N\ 12662 Donderdag 6 Juni, A«. 1901. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. fleil.-Zuidafrikaansclie ïereeniging. Ce Hoos van Horton. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden por 8 maandon.22!.' 3 2 1 f 1.10.' 'Buiten Loiden, por loopor en waar agonton govestigd z(Jn 1.30 Franco por post1-65- PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 rogels f 1.05. Iedoro regel meer f 0.17 J. Grooter© letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Af deeling Leiden en Omstreken Ontvangen by den Penningmeester, Zoeter- woudscho bingel 41: Door bemiddeling van het Leidsch Dagblad Gecollecteerd op do bruiloft van W. IC. to Sassenhoimf 6.30 Gocollectoerd door C. W. op do bruiloft van D. W. en B. H. voor de Boeren6.12 Gecollecteerd door mej. J. P. onder het zingon van eon aardig lied, op do bruiloft van D. W. on B. H. 2.C1 Vrljwilligo boete van het personeel ©ener Bankotbakkery, omdat het voor de Boeren was1.25 Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester of aan het Bureel van dit Blad. Voor do Boereukrljgfigevangeuco en iiun vrouwen en kinderen. Mot veol dank ontvangen door mej. Briöt f 6, oener wekelyksche verzameling van eemgo vilenden. (Ter navolging). Door Mevrouw MullerHoynsius: een grooto kist van de firma Heynis. Ofücieëlo Kouiiisgovingoa. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet op art. 53, '<:de lid der Kieswet en op ut. 8, 5de hd der Provinciale Wet; Brengt ter algemeeDO kennis, dat de opgaven van de namen der candidaten voor liet lidmaat schap van do Tweede Kamer dor Btaten-Generaal en die voor liet lidmaatschap van do Provinciale Staten van Zuid-Bol.and op den 4den Juni 1901 bj) hem ingelevoid, on do candidatenlijsteu met processen verbaal op de secretarie dezer gemeente voor een ieder tor inzage zyu nedergelogd, in iifsohrift zijn naugoplakt op de grooio pers van het Raadhuis en dat die opgaven en de candi- datenlijslc-n met processen-vei baal mede in afschrift tegen 'betaling der kosten verkrijgbaar zyn gestold ter Gemeouto-Secretane. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 6 Juni 1901. F. WAS. Burgemeester en Wotliouders van Leiden; Gezien hot adres van D. -STOL WIJ K,houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een Smederij en herslelnlaats van rijwielen in bot peiceel Oudo Vest Do. 111, kad. bokend Sectio li No. 2614; s; Gelet op de artt. 6 en 7 dor Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat enoemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie _czer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat ©p Woensdag 19 Juni aanst, 's voormiddags te halfelf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Leiden. F. WAS, Burgemeester. 6 Juni lyOl. VAN HEYST, Socrolaris, l.e ti, G Juni. Prof. dr. P. D. Chantopio do la Saussayo, alhier, heeft bericht ontvangen, dat de univer siteit to Glasgow hem den graad van D. D. (doctor in de godgoleerdheid) wonschto to Bchenkon. HU heelt ochtor gemeend voor dlo op zichzelf overigens zoor te waardeoren oor te mooten bedanken, op grond van de wUze, waarop Engeland ln Zuid-Atrika togenover het Hollandsche element te werk gaat een besluit, dat hier te lando ongetwijfeld met grooto voldoening zal worden begroet. Tot uitbreiding dor stoom-zeep-, eau-do- cologne- ©n patfumerio-fabrlek, voorhoen San ders en Co., koninkiyk© stoom-zoepfabriek, gevestigd te Loiden, zal een 5 pCts.-obügalie- leoning, groot f 200,000, worden uitgegeven, verdeeld in 200 obligaties, elk van f 1000 nominaal, tegen den koers van 99 pCt. Het concert, 11. Donderdag ten behoove der wykvereeniging „Phebe" in de Luther- Bcbo kerk gegeven door mej. Weys en den heer Yan Leeuwen, heeft opgebracht do som van f 125.50. Op de 6tatuten der vereonlglng „Leidens Belang" ia de Koninklijke goedkeuring ontvangen. Te Schevenlngen Ia overleden de tweede kapelmeester van hot Philharmonisch orkeat van het Kurhaua de beer Bernhard Breuer. Do „Sts.-Ct." bevat de statuten der Vereer.iging tot stichting en instandhouding eenor Christelijke bewaarschool te Boskoop. Onlangs werd te Zandvoort by stemming uitgemaakt, dat de benoeming van predikanten, ouderlingen en diakenen by de Ned.-Horv. Gem. voortaan zou geschieden door het col logo van ouderlingen en diakenen en niet meer door het kiescollege, doch van dit be sluit werd cassatie aangeteekond, omdat by do stemming zou geknoeid zyn. Het classicaal bestuur te Haarlem heeft nu dit bosluit ver nietigd. Do hoor M. Schildt te Rotterdam hoeft bericht ontvangen, dat zyn schildery „de Waschvrouw", verleden jaar te Amsterdam met de gouden en te Paiys met de zilveren modaille bekroond, thans op de tentoonstelling te München door den staat voor hot museum aldaar is aangekocht. In do algemeono vergadering der Remon- strantscho Broederschap werd aan den eervol ontslagen predikant van Friedrickstadt a. d. Eider als erkenning van zyn verdiensten voor die gemeente, toegang verleend tot do ver gadering, ofschoon hy, als zijnde nog niet in een andere gomoento werkzaam, daar rechtens geon zitting kon nomen. Vervolgens kwamen in behandeling eenlgo reglementswijzigingen, die alle betrekking hebben op de buitenlandsche gemeente to Frledrichstadt. Om to gemoot to komen in do mooilykheid om by oen vacature een consulent toe te voegen aan de gemeente, werd bepaald, dat in dat geval alle besluiten goedgekeurd mooten worden door de sociëteitscommissie. Voor het geval, dat geen predikant der Broeder schap bereid is zich eon beroep voor Friedrich- stadc te laten welgovallen, werd de mogoiyk- hoid geopend voor predikanten van andoro piotostantsche kerkgenootschappen in Duitsch- land of elders, om aldaar beroepen te worden, ondor bepaling evenwel, dat de te btroepou predikant zich onder werpo aan een colloquium doctum. Do vergadering besloot, in aanmerking nemende do bijzondere vu diensten van rnr. J. G. Gleichman, te 's Gravenhage, voor do Broederschap, hem het vasto lidmaatschap der a'gomeene vergadering aan te bieden. Na bohartiguig van de belangen van eenlgo studenton aan het Seminarium der Broeder schap, kwam ter spruko wat er te doen was voor do Remonstranten iD de verstrooiing. Het groot aantal Remonstranten, die niet wonen in plaatsen, waar een gomeoute dor Broederschap gevestigd is, had reeds lang de aandacht gotrokkeu. Uit do medcdeolingen der predi kanten bleek, dat do opgaven der telkaarten van do volkstelling niet altijd juist waren. Van andere zydo werd gewezen op do waarde dor statistiek, waaruit bleek, dat geen andere gezindte zoozoer ia toogonomen. Ook zyn or in Noord-Bi abant en elders streken, waar genoeg Remonstranten wonen om zich nader te vereenigon. De commissie tot de zaken- der Broederschap zal de gegevens nader onderzoeken en voorstellen doen omtrent de wijze, waarop zulke leden in de verstrooiing nader aan de gemeenten en aan elkaar kunnen worden verbonden. Na afdoening van de begrooting, de rekening der weduwen en weezenbeurs en eenigo huis- houdeiyke zaken, werd de vergadering gesloten. De kolonels J. J. Schluiter en J. J. de Greve, commandanten resp. van hot 2de reg. veld art., zullen met 1 Aug. den dienst met pensioen verlaton. Door middel van de afdeelingsbesturon wordt door den Bond van Nederlandscho onder- wyzors onderstaando vrageniyst met bege leidend schryvon aan de Kamor-candidaten toegezonden L Wat ls uw oordeel over de onlangs in de Tweede Kamer der Staten Generaal aango- nomen wyzigingen in de wet op het lager onderwys ten opzichte der onderwyzers- traktementen? II. Wat is uw oordeel omtrent wettelijk geregelden invloed van den klasse-onderwyzer op den gang der schoolzaken? III. Zyt gy voor 't verleenen van een ryks- pensioen aan ondoi wyzoisweduwen en -weezen IV. Zyt gy voor 't verstrekken van kinder voeding en -kleeding van overheidswege? V. Zyt gy voor verbetering der Leerplicht wet? VI. Wat ls uw oordeel ovor de vryheid van den onderwyzer buiten de school? VII. Wat is uw oordeel over do tegen woordige oploiding der onderwyzera? VIII. Zyt gy voor koeteloos onderwys en dat op gemengdo scholen? IX. Acht gy bet gewensclit, dat ten op zichte van het wachtgeld of pensioen voor zieko onderwyzera maatregelen genomen worden? De heer L. van Riet, zaakgelastigde en consul-generaal der Nederlanden te Buenos- Ayres voor Argentinië, Urhguay en Paraguay, zal voor belanghebbenden te sproken zyn aan het dep. van buitenl. zaken, op Woensdag 12 Juni a. s., des voortnicklags van 1012 en des namiddags van 24 uren. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnia van belanghebbenden, dat te vervullen is do betrekking van boekhoudster (jaarweddo 300 mot genot van vrye woning, voeding, vuur, licht en verpleging) aan het Rykskrankzinnigeng©8licht to Grave. Sollicitanten naar deze betrekking bohooren zich vóór 12 Juni a. a. by een op gezegeld papior geschreven verzoekschrift tot do Koningin te wenden. In de n-aand Mei zyn by hot Koloniaal Werfdepot voor don Indischon dionst aango- nomen 62 Nederlanders, 9 Duitschors en 2 Zwitsers, totaal 73; van do verschillendo korpsen van het leger worden overgenomen 10 militairen, zoodat het totaal der werving 83 bedroeg. Aan deze porsoneu werd aan handgeld uitbetaald f 15,520. Naar Oost-Indiö ia slechts éón detaohement uitgezonden onder 2 officieren, 6terk 2 onder officieren en 80 soldaten. Uit OosVlndiÖ keerden terug 11 militairen daags na aankomst by het werfdepot werden er 8 mot groot verlof gozonden, terwyl I sergeant en 2 minderen op hun korpsen weiden gedirigeerd. Naar West Indiö vertrok geon detachement en repatrieerde slechts óón militair, herkomstig van Curagao, wegens diensteindiglng. Het stoomschip „Bundesrath" (thuisreis) passeerde 4 Juni Gibraltar; do „Gouverneur" (thuisreis) vertrok 4 Juni van Zanzibar. Alfen. Voor de Provinciale Staten zyn candidaat gesteld de heeren J. W. O. Clant (lib.) en J. de Bruyn (lib.) mot drie lysten en 163 handteekeningen, on J. J. Duynsteo (r.-k.) en L. van Velzen (a.-r.) met 2 lysten en 91 handteekeningen. liaxerswoude. De onderlinge brandassu- rantie-maatschappy Hazerswoude-Koudoker-k" vergaderde onder voorzitterschap van haar directeur, den beer J. B. Wesselingh Sr. Tegenwoordig waren 31 leden. Uit de rekening van don secretaris-penning meester, don heer W. van der Poel, bleek, dat van 1 Januari 1901 tot 31 Mei daaraan volgende was ontvangen f 1532 95 en uit gegeven f 1371.44s. Batig saldo f 161.GO5. Nadat de rekening door de heeren G. Dorre- paal Wz., J. B. Wesselingh Jr. en M. Heyker was nagezien, adviseerde deze commissio by monde van eerstgenoemde tot goedkeuring. De voorzitter deelde medo, dat reeds ver- assureerd is aan roerende goederen f 219,050 en dat f 356,840 is ingeschreven van doel nemers, die tootredeu, zoodra hun polis zal zyn afgoloopen. Tot schatters van de verzekerde goederen weiden benoemd de heeren G. Dorrepaal Sr. on A. Verburg te Koudekerk, P. F. Veelenturf en A. C. Van den Akker aan den Ryndyk en H. P. Straathof en W. B. Bontje, Dorp. De voorzitter verzookt den loden dringend, liet oog te houden op eventueelon hooibroei on biandgevaar en hun kennissen aan te sporen, tot dezo vereeniging toe te treden. Nieta meer aan de orde zynde, sluit hy, onder dankzegging voor do trouwe opkomst, de vergadering. Koudekerk. Op Dinsdag 11 Juni a, s., des namiddags te twee uren, zal alhier, ter gemeente-secretarie, de gelegenheid zyn open gesteld tot kosteloozo inenting en herinentmg voor do ingezetenen, die zich daartoo aan melden. Valkenburg. De heer J. Varkevisser, sedort voel jaren lid van den gomeenteraad, wen8cht by de aanstaande periodieke verkiezingen niet meer in aanmerking te komen. Tit de „Staatscourant." Koninki. besl ui ten: Benoemd tot sub si iuiui-oliicier van justitie te Dordrecht, nir. li. R. Royer, limbteoaar van het Oponbaar Ministerie bij de kantougerechten to 's-Gravenhage ea Delft; lot recbter-plantevcrvangor by do rechtbank to Roermond, jhr. mr. G. A. fcL Michiels van Kesse- mcb, ou cir. T. J. Bolsius, advocaten aldaar; tot kaoionreouter te BreukelenNyeorode, mr. VY. F. E. Spiering, kantonrechter te Ter-Neuzen; lot schoolopzieuer in bet arrondissement 's-Gravenhago 111, E. L. J. van der Ramhorst de Brouwer, thans te Alkemado; te Alkecnado, mr. S. A. d'Engel- brouner, te 's Gravenhage Voor den tijd van vyf jaren, gerekend van 17 Mei 1901, benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot re^ei ve- ofticier van gezondheid Zdo klasse, de heer G. F. A. Beek, arts. Benoemd lot notaris te 's Gravonhage, C. W. F. G. van Lidth do Jeude, F. van lleyn,jhr. W. F. A. van Pestel, J. vita Herwenen, jhr. J. van Cammtngha, jhr. mr. H. J. li. Stoop, allen candi- d&ut-notans to 's-Gravenhage. Aan den gopensionneerden luit.-genoraal, oud commandant van het leger in Nederlandaoh Indiö, A. Haga, op bot daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag verleend uit do betrek king vuu lid van het hoofd-comité der Vereeni ging het Nederlandscho ltoode Kruin, en zulks onder dankbetuiging vour de door hem iu die be trokking bewezen diensten. Aan den commandeur der scheepmakers H. J. Kleyn, en aan den schrijver der 1ste klasse P. Happée, beiden van 's-Rijks werf te Amsterdam, op hun verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De eerste luitenant H. J. L. A. F. Steup, van het lste regiment infanterie, op pensioen gesteid en het bodrug van hot pensioeu bepaald op 11U48 'e jaars. Aan den eervol ontslagen commissaris der loodsen te Maassluis, A. Btoik, een pensioen verleend van f1334 'ejaars. Aan ue volgende weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren pensioen verleend-' A. AL U. of A. AI. Potting, wed. J. Li. van don Dolder, commies lste kla9so b;j 's-Rijks belastingen, ZÖl. M. Volder, wed. J. H. Hol, opzichter van politie bj 'eliijks werf te Amsterdam, f D. Bus, wed. Li. liijodei s, bouuschaplooper in bet huts vaa bewaring te Aliddelburg, ijO. J. C. 11. Faber, wed. A. van Kiel, directeur van het po3t- en telegraafkantoor te Zaan am, ft>ul)« •S. F. Krausi, wed. mr. J. T- F. van Delden, grifhor bij bet kautongereebt te Helmond, J 425. Al. H. de Vos, wed. D. A Preuyt, brieven gaarder, f 75. Al. E. Cassa, wed. mr. W. H. Ikman van Burck, leeraar aan het gymnasium to Amsterdam, f 810.^ G. G. van Ommeren, kind uit het huwelijk van wijlen den brievengaarder NV. vau Ommeren met wijlen Ghr. Vink, I 3U. J. Visser, wed. A. Engelsman, schrijver lste kL bij de mui/itielabriek aan de Hombrug, f M\ Adr. P. Donders, wed. J. 8. Ötrik, opzicbler over de gebouwen van onderwijb, enz. te Alaaslucht, '21 i. Ue Oost-Indische ambtenaar met verlof dr. J. P. van dor stuk, lautstelyk directeur van het Komukl jk magnetisch en meteorologisch obser vatorium te Batavia, op zijn vei zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. AUMEüWET. By do Tweede Kamer ia ingekomen een wetsontwerp tot herziening der regeling van hot Armbestuur. Blykena de Memorie van Toelichting kan de proefneming met do wet van 28 Juni 1854 (Siebl. No. 100) „tot regeling van het arm bestuur'1 geenszins als geslaagd worden be schouwd. De wetgever wenschto by die wet de armenzorg van overheidswege een zuiver aanvullend karakter te doen dragon en de arm verzorging Jn hoofdzaak over te laton aan de kerkelijke en byzondere liefdadigheid. Lntus- schen is ook na de wyzlglng van 1870, waarby voor do geboorteplaats als onderstandsdouii- cilie bet werkeiyk verbluf werd gekozen, dit doel niet bereikt. In de practfik kon dan ook de armenzorg niet steeds rekening houden met hot voorschrift, volgens hetwelk de bur- geriyke armenzorg als zuivere politiezorg, slechts by volstrekte onvermydelykheid zou optreden (artikel 21). Bovendien is er reden tot herziening, omdat do wetgever geenerlei waarbórg heeft, dat de kerkelijke en byzondere instellingen baar taak naar behooren vervullen, daar zy zelfs niet ver- plicht zyn medodeelingen daaromtrent to doen. Door het gemis aan voldoende org&nisa'ie van hot gemoenteiyk armwezen en aan regels voor de workzaamheid van het burgoifijk aimbestuur, werden allerlei euvelen gekweekt. De uitsluitende politiezorg, door den w liever bedoeld, is ontaard in aalmoesgevery, cou bedeeling volgens tarieven en schalen. Goede, rationeele organisatie, gevorderd door art. 193 der Grondwet, ontbreekt. Yandaar dit her- zieningsontwerp. Uitvoerig wordt betoogd, dat dezo critiek op do bestaande wet niet nieuw is, waarna de Regeermg uitoenzet, dat en waarom zy noch dea Staat, noch de particuliere liefdadigheid uitsluitend en geheel onbelemmerd op dit gebied wil doen werkzaam zyn. i De koikelfjko en byzondere Instellingen 1 biyven als voorheen vrfi ln do bepaling der rogels voor haar werkzaamheid. Geëischt wordt slechts, dat er een regeiiDg gemaakt worde J4?^0"0.XJLJ.et0>23L. BI) „Rosamund word dus door Mc\ggs naar London gebracht om met ons in Hotel Me- tropole" samen to komen; zy was toen een mager, linksch, slecht opgevoed ding, dat er uitzag alsof hot voor zyn oigen schaduw bang was. Tot dion tyd was zy altyd in do wil dernis opgegroeid on men liield haar voor zoo onschuldig als oen dor jonge lammeren op hot moeras En toch was zy, naar het schynt, er in hot goheim met een losbandigen, jongen edelman van door gogaan. M(jn broeder ont moette haar in Parys on herkende Rosamund tladoiyk, toon hy haar weer zag. Hy vertelde het on er had eon vroeseiyko scène plaats." „En de jonge man?" „Verdween on word niet meer geziont Zy hield wel vol, dat zy gotrouwd was, on men had zyn signalement wel in do dagbladen kunnen zetten, want zy was nog niet meer derjarig. Maar zy bezat niets schrifteiyks en dus werd de geheolo geschiedenis in de doos gestopt. Rosamund on Maggs werden naar het oude heerenhuis te Horton teruggezonden ©n bleven maandenlang weg. Op een telegram vertrok mrs. Brico or na eeuigen tUd ook heen. Eindeiyk kwam Rosamund torug en toen zag zU er eenvoudig ontzettend uit, juist ftlsof zy krankzinnig zou worden; zy schreido den goheelon dag on staarde steeds voor zich uit. Daarop gingen wy allen te zamen naar het buitenland en zij schoen maar wat dank baar, dat zy zich verstoppen kon." i *18 dat alles?" vroeg Amy. „Alles? My dunkt, dat is al tameiyk veel. Rosamund bezit de familie-eigenschap van dwaze streken uit te halen. Volgons myn meoning is zy eenvoudig van Horton er mot een getrouwden man van aoor gegaan en toen later de waarheid aan hot licht kwam, keerdo zy naar huis torug on dood in zak on asch boete daarvoor. „Lieve hemel I Ach, Lizzy, hadt gy het my toch maar niet gezegd. Ik kan Rosamund immors nooit weer vry in het gezicht zioni Zy zal dadeiyk bemerken, dat ik hot weet." „Dat geloof ik niet; maar iedereen zal het eenmaal vernemen; zulko dingen komen ten slotte altyd aan het licht. Ik hoop echter, dat go hetgeen ik je gozogd heb, niet verder verbreidt, want ik wil niet do eerste zyn, die een sloen op haar werpt." „Neen en ik ook niet Arme RosamundI Nu begryp ik veol; by voorbeeld, waarom zy zoo koel en vormeiyk togen alle heeren is on waarom zy zoo'n armzalig, klein medaillon draagt Nu, ofschoon bet my erg getroffen hooft, zal ik toch altyd evenvoel van Rosa mund biyven houden." „O ja, natuuriyk; ik ook," voegde mrs. Ciosso er op beschermenden toon by, terwyl zy opstond en haar mof nam. „Ik hoop zelfs, dat zy nog eens myn schoonzustor zal worden. Teddy weet het, zooals ik je gezegd heb, ook, maar die houdt zyn mond. Hy komt binnen korten tyd uit Amerika terug en ik geloof, dat hot nu werkeiyk tyd voor hem wordt om een huishouden op te zetten. Natuuriyk moet hy met geld trouwen." Dat zeggende raapte zy haar handschoenen, haar voile en bontkraag bijeen en zeilde de kamer uit. Twee dagen iator had mrs. Crosse van Balmaino Court en haar familie afscheid go- nomen en was naar het noorden vertrokken. Maar het boozo zaad, dat zy uitgestrooid had, had wortel geschoten en kiemde voort; haar toespelingen waren als oen druppel vergif, die in oen schaal met zuiver water is ge vallen. Als oen loopend vuurtje verbreidde zich do vordachtmaking en verloor natuuriyk niet by de herhaling. Do moeders maakten zacht gefluisterde toespelingen; „DeBalmaines zyn vreemd"; „hot meisje is te lang mot h ar kindscho, oude grootmoedor alleen ge laten", en „een schaking, die geheim was ge houden." Zoo vertolden de vrouwen aan hun mannen. Do menschen dachten na en herin- nerdon zich nu wel, dat Rosamund indertyd, toen mrs. Brice uit Indiö terugkwam, pas maanden later in de wereld was verschenen. Waar was zy intusschen geweest? Wie was de man? Wellicht zou het toch boter zyn, als Daisy en Tottie niet zoo dikwyls met miss Balmaine uitreden; do meisjes konden immors een uitvlucht bedenken! En het was ook nlot noodig haar voor het gemaskerde bal to verzoeken; dat was immers ook in het geheel nog niet vastgesteld. Voor invitaties om te Balmaine Court te komen werd beleefd bedankt. Vóór Rosamund er iets van ver moedde, was het geheele graafschap vol van het schandaal, ofschoon niemand kon zeggen, waaruit hot eigeniyk bestond. Er was niets tastbaars ontdekt, maar blikken, schouder ophalen, toespelingen speelden hun rol met veol succes. De geschiedenis, van welken aard die ook mocht zyn, was van een bloedverwant der Balmaines uitgegaan. De jonge meisjes, haar vriendinnen, knikten haar opeens slechts nog haastig toe en maakten zich spoedig van haar af; do moeders waren styf, zetten iffen ge zichten en noemden haar niet meer „Rosa mund"; de invitaties, waarmede mea haar vroeger had overladen, werden steeds minder. Zelfs Amy was veranderd. Zy was snibbig geworden en Rosamund bomorkte, dat Amy haar dikwyis met ver baasde blikken beschouwde. Zelfs overste en mrs. Brice begonnen in te zien, dat er iets „aan do hand was"; do vriendschappelijke, hartoiyko atmosfeer was van de temperatuur eener broeikas tot onder het vriespunt gedaald. Ja, alle meisjes en vrouwen van haar kring schenen de eens zoo bomindo Rosamund nu nog slechts koelo blikken te gunnen, in het kort, haar links te laten liggen. Maar waarom XXX. „Op een rollenden steen groeit geen mos," zegt het spreekwoord. Sinds by na drio jaar was mr. Brice, figuuriyk gesproken, door de wereld gerold en daaiby was hot meer en meer bergaf met hora gegaan. Het laatst was hy in de Vereenigde Staten geweest, waar zyn middelen, al naar dat hy, zooals hy het noomde, „geluk" had gehad, grooter of kleiner waron. Hy was om vooruit to komen moer of min op zyu eigen verstand aangewezen, maar om in Nieuw York of ergens anders hot tot iets te brengen, had een mensch toch een andere scherpzinnigheid noodig dan waarop Teddy Brice zich kon beroemen. Nu eens woonde hy in een der eerste hotels, droeg mooie kleeren, not linnengoed, rookto duro sigaren, liet den champagne in stroomen vloeien en schafte zich het beste, wat te verkrygen was, aandan weer daalde hy tot een flanellen hemd, een korto pyp en de positie van een schoenpoetser of koilner af, ja nog dieper, zelfs tot half hongerlyden, waaruit hem dan ter rtehter tyd een geldzending van zyn vador weer verloste. Sanguinisch als hy was, ver kondigde h(J van tyd tot tyd, dat hy op het punt stond, door een prachtige geldbelegging- of oen ontdekking „zyn geluk te maken", of dat by „in hot huwoiyk met een ryke erfgo- namo trad". Maar het geld, dat hy bezat, werd in herborgen en speelholen verbrast. Sinds oen jaar ongeveer had hy zoo in de Vereenigde Staten rondgetrokkenhy was van Nieuw-York naar Chicago, van Chicago naar de heeto bronnen ln Kansas, van Kansas naar Nieuw-Orieans en vervolgens weer naar Nieuw- York gegaan, on zyn naam had dezelfde betee- kenis als dronkenschap, leugen en gemeenheid. Hot spol was het eenigo, waaraan hy zich met ernst wydde. Hy had zich verscheidene speolstrekon eigen gemaakt en zich met twee mannen van zyn slag verbonden. Teddy zag er zoo op-on top als oen domme, verwaande „Brit" uit, dat li J als handlanger zoo wol als ais lokvogel kon dienen; hy en zyn collega waren op elk soort van spel ingericht. Op zekeren avond waren zy in gezelschap van een piepjongen man uit het Westen, die vreeselyk verloor, en van een ryken Australiër,- die het leven wilde leeron kennen, aan hot( kaartspolon. Stapeltjes banknoten lagen reeda op do talel, toen plotseling de jonge man een revolvor te voorschyn haalde en riep: „De handen omhoog, of ik ecliietl" liet volgende oogonblik had hy hun zakken omgekeerd^ terwyl hy koelbloedig zoido: „Do eerste, die zich boweegt, is oen man des doods!" Daarop schoof hy al de winst en hot geheele bedrag ln goud en banknoten, dat op de tafel lag, byoon, stopte alles in z(jn borstzak en bereikte, nog altyd met do geladen revolver in do hand, achteruit loopond do deur, terwyl hy eiken dollar, welken do schurken hadden bozeten, zoowel als een mooie som, dio den nu inga' lichten reiziger behoorde, meden am. (Wordi vervolgd

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1