pe oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Aan commandant Malan werd een week ge loden een ernstige nederlaag toegebracht door kolonel Scobell, seint Reuter, doch Malan Is weer verschenen by Schoombles in do Kaap kolonie met zestig man. Breedt bevindt zich 20 myi zuidwestelyker met 80 of 100 man. 1 Dinsdag heeft een gevecht ln de buurt van Jacobsdal plaats gehad, waaromtrent alle bij zonderheden nog ontbreken. Verdacht. In den loop van heden wordt te Southamp ton verwacht een groot transportschip met gewonden en andore terugkeerendo soldaten uit Zuid-Afrika. Op ongeveer drie myien van do stad is een groot hospitaal, waar reeds ongeveer S000 invaliden uitmuntend verpleegd worden. Te Worcestor, in de Kaapkolonie, waar onlangs in een gevecht tusschen Maleiers en soldaten een dezer laatsten gedood en een gewond werd, zyn Woensdagavond de moskee en het huis waar die soldaat gedood word, vernield. De Meyer en Charlton-myn to Johannes burg heeft gedurende de afgeloopen maand 1005 Eng. onsen goud opgeleverd uit 8740 ton erts. Er werken 60 stampers. „Central News" verneemt uit Kaapstad dat de Boeren geen oogenblik hebben beproefd Jamestown bezet te houden. De „Standard" meldt dat kolonel Gorringe Kreutzinger dicht op de hielen zit. De veronderstelling dat het verraad van Kaffers tegenwoordig welig tierde in do republieken, wordt bevestigd in een brief van den correspondent van de „Times" te Middel burg, die den 6den Mei schreef: „Het is een voldoening om waar te nemen, dat men voel 'practischer gebruik dan totnogtoe van den Kaffer maakt voor het verkrijgen van inlich- tingen. Generaal Blood is zoo gelukkig geweest om zich te verzekeren van de diensten van 'kolonel Wools-Sampson als officier van den inlichtingendienst, en het succes van Benson's en Pulteney's colonnes is grooteiyks aan hem 'te danken. Kolonel Wools-Sampson verbindt een grondige kennis van het land, de bewoners jen hun taal met een zeldzame bekwaamheid 'om inlichtingen te schiften. De Kaffer zou nog van meer dienst kunnen z|jn, indien men een geregeld stelsel invoerde om hem in natura te beloonen voor nauwkeurige inlichtingen, leidende tot de gevangenneming der Boeren, en indien men zorg droeg om te voorkomen dat hy schade leed in zyn eigendommen en ïeo verloor door ons toedoen.'' Er komen nu weer eens berichten over )oerigheid in den Vrystaat. Verscheidene huizen vlak in de buurt van .Harrismith, waarvan do bewoners op dienst waren by de dorpswacht, zyn door de Boeren .geplunderd en verbrand. Dezen biyven kwaad stichten, in weerwil van het kanonvuur van •het garnizoen. Het is niet geraden, zich een nifil bulten het dorp te wagen. In het district Philippolis staat weer oen commando, natuuriyk in vodden en zonder zout of tabak. In het Engelsch Lagerhuis beschuldigde sir Blundell Maple gisteren de Engelsche officieren, ;die belast zyn met het aankoopen van paarden in Oostenryk-Hongarye voor den dienst in Zuid-Afrika, grof geld te hebben betaald voor slechte dieren en met de verkoopers het ver schil tusschen de werkeiyke waarde en don i' door do regeering betaalden koopprys te heb- 'ben gedeeld. De financieele secretaris van het departement van oorlog, lord Stanley, ant woordde, dat een onderzoek wordt ingesteld, maar-dat hy niet gelooft dat de beschuldiging gegrond is. Uit de Engelsche verliezeniyst blykt het volgende: te Blauwbank by Jacobsdal zyn op 3 Juni een man gesneuveld en twee gewond verder is gevochten by Petrusburg (3 Juni), Joubert's kop (3 Juni), Barberton (3 Juni), Lydenburg (3 Juni). De andere gevechten waarvan in de ver- lliesiyst melding wordt gemaakt, werden ge leverd op 30 Mei aan de Oranjerivier, en verder 'ook op 3 Juni by Hindersburg en Badfonteln. Do verliezen der Engelschen waren: gesneu veld 3, gewond 1 en vermist 1; verder ge storven aan ziekte en wonden 25. Gisteravond heeft het „HM." op zyn bureol en bezoek gehad van een oorlogscorrespon dent van de „New-York World", den heer Sangree, die uit Zuid-Afrika teruggekeerd is, omdat de strenge censuur hem beletto zyn opdracht te vervullen. Het „HM." schryft omtrent dat onderhoud het volgendeWy fllraken eenigen .tyd over den oorlog, over de positie dor Boeren en over hun vooruitzichten. Het spreekt vanzelf, dat de heer Sangree ons niet veel nieuws vertelde hy is zelf jour nalist en heeft het voornemen een boek te schryven over president Kruger en den oorlog. Maar het deed ons genoegen door dezen on- pariydigen man tal van byzonderheden, ons reeds door stryders met de Boeren vei told, te hooren bevestigen, en ook in hem trof ons het vaste vertrouwen op den einduitslag van den stryd. De Boeren, zeide hy, vechten nu veel aanhoudender dan in den aanvang. Nu zy niet meer hun vrouwen en kinderen kunnen gaan zien, die in de Britsche kampen zyn opge- BloteD, gevoelen zy geen behoefte meer aan verlof, dat dikwyis in het begin van den oor log de Boerencommando's zoo te onpas ver zwakte. Indertijd liet zich een Boer door bet .vooruitzicht van een zwaar gevecht tegen een overmachtigen vyand volstrekt niet weerhou den om te gaan zien hoe vrouw en kinderen bet maakten. Thans is deze reden voor hun heengaan de eenige vervallen, en biyven zy doorvechten. Zy hebben munitie genoeg en staan nog met 12,000 h 13,000 man in bet veld, benevens een duizendtal Kaapsche kolonisten, die zich by hen hebben aange sloten. Als zy het nog zes maanden willen uithouden, zal Engeland den êtryd moeten opgeven. De Engelsche troepen zyn den oor log al lang moede en het Engelsche volk de heer Sangree heeft zich ook een weinig op de hoogte van de stemming te Londen gesteld meent, dat de onderneming al te veel geld heeft verslonden. „Als de Boeren volhouden zal de oorlog over zes maanden werkeiyk geëindigd zyn ten gunste der Boeren", meent de correspon dent van de „N.-Y. World", en deze woorden hebben te grooter beteekenis, daar hy geiyk vele anderen in den aanvang volstrekt geen sympathie gevoelde voor de Boeren, maar hen eerst in de latere dagen van den stryd heeft leeron waardeeren. De „New Age" vestigt or de aandacht op, dat lord Milner of Capetown mischien niet eens een geboren Engelschman en alleen ge naturaliseerd is, en daarom volgens een wet uit don tyd van koning Willem III volstrekt niet bevoegd ia om in het Hoogerhuis te worden opgenomen. Milner's grootvader was, volgens de „New Ago", koopman te Neuss en gehuwd met een juffrouw von Rappard. In 1830 werd z.yn zoon Karl geboren die in Bonn, Giersen en Tübingen in de medicynen studeerde en in 1860 te Tübingen promoveerde. Hy trouwde nog als student, in 1863, ging later naar LonJon en praktizoerde daar van 1860 tot 1867 als dokter; in hot laatstge noemde jaar keerde hy te Tübingen terug, werd lector in de Engelsche taai aan de hoogeschool en in 1872 buitengewoon profes sor. Hetzelfde jaar hertrouwde hy, daar hy 1869 zyn eerste vrouw had verloren. Nu ryst de vraag: Is Milner geboren Engelschman of is hy genaturaliseerd Milner is in 1854 geboren en zou dus als zyn vader gedurende zyn korte verbiyf in Engeland ge naturaliseerd is, een genaturaliseerd Engelsch man zyn en geen geboren; is dit werkeiyk zoo, dan kan hy echter volgens de wet die oor- spronkeiyk gericht was tegen de Nederlanders, die met Willem III meekwamen, geen lid van het Hoogerhuis wezen. Telegrammen, LONDEN, 7 Juni (ft. O.) De „Times" heeft in haar tweede editie een telegram uit Pretoria, volgens hetwelk de resultaten in de afgeloo pen twee maanden een optimistischen kyk gaven op den militairen toestand, maar dat do Boeren de vyanaeiykheden zullen voort zetten, zoolang hun zoogenaamd gouverne ment zich blyft handhaven. Het vertrek van mevrouw Botha naar Europa geeft echyn van waarheid aan het gerucht, dat Botha het voorbeeld van Kruger zou volgen en het land verlaten. Volgens de vorklaring van een Boer, die er by tegen woordig was, hoeft Botha in de vorige week te Spitskop ton zuiden van Amsterdam, zyn volgelingen toegesproken. Botha verhaalde, dat Engeland in verlegen heid was door Europeesche verwikkelingen en zeide, dat de vriendelijkheid, welke aan de Boeren, die zich overgaven, getoond werd, een teeken was van Engelands onmacht, hun weerstand te breken. Een proclamatie, waarby aangekondigd wordt, dat na een maand alles wat aan do Boeren op commando toebehoort zal worden verbeurd vorklaard en de aanvoerders, wanneer zy. gegrepen worden, levenslang zullen worden verbannen, zou een heilzame uitwerking heb ben, daar het bekend is, dat verschoidene commandanten reeds aarzelen. LONDEN, 7 Juni. (ft. 0.) In het Lagerhuis verklaarde de minister van oorlog, Brodriek, dat aan lord Kitchner go9n instructiën gege ven zyn, die hern zouden beletten om van de Boeren vredesvoorstellen te hooren, die, moch ten zy gedaan worden, onmiddeliyk aan de regeoring zouden medegedeeld worden. Maar deze, en ook lord Kitchener, zouden weigeren hot vraagstuk der onafhankelijk in beraad te nemen. Labouchère vroeg of de onafhankelykheid aan Canada en Australië gegund, ook aan de Boeren geschonken zou worden, waarop Chamberlain antwoordde, dat zulks nu zeker niet zou geschieden. Verder deelde Brodriek mede, dat hy een telegram van lord Kitchener had ontvangen, waarin werd gezegd, dat het gerucht, als zouden de Boeren twee gevangenen te Vlak- fontein doodgeschoten hebben, ODgegrond is. KAAPSTAD, 8 Juni. (ft. O.) Gisteravond verraste kolonel Scobell een Boerenlager ten noordwesten van Barkley-Oost. Hy nam 20 Boeren gevangen en maakte, behalve 166 paarden, een hoeveelheid ammunitie, levens middelen on kleederen buit. Kolonel Wyndham ^verraste een anderen troep des vyands by Steynsburg en maakte 22 gevangenen. LONDEN, 8 Juni (ft. 0.). Mevrouw Louis Botha is te Southampton met do „Dunvegan Castle" hedenmorgen aangekomen. Zy weigerde geïnterviewd te worden. De heer Fischer, zoon van den vroegeren secretaris Yan den Oranje-Vrystaat, deelde aan Reuters vertegenwoordiger mede, dat mevrouw Botha zich regelrecht naar Londen zal begoven en daarna naar Nederland zal gaan en ook naar België. De datum van haar vertrek naar het vaste land is echter nog niet vastgesteld. De heer Fischer zeide, dat hy kon beves tigen noch ontkennen, dat mevrouw Botha met een opdracht in het belang van den vrede naar Europa is gekomen. Hy kwam terug op zyn belofte haar door Europa te vergezellen, en ook daarop, zyn vader, Abraham Fischer, te Brussel te bezoeken. LONDEN, 7 Juni (ft. O.) De avondbladen bevatten een telegram uit Peking, waarin een tweede botsing te Tientsin gemeld wordt. Woensdagavond nameiyk zouden eenige sol daten van Indische troepen, die door Fransche soldaten uitgescholden werden, op dezen ge schoten hebben. Er moeten twee der aanvallers gedood on vyf gewond zyn. PRETORIA, 8 Juni (ft. 0.) Een ernstig spoorwegongeluk had gistermorgen plaats in de buurt van Pretoria op de lyn naar Pieters burg. Een trein nameiyk, die vol troepen was, reed op een trein, welke van den tegenover- gestelden kant kwam. Negen aoldaten werden gedood en verscheidene gewond. LONDEN, 8 Juni. (ft. O.) Aan het einde der zitting van het Lagerhuis legde Balfour verklaring &4 dat de kanselier der schat kist Maandag een voorstel zal doen om een verandering te brengen in de begrooting wat betreft suiker en glucose. acadehieiïievvi. Lelden. Geslaagd zyn: voor het propae- deutiseh-examen in de godgeleerdheid de hoeren R. Posthumus en J. van Beek; voor het doctoraal-examen in de geneeskunde de heer J. Siegenbeek van Heukelom; voor het can- didaats-examen in de godgeleerdheid lste ged., M. A. G. Vorstman. Amsterdam. Prof. dr. J. A. Korteweg, die, gelyk men weet, zyn benoeming tot hoog leeraar aan de Universiteit te Lelden hoeft aangenomen, gaf hedenmiddag te 12 uren in de operatiekamer van het Binnen-Gasthuis aan zyn studenten een afschoids college. Utrecht. Bevorderd is tot semi-arts de hoor Chr. M. F. L. Nyens. Kerkelfike Eeriohtcn, Hazerswoude: Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te halftien, ds. C. Hartwigsen, van Leiden, 's Avonds te halfzeven, ds. Broers, van Benthuizen. Noordwykerhout: Zondag-voorm. te 10 uren, ds. Mets, predikant te Rotterdam. Geen Zondagsschool. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondag namiddag te 2 uren, ds. Schuurman, van AJfen. (Bidstond voor Transvaal). Marktberichten* Lolden, 8 Juni. Granen met weinig handel. Witle Tarwe werd in de beste quahteit aan ba- noodigden tot de bestaande pryzen verhandeld. Van de overige artikelen was do omzet gering. Witt© Tarwe ƒ6.zo a f 8.Rood© ƒ6,10 o f 6.7 5, Wall a-Walia af.— per 80 KG. Rogge f 4.60 a f 4.90 per 74 KG. Zomergerst f 4.— a f 4.20, Winter- f 3.80 a f 4.10. Chevalier- f 6.a f 6.60 por 11L. Haver f 3.60 a f 3.85 per 60 KG. Groene Erwten f a f per HL. Paardenboonen f 6.90 a f 6.26 por HL, Duivenboouen f 7.40 a f 7.76 per HL. Koolzaad fa fper HL. Kanariezaad ƒ6.26 a ƒ8.per HL, Hennepzaad ƒ7.— a ƒ7.40 per HL. Bolor. Aanvoer 9890 kilogr., lato qual. per V* vat 43.— a ƒ62.2de qntiï. per J/+ vat 42.— a 46.lste qual. per kilogr. 1.20 a 1.30, 2de qual. per kilogr. ƒ1.05 a ƒ1.15. Lange zwarte turf, 460,000 stuks, 3.60 a 4. per duizend. 8okiedam, 7 Juni. Noteering van de Beurs coramiasio. Moutwyu 6.50 per HL. Zonder lust en zonder belasting. .Spooling 1.10. Notoering van (1® Makelaar*. Moutwijn 7.25, Jenever 11.26, idem Amaterd. proef 12.75. Noteering van den Dietillaleurebond. AJoutwyn ƒ7.26. Jenever ƒ11.26, Amst, Proei 12.75. ÜJirecilt, 8 Juni. Op de veemarkt waren hedon 400 stuka vee aangevoerd. De prijzen waren voor ■tieren 70 a 100, voor vaarzon 60 a 130, voor pinken ƒ40 a ƒ90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kali koeien ƒ120 a ƒ230, voor vaarakooioa 80 a 100, voor vette koeien 140 a 230, voer magero balvoren a voor nuchtere kal veren 6 a 12, voor magero varkeus 20 a 65, voer biggen ƒ4.a 11,—. JiOeuvrurdon, 7 Juni. Boter. Aangevoerd 138.4, 36/8 en 18/16 v. Eerste soort 43.50. Kaas. Aau- gevoerd 45,833 KG.; Nagel ƒ9 u 27. Yee. De aanvoer bestond uit: 1168 Rundoren, 2009 Schapen, 660 Varkens, waarvan de noteering is als volgt: Stieren, enter- 00 tot 120, Twenter- 126 tot 225., Uaseu tot vette Koeion 220 tot 240, melke en kalve Koeion 100 tot 220, Pinken 45 tot 65, vette Kalveren 18 tot ƒ59, Graskalvereu tot nuchtere dito/*8 tot ƒ9, vette Schapen ƒ17 tot 21, weide id. 14 tot 18, Lammeren 8 tot ƒ10, vette Varkens 80 tot 90, magere dito 35 tot 40, vette Biggen 26 tot ƒ35, kleine dito 4 tot ƒ8, Paarden tot Vette Koeien lste qual. 28 tot 30 c., 2de qual. 24 tot 27 c., 3de qual. 16 tot 20 o., stioren por bout 22 tot 24 c., vette kalveren 20 tot 30 c., vette Sohapen 22 tot 26 o., vette Varkens 20 tot 21 c., Varkens Londeuscho marlet 20 tot 20'-/j c. per J/a KG. In Rundvee was do handel over het geheel stadig doch prijshoudend; in Wolveo eeuigszins gunstiger dan de vorige woek en in Varkens willig. Alkmaar, 7 Juni. Kaas. Aangevoerd 460 par tyen, wegende 160,000 K.G. Kleine 27.Commis sie 26.60. middelbare 27. Handel goed. Deventer, 7 Juni. Boter por J/« vut 22.50 a ƒ23.60, afw. ƒ21.50 a 22.—, per l/14 vat 10.50 a 11.50, per KG. 0.95 a 1.10. Eieren f 3 a 8.76 de 100 stuks. Zwolle, 7 Juni. Boter. Aangevoerd 678/4 en 233/8 v. on 3090 stukkon, wegende samen 17,435 K.G. Prys per V® vat 20.50 u 26.per K.G. 0.90 a 1.10. Verliezen van liet Engelsche leger, zooals die voorltomen in de Daily Graphic''. Datum. O e p o C3 a O O O o-d i! >-o o 2 M 2a o a 6 Juni 5 12 a 20 V 11 24 28 8 10 11 12 Totaal LEIDER 8 Juni. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 12.5° C. 54.5° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 14.5° C. 68.1° F., 's middags om 12 uren 67.5° C. 63.5° F,,'«namiddags om 4 uren 17° C. 62.6° F. By adres verzoekt de heer D. van Leeuwen intrekking van het Gemeenteraads besluit van 14 Maart 1.1, tot onbewoonbaar- verklaring van de perceelen Pektonpoort Nos. 1, 2 en 3, of wel schadeloosstelling voor het hem dientengevolge toegebracht verlies. Op het eerste gedeelte van dit verzoek kan, zeggen B. en Ws., uit den aard der zaak geen gunstige beslissing worden genomen, waar de gebreken, waarom onbewoonbaarverklaring werd uitgesproken, door den Raad niet voor verbetering vatbaar werden geacht. En ook op het tweede gedeelte van het verzoek zouden B. en Ws. het niet geraden achten thans ln te gaan, nu wy aan den vooravond staan van de ln-werklng-tredlng der nieuwe „Woningwet", waarby het vraag stuk der volkshuisvesting in zijn vollen omvang wordt geregeld,' en waarby wel niet aan de eigenaars van onbewoonbaar verklaarde per- ceelen schadeloosstelling wordt toegekend, maar onder wier vigeur het niettemin veelal mogeiyk zal zyn op voor de eigenaars minder bezwarende wyze tot de ontruiming van on bewoonbare perceelen te geraken. Bovendien schynt B. en Ws. een verzoek als het onderhavige, om zyn belangryke conse quenties, niet wel voor een afzonderlyke be slissing vatbaar, maar zal het wenucheiyk zyn een algemeene regeling te treffen ten aanzien van het standpunt, door de gemeente tegen over de eigenaars van onbewoonbaar ver klaarde perceelen in te nemen, een regeling, die echter uit den aard der zaak evenzeer op de in-werking-treding der Woningwet behoort te wachten. Mitsdien geven B. en Ws. in overweging ook op het tweede gedeelte van het verzoek afwyzend te beschikken. Aangezien de leerlingen Leonora en Carolina Antonia Woesthoff wegens vertrek uit deze gemeente reBpectieveiyk de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en de Meisjesschool lste klasse aan het einde van April j.l. hob- ben verlaten, geven B. en Ws. in overwoging aan P. F. Woesthoff, particulier, thans woon achtig te Nymegen, vrystelling te verleenen van de betaling van schoolgeld over het laatste kwartaal van den loopenden cursus voor zyne dochter Carolina Antonia over de maanden Mei en Juni tot een bedrag van ƒ10.—, Naar aanleiding van het adres van mevrouw A. E. Lugt Groeneboom, houdende verzoek om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwys, geven B. en We. in over weging aan adressante wegens vestiging in deze gemeente met 1 Mei jl., terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor haar zoon, over de maand April tot een bedrag van 1.33. In verband met het adres van mevr. de wed. J. Leegstra geb. Schrok, houdende ver zoek om terugbetaling van schoolgeld Lager Onderwys, deelen B. en Ws. mode dat de pupil van adressante wegens woonplaats verandering den lsten Mei jl. de school heeft verlaten, waarom zy adviseeren terugbetaling van schoolgeld te verleenen over de maanden Mei en Juni tot een bedrag van f 10. Verder geven zy in overweging gunstig te beschikken op het verzoek van H. K. O ver diep te Voorschoten, om vrystelling van de betaling van schoolgeld voor zyn zoon Cornolis, vroeger leorling der Hoogere Burgerschool voor jongens, over liet laatste kwartaal van den loopenden cursus, aangezien deze sedert net begin der maand Mei om gezondheids redenen de lessen niet meer heeft kunnen by wonen. Maandag 24 Juni a. s. zal, onder nadere ministerieele goedkeuring, aan het gebouw van hot Provinciaal Bestuur te 's-Gravenhage worden aanbesteed het bouwen van een Ryks- zuivelstation, op een terrein gelegen in de Dwarsstraat (op Vreewijk) te Leidon. Raming f 32,600. Do tenor Schulzo, van de Nederlandsche Opera, is voor 5 jaar aan het Stadttheater to Hamburg geëngageerd. Hertog George van Oldenburg is door H. M. do Koningin begiftigd met het Groot kruis der orde van den Nedorlandschen Leeuw. Nu do heer Gleichman zyn benoeming tot lid der Eerste Kamer aarmoomt en reeds in haar eorstvolgende bijeenkomst (welke by tydig inkomon dor Regeeringsantwoorden op de Verslagen bepaald biy/t op 17 Juni) aan de werkzaamheden dor Kamer hoopt deel te nemen, wordt een tusschentydsche verkiezing voor district IV van Amsterdam, waarvoor hy zitting had, noodig ter vervulling van zyn plaats tot don derden Dinsdag van September. By gelegenheid van het gouden feest van hot Instructie-bal al jon to Kampen werden telegrammen ontvangen, o. a. van Hare Majes teit de Koningin uit Rabsnstoinfeld, luidende: „Met ingonomoïihoid kennis genomen heb bende van do onthulling van het borstbeeld van Koning Willem III, on van helheugeiyk feest, dat het Instr.-bat. heden viert, bied ik hetzelve myn oprechte golukwenschon aan. WILHELMINA." Hot antwoord luidde „Uit naam van hot feestvierende Instructie- bataljon bied ik Uwe Majesteit myn moest eerbiedigen dank aan, voor Hoogstdozelver gelukweDschen, en voor allo gunsten en onder scheidingen, heden aan het bataljon ton deel gevallen. De majoor BRANDT." Verder ontving men telegrammen van den generalen staf, van de inspecteurs der wa pens, van de divisie-commandanten van alle wapens, van den gouverneur dor Koninklyke Militaire Academie, van den directeur der Cadettenschool, enz. Door de Lithographische metaalwaren- fabriek te Dordrecht is aan den algemeenen penningmeester van den Bond van Nederl. Onderwyzers de somma van ruim 700 afgodragen, zyndo het deel der provisie voor de wandborden, dat bestemd ia ter aflossing van het „zilverendak", op het herstellingsoord te Lunteren. Naar de „Zw. Ct." verneemt, hebben de heoren J. G. Talen, te Zwolle, dr. J. J. Salverda de Grave, lector aan de universiteit te Leiden, en prof. dr. H. SymonB, te Groningen, de benoeming tot lid van het hoofdbestuur der „Vereeniging tot vereenvoudiging van ome schryftaal" aangenomen. plaats hebben, hebben de besturen der ver-, schillende kiesvereenlglngen een vergadering belegd, om zoo mogeiyk over de candidaten tot eenstemmigheid te geraken. Naar we ver nemen, is overeengekomen, dat iedere kies-) vereeniglDg twee candidaten zou opgeven en' dat tot zevende lid' gekozen zou worden eon! bewoner van het te annexeeren gedeelte. Op den 12den en 18den Juni zaiindez^l gemeente gelegenheid gegeven worden tot hetj doen heryken *an maten en gewichten. Belang-j hebbenden kunnen zich van dos morgens 9 tot des namiddags 2 uren vervoegen aan hetj lokaal by do Hervormde Kerk. G emengd Nieuws. Wassenaar. In do vergadering der Tuinders- vereeniging word door den voorzitter mede gedeeld, dat door een mutatie in het bestuur, de heer A. Beyersbergen, die penningmeester was, vlce-voorzitter geworden is en dat het nleuwgekozen lid, de heer Van Veen, do functie van den heer A. B. heeft overgenomen. Dinsdag 11 Juni zal de Raad dezer ge meente te elf uren een vergadering houden, waarin o. a. de volgende onderwerpen zullen worden behandeld: Ingekomen stukken, vast stelling van het kohier van den H. O. dienst 1901, verkiezingen van leden voor de stem- bureaux, verzoek van den heer M. Peereboom, hoofd der lste openbare school, om een jaar verlof wegens gezondheidsredenen en een ver zoek van J. Nagtegaal tot huur voor langen termyn van een gedeelte der haven. Behalve de verkiezing voor vier leden van den Raad moet dit jaar nog een verkie zing plaats hebben voor oen commissie van zeven leden tot beoordeeling van het wets ontwerp op de grensregeling tusschen Den Haag en Wassenaar. Om te voorkomen, dat ook hiervoor aog een stemming zou moeten Op de Aalmarkt werd gisternamid-l dag te ongeveer kwartier voor vieren door I een onbekend gebleven persoon een viach- vrouw aangereden, waardoor zy viel en be- wusteloos geraakte. In een der huizen aldaar werd zy inge-i dragen en met water en Hofl'manndruppels j bygebracht. - Gistermiddag t e ongeveer t w e e i uren is een oude vrouw op de Marebrug door een spekslager zoodanig aangereden met een rywiel, dat zy voorover sloeg, waardoor zy haar arm brak, hetgeen door een doktor werd i geconstateerd. Door een agent van politie is i zy naar het Academisch Ziekenhuis geleid. Herhaaldeiyk zyn hier ter stede door drie jeugdige knapen verschillende kleine I diefstallen gepleegd, waarover zy door de politie werden berispt. Deze week werden zy weder tweemaal op heeterdaad betrapt in hun euvel opzet. De politie heeit thans proces-verbaal tegen 1 hen opgemaakt. Gisteravond omstreeks zeven) uren reed een jongmensch met z(jn fiets in het Rapenburg. Door eenige militairen, die voorbygingen, werd hy spoedig op het droge gebracht, waarna later do flets met een dregge j door een agent van politie uit het water j werd opgehaald. l Op de Vi8chmarkt alhier kwam] hedenmorgen een juffrouw, die aan een kraam I pepermunt-olie wilde koopon, tot de ontdek- king, dat haar portemonnaie, inhoudend tus-! schen de vier on vyf gulden, gerold was. I In do Morschpoortkazerne had hedenmorgen een garnizoensinformalie plaats in de zaak van den tot soldaat teruggestelden j korporaal A. A. van het 4de rogiment in-'; fantorie, beschuldigd van 2de desertie. Deze soldaat heeft, nadat hy op den 7 en j Mei j. 1. na het ondergaan van vier weken militaire detentie ter zake van ruim 2l/a I jaren afwezigheid van zjjn korps was terug- gebracht, zich weder verwyderd, terwyl sedert genoemden datum niets omtrent hem bekend is geworden. j Voor den arts Do K., uit Brul-: nisso, die 20 Juni a. s. voor het gerechtshof i te 's-Gravenhage in üooger boroep zal teecht- 1 staan wegens mishandeling met doodeiyken i afloop, gepleegd op zyn echtgenoote, zal als advocaat optreden mr. F. Wolfson, te 's-Gra-1 venliage. De Amsterdamse he rechtbank; veroordeelde heden J. C. Vatter, dio poging'"j tot moord pleegde op zyn vader, tot een ge-1 vangenisstraf voor den tyd van 6 jaren. Do brand te Antwerpen. Dei voorzitter van de Antwerpensche Kamer van I Koophandel verklaarde dat de brandcata- j strophe op de productenbeurs geen gevoeiigen invloed zou uitoefenen. In het geheel moeten een 20.000 zakken koffie vernield geworden zyn, wat ternauwer-, i nood oen verhooging in don prya ten gevolge kan hebben. Anders is het gestold met de suikermarkt. daar de geheele suiker-productie in België in hot entrepót opgestapeld lag, om naar Engeland uitgevoerd te worden. Do waarde j der verwoeste waren zal een 50 millioeiij bedragen. 4 Opdat het verkeer niet over Rotterdam en Hamburg zal gaan, moeten onmiddeliyk houten I loodsen gebouwd worden, om de onder douane sluiting opgestapelde waren te bergen. In het La-Manchadistrict in Spanje' wordt de te velde staande oogst verwoest] door reusachtige zwermen sprinkhanen. De dieren zyn op sommige plaatsen zoo talryk, j dat treinen moesten stoppen, omdat de rails! geheel onder do insecten waren bedolven. De „Berl. Lok. Anz". bericht uifti Breslau: In do Gallische grensstad Crzauow j zeide de slagersgezel Polka: „Heden moet ik een Jood dood maken." Later stiet hy den 1 slager Balisch en diens vrouw een mes in I het hart. Beiden waren onmiddeliyk dood.) Polka werd gearresteerd. BUITENLAND. Frankrijk. De correspondent van de „Daily Chronicle'ij te Parys verneemt, dat minister Delcasaé be-; sloten heeft markies De Noallles, ambassadeur, van Frankryk te BerlUn, terug te roepen en te vervangen door Leon Bourgeois. De correspondent beweert, dat het motief! van dit onverwachte besluit niet vreemd ia; aan het incident van Metz van 18 Mei. In de Kamer verlangde Dejeante dat een krediet zou worden toegestaan voor de onder-1 steuning van de offers van de laatste staking j in Montceau-les-Minos. In den Senaat word in de plaats van den overleden Vernlnao Peytral tot onder-voor- zitter gekozen. De bureaux van den Senaat hebben de I flnantieele commissio gekozen. Alle leden van de commissio zyn er tegen, dat hot wetsontwerp over do Inkomstonbelas- ting in do bogrootlng wordt opgenomon. Spanje. De minister van binnonlandsche zaken li druk bezig aan de hervorming van de ge-' meentebe8tuurswetde minder belangryke stedeiyke besturen zullen worden opgohoven en een byzondore bestuurshervorming zal voor de groote steden worden gemaakt met een ambtenaar, die dezelfde positie bobben zou als de Seine prefect in Parys.

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3