i 0 IS I By de Ho 11. IJzeren-Spoorweg-u maatschappy zyn twee contróle-boambten, te Leidon en óén te Amersfoort in hun be* trekking geschorst, als verdacht tan fraudu leuze handelingen met plaatsbewijzen. Omstreeks e 1 i u r e n gis teravon d werd te Amsterdam de hulp van de brand weer ingeroepen voor een vrU ernBtigen brand buiten de gemeente. Aan den Haarlemmerweg, juist b\J den ge- biedpaal van de gemeente Sloten, was door onbekende oorzaak brand ontstaan in den veestal van P. J. Rojé. Door een Amsterdamschon politie agent, die in do buurt de ronde had, werd de dichtst- b|j zUnde brandschel afgetrokken en spoedig waren eenige spuiten op het terrein. Brand- kranen op de Vechtleiding zijn hier echter mot, dus moest de heer Nieuwenhuis zijn mannen laten werken met een handspuit. De vlammen waren hierdoor spoedig gedoofd, maar van het vee, dat In den stal was, kon met veel worden gered. Een paard en tien koeien werden den vlammen ten prooi. Alles was verzekerd. Do eigenaar, Rojé, was afwezig, maar zijn knecht, Altenaar, door den aanwezigen politie chef, den heer Poldermans, gehoord, ver klaarde, dat in maanden niemaud met vuur of licht in den stal kan ztyn geweest. Een verder onderzoek is door ds politie Ingesteld. De opbrengst van den door de Verconiging tot Verbetering van Armenzorg te Utrecht op Hemelvaartsdag gehouden lief dadigheidsdag bedraagt ongeveer f 2150. 1 Een .brandje" voor moeder.- Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. C." Do spoorwegmaatschappijen klagen in den laataten tijd over kolendiefstal. In het holle 'van den nacht, om drie, vier uur, zeggen do opzichters sleepen kleine dreumesen van 8, 9 jaar zakken steonkool weg, 't zy uit de jwaggons, 't zjj uit het kolenpark bij de machine- loods gekaapt. Het heet, dat men een „brandje voor moeder haalt." Maar moeder wordt door do jonge deugnieten in de rechtzaal buiten het debat gehouden I „Had vader of moeder Je gezegd, dat je kolen moest gaan stelen?" .Weineen, edelachtbare 1" „Wist je moeder er niets van?'' „Neen, mijnheer." „En wat zei ze, toen je er mee thuis kwam „Niets, mijnheer." Daar hebt ge 't; moeder speelt zwijgend de heelster. Zy zegt niet, dat de jongen moet uitgaan om kolen te stelen; de slechtsten onder haar mogen misschien nu en dan langs den neus weg vragen: „Vindt-je nog niet eens een brandje?" De meesten zeggen niets, vragen 'niets, laten zich door den nood van het go- zin verleiden, het „brandje" op to stoken, en stoppen in den loop van den dag den jongen een paar centen in de hand. Hoevele jongens zullen, uit pure liefde voor hun moeder en piet het besef, dat zU de daad niet zal goed keuren, er 'a nachts op uitgaan en de kans loopen opgepakt te worden? Dit zwijgend toezien van ouders en onderwijl proflteeren van misdrijf en wangedrag der kindoren is een kwaad, waartegen de rechter geen wapens heeft. Gisteren werd een 17-jarige kolendlef voor de rechtbank gebracht. Drie maanden ge vangenisstraf werd geèischt. Het lot van den knaap is na te gaan uit deze simpele vragen en antwoorden aan het eind van het gerechte lijk onderzoek: „Heb-je geen werk?'* „Neen, mynheer". „Versta-je geen vak?'* „Neen, mynheer". „Hebje niets geleerd?" „Neen, mynheer...." Door een zwaren brand zyn in fe dorpen Trubetschino en Lunsaro in het district Moskou 118 huizen en 49 losstaande gebouwen, waaronder post- en telegraafkan toor,. vernield. Aan boord van oen vaartuig, dat over Konstantlnopel van Odessa te Smyrna is gekomen heeft men een pestgeval gecon stateerd. In Albany is hetreodstotoen bloedige botsing tuaschen stakers en militie- troepen gekomen. By een bajonetaanval der soldaten werden een aantal stakers verwond. Nadat eenlgen tyd het verkeer geheel gestremd was, heeft men Donderdag het tramverkeer onder militaire bescherming hervat. Uit Milaan wordt geseind, dat hot belangrykste bankiershuis van Sardinië, Francisco Antonio Costa, te Sassari, met een passief van 41/, millioen en een actief volgens opgaaf van 7 millioen, zich in moeilyk- lieden bevindt en een vergadering van credi teuren tegen 27 Moi heeft byeengeroepen. Marhtberiohten. Lelden, 18 Mei. Granen met beperkt aanbod en weinig handel. Witte Tarwe blijft in de beste soorten goed gevraagd en kon iets beteren prijs opbrengen. Overige artikelen werden ineerendeels alleen aan benoodigden tot vorige prijzen verkocht. Witte Tarwe 6.— a 7.90, Roode f6.— a G.75, Walla-Walla a per 80 KO. Rogge 4.60 a ƒ4.90 per 71 KG. Zomergemt 4.— a 4.20, Winter- 3.80 a 4.10. Chevalier- ƒ5.a 6.50 per HL. Haver 3.50 a ƒ3.85 por 60 KG. Groene Erwten ƒ7.40 a ƒ8.25 por HL. Paardenboonen 6.90 a 6.20 per IJL. Duivenboonen 7.40 a 7.76 per HL. Koolzaad a per HL. Kanariezaad 6.25 a ƒ8.per HL. Hennepzaad ƒ7.a 7.40 per HL. Holer. Aanvoer 11180 kilogr., lste qnal. per Va vat 40.a ƒ62.2de qual. per vat 40. f 44.lete qual. per kilogr. 1.16 a 1.30, 2de qual. per kilogr. ƒ1.— a ƒ1.10. Lange zwarte turf, 360,000 stuks, 3.50 a f 4.— por duizend. Alkmaar, 17 Mei. Kaas. Aangevoerd 272 par- tijou, wegende 108,008 KG. Kleine 27.50, Commis sie en Handel 26.Handel vlug. Dereutor, 17 Mei. Boter per Va vat 22.60 a ƒ23.—, afw. ƒ21.— a ƒ22.—, per '/i# vat 10.60 a 11.50, per KG. 0.95 a 1.10. Eieren 2.50 a f 3.25 de 100 stuks. Zwolle, 17 Mei. Boter. Aangevoerd 716/8 on v. en 3020 stukken, wegende samen 18180 a no°" p°r vat 19,60 a 22,6°'per 0,90 Schiedam, 17 Mei. Notesring van de Beurs- comniiasie. Moutwijn ƒ7.26 per HL. Zender fust en zonder belasting. Spoeling 1.Op 16 dezer 0.80. Hoteering van da Makelaar». Aloutwqn ƒ8.—, v6Vfr t'dam Amsterd. pre#f 18.60. "Otaanng vaa den Diitillateurabond. Moutwijn T JéMéYéi f AuuL Pranf 1A54L Utrecht, 18 Mei. Op de veemarkt waren beden 650 atuk» vee aangevoerd. Da prijzen waren voor •tieren 70 a 160, voor vaarzen 60 a 130, voor pinken 40 a 90, voor melkkoeien 100 a 220, voor kalfkoeien 120 a 230, voor vaarakoaien 80 a 160, voor vatte koeien 140 a 280, voor magara kalveren a voor nuchtere kalveren 6 a 12, voor magara varkana 20 a 66, voor biggon 6.— a 12.—. uouda, 17 Mei. Op de heden gehouden vrije paardenmarkt waren ODgeveer 250 paaiden aan de lijn. De handel was matig, er werd besteed: werkpaarden 160 a ƒ300, 2-jarige ƒ170 a 300, jaarlingen 170 a 200. Amsterdam, 17 Mei. Door de centrale commis sie voor prijszetting der ansjovis, is de prijs voor deze week gesteld op ƒ6 per duizend staks. Moppel, 17 Mei. Aan de botormyn was heden de aanvoer 6160 K.G. Hoogste pry« 1.10, laagste prijs ƒ1.01, middenprya ƒ1.05 per KG. Leeuwarden, 17 Mei. Boter. Aangevoerd 103/4, 23/8 en 9/16 v. Eerate soort 42. Kaas. Aange voerd 20,475 KG.; Nagel- ƒ13.a. ƒ21. Vee. De aanvoer bestond heden "uit: 1570 Run deren, 3357 Schapen, 849 Varkens, Hokken on Geiten, Paarden, totaal stuks, waarvan ds noteering ia als volgt: Stieren, enter- 95 tot ƒ160, Twenter- ƒ166 tot ƒ296, Ossen 176 tot 200, vette Koeien 226 tot ƒ246, melke en kalve Koeien ƒ160 tot 240, Pinken 60 tot 70, vette Kalveren 16 tot ƒ66, Graskalveren tot nuohtere dito 7 tot 9, vette Schapen 21 tot f 23, weide id. 17 tot 21, Lammeren 6 tot f 8, vette Varkens 70 tot 90, magere dito 45 tot 66, vette Biggen ƒ20 tot ƒ46, kleine dito 4 tot ƒ6, Paarden tot Vette Koeien late qual. 27 tot 30 o., 2de qual. 24 tot 27 o., 3de qual. 16 tot 20 o., stieren per bout 24 tot 26 o., vette kalveren 25 tot 34 o., vette 8ohapen 23 tot 26 o., vette Varkens 20 tot 21 l/s o.. Varkens Londenache markt 20 tot c. per V» KG. Over het geheel was de handel in Ruodvee prijshoudend; in Wol vee ging veel om en was do nandel fleurig en in Varkens goed gewild. POLITIE, Gevonden voorworpen.' Een poözie-album. Een gouden oorbel letje. Een fietspomp. Een sleutel. Een halsketting met gouden slot. Een zilveren dames-remontoir met zilveren ket ting. Een kerkboekje. Een gouden heeren-remontoir met ketting. Inlichtingen zfin eiken werkdag tuasohen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel Tan Politie alhier. Weerboriclit van 18 McL Verwachting voor morgen. Matige noordwesteiyke wind. Bewolkte lucht. Koud weder. Herkeiyke Berichten. Woubrugge. Geref. Kerk: Zondagvoorm. 10 uren, en 's avonds halfzeven, ds. J. Teves, van Beekbergen. Verliezen van hel Engelsche leger, eooals die voorkomen in de „Daily Graphic i a 2 O 6 8 O O 3 O O eg O t>0 13 14 Mel 4 20 2 82 15 9 7 3 19 16 3 10 14 10 17 10 19 19 18 20 Totaal De oorlog tussclien Engeland en Transvaal. Uit ons Tweede Blad zal men zieD, dat de „Times" weer een brief bevat van haar corres pondent te Pretoria, waaruit blijkt de pessi mistische stemming van den „Times"-corres pondent. Dat de zaken in Zuld-Afrlka voordoEngel- schen slecht staan, toont trouwens opnieuw het feit, dat, zooals uit achterstaand telegram biykt, de Engelsche militaire autoriteiten do Zoeloestammen stelselmatig in den oorlog tegen de Boeren gebruiken niet alleen, maar hen zelfs door het uitloven van een premie van tien procent van den buit aanmoedigen tot een bedryf, dat niet geoorloofd is. Zelfs moet koning Eduard reeds eenhooge onderscheiding hebben toegekend aan den magistraat te Mahlabatinle in Zoeloeland, omdat deze zich voor korten tyd met zooveel succes verdedigd heeft op zyn post tegen een Boerenaanval. Reuter seinde uit Pretoria, dat het gerucht liep, dat het bekende Volksraadslid Barend Vorster gevangen zou zyn genomen. De eerste minister van Natal heeft ten sterkste geprotesteerd, dat Zoeloes gebezigd worden in het district Vryheid, om de voor raden der Boeren te plunderen. Het schynt, dat de opdracht aan de Zoeloes gegeven is, zonder dat de civiele of militaire autoriteiten van Natal er in gekend waren; bovendien zouden deze nooit zulk een daad van dom koloniaal beleid hebben goedgekeurd. Lord Kitchener gaf evenwel zulk een bevel niet; by stond slechts toe, dat de Zoeloes hun grenzen tegen de overtrekkende Boeren zouden mogen verdedigen. Het juiste onderscheid tusschen het een en het ander zullen de Zoeloes misschien niet hebben kunnen vatten. Uit Mafeking wordt gemeld, dat een afdeellng yeomanry van daar naar het Zuiden is ver trokken, om te Kaapstad naar Engeland scheep te gaan. Lord Methuen en zyn staf kwamen hun aan het station goede reis wenschen, en toen werden de manschappen zoo geestdriftig, dat zy den grooten generaal, wiens naam onafscheideiyk verbonden is aan de veldslagen by Tweerivieren en Scholtznek, op hun schou ders over het perron droegen. Terloops deelt de berichtgever mede, dat de colonne van Methuen, voor zy binnen de veilige schansen van Mafeking aankwam, een tocht heeft gedaan van Lichtenburg naar Hartebeestfontein en opweg een 12-ponder, eenige wagens en negen Boeren oppikt* Lord Methuen moet tusschen Lichtenberg en Hartebeeatfontein eea i2-^onder hebben buitgemaakt benevens eenige wagens; boven dien nam by negen Boeren gevaDgen. De „Patria" beweert dat de studenten der hoogeschool te Pavia uit hun midden een korps oprichten, dat naar Zuld-Afrlka [zal ver trekken, om aan de zyde der Boeren mee te ■tryden. In de verliezeniy8t van het Departement van Oorlog van Donderdag is het volgende te lezen 2 Mei by Brakspruit: 1 verdronken, een zwaar en een licht gewondeFrankfort 4 Mei twee gewond; Bristerhill 5 Mei: twee gewond, waarby een kapitein; kolonel Williams' colonne 10 Moi: 6 gesneuveld, waarby een luitenant, acht gewond; Vlaknek, 12 Mei: 13 gewond, twee gesneuvold. Verder 21 aan wondon of ziekte gestorven, waarby twee luitenants. Uit Kaapstad wordt aan de „Times" ge seind, dat in den ochtend van 10 dezer vier klompjes Boeren vóór zonsopgang stelling namen op een kopje tegenover Kraaipan, ten zuiden van Mafeking, hetzelfde van waar hun kanonnen den 12den October 1899 het vuur openden op een geblindeerden trein. De Boeren plunderden de woningen der inboorlingen rond dat kopje, waarby drie inboorlingen gedood en 4 zwaar gewond weiden, en trachtten daarna het spoorwegstation te overrompelen, dat door een klein Engelsch garnizoen^bezet was. Een schildwacht ontdekte echter den toeleg en maakte alarm. By het aanbreken van den dag deden de beroden verkenners een uitval, terwyi een Nordenfelt-kanon het vuur op de Boeren opende, waarop dezen op de vluoht sloegen. Kapitein Tupper zetto hen tot zonsondergang na, waarby slechts een zyner mannen ernstig gewond werd. Volgens de laatste berichten moeten or nog een aantal Boeren in de huurt zyn. Blykons de handelsstatistiek der Kaapko lonie over de eerste drie maanden van dit jaar stegon de invoeren van 8'/j tot 6'/t de uitvoeren van 1 tot ruim 2'/4 millioen ponden sterling, in vergeiyking met hetzelfde tydvak van verleden jaar. Die styglng wordt grootendeels toegeschreven aan de hervatting van den arbeid in do diamantmynen en de voortdurend toenemende opbrengst der goud- mynen in Rhodesia. Gisteren zyn te Kaapstad weer twee ziekte en twee 8tertgevallen aan pest voorgekomen In oen Woensdag te Londen gehouden redevoering zeide de minister van buiten- landsche zaken Ritchie, dat in Zuid-Afrika een toestand moet worden geschapen, die den vrede duurzaam verzekert. Het voornemen bestond echter niet, daar een stelsel in to voeren als waaraan de kroonkoloniën onder worpen zyn, want dat zou een te moeiiyke taak zyn; de regeering wil den Vrystaat en Transvaal in de toekomst de meest vryzinnige instellingen geven, maar daar moet eerst zekere tyd overheen gaan. De Boeren zullen zeker niet zoo onnoozel zyn, zich door dergeiyke beloften te laten verlokken. Mevrouw Botha had reeds eenigen tyd ge leden gevraagd om te mogen vertrekken, maar Lord Kitchener wilde haar geen pas geven; ten slotte echter werd haar aanhouden beloond en kroeg zy het verlof briefje. Uit Bombay wordt dd. 29 April aan de „Köln. Ztg." gemeld: Met den gecharterden transportstoomer „Harwarden Castle" kwamen 500 gevangen Boeren, waaronder 12 officieren, ln de haven alhier aan, van waar zy naar Ahmednuggor, 12 uren sporens ten westen van Bombay, verder werden gezonden. De gevangenen maakten ondanks de lange zee reis een zeer goeden indruk, ook kan de hou ding van de lieden tydena de ontscheping en overbrenging in de gereedstaande transport treinen slechts onberiepeiyk worden genoemd. Het onderbrengen van de gevangenen in de wagens had snel en zonder incident plaats. Voor de Boeren-offlcieren waren le-klasse- afdeelingen gereed, terwyi de overigen ln tweede- en derde-klasse-wagens ondergebracht werdon. Onder gezang van de Boeren en zwaaien met zakdoeken verlieten de treinen het station. Ahmednugger, waar de tempera tuur op het oogenblik 33° Reaumur is, kan moeieiyk een geschikte plaats worden geacht om aan de burgers de gevangenschap draag lijk te maken. Een van de gevangenen het moet een Ier zyn, die vroeger tot den politiedienst van Bombay behoorde is het gelukt in Bombay te ontsnappen. Mon zogt dat hem het klimaat van Ahmednugger niet verlokkend genoeg scheen. In het Lagerhuis heeft Dillon gevraagd waarom Hartebeestfontoin verwoest zal wor den. De „Morning Leader" steekt den draak met het eeuwig eensluidende antwoord van de ministerioele banken op deze en derge iyke vragen. Lord Stanley zeide: „Hoege naamd niets is hieromtrent aan het War Office bekend". Dillon riep toen: „Men weet nooit iets aan het War Office". Chamberlain legde een soortgeiyke verklaring af als zyn collega van oorlog, toen Dillon hem vroeg naar eenig verslag van de hand van Louis Botha over diens onderhandelingen met lord Kitchener: „Ik heb hiervan niets gezien. Ik heb geen bericht over dit onderwerp", zeide Chamberlain. Telegrommeo. DURBAN, 17 Mel. R0.) Brunner, lid van de Natalsche wetgevende vergadering voor Eshowe, schryft aan de „Natal Mercury", dat ■tappen genomen zyn met voorkennis van de hoogste militaire autoriteiten in den lande, om de Kaffera los te laten op de reeds gedemoraliseerde Boeren, en hun toe to staan te rooven en te plunderen. Den Kaffers van Zoeloeland is door de militaire bevelhebbers gelast zich te wapenen en het district Vryheid binnen te vallen. Duizenden stuka vee der Boeren zyn reeds aangebracht en aan kolonel Bottomley uit- gekvord. Da Zoaloes krygen 10 pOL van al hetgeen zy plunderen. Een Boer is reeds door assagaaisteken gewond. Als gevolg van deze handelwyze zyn de Dinizoeloe- en Oesibipoe-stammen weor op het oorlogspad. Brunner maakt een tèlegram openbaar, dat hy, bywyzo van protest aan den eersten minister had gezonden, en het antwoord van den eersten minister, dat hy protest na protest aan de militaire autoriteiten had gezonder, maar dat by geloofde, dat Bot tomley grootendeels de instructies overschreed, die hem in het oorspronkeiyke bevel waren verstrekt. PORT-ELIZABETH, 17 Mei. (R. 0.) Eon koloniaal detachement heeft een sterko Boe- renmacht verslagen by Zwagershoek inCook- stown district. De Boeren werden van de bergeD verdreven en zyn nu in vollon aftocht. Hot district is thans schoongeveegd. Er wer den tien gesneuvelde Boeren gevonden. De kolonialen verloren 1 officier en 5 man gewond. CRADOCK, 17 Mei (22. 0.) Het commando, welks aanvoerder, Swanepoel, onlangs gedood werd, boviudt zich thans ten noorden van Pearston. Hot koos zich een anderen com mandant. Overste Gorringe had gisteren een gevecht met een commando by Roodekloof, oosteiyk van de Stormbergen. Aan den kant der Boereu werden vier man gedood of gewond. Een Boerenstrijdmacht, wier sterkte ver schillend wordt geschat, trok eenige dagen geledon over de Oranjerivier en begaf zich naar de Zuurbergen. De Boeren wordon aan gevoerd door de commandanten Lotter, Van Veenen en anderen. LONDEN, 18 Mei (R. O.) Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de komst van Sir Alfred Milner op Vrydag. De Koning zal Milner, als hy te Londen aangekomen is, dadeiyk ontvangen op Marlborough House, waarheen lord Salisbury en Chamberlain hem vergezellen zullen. LONDEN, 17 Mei (R. 0.). In de City werd hedenavond gemeld, dat een Chineesche leening van 60 millioen pd. et. met internationale garantie geheel is voorbereid en uitgegeven zal worden zoodra de politieke aangelegenheden in China geregeld zyn. BRUSSEL, 17 Mei (R. 0.). De Kamer keurde met 65 tegen 55 stommen het krediet goed tot de vertegenwoordiging van België by het Vaticaan. ACADEMIEXIEIIWS. Leiden: Aan de universiteit alhier la tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd, na het verdedigen van stellingen, de heer H. L. Sixma van Heemstra, geboren te Leeuwarden. Geslaagd ie voor het candidaats examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, de heer D. E. W. van Weel. LELDEN, 18 Mei. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 9° C. 48.2° Fahrenheit, hedenmorgen om 8 uren 10° C. 60° F., 'a middags om 12 uren 12.5° O. 54.5° F.,'anamiddags om 4 uren 12° C. 53.6° F. Men verneemt, dat het plan bestaat van Regeeringswege den heer Went, hoogleeraar te Utrecht, ter golegenheid van zyn zending door het Aardrijkskundig Genootschap naar Suriname, een ondorzoek op te dragen naar de toestanden van land- en tuinbouw op de Oura^aosche eilanden. De heer Havelaar, hoofd van het tuinbouwdepartement in Suriname, wordt voorts naar Curaqao gezonden voor een onderzoek o. a. met betrekking tot de irrigatie. Jhr. O. v. d. Wyck, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, heeft bedankt voor een hem van liberalo zyde aangeboden Kamer- candidatuur in district 'a Gravenhage III. Het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notari8sen hooft, naar aanleiding van de nadere bepaling van het maximum van het getal notarissen in hot arrondissement's-Gra- venhage, aan den minister van justitie ver zocht, het eventueel voornemen tot vestiging van nieuwe standplaatsen vooraf bekend te maken, opdat alle bevoegden kunnen sollici- teeren. By beschikking van den minister van oorlog is de 2do luitenant A. de Bruyn, van het late bataljon van het 4de regiment infan terie, benoemd tot adjudant by dat bataljon. Do bonoodigde aardappelen voor de sol daten-menages van dit garnizoen zullen van 1 Juni tot en met 15 Juli a. s. uit de hand worden aangekocht by den heer P. Peereboom, alhier, tegen den prys van ƒ2.70 per H.L. By gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Instructie-bataljon zullen van de ver schillende regimenten van het wapen der infanterie deputatiën naar Kampen worden gezonden om de respectieve regimenten to vertegenwoordigen. De heer J. D. Onderwater, te Heemstede, voorzitter van de Nederlandscho Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde en lid van het Dageiyksch Bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comitó, is door de Franscho Ro- geering benoemd tot „Officier in de Orde van den Mérite agricole". De gouverneur dor residentie, generaal Van Ermel Scheror, is naar Parys vertrokken, gl'— De „Staatscourant" No. 114 bevat de statuten van de naamloozo vennootschap Maatschappy „Nutricia" (bereiding van zuivel producten) te Zegwaard. Het doel der vennootschap Is het fabrlcee- ren en in den handel brengen van kinder- melk, volgens het patent van professor dr. Backhaus en van andere zuivelproducten in de fabrieken te Zootermeer, te Windesheim by Zwolle en te Laeken by Brussel, benevens het oxploiteeren van alle andere voedingsartikelen en artikelen tot het zuivelvak behoorende of wel aan een en ander verwant zynde, in den uitgebreidsten ziD, zoowel hier to lande en in de koloniën ale in het buitenland; zynde een voortzetting der onder gemelden naam „Nutricia" door den heer M. D. M. van der Hagen te Rotterdam uitgeoefende handelszaken. Kapitaal f 200,000, verdeeld in twee seriën; 'de eerste serie bevat 100 proferente aandeelen ad 1000, de tweede serie 20 aandeelen ad f 5000. Geplaatst zyn al de aandeelen der eerste serie, en 10 aandeelen der tweede serie de overige moeten geplaatst zyn vóór 1 Januari 1911. Dirocteur is de heer M. D. M. van der Hagen. Men acbryft aan „De Nederlander"Da heer Duymaer van Twist, 1ste luitenanc te, Gouda, heeft de candidatuur voor do Tweede; Kamor aangenomen, hem aangeboden door; het district Steenwyk. Voor zyn reeds gestelde! candidatuur in het district Gouda heeft hyJ bedankt. Van georgan. anti-ror. zyde worden1 zeer ernstige pogingen ln 't werk gesteld' den heer Havelaar, oud-minister, te candi-j dateeren, met het oog om samenwerking in het district Bodegraven te bevorderen. Men! verwacht met grond, dat de heer Havelaar,! vry-anti-revol., by eventueels candideeringj warm gesteund zal worden door vr(j- en! goorganis. antirev. en roomsch-katholiekon.l Hy heeft de eer een persona grata te zjjn."' Het stoomschip „General" (uitreis)! vertrok 16 Mei van Porto; de „Herzog" (uitreis)1 arriveerde 16 Mei te Zanzibar; de „König"; (thuisreis) vertrok 15 Mei van Marseille; de; „President" (uitreis) vertrok 15 Mei van Suez; de „Prina Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Mei te Padang; de-, „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, j passeerde 17 Mei Lizard. BUITENLAND. GrootsBrltftnnlS. I Carnegie heeft een gift van 100,000 aan Glasgow gedaan, te besteden voor bibliothe-^ ken, ter herdenking van den dag, dat hy, 52 jaar geleden, de stad verliet op weg naar Amerika. Er wordt gesproken van een verloving van prins George Willem van Cumberland met de dochter vao aartshertog Frederlk van Oostenryk. De Engelsche admiraliteit laat nog difci jaar den bouw beginnen van drie nieuwe oor logsschepen, die de grootste ter wereld moe-) ten worden en elk 18,000 ton zullen meten;- tot de bewapening behooren stukken van 50 ton. De kosten van elk dor drie schopen ba- dragen ongeveer l'/% millioen pd. et. Het heet, dat de Ieraehe groep in het - Lagerhuis voornemens is een interpellatie te richten tot de regeering, naar aanleiding van het openbaar gemaakte Blauwboek, be trekkelijk de brandstichtingen in Zuid-Afrika,'; Ook oen lid van do liberale oppositie wordt! hetzelfde voornemen tozgedicht en deze zou' er dan by de regeering op aandringen, dat de namen genoemd worden van de ministers en de generaals, die voor deze misdaden» verantwoordeiyk moeten worden gestold. Va^ Iersche zyde zou dan voorgesteld worden') in staat van beschuldigiDgstelling van do betrokkenen. Yv Berrie Uit Belgrado wordt gemeld, dat de tot' dusverre daar gekoesterde hoop op een aan*' staande bevalling van Koningin Draga door de artsen niet is bevestigd. De Russische profossolj j Sneglrof, die naar het heette op last van dem Tsaar hulp zou bieden by de geboorte, heeft; Belgrado verlaten. Macedonië. In Macedonië moet de toestand In do, laatste weken veel reden tot klagen geven.'* Dageiyka hebben vechtpartyen plaats tue-' Bchea benden Bulgaorsche uitgewekenen efi' Turksche soldaten. De Arnauten twisten met de inwonende Serviërs; in het algemeeni wordt de huidige toestand in Macedonië met' den staat van anarchie vergeleken. Twee benden Albaneezen hebben op Ser^ visch grondgebied by Brestovat* een in va) gedaan en een boer gedood en een ander gewond. De Servische legatie heeft zich naai aanleiding daarvan tot de Porie gewend metf de mededeeling, dat Servië alle maatregelen zal nemen om de grens te beschermen, ter-, wyi de Porto wordt uitgenoodlgd van Turki Bche zyde hetzelfde te doen. Tereenlgde Staeea. De Engelsche bladen schilderen het ziekte» verloop van mevrouw Mc Kinley als hopeloos j zy moet zich te veel vermoeid hebben op de, drukke reis aan de zyde van haar echtgenoot.' De president, die steeds genoemd werd ald| toonbeeld van een echtgenoot, wykt niet van het bed zyner vrouw. Drio on twintig jareb geleden verloren zy hun kinderen; de moedef bleef daarna steeds zwak on als gebroken^ do vader zocht en vond afleiding in een diukk' politieke loopbaan. China. Eogeland heeft volgens de „Daily Mail") aan de andere in de Chineesche quaestie bo*| trokken mogendheden een belangryt voor stel gedaan over de schadevergoedingbelabng China zou het bedrag uit zyn geboime in4 komsten betalen, wat hot, mits zeker systeem' werd gevolgd, niet to veel moeito zou kos'.eu. Het Engelscho plan laat de zeetarievon on aangeroerd; zy zullen ten minste niet ver hoogd worden, doch in do toekomst strikt* ad valorem geheven worden in plaats van; zooals tot nu too naar de waardou vóór het jaar 1860. Algïei\Sv Uit Algiers wordt gemeld, dat in do .'aal», dagen Franscho kolonisten overvallen zyn.' In oen dorp by Matifoe moot oen Franachi kolonist, Pascal genaamd, door inboorlmger vermoord zyn. In denabyheid van Constantir. vielen Arabieren eon Fransch grondbezi aan. Een hevige vechtparty ontstond tusschul? de Arabieren en menschon, die den grond bezitter te hulp gekomen waren. Aan beide zyden worden verscheidene personen gewondj De belhamels der Arabieren werden geartes» teerd. IndeSied. Werklui*, zyuopgoiiouicai Volw. Ktn- DATUM. DLQEN. peis. 4ereü. 12 Mei, Zondag 43 15 13 Maandag 60 10 14 Dinsdag 66 15 16 Woensdag. 63 17 10 Donderdag 48 13 Yrydag 60 16 W o Zaterdag. 62 10 68 70 80 80 61 76 78

Leidsch Dagblad | 1901 | | pagina 3