'Pieter Schaafema, timmerman te Johannesburg, ■was by de Johannesburger politie; P. 0. Grubhoffer, uit Klagenfürt, Oostenrijk, na de bezetting van Komatipoort mee naar het noorden getrokken, ia door een val van zijn paard, na den slag van Brandfort, gekwetst en verpleegd geweest in het hospitaal te Heilbron; Nicolaas Verstappen, laatst van vernomen 22 Febr. 1900, en Alex Boshoffen zijn broeder commandant Boshoff, belden van Pretoria, op commando. G emeonteroad van Lelden» Het eerete der 85 punten lange agenda, dat tot gedachtenwisseling aanleiding gaf, was het voorstel tot reorganisatie van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en van het onderwijs aan de openbare scholen der £de klasse. De heer Pera merkte op, dat, toen boven genoemd voorstel in de Plaatselijke School commissie ter tafel kwam, hy de zaak aldaar alleen beeft beoordeeld uit het oogpunt van het al- of niet-wenschelljke in het belang van dat onderwijs. Hl) moest toestemmen, dat de voorgestelde regeling werkelijk een verbetering kon genoemd worden, en daarom heeft hU er zijn instemming mee betuigd on zou by in dezen Baad ook voor het voorstel stemmon. Er is echter z. i. aan al soortgelijke voor stellen voor iemand, die op de openbare school de voorziening in de behoeften zjjner kinderen niet kan vinden en hiervoor de Christelijke school noodig acht, een smartelijke schaduw zijde verbonden. De bestaande wettelijke regeling van het onderwijs ia z. i. onrecht vaardig en iedere verhoogiDg der kosten van het openbaar onderwijs vermeerdert het onrecht. Meermalen heeft epr. zyn achting betuigd voor de onderwijzers hier ter stede om huns weiks wil en zjj verdienen die achting maar niet minder is deze voor de bljzondero onderwijzers, aan de Chr. scholen alhier werkzaam. Stiefmoederlijk als de Chr. scholen nog altyd bedeeld worden, hebben haar onderwijzers bU minder bezoldiging menig keer hun krachten te verdubbelen door de drukkender omstandigheden, om tot het ge- wenschte resultaat te komen. Waar staat en gemeente een aan kind op de openbare 6cbool ongeveer f 26 uitkeeren, ia dit bedrag voor een kind op de bijzondere ■chool tot nu toe beperkt tot ongeveer f 6. Het voorstel van en Ws. is er op aange legd, om don toestand der kweekschool te verbeteren. Spr. meende hierbij te moeten op merken, dat deze kweekschool niet kau dienen om op ©en bevredigende wijze een opleiding te bezorgen aan de toekomstige Christelijke onderwijzers. Om deze reden hobben dan ook de hooiden van Chr, scholen te dezer stedo met enkelen hunner collega's uit den omtrek zich vereenigd, om aan jongelieden, die zulks wenschen, zulk. een opleiding als de laatst bedoelde te verschaffen. Die hoofden moeten dit echter voor verreweg het grootste deel doen uit toewijding voor de zaak, terwijl de geldelijke bezoldiging tegenover de moeito en de verantwoordelijkheid al uiterst gering is. Spr. meende met een enkel woord op de hier bestaande Chr. school tot opleiding van onder- wjjzors en onderwijzeressen to moeten wijzen. Deze school mag naar gewoon burgerrecht naar evenredigheid aanspraak maken op steun. Spr. gaf het voornemen te kennen, binnenkort met een voorstel by den Raad te komen, dat mee kan dienen, om aan den bestaanden toe stand x. I. een van onrecht op het ge bied van het onderwijs zoo al geen eind te makon, het dan toch te vorminderen. Intus- ■chen zou spr. stemmen voor het voorstel van B. en Wa, omdat de meest doelmatige inrichting van het onderwijs voor hem de aan gewezene is. De Voorzitter zelde, met belangstelling het voorstel van den heer Pera al te wachten, en merkte op, dat ook vele bijzondere onder- wijzora van de kweekschool aan de O. Vest gebruik maken. De heer Do Langt vroeg om eenlge inlich tingen, B. en Ws stelden de reorganisatie der scholen 2de kl. voor lo. om de bezwaren, verbonden aan den overgang der leerlingen 8de kl. der gemengde school naar een andere school; en 2o. omdat een leerschool voor de kweekelingen met leerlingen van 6 6 jaren voor een goede leerschool te beperkt is. Dit laatste bezwaar vervalt z. I geheel door het voorstel om de school van den heer Koops tot leerschool te bestemmen en het eorste bezwaar is niet zoo groot. Bh eiken overgang van de eene naar de andere klasse krijgen de leerlingen toch een andoren klasse onder wijzer en dat de leerplannen der verschillende scholen aaa elkander aansluiten, daarvoor zorgt toch vanzelf het gemeentebestuur In overleg met do betrokken achoolautoriteiten. Kan spr. dus het gewicht der redenen voor reorganisatie niet goed inzien, wel zUn er if i. bezwaren aan verbonden. Allereerst zjjn een gevolg der reorganisatie de kosten van verbouwing der leerschool en der vermeerdering van het personeel met twee onderwijzers zonder dat er méér kinderen van het onderwijs kunnen profiteeren. Voorts vindt hl) het eon inconveniönt voor den goeden gang van het onderwijs, dat voor de meisjes school gebruik zal moeten gemaakt worden van 1 leerlokaal in de jongensschool lste kl. die klasse zal van de goede zorgen van het hoofd der school weinig kunnen genieten. Ook vroeg spr. zich af, hoe do lieer Koops, die hoofd is eener school, welke door ruim 600 kinderen bezocht wordt, by hetgeen hy als hoofd der school te doen heeft, nog den tyd kan vinden om de kweekelingen by hun practische opleiding behulpzaam te zijn, zonder schade óf voor zyn 6chool óf voor die prac tische opleiding der kweekelingen. Spr. vroeg tevens, of 20 lesuren voor den nieuwen direc teur der kweekschool niet te veel zyn en een maximum van 14 k 16 niet is te verkiezente meer omdat de totale bezoldiging van den titularis dan toch nog zeer ruim is, en hy zich dan meer met den algemeenen gang van zaken kan bezighouden. Ton slotte veroor loofde spr. zich nog de volgende vragen, ten ©inde de financieele zyde dor zaak beter te kunnen overzien, lo. Is het de bedoeling van B. en Ws., indien de leerschool a. d. O. Vest eon school met 6 in plaats van een met 3 klassen wordt, het traktement van het hoofd der school op 1800 te houden. 2o. Zullen de hoer Cramer en mej. Winkler niet komea verzoeken om verhooging van jaarwedden, wanneer hun scholen vervormd worden door ?by voeging der laagste drie klassen. 8o. Zal de heer Koops niet een dergeiyk verzoek doen, als zyn arbeid -vermeerderd wordt met de prac tische opleiding der kweekelingen? De Voorzitter verdedigde de reorganisatie der scholen 2de klasse op grond, dat deze dringend noodig is. De overgang van de eene onderwyslnrichting naar de andere werkt voor sommige leerlingen dfkwyis schadeiyk op den goeden gang van het onderwUs. Het ls gebleken, dat de aansluiting van ae leer school van den heer v. Dyk aan do scholen van den hoer Oramer en mej. Winkler te wenschen overlaat. Wat de verhouding van de leerschool tot de kweekschool betreft, men zal moeten toegeven, dat de leerschool zooals deze nu is, niet beantwoordt aan baar doe). Een school voor leerlingen van 6 9 jaren toch is voor een goede leerschool te beperkt Spr. verdedigde voorts de splitsing der be trekkingen van directeur der kweekschool en hoofd der leerschool en betoogde op ver schillende gronden de weuschelykheid, om de school van den heer KoopB aan te wyzen voor leerschool. Dit is een school voor gewoon lager onderwys en aan het bezwaar, dat kweekschool en leerschool in één gebouw zyn gevestigd, wordt nu voor een groot deel tegemoetgekomen. Bovendien is de heer Koops thans belast met het geven der lessen in de paedagogiek aan de kweekschool en is hot wenscheiyk den leeraar in dat vak ook de practische opleiding der kweekelingen op te dragen. Dat de heer Koops niet tevens de kweekelingen by hun practische opleiding behulpzaam zou kunnen zyn .zonder schade óf voor zyn eigen school óf voor dio prac tische opleiding is Diet aan te nemen. In antwoord op de vragen van den heer De Lange omtrent verzoeken om verhooging van jaarwedden «telde de Voorzitter hem gerust. Spr. vindt het jammer, dat voor één klasse van de meisjesschool van mej. Winkler gebruik zal worden gemaakt van een lokaal van den heer Japikse, doch getracht zal worden die klasse terug te brengen naar de school, waar zy behoort. De verbouwing, waarvan in het Yoorstol van B. en Ws. sprake is, zal niet zoo veel kosten. De voorloopige raming is f 12- a ƒ1500. Spr. merkte nog op, dat geheel dit voorstel een zuinigheidsvoorstel is. Ten slotte gaf hy als zyn meening te kennen, dat 20 lesuren voor den directeur der kweek school niet te veel zyn. Deze laatste meening word niet gedeeld door den heer De Langedie er voor was, van die 20 uren 4 af te nemen, f 2900 is voor den directeur der kweekschool een respectabel traktement. De Voorzitter verdedigde de door B. en Ws. voorgestelde regeling, volgens welke bedoelde directeur behalve een jaarwedde van 1700 (zonder vrye woning of vergoeding van huis huur) ook zal genieten een jaarwedde als leeraar aan de kweekschool, waaraan hem 20 lesuren zullen worden opgedragen berekend ad 76 per wekeiyksch lesuur. Ook de heer Van Dyk had tegen' deze regeliDg absoluut geen bozwaar. De heer Den Houter, inmiddels ter verga dering gekomen, had uitstel van het aan hangige onderwerp gewild tot na de terugkomst van den Voorzitter, (wien tot medio Aug. vetdof is verleend buiten de gemeente te ver- biyven). Het onderwerp toch is van verre strekking en hoogst belangrijk. De Raad beeft van B. en Ws. een uitvoerig exposé, doch het advies van den schoolpziener spreekt niet over de cardinals quaestie, de plaatselyke schoolcommissie ging niet op de detaile in en spr. heeft geen schnfteiyke uiteenzetting van den heer Van Dyk gezien. Spreker staat bier voor de moeilijke vraag: wat te doen. Tegen stemmen kan hy nietreorganisatie is noodig, doch op vele punten heeft hy aanmerking te makoD. Hy vraagt of het niet mogeiyk is, dat de Raad alsnog een uitvoerige uiteenzet ting kr(Jge van den tegenwoordigen directeur der kweekschool, en het niet veel beter ls te wachten met een beslissing tot de Voorzitter terugkomt. De Voorzitter gelooft, dat de zaak van alle kanten bekeken is. Met den heer Wichers, don districtsschoolopziener, hRd hy een uit voerige conferentie, waarin de reorganisatie van haver tot gort ia besproken. De heer W. juichte die reorganisatie toe. Spr. merkte op, dat het aanvankeiyk zyn voornemen was, de reorganisatie van de kweekschool met 1 Sept. a. B. en die van de scholen 2de kl. reeds met 1 Juli in werking te doen troden, doch het was gebleken, dat de voorbereiding der uit voering van de reorganisatie meer tyd vordert dan oorspronkelyk was gedacht. Verschillende redenen deden er de voorkeur aan geven, om, nadat door den Raad het hoofddenkbeeld zou zyn aangenomen, de reorganisatie eerst in te voeren, die van de kweekschool op 1 Mei 1902, die der scholen 2de kl. op 1 Juli 1902. Het bezwaar togen uitstol der uitvoering bestond echter hierin, dat de heer Van Dyk zyn verzoek om eervol ontslag als dirocteur der kweekschool en hoofd der tegenwoordige leerschool had gevraagd tegon 1 Sept. a. 8. Dank zy de welwillendheid van den heer Van Dyk, die het tydstip van zyn ontslag verschoof tot 1 Mei 1902, is dat bezwaar weggenomen. Spr. meent, dat dit besluit van den heer Van Dyk op zeer hoogen prys dient te worden gesteld. Spr. ontraadt uitstel, zooals de heer Den Houter wenschte. Dit zou hy niet goed vinden tegenover den heer Van Dyk en niet in het bolang van hot onderwys. Do heer Den Houter gelooft, dat allo Raads leden niets dan waardeering en lof hebben voor den heer Van Dyk. Hy acht echter een 8chrifteiyke uiteenzetting van den heer Van Dyk gewenscht. Deze uiteenzetting kan vol maakt parallel zyn met die van B. en Ws., doch ook niet. De VoorzMer merkte op, dat dè uiteenzet ting van B. en Ws. natuuriyk Diet is opge steld zonder den heer Van Dyk te hebben geraadpleegd. Op een vraag van don heer Den Houter antwoordde de Voorzitter, dat er ten opzichte van de hoofdpunten der voorgestelde reorgani satie geen verschil bestaat tusschen den Voorzitter en den heer Van Dyk, ja zelfs geen verschil in do details. De beer Den Houter zou het biliyk vinden, indien do jaarwedde van den heer Koops, indien deze belast wordt met de practische opleiding der kweekelingen, worde verhoogd. De Voorzitter gelooft echter, dat de heer Koops met de voorgestelde regeling volkomen te vreden zal zyn. Ten slotte brachten de heeren Fockema Andreae en Do Goetfe nog het een en ander in het midden betreffende de verdeeling der leerlingen over de drie scholen 2de kl. By de beraadslaging hierover deed de Voorzitter o. m. de toezegging, dat zooveel mogeiyk rekening zal worden gehouden met de wen schen der ouders. De verschillende onderdeelen van hst voor stel van B. en Wb. werden zonder discussie en hoofdelyke stemming goedgekeurd en daarna het voorstel ln zjjn geheel, eveneens zondor hoofdelyke stemming, aangenomen. Alsnu kwamen aan de orde de volgende punten 25a. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst mot de firma A. Boreig te Berlyn-Tegel, betredende de elverantie eener stoomkoelinrich- ting en ijsfabriek ten behoeve van het openbaar •l&chtbais. (154) Aangenomen zonder hoofdelyke stemming, nadat eenlge opmerkingen van den heer Van Dissel en vragen van de heeren Van Rhyn en Fockema Andreae door den Voorzitter zyn beantwoord. 26o. Voorstel tot het weder ter bewoning geschikt verklaren van het perceel Klooster No. 42. (149) Aangenomen zonder discussie en zondor hoofdelyke stemming. 27o. Verzoek van D. van Leeuwen, om intrek king van het besluit tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Pektonpoort nummers 1, 2 en 3 of toekenning van schadeloosstelling. (152) De heer Van Kempen achtte het wel wat kras, dat bedoelde perceelen voor bewoning zyn afgekeurd, daar er gedurende 18 jaren in die'hulsjeB geen zieken zyn geweest en in een der woningon, sinds 22 jaren door een familie bewoond, geen ziekte heeft geheerscht. Voorts wees spr. op de groote schade, die door het raadsbesluit den eigenaar D. v. Leeuwen wordt toegebracht. Hy vroeg of het niet mogeiyk it, dat bedotld besluit niet worde uitgevoerd. De Voorzitter antwoordde, dat er geen enkele reden is, om dat besluit niet uit te vooren. De heer Van Kempen herinnerde den Voor zitter aan zyn toezegging, in een vorige ver gadering gedaan, om het denkbeeld van schade loosstelling, door 6pr. geuit, te overwegen. De Voorzitter merkte op, dat uit die toe zegging niet volgt, dat B. en Ws. in een kort daarop volgende vergadering met een voorstel tot schadeloosstelling komen. Deze quaestie is niet maar in eens te regelen. Spr. herinnerde aan wat te dezer zake door de heeren Drucker en Pera in een vorige vergadering is gezegd. De heer Drucker merkte op, dat het veel dank baarder werk ls, schadeloosstelling te bepleiteD, dan onbewoonbaarstelling voor t© stellen, en dat het denkbeeld van schadeloosstelling by een ander voorstel dan dat betreffende de perceelen in de Pektonpoort werd ter sprake gebracht. Spr. herinnerde er voorts aaD, dat de Raad eenstemmig laatstbedoeld voorstel aannam en ook do heer Van Kempen daar tegen geen bezwaar had. "Waarom zou men nu, vroeg Bpr., op dit besluit teruggekomen? Hiervoor ls geen enkele reden. En deed men het, dan zou een schromeiyke onblUykheid worden bsgaan jegens de andere eigenaren, van wie perceelen onbewoonbaar zyn verklaard. De heer Van Kempen was den heer Drucker erkenteiyk voor zyn uitlegging en zou niet verder op de zaak ingaan. De heer Pera wilde'de quaestie van schade loosstelling eerst eens in geheime zitting bespreken, doch niet nu, want het menu, dat den Raad is voorgezet, is thans te overvloedig. Hy zou punt 27 willen aanhouden. De Voorzitter was niet tegen een geheime zitting, doch daarin moest dan alleen de quaestie van schadeloosstelling ln het algemeen worden besproken. De heer Fockema Andreae merkte op, dat, indien het verzoek van v. L. wordt ingediend, de Raad de grootste Inconsequentie begaat. De heer Pera Btelde als motie voor, een beslissing op punt 27 uit te stellen. De heer Den Houter was het eens met den heor Pera, dat de quaeste van schadeloos- stolling eerst in een geheime zitting dient te worden besproken. Hy verzoekt echter den hoer P., geen spaak in het wiel te steken. Hy gelooft, dat or geen reden is, om het ge nomen besluit in te trekken. De heer Drucker was het eens met den heer Den Houter: de Raad moet beginnen met het verzoek van v. L. af te wyzen- Geschiedt dit, dan is spr. bereid aan do dis cussie over schadeloosstelling deel te nemen. De motie van den heer Pera werd In stem ming gebracht en verworpen met 20 tegen 1 st., die van den voorsteller. 28o. Verzoek van do bewoners van de Maars- manssteeg om den naam Maarsmansateeg to ver anderen in Maarsmansstraat. (163) By dit punt wordt behandeld een nader verzoek van de bewoners der Maarsmanssteog. De Voorzitter lichtte hot in het voorstel van B. en Ws. gebruikte woord „liefhebbery" toe. Hiermede hebben zy willen te kennen geven, dat, indien men begint met dit verzoek toe te staan, tal van andere verzoeken van van gelyke strekking zullen Inkomen. Waar is dan het eind? B. en Ws. twyfelen geenszins aan do oprechtheid en den ernst der bewoners van de Maar6man6steeg ten opzichte van be doeld verzook, maar er is h. i. geen reden, om den naam dier steeg te veranderen. Do heer Van Bhijn verdedigde de gevraagde naamsverandering. De winkeliers in de Maars manssteog kunnen door den ongunstig klin kenden naam steeg moeiiyk personeel krygon uit andore steden. Spr, wees voorts op wogen in onze stad, die niet wyder zyn dan de Maarsmanssteeg en toch straat worden genoemd, b. v. de Tweelingstraat en de Conscieutiestraat. Wat de opmerking betreft, dat tal van andere verzoeken om naamsverandering zullen inkomen, merkto spr. op, dat ieder verzoek op zich zelf zal worden beoordeeld. Naar zyn meening vragen de bewoners der Maarsmans- steog naamsverandering op biliyke gronden. In vorige eeuwen was mon er onverschillig voor, of een weg steeg of straat werd ge noemd, thans is dit niet meer het geval. Ten slotte beriep spr. zich op een akte van het Jaar 1689, waarin gesproken wordt van Maaremansstraat. De heer Van Kempen is voor het behoud van woord steeg en wees op den naam Hoofdsteeg in Rotterdamde succcursale der firma Van Kempen aldaar kon altyd personeel krygen, niettegenstaande het woord steeg. De heer Pera meende, dat ten opzichte der Hoofd steeg van een exceptie kan worden gesproken. Hy stemde in met jiet pleidooi van den heer Van Rhyn, opmerkende, dat ieder handelsman aan straat de voorkeur geeft boven steeg. De heer Van Dissel was voor de gevraagde verandering, omdat hierdoor geen verwarring zal ontstaan en de historische beteekenis niet wordt weggenomon. De Voorzitter bestreed nogmaals naams verandering en ook de heer Fockema Andreae verklaarde zich hiervan geen voorstander. Er is naar de meenlDg van den heer Fockema Andreae geen bepaalde breedte op te geven voor sttfat of steeg, de Maarsmanssteeg draagt reeds zeer lang dien naam, en de moeiiykheld, dat da winkeliers geen personeel uit andereplaatsen kunnen krygen, zal wel worden weggenomen, als aan den volke buiten onzo stad is ver kondigd, dat de Maarsmanssteeg een dor verkeersaders van onze gemeente is. De heer Eerstens vreesde, dat by inwilliging van dit verzoek, het aantal dergelyke ver zoeken legio zal worden. Hy vroeg of het niet beter zou zyn alle stegen straten te noemen. Nadat de Voorzitter ook dit denkbeeld had bestredeD, werd het voorstel van B. en Ws., om afwyzond op hot verzoek dor bewonere van de Maarsmanssteeg te beschikken, aange nomen met 15 togen 6 st., die der heeren Van Dissel, J. P. Driessen, Kerstena, Pera, v, Rhyn en Van Hamel. 29o. Verzoek van bewoners van de Kloksteeg om den naam Kloksleeg te veranderen in Jllok- straat of Acaderaiestraat. (169) Afwyzend beschikt zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming. 30. Verzoek van M. H. van Waveren, om goed keuring van een etratenplan voor de terreinen achter de Haarlemmer trek vaart, kadastraal be kend onder Sectie K, No. 928, 1034—1036 ge meente Leiden. (150). De heer Van Hamel meende, dat er geen bezwaar bestond, om aan den wensch van den heer Van Waveren te voldoen, o. a. op grond hiervan, dat vooreerst geen uitzicht bestaat op uitvoering van het stratenplan van H. v. Oo8terum c. s. De heer Dekhuyzen lichtte nader het voor stel van B. en Ws. toe. De Voorzitter deelde mede, dat B. en Ws. zich schrifteiyk tot den heer v. Oosterum hebben gewend, om te vragen of by hem werkeiyk het voornemon bestaat tot uitvoering van diens stratenplan over to gaan. Een ant woord is nog niet ingekomen. De heor Van Jlamel zou een beslissing op dit punt willen uilstellen tot een antwoord is ingekomen. De Voorzitter was tegen uitstel. De heer P. J. v. Hoeken vroeg, of v. Oos- terum een termyn is gesteld voor uitvoering van diens plan. De Voorzitter antwoordde, dat in dergelyke gevallen geen termyn wordt gesteld, doch de Raad het recht hééft tot Intrekking van het besluit, waarby dat plan werd goedgekeurd. De heer Den Houter vroeg, of 't hoofdbe zwaar tegen inwilliging van het verzoek van den heer v. Waveren is: dat zyn plan niet aansluit aan dat van den heer v. Oosterum. De Voorzitter antwoordde: Ja. De heer Den Houter verklaarde nu, veel te gevoelen voor uitstel totdat een antwoord van den hejer v. Oosterum is ingekomen. Do Voorzitter bleef uitstel bestryden. Hierna werd het prceadvies van B. en Ws. om afwyzend op 'het verzoek te beschikken, aangenomen. Tegen stemde de heer v. Hamel; buiten stemming hielden zich de heeren v. Rhyn en Den Houter. 31o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden voor bet leggen van een riool- in de lleeren- straat (159) Aangenomen zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming. Van de behandeling der punten 32° 34®, die werden goedgekeurd, geven wy in een volgend nommer uitvoerig verslag. Het voorstel tot het Invoeren eener pensioen regeling ten behoevo van weduwen en weezon van gemeente-ambtenaren zal in een volgende vergadering worden behandeld. Ten slotte vormeiden wy nog den uitslag der verkiezing van leden en plaatsvervangende leden van de stembureelen voor de stemming en eventueele herstemming van leden van den Gemeenteraad. Kiesdistrict I. Stemdi8trict I (Hoofdstambureau) Raadhuis. Leden: lo. Dr. P. J. Kaiser. 2o. S. C. van Doesburgh. 3o. Mr. J. H. Goudsmit. Plaatsvervangende ledenP. L. C. Driessen, W. F. Verhey van Wyk, H. M. Sasso, C. H. Kouw. Stemdistrict III (School ln de Gortestraat.) Voorzitter: Dr. A. van Rhyn. Leden: lo. Mr. C. G. 't Hooft. 2o. 0. Goekoop. 3o. J. A. van der Valk Bouman. Plaatsvervangende ledenP. Zillesen, A. D. Vygh, M. van der Wal, Mr. H. Vos. Stemdistrict IV (De Burg.) Voorzitter Dr. M. J. de Goeje. Leden: lo. P. J. Mulder. 2o. Dr. D. A. de Jong Jz. So. Mr. E. L. T. Hoogen- straaton. Plaatsvervangende leden: Dr. Th. G. den Houter, F. A. W. Schudel, G. van Driel, D. Hartevelt H.Czn. Kiesdistrict II. Stemdistrict II iHoofdstembureau) School aan de Heeronstraat. Voorzitter: J. Korevaar P.Az. Leden: lo. Dr. E. F. van Dissel. 2o. Dr. S. G. de Vries. 3o. Mr. J. C. van der Lip. Plaatsvervangende ledenP. J. van Hoeken. H. B. van Maaren, P. J. Burgersdyk, C. J. Leen der tz. Stemdistrlst V (School aan de Mare.) Voor zitter: Mr. Egbert de Vrios. Leden: lo." J. P. J. Driessen. 2o. H. Meynesz. 3o. E. Bouma Nieuwenhuis. Plaatsvervangende ledenMr. P. J. M. Aalborse, N. Brouwer, H. J. Jesso, J, Arnoldy. Stemdistrict VIII (Timmerloods aan de 8tadstimmerwerf.) Voorzitter: Mr. L. M. J. H. Kerstens. Leden: lo. W. Pera. 2o. Dr. H. G. Hagen. 3o. S. J. Le Poole. Plaatsvervangende leden: Dr. Th. W. van Lidth de Jeude, 0. Peltenburg, Dr. J. J. Salverda Qxvro, F. H. Verster. Kiesdistrict III. Stemdistrict VI (Hoofdstembureau) School aan de Van-der-Worff-straat. Voorzitter: Dr.; M. C. Dekhuyzen. Loden: lo. J. de Lange, 2o. A. J. Binnendyk. 3o. M. G. van Ewyk. j Plaatsvervangende loden: A. J. van Hoeken J.Jz., J. W. Hoogenstraaten, J. M. P. de Graaf, G. Groen. i Stemdistrict VII (Bewaarschool aan de Groenesteeg.) Voorzitter: J. J. Hasselbach. j Ledenlo. A. E. van Kempen. 2o. H. J. van 1 Nouhuys. So. F. G. Rosier. Plaatsvervangende leden: Mr. S. J. Fockema Andreco, H. L.A. van Dampen, L. J. Cohen, M. J. H. van der Koog. »c Tillmrgsclic Moordzaak. Nadat de ambtenaar van hot Openbaar Ministerie by do rechtbank te Breda, na zyn gisternamiddag gehouden uitvoerig requisitoir, (zie ons Tweede Blad), tegen den beklaagd*. Mutsaers levenslange gevangenisstraf had geélscht, kwam heden do verdediger, mr, Pels Rycken, aan het woord. Hy acht het requisitoir zonder eonige objectiviteit en bovendien vol tegenstrydig- heden. Het zegt te geiyk, dat de moordenaar h a a 8 t had en werkte met kalmte. Een misdadiger wordt getrokken naar de plaats der misdaad, maar de schilder kwam er zoo goed als de koster. De schilder liegt, maar de koster liegt ook. De tegenspraak van des schilders verkla ringen acht pleiter geen bewys. Het weg brengen van het pakje ging uit gewoonte. De koster is niet om halfelf naar huls gegaan, want het meisje is wel gezien, de koster niet. Pleiter poogt te bewyzon, dat de mishandeling gepleegd is door den koster in de catechismus? kamer, en de moord later. Het lykje zon toen door den koster naar de gewelven der kerk zyu gebracht. Gemengd Nieuws* De heer L. J. Pierlot, wien eenigen tyd geleden het ongeluk trof dat zyn Amsterdamsche wasch-, Btryk- en glans- inrichting ln brand geraakte, zoodanig dat het perceel aan de Oude Vest No. 157, naas^ het MeermanshoJje, geheel moest worden herbouwd, "is thans in het bezit van een ge heel nieuwe inrichting, bovendien meer naar de eischen des tyde gebouwd. Daardoor heeft hy nu gelegenheid de linnen en ander? goederen, welke door zyn handen zyn gegaan, als een proeve van bekwaamheid in zyn va^ te étaleeron. Heden zagen wy er een groot* verscheidenheid van. Gevel, etalagekast on winkelopstand zyn fraai. Architect van den bouw was de heer Jac. van der Heyden en aannemer de heer A. Verhoog Jz. In den Sin g er-wi n k e 1 op de Mare 81, alhier, ls thans een by zonder fraaie naai machine geótaleerd, van de soort* zooals H. Sf. do Koningin er een van de Singer- Maatschappy als huwelijksgeschenk ontving. Déze laatste was echter speciaal versierd met het koninkiyke wapen in het midden, alsmede op de vier hoeken van de hoofdplaat. Een achtjarige knaap geraakte; gistermiddag te ongeveer zes uren al spelende in den Ouden Ryn. Een voorbyganger redde den jongen, die met den schrik vry kwam. Hedenmorgen had in de Morseh-1 poortkazerne een garnizoensinformatie plaats' in zake den milicien G. S., van het 4de regiment infanterie, die zich zonder verlof' jran hier had verwyderd en te 's-Gravenhage werd gearresteerd. Voor gezegd feit zal deze milicien voor een krygsraad moeten terecht staan. Een vet schaap geraakte heden ochtend in het Rapenburg. Het word door twee personen weder op het droge gebracht. De eigenaar beloonde hen met een dubbeltje, dat eorlyk gedeeld werd. Vette schapen zyo dus niet veel waard of de eigenaar was niet erg scheutig uitgevallen. Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage stond gisteren terecht do colporteur Kl., door de Haagsche rechtbank tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens smaad, aangedaan aan een ambtenaar in de recht matige uitoefening zyner bediening. Op de Vischmarkt te Leiden had hy, de zaak der Hogerhuizen besprokend, de beteekenis van het misdryf verduistering voor het publiek uiteengezet en daarop gezegd, dat het weg nemen van papieren, die tot bewys dienen in een strafzaak, ook verduistering is, en dat de oificier van justitie te Leeuwarden zulks ook had gedaan om de Hogerhuizen te ver- oordeelon. De colporteur hield een uitvoerig pleidooi, waarin hy de zaak der Hogerhuizen behandelde, tegen liun veroordeeling protesteerde en de anarchie verheoriykte. De procureur-generaal requireerde veroor- deoling van bekl. tot twee maanden gevangenis straf. Uitspraak over 8 dagen. To 's-Gravenhage wilde een 10-jarige knaap gisteravond in de Van-Bylandt- straat een wagen van de openbare reiniging naloopen, doch viel met het hoofd op de straatsteenen en wér-d in een zeer ornstigen toestand opgenomen en In oen nabyzynde woning binnengedragen. Een inmiddels ont boden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. Voor kanton I te Rotterdam werd giBteren een overtreding der Leerplicht wet behandeld. Zekere T. v. E. had verzuimd zyn inwonend dochtertje, dat nog niet buiten do leerverplichting viel, geregeld de school te doen bezoeken en wel op vier dagen in April en op negen dagen in Mei van dit jaar. De vereischte --aanzegging by do wet be doeld was behoorlijk aan den vader ter kennis gebracht, blykens daarvan opgemaakt proces verbaal van een beambte der politie. Beklaagde zeide geen schuld aan het geval te hebben, daar hy die dagen in het Ziekenhuis had doorgebracht; zyu vrouw, buiten eede ge hoord, beweerde dat er eeu vergissing in de dagen der aanzegging moest zyn; waarop ds zaak uitgesteld werd tot 4 Juh e. e»

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 2