezielt, waarin wy dankbaar de hand van den Almachtlgen Beschormer zien „besluiten „dat geen vrede zal worden gesloten ea geen vredesvoorwaarden zullen worden aan genomen door welke onze onafhankelykheid en ons nationaal bestaan of de belangen van onze kolonische broeders zullen worden prya- gegeven „en dat de oorlog met kracht zal worden voortgezet door alle maatregelen te nemen noodig voor de handhaving van onze onaf hankelykheid en onze belangen." S. Burger. Stkyn.' Leiderdorp. Op zyn verzoek is door B. en W8. dezer gemeente, met Ingang van 1 Aug. a. s., eervol ontslag verleend aan den heer F. N. Betz, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Woensdag 17 Juli a. s., 's namiddags van 1 tot 2 uren, zal ten Raadhulze gelegen heid worden gegeven tot koetelooze inenting of herinenting. Noordwljk-aan-Zeo. Groot was het aantal dergenen, die op den avond van den snik- heeten Donderdag verfrissching gingen zooken aan het koele zeestrand, te meer, daar de harmonie-kapel „Crescendo", onder directie van den heer Joh. Oostelaar, op het terras van het badhotel Konynenburg de bezoekers der zee op een keurig muziekprogramma zou onthalen. Het was een gezellige drukte In en om het hotel, akook aan het strand, waar zoowel de inwoners van beide Noordwyken als de talryke vreemdelingen-badgasten de verdiensteiyk uitgevoerde nummers der kapel volgden en toejuichten. Alkemade. De in deze gemeente langs de hulzen der ingezetenen gehouden collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft zuiver opgebracht f 13.25. Yoor het voorbereidend militair onder richt hebben zich hier 20 jongelieden aan gemeld. De cursus loopt van OctoberFebr. Bodegraven. Yoor het toelatings examen voor de eerste klasse der Hoogere Burger school te Gouda hebben zich zes joDgens uiö onze gemeente aangemeld, die allen slaagden. Vijf er van waren leerlingen van de openbars school voor m. u. 1. o., de zesde had onderwyë genoten op de christelijke school, alhier. Het wel warme, doch prachtige zomer weer komt den landbouwers alhier zeer goed te atade. Met het binnenhalen van het hooi gaat het naar wensch. Sommigen hebben het hooi zelfs al binnen. Qualiteit en quantiteit laten niets te wenschen over. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie hekend maken, worden ongeplaatst ter zijde gelegd. Alle Boekhandelaren nemen bestellingen aan. De Uitgever: A. IV. SIJTHOFF, te Leiden. Het tweede nummer van het nieuwe kwartaal is verschenen. Het is 14 pagina's groot en bevat met een groot Supplement vol knippatronen een bijzonder groote collectie af beddingen van fraaie Zomerkostnmes voor Dames en Kinderen, benevens een extra-Kindernummer. Geknipte patronen van alle in „De Gracieuse" voorkomende kleedingstukken zullen tegen geringen prijs verkrijgbaar worden gesteld, zoomede uitgewerkte teekeningen voor de fraaie handwerken. Ook op het gebied van onderkleeding en handwerken is er geen tijdschrift, dat zulk een rijken inhoud heeft. De Gracieuse is tegenwoordig het eemge tijdschrift in groot formaat, dat 2-maal per maand verschijnt. Geen ander modejournaal geeft zulk een overvloed van practische hulpmiddelen, zulk een duidelijker! en voor ieder bevattelijken tekst en heeft zulk een uitgebreiden kring van geabonneerden. 60 ca a OP tan ca rs co ca Q3 r^i co bn ca ca ca Ë2 c <D C c O w c <L> t/1 <D </5 a o co s CC H s O -ï- w ca CO UJ CO r-Q O •W "3 U 0 N cS aa\ihi:i>ino to Leiden, op oen der schoonste ge deelten buiten Zoeterwoudschen Singel b(J de tram 3 Kamers, ineenloopend, o. h. z., gem. ofongem. Zeilde adres Hecrenhu Izen. Boven- en Benedenhuis a f 00 en ƒ275. Brieven en inlicht. Kantoor vaste goederen DORSMAN Co., Kloksteeg, en Zoeterw. Singel H 59. CIOS 11 A. H. RÖMER, Bouwkundige. Het BESTUUR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het jaarlijiisch examen van bet Neder landsen Instituut van Accountants zal worden gehouden te 's-Gravenhage in de maand October a. s. Zij, die zich aan het examen wenschen te onder werpen, moeten zich aanmelden bü den Secretaris: Jan-van- Nassaustraat 3, 's-Gravenhage, vóór den 31sten Augustus a. s. Diploma's van examens, welke aanspraak geven op vrijstelling van eenig deel van het onderzoek, moeten bij de aanmelding worden overgelegd. 642Ó 30 Aanbevelend, Uw dw. Dionaar, 6426 60 Nog maar driemaal honderdduizend Moppen en tweemaal honderdduizend Straatsteen, minstens hardgranw en blinkers op Rflkskeur geleverd voor den prya van f 7.00 franco scheeps. Slooping Kijks-EntrepOt a/d. Doklaan over Parkschouwburg, Amsterdam. RUIME KEUZE IN KR 6407 26 en verdere Reisbenaodigdheden. Uit de hand te koop: ongeveer 2 bunders sterU te veld staande HAVER. Te bezichtigen op aanwij zing vap den eigenaar. "a*" W. VIEVEEN, Tainder tw Veor. Ore vraag <1 tegen Aug., In een net getin, «en It.-li. BURGERDOCHTER als Dienstbode, goed kunnende wer ken en eenlgezine koken. Loon f 100 err waecbgeld. Brieven onder No. 6418 aan het Bureel vaa dit Blad. 8 op Dinsdag 33 Jall a. s., te balftwee uur, in het Logement ,Het Hof van Holland", te Noordwijk, ten overstaan van Notaris BINNENDIJK, van: 1 hectare, 16 aren of 816 rünl. roeden HAVER, aan de Leidsche Trek vaart onder Noordwjjkerhout. In 4 pereeelen. 29 aren of 200 rUnh roeden WINTERROGGE, aan den Zeeweg te Hoordwgt En 20 aren of 180 rtjnl. roeden WINTERROGGE, in den Voorweg te Noor dw U k. Betaling kooppenningen 1 Novem ber a. s. 64X7 19 liet Plaotogrö- pliiseh Aleliea» van H. JONKER. Apotlieker&dijk No. 7, Zondag 14 Juli gesloten zijn» 6401 5 Particulier Kapitaal), voor lste en 2de Hypotheek. Ook met en zonder borg aan vertrouwbare personen. Billijke conaitiën. Br. lett. JD. 3 a/h. Alg. Adv.-Bur. BOUMA <£- Co., Amsterdam* 6415 7 Het BESTUUR der „Vereoniging tot bevordering van don Bouw van Werkmanswoningen" te Lelden ia voornemens aan te besteden, In het Koffiehuis „Den Burg", Zater*. dag 90 Jnli 1901, des namiddag! te kalfdrie: Het bouwen van twintig Werkmanswoningen, op liet terrein „De Kooi", ge legen a/d. Lagen Rijndijk en Heerensingel buiten do Zijlpoort. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op "Woensdag 17 Juli 1001, des Toormiddigs te elf uren. Bestek en teekening liggen van Maandag 15 Juli af ter inzage ra boven- genoemd Koffiehuis. Bestek en teekeningen a /2.60 verkrijgbaar. Inlichtingen zijn inmiddels te be i komen b(j den Bouwkundige N. DE ZWART, 6416 30 fleeregracht No. 2fl

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10