<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering v van <§on- en feestdagen, uitgegeven. bh Leiden, 25 Juni. Professor Bonten, s» - Dinsdag 35 .Triiii. '!g\' PRIJS DEZER COURANT: '~!-Voor Loidon-jior S maanden 1 I f~} 1 1 f 1.10?) /sBuiton Leiden, per looper en waar agonton gevestigd ïfln 1.80 s j 1.6B-: Franco per post PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1-8 regels f 1.05. Iedore regol meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. 1 De heer J. P. Luycx, onderwyzer aan de R.-K. par. school alhier, is benoemd tot hoofd der eerstdaags te openen inrichting voor m. s. 1. o. te Baarn. Op de voordracht ter benoeming tot onderwyzer aan de kostelooze school C te Haarlem komen voor do heeren R. v. Waard, te Hillegom, en P. J. H. Smeets, te Lisse. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft het Italiaanech Anthropologisch Genootschap te Florence jhr. mr. Victor de Stuere, op voorstel van de heeren prof. E. H. Glglioli (vice- president) en dr. St. Sommier (socretarls), wegens zyn verdiensten jegens do beoefening der volkenkunde hier te lande tot corres- pondeerend lid benoemd. Te Schiedam is overleden dr. B. H. Sterlnga Kuyper, sedert 1897 conrector aan het gymnasium aldaar. Richard Hol heeft bedankt voor do be noeming tot eere-directeur van „Cecilia". Dr. Bredius vertoeft te Weenen, waar by een operatie heeft moeten ondergaan, die gelukkig goed schynt afgeloopen. Het zal evenwel nog wel een tyd duren, voordat hy weer naar Den Haag terug kan. De oud-wethouder jhr. Gevaerta van Slmonshaven, te 's-Gravenhage, 6chonk het Museum van hot Koninkiyk Staldepartement sen mot goud en edelgesteenten gemonteerde karwats, welke hy van wyien H. H. Koningin Sophie der Nederlanden ten geschenke had ontvangen. Te Amsterdam wordt eerlang een 2weedsch oorlogsvaartuig verwacht met den tweeden zoon van den Kroonprins van Zweden ban boord. De 17-jarige Prins Wilhelm zal onze Koningin een bezoek brengen. De Lustrumfeesten te Utrecht zyn gis teren begonnon met het inhalen en toespreken der reünisten, wat geschiedde terwyl de regen in etroomen viel. De eerste feestavond is uitstekend geslaagd. By het militair concert in „Tivoli" heerschte een by zonder opgewekte geest, waartoe hot jhoeriyke zomerweder ook niet weinig bydroeg. Groepjes reünisten trokken met muziek voorop door den a giorno verlichten tuin. In de pauze werd voorlozing gedaan van de proclamatie van Koning Karei VII, welke proclamatie door het publiek met luid gejuich 'werd begroet. Onder de aanwezigen werden opgemerkt do Commissaris der Koningin in Utrecht, baron Schimmelpenninck v. d. Oyo van Nyenbeek. De Koninkiyke Vereeniging van gepen- sionneerde onderofficieren en minderen van [het Nedorlandscho leger hield gisteren in het [paviljoen van het Vondelpark, te Amsterdam, [haar 22ste algemeene vergadering, onder Ileiding van den heer L. Zeiler. Uit het ver- ;slag van den secretaris bleek, dat do Ver eeniging thans sterk is 19 afdoelingen en 14 correspondentschappon met 512 gewone en 120 verspreide leden, 109 beschermers en beschermsters, en 2691 donateurs en dona trices. Van de gewone leden ontvingen 211 een byslag op hun pensioen. De bydragen vloeiden minder ruim dan vroeger, zoodat het bestuur voor langzamen achteruitgang der Vereeniging beducht is. De rekening over het boekjaar 1 Maart 1900 tot 28 Februari 1901 sluit mot een nadeelig saldo groot ƒ286.08. Staande de vergadering werden telegrammen van hulde gezonden aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder. Op voordracht van het hoofdbestuur benoemde de vergadering tot leden van verdienste der Vereeniging de heeren A. A. Cohen, secretaris der afdeeling te Nymegen, en W. G. Bloete, adjudant by de koninkiyke marechaussee te Zwolle. De heeren J. J. Tummers en J. G. A. Prins, aftredende leden van het hoofd bestuur, zyn herkozen. Te Arnhem is, 47 jaar oud, overleden de heer H. F. D. Hekmeyer, gepensionneerd assistent-resident. B. en W. van Zalt-Bommel hebben op de voordracht geplaatst voor gemeente-secre taris de heeren W. O. Pleyte en G. Thooft, beiden aldaar. Baron von Engel, secretaris van den Prins der Nederlanden, is gisteren in hotel „Den Ouden Dooien" te 's-Gravenhage aan gekomen. In het grensplaatsje Isselborg, by Dink8perloo, is de ook in ons land bekendo industrieel Nering Bögel, eigenaar der groote yzergieteryen, waaraan by na 600 monschen arbeiden, overleden. De „Torenwachter" wydt in zyn wokeiyk- schen brief uit Den Haag in de „Middelb. Ct." eenige beschouwingen aan de vraag, wie de opvolgers zullen zyn, wanneer do tegenwoor dige ministers hun portofeuilles ter beschikking van H. M. de Koningin hebben gesteld, en welk regeerlngsprogramma zy zullen opstellen. Uit goede bron, zoo schreef hy, verneem ik, dat het kabinet den 16den Juli zal aftreden. Op den dag af is hot dan juist vier jaren aan het bewind geweest. Daarmede zy niet gezegd, dat de nieuwe combinatie dan reoda tot stand zal zyn gekomen. Naar verluidt, is onder do heeren van de anti-liberale richting daar omtrent nog In hot geheel niet van gedachten gewisseld. Eigeniyk zyn noch do vry-anti- revolutionairen, noch de roomsch-katholieken erg met de behaalde zegepraal ingenomen. De Roomschen niet, omdat zy voor de be noemingen door hot kabinet-Borgesius niet beter bediend konden worden, do vry-anti revolutionairen niet, omdat zy er togen opzion om met do party van dr, Kuyper samen te werken. En dr. Kuyper is, gel ijk bekend, er ook niet happig op om eon ministerszotel in to nemen. Bovendien is het geen gehoim, dat dit eminent partyhoofd allesbehalve „persona grata" in do kooge kringen is. Wol is men daar korksch, maar niet van het genre- Kuyper. Men behoeft dus ook geen profeet te z{jn om te voorspellen, dat er nog menige conferentie zal plaats hebbsn alvorens de „RegierBf&higkeit" der anti-liberale meerderheid ons uit een stel ministers, in de „Staats courant" opgenomen, biykt, waarbij dan nog niet gesproken is van «en regeeringsprogram. „Geiyk een Roomsch-Katholiok staatsman nog onlangs moet gezegd hebben, is dit een nog veel moeiiyker quaestie dan de oplossing van de a. s. minister-crisis. De Roomschen speculeeren in elk geval op minstens vier van de acht portefeuilles: justitie, oorlog, buitonlandsche zaken on waterstaat. Met het oog op het geleverd „kiezersmateriaal" kan daar biliykheidshalve niot Yeel tegen in ge bracht worden. Ze zyn met zooveel y vor op do anti-revolutionairen „gegaan", dat er wel eeriyk opgedeeld mag worden. Een andere vraag is, hoe het Nederlandsche volk in zyn geheel daarover zou donken. Zelfs al stellen de Roomschen zich met minstens 3 zetels tevreden, biyft deze vraag van kracht, en in het byzonder voor iemand, nieuwsgierig aaugelegd als ik." In de jaarvergadering der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-maatschappy te Amsterdam, is de balans, enz. goedgekeurd on het dividend op 4-pCt. vastgesteld. Aan commissarissen en directie is machtiging verleend tot het sluiten van exploitatie-overeenkomsten met delocaal- spoor Dinxperloo-Varsseveld, met de Neder- landsch Westfaalsche Stoomtram-maatschappy, met de stoomtram Douekamp via Oldenzaal- Gronau en de Stoomtrammaatschappy Egmond- Alkmaar-Bergen voor de stoomtrammaat schappy Egmond-aan-Zee naar Alkmaar- Bergen. Tot commissaris is in de plaats van mr. J. J. van Kerkwyk gekozen mr. J. G. Gleichman. Volgens de „Kölnische Yolkszeitung" zullen H. M. de Koningin en Prins Hendrik dezen zomer eenigo weken in Thüringen door brengen, waar ze hun intrek zullen nemen op het slot Schwarzburg. De heer Carlo3 Arnoldson, consul der Nederlanden te Havanna, is te 's-Gravenhage aangekomen. De commissie uit ingezotenon te Rotter dam voor de grenswyziglng tusschen de ge meenten Rotterdam en Oversckie behandelde gisteren hot desbetreffende wetsontwerp. Vier leden voerden bezwaar aan wegens de groote kosten, welke daaruit voor de gemeente Rotterdam zullen voortspruiten. Eindeiyk ver klaarde de commissie zich met 12 tegen 9 stemmen voor de grenswyziging. Na do ge- bruikeiyko dankbetuiging Werd do commissie ontbonden. Het stoomschip „Amstelland" arriveerde 24 Juni van Buonos-Ayres te Rio-de Janeiro; do „Amsterdam" arriveerde 24 Juni van Rotter dam te Niouw-York; de „Bogor", van Rotter dam naar Java, passeerde 23 Juni Point de Gall©de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 Juni Scilly. Aarlnnderveen. Dezo gemeente geeft oon leening van f 33,000 uit. Boskoop. Op Dinsdag, 3 Juli a. szullen de dames dor Zondagsschool ven den Protes tantenbond met do leerlingen dier school een boottocht maken naar Katwyk-aan-Zee. Do nieuwe openbare school zal eerstdaags in gebruik worden genomen. By die golegon- hoid zal den leerlingen een schoolfeest worden aangeboden, waarvoor dc Raad f 100 uit do gemeentekas en de burgemeester mr. D. A. van Eek, uit eigen middelen, f 50 beschik baar stelden. Hazorsvvoudc. Do volgende verlofgangers moeten zich op de vermelde tijdstippen in hun respectieve garnizoensplaatsen aanmelden, om gedurende eenigen tyd in werkoiykon dienst to treden, terwyl zy daags voor hun vertrek, des Yoormiddags tusschen 10 en 12 uren, mot hun vorlofpasson ter gemeente secretarie behooren te vorschynen. De opgeroepenen zyn Q. de Bruyn, 30 Juli 1901; J. F. Verhoorn en G. Verhoog, 5 Augustus, naar 's-Graven- hago. L. J. van den Toorn, A. H. Fase, H. van Heiningen, P. van Elswyk, I. van der Loo, J. Rietmeyer, M. Pouw, A. van Klaveren, R. Kloeze, J. Slappende], D. van Veen, C. van Veen, J. van Pyien en M. van der Pouw- Kraan, allen op 16 Augustus 1901 naar Leiden. C. Dorsman, 29 Aug. naar Breda; G. R. de Heer, 29 Aug. naar Bergen-op-Zoom en C. J. Waasdorp, 2 Sept. naar 's-Gravenhage. De verkooping der goederen van den „Naaikrans" heeft de vongo week negentig gulden opgebracht, welke gelden worden aan gewend tot ondersteuning van hot suppletie fonds der Christoiyke school aan den Ryndyk. Noordwykorhout. Ds. D. J. van Aalst, predikant by de Ned.-Herv. Gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Amersfoort. Do raadsvergadering, uitgeschreven tegen heden, is uitgesteld tot a. s. Donderdag. Heemstede. Gisteren werd op onze schoone begraafplaats in den familiekelder plechtig bygezot het atoffeiyk overschot Yan wyien den heer H. van Wickevoort Crommelln, die hier Donderdag, 68 jaar oud, was overloden. De heer Van Wickevoort Crommelin was van af 1865 lid van den gemeonteraad en bekleedde het wethouderschap van 1869 tot 1889. Bekend is het by loder, die aan sport doet, wat de overledene heeft verricht ton voordoelo van den aanfok van edelo paarden. Valkenburg. Do collecte voor don go- wapenden dienst hooft hier ter plaatse opge bracht f 4.68. Uit do „Staatscourant." Kon. besluiten: Ann G. J. Zwiorzina 13op verzoek met 1 Augustus eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij hot departement van financien. Bevorderd bij dat departement tot reforendaris jhr. E. J. P. Elia9, thans hoofdcommies; tot hoofd commies W. G. Demck Patjju, thans commies; tot commies R. riaijes, K. C. A. Willemse, A. R. van lngen, A. A. M. Carriore, allen thans adjunct commies; tot opzichter met rang van eor6ten klerk P. M. Ruedisulj, thans pakker mot raüg yan bode; tot bode B. Vreeswijk, thans vaste knecht. Benoemd tot ontvauger der belastingen te Lobitb C. Crabbendam, thaus te IJselstoin; te Winsuut G. J. H. Guinée, thans te Spanbroek; to Steen wijk J. A. do Bruyn Teügbergen, thans te Epe; te Meerssen W. Gueriu, thans te Meppol, buitenge meenten. Benoemd tot schoolopziener in het arrondisse ment Tossel mevrouw 11. W. F. vau Hasselt, weduwe van J. H. W. Veonhoven te Vlieland. Benoemd tot lid dor centraio commissie voor do statistiek, genoraal-majoor J. T. T. C. van Dam van Jsselt, inspecteur bij het militair onderwijs te 's-Gravonhago. Aan den schrijver der lsto klasso bij 'e Rijks werf te Willemsoord B. do Haan, op zijn verzoek, oorvol ontslag uit 'a Rijks dienst verleend; aan 11. Lefóbvre, op zyn verzoek, 1 Juli eervol ont slag verleend uit zijne botrekking van bode bij liet departement van financiën. Audiëntiën. De ministers van waterstaat en van builenlandscho zaken verleonen dezo week geen audiëntie. In do Lakcnhnl. Do Vereeniging „de Laocken-Halle" laat eon honderdtal toekeningen van Willy Sluiter zien. Naar den algemeenen indruk van dit werk is do lieer Sluiter eon begaafd dilettant-ar tiat- toerist, gezellig reisgenoot, die met overdiy- ving, maar grappig, voor u het gemaakte en dwazo van modehoertjes en -dametjes; de eigen plooi van styfdeftigo Jean's en welge dane koetsiors uitteekont; u vermakoiyk voorhoudt hot verschil tusschen Paryschon en Hollandscben chic. Ook noteert hy, als zulk een toerist, hier en daar een land- of een zeegezicht. Alles vlug en knap geteekend, maar niets móór gevende dan den buitenkant dor dingen; mets, dat aangrypt of een betoron uitroep afdwingt danaardig. Wanneer do heer Sluiter zyn indrukken laat bezinken; uit zyn werk houdt alles, wat zweemt naar trivialo caricatuur; wanneer by zichzelf aangrijpt zóó, dat zyn kunst aan hoogerdoet denken dan aan een aangenaam tydverdryf; dan zal zyn naam kunnen genoemd worden in éón adem mot dlon dor bekende Fransche arti8ton, by do herinnering aan wier work het zyno thans zwak schynt. Van den heer Leo P. Strackó zyn twee groepen (boetseerwerk) geöxposoerdtriple essence do banaiitó. v. D. Tra na vnul en Oranje-Vrijstaat, President Kruger. President Paul Kruger komt Woensdag ochtend 11 u. 20 m. aan het station Maas te Rotterdam aan. De President zal ontvangon worden door den burgemeester on naar het Stadhuis ryden langs dezen weg: Oosterkade,' Koningsbrug, Gelderschekade, Beursplein, West-Nieuwland, Grootemarkt, Wydo Markt- steeg, Hoogstraat, Damsteeg, Kaasmarkt, Stad- huissteeg, tot voor den ingang van het Stadhuis in die steeg. Op dezen weg zullen zich loden van', werkliedenverenigingen en haie opstellen met do besturen hunner verenigingen. Reeds hebben zich ruim 30 voreenigingen aangemold. Op het Raadhuis vorblyft do President waar-: schynlyk tot halfdrie, waarna hy een rytoer doet langeHoogstraat, Goudsche Wagenstraat, Oostvestplein (middenry weg), Oostplein, Admi- raliteitskado, Admiraliteitsstraat, Nieuwo Plan tage, Vrodenoordploin, Oosteinde, Oostzeedyk, Oostpoort, Oostplein, Boezemeingel, Goudsche- ryweg, Goudscheweg, Goudschesingo), Jonker- fransstraat, Noordplein, Erasmusstraat, Jacob-' Cats-straat. Noordsingel, Bergweg, Heulbrug, Schiekade Wz., Slagveld, Diergaardolaan, Kruis straat, Kruiskade, Westersingel, Westzeodyk, Park langs Tollens en hot cafó „Bellevuo", terug over de brug vóór Tollens naar Parklaan, Woso plein, Van-Vollenhoven-straat, Scheepstiramer-, manslaan, Eendrachtsweg, Witte-do-Withstraat, Hoffmansbrug, Schildersteog, LeuvebrugsteoK% Wynliaven, Regentessebrug, Posthooinsteeg; Noordblaak, Beursplein, Plan C, Hoofdsteeg, Hoogstraat, Korte Hoogstraat, Boymansstraat, Boymansploin, Coolvest naar don Doele(Vest- zyde Ingang), waar men tegen halfvier zai aankomen. Onderweg zullen den President twoo of drie ovaties gebracht worden. Oir. halfzes vertrek van den Doelo. Rytoer langs Coolvest, Delfcschepoort, Slagveld, Coolsingel, Schiedamschensingel, Westzeedyk, Schoeps< timmermanslaan, Westerstraat, Willemsplein^ Boompjes, naar het Maashotel. Op den rytoer, dien de President maakt na het verlaten van het raadhuis, zuilen hem de volgende ovaties worden gebracht; Op hot Vredenoordplein wordt een zilveren lauwertak aangebodon, terwijl ook een zang-, koor zich zal doen liooren, daar opgesteld vanwege de vereeniging „Het Oosten." Een zangovatlo van hot „Oranje-zangkoor" (ge mengd koor) wacht den president op het Noordplein. Aan het einde van den Noord- singel by den Bergweg wordt een lauwerkrans aangebodon door do vereeniging „Het Noorden'1-; en op de noodtrap van de Staatsspoor, naasu het Notarishuis, zullen ongeveer 200 kinderen,1 van de christeiyko scholen voor lager onder- wys worden opgesteld. Zy zullen zangstukjes: ten gehooro brengen, onder leiding van den hoor J. Zeverboom. J De stoet, die door bereden politie zal wórden- vóórafgegaan en gevolgd, zal bestaan uit 5 rytulgen. Het rytuig, waarin do President gezeten is, wordt door een eerewacht van elf heeren, dio vroegor in do Transvaal bobben gediend, begeleid. De eerewacht staat onder commando van don heer D. Ceriyn, gewezen luitenant van' de Staatsartillerie der Zuidafrikaariecbe Repu< bliek. Die eorowacht zal uniform dragen. Het is gebleken, dat het bericht, vermeldende, dat mevrouw Botha to Duisburg gingwonen( onjuist was. Mevrouw Botha komt In Neder» land en zal haar intrek nemen ten huize van mevrouw De BruynTongbergon, te Doesburg, echtgonoote van don landdrost van Swaziland, die dezer dagen volgens oen bericht utt Engelsche Iron door do Engolschen gevangen,, is genomen. Vanwege het Middelburgache dames-comile voor Boeron-krygsgevangenen zal op 3, 4, 5 JS» 'ouilloton. Gelukzalig glimlachend schoof hy een der hoopen naar zich toe; alle3 om zich heen vergetend, bladerde hy in de papieren, on greep nu en dan naar de pen, om er nog een opmerking by te voegen. Eensklaps werd hy onrustig, streek pein zend langs zyn voorhoofd en dacht geruimen tyd over een zeker hoogst gewichtig onder werp na. Vervolgons stond hy met moeite op en begon in een hoop boeken te woelen, die naast de schrijftafel lagen opgestapeld. Dat waren belangryke werken voor bronnenstudie, «lie hy ter bearbeiding zyner geschiedenis had byeongebracht. Toen hy het gezochte niet vond, strompelde hy naar een kleine aan grenzende kamer, die, door gordynon van de studeerkamer gescheiden, zyn bookery be vatte. Doch ook hier zocht hy langen tyd tevergeefs. „Hm," bromde hy eindeiyk, „my dunkt, ik heb het boek toch nog niet uit onze bibliotheek gehaald. „Hm, hml" overlegde hy. „De bibliotheek is nog geopend; ik ga het even halen. Ik moet my toch zelf over tuigen, wat Helbig over het huis van Homerus echryft." En peinzend, in zichzelven mompelend en in gedachten verzonken over het boek van Helbig, schuifelde hy door zyn studeerkamer, 'opende do op de gang uitkomende deur, en ,nam, zonder zich van de huisjas te ontdoen, hoed en paraplu van den standaard. Den ^hoed drukto hy op het hoofd, de paraplu nam hy volgens gewoonte als voelhoren in de hand en ving toen zyn tocht naar de bibliotheek aan. Ongelukkigerwyze zagen vrouw noch dochter hem hot huis verlaten. Zy konden niet ver- moedon, dat hy van plan was uit te gaan, en koken dus, geiyk anders geregeld hot geval was, 's professors kleedy niet na. O, als mevrouw Mina hom had kunnon zien, zooals hy daar gedachteloos, op niets om zich heen lettend, door do straten waggelde, om zyn lyf nog de antieke kamerjas, op het hoofd een modernen cylinder en de zwart- zyden paraplu in de handl Het was oen zeer eigenaardige, vreemde vertooning, een carica tuur, geiyk de dolste grap niet komiekerzou kunnon bedenken. De waardige professor zag er uit als een Grieksch wysgoer, dio in zyn antiek, geplooid opperkleed uit het graf ge stegen was, zich in een hodendaagsch kleeren- magazyn hoed en paraplu had aangeschaft en In de universiteitsstad rondliep om totoonen, hoo de oude en de nieuwe tyd zich met elkaar kunnen verzoenen. De burgers, die de potsierlyke gestalte ont moetten, barstten in een harteiyk gelach uit. Maar de hoogleeraar bemerkte daar niets van. Want van den eenen kant was hy te byziende, om de vrooiykheid op de gezichten te kunnen herkennen, van den anderen kant was hy zoodanig in zyn gedachten verdiept, dat het tegenwoordige in 't geheel niet meer voor hem bestond. Hy hep voort als een slaap wandelaar, droomend van Hellas, alles om zich heen vergetend. En daar hy ook geen bekenden ontmoette, kwam hy, zonder in 't minst iets te vermoeden, vóór de biblio theek aan. Met zyn gewone onbeholpenheid werkte hy zich de stoep op, tot hy het inwendige van het gebouw bereikt^ waar hy door do aan wezigen met verbaasde blikken ontvangon word. Zelfs de oude bibliothecaris, dr. Menke, die in zyn gescheurd, jasje kwam aanstrom pelen, kon niet nalaten eon glimlachje van leedvermaak op zyn gerimpeld aangezicht te doen verschynen en amuseerde zich over den verstrooiden professor. Deze op zyn beurt glimlachte over het gescheurde ja3je van den bibliothecaris, en zoo had do eene zondorling do grootste pret over den anderen. Daar het boek, dat de hoogleeraar ver langde, reeds van te voren besteld was, werd hot hem terstond ter hand gesteld. Hy nam het in ontvangst, bedankto dr. Menke meer malen, ten laatste in zyn verstrooidheid ook nog een toevallig aanwezigen raadsheer in het hooggerechtshof en aanvaardde daarop 8tilvorgenoogd zyn terugweg. Voor het ge bouw der bibliotheek ontmoette hy zyn ouden boezemvriend, don geschiodvorscher dr. X. „Maar wat zie ik nu, beste Bonten," riep deze hem verbaasd toe, „hoe komt ge er toe in je antieke huisjas op straat te gaan?" „In myn huisjas? Zoover ik weet, niet," antwoordde de toegesprokene, terwyl hy ver wonderd langs zich neerzag. „Merkwaardig, hoogst merkwaardigi Onbegrypeiykl Hm, hm, ik ben toch anders nooit verstrooid. Maar ziet ge, beste Karei, die Grioksche geschiedenis die Grieksche geschiedenis l die houdt myn geheelen geest bezig. Ik heb zooevon het werk van Helbig uit de bibliotheek gehaald. Ver beeld je, beste Karei, die Helbig beweert, dat het Koningshuis van Homerus een gewoon houton huls geweest is, vergaande van onrein heid, met een lucht, erger dan onze heden- daagscho stallucht I Welk een onbeschaamd heid, zoo over de edele helden van Homorus te oordeelenl 't Is om by te schreien 1 Maar zoo doen de tegenwoordige geleerden: alles stollen zy voor als iets heel alledaagsch, zelfs hot verheven, het dichtoriyke Hellas!" En nu bogon een breedvoerig, wetenschap- peiyk gesprek, waaraan goon eind scheen te kunnen komen. Beiden verdiepten zich in do vraagstukken der geschiedvorsching, in de vervalschingen der bronnon, in de scherp zinnige stellingen der professoren Y. en Z. en geen van belden dacht nog aan de antieke kamerjas. Aan alios ovenwol komt oen elndo, en ook hot gesprek der twee boezemvrienden kon niet tot in 't oneindige worden voortgezet. Na langen, langen tyd dachten zij aan den weg naar huis. Vier-, vyfmaal drukten zy elkaar do hand, soms de handen, zeiden elkaar ovenveel malen vaarwel en nainen afscheid, alsof zy elkander nimmer zouden wederzien. Dr. X. wendde zich rechts, onze professor in zyn huisjas strompelde links weg, scharrelde, over zichzelven tevreden, door verschillende straten en kwam na eenigen tyd gelukkig in zyn woning aan. Hier verbeidde hom echter geen vriendelijke ontvangst. Zyn vrouw had toevallig aan het venster gestaan on tot haar ontsteltenis den professor in zyn huisjas de straat af zien komen. Grimmig liep zy van hot venster weg, en nauweiyks was haar man op don corridor gekomen, of zy overlaadde hem met bittere verwyten. Doch de hoogleeraar liet zich door den woordenvloed zyner bemlnneiyke eega geens zins uit de plooi brengen. Hy achtte zich boven deze kleingeestige alledaagschheden veel te verheven; hy wist, dat ook de Grieksche wysgeer Socrates zyn Xantippe met geiyk- moedigheld bejegende; hy wist, dat de Griek sche wysgeeren Antisthenes en Diogenes in nog geheel andore kleoderen voor d© oogen hunner medeburgers rondwandelden, en wat een edelen Griek niet tot schande strekte, dat mocht ook oen oerzamo 19do eeuwer zich wel veroorloven. Bovendien draaiden in zyn brein zulke gewichtige, zulke belangryke geschied kundige feiten rond, dat het hem gewoon' beiacheiyk toeschoon, ten aanzion van dio feiten over een eenvoudig kleodingstuk to spreken. Deze meoning gaf h(j dan ook tegen over zyn vrouw onverholen te kennen, door' haar woordenvloed eindeiyk mot zyn langgo-' rokto, steeds geiyke spraakwyzo af te breken „Maar myn hemel, lieve Mina, wie gaat nu aan zulke uitwendige dingen als een huisjas zoo'n groot gewicht hechten l Hoe oneindig veel gewichtiger is toch myn geschiedenis', van Griekenland, en wannoor ik in myn wetenschappelijke bezigheden zoo volkomen opga, dat ik tusschenbeide oenigo kleinigheden i verwaarloos, dan moest gy toch gemakkolyk een verontschuldiging vinden in het belang- ryke werk, dat ik voornemens ben te schryven." „Kleinighoden?" riep zyn vrouw gramstorig, 't „kleinigheden 1 Ik bid je, is dat oen kleinig heid, wanneer ge als een harlokyn op straat rondloopt en allen menschen tot spot dient?" „Spot? Lieve Mina, diende do Griek Diogenes den menschen tot spot, toen hy met zyn ton rondwandelde „Theodoor, ge zyt rechtuit onuitstaanbaar met je Griokon. Bedenk toch, dat wy niet ia Griekenland leven, doch hier in een betrek- kelyk kleine stad, onder praatzioke menschen, die zich zeker allen verheugen weer eens over don ma nu, ik wil hot niet nazeggen, hoe de menschen zich over je uitdrukken."/ „De menschen oordeelen naar don uiteriykon: schjjn. Dat moet ge bcdonken, lieve Mina." j i «Slot voijU

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1