K* 12659 Maandag 3 Juni. - A*. 1901. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. jPeuiiieton. De Boos van Horton. PRIJS DEZER COURANT t Voor Lolden per 8 maandon. 5 2 2! 1 1.10.) 'Buiton Loidon, por loopor en waar agonton govostigd zyn 1.80 Franco por post1.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!? Van 1 6 regels f 1.05. Iedore regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseoren buiten de stad wordt /"0.05 berekend. V Leiden, 3 Juni. By do behandeling in de eersto gemeente raadsvergadering van dit jaar van het adres der Bchippersvereemging nSchuttevaer", houdende het verzoek om in het Kort Galgewater by de Blauwpoortsbrug remmingwerk te doen aan- 'brongen, werd door B. en Ws. het grooto ,belang van dit werk erkend, maar tevens bezwaar gemaakt om nog geheel in den aanvang van het dlenstj-ar over een zoo belangrijk onderdeel van den betrekkelijk kleinen post voor Onvoorziene Uitgaven te beschikken. Intusschen werd tevens door B. en Ws. een nader voorstel, om alsnog tot do uitvoering van ait work in dit jaar over te gaan, in uitzicht gesteld, indien in don loop van het jaar mocht blijken, dat deze .uitgave veilig, hetzij dan uit de Onvoorziene lUitgaven, hetzij op andore wijze zou kunnen worden bestreden. i Nu is inmiddels gebloken, zooala roeds in het voorstel van B. en Ws. van den 23sten Mei jl., werd medegedeeld, dat het dienstjaar 1900 een zeer belangrijk batig saldo zal op- loveron, zoodat er zelfs geonorlei bezwaar be staat om over een gedeelte daarvan ten bo- hoovo van dit dienstjaar te beschikken in mindering van de vereischte opbrongst dor plaatselijke directe bolasting. Evonzoo nu zou, naar hot B. en Ws. voor komt, over een gedeelte van dat batig saldo, dat vermoedelijk pl. m. f 70,000 zal bedragen, kunnen worden beschikt ion behoeve van hot boven bedoelde werk in het Galgewater, waaiaan dringend behoeile bestaat en waarvan do uitvoering dan nog vóór het najaar kan plaats hebben. Op grond van het bovenstaande geven B. en Ws. dus In overweging te beschikken over zt. 1400 van het vermoedelijk batig saldo van het dienstjaar 1900 to behoeve van do plaat sing van remmingwerk in hot Kort Galge water en tot de vaststelling van den door hen ©vergelogden suppletohen begrooiingsslaat ©ver to gaan. Misschien is het voor enkelen niet over bodig er aan te herinneren, dat morgenavond dü reeks zomerconcorten op „Zomorzorg" aanvangt, zoodat zy, dio er lid van wenschen te worden, maar tot nu verzuimden te teekeiien, alsnog van al do muziekuitvoeringen kunnen profiteered In denzelfden tuin trad gisteravond .op het 'Dubbel Mannenkwarlet van do Nederlandse!^ iOpora, die oen kunstreis maakt door ons [land en later ook door Duitschland. Dank zij het stiller geworden weer in tegenstelling met den hovigen wind van oveuiag kon de muziektempel in de open lucht lot zetol gekozen worden voor hot achttal zangeis, dat zich inderdaad van zeer gunsiige zyde need kennen en in de tweede aioeeiing in Oud- holland6ch kostuum opuud. Het ensemble, liet klunk-gohalto en do vooruracht vallen hoogelyk te roemen. Nuuu- ceering, intonatio, alles is goed en de stemmen klinken frisch. Is het wonder, dat dus oen zoo schoon geheel verkregen werd als gister avond hot geval was? Ook de solo's waren kostelijk en verwierven niet minder dan de andere nommers een welverdiend Bucces, eveneens wat do meer geestige composities en de piano-voordracht betreft. Het publiek betuigdo dan ook bij herhaling EiJn tevrodenheid, maar was, jammer genoeg, niot groot, eerder klein te noemen. Hot gevoig daarvan zal wel wezen, dat, alvorens het gezel schap zich hier voor oen tweede maal zal doon hooren, er eerst waarborg zal moeten zijn verkregen omtrent de deelneming van de opkomenden. Het financieels resultaat van nu is zeker geen aanmoediging. Voor het akte-examen^ Lager Onderwijs is toegelaten mej. B. H. Eeltjes, te Leiden. Naar wfi vernemen, hoopt de Chr. Jongel.-Vereeniging „Prod. 12 la", alhier, Dinsdag 11 Juni haar 40 jarig bestaan feestelijk te hordenken door des middags te drie uren, na ontvangst dtr oud leden en afgevaardigden, eon boottocht te houden on dos avonds om halfnogen in haar gebouw, Janvossensteeg 17, verder den avond gezellig door te brengen, waarbij ook de leden en oud-leden, die des middags verhinderd waren aan den boottooht doel te nemen, worden verwacht. Gisteravond werd in het Leidsche Volks huis voor een zoor volle zaal door mejuffrouw Gripokoven eu haar leerlingen „Doornroosje" uitgevoerd. Do oudo mythe van 't ontwaken der Aarde by aanraking dor Lente, ons bewaard in Edda en Nibelungenlled, aan ieder bekend als hot sprookje van Moeder de Gans, „de Schoone Slaapster In hot Bosch", werd in den laatsten vorm voor solo- en koorzang op muziek gebracht door Reineke. Gozongeu door jonge meisjes, in oen omge ving van pijpkruid en van Meitakken, in den vollen lentetijd, moost het sprookje wol tot zijn roebt komen en do aanwezigen tot hot einde too boeien. Naar wij vernemen, is hier ter etedo bericht ontvangen, dat de heer J. H. Wiltordmk, observator aan do Sterrenwacht alhier, naar Indiö vertrokken als deel uitmakende van de Nederlandsche expeditie tot waarneming van de jongste zonsverduistering aldaar, by hot stellen van een instrument van een hoogte govallen is en daarbij een pols heeft gebroken. Wy ontvingen van de firma Burgorsdyk en Niermans, alhier, de catalogi van twee interessante boekvorkoopingon, welke van 10 tot 17 Juni a. s. bij gonoemde firma zullen gehouden worden. l)o eerste, op 10 en 11 Juni, bevat de verzameling van kostbare werken en tydschriften nagelaten door de hh. dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, hoogleeraar in de pathologische anatomie aan do universiteit alhier, ar. G. Fabius, arts to Velp, dr. A. E. van Royen, dr. in de chemie en pharmacie te Haarlem e. a. Deze catalogus bevat werken op het gebied der Geneeskunde, Scheikunde, Exacte wetenschappen, Eloctnciteitsleer, Wis- eu Sterrenkunde, Ingenieurswetenschappen, Zoölogie, Botanie, Geologie. Al deze afdeelin- gen vermelden meer of minder gezochte wer ken en tydschriften, waarby vele vau do laatste jaren. De tweedo veiling is van geheel anderen aard. Zij wördt van 12 tot 17 Juni gehouden en bestaat in hoofdzaak uit de bibliotheken, gravuies, portretten en teekoningen, nagelaten doyr do hh. J. W. Kaiser, oud professor aan •ie Academie voor Sciioono Kunsten en oud- uirecieur van het ityksmuseum te Amster dam, mr. Ch. M. Dozy, archivaris, alnier, C. van Kempo Valk, leeraar in het Engelsch en Noderlandsch aan de H. B.-S. te Winterawyk, on oen unieke en merkwaardige verzameling van werken met betrekking tot het Historische en Letterkundige Frankryk, vooral in do 17de eeuw, zoden en gewoonten enz. De hoofd rubrieken vermelden werken over Kunst, Architectuur, geïllustreerde werken, Fransche geschiedenis en letterkunde, Noderlandsch, Engelsch, Noordsch, Hoogduitsch, geschiedenis en aardrykskunde, theologie, philosophie, rechtswetenschap en een fraaie collectie gra vures, portretten en teekoningen. De kykdagen zyn op 7 en 8 Juni a. e. on zullen door het vele bezienswaardige, vooral op het gebied ran kunst en fraaie uitgaven, menig bezoeker tiekkon. Aan het postkantoor Leiden en de, daar onder ressorteerendo, hulpkantoren werd ge durende de maand Mei 1901 in deRykspost- spaarbank ingelegd f 53,883.346; terugbetaald f 38,935.35®. Het laatste uitgegeven boekjo draagt het nummer 19,107. Aan hot Postkantoor alhier en de daar onder behoorende hulpkantoren werden ge- durendo de tweede helft dor maand Mei do volgendo brieven en briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van do geadres seerden met besteld kondon worden. Brieven: C. Hogeboom, Ter-Aar; H. Wilbrink, Alfen a. d. Ryn; mej. Fieiman, mej. D. Kraynbnnk, Amsterdam; Wed. v. Peursum, Ede; mej. E. Uitenbogaard, E. J. Raadsen, 's-Gravenhage; Ravebergen, Hoek v. Holland; Wod. v. Heieren, Katwyk a/d. Ryn Arie v. d. Plas, Katwyk aan Zee; Wed. W.v. Driel, Kralingen; Y. v. Konynenburg, mej. Eidbnnk, Leiden; M. Roimanns, Valkenborg; mej, C. v. Bochoven, niot vermeld. Briefkaarten: H. G. Peyster, Rotterdam. Uit hot Buitenland terug ontvangen: Brieven: „Gbomickor Zeiturig", Cothen Mad. Vvo Ribels, Lagny (Seine). Aangeleekend: Steinhausor, Gollia. Onbestelbaar uit Oost indiö; H. G. Martin, Leiden. Stukken uit Zuld-Aftika terug ontvangen: H. A. Stempels, Johannesburg; A. Jaosso, Kaapstad; A. Vermaat, Natal; J. Vermeulen, Roodepoort. Ger. Kerkon. Beroepen te Zeist, ds. W. Vermeer, to Lisse. Aan do woning van den Italiaanschon gezant te 's Gravenhage wordt gevlagd wegens de geboorte van een dochter wan hot Itahaan- sche Komnklyk Echtpaar. Do Japansche gezant byl ons Hof is van Stokbolm in Den Haag toruggekeerd. Do dnocteur van het Kabihet der Koningin is uit Potsdam te's-Gravonbago teruggokeerd. Van Vrydag 23 tot Dmajiag 27 Augustus zal in het Klem-Seminarie Hageveld een rotraite gehouden worden van R -K. byz. onderwyzers in het bisdom Haarlem. Er zUn 100 plaatsen beschikbaar, waarvoor dozen keer het eerst in aanmerking komen de grooto steden. De onbezette plaatsen kunnon aangevuld worden uit de kleiue sieden eu het platteland. De centrale a r. kiesvoreeniging Hilversum hoeft thans opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer S. baron Van Heemstra, aftredend lid. Do heer H. Eykelboom, vroeger eigenaar van den „Gaden Deyi", id aangesteld tot kastelein iu den Haagschen Kunstkring. Iu do algeineene vergadering van aan- deelhoudeis der IJselstoomtramweg-My., te 's Gravoniiage, werd de balans per 81 Dec. 1900 goedgekeuKi. Do heer C. J. van der Oudormeulpn, periodiek aftredende als commissaris, word met alge- moono stemmen herkozen. Do hoer A. W. Frater, predikant by do Engolscho gomeenien te Middelburg en Vlis- eingen, is beroepen by do British Protestant Church te Kortryk (Courlray). Gisteren had prof. dr. A. H. G. P. van don Es te Amsterdam het voorrecht, in uit stekende gezondheid en onder vele biyken van belangstelling en waardeering zyn zevenligsten vorjaaidag to vieren. O. a. kwam do rector magnificus van den senaat dor univorsiteit, prof. mr. D. Josephus Jnta, den hooglooraar persoonlyk feliciteeren, terwyi van de litera rische faculteit en van het studentenkorps brieven van gelukwensching waren ingekomen. Prof. Van den Ea werd den 2den Juni 1831 te Sassenheim geboren, word in 1849 student te Leiden, promoveerde in 1854 aldaar op een proefschrift: „Aduotaliones ad Llcurgi oratio- nem in Leocratem", en trad drie jaar later als praecoptor op aan hot instituut van den heer J. Kapteyn op het Oude Koningshuis by SasseDheim. In 1852 gaf hy onderwys in de classieke talen op „Schoonoord" te liyswyk en ging daarna over by hot openbaar onder wys aan de Latynsche school te Leeuwarden. In 1861 werd hy benoemd tot conrector aan het gymnasium to Groningen, in 1872 tot rector van het gymnasium te Utrecht en in 1882 tot rector van hot Amstordamsch gymnasium. Spoedig daarna werd dr. Van don Es geroepen tot het buitengewoon hoog leraarsambt in de paodagogiek en Griekscho antiquiteiten aan de universiteit der hoohlstad. Tot 18JÖ bleef hy het rectoraat van het Gymnasium aldaar waarnemen, tot do tyd hom iiu is komen dwingen hot hoogleeraars- ambt neor te leggen. Don 13den dezer zal profossor Van don Es zgn afsclieiuscollego gevon, by welke gelegen heid hem o. a. ais blyk van dankbaro waar deering zyn portret, door don heer P. de Josselmg de Jong goschilderd, door een groot aantal oud leerlingen zal worden aangeboden.- Door z\jn benoeming tot ridder in do orde van don Nederlandechon Leeuw worden zyn hoogo verdiensten ook van regeeringswego erkend. Aan do „Times" was den 2Ssten Mol jl. uit Brussel geseind, dat de Turksche regeormg den uutoriteiton te Rotterdam had vorzocht, om don Turkscben consul in die stad, AU- Nourie bey, te arrosteerèn. De consul, dio relaties zou hebbon met do Jong-Turkscho party, zou reeds de vlucht bobben genomen. De correspondent to Parys van de „Tunes" seint echter thans, dat hy een bezoek gehad hoeft van AU Nouri boy, dio dit boricht per tinent ontkent. Ali Nouri bey moet niet gear resteerd worden; hy heoft ook niet de vlucht genomen on hoeft niet behoord en zal nooit behooren tot do Jong-Turkscho party. Hy bo- vindt zfen op het oogonblik te Parys, op weg naar KonstantinopeJ, waarhoen hy door den Sulten is opgeroepen. Het stoomschip „Koningin Regentes", van Batavia naar Amsterdam, is 1 Juni Oues8ant gepasseerd; do „Prins Maurits" arriveerde 31 Mei van Amsterdam te Para maribo; do „Prins Willem lil" vortrok 31 Mei van Paiamaribo naar Amsterdam; do „Herzog" (uitreis) arriveerde 30 Mei te Durban de „Kauzler" (uitreis) vertrok 30 Mei van Durban; do „Kronprinz" (thuisreis) vertrok 31 Mei van Aden. Bodegraven. Mr. Th. Heemskerk heeft aan do Contr. Antir. Kiesvereeniging medegedeeld, dat hy voor de candidatuur bedaukt en drin gend de candidatuur van mr. J. W. H. M. van Idsinga voor dat district aanbeveelt. Hazorswoudo. B. en Ws. hebben bepaald, dat a. 8. Dinsdagavond proeven zullen worden genomen met de brandbluschmiddelen en wol te 7 uren in het Westeinde on te kwart vóór achten In de Dorpsstraat. Leiderdorp. Het aantal kiezers voor leden van de Piovlnciale Staten iu het district Leiderdorp bodraagt 6710. In een sloot naby do woning der ouders aan den Zyidyk onder deze gemeente verdronk Zaterdag j.l. een 2 jarig knaapje. Uit <lo „!Stant<m>m-ftaPr. Kon. besluiten. Met introkking van hot besluit van J3 Mei 1901, ia verplaatst de adjunct-, iusuecleur J. de Wilde vau de inspectie directe belastingen, invoerrechten en accijnroo te jNijme- geu naar do mapectie der invoerrechten en accijn zen te Rotterdam, en do adjunct-inspecteur L. Meyers vau do inspectie der invocrrcchloa ea accijnzen te Rotterdam naar de inspectio der directe belastingen, invoerrechten en accyazon t« Nijmegen. Oran|e)>oek. Verwöesling van DulUtrooni. De minister van buitenlandsche zaken beeft den voorzitter der Tweede Kamer doen toe komen afschrift van een missive van den consul gen raai der Nederlanden, d.d. 11 Maart 1901, met byiagen, betroffendo de verwoesting van Dullstroom. Overeonkomstig 's ministers verzoek zyn die stukken in den vorm van een Oranjeboek, onder den titel „Zuidafnkaansche aangelegen heden" gepubliceerd. In do missive deelt de consul-generaal, de hoer F. J. Domela Nieuwenhuis, mode, dat door hom met don miliiatren gouverneur te Pretoria een correspondentie is gevoerd met betrekking tot het dorpje Dullstroom, waarvan afschiiit door hom woidt aangeboden. Biykens boricht van generaal Maxwell zyn de woningen van Arie Kroon, de weduwe Stoik, vrouw Diepraam en vrouw Bonkamp niet door genora&l Smith Dorrlen verbrand, en zyn die personen in hun woningen achtergebleven, toon de troepen van laatstgenoemden hoofd officier in November 1900 het dorpje Dull-* airoom verlieten. Sedert dien tyd bobben do Brilsche militaire autoriteiten geen berichten aangaande die inwoners meer ontvangen. Vermoedeiyk zyn de Boeroncommando's weder by Dullstroom en zorgen zy voor de voeding der inwoners. Biykens do bygevoegde correspondentie zyn tusschen den consul genoraal en don militairen gouverneur zos brieven gewisseld. In den eersten brief dd. 10 Deo. 1900, vraagt de consul generaal of hot bericht in de bladon betrefiendo do verwoesting van Dullstroom in het district Lydenburg juist ia eu wat het lot is dor bedoelde inwoners. (Kroon is een oudo boer on NederJaudsch oaderdaan). 12 Dec. antwoordt de militaire gouverneur nog geen officieel bericht ontvangen to hebben; 17 December vorzoekt onze cons-gen. een officieel onderzoek to willen doon instellen; 22 Dec. komt antwoord, dat de bedoelde huizen niet verbrand zyn, waarop 27 Februari 1901 do consul-generaal vraagt wat thans liet lot is van bedoelde inwoners, waarvan do mee*te iu Nodenand zyn geboren. 10 Maart 1901 wordt geantwoord, dat sinds het vei trek van Smith Domen niets moer van hen is vernomen Transvaal en Oranje-Vry»taat. Men meldt uit Ui recht, dat dr. Leyda zich daar ter stede metterwoon zal vestigen. Roeds sedert 1 Mei jl. was door hom gehuurd het zuideiykst golegen huis van de beide fraaio heerenhuizingen in het Wilhelminapark achter do Koninginnelmde. De familio van dr. Leyds ls thans reeds bezig daarheen te verhuizen en hyzelf zal, wanneor zyn volo ruizen hot hem vergunnen, daar ook zyn intrek nemen. Het Porskantoor van het Algemeen Noder landsch Verbond wonacht to ontvangen vol komen betrouwbare opgaven over het ver branden van hoeven in do Z, A. R. en den 48) „Zy ging over 't algemeen voor zeer oxcon- Iriek door. Men zegt ook, dat ik voel van 'haar heb en evenals zy het talent bezit, do n.enschen door onverwachte vragen van hun stuk te brengen. Nu, ik zou ook wel een vraag willen doen, lord Airdrio, als gy my maar niot voor al to nieuwsgierig zult houden." „U mag vragen wat u wil, al betrof het ©ok do helft van mgn geheimen I Nu, wat is .hot dan?" vroeg by op plagonden toon. „Maar het zon u wellicht kunnen ergeren en gy zoudt kunnen denken, dat het my niets aangaat", ging zy voort (zy stonden nu weer voor den Romney). „Dat zal ik zeker niot denbon", antwoordde hy met zachte stem. „Nu, dan zal ik het u zeggen 1 Weet u, do monschon hier vragen elkaar steedsWaarom trouwt lord Airdrie niet weer? Maar ik ben de eenige, die de kat de bel durft aanbinden. Welnu dus: Waarom doet gy het niet?" voegde zy er by, hield vervolgens op en keek hom met haar mooio oogen vragend aan. Dat was zeer zeker een verbluffende vraag. Haar metgezel werd zeer ernstig en scheen niet in staat, dadelyk een antwoord te geven. Rosamund meendo dit aarzelen te begrypen ©n zeide: „Natuurlyk zou hot pyniyk voor u zyn; maar ik geloof, dat dit altyd zoo te; haar kan hot echter geen verdriot meer doon", zy sloeg haar boa met beide handen vaster om haar hals „en men zegt toch, dat hot grootsto compliment, hetwelk een mail zyn eerste vrouw kan maken, is, dat hg oen tweede neemt." „Maar wanneor gij nu by voorbeeld miin eerste vrouw waart, zoudt gy dat aangenaam vinden?" „Hoe bedoelt u dat? U zal myn begrips vermogen wel te hulp moeten komen; ik heb nooit oen levendige verbeeldingskracht be zeten." „Ik bedoel, wanneor u nu op sterven lag, zou het u dan aangenaam zyn, te weten, dat uw echtgenoot waarscbynlyk een andere yrouw in uw plaats zou nomen?" „Ik zou or zeker niets tegen hebben. Waar om zou ik hem tot oen eenzaam loven doemen? En ik geloof ook niet aan slechte stiefmoeders, en ben by voorbeeld vast overtuigd, dat nie mand togen Tommy onvriendelyk zou kun nen zyn." „Niet?" zeido hy mot een schamper, min achtend lachje. „En dus, gy bedoelt, dat ik weer moot trouwen?" „Ja, ter willo van Tommy." „Eu moet ik myn liefste on hoiligsto gevoelens ter willo van een kind opofferen, om te trachten datgene te vergoeden, wat toch nimmer voigoed kan worden?" „Als u maar een zuster hadt, oftonminsto een tanto, die by u kon wonen," bracht zy aarzelend ln het midden. „Ik bezit evenmin zusters als tantes; maar ik ben u ten zeerste verplicht, dat gy zooveel belang in myn aangelegenheden stelt, miss Balmaino." „Uzelf en uw aangelegenheden w^ eresseeron m(j niet hot minst," antwoordde zy hoog moedig, door het onderdrukte sarcasme in zyn toon beleedigd. „Ik dacht eenig en alleen aan Tommy; hy schynt my in het grooto huis zoo eenzaam ea verlaten te zyn.'' „Denkt u, dat ik iemand zou kunnen vinden, dio my zou nemen?" „Lord Airdrio, lord Airdrio, u bezit des duivels lievelingszonde: den trots, als deemoed verkleed. U weet evengoed als ik, dat er in den gehoelen omtrek, goen meisje is, dat niot „ja" zou zeggen, als u hot vroegtl" „En gij, wat zoudt gy zoggen, als ik hot u vroeg?'' „Ik zou neen zoggen," antwoordde zy lachend on zonder de minste verlegenheid in blik en gobaren. „Neen? Maar u zeidet toch juist, dat elk meisjo in den geheelen omtrok met ja zou antwoordeu? Hoe kunt gy uzolve in óón ademhaling zoo tegenspreken?" „Ik," zy greep met de hand aan den hals, en h(J zag, dat zy eon oonvoudigen zilveren ring aan haar wysvinger droog, „ik," zy glimlachte flauw, „ik ben een uitzondering, welko don regel bevestigt." „O, uw vrouweiyk vernuft is my te fijn. Maar in vollen ernst, als ik nu myn gevoelens geheel op zyde zette, wyl u het immers voor onnoodig houdt daarnaar te vragen zoudt gy het dan niot over u kunnen ver- krygen uw eigen raad op te volgen en den plicht, dien gy my zoo op 't hart drukt, zelve to vervullen door Tommy's stiefmoeder te worden? Hy houdt immers reeds boel veel van u en u schynt hem immers ook lief te hebben. U zegt, dat ik om zynontwil moet trouwen, nu log ik do geheele zaak in uw handen." Dat zeggende maakte hy een be weging alsof hy haar een cadeau gaf of een verantwoording oplegde. Als eenig antwoord keerde zy zich om en ging naar hot diebtstbyzynde raam, waar zy, met de oogen op het park gericht, staan bleef. £mdel4Jk zeido zy: „Er zyn nog genoeg andere meisjes, en betere meisjes, die zich gelukkig zullen rekenen, wanneer z(J doze plaats mogen innemen." „Maar waarom gy niot? Nu, miss Balmaino, u zal my toch zeker een antwoord geven?" „Goed, u zal oen antwoord hebben. Er is iets ,in myn leven voorgevallen. Ik, ik heb een, oen verleden, dat ik niet kan vergeten." „Daarop heeft u roeds vroeger gezinspeeld doch ik ben bereid dat te vorgeten; ik neom aan, dat hy dood is on uit uw hart vorbannon." „Ja, dood voor my, on dikwijls verbannen." „Wat zou u doen, als by terugkwam?" „Hy komt nooit terug; hy leeft onder een geheel anderen naam, waarachyniyk is hy getrouwd." Zy sprak zoo langzaam, alsof do woorden slechts met grooten weerzin over haar lippen kwamen. „Heeft u veel goloden?" „Of ik geleden hebl" antwoordde zy mot onvorwachten hartstocht. De vreesolykste ziele smart, welke slechts eon hart martelen en verscheuren kan!" „Nu," ging hy na eon lango pauze voort, „ik wil de goheelo verantwoording op my nemen. Mag Ik dan hopen, dat gy ja zult zeggen?" Zy schudde het hoofd. „Wees niet zoo haastig! Denk er nog eens over nal Bodenk, dat gy lady Airdrie zult worden, on de Airdrie diamanten zyn beroemd. Gy zoudt Tommy voortdurend om u hoen hebben en geheel uw eigen meesteres zyn en er zouden u geen vragen gedaan worden." „Het is my volkomen ernst," antwoordde zy. „Ik bid u, denk niot, dat uw titel of uw diamanten ook maar een korrel gewicht by my in de schaal loggen. Al waart u een prins van den bloede en bezat u den rykdom van een Rothschild en al had ik nog een hart te vergeven, wat ik niet hob, want hot myne is dood dan zou ik toch niot uw vrouw kunnon worden 1" besloot Rosamund opgewonden. Do woorden drongen zich nu snel over haar lippen; do opgowondenheid maakte haar welsprekond; haar wangen gloeiden en zy had het hoofd ietwat achter- ovor gebogen. Zooals zy daar in do vensternis stond, was zy onbewust eon veel mooiere ver- schyning dan al do geschildorden in de kamer. „En waarom? Wat is uw toerkebjllo roden, wanneer ik toch beroid bon uw verleden te vergeten en ik uw hart kan ontberen?" „Ik hob eon zoor grondige reden, die door niets uit den weg genomen kan worden wyl" zy snakto naar adem „u mij namolyk aau hem herinnert. Uw gelaat roept hem my menigmaal voor den geest. Deze geiykonis is zeer merkwaardig; hy had geen voorname bloedverwanten, sprak ten minste nooit over hen" nu sprak zy bedaard als tot zichzolvo. „Maar ik weet niet hoe het komt, dat ik u dingen moet zeggen, dio ik anders geen mensch, ja nauwelyks myzelve beken, of gy moe3t my, zooals ik u reeds eonmaal heb gezegd, hypnotiseeren eu zoo- doonde my myu gehoimen ontlokken. Ik heb my gaandeweg in uw macht gogeven." „Uw vertrouwen zal niet beschaamd worden, miss Balraaine." „Op uw eer? Geeft u my daarop de hand7" Op dat verzoek stak hy de hand uit, ea z|J legde oon seconde lang haar koude vingers or in, doch h(J hield die niet vast, maar liet zo vallen, alsof zy hem brandden, en verborg vervolgens zyn eigen hand op den rug. (T7er<ft wrvolgd*

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1