Burgerlijke Stand. De oorlog tusschen Engeland on Trans vaal. Do .Daily News" bevat een welsprekend protest van anderhalve kolom van Froderik Harrison tegen den Boerenoorlog, hetwelk als voortzetting van on in aansluiting op Morloy's schitterende redevoering in het Engolsche Lagerhuis schijnt te zijn gesohreven, Het artikel is vooral merkwaardig, omdat het is goschrevon door eon Engelschman, die volgens zyn eigon zeggen „nocli een Klein- Engelschman* noch een Boer, noch oen cosmopoliet is, maar een patriottisch Engelsch- man, die weigert olke dwaasheid en misdaad toe te juichen, waartoe regeörende demagogen het volk drijven." De schrijver kenschetst het verbranden dor hoeven als „een barbaarsche, wraakzuchtig^ stelselmatige poging om oon dapperen vyand te terroriseeron door het land to verwoesten, dat men niet heeft kunnen veroveren, door te vernielen de huizen van soldaten, met wie de Engelschen oorlog voerden, en door hun vrouwen en kinderen bloot te stellen aan ellende en gebrek. Deze manier van oorlogvoering, een schen ding dor Haagsche Conventie, zegt hy, is dubbel Infaam, omdat ze wordt toegepast tegenover een troep burgers, die hot bestaan van hun land verdedigen. Ze was bovendien een onzinnige dwaasheid tegenover oen volk, dat men had willen inlijven by het ryk, dat feitelyk was goproclameerd tot een volk van medeburgers. Ze was zóó vernederend en zóó stuitend, dat elke waarachtige soldaat liet volste recht had gehad om zulk slachterswerk te weigeren. Hy betoogt, dat do vreesclyke zjjde van dezen oorlog juist ls de omstandigheid, dat de aard van de onderneming zulke heftige en onwettige maatregelen byna onvermydeiyk maakt: „Twee vrye en trotsche volkeren van Europeesch ras te onderwerpen en in te lyven is oen schennis, die niot beproefd is na do verdeeling van Polon. Wegens de uit gestrektheid van het land, do moeilykhedon vod de taak en de bewonderenswaardige hoe danigheden van de Boeren-patriotten, was hot een zeer gevaariyko onderneming. Hot feit, dat zü van hetzelfdo ras, van dezelfde afkomst zyn als do Afnkaanders van onze eigen kolonie maakt een burgeroorlog en rebellie bijna onvormydelUk". De heer Harrison zet dan uiteen, hoe deze oorlog is gemaakt door valschheid en laster. Hy valt sir Al/red Millner thans lord Miil- ner heftig aan, omdat hij zich tot hot werktuig heeft gemaakt van Rhodes c, omdat hy zyn rogeering en zyn volk mis leidde, door valscko verslagen en opruiende taal, omdat hö de regeering, met wie hy moost onderhandelen, beleedigdo on toen hy zag, dat nog een uitweg mogeiyk was, dezen sloot en den oorlog onvermydeiyk maakte. Toon brak de oorlog uit en bet is Slechts een verkiezingsmanoeuvre in des hoeren Har rison's oogen om te bowereu, dat de Boeren den stryd begonnen. Toen zy het ryk gewa pend zagen en do bedreigingen in de officieelo stukken lazen, was hun inval in Natal slechts een strategische zet, gelijk oen man, bedreigd door oen troop gewapende roovers, don eersten slag gooft om zichzelf te verdedigen". En dan leest hy Engeland do los in do vol- 00»de bewoordingen: .Niet alleen worden wö als volk gorulneord, vernederd en gehaat gemaakt, maar wy wordon de risee van do geheele wereld. „Soldaten, die do wet der volkeren hobbon geschonden en het torroln van hun zoo genaamde overwinningen hebben gemaakt tot een woosteny, wordon ingehaald als ridders van hot vaderland. Generaals, die verplette- rendo nederlagen hebben geleden, over wie de gehoelo wereld zich vrooiyk heeft gemaakt, figureeron op bazaars on tuinpartyen als helden en van deD homol gezonden aanvoer ders." Hy ontkeDt volstrekt niet den moed van soldaten en officieren, maar „pralon mot onmatige pochery over een veldtocht, die een lange reeks van nederlagen is geweest, van teleurstelling, van misrekening, van rampen en eeuwigdurende betreurenswaardige incidenten, is meer het werk van Hooligans dan van Engelschon, die Napoleon hebben verslagen en Europa hebben gered." Hot slot van Harrison's artikel luidt aldus: „Do oorlog is nu uit, zeggen dag na dag bevelhebbers, ministers en hun vrienden In de pers. Deze leugen verontrust ons, want wjj zien or de voorspelling in van een nieuwe staatkunde van woede en barbaarschhoid. Haar alles is niet voorbij. Wy zyn nog Diet te boven den doodeiykon slag, dien deze oorlog ons ryk heoft toegebracht, noch hot vergif, dat de openbare meening heeft verpest, noch de vlek op Engelaud's eer in do oogen van geheel de beschaafde wereld, noch de ellende over Zuid-Afrlka gebracht. „En er is nog iets, dat niet voorby ls. Dat ls hot nationaal bestaan der Boerenrepublieken, die nog niet voor altyd ton onder zyn gebracht, die ik zeg het als patriottisch Engelsch man nooit ten onder gebracht zullen kordon." De Sint-Petersburgsche correspondent van do „N. IL C." 8chrytt: Dr. Karl von Rennenkampf, do eenige dokter van de Russisch Hollandsche ambulance, die in Zuid-Afrika gebleven ls, heoft aan zyn familieleden in Reval een briof geschreven, gedateerd Hartebeestfonteln, 20 April. Sinds 8 maanden had men geen het minste bericht van von Rennenkampf gehad. Hy deelt mede, dat hy zich uïtstekond wel bevindt, en erg druk werk hoeft by de afdeeiing van generaal De la Rey, by wien hy zich had aangesloten. Generaal Do la Rey had hem nog den dag vóór de afzending van zyn brief gezegd, dat do oorlog nog wel ten minsto 6 a 8 maanden zou duren. Sinds oen jaar heeft dr. von Rennonkampf geen brievon ontvangen van zyn famileleJen, lewel men hem uit Reval geregeld geschreven hoeft. Volgens de „Liverpool Dally Post" heeft lord Kitchener om meer bereden troepen gevraagd. Indien het ministerie van oorlog hem die niet zendt, kan de oorlog nog wel weer een jaar duren, zegt het blad. Minister Brodrick mag weton waar hy die vandaan moet halen. Do Wotgovende Vergadering van Natal heeft 4ud*nk4 de krachtige protesten der Hollandsch- Afrlkaansche leden de subsidies voor Hol landsch onderwijs op d^begrooting geschrapt. De Hollandsoh sprokonde leden wezou er tevergeefs op, hoe door doze handelwyze de door den oorlog toch reeds zoo diope kloof tusschen Engelschon en Afrikaners nog moor zou worden vergroot. Reods eenige dagen geledon hebben Engol sche telegrammen ons voorberold op de moge- lykhoid van een grooten algomeenen inval In de Kaapkolonie en de verwachting uitge sproken, dat de Boeren dan voornameiyk in het oosten van de Kolonie, het gunstigste terrein voor hun krijgsverrichtingen, zouden opereerem De Boeren zouden tot een inval op groote schaal kunnon besloten hebben, om do onfc- beringon van een winterveldtocht beter te boven te komen. In de bloeiende dorpen van de kolonie zullen zij zich veel beter van het noodige kunnen voorzien dan in het platge brande eu uitgeplunderde gebied van de Repu blieken. Queenstown, waar de vaderlandlievende stadswacht reeds een heelen nacht in de schansen heeft gelegen op het bericht van de nadering van een sterk commando Boeren en robellen, ligt wel 90 K. M. ten Z.-O. van het station Stormberg aan de spoorlijn naar Oost- Londen. In een telegram uit Cradock worden de volgende bijzonderheden medegedeeld over de laatste bewegingen van de Boeren in de Kaap kolonie: Maandag heeft kolonel GorriDge de achterhoede van de colonne van de Boeren in do buurt van Maraisburg (100 ILM. ten ten N.-W. van Queenatown) met kanon kun nen bestoken. Alle beschikbare troepen waren oostwaarts yan de spoorlijn van Rosmeaó naar Alandale gezonden. Waarschyniyk zal het commando Booren zich opnieuw, volgens de ge wone tactiek, verstrooien, als zy gewaarworden dat zy worden opgedreven naar de zuidelijke verdedigingslinie. De Boeren hebben de gelogen- heid om door te glippen, dxio dagen geleden, laten voorbygaan, nu is de colonne van kolonel Scobell, gesteund door een andere colonne, met hen by Tarkastad (50 K.M. ten westen van Queenatown) in aanraking gekomen. De Boeren schynen vooral gebrek te hebben aan paarden en kleeren, maar het is -twijfel achtig of zy zich die ln deze districten zullen verschaffen. Eonigo dagen geleden iiop het gerucht, dat generaal De la Rey, na uit Harteboestfontein te zyn weggetrokken, do lyn by Mafeking over was gestoken en zich in -do richting van Kimberley begaf. Gisteren (28 Mei) bevestig den sommige berichten, dat De la Rey in de Kaapkolonie zou zyn. Wat De Wet betreft, hardnekkig biyft het gerucht loopen, dat ook hy in zuidoiyko richting trekt. Het is niet oumogelyk, dat de twee Boerenaanvoerders besloten hebben een win ter veldtocht in do middel sta districten van de Kaapkolonie te dooD, in plaats van vorbjyf te houden in het Boschveld. Uit Queenatown wordt nog, dd. 20 Mei, gemeld Daar de aanwezigheid van Booron in de buurt van den spoorweg is gerapporteerd, wordon do treinen naar het noorden van een militair geloido voorzien on loopt or een go- pantserde trein langs do spooriyn. To Molteno, Tarkastad en Queenstown is de stadswacht in de schansen en heerscht groote opschudding. Een klein commando is by Homngnestkioof tusschen Tarkastad en Queenatown gezien. Do Jingo's In Zuid-Afrika zyn blykens oen brief van den Jobannesburgachen briefschrijver van de „Pall Mall Gazette" verschrikkelijk kwaad geworden, toen zy den inhoud van de tusschen Botha en Kitchener besproken vredes voorwaarden vernomen hebben. De correspon dent vorzekert, dat men sedert lang Kitchener van Chartoem in Engolsche kringen ginds Lord Kitchener van Chaos noemt en vervolgt dan Britache generaals zullen nooit op de hoogte komen van de politieke eigenaardigheden van dit land. Wanneer er vrede gesloten wordt op eenige andere voorwaarde dan onvoor waardelijke overgave, of als do Engolsche regeoring dwaas genoeg is om zich door voor waarden de handen to binden voor de toe komst, dan zullen de Booren zich niot als overwonnenen beschouwen. Als men de door Lord Kitchener aan de hand gedano voorwaarden leest, dan staat men gewoon versteld over z(jn veronachtzaming van de be langen dor veroveraars. Gelukkig voor ons allemaal, heeft Botha goedgevonden don Brit- achon opperbelhebber een leoiyken veog te geven door do onderhandelingen af te breken. Ieder hior is bereid om den prys voor dat resultaat te betalen, ofschoon we niet in do stemming zyn om Kitchener vriendeiyk aan te kyken, die zichzolf in zulk oen vernederende positie heoft laten plaatsen". De voorlaatsto Engelsche officieelo verliezen iyst is de uitvoerigste en ernstigste, die sedert langen tyd verschenen is. Er worden ver scheiden hevige gevechten in de Boeren republieken in vermeld, die niot door lord Kitchener gerapporteerd zyn, hoewol zy aan Britacho zydo een verlies van een officier on 28 man gesneuveld, 4 officieron en ongeveer 100 man gewond hebben opgeleverd, terwyi officieren on 73 man zyn bezweken verwondingen of aan ziekte. Deze lfist bewfist ten overvloede weer eens hoe de Engelschen zich dank zy de censuur overwinnlgon „maken". De „Daily Mail" noemt dergelijke struis vogelpolitiek niet ton onrechte een groot© natie onwaardig en vraagt of men die verliezen soms stilhoudt uit vrees dat de Booren er iets van zullen vernemen. Het bloedigste gevecht is den 25sten Mei geleverd tusschen Bethal en StandertoD, waarbU verscheiden Britsche korpson verliezen leden; dat is vermoedeiyk bet gevecht, ver meld door den correspondent van de „Daily Mail" to Pietermaritzburg; die correspondent seinde toen, dat Plumer een aanval afgeslagen had, op het konvooi gedaan door vierhonderd Boeren onder Mears, Ben Yiljoen, Spruyt en Broitenbach, ten zuiden van Bethal, waarby het verlies der Boeron opgegovon wordt als 6 doodon en 80 gewonden, welke laatsten door de Engelsche doctoren behandeld worden. Het gevecht duurde zes uren. De redactie van do „Daily Mail" maakt de opmerking dat volgens opgaaf vau lord Kitchener diezelfde Spruyt don Oden Fobruarl goeneuvold is in den omtrek van het Chriasle-meer. Blykens bovenbedoelde indrukwekkende vor- liozoniyat lirogon op 22, 23, 24 en 25 Mei tusschen Standerton en Bethal de Engelschen oen offioior on vyf man aan dooden en 24 gewonden. Te Bethal zfin op 23 en 24 Mol twee man gedood on zeven gewond. By Zandrivierpoort zyn nog op 21 Mei twee officieren van de Rille Brigade zwaar gewond (vroeger reeds opgegoven: oon man gesnouveld eu twee officieron en vtff man gewond). Te Witpoortje by Potchofstroom zyn den 23sten Mei 15 man gewond en te Yentersdorp op denzelfdea dag een man gesneuveld en ■zeven gewond. Op 24 Mei zfin vier man der South African Constabulary te Engolbrechtsdrift, aan de Yaal ten oosten van Johannesburg, gesneuveld. Ten oosten van Kroonstad zfin bp 20 on 2*2 Mei oen man gosneuveld en vier gewond. In do Kaapkolonie is or don J3den Mei by Doomhoek gevochten: zes man gesneuveld van de District Mounted Rifles. Kleinere ge vochten zyn verder geleverd by Harrismith, Vredefort-weg, Smttsfield, Lydenburg, Bethle hem, Jagersfontein-weg, Muller's-pas en Cradock. Te Klippan zyn den 25ston luitenant Wedd on twee man van de Yictorian Mounted Infantry gewond. Te Mahlabatini kreeg de Natalsche politie den 24sten April vyf dooden on twee gewonden. Uit eon nadere dageiyksche verliezeniyst biykt verder het volgende: by Potchefstroom zyn don 23sten Mei nog een man gesneuveld on een kapitein en 10 man gewond (reeds opgegeven 1 man gesneuveld en 21 gewond); by Donkerpont op 26 Mei twee man gesnou veld en een officier en drie man gewond; te Basfontein op 26 Mei vier man gewond; te Engelbrechtdrift op 24 en 25 Mei een man gesneuveld en vier gewond (hierboven reeds opgegevon vier gesneuvelden); te Doomhoek, op 13 Mel 1 officier en G mau gewond (reeds opgegeven zes gesneuvelden); te Lydenburg op 2S Mei een man gesneuveld en drie gewond. Verder is er nog- gevochten by Zondagskraal (16 Mei), Tweefontein (24 Mei), "Wïnburg (26 Mei), Rustenburg (27 Moi), Watorval (28 Mei); er worden verliezen van een paar colonnes opgegeven. Volgens do „N. R. CL" ls een opmerkelijk on bemoedigend verschfinsel, dat deze zware verliezeniyst niet alleen crltiek in de liberale pers heeft uitgelokt, gelijk gewooniyk, maar Jingo-bladen als de „Daily Express", do „Daily Mail" en de „St.-James's Gazette" or nu ook eens tamelijk onomwondon stof aan ontleonen voor eenige allesbehalve malsche woorden aan hot adres van het ministorie van oorlog. Scherpe veroordeeling lokt nu ook eindolyk eens by de Tory-bladen uit het vorzwygen van gevechten en het verdraaien van de waar heid op alle mogelijke wfizen. Dit kan met anders dan nuttig werken; hoe moer de Engelsche regeering gedwongen zal worden do volle waarheid te zoggen, hoe meer do tegenzin in den oorlog zal toenemen. Het knoeisysteem van censors on officioele berichtgevers is ten slotte zóó hoog opge voerd, dat hot publiek do oogeu z(jn open gegaan. Dan is or nog oen eigenaardighoid by deze verliezeniyst en wol doze, dat zy vlak na Chamberlain's pochenden en zelfgenoegzamen toost op het feèstmaal tor eoro van „Lord Miloer of Capetown" komt. Chamberlain heeft daar gesproken, zooals men weet, van de „smeulendo sintols van een oorlog, die reeds lang had opgehoudon oorlog to zyn in den waron zin des woords." De „Star" is er weer dadelyk by om dèn minister van koloniön daar nu eens op te dienon. „De smeulende sintels staan nu in lichterlaaie, mynheer Chamber lain", zet hot blad ondor oon beschouwinkje over de verliezeniyst, waarin het de voor naamste poston nagaat en op de tot dusver verzwegen gevechton vooral den nadruk legt. Het meest verbolgen zfin de bladen over het verzwygen van de gevechten tusschen Bothal on Standerton, vooral dat op 26 Mei, daar hier zoovele verschillende korpson en wapens by betrokken zfjn geweest, nl. hot 10de Huzaren, het 12de Lansiers, de Konink- ïyke genie, hot 2de Somerset lichte infanterie, het lsto Munster fuseliers, de Queonsland Woudioopers en do Zuidaustralische Woud- loopors. Behalve de meer dan 100 dooden, waarvan or 30 gesneuvelden zyn en de rest aan ziekten van allerlei aard ls overleden, zyn er 96 gewond ook oon aardig gotal, waarvan or wegens den ornstigon aard hunner kwetsuren nog eon tamoiyk hoog percent naar de rubriek der overledenen ln oen vol gende lyst zal verhuizen on 142 liggen gevaariyk ziok, vau welko klasse van slacht offers cr ook nog heel wat bestemd zyn Engeland nooit weer te zien. Tweo worden vermist. Do verliezeniyst toont ton slotte weer hoo algemeen het vechten tevens is over hot geheele grondgebied der republieken en een groot doel van de Kaapkolonie. Er bestaat echter nog Engolscho verblind heid blykens hetgeen de „Daily Graphic" ln haar ergernis over de schrikbarondo ver liezeniyst zagt: „Wy kunnon geen reden zien om maar oenigszms wanhopig te zyn over don militairen toestand in Zuid-Afrika. De tactiek van de Boeren ontaardt met den dag verder van alle fatsoenïyke gewoonten van recht zinnig oorlogsbeleid, en dit is voldoendo om aan te toonen ia welk een wanhopigen toestand zy gekomen zyn." „Fatsooüiyk" .en „wanhopig"twoo mooie woorden van de „Daily Graphic". Maar het blad wist, toen het dit schreef, nog niet wat by Vlakfontein, blykens het telegram van gisteren, was voorgevallen, in welk telegram lord Kitchener zyn beide voorgangers Bulier en Roberts gaat nadoen met zyn spyt te betuigen als hy voor de Engelschen minder aangename tydingen heeft, om hen, zooals steeds gebleken is, b(J tweede en derde tolling, op nog ernstiger berichten voor te bereiden. Het Vlakfontein, waar de vermetele en dappere generaal Do la Rey het Engelsche garnizoon onder generaal Dixon Wosnsdag zulk oen zwaren slag heeft toogebracht, zal waarschyniyk niet het bekendo station aan de lyn naar Natal zyn, maar do plaats van dienzelfden naam op 100 K.M. westelijk van Johannesburg, aan hot groote pad van Kru- geredorp naar Zeerust on ten noorden van de Witwatorsbergon, een worold, waar Do la Roy's burgera goheol on al thuis zyn on waar de Engelschen nooit Iets hebben kunnon uit richten. De Engelsche aanvoerdor beweert den aanval afgeslagen te hebben, maar uit de voorloopige opgaaf van zyn vorliozon 174 dooden en gewonden zou mon geneigd zyn op te maken, dat de Booren hun vyand tot in zyn laatste schansen teruggedreven hebben, evonals in Maart by den aanval op Lichtenborg. De „Daily News" bevat weer eens een be- schryving van een dier kleine episoden van het oorlogsveld, oen van die kleine tragedies met weinig medespelenden, welko bewijzen met welk oen onverminderde vorbittering en 'wreedheid de stryd in Zuid-Afrika wordt voort- „OorJog is oorlog", schryft een „Irregular", die biykbaar nog wat gevool heeft overge houden te midden van al dat branden, moorden on plunderen. „Maar toch kan te midden van de oorlogskoorts en meedoogenlooze slagon het hart van den soldaat nog sympathie koesteren voor oon dapperen gevallen vyand en zyn zwaar getroffen gezin." De echryvor begaf zich op zekeren dag met eenige kameraden naar oen Booronhoevo, waaruit een grijsaard op hen begon te vuren. „Natuurlijk," vervolgt hy dan, „was zyn dood onvermydelyk, on zoo viel hy dan ook met het geweer in de hand: kloek, rechtuit, en krachtig als hy daar had ge slaan. Er was geen rimpel op hot doode gelaat. Een oude vrouw lag ovor hem ge bogen, luid woenende in eon afgryseiyke uitbarsting van smart haar handen tegen elkaar slaande. Dat was zyn vrouw. Do ge schiedenis laat zich verder gemakkoiyk ver tellen: De man was van oon der naburige commando's gekomen om den nacht by z(jn gezin door te brengen; hy had hy onze nade ring zyn geweer opgevat on was naar voren gekomen om don toegang tot zyn huis tegen allo aanranders te verdedigen. Hot was meer dan vermetelheid, afgezien van heldenmoed. Slechts een geest van hot meest verblinde fanatisme, gepaard aan een erfoiyken, naar niets vragenden haat tegen den Rooinek, kon tot zulk een hopeloozen weerstand verlokkon. Een paar onzor mannen, die do gebouwen doorzocht hadden, brachten tweo jongens voor den dag, zoons van den gevallene. Toen zy hen zag, verdubbelde de oude vrouw haar kreten. „01 meneer," riep zij in haar jammerond Hollandsch uit, „neem myn jongens niet weg. Laat mjj myn kinderen. Laat ze hier om hem te helpen begraven. Och, noem toch als 't u blieft myn jongens niet weg. Wil niemand voor my met den officier spreken?" Het was hartverscheurend, maar or stond slechts óón wog opeo. Oorlog is altyd en moet altyd onmenscheiyk zy'D, en gevoel, het meest monschelfike aller dingen, komt er niet by te pas. Er waron schapen in een kraal dichlby het huis on gevogelte in ovei*vlood. We raakten ze niet aan, ofschoon wy wisten, dat de Boeren te veldo er van namen, als zo er zin in hadden. Maar do jongens moes ten mee." De Kaapsche regeering heeft ten gevolge van de talryte aanslagen op de spoorwegen een bijzondere schadeloosstolling moeten toe kennen aan beambten, dio Jijden door het optreden der Boeron. Eon Reuter-tolegram uit Kaapstad geeft nog eenige by zonderheden ovor den reeds do vorige week gemelden aanslag der Boeren op een gopantserdon trein by America-siding, ten noorden van Kroonstad, waarby majoor Heath omkwam. Het biykt uit het Reuter-boricht, dat generaal William Knox zich ook in den verongelukten trein bevond. De voorste wagen deed het dynamiet ontploffen en werd vernield. Een officier brak beide beenen, terwijl een sorgeant zwaar gewond werd. De Boeren vuurden op slechts een groote 50 M. afstands op den trein, waartegen do manschappen van het 4de Argyll-regiment, die den trein be manden, snel een inaximvuur openden, maar met welk gevolg biykt niet. Yolgena oen telegram uit Vancouver zyn daar groote getalen paarden opgevangen, die tot dusver in het wild liepen. Zy zyn getemd en zullen nu als rijdieren naar Zuid-Afrika wordon gezonden ten behoeve van het Engel sche leger. Het grootste dool bestaat uit krachtige mustangs. Aan do „Times" wordt uit Cradock gemeld, dat Kroutzinger mot zyn korps oostwaarts opgerukt echynt te zyn in de richting van Queonstown, waar de Britscho bezetting op den aanval dor Boeren voorbereid is. De Boeren hebben voornameiyk behoeflo aan paarden en aan klooien, maar zy zullen geon van bride te Queenstown krygen, aangezien de Engelschon daar reeds alles opgecomman deerd hebben. De „Kölnische Zoltung", dio dozor dagen een scherpe critiek leverde op hot wapenen der Zoeloes door de Engelschen, bevat thans een beschouwing over don algemeonen toe stand in Zuid-Afrika. De „Kölnische" meent, dat tot oordeelon bevoegden Engelschen de toestand terecht niot rooskleurig toeschynt. Ofschoon men zich niot kan voorstellon, dat de Boeren zouden kunnen overwlmieD, bereidt men zich toch ai weder op een langoren duur van den oorlog voor. De winter, van welken men zooveel nadoelen voor de Boeren verwacht, zal ongetwyfeld met zyn scherpe tegenstellingen van warme dagen en vinnig koude nachten den niet aan het klimaat gewenden Engelschen en hun dieren zeer veel kwaad doen. De „Kölnische" somt dan do sterkte der verschillendo commando's op, die zy nog aanzienlyk genoeg acht. Het eenige, wat Engeland bereikt heeft, vervolgt het invloed rijke Keulsche blad dan is naast eon onbeduidende verbrokkeling der Booronstrjjd- machten oon botero verzekering van de spoor wegverbinding tusschen Pretoria eu de Kaap kolonie, waar intusschon ook nog veol te wenschen overbluft. Hot blad komt dan tot do gevolgtrekking, dat het juist de quaestie van het onvoldoend schoonvegen der districten is, die don oorlog rekt, on dat hot geroep om meer troepen volkomen gorochtvaardigd is. Zoolang men' niet allo districten golyktydig schoonvegen! kan en dat kan 'hot togonwoordigo leger' onmogolyk zal men niets vooruitgaan nani Engelsche zyde. Hot plan van de „Daily Mail"! om do Boeron in oon driehook -to 'jagen (en dan het gras, zooals men zich herinnert,! rondom in brand to 6teken) vindt do „Köl-; nischo" zoer zonderling. Zy vroost, dat de; grootste driehoek Zuid-Afrika zelf Is en dat, aan de insluiting aan allo zyden de Kbaki'e! sledhts geen deol hébben. i De „Kölnische" besluit haar, ondanks haarj gewooniyk Engelsche sympathieën, voor Engeland weinig optimistische boschouwing; met do opmerking, dat de Booren ontogen-: zegiyk geleerd hebben; dnt zy de minder-! waardige elomentenlrebbon uitgeworpen, rnaarl dat bovenal 'hun aanvoerders, -welke men; goruimen tyd -met recht van eon militairj standpunt blamoeron moest, sedert lang de' achting van de gehoelo wereld hebben afge-' dwongen. De duur van den oorlog aldus j besluit de „Kölnische" zal enkel afhangen' van de vraag hoe lang de krygsvoorraad der Boeren zal strekkon; maar reeds lang voor, het bezetten van Pretoria door de Engelschen* hebben zy voor voorraden in afgelegen Btreken' dos lands gezorgd. J Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter do Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. 1. Wordt inedegedeold: a. besluit Ged. Staten tot vermindering van den aanslag in den Hoofde-' ïyken Omslag van A. v. d. Heuvel; b uitslag gehouden aanbesteding; c. proces verbaal van kasopneming; d. dankbetuiging van N. J. Rinkel voor het hem bij gelegenheid van zijn huwelijk geschonken cadeau. Een eu ander wordt voo^ kennisgeving aangenomen. 2. Wordt aangeboden het verslag omtrent don toestand dor gemeente ovor 1900. 3. Wordt aangebodon het verslag omtrent het armwezen over 1900. - j 4. Wordt op verzoek ann mei M. C.v. d. Voort' eervol ontslag verleend als onderwijzeres ann de school No 4, met ingang van 1 September 1901.| 5. Wordt goedgekeurd een wijziging in d be-j grooting van hot Burgerlijk Armbestuur ovor'1900.: 6. Worden bonoeind tot leden van de Commissie' voor de Schutten) de heeren Timmermans en' Bieshenvel. 7. Worden benoemd de leden van de stembureau* voor a. s. verkiezingen. j 8. Worden benoemd tot leden van de Commissie' tot wering van schoolverzuim (in plaats van H.' de Groot, C. Brands, W. G. de Heij en H. J.| Koning, dio hun benoeming niet hebben aange-) nomen) de heeren A. C. van Niouwenhuizen, P.! M. Labrijn, H. Bakker on B. Verhulp. 9. Naar aanleiding van oen daartoo ingekomen j adres wordt op voorstel van E. en Ws. besloten als presentiegeld voor elk der ledon van de com-f missie tot weriDg van schoolverzuim een bedrag van f 1 per vergadering toe to staan en den secre/ taris dier commissie een salaris van ƒ50 toe tej kennen, en een bedrag van f 34 toe toataanvoor; drukwerk eu schrijfbehoeften, wordende het bedrag'1 dor toelago dus 300 per jaar. 10. Wordt vastgesteld een ontworp-bealuit tot het aangaan eoner tijdelijke geldleening, groot; £3000, tor voorziening in de behoofto aan kasgeld.» 11. Wordt vastgesteld een ontwerp-besluit tot^ het doen van af- on overschrijvingen in do ho-, grooting, dienst 1900. 12. Omtrent de vaststelling van een ontwerp-! besluit tot liefling van Hoofdeljjken Omslag in; 1902 on volgende jaren, overeenkomstig do ge-j wijzigde gomeentewet wordt besloten dezo zaak] nog aan te houden en een uittreksel uit gemeld besluit don leden ter beoordeeling te zenden. 1 Do openbare vergadering wordt alsnu gesloteaj on veranderd in een gesloten vergadoriDg ter; behandeling van het kohier van den Hoofdelykea' Omslag, dienst 1901. AARLANDERVEEN. B oval Ion: P. Vergeer, geb. Baartse Z. Overleden: W. v. d. Knaap, vr. van II, Hulscher, 71 j. Gehuwd: D Snel on A. de Groot. E. Tromp en M. Groene veld. ALFEN. Bevallen: M. Schiukol geb. Yan den Berg D. H. M. Wolmerstett geb. Sepera D. J. do Knikker gob. Yan Hoogdalein D. S. Heimans geb. Gersons Z. A. C. Janse geb. Edel J). Gehuwd: H. Windhorst jm. 22 j. en A. van'fc Wout jd. 23 j. H. van der Aar jm. 22 j. en, G. van Halm jd. 25 j. D. Munnik jm. 26 j. en' N. Vissor jd. 29 j. BODEGRAVEN. Bevallen: C. Yink geb.' Van Vliet D. J. van Leeuwen geb. Verwoerd D.' Ovorleden: P. W. van Tiggelen 16 m. G. Schinkel 28 j. J. C. Pulles, geli. met J. P. M. van don Bosch, 50 j. HILLEGOM. Getrouwd: H. Walkers en H. A. Verbruggen. L. Pater eu C. van Dam. P. Brouwer en B. M. Rumphorst.W. N. Stasson; en P. do Koekkoek. Bevallen: M. van Zanton geb. Tempelman' Z. J. E. Schoneveld geb. Overboek D. L. C. Scbilpzand geb. Elfïers D. Ovorl oden:A. Philippo 2 m. C. Trouwer 6 j. KOUDEKERK. Bevallen: N. Dorrepaal geb. Yan den Akker Z. M. Vonk geb. Van den Ent Z. NIEUWKOOP. Bevallen: G. Lelivold geb. Hoogerwerff D. 1 NOORDWIJK. Geboren: Potronolla, D. van, G. Steenvoorden en A. Smit. Cornelia Mnria^ D. van A. ltnigrok en A. M. Vink- Neeltjey, D. van W. Plug en J. Barn hoorn. i Ondertrouwd: Jacobus Vink 18 j. erj Jaantjo Kliukenberg 19 j. Reinier Heemskerk 30 j. en Margaretïia Wielard 28 j. Johannes Warmenhoveu Jij. en Mnrgaretha Warmerdam 18 f. Getrouwd. Adam Wijnands 24 j. en Marioi Hermans 23 j. Overleden: Maria do Groot 56 j., gehuwd met J. M. Alkemade, weduwe van Coruolis dea| Hollander. Conrad Angust Ferdinand Heine 46 j., gehuwd met D. E. Grimbergen. OUD3HOOKN. Bevallen: R. KelJerman geb. Balt je Z. Overleden; W. Roest jd. 21 j. TER-A AR. Bevallen: J. Hoogervoret geb. Damman Z. A, van Wankel geb. Den Har tag D. V N. Habbon Jansen geb. l'e V or Z. Ovorleden: W. P. Hoogeveen 12 d. Gehuwd: O. van Zaal jm. 27 j, en J. ML| Bakker jd. 24 j. ZEVENHOVEN. Bevallen: M.Veermangeh. De Bruin Z. Overleden: Clazina van der Leden 7 m. I Gehuwd: C. de Koning en J. v. d. Meer. -• A. van Wageningen en N. Koes veld. Z WAMMERDAiVl. JJ o v a 11 o n: H. S. van der Linden geb. Guerain D. S. C- van den tlogeQ' geb. De Koning D-J. Edelman geb. Van Rijswijk D. J. v. Dyk geb. v. Vliet L>. Gehuwd: D. A. Yerbeek jm. 22 j. on N. Sprey jd. 22 j. H. J. vau Niekerk jm. 25 j. en hQ M. Moóos jd. 30 i. C. S. P. van Griethuizen jra. 21 j. en E. Kwakernnak jd. 29 j. P. deif Hertog jm. 23 jj. en J. Kwakornaak jd. 27 j. -y VV. P. do Jong jm. 27 j. «n J. Raui jdL 25 j. 1

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 6