C2S BUITENLAND. Fraulirylc; De eerste ondervraging van den gearres teerden graaf De Lur Saluces, door den heer Fallières, president van 'den Senaat, was een blooto vormelijkheid. Het heet, dat graaf De Lur Saluces voor don Senaat als Hooggerechtshof besliste monarchis tische verklaringon zal afleggen en nadrukke lijk zal opkomen tegen de beschuldiging van Déroulède tegenover de royalisten, terwyl hy zal trachten aan te toonen, dat er niet do minste gemeenschap bestaat tusschen de royalisten en de nationalisten. Men hoopt, dat het Hooggerechtshof aldus gedwongen zal worden zich incompetent te verklaren, daar aan de samenzwering tegen de Republiek, wat den royalisten aangaat, geen begin van uitvoering was gegeven, zoo dat deze laatsten dus verwezen hadden moeten worden naar het Hof van Assises. Dan zou de Senaat ook niet bevoegd zyn geweest om Buffet te veroordeelen. i Te Rodez ia een dynamietaanslag ge pleegd op het huis van den burgemeester. De garde cbampétre is met een ander, als ver dacht van de misdaad, in hechtenis genomen. President Loubet heeft den Duitschen Keizer diens beleefdheid om op Frankrijk te drinken, nog niet kunnen reciproceerenin- tusschen heeft by by het feestmaal van het Beriynscho brandweercongres den Franschen vertegenwoordiger Guesnet een dronk laten instellen op het welzyn van den Duitschen Keizer, de Keizerin en de keizerlijke prinsen. Dnitschlund. Als een bewys, dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Frankryk in den laatsten tyd aanmerkeiyk is verbeterd, be roept do „Straatsb. Ztg." zich op het feit, dat onlangs een aantal hooggeplaatste Duitsche ambtenaren uit Metz door collega's uit Nancy tot een bezoek waren uitgenoodigd, waaraan 'gevolg word gegeven. De samenkomst ken merkte zich door groote voorkomendheid. Duitschland heeft thans zynerzyds het voor Fran8che ofticiereD, die uit het Ryksland af komstig zfln, gemakkeiykor gemaakt vergun ning te verkrijgen om hun geboorteland te bezoeken. Volgens de „Allgem. Zeit." van München, is te Beriyn uit St.-Petersburg het bericht 'ontvangen, dat de Duitsche Keizer in Augustus naar liusland zal reizen cm de manoeuvres by te wonen. Het blad verwacht, dat de rykskanselier den Keizer zal vergezellen. Dadelyk na zyn terugkeer in Duitschland zal graaf von Waldersee een kuur volgen in Homburg. Italia. By de behandeling der begrooting van buiton- i landscho zaken in do Kamer zeide Bóvio, dat het bestaan van Albanië als natie een zeer groot belang voor Italië heeft. De Italianen moeten by de Latynscho volken steun zoeken tegen de pan-Slavische en pan-Germaansche coalition. Albanië moest deel uitmaken van de Latynscho liga en eou bolwerk vormen tegen de Slavische wereld. In den Senaat verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat do waarborging van de neutraliteit van België vervat is in een byzonóer tractaat tusschen België en de vyf garandeerende groote raogondheden. Vol gens de bepalingen van dat tractaat waar borgen do mogendheden do onafhankeiykheid, de integriteit en de onschendbaarheid van het Belgische grondgebied. De garandeerende mogendheden hadden daarby vooral op het oog, te voorkomen dat België tot oorloga- terrein zou dienen voor de Europeesche mogendheden. Doch België moot een inval, van wolken kant die ook komon mocht, kunnen beletten. België heeft den plicht, zich op de mogeiykheid van een inval voorbereid to houden. De minister gaf een overzicht van de verschillende tractaten en protocollen en besloot met to zeggen, dat het buiten kyf was, dat de garandeerende mogendheden be doeld hadden, do neutraliteit, onschendbaarheid en onafhankeiykheid van België voorgoed to waarborgen. De te Brussel gevestigde regeering van den Congostaat heelt bericht ontvaDgen, dat de laatsten der oproerige Batatela's, die deel hebben uitgemaakt van de expeditie-Dhanis en sedert 1896 in opstand zyn, verslagen zyn ten noorden van do Luama-rivier en ten getale van 300 na zwakken tegenstand zyn gevangengenomen door een colonne van 150 soldaten van den onafhankeiyken staat onder bevel van commandant Andersen. Het oproer der Batatela's is dus geheel onderdrukt. O oj» t e ii r-y lr-Hoii g.'Mou a relil e. By do behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Oostenrykscho delegatie, zeide gisteren minister öchoenborn, dat Oo8tenryk-Hongaryo het drievoudig ver bond moet handhaven, waarvan de hoofdzaak gelegen is in het bondgenootschap met Duitsch land, en niet in dat met Italië. De begrooting werd aangenomen. In de zitting van den Oostenrykschen Ryksraad sprak de heer Wolff ovor den stryd dor Boeren, die wordt volgehouden voor het recht en de vryheid tegen de Engelschen, dat „volk van dieven", terwyl een Jong-Czochisch afge vaardigde sprak van den uitputtingsoorlog, door Engeland gevoerd tegen het vrye volk der Boeren. Groot-Britanniik Het Lagorhula heeft gisteren beraad slaagd over een krediet van 16,977,000 191,724,000) voor transportkosten en roir.onte-paarden. De hoer Dillon stelde voor, het krediet met 1,000,000 te verminderen, wegens do wyze waarop de transportdienst naar Zuid-Afrika geregeld was. Hy beweerde dat de reeders hun pryzen verleden jaar, toen de regoering In mooiiykheid was, op onbehoorlyke wyze hadden verhoogd en zich millioenen hadden toegeëigend uit de zakken van de belasting betalers. De rogeering kon zich niet langer beroepen op de uitvlucht dat het openbaar belang haar verhinderde volledige inlichtingen op dit stuk te verschaffen, daar er nu geon gebrek was aan goede transportschepen. Do som die voor dit dienstjaar gevraagd werd voor transportkosten: £9,550,000, was be- lachelyk hoog, tenzy men van plan was een ontzagiyko troepenmacht in den loop van dit jaar uit te zenden. De heer Labouchere stelde de vraag of het niet mogeiyk was dat de regeering zulk een groot krediet vroeg voor de terugzending van de uitgezonden troepen. Hy wenschto in elk geval eenige nadere inlichtiDgen over de be stemming van de som die do rogeering ver langde. In zyn antwoord zeide minister Brodrick dat de regoering wegons den oorlog in Zuld- Afrika meer dan 300,000 man zonder verlies van één menschenleven en 216,000 paarden derwaarts had moeten vervoeren, en hy ge loofde niet dat men In do geschiedenis van welk land ook de wedergade van zoo Iets zou vinden. Indien de regeering verleden jaar tien millioen pond had uitgegeven om de troepen naar Zuid-Afrika te zenden, was hetmogeiyk dat zy dit jaar dezelfde som zou moeten uit geven voor hun terugzending. In hot krediet moest men geen aanwyzing zien dat men weer 120,000 man wilde uitzenden. Wat de regeling van de tarieven betreft, daarvoor zorgde do admiraliteit: de minister kon enkel zoggen dat het vervoer van infanterie voor 1250 man 5000 per maand kostte, buiten de kolen. Do rogeering hield op het oogenblik de be schikking over 45 transportschepen. De minister achtte het een maatregel van zuinigheid die de wysheid niet bedroog, om do regeering de vrye hand te laten in de transportquaestie. Hy beschouwde het gevraagde krediet niet als buitensporig, daar mon op het een ofandor tydstip de troepen die uitgezonden: waren, zou moeten terugbrengen (ironisch gelach by do nationalisten). In het algemeen kon men zeggen dat de transportdienst uitnemend ge regeld was. De Engelsche commissïo voor de legor- hervormingen heeft haar rapport gepubliceerd en legt daarin den nadruk, dat de fout schuilt op het onzekere, in hoever do opperbevelhebber verantwoordelyk ia voor de administratie of het bevelvoeron. De commissie beveelt aan decentralisatie, waardoor meer autoriteit en ver- antwoordeiykheld op de schouders der districts officieren zou komen te rusten. Aanbevolen wordt ook het instellen van eon commissie met den staatssecretaris als voorzitter en van een burgerlijken en militairen departementschef o. a, al3 leden; ook grootore bevoegdheid te geven aan don staatssecretaris yan oorlog en de hoofdofficieren voor gelduitgaven. In de militaire departementen moeten de civiele ambtenaren door militairen vervangen worden, en ten slotte wordt aanbevolen de controle op do uitgaven door het departement van financiën tot een minimum te beperken. Doskundigen hebben weinig op met dit verslag van de commissie van onderzoek naar het beheer van het ministerie van oorlog. De heer Dilko heeft als zyn meening uitge sproken dat de waarde van het rapport zuiver van financieel belang is. De commissie stelt immers geen werkelyke hervormingen in het departement voor. Haar voorstel om een lichaam yan contrële in te stellen heelt niets om het jyf, daar er al een paar lichamen van dat kaliber zyn, waarvan het een telkens iets anders doet dan het aqdore, terwyl zy geen verantwoordeiykheid willen aanvaarden. De hertog en hertogin van Cornwall en York zyn per „Ophir" van Syduey naar Nieuw- Zeoland vertrokken. Servië De Servische regeering heeft haar gezant Gruitsj to Konstantinopol opgedragen de Porte krachtig uit te noodigen, de invallen der Alba- neezon op Servisch grondgebied te verhinderen en de overtreders te straffen. De_ Servische minister van oorlog zond sterke troepenafdeelingen naar Prokuplje, De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Aan den belangwekkenden afscheidsmaaltyd, die Merriman en Sauer te Londen door een 400 vrienden en vereerders werd aangeboden, onder voorzitterschap van het parlementslid Robertson en in tegenwoordigheid van vele dames, werden opgemerktLeonard Courtney, mevrouw Courtney, Stephen Gladstone, Frede ric Harrison, Bums en vele andere parlements leden. De president heette Merriman on Sauer in een warme toespraak welkom als waar achtige vaderlanders en vertegenwoordigers van de invloedrykste Kapenaars, beter loya listen dan anderoD, die er voor werden go- houden, maar die desnoods gezind zouden zyn om tegen Engeland op te treden, tenzy de Engelsche regeering al hun wenschon ver- vuldet Spr. ontkende, dat het misleide Engel sche volk verantwoordelijk wa3 voor dozen oorlog. Merriman hield eon zeer toegejuichte, bo- langryko redevoering, opmoikondo, dat hy even zwaarmoedig naar Zuid-Afrika terug ging als Franklin in de vorige eeuw naar zyn land. Merriman zeide, dat niemand In Engeland juist begrip had over de ware, treurige toostandon in Zuid-Afrika, terwyl geen twee men8chen het in Engeland eens waren over de redenen van den oorlog. Sommigen herhalen, dat de vorkryging van gelyke rechten voor allo burgers de ware reden van den oorlog is geweest, maar hoe isditmoge- lyk, terwyl de Kaapscho en Engelsche regeo- ringen samengaan om den Kapenaars al hun rechten te ontnemen en do Kaapsche Grond wet te verkrachten. Scherp veroordeelde Merriman het verbran den van do Bóeren-hóeven, waarin hy dezolfde redenen voor het voortduren van den oorlog zag als Washington in Noord-Amenka in de vorige eo.iw. Even sterk brandmerkte Merri man hot Engelsche stelsel om de vrouwen on kinderen in kampen te zetten. Wat daar geleden wordt, weet niemand. Alles wont verheimeiykt. Dit blykt o. a. uit het feit, dat juffrouw Hobhouse, dio naar Zuld-Afnka li gegaan om do kampen te bezoeken en hulp te brengen, vastgehouden wordt te Bloemfon tein. Sauor zeide, dat de Engelschen or nooit in zouden slagen om de Zuidafrikaanders te knechten. Als zy enkel loyalisten kunnen worden door het verloochenen van hun natio naliteit en hun overtuiging welnu, dan sullen zy deloyaal worden. Engeland kan Zuid- Afrika alleen herwinnen door terug te koeren tot zyn traditioneel vryheidsgezind beleid. Courtney zeide nog aan 't afscheidsmaal, dat de heldendaden van Zwitserland, Griekonland en Nederland, dio in de weroldgeschiodenis staan opgeteekond, voortaan verrykt zullen worden mot het relaas van do heldendaden van de Boeren. Couitnoy zag echter eon ver andering in de openbare meening van Enge land ten aanzien van don oorlog met de Boeren. Misschien gaat do inly viog van de Republieken door/misschien wordt zy ver nietigd maar zelfs indien zy beklonken wordt, zal do iniyving een misdadige dwaasheid biyven. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat de boeren van HoUandsche afkomst in Natal ge- leideiykweg de wapenen weder opvatten ter ondersteuning van hun stamverwanten in den strfid tegon Engeland. Uit Pretoria wordt nader gemold aangaande do gevangenneming van commandant Abrara Malan, schoonzoon van wyien generaal Jou- bert, dat hy met een viertal anderen trachtte tusschen twee Engelsche blokhuizen door te breken, doch dat een hevig kruisvuur hom daarin belemmerde, zoodat by voor- noch achteruit kon en zich moest overgeven. Generaal French is thans geheel hersteld en is in den avond van den öden uit Kaapstad naar Middelburg vertrokken om de leiding over de krijgsverrichtingen in de Kaapkolonie op zich te nemen. Een commando onder Breedt met een kleine honderd man staat 30 K.M. ten Z.W. van Middelburg. Kolonel C. de Wit herinnert er in de „N. R. C." aan, dat volgens een officieele opgave, die door het Engesche departement van oorlog verstrekt is, tusschen 1 Augustus 1899 en 31 Juli 1900 naar Zuid-Afrika zyn gezonden of daar aangeworven 265,132 ofQcieren en minderen, met inbegrip van 9940 officieren en minderen, die voor het uitbreken der vyande- lykheden in Nal&l of de Kaapkolonie in garni zoen lagen. Van 1 Augustus 1900 tot 30 April 1901 zyn gezonden of aangeworven 83,529 officieren on minderen, zoodat de geheele sterkte der Engelsche troepen, die in den oorlog tegon de beide Bóeren-republieken te veld» zyn ge trokken 347,661 hoofden bedraagt. Hiervan bevonden zich 31 Mei jl. in Zuid- Afrika 249,416 hoofden (met inbegrip van de officieren), waarvan 138,002 geregelde troepen, 58,821 koloniale troepen, 23,104 yeomen, 9385 vry willigers (volunteers) en 20,104 militie- troepen. En hoever heeft dat kwart millioen atryders het nu gebracht? Daartoe heeft men slechts na te gaan hoe de toestand is in de Kaap kolonie, dus binnen de Engelsche landpalen. Met hot oog op doD toestand bovendien in Transvaal en Oranje-Vrystaat is het daarom begrypolyk, dat Kitchener alweer om een ver sterking van 30,000 man, liefst bereden troepen, heeft gevraagd. Wanneer men echtor in aanmerking neemt, dat men ook de vroe ger gevraagde dertig duizend man niet in hun geheel heeft kunnen leveren, dan ligt hot vermoeden voor de hand, dat men ook aan dit verzoek niet zal kunnen voldoen. In verband hiormede gaf de „Times"-corres- pondent te Carolina den raad echter alle te volde zyndo Boeron als rebellen to beschouwen. In een artikel .Guerrilla Parties and their Troatment" zegt de redactie van de „United Sorvice Gazette" echter o. a. het volgende: „Om do bewoners van een zekere landstreek als rebellen to kunnen beschouwen, moet die landstreek eerst inderdaad door onze troepen bezet zyn. Volgens art. 42 van de Haagsche Conventie nu, kan er van offectieve occupatie van een landstreek slechts dan sprake zijn, wanneer die landstreek door hot vyandelyk leger is bezet, de militaire autoriteiten het gezag voeren en dit gezag kunnen handhaven. Dit nu kan bezwaariyk worden gezegd van de Britsche troepen in de Oranjerivier kolonie byvoorbeeld, waar wy niet veel meer bezet houden dan de spoorlijn met daaraan gelogen steden, terwyl verschillendo plaatsen in de kolonie door Boeron-landdrosten worden be- •tuurd". Het doet goed eens van Engelsche zyde oen kalm woord van protest to hooren tegen het geschetter der jingo-bladen. Volgens een telegram uit Londen aan do „Magdeb. Ztg." schat lord Kitchener het aan tal Boeren, dat nog to velde staat, op ton minste 24,000 en heeft by gemeld, dat de inval in de Kaapkolonie door Do Wet in eigen persoon geleid wordt. De neutralen. Het stoomschip „Monmouth" is te New-Orloans uitgeklaard met 600 paarden en 500 muilen voor Kaapstad. In de zitting van Donderdag dor Engetsche commissie van schadevergoeding, sprak de president de hoop uit, dat de Yieemdo ver tegenwoordigers het eens zouden worden, dat ten minste vier dagen per week zittingen zouden worden gehouden. Do vertegenwoordiger van Oostenryk-Honga- rye verklaarde, dat hy optrad voor 120 perso nen uit Zuid-Afrika uitgewezenhiervan waren slechts drie geneigd persoonlijk voor de com missie te vorschynen. Do Russische vertegen woordiger doelde mede, dat hy namon3 27 personen optrad, waarvan geen binnen twee of drie weken zou kunnen overkomen. Do gedeporteerden commissie te Londen heeft gisteren haar ochtendvergadering gowyd aan het hooren van den Belg Emile van der Beke, tot Juli 1900 ambtenaar der Z.-A. S.-M. te Pretoria. Mr. Roosegaarde Bisschop heeft den voor- zittor achrifteiyk medegedeeld, dat hy nog steeds niet in staat was om nieuwe Neder- landsche eischors voor te brengen. De com missie heelt daarna haar zittingen tot Maandag verdaagd. Dan zullen andere Belgische eischors gehoord worden. De Deensche en Zweedscho commissarissen beloofden Deensche en ZwoodBche eischers binnen veertien dagen over to laten komen. De heer Alfred Marks, do penningmeester van hot „Stop-the-war-committee" te London, gaf den corresp. aldaar van het „Hbl.", gisteren inzage van zyn onderzoek naar do juistheid dor opgave van verbrande hoevon, door do regeering opgemaakt. De resultaten daarvan zyn nog voorloopig en door gebrek aan materieel incompleet. Doch hy komt nu reoJs tot do conclusie, dat het getal gerust op 830,"in plaats van 630, mag gestold worden. Vooreerst heeft de regeering fout opgeteld haar eigen staat wyst niet 630, doch 663 hoevon aan. Ten tweede heeft zo alle hoeven wegge laten, die vóór Juni 1900 verbrand zyn, ter wyl in Januari, Februari, April en Mei van dat jaar reeds brieven verschenen in „Times", „Morning Post", „Manchester Guardian", enz., waarin het verbranden van hoeven geconsta teerd werd. Ten derde zogt de regeering, dat in Juni en Juli 1900 elk 2 hoeven verbrand zfin, ter wyl in Juli lord Roberts juist zyn beruchte brandstichters-proclamatie uitvaardigdo, waar door minstens 38 huizen in de ascb gelegd zyn. Verder spreekt de ^Bouth African News" van tusschen de 30 en 40 in diezelfde maand, welke tusschen Bloemfontein en Boshof ver brand worden. Acht andere gevallen in diezelfde maand te Winburg verzwygt het rapport ook. Ten slotte heeft generaal bmnlj-Domen toegegeven, dat hy geheel Duilsiroom, op 4 huizen na, verbrandde. De regeering spreekt van 11 brandstichtingen, doch Dullstroom telde 30 huizen, dus moeten er 16 meer ver brand zyn. Stelt men nu nog de brandstichtingen, in het groot begaan door generaals, waarby geon getallen zyn opgogeven, op 60, dan is oen verschil van 200 niet te ruim. De heer Marks vertelde, dat hy alle hoop heeft, dat de zaak in het Parlement ter sprake zal komen; in afwachting zal hy alvast zyn berokeningen publiceoren. Omtrent de ovorgave van Jamestown aan de Boeren onder Kreutzinger wordt nog een byzonderheid vermeld, die niet in het rapport van Kitchener voorkwam. In een Londensche correspondentie nameiyk wordt gezogd, dat hot Britsche garnizoen ter sterkte van 300 moest capituleeren en alle wapens alsmede vier kanonnen en- groote voorraden oorlogsmaterieel moest uitleveren. Do be doeling van Kreutzinger, zoo leest men verdor in bedoelde correspondentie, was natuurlijk alleen, zich van levensmiddelen, munitie, frissche paarden enz. ten koste der Engel schen te voorzien, wat hem dan ook volkomen gelukt is. Uit Kaapstad wordt van Dinsdagavond ge meld, dat Cecil Rhodes binnenkort voor een kort bezoek, ter bespreking van denhuidigen staat van zaken, in Zuid-Afrika, naar Engeland zal vertrekken. Da correspondent van de „Manchester Guar dian" te Kaapstad schryft over het met nadruk tegengesproken bericht, dat het plan zou be staan, den heer Rhodes als eersten minister tot hoofd der Kaapkolonie te maken. Hy schrijft: „Aan het nieuwste plan van den» heer Rhodes wordt voortgewerkt. Hy wil premier worden, wat by natuurlijk altyd heel gaarne gewensoht heeft, sedert de Bond hem in Januari 1896 na zyn verraad verwyderdo; de heer Innes is de hinderpaal op zyn weg ge weest; het is algemeen bekend, dat de heer Innes weigert, officieel met hem te werken. Maar daar het waarschyniyk schynt te zyn, dat heer Innes opperrechter van Transvaal zal worden, ziet de heer Rhodes zyn gelegen heid gekomen. Als hy succes heeft, zal dat een gevolg zyn van de omstandigheid, dat het Parlement met vergaderd is. Als het Parlement ver gadert, zal het don imperialisten ongetwyfeld gelukken, het getal der Zuidafrikaansche party in het Parlement door vordachtmakingen te reduceeren en den heer Rhodes er in te brenger- In dit geval zal by ongetwyfeld alles doen, wat hy vermag, om don staat van beleg op te heffen en dan door hot verkrygen van amnestie voor de opstandelingen zich de stemmen der Zuidafrikaansche party te ver zekeren. Dat zou geschieden met de bedoeling, te poseeren ala de grooto vredestichter, die chaos in orde kan veranderen, waar alle andoren, met name het leger en de jingos, fiasco maakten precies zoo, als hy zou zyn opgetreden, als de Jameson's raid ware gelukt. Maar het gaat niet alles zoo glad". De „Daily Chronicle" is er achter gekomen, dat er te Portland en Lewes vyf officieren van de ongeregelde Engelsche troepen levenslang dwangarbeid ondeigaan, omdat zy betrapt zyn op het begunstigen van do levering van wapens en schietvoorraad aan de Boeren. Eerst waren zy ter dood veroordeeld, maar Lord Roberts verzachtte hun vonnis, eens deels omdat hy van meening was dat zy wellicht dupes waren, anderdeels omdat hy geloofde dat de werkelyke schuldigen zich in Engeland zelf buiten schot hielden. Soldaten on onderofficieren, die zich aan soortgelyke vergrypen hebben schuldig gemaakt, zyn in de gevangenis gezet „wegens het slapen op hun post en dorgelyke overtredingen". Sedert Lord Roberts echter uit Zuid-Afrika is vertrokken, zyn er goen gevangenen meer naar Engeland gezonden wegens het verleenen van hulp aan don vyand. Lord Kitchener heeft ze allen laten fusilleeren. Ter vermyding van opzien worden zy opgenomen in de lystcn van sterfgevallen len gevolge van allerlei oorzaken. Er zyn, zegt de „Daily Chronicle", in den laatsten tyd geheimzinnige uitlatingen gedaan over een „nieuwe phase" van den oorlog. Do werkelyke beteekenis van deze „nieuwe pliaso"' is, dat het Engelsche leger te velde uit al zyn macht den invoor van schietvoorraad tracht te verhinderen, terwyl verschillende menschen, die er belang by hebben, moeite doen om schietvoorraad binnen te smokkelen. Ook de nadore berichten uit Engelsche bron over de gevechten by Warmbad en Pienaars- rivier, waarover lord Kitchener tot dusvor het stilzwygen heeft bewaard, zyn verward. Volgen» het eeno bericht stonden de Boeren onder generaal Erasmus, volgens hot anoora onder Piet Uys. De Engelsche berichtgevers' stellen het nu zoo voor, dat de Engelschen, nadat zy 60 K.M ten noorden van Dienaars- rivier hot kamp \an oen ondorafdeeling Boeien verrast hadden, die een tydlang hardnekkigen tegenstand boden, maar daarna vluchtten,1 met hun buit wegtrokken. Onderwyi kwam' do hoofdmacht van de Boeren aanzetten en deed verscheidene vorgeefscho pogingen om, den buit terug te veroveren. De Boeren zetten de Engelschen nog na tot op 16 K.M. van Pienaar8rivior. In het Reuter-telogram over kolonel Wil sons succos, 34 mylen westelyk van Warm- bad, blykt, dat de Engelsclfon 8000 stuks vee en 18 wagens buit maakte. Het io dus moeiiyk aan te nomen, dat do geheele trein- of voorraad van Beyers colonne la geweest, zooals Reuter 't wil laton voorkomen. Een ander berichtgever, die van „Central News", stelt Jntusschen de verliezen van de Boeren al heelwat lager: 17 dooden. Zoowel do Tranavaalsche legatie te Brussel als de hoer Van Boeschoten namens president Kruger hebben zoo pertinent mogeiyk ver klaard, dat er goen woord waar la van liet verhaal over telegraphlsche correspondentie- tus schen Botha en den Staatspresident dor Z.-A.' R. mot hot oog op vredesonderhandelingen. Hiermede ii dit verbaal van de „Sm' zoker voorgoed dood. Zal men echter in Engeland notitio nemen van deze officieele ontkomiing? Biykena do officieele opgavo van den gou verneur der Kaapkolonie werden gedurende de vorige week 21 personen door pest aangetast en overleden er 16 aan die ziekte, waarvan 6 wior ïykon zonder aangifte werden govouden. Tot duoYer zyn te Kaapstad 840 gevallen van pest geconstatoerd, waarvan 318 met doodelyken afloop. De laatste berichten maken meldiug van vier nieuwe gevallen (drie Euro peanen) en drie lfiken van pestlijders, die z(jn gevonden. Het Engelsche ministerie van oorlog meldt, dat de mgewandskoort8 ernstige verwoestingen in de hospitalen van Zuid-Afrika aanricht. Do dagolyksche vorliezenlyst bevat 22 sterftege- vallen ten gevolgo van deze ziekte en boven-, dien liggen 184 onderofficieren en soldatea' gevaarlijk ziek. De correspondent van de „Times" te Carolina erkent het bestaan van een Boeren- regeering ten zuidoosten van Amsterdam, in Transvaal. Hy bepleit daarom de wenscheiyk-i held die Boerenleiders te naderen en onscha-. deiyk te maken. Voordat dit geschied ia zullen de Boerenleiders hun volk door hun verdichtselen kunnen bewegen do krygs-i operaties voort te zetten en het land steeds meer te verarmen. Maar de Engelsche bewe-- gingen ten behoeve van het uiteenjagen van' het centraal gezag der Boeren en de gevangen neming hunner leiders behooren zoo uitgebreid! mogeiyk te zyn. De bewogingen der Engelsche, troepen faalden tot dusver, omdat zy nie*1 uitgevoerd werden op een voldoend grooto schaal, hetgeen de Boerenleiders telkens ip staat heeft gesteld te ontsnappen. In hetzelfde telegram staat nog dat generaal Blood den lsten Juni te Carolina terug ia^ gekeerd van een expeditie naar hot dal van' de Komati, ten zuidwesten van Barbertoiv Generaal Babington is als aanvoerder van de cavalorie-brigade naar Illomo Illom vertrokken en zal voortgaan met het omliggende district schoon to vegen in samenwerking met kolonel Douglas. Het nieuws- Is schaarsch, omdat do1 krygsverrichtingen van de verschillende colon- nes op weing moer neerkomen dan politie werk. Do eene dag gelykt op den andereD. De Engelschen loopen hoeven af, maken kloven schoon, een Boer of twee worden ge-' dood of gevat en men ziet anderen die er, vandoorgaan. Verder voert men een paar ge zinnen en wat wagons en voe mee. Het' hooge veld wordt langzamerhand een zwart gebrand terrein van groote uitgestrekheid. Dit is gewooniyk het werk van de Boeron die! met hun eigen vee in de valleien bet gras niet kunnen gebruiken en zoodoende >gn de Engelschen in hun bewogingen te in. jeren. Er zyn groote hoevoolheden vee en oen aantal wagens genomen, maar de Boeren kunnen1 langzamerhand ontsnappen en zich in de bergen schuil huuj.i De „Daily New»" zegt, in een overzicht van den militairen toestand in Zuid-Afrika,' vooral een zwaar hoofd te hebben ie den inval in de Kaap-kolonie* „Sedert de maaod December dat is dus sedert een halfjaar is de kolonie een operatieveld geweest voor afdoelingen, die voor een groot gedeelte waron aangeworven uit de plaatseiyke bevolking. Tegeu deze vyandeiyke afdeolingen hebben wij volstrekt niets kunnen nitrichten; wy hobb8n er nooit eon omsingeld, in geen maanden hebben wy liun schietvoorraad afge nomen, wy hebben er nooit een gepakt of verslagen, in een open gevecht, en het aaritaf van deze kleine benden neemt toe. Dat be- teekent, dat de lichtingen, die lord Milner als een laatste wanhopig redmiddel in de haven steden hooft verzameld, waardeloos zyn. Het kan niets anders beteokenen. Zy schynen zich ovor te geven telkens wanneer men liet hun vraagt, on als iemand op grond van de geschiedenis van do zes laatste maanden kan oordeelen, zyn z(j niet in staat om te vechten. Men had het kunnen verwachtoD, maar het 13 goed, dat wy het stellig weten. Bovendien,, daargelaten of het Engelsche publiek het al of niet weet, is do vyand zich bewust dat hot van gewicht is zich te handhaven in do Kaapkolonie; liet beteekent, dat, als do tyd komt, en hy moet komen, waarop tengevolga van do geleidelyke uitputting onze verbindinga- lynen op de grens van haar veerkracht zyn gekomen, dicht by onze basis een roerige en beweogiyko strydmacht van den vyand gereed' tot den aanval is. En op welke tchaal gaat de uitputting voort? Mon weet immers, dat zft toeneemt. Deze week werden er alleen 133 dooden aan typhus opgegeven, ofschoon ei^ maar vier verliezeniysten van zieken zyn verschenen en ofschoon Zuid-Afrika middag ia den winter Is."

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 10