herstemming provinciale staten. Di nsdaj l 25 II ais1 m 1 ADVERTENTIE N. Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging verzoekt den Kiezers dringend, allen hun stem uit te brengen op den Heer '5 door alleen het hokje voor zijn naam zwart te maken. esse O 'De oorlog- tusselicn Engeland en Transrutü. Achterstaand telegram uit Cradock gewaagt iweer van eon Boorensucces, ditmaal In de I Kaapkolonie. I Opmerking verdient, dat dit gevecht, dat Donderdag al heeft plaats gehad, niet is go- jSeind. Dat ia zeker een gevolg van de nog strenger geworden censuur, aan welke ia [opgedragen, te zorgen, dat geen aoverdroven" berichten overgekabeld worden. Overdreven zyn natuurlek de Engelsche nederlagen. Deze, by Wat ark loof, Is blikbaar leen niet onbelangrijke en wat vooral opmer- jkoiyk is, is, dat de censor heeft toegelaten, dat er maar één Boer is gesneuveld. Hot overige nieuws bepaalt zich tot de 'mededeeling uit Kaapstad, dat de Inval der [Boeren in de Kaapkolonie op ernstige wijze toeneemt. 1 De Engelschen zijn dus op lange na nog ;niet aan het einde. i Ook hebben ze blijkbaar het spoor van Do Wet totaal verloren. Dat volgt urt do tegen strijdige berichten omtrent den kranigen J generaal. De .Daily Mali" verneemt uit Johannesburg Het i3 zeker dat De Wet nu ten westen van Kroonstad staat. Christiaan en Louis Botha 'zijn in het district Amersfoort èn men ver wacht dat De la Rey daar ook heengaat. Zijn commando trekt om, ten einde zich by Botha Ite voegen. Men schat dat er 1000 Boeren in de Kaapkolonie zijn en dat er tuaschen de ,8000 en 10,000 onder de wapenen staan in I Transvaal en den Vrijstaat. 1 Daarentegen wordt uit Harrismith aan '.Central News" geseind: j De bewegingen van De Wet zyn in groote geheimzinnigheid gehuld sedert zijn convooi ,op 6 Juni door generaal Elliot's colonne is i veroverd. Met president Steyn ia de Boeren generaal verdwenen, en zelfs Boeren, die ge- .wooniyk goed op de hoogte van zijn bewe- gingen zijn, erkennen, dat zy niets weten van :zijn verblijf. Het laatst heeft men van De Wet gehoord dortien dagen geleden, toen hy blijkbaar naar een drift in de Vaal trok. De ,Wet voert commandant Fourie als gevan gene moe. Voor het Amtsgericht to Berlijn is Zaterdag do zaak van de „gulden hand" behandeld. Men zal zich herinneren dat dr. Liman, de Berlijnsche correspondent van de „Loipziger Neueste Nachrichten", indertijd een berichtje in de wereld had gezonden, volgens hetwelk uit een geheim rapport van de De-Beers- maatachappij bleek dat deze financieele onder neming te Koulen een groote som had be taald „voor agitatie doeleinden. De „Köln. Ztg." die meende dat dr. Liman haar goede trouw in verdenking had willen brongen, publiceerde daarop tegen dr. Liman twee artikelen van beleedigenden Inhoud, naar aanleiding waarvan dr. Liman een aanklacht wegens smaad tegen dit blad indiende. De „Köln. Ztg." diende van haar kant een togenaanklacht in, omdat het [eerste bericht van dr. Liman volgons haar smadend voor haar was geweest Voor de „Köln. Ztg." waren voor de recht- Jbank verschenen de gewezen hoofdredacteur dr. Aug. Schmit8 en de redacteur dr. Voo/ Look, die beiden verantwoordelijk waren voor ide gewraakte artikelen, l De verdediger van dr. Liman onderwierp de houding van dr. Sehl, den correspondent van de „Kölnische" te Johannesburg, aan een 'scherp* critiek en toonde aan dat dit individu elke maand van de kapitalistische kliek 4000 mk. trok voor zyn schendbrieven tegen de Boeren republieken. Dr. Von Look betoogde daartegenover dat 'de houding die de „Kölnische" ten slotte in de zaak van de Boeren had aangenomen, al lang was bepaald voor Sehl zijn brieven be gon te Bchrijven. Dr. Liman verklaarde, dat het zijn doel was geweest tegenover de beschuldiging van de Engelschgezinden, dat Al-duitschers met Boorongeld waren omgekocht, vast te stellen, 'dat juist van Engelschen kant met steek- [penuingen was gewerkt, en daarbij was het •pikant voor hem ge weest, dat juist Keulen in die omkoopery was betrokken, wuar do 'Al duitschera door de Boeren omgekocht heetten te zijn. Als de „Köln. Ztg." zich beleodigd gevoelde door zijn bericht, dan lag dit niet, subjectief, aan zijn artikel, maar, objectief san haar eigen geweten. t Het eind van de debatten was, dat de rechtbank zich met deze laatste opvatting .vereenigde. Dr. Liman werd dus v r ij g e- sproken. Daarentegen zag de rechtbank •in de twee artikelen van de „Köln. Ztg." tegen dr. Liman wel smaad, al was de scherpe toon er van eenigszins te verklaren uit de opgewondenheid van de „Kölnische". Dr. Schmit8, de gewezen hoofdredacteur, werd veroordeeld tot 100 mk. boete of 10 dagen gevangenis en dr. von Look tot 200 mk. boete of 20 dagen gevangenis. De veroordeelden zijn dadeiyk van hun 'vonnis in hooger beroep gegaan. In het Lagerhuis werd den Britschen minister van oorlog gevraagd of den Boerenaan voerders was aangezegd, dat zy de verantwoor- (delykheid op zich moesten nemen voor de voe ding van de vrouwen en kinderen in do ver- jwoeate districten, en of hun daarby de ver zekering was gegeven, dat de daartoe be- i noodigde levensmiddelen niet door de Britsche troepen zouden worden weggehaald of ver nietigd. De heer Brodrick antwoordde daarop, dat in- lichtingen omtrent dit punt gevonden zouden •worden ii» de correspondentie over het verbran den van hoeven, die hy zich voorstelt binnen kort aan het Huis over te leggen. Mevrouw Botha, echtgenoote van den Trans- vaalschen commandant-generaal, gaat zich te JDuisburg aan den Ryn, waar een vriendin ivan haar, mevrouw Zuderberg, woont, metter- 'woon vestigen. De Afrikaander gedelegeerden Merriman en 'Sauer gingen Zaterdag te Southampton scheep naar Kaapstad. Een groote schaar van Boerenvrienden kwam hun vaarwel zeggen; o. a. de vertegenwoor digers van het Stop-the-war-comité, van hot ▼erzoenlngscomlté, verder Channlng, Courtney ;en andere parlementsleden. De pogingen van de Jingo's om eon tegon- betooging op het touw te zetten, mislukten jammeriyk, daar liet jouwen van de kleine bende van Jingo's gemakkeiyk overstemd werd. De „Standaard"-correspondent te Brussel geeft als zyn meening te kennen, dat de meeting in Quoens Hall te Londen den tegon- stand der Boeren zal aanvuren ln de ver wachting, dat Engeland ten slotte gunstiger vredesvoorwaarden dan die van lord Kitchener zal aanbieden. Het Hoogverraadshof te Burgersdorp heeft weer zeven vonnissen uitgesproken tegen mannen uit Yonterstad en wel twee jaar gevangenisstraf en 1000 pd. st. boete tegen Oosthuyzen, twee jaar gevangenisstraf on 500 pd. st. tegen Hendrik Kruger, zes maanden en 1000 pd. st. boete tegen Stephanus Kruger, zes maanden en 750 pd. et. boete tegen Dirk Coetzee, 600 pd. st. boete tegen Van Wyk, 15 maanden gevangenisstraf tegen Viljoen en 250 pd. st. boete subsidiair zes maanden tegen Andries Coetzee. Volgens de verliezenlyst zyn den 19den Juni by Smaldeel 2 man gesneuveld en 2 officieren en 3 man gewond; verder is ge vochten by Springbokfontein (IS Juni), Stan- dertoo (18 Juni), Paardeplaata (18 Juni, 1 officier gesneuveld en 1 man gewond), Groot hoek (17 Juni) en Oudenaard (19 Juni). Uit Middelburg, in de Kaapkolonie, wordt gemeld, dat er een nieuw „vordedigingsge- bied" is gevormd, waarin Aberdeen, Graaff Reinefc, Middelburg, Cradock en Maraisburg zyn opgenomen. Do „Daily Mail" vertelt, dat oen aanzieniyk deeL van de laatst uit Engeland gezonden Yeomanry zoo weinig waard is, dat zy, die met de mannon te maken hebben, zich af vragen waarom ze eigeniyk uitgezonden zyn. Mejuffrouw Hobhouse zou hedenavond in Queens Hall spreken over haar ervaringen in de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Na de ervaringen van verledon week heeft echter de eigenaar van het gebouw het voorzichtiger geacht zyn lokaal niet ter beschikking te stellen voor een tweede byeonkomst, die der machthebbende party niet aangenaam kan zyn. De meeting zal evenwel tocii doorgaan in een andere localitoit. Reutor seint uit Pretoria, dd. 21 dezer: De grootoro veiligheid van de verbindings- lynen, blykende uit het uitbiyven van her haalde of ernstige storing in den laatsten tyd, heeft ten voile het plan gerechtvaardigd om blokhuizen langs de spooriyn te bouwen. De weinige malen, dat pogingen beproefd zyn, hebben de blokhuizen uitstekende diensten gedaan by het verdryven van trein vernielers en ze zyn voortreffelijke voorbehoedmiddelen tegen aanvallen gebleken. Af en toe gebeuren er nog aanvallen, vooral in de buurt van Middelburg, maar grootere waakzaamheid en een grooter aantal blokhuizen en garnizoonen hebben ook veel goed gedaan in die streek. Een rappoit van Boerenzijde. De „N. R. Ct." publiceert een schryven van den heer P. Steuerwald een der beste leden yan Theron'a verkenningskorps en thans by de verkenners van Malan in de Kaapkolonie. Aan dit schryven is liet volgende ontleend „Over 't algemeen Is de toestand in de Kolo nie voor de Afrikaner-zaak zeer gunstig en niettegenstaande de uiterste krachtsinspan ning van den vyand, houden de commando's van commandant Kritzinger, Malan en Van Rheonen en van de kapiteins Scheepers en Fouchó nog eteeds stand en zyn op zyn minst 4-maal zoo sterk als by 't doortrekken van de Oranje-Rivier. Behalve dat de Burgers, die zich by deze commando's aangesloten hebben, voorzien konden worden van geweren, muDitie, paarden, enz., werd een groot aantal geweren vernield en werd munitie op ver schillende plaatsen begraven, daar meer werd boitgemaakt dan vervoerd kon worden. Om aan te toonen, dat het hierboven medegedeelde niet overdroven is, wil ik enkole feiten aan halen, waarby ik persoonlyk tegenwoordig was en waarvan ik in myn dagboek aantee- kening maakte. „Kort na 't overtrekken van de Oranje- Rivier raakte commandant Malan met een pa trouille van 25 man van do commando's van generaal Ckriatiaan de Wet gescheiden, waar op besloten werd als een zelfstandig comman do werkzaam te zyn totdat er zich weer een goede gelegenheid zou voordoen om ons by onze commando's aan te sluiten. Om een ge regeld verhaal te geven van allo wederwaar digheden van deze patrouille, zou te langop- houdon; ik wensch my daarom slechts tot enkele feiten te bepalen. Ik moet evenwel doen opmerken, dat er byna geen dog voorby gegaan is zonder dat we op een of andere wyze aan den vyand schade toebrachten. „Op den 17den Februari J.L werd door 5 van onze mannen een wagon met munitie en anderen voorraad buitgemaakt. By de eerste schoten nam het escorte, sterk 19 man, de vlucht; 3 hunner, waarvan 1 gewond, bleven in onze handen. Onder meer werden 12 kis ten patronen buitgemaakt, welke op een vei lige plek geborgen werden, waar ze nog aan wezig zyn, daar we sedert dien tyd nog nim mer gebrek aan munitie hadden. „Op den 26aton Februari 1.1., terwyi we te Klipkraa), een plaats ten westen van Rich mond, gelagerd waren, kwam een vyandelyke afdoeling, omtrent 120 man sterk, met 5 kar ren uit de richting van Richmond Road. In minder dan geen tyd waren we opgezadeld en vielen we den vyand aan, die terug vluchtte en positie nam in de nabyhoid der randen. Zeventien van ons, voorafgegaan door onze officieren, bestormden evenwel hunne positie, met het gevolg, dat de vyand zich na een kom gevecht, waarbij 22 hunner gedood en 32 ge wond werden, overgaf. Aan onze zyde werd slechts éón paard doodgeschoten. Deze afdee- ling van Kitchener's Fighting Scouts was ge heel nieuw uitgerust, zoodat we een prach- tigen buit maakten. Een grooto hoeveelheid patronen, omtrent 15,000, word buitgemaakt. Vermoedelijk Com. Stouerwald, tweede zoon van wijlen prof. Steuerwald uit Delft. —TT Nadat j$dor onzer zich van 'tnoodige voor zien had, werden de overige goodoren ver brand; 2 karren werden echter medegenomen om de ammunitie en geweren te vervoeren. „Te Moddorfontein had op den 4den Maart 11. een schermutseling plaats tusschen 6 van ons en 9 Engelschen; slechts 1 khaki kwam er heelhuids af. Aan onze zyde geen verlies. „Van den 7den tot en met den 17den Maart 11. werden we achtervolgd door eon afdeoling van Kitchener's Fighting Scouts, omtrent 400 man sterk, waarmede we herhaaldeiyk slaags waren. By elk gevecht werden den vyand kleine verliezen toegebracht. Te Stellen- boschvlel b(Jv. op den 8aten Maart, werden 3 Engelschen, waaronder een kapitein, gedood en 8 gewond, terwyi er 14 gevangengenomen worden. In dit gevecht sneuvelde een der onzen en werd er een gewond. Op den lOden werden 6 Engelschen gevangen zonder een schot te lossen. „Te Hoekdoorn verbrandden wy omtrent 80 geweren, daar het vervoer ons te lastig viel en de kolonisten zich niet zoo spoedig aansluiten als wy gevroren buitmaken. „Een khaki word in dit tydsverloop tot 3-maal toe gevangen (zooals u zeker bekend Is worden de krygsgevangenen steeds weder in vryheid gesteld) en deze leverde ons dua 8 geweron, 3 paarden, 3 zadels en omtrent 450 patronen. „Wanneer Ik voortga met het opsommen van feiten, welke gelukkig voor ons afgeloopen zyn, dan zou u misschien kunnen denken, dat ik overdryf, en om dit te voorkomen, wil ik nu een en ander meodeelen omtrent Blauw- krans, naby Janaonville, waar we d.d. 20 Maart I I. te zamen mot de commando's van kapt. Fouché en Scheepers, door een sterke vyandelyke macht werden omsingeld. Ik herinner my niet gedurende dezen oorlog zoo dicht ingesloten geweest te zyn, en toch had den we het geluk om te ontkomen, met het geringe verlies van 1 dood en 2 gewond. Wel is waar zyn veel paarden in den slag gebleven, maar dit waren reserve-paarden, welke in de hand gehouden werden; doordat het terrein^ zeer moeiiyk begaanbaar was, moesten er wel verscheidene achterblyven. Van deze affaire wordt door de Engelsche couranten groote ophef gemaakt. Een koloniale courant zegt zelfs, dat, volgens bericht van een oog getuige, 42 Boeren op het slagveld begraven werden. Ongetwyfeld zyn echter de verliezen aan Engelsche zyde grooter dan de onze, voor zoover menschenlevons betreft, en wat de paarden aangaat, dit verlies was binnen den tyd van 2 weken ruimschoots hersteld, want kapitein Scheepers maakte te Murraysburg 160 paar den buit, terwyi een patrouille van kapitein Fouchó uit een kamp naby Nelspoort omtrent 250 paarden nam, en commandant Malan, in vereeniging met een gedeelte van kapitein Scheepers' mannen, op den Oden April 11., een Engelsche afdeeling van 90 man sterk in de nabijheid van Aberdeen tot overgave dwong, na een gevecht dat 5 uren duurde, en by deze gelegenheid ongeveer 90 paarden en 60muil dieren buitm&akto. Het getal paarden, door ons te Blauwkrans verloren, bedroeg hoogstens 100. In laatstgenoemd gevecht sneuvelden 6 Engelschen en werden 13 gewond, terwyi aan onze zyde geen verliezen waren. „Het commando van commandant Malan was op dit oogenblik reeds aangegroeid van 25 man tot ongeveer 80, en allen zyn goed gekleed en ruim voorzien van Engelsche wapens, ammunitie, paarden, enz., enz. Gemid deld heeft ieder man minstens 3 paarden en zoo is hot ook met de andere commando's, welke in de kolonie werkzaam zyn, „Wanneer u het bovonstaande vergeiykt met de berichten, wolke omtrent de aange haalde feiten in de koloniale couranten voor komen, dan zal u daaruit zien, dat de Engelsche berichten Yor van de waarheid afwyken, waarom ik u verzoek dit onder de aandacht te brengen van hot publiek, zoodat het hiermede rekening kan houden by het lezen van voor de Boeren nadeelige berichten. In het geheel verloor Maian'a commando in de 2 maanden, waarin veel gevochten werd, slechts 4 man, waarvan 1 sneuvelde en 8 gewond in handen van den vyand moesten worden achtergelaten." Alvorens te eindigen, vostigt de heer Stouer wald nog de aandacht op een bericht, voor komende in de Graaf-Reinet Advertiser" dd. 27 Maart 11., over het fusiloeren van 3 Afri kaners te De Aar op 10 Maart jl., wegens een vermeenden aanslag der genoemde 3 man nen en een trein by Taaiboschfontein. „Ik kan u mededeelen," zoo schryft hy, „dat ik persoonlyk tegenwoordig was by het derailleoren van bedoelden trein en de ver zekering geven, dat niet alleen geen van de veroordeelde personen eenig doel gehad heeft aan dit feit, maar dat zy er geheel en al on kundig van waren, eerst den volgonden dag hebben zy vernomen wat gebeurd was. Om nog sterker aan te toonon, dat deze personen geheel onschuldig veroordeeld zyn, merk ik nog op, dat ik zolf noch een my ner kameraden geweten heeft wat het plan was van comman dant Malan, voordat we ln den avond van den 19den Februari by den spoorweg naby Taaibosch siding aankwamen. De moord van deze 3 onschuldige mannen is erger dan die van Slachtersnek en heeft een diepe veront waardiging opgewekt onder de Afrikaners, die zich nog rustig gohouden haddon, en zal dan ook zeker duur te slaan komen aan Engeland." Volgens hot offlcieele program voor de reis van de Hertog en de Hertogin van Cornwall on York zullen in Kaapstad op 18 Augustus en de daarop volgende dagen groote feesteiyk- heden plaats hebben. Programma van Muziekaitvoeringeit. ZOMERZORG. Dinsdag 25 Juni, te lialfacht, te geven door het Stafmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie, directeur de beer W. van Erp. Eerste afdeeling: No. L L'Entrée de Schier monnikoog, Marche, Rap; 2. Ouverture .Les Dragons de Villars". Maiiiart; 8. a. Danse Arabe, A Danso Russe, Tschaïkowsky; 4. Fnntaisie sur .Lakmó", Opéra de Delibes, Mann. Tweede afdeeling: No. 5. Ouvertnre ,Eoryanthe",v. W&bor; 6. a. Adagietto de la Suite „L'Arlésienne" (arr. Mann), Bizet; b. .L'AIouette", Polka pour Piccolo, Sellenik; 7. .Valse Bleue" (arr.Noordanus), Margis; 8. Fautaisie de l'Opóra „La Juive", Halovy. Nos. 1, 3 en 7, eerste uitvoering op .Zomerzorg". Telegrammen, Verliezen van hel Engelsche leger, zooals die voorkomen in de Daily Graphic" a 0 0 P 2 0 1 O O ■6 a O f* O U) O a a B E O aS J4 fs 20 Juni 6 20 1 21 21 2 19 14 22 10 21 10 24 25 26 Totaal LONDEN, 22 Juni. RO.) Lord Milner is te Hatfield aangekomen om lord Salisbury te bezoeken. CRADOCK, 21 Juni (R. O.) De „Midland Mounted Rifles" leden Donderdag by Wa- terkloof de volgende verliezen: 10 man ge sneuveld, vier gewond, 66 gevangengenomen. Een gewonde Boer, die hier werd binnenge bracht met de Engelsche gekwetsten, vertelt, dat éón Boer is gesneuveld. CRADOCK, 22 Juni. RO.) Gistermorgen vroeg werd een deel van de „Midland Mounted Rifles" onder kapitein Spandam uitgezonden togen Malan, die Zondagnacht den spoorweg by Roodehoogte was overgestoken en naar het Westen trok. [Hoewel verder slechts bekend is geworden, dat kapitein Spandam doodeiyk gewond is, mag men veilig aannemen, dat dit detachement hetzelfde is waarvan de ernstige verliezen in bovenstaand telegram werden geseind. Ook do tydsbepaling in dit en het vorig telegram wyat daarop. Omtrent het Zondagnacht plaats gehad hebbende gevecht by Waterkloof is niets nadere vernomen.] LONDEN, 24 Juni (R. O.) Uit Kaapstad wordt heden aan de „Daily Mail" gemeld: De inval der Boeron in de Kaapkolonie neemt op nogal ernstige wyze toe. De Boeren- commando's werven mannen aan en voorzien zich ook van paarden. Vyfhonderd paarden maakten zy buit van het remonte-kamp by Colesberg, nog geen week geleden. De inval lers zwerven rond in de oosteiyke districten en in het centrum der Kolonie. NIEUW-YORK, 23 Juni. R. O.) De heer Adalbert Hay, vroeger consul der Vereenigde Staten te Pretoria en zoon van den Staats secretaris Hay, is uit het venster van een hotel te Newhaven (in Connecticut) gevallen en doodgebleven. De heer Hay was, na den avond met eenige college-vrienden te hebben doorgebracht, in opgewekte stemming naar het hotel gegaan om -zich ter ruste te begeven. Klaarbiykeiyk was hy aan het venster gotroden om een sigarette te rooken, waarvan de helft nog in het kozijn werd gevonden, verloor daarby het evenwicht en stortte op straat. NIEUW-YORK, 23 Juni (R. O.) Driehon derd menschen verdronken in Pocahontas (Virginia) door het doorbreken van een dyk. LONDEN, 23 Juni. Het Engelsche barkschip „Falkland", kapitein Gracie, van Tacoma, is, na by Scilly op een rots te hebben gestooten, gezonken. De kapitein en vyf der opvarenden worden vermist. Marktberiohton. Alfon, 24 Juni. Aangevoerd 9 wagens kaas, te zamen 489 stuks. Prijs: lsto eoort Goudscho kaas f 22 a f 24.60, 2de soort f 19 a f 21. Handel matig. Aaogevoerd 60 Lammeren. ilotteniam, 24 Juni. Vee. AanvoerPaarden, Yeulen, Ezel», magere Runderen, 257 vette Ruuderen, 375 vette en graakalveren, 1 nuchter Kalf, 995 Schapen of Lammeren, 444 Var kens, Big, Bok of geit. Men noteert: Vette Runderen lete qual. 62 a 2de qual. 66 a 3de qual. 62 a cente, Oaeen lete qual. 62 a 2de quaL 68 a 3de quaL 64 a centa. Stieren late quaL 46 a 2de quaL 35 a 3de qual. a oeuta. Kalveren lete qual. 80 a2de qual. 70 a 60 centa, alles per K.G. Handel zeer trAag. Schapen lato qual. 65 a 2de qual. 60 a centa. Handel slecht. Varkene late qual. 46 a Sde qual. 46, 8de qual. 44 a cento. Licht eoort 42 a 44 oente. Kleine aanvoer; vlugge handel. dclileüaui, 22 Juni. Noteering van de Beure- comraissia. Moutwyn f 7.60 per HL. Zender fust en zonder belasting. Spoeling f JL. Notoering van de Makelaars. Moutwijn f 7.bO, Jenever f 11.60, idem Amoterd. proef f 13. Notoering van den Distill ate ure bond. Moutwijn f 7.60. J enever 111.50, Amak. Proef f 13.—, Spiritus f f--- LEIDEN, 24 Juni. Thermometeratandgisteravond om 8 uran 15° C. 69° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 17.5° C. 63.5° F., middage om 12 uren 19° C. 6C.2> F.,'a namiddag® om 4 uren 18.5° O. 65.3° F. De kolonel jhr. L. F. A. van der Goes, commandant van het 4de regiment infanterie, vertrok hedenmorgen naar do legerplaats by Harskamp, ten einde aldaar tot 24 Juli a. s. het bevel te voeren over bet zich aldaar bevindondo tro8pengodeelte van da korpsen- van het leger. Aan dien hoofdofficier is als adjudant toegevoegd de 1ste luitenant H. B. J. Sark, van genoemd regiment. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de onderofficieren, die een geneeskundig onderzoek moeten ondergaan voor toelating tot den hoofdcursus, niot meer in de plaatsen, waar een cursus is gevestigd, doeb in de standplaatsen van elk der divisie-comman danten bedoeld onderzoek rullen moeten ondergaan. De Nsderlandsche mail wordt hedenavond alhier verwacht. By de heden alhier gehouden openbar* verkooping van cokos in partyen van 100, 10 en 6 H.L. waren de pryzen f 58, f 6, en f 3. In een heden te 'a Gravenhage gehouden jaarvergadering der Naamlooze Vennootschap „De Deli-Courant" werd besloten van de be haalde winst na behoorlyke afsciiryving op de balanswaarden om niet meer dan 4 pCt. dividend over 1900 uit te keeren. Als com; missaris word herkozen do heer H. G. von Oven. Aan het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst (tweede gedeelte), van 17 tot en met 22 Juni jl. gehouden, zyn van de 12 candidaten, naar orde der eindrangiyst, de volgende tien heeren toegelaten: Cb. J. I. M. Welter, H. Chr. Gooszen, G. R. Erdbrink, R. K. Bowles, G. L. Uljée, J. K. Helder, J. Kreomer, J. F. Oudkerk Pool, J. M. van Valkenburg en L. A. Boers. De directie van de Maatachappy „Zeebad Scheveningen" heeft besloten als proof do Vrydagavond-concorten in het vervolg oerst te 8 uren te doen aanvangen in 't ver trouwen, dat 't publiek dan op dat uur aan wezig zal zyn. De Fransche gezant by ons Hof is naar Parys en de gezant van Portugal naar Brussel vertrokken. Vele officieren van verschillende wapens vertrokken heden uit Den Haag deels naar Zaandam en deels naar Dordrecht. De „Arbeiders-kiosvereeniging" te Gro ningen besloot in haar huishoudelijke ver gadering van 23 Juni met algemeene stemmen de candidatuur van mr. Drucker te steunen, omdat hy voorstander is vau Grondwets herziening om te komen tot algemeen kiesrecht. Het stoomschip „Eibing" vertrok.22 Juni van Macassar naar Amsterdam; de „Joanne", (K. W. I. M.) vertrekt 24 Juni Yan Paramaribo naar Amsterdam; de „Kaïsar" (uitreis) arr. 22 Juni te Durbau; de „Koning Willem III", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Juni van Genua; de „Merapi" vau Batavia naar Rotterdam, passeerde 23 Juni S&grès, de „Oengaian", van Rotterdam naar Batavia, pass. 22 Juni Gibraltarde „Prins Willem IV" arriveerde 17 Juni van Amsterdam te Para-, maribo; de „Soembing" van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 Juni te Padang. academienijeuws. Leiden. Aan de universiteit alhier is tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer C. H. A. T. Fehmora, geboren te Rotterdam, na verdediging van een academisch proef schrift, getiteld: „Bydrage tot de therapie b(J ruptura uteri". Amsterdam. Bevorderd is tot arts de heor G. Mes, geboren te Haarlem, en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren H. Haber- mehl en C. van Tyen. Utrecht. Door de medische faculteit aan., de Utrechtsche Universiteit is bekroond hot antwoord op do prijsvraag van C. H. ArienS' Kappers, medisch candidaat aan de Amster-. damsche Universiteit. Bijiisburg. Door do anti-revolutionairkies- vereeniging alhier, is besloten ditmaal geen candidaten te stellen voor den gemeenteraad en by de Kamer-herstemming op a. s. Don-, derdag te stemmen op mr. O. J. E. baron Van Wassenaar van Katwyk. Bevallen van een Meinje A. E. VAN VELZEN, Kaiser. Leiden, 23 Juni 1901. 5312 4 Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon C. L. M. MEIJER, Echtgenoote van 5809 7 A. VAN 'T RIET. Leidbn, 23 Juni 1901. (Middelstegracht 145). Eenige kennisgeving. Heden overleed, na een langdurig en smarteiyk lyden, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Zustor, Tante en Behnwdtante HELTJE LUEREMAN, geb. Korenhov, in den ouderdom van ruim 80 jareD, na een gelukkige echtverbintenis yan 62 jaren. Uit aller naam: W. LUEREMAN. Leiden, 22 Juni 1901. (Moriaansteeg 7). 6819 12

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3