N* 12652 "Vrijdag 34 Mei. A0. 1001. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. De Boos van Horton. IDSCH IPRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 3 maanden. I J t 1.10. Buiten Loidon, per looper en wa3r agonten govestigd zijn 1.30 Franco per post1.65* PRUS DER AD VERTEN TIÜN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grooter» letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Op Pinkstermaandag zal «leze Courant uiet worden uitgegeven. Aau de Leidsclie Burgerij! Dr. J. C. J. Bierens de Haan is op weg naar ons land, is weldra weder ln Leiden teruggekeerd. Dit eenvoudig maar toch zoo beteekonisvol feit brengt ons ln herinnering het leed niet alleen, dat daar gindor wordt geleden, maar ©ok, en ons Leidenaren bovenal, den man, die mede getrokken Is daarheen, wel is waar niet met het wapen in de hand, .maar met een toewijding, zelfverloochening en alles vergetend gevoel van humaniteit, die eerbied afdwingen aan een ieder, die aan een waim gevoel voor onze broeders daarginds en hun taaie volharding paart het gevoel van Innige waardeering voor een schoone en schitterende daad, zooals Bierens de Haan heult volbracht. Daaraan valt weinig toe te voegen; een ieder, die den worstelstrijd ln Transvaal en Oranje Vrijstaat gevolgd heelt, weet, dat Bierens de Haan, aan den aandrang van een hem overstelpend en hem medesleepend gevoel toegevende, is opgetrokken onder de vanen van het Roode Kruis; opgotrokken om wonden te heelen en leed te verzachten in den dub belen zin van het woord. De geschiedenis zal echter eerst leeien met welk lijden, met welke opofferingen en ontberingen die daad is gepaard gegaan. Met trots en eerbied zien wjj dan ook een der onzen, na al dat zwoegen en werken, weder behouden in ons midden terugkoeren. Blijdschap en vreugde bezielen ons en wfi hebben behoefte, innig behoefte aan die vreugde uiting te geven. Is hot dan wonder, dat ondergeteekenden, wien weinig tyd om plannen te beramen is overgelaten, zoo spoedig als dit eenigszms mogelok was, zich vereenigd hebben om aan Bierens de Haan, onzen braven stadgenoot, een blijvend aandenken te schenken voorrijn ©pofferenae daad? En zullen wy dan een vergeefsch beroep doei; op U, Leidenaren, wanneer wy U komen vragen een bijdrage voor dat geschenk te mogen ontvangen, welke aan leder van ons ondergeteekenden, of aan de Redactie van het „Loidsch Dagblad", kan toegezonden worden vóór uiterlijk Dinsdag 28 Mei a. s. Ons voornemen Is by het geschenk te voegen een album, bevattende de namen der gevers, en wy verzoeken U daarom, Uw bijdrage van Uw handtoekenlng te voorzien. Prof. mr. S. J. Fockkma Andreak, Rapenburg 36. Mr. J. A. F. Coebergh, Breostraat 31. G. Gerlinos, Rapenburg 35. Piof. dr. M. J. de Gokje, Vliet 15. C. Gokkuop Azn\, Hooigracht 39. Mr. J.N H. Goudsmit, Noordeiiide 52. Prof. dr. J. H. C. Kern, Oude Ryn 39. C. J. Leendkrtz, Morschsingel 3. Dr. J. W. Muller, Hooglandsche Kerkgr. 22. Prof. dr. T. Zaaijkr, Rapenburg 16. Leiden, 21 Mei 1901. „De mogelykheid bestaat, dat velen, aan wie wy gaarne een inschiyvingsbiljet gezon den hadden, zyn overgeslagen ten gevolge van de haast, waarmede deze zaak moest worden voorbereid. Wy vertrouwen echter, dat dit geen beletsel zal zyn, om alsnog aan een der onderge teekenden of aan het „Leidsch Dagblad" hun bydrage, met handteekening voorzien, te zenden". Leiden, 2é Mei. Da uitslag van het onderzoek van den Schoolraad voor O.-N. S.-O. en Qeref. School- onderwys is, dat het diploma o. a. werd uit gereikt aan de heeren K. v. d. Berg, hoofd der Chr. school te Hazerswoude, en K. Visser, onderwyxer met hoofdakte te Leiden. Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen ls te Kedichem, de heer M. Rosbergen, cand. te Boskoop. Ter benoeming van een leeraar in do Wiskunde en het Boekhouden by het Middel baar Onderwys te Amsterdam, ln het byzonder om werkzaam te zyn aan de 2de H. B. S. met 3-jarigen cursus voor jongens, worden door B. en Ws. aanbevolen: J. C. Fissher, te Middelburg; J. W. F. van Meegeren, te 's-Gravenhage; J. M. Thiel, te Amersfoort. Ter benoeming van een leoraar in het Scboonschry ven by het Middelbaar Onderwys, ln het byzonder om werkzaam te zyn aan do 4de H. B. S. mot 8 jarigen cursus voor jongens, worden door B. en Ws. aanbevolen M. H. van Gestel en J. Bruyn, aldaar. Op uitnoodiging van den keizer van Duitschland zullen de Koningin en de Prins der Nederlanden van 30 Mol tot 1 Juni a. s. den Keizer te Potsdam een bezoek breügon en intrek nemen, in bet nieuwe paleis. De gezantschapssecretaris 2de kl. te Beriyn, jhr. mr. Schimmelpenninck, is niet naar zyn post teruggekeerd, maar gaat het verdere gedeelte van zyn verlof in Gelderland doorbrengen, waarna hy niet meer naar Beriyn terugkeert, maar naar een andere legatie ln een der Europeesche hoofdsteden verplaatst wordt. Door den minister van oorlog is, gemeen- schappeiyk met den minister van koloniön, een wyziging gebracht in de voorschriften voor de Koninklyke Militaire Academie, den hoofd cursus en de Cadettenschool, betrekkeiyk de keuring en de herkeuring. Het huldebiyk, door oud-onderofficieren van het instiuctie-bataljon te Kampen by gelegenheid der fee6teiyke herdenking van het 60 jarig bestaan van dat bataljon aan te bieden, zal niet een zuil zyn zooalt aan- vanfce yk het plan was, maar een gedenksteen, die voor het front der kazerne zal geplaatst worden. Vanwege de burgery wordt op 6 Juni een bewys van sympathie aan het korps geschonken, bestaande ujt een sleriyke klok met Inscriptie, vergezeld van een album, bevattende de namen der gevers. Te Amsterdam ia verschenen de voor dracht van B. en Ws., ten geleide van een nieuw tramplan, omvattende ook den ombouw van het bestaande net voor electnsche beweeg kracht. De kotten van een en ander zyn begroot op f 6,600,000. In afwachting van het gereed komen der electrische centrale, wenscht men dadejyk over te gaan -tot den ombouw der lynen Haarlemmerplein Dam, Centraalstation Dam en Conatantyn Huygensstr. Dam, waarvoor zonder groote exira-uitgavon de benoodigde stroom kan worden geleverd door het tydeiyk electrlsch station aan de Brouwersgracht, dat reeds de lyn Loid8che Plein Haarlemmerplein Zout- keot8gracht bedient. Een kardinaal punt in het nieuwe plan is, dat de Dam als eindpunt van de meeste tram- lynen zal komen te vervallen. Of de tramt zullen om het monument ombuigen en aan komende door de Paleisstraat, den retourrit doen door de Mozes- en A&ronstraat, óf door- loopen tot Stationsplein, Oosterdoksluis, Spaarndammerplein, Y-veer, enz. Ook de minister van oorlog en de heeren W. de Lorne, referendaris, en jhr. mr. A. Van der Goes, gezantschaps-attachó, beiden aan het ministerie van buitenl. zaken, namen gisteravond deel aan het diner, dat minister De Beaufort voornameiyk voor leden der Eorste Kamer gaf. Gisternamiddag te drie uren is op de algemeene begraafplaats te Leeuwarden ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van mr. Auke Bloembergen, lid van de Eerste Kamer, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Het was een hoogst indrukwekkende betoo ging. Honderdon mannen en vrouwen uit alle rangen en standen, met den Commis saris der Koningin en den burgemeester aan het hoofd, en de colleges, vereenigingen, enz., waarvan de overledene voorzitter of mede bestuurder was geweest, hetzy in bun geheel, hetzy door commission vertegenwoordigd, waren samengekomen om den afgestorvene de laatste eer te bewyzen. De lykkist was als bedolven onder kransen en palmtakken De beeren mr. T. van Hettinga Tromp, J. Troelstia, H. P. Priester Az. en ds. W. F. K. Klinkenberg schetsten als tolken onder- 6cheideniyk van het gemeentelyk bestuur, de Ambachtsschool, de Vrymetselaarsloge „De Fiïosche Trouw" en het klassikaal bestuur van Leeuwarden den overledene in zyn uitmuntende hoedanigheden van hoofd en hart. Een van de zonen dos overledenen bedankte voor de -aan hun vader gebrachte laatste eer. Het atoomschip „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Mei van Genua; de „Zaanland" arriveerde 23 Mei van Buenos Ayres, laatst van Duinkerken, te Amsterdam. Alfen. De heeren J. W. O. Clant, fabrikant en wethouder te Oudshoorn, en J. de Bruyn, landbouwer en wethouder to Zwammerdam, zyn door de gecombineerde vergadering van liberale kiesvereenigingen candidaat gesteld voor de Provinciale Staten' en niet voor de Tweede Kamer. Bodegraven. Woensdagavond, toen de heer P., te Rotterdam, Inspecteur eenor levens verzekering, op weg- was tusschen .Zwam merdam en Bodegraven, werd hy plotseling ongesteld, waarom hy zich naar een huis aan den weg begaf, waar hy een glas water vroeg en kreeg, doch ©enige oogenblikken daarna aldaar den geest gaf. Boskoop. By Konmklyk besluit is mr. D. A. van Eek, met ingang van 1 Juni 1901, benoemd tot burgemeester der gemeente Bos koop, met geiyktydige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Myna- heerenland en Westmaas. Haarlemmermeer. By J. Glaedpootjes, aan den IJwog te Haarlemmermeer, brak gisteren een felle brand uit, die, aangewakkerd door den vry krachtigen wind, spoedig een dreigend aanzien nam. Door flinke hulp heeft zich de brand beperkt tot twee schuren, die dan ook spoedig in de asch lagen. De oorzaak ls onbekend. lilLlegom. By het passeeren v^n een brui loftsstoet, langs de Hoofdstraat, geraakte het dochtertje van T. v. d. Reep, alhier, onder een der rytuigen, met het gevolg, dat het bewusteloos word opgenomen. Het strooien van bruidsuikers te midden van een aantal kinderen was de oorzaak van dit ongeluk. Naar we vernemen, zal de heer Went- holt, van Bennebroek, alhier op 7 of 8 Juni a. s. spreken, daartoe uitgenoodigd door de Centrale liberale kiesvereeniging, door wie hy candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. Stompwyk. De Raad onzer gemeente hield een korte zitting. Een schryven van J. H. Fleure, het in de vorige vergadering benoemde hoofd aan de school No. 2, werd voorgelezen, waaruit bleek, dat hy de benoeming aannam en bereid en ln staat was reeds I Juni ln functie te treden. Bestek en teekeningen voor de verbouwing der ondorwyzerswoning by bovenvermelde school werden ter tafel ge bracht en goedgekeurd, hoewel de raming der kosten eenigazins het daarvoor in de vorige vergadering verleende crediet overschreed. Nog werd besloten de verbouwing aan te besteden onder de verschillende aannemers in deze gemeente. Woubrugge. De manschappen, behoorende tot het personeel der brandspuiten 1 en 2 ln het dorp, en 3 te Hoogmade, zullen in de hun daarby opgedragen werkzaamheden worden geoefend ten overstaan van burge meester en wethouders en het brandweer college, op respectieveiyk Dinsdag 28 Mol en Maandag 3 Juni a. s., 's avonds te zeven uren. Over wateren en werken ln den polder „Vier Ambacht", onder deze gemeente, Ryn- zaterwoude, Ter-Aar en Oudshoorn, zal door dykgraaf en heemraden schouw worden ge dreven op Donderdag 13 Juni a. s. Uil de „^tuac«coiiraiit". Kon. besluiten. Met iogang van 10 Juni ia bet betaalmeeatorakantoor te 8&s van-Gent ver plaatst naar Ter-Neuzeo, de betrokking van bo- t&alineester te Sas-van Gent opgeheven en de betaalmeester aldaar, J. F. lleemskork, voor het tijdvak van 1030 Juni benoemd tot betaalmeester te Ter-Neuzen. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Zwolle mr. f. C. A. Sichterman, grilüer b:j gemeld col lege; tot burgemeester van Groenloo, mr. M. P. D. baron vun Sytzama; vau Barwoutawaarder, van Waarder en van Rietveld A. Knijtf Hz.; van Nieuw-Beierland A. Bouuian Jz., secretarie dier gemeento; van Goudswaard en vau Piersbil A. 11. Zahn, secretarie dier gemeenteD; van Horn L. H. A. Magoée; van Haatten P. S. van Willigen, en van Zuilichem, S. F. Monherniua, secretatia dier gemeente. Met ingang van den datum van het in-werking- treden der wet vau 11 Januari 1901 (Stebld. No. 33;, opnieuw benoemd tot president van het hoog gerechtshof van Ned. loaië, de tegenwoordige titularis, de heer mr. H. van Dissel Szo. Do met verlof in Europa aauwezige 1ste laifo- nant der infanterie van het leger in Ned. Iodië, A. A. C. Strandes, terzake vun lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Staatsexamen. By Koninklijk besluit van 22 Mei 1901 zijn be- noerad: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1901 wordt opgedragen het aineinen van het examen, bedoeld ia art. 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs, dr. C. J. Eggink, iuapec- tour der gymnasia, en tot leden: dr. W. H. van de Sande Bakhuyzen, rector van het gymnasium te Utiecht; dr. H. G. A. Leignea Bakhoven, id van het gyinuasium te Deventer; dr. J. M A. van Oppen, id. van bet gymnasium te Maastricht; dr. J. G. J. Exler, id. van het gymnasium te Katwijk aan den Rijn dr. Th. P. H. van Aalst, id. van het gymnasium te 's-Gravenbage; R. Gorten, directeur der eeiate afdeel mg vau het bisschoppelijk seminarium van Roermond, gevestigd te Kolduc; dr. P. Merkea, leeiaar aan het gereformeerd gymnasium te Am sterdam; dr. B. H. van Dorsten, id. aan het gym nasium te Rotterdam; dr. D. Coelingh, id. aan het gymnasium te Amsterdam. Gemeenteraad wan. Lelden* Voordat de Raad gistermiddag overging tot de benoeming van een directeur der gemeente werken, werd, op verzoek van den heer A. J. van Hoeken, in verband met de beide eerste punten der agenda, de openbare zitting ge schorst en veranderd in een met gesloten deuren. Ruim kwart vóór vieren werden de deuren der raadszaal heropend en werden achtereen volgens benoemd.- tot directeur dor gemeente-* werken de heer G. L. Dnessen, tot hoofd der openbaro jongensschool 2de kl. de heer W. Cramer en ten derde tot curator van het gymnasium prof. dr. W. Nolen. Een vry talryk publiek zoowel dames als heeren gaf door zyn tegenwoordigheid biyk van belangstelling in de beide eerste, benoemingen. Vervolgens kwamen aan de orde de volgend© onderwerpen 4°. Verzoek van J. W. van Cittert, om forug- - betaling van schoolgeld, Lager Onderwas. (125) De heer Den Houter achtte het niet goed, dat in gevallen als het onderhavige geen schoolgeld wordt terugbetaald. Zulks werkt z. i. het schoolbezoek niet in de hand. Hy drong aan op wyziging der desbeti effende verordening. De Voorzitter stelde tegenover de meening van den hoer Den Houter die van B. en Ws. en bestreed wyziging op reeds vroeger aan gevoerde gronden. Do heer De Goeje msrkte op, dat door d© onderwyzers meermalen de klacht wordt geuit, dat ouders hun kinderen midden ln den cursus van do school afnemen. Dat moet z. i. zooveel mogeiyk worden tegengegaan. De hoer Den Houter gaf als zyn meening te kennen, dat het leven zich niet schikt naar de verordening, maar deze moet geregeld worden naar het leven. Do Voorzitter verdedigde nader het standpunt van B. en Ws.z. i. moet bevorderd worden, dat de kinderen zoolang mogeiyk op school biyven en niet ontydig weggaan. De hoer Pera, die in aanmerking neemt het uitstekend onderwijs, dat aan de Jongensschool 2de kl. wordt gegeven, en het lage schoolgeld, verklaarde zich niet te kunnen vei ©enigen met het denkbeeld van den heer Den Houter. Het voorstel van B. en Ws., om afwyzend op het verzoek te beschikken, werd aange nomen, zonder hoofdeiyke stemming. 5°. Rekening, dienst 1900, van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmans woningen. (126) Goedgekeurd zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming. 6°. Voorstel tot onderhandsoho verpachting van de aardappeltiend to Leiderdorp. (128; Aangenomen als voren. 7'. Verzoek van A. Verhoeven, om den eigendom van een gedeolte van den tuin van het Sledelok Museum ïu de Lakenhal. (132) Afwyzend beschikt als voren. 8°. Voorstel tot toekonning van «en jaarl(jksoh« toelage aan Mej. Toonet, eervol ontslagen onder wijzeres in het handieekenen. (130; 9°. Voorstel betreffende de eplitsing van dc betrekking van onderwyzeres in het handtoekenen aan de Hoogero Burgerschool voor Meisjes, da Kweekschool voor onderwijzers en een lager® school. (131) Aangenomen als voren. 10°. Voorstel tot opdracht van de levering der verwarming en ventilatie inrichting ten behoevo van bet geslicht .Rhijngeost" aan do firuia Arendt Mildner en EverB, t® Hannover. (116) Do lieer Aalberse, dio in do vorlgo ver gadering by de behandeling van het contract met de firma gebrs. Stork en Co. enkele opmerkingen gemaakt had, bedoelende hier en daar de redactie te verbeteren, beval met dezelfde bedoeling het contract met de firma Mildner en Evers in de aandacht van B. en Ws. aan. i?'euiHeton. ?7) „Miss Balmainet Dat noem ik onedel 1" „Dat is het ook," zy lachte als een school meisje „maar wil u niet plaats nemen?" „Heel gaarne, maar zullen uw dansers my daarvoor niet in stukken scheuren? U schynt immers voor eiken dans driemaal geöngageerd te zyn?" „Ja, dat is waar, maar ik heb nu geen lust om te dansen en ik bekommer my niet om myn dansers," antwoordde zy met de grootste onverschilligheid. „Ook niet om den knappen artillerist, mot wien gy driemaal gedanst hebt?" „Niet eens om hem", antwoordde miss Balmaine, „en ik houd hem ook volstrekt niet voor knap. Men zou echter denken, dat u myn balmoeder waart! My dunkt, u heeft my zeer nauwkeurig gadegeslagen, en ik ver zeker u, dat ik my daarover in de hoogste mate gevleid gevoel. De dansers zyn my onverschillig, als zll maar goed dansen, want ik beschouw ze als dansmachines en verder niets." „En de anderen, die niet dansen, als welke machines beschouwt gy die?" vroeg lord Airdrie. I „Als spreekmachines!" „Zyn er wellicht ook coquetteermachlnes?" vroeg hy op iewat scherpen toon. „Dat kan ik u workeiyk niet zeggen l Ik weet er in elk geval niets van af," antwoordde ,zy, terwyi zy hem haar ysbordje overhandigde 4a voorzichtig haar handschoenen weer aantrok. „Heoft u nooit in uw leven gecoquetteerd?" „Neen, nooit 1" „Wat? Nooit de liefde leeren kennen?" „Dat heb ik niet gezegd", antwoordde zy en een donkerroode blos overtoog haar ge laat. Wat had die man toch over zich, dat hy haar dwong, dingen te zeggen, die zy toch niet verraden wilde? „A, ik zie, dat gy reeds ervaringen op dat punt hebt opgedaan", merkte hy droog op. uGjj hebt zeker een aanbidder gehad." „kén aanbidderI Een geheel dozyn natuur lyk 1" antwoordde zy glimlachend. „Maar, lord Airdrie, ik kan u werkeiyk niet toestaan, myn verleden to doorsnuffelen. Als ik dat nu het uwe eens wilde doen? En toch, of schoon ik u vóór verleden zomer nog nooit in myn leven gezien had, en wy elkaar ook nu maar twee- of driemaal ontmoet hebben, heb ik toch telkens het gevoel, alsof wy elkaar niet geheel vreemd zyn." By die woorden liet lord Airdrie haar waaier vallen. „Ik, lk ichyn van avond alles te laten vallen," stamelde hy; „men zegt, dat is een zeker teeken van hersenverweeking. U zeidet, u bedoeldet, dat wy elkaar niet geheel vreemd zyn, miss Balmaine?" „Neen, noen, want u is my werkeiyk vreemd. Maar ik heb een zonderling gevoel, alsof wy elkaar misschien in een vroeger le?en, in een vroeger bestaan reeds gekend hebben." „Ik zie, dat u een boedhiste (s, en dat is geheel de moderne richting." „O, neen, en u denkt natuurlyk, dat ik pbantaseer. Myn moeder zegt altyd, dat alle9, wat Balmaine heet, gek ls. Wat zegt u daarvan?" „Dat gy evengoed by het verstand zyt als ikzelf," antwoordde hy op een zonderling go- smoorden toon. „Ik dank u, dat is zeer vriendeiyk van ui Maar ik bid u, vertel niemand lets van den vreeselyken onzin over een vroeger bestaan en de zielsverhuizing, welke ik zoo juist heb verkondigd, anders is myn goede naam ten opzichte van myn gezond monschenverstand voor altyd weg. Ik geloof overigens, dat dit de eorste maal is, dat ik u op een bal aantref?" „Ja, ik offer menigmaal myn eigen neigingen aan den plicht op," „U blytt dus liever by Tommy thuis? Hoe maakt myn vriendjo het?" „Dank u, heel goed." „Mag ik vragen hoe oud hy is?" „Byna vier jaar." „Wanneer is zyn vorjaardag?" „Ik weet het niet, ik bedoel, ik weet do dag niet precies." „Watl De verjaardag van uw eigen kind?" Zy barstte in een harteiyk gelach uit. „U ls een merkwaardig man, dat moet ik zeggen l Ik geloof echter, dat ik nu moet gaan, want ik bon voor de volgende wal© door twee heeren gevraagd en myn balkaartje vertoont eon vreeselyken chaos." „Wel, miss Balmaine?" vroeg een vrooiyke stem achter haar. „Wat moet dat beteekenen, dat gy my op zulk eea wyze in den 6teek laat? Ik heb minstens een kwartier naar u gezocht en de dans is dadelyk uit; wy kunnen echter altyd nog eenmaal do ronde door de zaal doen, vóór hy afgeloopen is." Met deze woorden werd miss Balmaine naar de danszaal geleid en toen lord Airdrie haar, by de deur staande, gadesloeg, dacht hy„Het is geen wonder, dat zy het gevoel heeft, alsof zy met geen vreemde spreekt. Zy heeft Ronald Gordon nog niet geheel vergeten, heeft hem niet uit haar hart verbannen, zooals den kleinen Tommy. Hemel en aardel Wat zouden al die oude dames zeggen, en de jongen ook, als ik nu verkondigde, dat de mooie miss Balmaine, de beste danseres en het meest gevierde meisjo in do geheele zaal, Tommy's moedor is I" XXIII. „Ik zou wel eens willen weten, wat lord Airdrie eigeniyk aan my vindt?" zeido miss Jebb, toen zy, met de kin in de hand, naden kend by het brandende haardvuur van haar slaapkamer zat. „Ik ben lang niet zoo mooi als gy, Rosamund, en toch komt hy steeds by my en spreekt alleen met my, wanneer wy samen zyn. Is dat niet merkwaardig?" Miss Balmaine, die in de kamer „van haar vriendin was gekomen, om het haar voor den nacht uit te borstelen en nog een weinig met haar te praten, was het in haar hart geheel met haar eons, dat dit zeer onbegrype- lyk was, en het was ook niet de eerste maal, dat zy deze opmerking maakte. Het was een uitgemaakt feit, niet alleen voor haar eigen gevoel, maar ook voor haar geheele omgeving. Amy had alle reden^ om zich op de voorkeur van lord Airdrie te beroemen, want zy was werkeiyk de eenige, die lord Airdrie, al was het ook nog zoo weinig, opmerkzaamheid bewees. Dio opmerkzaamheid bestond slechts daarin, dat hy haar uit de kerk over het kerkhof vergezelde, of by avond- of tennis- partytjes naast -haar zat; „doch dit" zoo beweerden de deskundigen „beteekont reeds zeer veel," en mrs. Brice voelde zich in den zevenden hemel, wanneer zy aan do vooruit zichten van haar nicht dacht. Amy's licht ontvlambaar hart had natuurlyk ook vuur gevat, ja, het stond nu zeker reeds voor do twintigste maal in lichterlaaie. Op dat oogon- blik verzekerde zy zichzelve, zoowol als Rosa mund, dat zy eindeiyk den rechte had ontmoet, en wanneer hy haar niet liefhad, dan zou zy aan een gebrokon hart sterven. Amy was een meisje, wier gemoedsaandoeningen zeer op de oppervlakto zwommen en dat dozo gaarne uitvoerig mocht schilderen, 's Avonds, wanneer de beide meisjes lange bijeenkomsten in haar eigen kamers hielden, sprak zy stoods over haar gevoelens, en byna eiken avond maakte zy dezelfde opmerkingen. „Zeg eens, Rosamund, gy hebt immer© zulk een goed oog op karakters; donkt gy, dat hy zich voor my' Interessoort? Zeg my eons jo oprechte meening, ik wil my dan daaraan houden." „Hoe zal ik deze vraag kunnen beantwoor-. den?" was Rosamund's wedervraag. „Ik ben toch niet zyn vertrouwde. Iedereon kan wei zien, dat hy zich gaarne mot je ondorhoudt en dat is een goed teeken. Wanneer het hem du3 werkeiyk ernst is on ik hoop dat om uwentwil, (dit was oprecht gemeend on wanneer men alle byomstandigbeden in aan merking neemt, was het werkeiyk grootmoedig gesproken) „dan zyt g'(J een golukkig meisje."» „Al Ik zal lady Airdrie worden!" jubeld© Amy, terwyi zy haar voeten by het haardvuur warmde en er over nadacht, hoe beeriyk het1 zou zyn, wanneer zy don voorrang boven alle dames in den omtrek had, ja, wanneer zelfs Rosamund moest achterstaan, en een blos vaa blydschap verspreidde zich over haar gozichtjo. „Ik zou wel eens willen weten, wte zyn eerst©; vrouw was," ging zy nadenkend voort. „On willekeurig interesseert men zich daarvoor. Zy moet nog jong geweest zyn, dat arme dingl" (Wordt vermlgdj

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 1